V V BUITENLAND. STADSNIEUWS. 20ste Jaargang ZATERDAG 26 JANUARI 1929 No 6088 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling or Leiden 19 cent per week .f2 50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal ,nco ppr postf2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor etaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd idagsblad 9 ct. Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 c«nt per regel Yoor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. t nummer bestaat uit vijf bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. ["er gelegenheid van de herdenking van 50 jarig verblijf in ons Vaderland ont- jg Ik zoo ontelbare blijken van liefde en ijding in woord en daad, dat het Mij mogelijk is alle Mijne landgenooten te reiken om hun Mijne erkentelijkheid per- •nlijk te betuigen. Daarom wensch Ik op deze wijze hun, hier te Lande, in de Overzeesche Ge sten en in den Vreemde, hoe dan ook, er bijdroegen deze herinneringsdagen voor zóó schoon en gelukkig te maken, jnen diepgevoelden, innigen dank uit te •eken. De indrukken van dit feest, Mij door ons Ik bereid, staan diep in Mijn hart go- iit EMMA. IVERHEIDS-ARMENZORG EN ONS IDEAAL De Protestantsche, althans Gereformeer- gedachte omtrent de plaats der Overheid het terrein van armenzorg loopt vrij- jl evenwijdig aan de onze. Het anti-revolutionaire Kamerlid J. •houten, die met mi] te Utrecht praead- seerde en dien ik in deze als woordvoer- r van die groep mag beschouwen, liet :b in zijn knap en sterk-principieel prae- vies aldus uit: „De geldende Armenwet it uit van de grondgedachte, dat de ker- lijke en particuliere armenzorg den voor- ng hebben en de Overheids-armenzorg die van de burgerlijke instellingen) een cundair karakter draagt. De Overheid :edt eerst op als de steun aan den arme et verschaft wordt door hen, die daartoe houden zijn, of door kerkelijke en bij- ndere instellingen. Dit beginsel is juist". En even verder: „Het gelding geven aan opvatt ing welke alle armenzorg van kerk particuliere instelling veroordeelt, welke menschen plicht tot betoon van barm- .rtigheid loochent welke van alle armen- rg staatszorg maken wil, zou tot gevolg bben de verhindering der werking van !t recht en den plicht van familie, kerk en .rticuliere armenzorg. Op handhaving van rechten, op het scheppen, aanwezig len blijven en versterken van de voor aarden tot effectieve vervulling van die ichten behoort te worden gestaan". En op een andere plaats, Waar hij zijn ivatting steunt door woorden van oud- inister Th. Heemskerk (gesproken bij" de handeling der tegenwoordige wet in de weede Kamer) zegt hij onomwonden: ïen en ander klemt te meer, omdat ar- lenzorg in den vollen zin van het woord iet door de Overheid en hare organen kan orden gegeven, wat zij ook mogen doen cd hun werk met den geest der naasten- efde te vervullen. De volle ontplooiing &n de barmhartigheid kan niet uitkomen het werk der Overheid". Met deze rangorde kunnen wij ons wel et heelemaal vereenigen omdat het aconaat (door Kuyper, op Calvijns voor leid, als dienst van de „daad" gesteld last den dienst van het „woord") bij ons iet de beteekenis bezit, welke het bij de rotestanten heeft maar hierin zijn wij et toch eens: op het gebied van armen- 5rg komt do Overheid op de laatst6 laats 1 en dat de particuliere instellingen haar taak successievelijk overgeven aan de Overheid. Het een zoowel als het ander bevordert verzwakking van de werking der liefde, uitslijting van het besef der persoonlijke verantwoordelijkheid en verdorring van rle gezonde krachten in het volksleven. In geestelijken en in stoffelijken zin beteekent dit verarming en achteruitgang". Deze klachten