binnenland. I I He Letteren en Kunst Land en Tuinbouw Gem. Berichten. MASSAVFRGIFTIGING TE ROTTERDAM., Buitenl. Berichten. fWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 26 JANUARI 1929 de katholieke middenstanders. Donderdagavond hield de R. K. Mid- nstandsvereeniging te Haarlem de jaar- nadering, welke bezocht werd door Z. H- Mgr. J. D. J. Aengenent, en waarin 1-ministcr Aalberse een rede hield en gen ]ke door vele autoriteiten, o.a. de hoog- lere w. heer deken plebaan Westerwoudt, in rd bijgewoond. 3e voorzitter der vereeniging, do heer J. M. v. Tetcring, hield een toespraak Mgr., waarin hij het verval en den op- iei der vereeniging schetste. In zijn rede jd bij mededceling van een door de vor- liging gehouden enquête, waarbij geblo- was, dat van de 1550 R. K. Midden- nders slee,hts 425 zich Katholiek hebben >rganiseerd. t' I >eid aal ld af 142 Rede van den Bisschop. IVij laten hier volgen een verslag van de le, die Z. D. H. Mgr. Aengenent op deze lenkomst heeft gehouden, en welke rede kbuiten Haarlem door de Katho- ke middenstanders moet worden gelezen overwogen. &an het einde van dezen avond wil ik, lus Mgr., een kort woord spreken, een van twecvoudigen aard. Allereerst een woord van dank aan hen, door hun lidmaatschap van de R. K. ddenstandsvereeniging getoond hebben, nhankelijk en volgzaam te zijn. Het is wel gemakkelijk in tejegrammen i gevoelens van aanhankelijkheid en volg- mheid kenbaar te maken, maar het is nder gemakkelijk, een dergelijke daad te llen. Ik wil u allen openlijk mijn vreugde, ardeering en warme hulde betuigen voor daad, die gij gesteld hebt, door gehoor geven aan de stem van de Kerkelijke, erheid, die reeds z;oo lang gesproken ift door mijn Doorluchtigen Voorganger, or lid te zijn en te blijxen van de Katho- ke Middenstandsorganisatie. Ik ben u ar dankbaar voor, ik waardeer dat ten 'rste en wanneer ik die hulde breng aan en zonder uitzondering, dan breng ik ar in het bijzonder aan uwen eminenten orzitter, di edoor zijn rusteloozen arbeid, tere werkkracht en groot uithoudingsver- >gen gemaakt heeft, dat deze midden- .ndsorganisatie dat is, wat zij op het I^enblik in werkelijkheid is. Daarvoor iben met uwen voorzitter gezorgd zijn idebestuurders en uw niet genoeg te prij- adviseur rector Kok en ik huldig hen bijzondere wijze. Nu wil ik nog een kort woord van krach je opwekking spreken. Van avond hebben wij gehoord, dat nog igeveer 75 pet. der R. K. middenstanders georganiseerd is. Dat betreur ik ten zeer- ;e en ik hoop, dat de middenstanders in ze stad en in andere steden (want daar het minstens zoo erg; Haarlem staat ig aan de spits) het woord zullen hooren, t ik in navolging van mijn Doorluchtigen 064 wganger spreek; dat de middenstanders h moeten organiseeren in. onze princi— gra rele R. K. middenstands-organisatie. En waarom druk ik daar nu toch zoo srk op? Ik heb bet reeds meermalen in laatste maanden gezegd: in den Vrou- •nbond, in den Volksbond, in den Land- jbediersbond, in den Dioc. L. T. B., dus de vrouwen, arbeiders en boeren, aar ik zeg het ook tegen de middenstan- rs op dezelfde wijze: gij moet u katho- ik organiseeren, omdat het uw plicht is. dat is theologisch heel en al juist. Het toch zoo klaar en zoo eenvoudig. Het is plicht, u katholiek te organiseeren, om- STEIit de maatschappij waarin wij leven in ze dagen, bezig is, zich te ontwikkelen t. 'n nieuwer, economischer orde en 't al ii «tfen de organisaties zijn, die invloed op l*- pzo ontwikkeling kunnen uitoefenen. Hot dividu kan dat niet. J Die ontwikkeling der maatschappij heeft m ets onrustbarends. Ook vroeger zijn der- I slijke evoluties voorgekomen. Wij maken i eenzelfde phase door. Er zijn dreigende ementen: socialisme en communisme, die een richting drijven, welke geen welda- evolutie beoogen, maar de maatschap- in diepe ellende willen storten. De or- ijke organisaties zijn de katholieke en christelijke beginselen. Is dat nu niet doodeenvoudig en zóó mpel, dat zelfs een kind het kan begrij- en? Wij moeten ons aaneensluiten tot :ganisatie, om kracht te vinden, om de rolutie in goede banen te houden. Meermalen heb ik het gezegd, zei Mgr. iet grooten nadruk, en hoeveel malen zal het nog moeten zeggen. Het is onbegrij- elijk, dat zooveel Katholieken verblind zijn i niet het dreigend gevaar zienl De Katholieke bonden moeten krachtig itgroeien, omdat de sociale organisaties ïn eenigen waarborg bieden dat de maat- y« ïhappij niet ten ondergaat on het nage- "™acht voor diep-treurige toestanden be- aard blijft. Ten slotte uitte Mgr. den wensch, dat Hen die nog buiten de organisatie staan, r binnen zullen treden, opdat de gevaren an het individualisme en liberalisme ver- ijnen. Want, aldus Mgr., het liberalisme j|(1 een. cven groote vijand voor de maat- P* chappjj als het socialisme. Dit laatste is it het eerste voortgekomen. Had de libe- geesfc n'ct zo° geheerscht, het socia- lUpsme zou nooit zoo sterk geworden zijn. Opdat de propaganda voor de organisatie L^oo succesvol mogelijk mocht zijn, schonk rgr. allen zijn bisschoppelijke zegen. Onder het zingen van „Aan U o Koning er Eeuwen" verliet Monseigneur daarna jar vergadering. jven|ise eStf s vf, f2. ham spe hou J 141 "i a a UI T lir I ■■an Koninklijke Besluiten. Burgemeesters. Dij Kon. besluit is aan K. Vink, op zijn rerzoek, met ingang van 1 Maart, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeen- Jaarsveld, Lopik en Willige Langerak, iet dankbetuiging voor de door hem als oodanig bewezen langdurige diensten. 1 Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Koog aan de Zaan, A. G. A. Verstegen, wethouder der ge meente Den Helder. STAKING BIJ HEVEA THANS GEËINDIGD. Maandag a.s. hervatting "Van het werk. Na een gisteravond gehouden bespreking der werknemers-stakers der Heveafabrio- ken en een daarna gehouden onderhoud met den directeur is het tot een accoord geko men, zo^'lat de staking is opgeheven. Het werk tt.s. Maandag hervat worden. De directie heeft thans een belangrijk deel der eischen van de werknemers ingewilligd. De besturen der organisaties hebben naar aanleiding daarvan eenstemmig be sloten te adviseeren het werk op de nieu we voorwaarden te hervatten. Gisteravond vond te Oosterbeek een personeelsvergade ring plaats waar op dit advies in gunstigen zin is beslist. De toezeggingen der directie komen hierop neer: De loonen van arbei ders van 22 jaar en ouder worden vastge steld op ƒ-21 per week. Alle loonen der jon gere arbeiders worden in verhouding ver hoogd. De vrouwen krijgen een loonsver- hooging van 50 cents per week. Er wordt een acte van compromis gesloten, die op 1 Mei a.s. in een C.A.O. wordt omgezet. De onderhandelingen over de samenstelling van dit C.A.O. zullen zoo spoedig moge lijk aanvangen. Ook de reeds eerder ge dane toezeggingen betreffende doorbeta ling bij zièke gedurende 26 weken, doorbe taling van zes algemeen erkend christelijke feestdagen en doorbetaling bij verzuim we gens sterfgevallen en trouwen enz. blijven vap kracht. Door de directie is twijfel uit gesproken of indien er aan de eischen der stakers tegemoet werd gekomen, mogelijk heid zou bestaan de fabriek in den ge'neelen omvang voort te zetten. Wij vernemen thans dat het gehecle be drijf weer in werking komen zal. Het posten is thans reeds opgeheven. Bankbiljetten. Na 29 Mei zullen de postkantoren de volgende bankbiljetten niet meer in ont vangst nemen: 1. De door de Nederlandsche Bank van 1 Januari 1890 af uitgegeven bankbiljetten (model 1860/62) van: 300, 200, ƒ100, ƒ60 en ƒ40, waarvan de uitgifte resp. is be kend gemaakt in de staatscourant van ?1 Januari, 28 Maart en 21 Juni 1860 en van 30 December 1862; 2. De door de Nederlandsche Bank uit gegeven zoogenaamde hulpbiljetten van ƒ100, 60, ƒ40 en ƒ-10, gedateerd 1 Augus tus 1914, waarvan de uitgifte is bekend ge maakt in de buitengewone staatscourant van 