kunnen wij ten volle on derschrijven. Maar wanneer het er op aan komt uit te zien naar middelen, die in dezen bedroevenden toestand verbetering kunnen brengen, dan gaan onze wegen uiteen. Wat Schouten wil, zegt hij in zijn zesde stelling: „De bestaande toestand op het gebied van de armenzorg is niet in over eenstemming met de goede beginselen en in strijd met de grondgedachte van de Ar menwet. Het streven van allen dient gericht te zijn op herstel van de goede verhoudin gen. Familie, kerk en particulieren behoo- ren te worden herinnerd aan hun roeping en de noodzakelijkheid van het gehoorza men daaraan. De Overheidsarmenzorg ge- drage zich naar de voorschriften der wet. De „dubbele bedeeling" worde opgeheven". Den laatsten zin heb ik laten spatieëeren om goed te doen uitkomen het markante verschil met mijn stelling IV „Ideaal is dat de overheid het particulier initiatief aanvult. Waar tengevolge van de Armenwet subsidieering vrijwel onmogelijk is, kan dat ideaal benaderd worden langs den weg der dubbele bedeeling, krachtens diezelfde wet". Scherper tegenstelling is haast niet mo gelijk. Tusschen haakjes wil ik hier even aan toevoegen, dat de „dubbele bedeeling", waarvan hier telkens sprake is heel een voudig dit beteekent, dat een arme van twee kanten gesteund wordt, nl. èn door een kerkelijke of (en) een particuliere in stelling, èn door de overheid. Onder de oude wet 1854 werd er nog al eens kwestie van gemaakt, of dergelijke dubbele bedeeling wel geoorloofd was. De Armenwet 1912 heeft aan alle onzekerheid een einde gemaakt. Dubbele bedeeling is wettelijk geoorloofd enwordt zeer, zeer druk toegepast I Nu wil de heer Schouten die dubbele be deeling voor de behoeftige leden van zijn kerk opheffen: zij worde „uitgebannen". Alleen dèn verwacht hij dat het besef van verantwoordelijkheid in de kerk zal op leven dat zijn beter-gesitueerde geloofsge- nooten hun plicht van werkdadige naasten liefde weer ten volle zich zullen bewust worden. Door afwijzing van den overheids steun wil hij een oplossing ten goede for- ceeren. „De dubbele bedeeling worde uit gebannen. Brengt dit voorshands met zich, dat vele kerken niet al haar armen den door hun toestand geboden steun kunnen geven dan bepalen zij zich tot afdoende hulp aan al die armen in haar midden, waartoe geestelijke kracht en geldmiddelen haar in staat stellen. Het helpen van velen met te weinig moet desnoods aanvankelijk plaats maken voor het helpen van weini gen met genoeg". Dit is principieel zeer mooi, maar, afge zien van de vraag of schifting der noodlij dende geloofsgenooten praktisch wel altijd uitvoerbaar is meen ik te mogen opmerken: dit middel is tè radicaal! Vruchtbaarder lijkt mij de oude wijs heid: het eene doen en het andere niet laten. Op de eerste plaats moeten wij voor onze gebreklijdende geloofsgenooten trachten te doen wat wij kunnen. Den weldadigheidszin van ons katholiek volk gezond en levendig houden; het natuurlijk gebod van naasten liefde met de daad, door Christus' liefde gebod nog onderstreept, daar waar het niet meer voldoende mocht worden nage leefd weer inprenten, inhameren desnoods. Tegelijkertijd echter ook onze katholieke armenzorg aanpassen aan de eischen van den modernen tijd, willen wij niet door an deren, vooral door de Overheid, omver worden geloopen. Mijn innige overtuiging is het, dat onze rijke roomsche caritas door organisatie, door methodisch werken cn door royale samenwerking vooral, nog méér zou kunnen prestoeren dan zij nu God zij dank reeds doetl Maar daar naast: een open oog voor de realiteit! Momenteel schijnen wij, Katho lieken, al onze arme broeders en zusters in Christus me* afdoende te kunnen hel pen De