4 Augustus 1914. DR. WILLEM R0YAARDS. t Een ongeval de directe oorzaak van zijn dood. Blijkens een bij de familie te Amsterdam ontvangen bericht is de directe oorzaak van den dood van Willem Royaards een hem te Menton overkomen ongeval. Eer gisteren brak hij er een enkel en dezen schok kon zijn toch al zeer geschokte ge zondheid niet weerstaan. Den 22sten nog schreef hij een brief naar hier in zijn be kend groot teekenachtig handschrift. Het was een zeer opgewekte brief waarin Royaards schreef, dat hij toertjes in de buurt van Menton had gemaakt en ook naar het Casino en een filmvertooning was geweest. BESTRIJDING HANDEL AFGESNEDEN BLOEMEN. Blijkens het jaarverslag 'over 1928 van de commissie van toezicht op de contrac ten ter bestrijding van den handel in afge sneden bloemen, met uitzondering van vroege tulpen, steeg het aantal contracten voor tulpen van 4145 einde 1927 tot 4853 einde 1928. In totaal tellen de drie con tracten voor tulpen, gladiolen en hyacinthon 6191 leden. Wegens overtreding van het tulpen-snijcontract werden in 1928 slechts 15 personen beboet, tegen 21 in 1927; iD totaal werden wegens overtredingen der contracten 180 contractanten opgeroepen, van wie 116 beboet werden. De overtredin gen waren voor het meerendeel van on- schuldigen aard, al komen elk jaar nog wel gevallen voor van frauduleus bloemen snij den. De meeste overtredingen betreffen het. zakendoen met niet-contractanten. Derge lijke overtredingen, vaak zonder opzet be gaan, belemmeren intusschen de ontwik keling der contracten. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto over den kop geslagen. Een luxe auto, bestuurd door den heer Monnickendam, wonende te Amsterdam, is Donderdagavond omstreeks half elf op de Lijmfabriek te Delft door onbekende oorzaak over den kop geslagen. De beide inzittenden werden door de glasscherven aan hoofd, armen en beenen verwond. De zwaar beschadigde auto werd later door den heer J. de Graaf met behulp van een kraanwagen weggesleept. Plafond omlaag gestort. Vier kinderen licht gekwetst. In een der kamers van de woning van den heer B. aan de Rubroekstraat te Rotterdam kwam gisterenmiddag plotse ling een gedeelte van het plafond om laag. Vier kinderen, drie jongetjes van resp. 7, 5 en 2 jaar en een meisje van elf maanden, werden door de vallende kalk getroffen. De wonden bleken gelukkig niet van ernstigen aard te zijn en konden door •een verpleger van den G.G.D. ter plaatse worden verbonden. Weer een ongeval met een laschapparaat. Op een scheepswerf te Dordrecht. Op de scheepswerf de Biesbosch te Dor drecht heeft gisterenmiddag een ernstig ongeval plaats gehad met een autogenisch laschapparaat. Terwijl de 51-jarige arbei der J. Th. Plus aan het lasschen was sloeg het toestel plotseling in brand. Ook de gümmislang vatte daarbij vlam. Plus kreeg een krachtigen vuurstraal in den rug en werd deerlijk gewond opgenomen. In ern- stigen toestand is hij naar het gemeente lijk ziekenhuis overgebracht. Naar de „Tel." verneemt moet het ongeluk gewe ten worden, aan nalatigheid bij het be dienen van het toestel. Het lichtongeluk te Deventer. Het slachtoffer aan de gevolgen overleden. De 23-jarige werkman Porn, die in de vleeschwarenfabrick der firma Anton Hu- nink te Deventer onder een lift geraakte, is gisterenmorgen aan de gevolgen daar van in het St. Joseph-Gesticht aldaar overleden. Getroffen. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur is te Paterswolde bij het kappen van een boom, de 23-jarige B. Arcnds wonende te Venne- broek, door een vallenden tak getroffen. Met ernstige verwondingen is hij naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen over gebracht. BRANDEN. Brand in een kaarsenfabriek te Gouda. Gisterenmiddag te kwart voor zessen is Gouda in groote opschudding gebracht door de zich snel verbreidende mare, dat de Kon. Stearinekaarsfabriek in brand stond. Een groote menigte spoedde zich naar de terreinen aan den Rotterdamsche dijk, waar uit de schoorsteenen van de vetvurenafdeeling enorme vlammen om hoog sloegen. Het bleek dat de omvang van den brand niet zoozeer reden tot on gerustheid gaf, maar wel de gevolgen, die daardoor zouden kunnen ontstaan. In de vetvurenafdeeling.w aarin vlak naast elkaar vier groote kuipen, waarvan de eeerste, tweede en vierde met 2000 Liter olie en vet boordevol .gevuld waren. De derde, die evenals de overige uit looden platen bestaat waarover een houtbedek king, was leeg in verband met reparatie door loodgieters daaraan gistermiddag verricht. Kort na het vertrek der loodgieters vatte de houten bedekking vlam, welke vlammen door den lioogen schoorsteen een uitweg vonden. Middelerwijl werd grout alarm gemaakt. De. fabriekssouit begon met beide slamgen direct het blusschings- werk, terwijl ook van gemeentewege de motor- en stoomspuit spoedig ter plaatse waren. Het gevaar bestond, dat het vuur ook de houten bedekking van de andere kuipen zou aantasten, het lood zou gaan smelten en de olie daardoor vrij zou kun nen wegoopen, waardoor een brand van zeer grooten omvang zou kunnen ontstaan. Onder leiding van den ouperbrandmees- ters J. d Boer en C. van Eeyk is men het biusschingswerk met groote voorzichtigheid aangevangen en er inderdaad in geslaagd de andere kuipen voor aantasting te be hoeden. Na een uur had men den brand volkomen bedwonger^. De aangerichte schade, die door verzekering is gedekt, is niet groot. Het bedrijf zal geen stag natie ondervinden. De oorzaak is nog niet met zekerheid vast te stellen, maar zal in verband gebracht moeten worden met de aangebrachte reparatie. Burgemeester Gaarlandt en de wethouders Donker en Van Staal sloegen met belangstelling de blussching gade. Een groote politiemacht was op de been om .de zeer vele nieuws gierigen op een afstand te houden. Onder den blooten hemel. Beginselen zijn beginselen. In de Wolmaranstraat te 's-Gravenhage is Woensdag een schoenmakertje op straat gezet, die al meer met zijn idee „beginse len zijn beginse'en" de buurt in beroe ring heeft gebracht. Hij stemt niet, betaalt geen boete, enz. Nu was het op straat gezet, doch onze „beginsel"-man liet zich door niets weerhouden. Toen de planeten aan het firmament waren verwisseld en de mènschheid er over dacht voor do vermoeide ledematen eenige verkwikking in de legerstede te zoeken, gaf ook ons schoenmakertje zijn e'chtgenoote opdracht het bed op te maken. De politie kan pra ten wat zij wilde, bood het echtpaar een onderdak in het „Tehuis voor Onbehnis- den" aan; de buren stelden hun zolders ter beschikking, doch alles zonder resul taat, want „beginselen zijn beginselon" en dus overnachtte men onder den blooten hemel. De Gemeente-reiniging heeft ter voorkoming van deze openluchtvoorstelling Donderdag het boeltje opgeborgen. Verduistering en valschheid in geschrifte. Donderdagmiddag is door de politie te Gouda in zijn woning gearresteerd do beëdigd-makelaar J. C. J., als verdacht van valschheid in geschrifte en verduiste ring. Het verduisterde bedrag loopt, naar wij vernemen in de duizenden en moet hoofd zakelijk hypotheekgelden betreffen. Urnen gevonden. Te Bisbeck (Oostfr.) zijn bij hot uitgra ven van een vossenhol op 2.50 Meter diep te, twee merkwaardig gave, gevulde urnen gevonden. Over eenige weken zal worden gepoogd nog meer uitgravingen te doen. TWEEHONDERD PERSONEN ONWEL NA EEN GROOT DINER. EEN GEVOLG VAN VLEESCHVERGIFTIGING. Gisterenavond heeft zich te Rotterdam een geval van massavergifciging voorge daan waarvan naar schatting ruim 200 personen het slachtoffer zijn geworden, en dat groote consternatie verwekte. Het geval heeft zich aldus toegedragen: De vereeniging van personeel van de R. Y. S. geeft jaarlijks een feest waaraan door rijwiel het gehcele personeel wordt deelgenomen. Dit feest had gisteren te Rotterdam plaats. Op het orogramma stond een diner in „de Doelen" en vervolgens een bezoek aan de revue „Wonder boven Wonder" in den Tivolï Schouwburg. Het diner werd gege- \en in de groote concertzaal van de Doe len en er zaten ongeveer 550 personen aan. Voor het diner werd het gebruikelijk ape ritif gebruikt waarna om kwart over vier de maaltijd een aanvang nam. Tijdens het diner heerschte een uiterst opgewekte stemming en de gasten lieten zich de spij zen en dranken goed smaken. Niets wees op het naderen van het onverwachte dra- Te ongeveer zeven uur was het diner ge ëindigd en na het gebruiken van een kopje koffie vertrok het gezelschap opgewekt en monter naar den Tivoli Schouwburg, die spociaal voor de R. V. S.'ers gereserveerd was, en ongeveer 750 personen bevatte. Een groot aantal dames voegde zich na het di ner n.l. nog bij het gezelschap. Om halfacht na de voorstelling van de revue een aanvang, en nog steeds verkeer de het geheele gezelschap in opperbeste stemming. Toen men ongeveer een klein uurtje in Tivoli zat en Buziau als naar gewoonte het publiek voor zich trachtte te winnen, werden er plotseling eenige personen on wel. Buziau wist, dat hij zijn grollen ver kocht voor een pübliek, dat zich juist te goed had gedaan aan een diner, maak te eenigé grapjes op de onwel geworden personen, welke aardigheden natuurlijk veel hilariteit wekten. Doch toen er steeds meer slachtoffers vielen het was op een gegeven- moment alsof een mitrailleur aan alle kanten slachtoffers deed vallen staakte men het spel, daar men bemerkte, dat er iets zeer ongewoons aan de hand was. Weldra ontsond dan ook in de zaal een ware paniek en het werd een run op toi let en haar den uitgang. Bij alle deden zich heftige brakingsverschijnselen voor en verschillende konden niet snel genoeg wegkomen. Zij zakten in elkaar en hijg den naar adem, terwijl andoren om maar zoo snel mogelijk bij den uitgang te ko men over de stoelen klauterden. In de gangen heerschte een ontstellend gedrang. Al'cn wilden n"ar de toiletten, die reeds lang en meer dan bezet waren. De groote vestibule geleek een slaeht- veld. Tientallen personen waren op den grond in elkaar gezegen of steunden te gen de muren, snakkend naar adem. Do vloer en ook een gedeelte van het plaveisel van den Coolsingel leverde een. onbeschrijfelijk viezen aanblik op. Onver wijld werd de G.G.D. gewaarschuwd. Alle besohikbare autobrancards werden ge- requireerd, terwijl vele geneesheeren zich naar den schouwburg spoedden. De meest ernstige zieken werden onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht en voortdurend reden auto's en an dere voertuigen af en aan, om nieuwe pa tiënten af te halen. Een groot aantal personen kon zich nog te voet een goed heenkomen zoeken, waar van sommigen naar huis gingen. De tal rijke patiënten, die elders woonachtig wa ren, werden tijdelijk deels in hotels on dergebracht. Hoe groot het aantal slachtoffers pre cies is, kon nog niet worden vastgesteld, doch naar ruwe schatting is het meer dan. 200. Het merkwaardigst is wel, dat meer heeren dan dames onderhevig waren aan de vergiftigingsverschijnselen. De oorzaak daarvan is natuurlijk, dat meer heeren dan dames aan het diner hebben deelge nomen en zich vele dames na het diner bij het gezelsohap hebben gevoegd. Naar de oorzaak van de vergiftiging werd onmiddellijk een onderzoek inge steld. De politie heeft alle etensresten bij De Doelen in beslag genomen en ter on derzoek naar den G. G. D. opgezonden. Het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. Vermoedelijk moet het vergiftigingsgc- val te wijten zijn aan de vleeschspijzen. De voorstellen van de revue is na de pauze gestaakt. Na de ontruiming van het gebouw werd onmiddellijk met de schoonmaak een aan vang gemaakt. De heer Koring, directeur van de r. V. S. heeft de directie van Ti voli toegezegd, de schade aan het gebouw de gangen en de vestibule toegebracht, te zullen vergoeden. Do Coolsingel werd door personeel van Tivoli met een straal op