overheids-armenzorg, machtig door haar geldmiddelen en sterk door haar outil leering, staat gereed om bij te springen (dubbele bedeeling). Welnu: laten wij dan in de hoop op betere tijden, wan neer ons ideaal van armenzorg kan wor den verwerkelijkt voor het oogenblik die hulp van de Overheid aanvaarden, maar zóó, dat het nadeel wat dubbele bedeeling en overheid s-z org onmiskenbaar met zich bren gen, tot de kleins t-m o g e 1 ij k e afmetingen worde terugge bracht! Laten wij trachten to make the best of it. En dat kèn! Hoe? Eenvoudig: door volledige toe passing van art. 31 van onze Armenwet. Mr. E. VAN DER HELM O.F.M. VOLKENBOND. DE OPIUM-COMMISSIE. Neüerlandsche openhartigheid. Groote handel van verdoovende middelen. Zooals men weet heeft de Volkenbonds commissie voor den opiumhandel de vinger gelegd op een grooten handel in verdoo vende middelen door de chemische fabriek te Naarden. De Nederlandsche gedelegeerde legde gisteren de commissie een uitvoerig rap port over, waaruit blijkt, dat weliswaar de fabriek te Naarden met haar handel in verdoovende middelen de bepalingen der Nederlandsche tfpibm wetgeving niet geschonden had, doch toch stellig tegen den geest van onze wet gezondigd heeft door op reusachtige schaal verdoovende middelen uit Duitschland en Zwitserland in te voeren en deze daarna naar het Verre Oosten en vooral naar China uit te voeren, ofschoon de fabriek toch moet aannemen, dat al deze vergiften zeker niet uitsluitend voor medische en we ter schap pelijke doeleinden zouden worden gebruikt. De heer Van Wettum gaf ronduit toe, dat hier een zware verantwoordelijkheid op Nederland rustte dat voor langen tijd een zoo groote leemte in zijn opium-wet geving had laten voortbestaan, waardoor de practijken van Naarden mogelijk wa ren gebleken. Nadat de heer Van Wettum aldus voor Nederland de zonden had beleden, poogde ook de Zwilsersche gedelegeerde, dr. Ser- rière, goed te doen met de erkenning, dat ook op Zwitserland een deel der schuld rust dat de wereld aldus met een reusach tige hoeveélheid verdoovende middelen be giftigd werd. Hoe reusachtig de door Naarden in om loop gebrachte hoeveelheid verdoovende middelen geweest is, bleek uit de verkla ring van den Engelschen gedelegeerde sir Malcolm Delevingne, die de moeite had genomen aan de hand van de mededee lingen der Nederlandsche regeering uit te rekenen, wat al door Naarden was uitge voerd. De cijfers luiden: 955 K.G. morfine, 3040 K.G. heroine en 90 K.G. cocaine. De groote meerderheid daarvan was naar China ge zonden. Bijzonder ergerlijk noemde de Engel- sche gedelegeerde liet, dat één enkele Bazelsche fabriek niet minder dan 1600 Kg. heroine en 300 K.G. morfine aan Naarden had geleverd. Dit is meer dan gedurende 12 jaren in geheel Engeland noodig is voor de voorziening in de medische en we tenschappelijke behoeften. De commissie heeft naar aanleiding van het geval-Naarden nog algemeene beschou wingen over de opium-politiek gehouden. ENGELAND De toestand des konings. Men ziet thans vooruitgang. Blijkens het bulletin van gisterochtend hield de vooruitgang des konings sinds het vorige bulletin aan. Het bacteriolo gische onderzoek heeft doen zien, dat de rechterborstzijde thans vrij is van het in fecteerend organisme. De vooruitgang sinds het vorige bulletin is inderdaad, ofschoon langzaam, toch be vredigend geweest. De verandering kan nog altijd slechts met dagen tusschenpoos gemeten worden. De medische bladen noe men in hun beschouwingen 's konings toe stand geruststellend en gunstig. „The Lancet" oordeelt, dat men thans hopen mag, dat herstel spoedig zal zijn bereikt. Dit blad noemt het bijzonder bemoedi gend, dat de patiënt thans vast voedsel gebruikt, dear hot sen publiek geheim ja dat langen tijd de koningin persoonlijk er bij haar gemaal op moest aandringen, dat hij eenig voedsel gebruikte. Het „British Medical Journal" zegt, dat men slechts de bulletins van nu met die van voor eenige weken behoeft te ve:gelijken om te zien hoe groot de vooruitgang is geweest. Slechts het samengaan van een sterk ge stel, den wil om te leven cn de volmaakte medische bijstand heeft dit resultaat kun nen bereiken. SPANJE Primo de Rivera ziek. Volgens de Spaansche bladen geeft de toestand van Primo de Rivera, die aan griep lijdt, aanleiding tot bezorgdheid. AFGHANISTAN. Een echec voor Habib Oellah. Troepen van den emir op de vlucht gedreven. Volgens berichten uit Kaboel via Mos kou heef het eerste treffen plaats gehad tusschen de Vereenigde Stammen van Jal- lalabad, die naar Kaboel oprukken en een trcepenafdeeling van den nieuw a heer- scher Habib Oellah. Het gevecht had plaats op ongeveer 40 K.M. van Kaboel in de richting van Jallalabad. De troepen van den emir léden zware verliezen en werden op de vlucht gedreven. CHINA. 0NTZETENDE NOOD IN SJANSI. Lijken kunnen niet worden begraven. Door den honger tot banditisme gedreven. Personen, die uit Sjansi te Peking arri- veeren, vertellen dat de hongersnood in Saratsi vreeselijk heeft gewoed. Het aan tal dooden is zóó groot, dat het onmogelijk is een kuil te graven, groot genoeg om alle lijken te bevatten. Stapels doode lichamen liggen buiten de stad en worden door hon den en wolven verslonden. Vorige weck zijn veertig menschen op straat bezweken. Velen worden door den honger tot bandi tisme gedreven. Drieduizend bandieten hebben te Saratsi verscheidene landbou wers gemarteld, om te weten te komen waar zij hun graan verborgen houden. AMERIKA De onrust in Midden-Amerika. Kleine revolutie in Honduras. De te Tegucigalpa, de hoofdstad van Honduras, gevestigde correspondent van de „Diario del Salvador" meldt, dat een revolutionnaire beweging van geringen om vang is uitgebroken. Naar het centrum van den opstand zijn reeds regeeringstroepen onderweg. De president der republiek is ervan overtuigd, dat aan de beweging spoedig de kop zal zijn ingedrukt. In de overige deelen des lands beerscht rust. Nieuwe gevechten in Nicaragua. Bij een gevecht met bandieten in het Noordelijk deel van Nicaragua zijn drie Amerikaansche marinesoldaten gesneuveld. De Amerikanen dreven de bandieten, die zich in het struikgewas verborgen hadden, op de vlucht, waarna zij hun dooden be groeven en zich weer bij de hoofdpatrouille op eenige K.M. vandaar aansloten. De operaties om het Noorden des lands van bandieten te zuiveren, zijn in voHen gang. AFRIKA. Werkloozen-excessen te Kaapstad. Verscheidene bakkerswinkei s geplunderd. Gisteren werd te Kaapstad een betoo ging van werkloozen gehouden, die leidde tot ernstige ongeregeldheden van obscure elementen in de armenwijk, waar verschei dene bakkerswinkels werden geplunderd. Een politieagent werd aangevallen en be wusteloos geslagen. Afdeelingen van de be- roden politie, die direct gerequireerd wer den, slaagden er met veel moeite in de orde te herstellen, doch konden niet verhinde ren, dat nog meer winkels werden geplun derd. Gisterenmorgen vfoeg waren 300 werk loozen naar het regecringsgebouw getrok ken en hadden een petitie overhandigd, dio door meer dan 1000 werkloozen was onder teekend. Daarna trokken zij in optocht door de stad. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Groote uitvoer uit Nederland van ver doovende middelen. Ontzettende hongersnood in China. BINNENLAND. Z. D. H. Mgr. Aengenent over de orga nisatie van Katholieke Middenstanders. (2de blad). Tweehonderd menschen na een feestdiner te Rotterdam ongesteld. Ze werden ziek in het theater. (Gem. Berichten, 2de blad). Een bond van R. K. Kraamverzorgsters (4o blad). Wijz:"ing n cn rijwielreglement. Rijden c":ler toczL t in de bebouwde kom toegestaan. (4de blad). Twee schiderijen uit Londen naar het Rijksmuseum te Amsterdam. (L. en K. 4e blad). Over een sprekende en musiceerende film. (3de blad). GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. De afd. Leiden van het Genootschap van den Stillen Omgang vergaderde gisteren avond in de zaal der St. Jozef-gezellenver- eeniging. Do belangstelling was zooals gewoonlijk zeer groot. Na opening met gebed door den geeste lijk directeur, pater P. O. Frigge, sprak de voorzitter, de heer Schrijvers, een woord van welkom tot den geest, directeur, tot den spreker van dezen avond, pater Mul der O.FJI., uit Woerden, en tot den pas toor van Voorschoten, den zeereerw. heer Meijer. Spr. spoorde allen aan o dit jaar weer op te gaan naar Amsterdam ter ver eering van het H. Sacrament. De heer Th. B. van Vrost las daarna de notulen en het jaarverslag. Uit dit laatste bleek, dat 1350 mannen verleden jaar aan den Stillen Omgang hadden deelgenomen. Spr. gaf uitvoerig weer het verloop van de vorige bedevaart. Het totaal aantal leden bedraagt thans 1725, verleden jaar 1625, een vooruitgang dus. Hiervan ressorteeren onder Lei den 512, onder de buitengemeenten 1202, verdeeld als volgt: Warmond 151, Voor hout 130, Noordwijkerhout 200, Sassenkciin 164, Katwijk 60, Voorschoten 18, Wasse naar 117, Leidschendam 72, Zoeterwoude 71, Groenendijk 51, Hazorswoude 54, Kou dekerk 44, Stompwijk 70. De financiën, onder beleid van den gees telijk-directeur, wijzen een batig saldo aan. Dank werd gebracht aan den directeur, pa ter Frigge, voor zijn onvermoeiden ijver, en aan allen die hebben medegewerkt, om de omgang zoo ordelijk te doen slagen. Medegedeeld werd, dat de pastoors van Leidsohendam en Voorschoten hun volle medewerking hebben verleend tot oprich ting van een onderafdeeling in hun paro chies. Dit jaar zal de Leidsche groep in twee deelen worden gesplitst, groep-Noord en groep-Zuid. De groep-Zuid vertrekt te on geveer 11 uur uit Leiden, groep-Noord een uur later. Overvol te in deMozes-en Aaron- kerk is thans niet meer to vreezen. De groep-Leidsohendam heeft besloten aan <lo tramdirectie een extra-tram aan te vra gen, waarbij Voorschoten zich kan aan sluiten. Bij de bestuursverkiezing wegens perio diek aftreden van den heer J. Schouten werd deze functionaris bij acclamatie hor- kozen. De geest, directeur zeide, dat het werk voor den secretaris te omvangrijk was. Een vergadering kan voor deze aangelegenheid niet bijeen worden geroepen, waarom het bestuur den heer Bergsma als tweeden se cretaris had benoemd, (applaus). Hierna werd het woord verleend aan pa ter Mulder. De vrome schrijver Thomas a Kempis, zeide spr., schreef in zijn „Navol ging van Christus", dat men zelden heili ger wordt door bedevaarten. Had deze groote schrijver onzen Stillen Omg. goed gekend, dan had hij daarvoor zeker een loffelijke uitzondering gemaakt. Want deze bedevaart is een en al opoffering en heeft tot heerlijke vrucht de vermeerdering van de liefde voor het H. Sacrament. Pater Mulder wilde dezen avond spreken over het geloof en de liefde, in verband met de geschiedenis van den Stillen Omgang. Wonderlijk spreken hemel en aarde elkaar tegen bij de instelling van het F. Sacrament Toen Christus de woorden sprak: „Ik zal u mijn vleesch te eten ge ven," zeiden de Joden: „die taal is hard; wie kan haar aanhooren". Dat is de taal, die nog steeds over het H. Sacrament wordt gebruikt, zoowel door

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1