de waterleiding schoongespoten. Wij vernemen nader, dat zich onder de patiënten geen enkel ern stig ziektegeval heeft voorgedaan. Nader vernemen wij nog omtrent de massa-vèrgiïüging van ongeveer 200 per sonen, die hadden deelgenomen aan een feestmaaltijd van do R. V. M. welke ver giftiging optrad, tijdens de voorstelling in den Tivoli-Schouwburg van de revue „Won der boven Wonder", dat niemand op hel oogenblik nog in het ziekenhuis vertoeft. Allen konden hun hotels of woningen wee: opzoeken. Omtrent de oorzaak van deze massa-ver giftiging kan nog niets worden medege deeld. Eenige personen zouden geklaagd hebbene dat de aardappelpurée zuui smaakte. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN DE RAMP IN CUMANA. 300 dooden, 2000 gewonden. Naar de Venezolaansc'ne regeering thans officeel mededeelt, heeft de jong ste aardbeving in de provincie Cumana 300 dooden en 2000 gewonden geëischt. Grieksch stoomschip na aanvaring gezonken. Tweedooden en twee gewonden Door den dichten mist is het Engelsche stoomschip „Hathside" op 20 mijl ten Zuiden van het eiland Berlingas in bot sing gekomen met het Grieksch s.s. „Pe nelope", dat binnen een' half uur 'zonk. Twee leden der Grieksche bemanning zijn gedood en twee gewond. Het Engelsche schip liep slechts lichte schade op. Letlandsch schip met 14 man vergaan. Tijdens een storm op de O o 8 t z e e. Het Letlandsche stoomschip „Laima" wordt sinds 15 Januari vermist. Blijkbaar is het tijden? een storm in de Oostzee met zijn bemanning van 14 koppen ver gaan. Men heeft alle hoop op redding op gegeven. Filmactrice te pletter gevallen. Zij zou de rol van Ruth Elder spelen. Uit Hollywood wordt gemeld: De film actrice Lena Wichart is gisteren bij een sprong uit een vliegmachine om het le ven gekomen. Zij moest optreden in een vliegerfilm, waarin zij de rol had te spe len van Rulh Elder, die zooals men weet een poging heeft ondernomen, om over den Atlantischen Oceaan te vliegen. De film speelt in een vliegmachine, en de heldin moest met een parachute uit de machine springen, ten einde aan haar be lager te ontsnappen. Toen het oogenblik was gekomen, waar op de filmster den sprong zou wagen, ver gat zij evenwel aan de lijn te trekken, waardoor het valscherm zou worden ge opend. Het gevolg was, dat zij van een vrij groote hoogte neerstortte en te plet ter viel. Vliegérs opgepikt. Door het Ned. s.s. „Dordrecht". De kapitein van het Ncdcrl. motortank schip „Dordrecht" op reis van St. Louis du Rhóne naar Constantza, heeft via Bo nifacio Radio aan zijn reedcrij, de fa. Phr. v. Ommeren Zn. te Rotterdam, geseind, dat zijn schip in de Middellandsche zee vier militaire vliegers heeft opgepikt, die met hun machine in zee waren gevallen. Gasvergiftiging te Leipzig. Door het breken van een gasleiding te Leipzig liepen de bewoners van twee hui zen gasvergiftiging op; zij moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een 81-jarige vrouw is reeds overleden. Hevige griep-epidemie in Scandinavië. Alle ziekenhuizen te Stockholm vol. Geheel Scandinavië wordt thans door de influenza-epidemio geteisterd. Uit Stockholm wordt tevens gemeld, dat do ziekte met talrijke gevallen van longontsteking gepaard gaat, waardoor het percentage aan sterfgevallen stijgt. De epidemie heeft in Zweden haar hoog tepunt nog niet bereikt. Alle ziekenhui zen zijn vol. Te Oslo worden do lagere scholen van heden af voor den tijd van'tien dagen gesloten. Te Kopenhagen zijn in de afgeloopen week niet minder dan 8000 nieuwe geval len geconstateerd, waardoor in het zaken- en openbare leven groote moeilijkheden ontstaan. GROOTE POSTDIEFSTAL TE BERLIJN. Bij inbraak voor 830.000 mark waarden gestolen. Zijn de daders iH postuniforra geweest? Donderdagnamiddag is op de tweede verdieping van het postkantoor in de Französische Strasse te Berlijn, waar de door do drukkerij afgeleverde postzegels,

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5