UIT DE PERS. SUR zwakl BINNENLAND. m KERKNIEUWS. Gem. Berichten. nuai e vierde Sleutel. WEEDE Bl AD DE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 21 JANUAKI 1929 DE POLITIE. Privélei i et Centrum schrijft: I I 'Bet verschrikkelijk drama te Groote- L(| ,t waaj vier veldwachters door één per il, dien zij moesten arresteeren, werden >d'gesehoten illustreert op maar al to stische wijze de gevaren, waaraan po p-dienaren bij het vervullen van hun ik zijn blootgesteld. Cr mag hierop wel eens worden gewe- waar men in sommige kringen en in ere pers-organen er doorgaans haastig pleegt te zijn, de politie te becritisee- telkens wanneer deze krachtig meent moeten optreden. )ie crit'ek bleek herhaaldelijk en minst omen voorbarig of overdreven te zijn; ar intusschen was zij geoefend en had een indruk gevestigd, die niet zoo ge- kkelijk uit te wisschen viel. Iet is heel gemakkelijk om een scherp deel neer te schrijven en op een vei- in afstand allerlei opmerkingen en imerkingen te maken met beweringen, het wèl, of hoe het niet had moeten lllllllllll IDEL !o. IC 'AUNG 10® ISCH IOT bezorgd SVi lllllllllll J iatii 'l iir klaar 75- her- armen, oedei s, pheuse bloed- „het" Tatuurlijk zal de politie wel eens fouten ken. ie maakt er geen? laar gezien de stemming, die bij een van het publiek toch reeds te haren lichte wordt gevonden, is het dubbel zaam dat oppervlakkige, overdreven meeT nog, ongemotiveerde en geheel srechtsche oordeelen over de wijze, arop zij haar taak vervult, achterwege |ven. 'en kweekt en versterkt anders een ge elheid, welke niets minder dan éen ge- ir inhoudt en die het, niet slechts ter le der politie beambten, maar ook in belang van orde en tucht, van het este belang is tegen te gaan. aa* 11399 DEN t 1866 Koninklijke Besluiten. Burgemeester, lij Kon. besluit is met ingang van 1 iruari benoemd tot burgemeester der neente Vlieland F. C. Rab. Vragen van Kamerleden. B a d i o-d istributie. Iet Tweede Kamerlid Kampsohöer heeft min:ster van waterstaat gevraagd: Is het juist, dat spoedig een alge- ene maatregel van bestuur, voortvloeien uit artikel 3ter der Telegraaf- en Te- loonwet 1904, de radio-distributie betref- ide, te verwachten is? 2. Is het juist, dat alsdan ook machti- ig noodig is voor het exploiteeren van itrales uitsluitend op particulier terrein, als bij schrijven van 8 November 1928 10699 S afd. 3 door den heer directeur- ïeraal der Posterijen en,Telegrafie werd nbaar gemaakt aan het bestuur eener liorereeniging? Acht de minister dit standpunt ju'st, geen ernstige inbreuk op de persoon- :e vrijheid? JKAS. i hun alwa er plaa beschi De aannemers en de Rijkswerken, ét Tweede Kamerlid Krijger heeft den iister van waterstaat gevraagd: Is het juist, dat, een klein aantal uit- sonderd, de Nederlandsche aannemers h na 1 Januari j.l. hebben onthouden nschrijving naar de uitvoering van jkswerken, ingevolge een voor hen onbe- sdigende regeling betreffende arbitrage geschillen? RZAA*5 m^n^ster bereid mede te deelen 'lke gevolgen deze houding reeds heeft bad op de aanbesteding van Rijkswer- n, zoowel wat betreft het aantal inschrij- ïgen als de inschrijvingssommen, in ver- nd met de ramingen voor de betrokken irkon Ib het den minister bekond, dat voor voering van werken in verband met de erbrugging van den IJssel bij het Kater- r, welke werden aanbesteed op 4 Jan. aannemers zouden kunnen worden ge- rden, die bereid zijn om bedoelde wer ken uit te voeren voor een prijs, respec- tievlijk circa 40 en 20 pet. beneden de laagste inschrijvingssommen, indien de door aannemers billijk geachte bepalingen voor arbitrage zouden worden toegepast, en, zoo neen, is de minister dan bereid alsnog hiernaar een onderzoek in te stel len? Acht de minister het niet hoogst waar schijnlijk, dat, indien n'et zeer spoedig voor de gerezen moeilijkheden een oplos sing wordt gevonden, de uitvoering van Rijkswerken voor een groot deel zoo niet stopgezet, in elk geval zeer vertraagd zal worden, en dat dientengevolge de Staat groot finantieel nadeel zal lijden, het bij de uitvoering van Rijkswerken betrokken publiek belang zal worden geschaad en de weik)eoelie:d in de betrokken bedrijven zeer zal toenemen? Is de minister bereid, zoolang een op lossing niet zal zijn verkregen, de door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen vastgestelde arbitragebepalingen althans voorloopig voor de Rijkswerken geldend te verklaren? Indien de vorige vraag in ontkennenden zin mocht worden beantwoord, zou de mi nister dan bereid zijn, ten einde de finan- eieele gevolgen van de gerezen moeilijk heden voor den Staat te kunnen nagaan, de lot zijn departement behoorende Rijks werken aan te besteden, zoowel met toe- persing van de geldende als met toepas- si< g van de in de vorige vraag bedoelde arbitragebepalingen Is de min ster bereid om zijn houding in deze aangelegenheid te bepalen, onaf hankelijk van de houding van derden, en, zoo neen, om welke redenen niet? R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Bestuursvergadering. In de jongste bestuursvergadering wer den volgens den „R. K. Boerenstand" de volgende besluiten genomen: Een vraag van de directie van den Landbouw of het gewenscht is in de lijit van officieel© personen, veireenigingen en instellingen op land- en tuinbouwgebied ook de adressen betreffende het landbouw- huishoud onderwijs op te nemen werd be vestigend beantwoord. Besloten werd een door de B. T. O. voorgestelde kleine wijziging van het On gevallenreglement goed te keuren. Over het voor-ontwerp van wet tot ro- geling der arbeidsbemiddeling was door den Algemeenen R. K. Landbouw-Bedrijfs- raad een advies uitgebracht. Het bestuur besloot zich met den inhoud van dit advies te vereenigen, Besloten werd eenige commissies, waar van het voortbestaan niet noodig werd ge acht, op te heffen t.w. de Onderwijscom missie de B'etenbouwcommissie. de Ont- ginningscommitsie en de Nederlandsch Belgische commissie voor Economische Samenwerking. Besloten werd de afvaardiging van den R. K. Nederlandschen Boeren- en Tuinders- bond naar de vergadering der 3 centrale landbouw-organisaties uit te breiden met den nieuw opgetreden secretaris van den R. K. Nederl. B. en T. Bond. Op voorstel van den Centralen Pacht- raad werd betloten het reglement van deze instelling te wijzigen in verband met de toetreding van vertegenwoordigers van den R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" te Haarlem. Het bestuur nam kennis van het advies, uitgebracht door den Centralen Pachtraad, over de door den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw ter beoor deeling ingezonden voor-ontwerpen van wet on de Pacht en op de Pachtcommis- sie. Het bestuur vereenigde zich geheel met den inhoud van dit advies en besloot op de basis b'ervan aan den Minister ad vies nit te brengen. Ruim vijf millioen kinderzegels verkocht. Netto-opbrengst meer dan e e n t o n. Van de in December en Januari ver krijgbaar gestelde weldadigheidszegels zijn in totaal 5.030.689 stuks verkocht, met een totale frankeerwaarde van 291.913.99. De opbrengst boven de frankeerwaarde welke ten goede komt aan den Bond voor Kinder bescherming, bedraagt 115.736.37. In 1927/28 werden in totaal 4.147.903 exempla ren verkocht met een frankeerwaarde van 276.295.45, waarvan de opbrengst boven de frankeerwaarde beliep 120.641.35. Voor 's-Gravenhage afzonderlijk bedroeg de ver koop 412.143 stuks met een frankeerwaarde van 24.369.49 en een opbrengst boven de frankeerwaarde van ƒ9.746.60. Verleden jaar waren deze cijfers: aantal 398.766, fran keerwaarde 27.252.55 en opbrengst boven de frankeerwaarde 11.689.97. De Minderbroedersorde. Volgens de jongste statistiek ontleend aan het Januarinummer van de ,,Acta O. F. M.", het officieel orgaan der Minder broedersorde, telden de Franciscanen op 4 October van het afgeloopen jaar 19.713 leden van wie 9582 priesters. lot de orde behooren 11 aartsbit schop pen, 35 bisschoppen en 5 apologetische pre fecten. Twee leden der orde zijn bekleed met de waardigheid, van apostolisch dele- gaat. Volgens dezelfde statistiek telde de Ne derlandsche provincie op genoemden da tum 914 leden, van wie 487 priesters. In het buitenland, hoofdzakelijk in de mis- ties. verblijven 133 Nederlandsche Min derbroeders, van wie er 118 priester zijn. DE VIERVOUDIGE MOORD TE GR00TEGAST. Deelneming van den Minister van Justitie De Hinister van Justitie heeft, na ont vangst van het bericht omtrent het voor val te Grootegast» den Procureur-Gene raal te Leeuwarden geseind, dat hij door de mededeeling van het gebeurde ten zeer ste was geschokt, en dezen opgedragen aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers, 's Middags groote deelne ming te doen betuigen. Nog meer bijzonderheden. Wat dokter Huininga vertelt. Dr. Huininga, te Tolbert bij wien de moordenaar zich aanmeldde om te wor den verbonden, deed aan een verslagge ver van de „Tel." het volgendo verhaal: „Omstreeks kwavt voor elven 's mor gens meldden twee mannen zich bij mij aan. Ons dienstmeisje, mej. J. Turksma. deed open en liet de mannen in de wacht kamer. Ik was niet thuis, doch het meisje zeide, d*vl zij maar moesten wachten. De dokter zou ieder oogenblik thuis kunnen komen. Terwijl beiden plaats namen, zag de gewonde het meisje aan, dat deelne mend vroeg naar den aard van het ongo- luk, dat hem was overkomen. Wat hem er toen toe gebracht heeft om de volle waar heid te zeggen en het verschrikte meisje de lugubere biiznnderheden niet te spa ren, valt natuurlijk niet te zeggen", meen de de dokter. „Ontstelde het.meisje hevig"? vroegen wij. ,Ja, zeker, maar toch hield zij zich dap per, hoewel het voor het niets kwaads vermoedende meisje een schier verplet terende wetenschap was hier te staan voor een man, die een uur geleden vier menschen had doodgeschoten. Toen de dader dan ook vertrokken was, brak zij in tranen uit. U begrijpt, dat het geval ons allen ontzettend heeft aange- gronen". ,Hoe bevond uw dienstmeisje den da der ,Hij was erg onrustig. Er vlamde een vuur in zijn oogen, toen het meisje koel bloedig zeide: als er hier nog politie mocht komen, dnn schiet ik die ook nog dood. Wijkstra droeg een met scherp ge laden revolver bij zich, zooals later bij on derzoek is gebleken. Toen ik thuis kwam, besloot de dokter, heb ik direct nair Groningen getelefoneerd en do politie me degedeeld, dat de moordenaar van Lu- kaswolde per a.ito naar het R. K. zieken huis aldaar was gebracht". Verhaal van den chauffeur, die Wijkstra reed. Daarna had de „Tel."-verslaggover een onderhoud met den chauffeur, den heer W. Willems te Tolbert, die den dader met zijn auto naar Groningen heeft gereden. Zeer onjuist was wat een Groninger blad meldde, dat deze chauffeur ook door de politie is aangehouden. De heer Willems zat rustig thuis om wat te bekomen van de schokkende dingen, die hij had beleoft. „Ik werd opgebeld door Dr. Huininga, aldus de heer Willems, die mij verzocht, de gewonde per auto naar Groningen te vervoeren. Onmiddellijk reed ik weg en nam mijn passagiers op. Onderweg ver telde de gewonde, wat hij dien dag had gedaan, welke relaas werd aangevuld door mededeelingen van zijn kameraad. Het was ontzettend te vernemen, welk een gevaarlijk mensch ik in den wagen bad en hoewel ik alle aandacht bij het stuur moest houden, nam ik de gruwelijke bijzonderheden toch goed in mij op. In de verte zag ik een marechaussèo te paard mij tegemoet komen. Onwillekeurig dacht ik, nu zal ik nog wat boleven. Wat ik hoopte en tegelijk vreesde, geschiedde. De man stak zijn hand op ten teeken dat hij mij iets wenschte te vragen. Ik stopte onmiddel lijk en toen vroeg mij de marechaussee of ik soms ook iets wist van den dader van den viervoudigen moord te Lukaswolde, die was ontkomen. Ik wendde mij tot de pasagiera en zeide, wijzend op Wijkstra: Ik kan u alleen zeggen, dat ik een per soon vervoer, die een schotwond heeft aan zijn hand. Hierop wendde de marechaussee zich tot Wijkstra. Deze was merkwaardig kalm en wat ik vreesde, n.l. dat hij ook op dezen dienaar van het gezag zou gaan schieten gebeurde tot mijn groote gerust stelling niet. Met weinige woorden be kende hij aan den marechaussée dat hij 's ochtends vier veldwachters had neerge legd. Doch wat ik verwacht had, dat stel lig gebeuren zou, vervolgde de heer Wil lems zijn relaas, namelijk dat de ma rechaussee zijn paard in den steek zou laten om tot arrestatie van den dader over te gaan, dat gebeurde niet. Ik heb gemerkt, dat deze onverwachte wending die het geval voor den marechaussee nam ook hem overrompelde, zoodat hij niet schijnt te hebben geweten, wat vanaf dit oogenblik zijn plicht was. Na eenig beraad gelastte hij mij met den dader naar Gro ningen door te rijden en hem aan het zie kenhuis af te leveren. Daarna gaf hij zijn paard te snoren en toen vervolgden ook wij onze reis. Bij het ziekenhuis te Groningen aange komen liet ik de mannen uitstappen. Ik zag den dader nog juist verdwijnen ach ter de deuren. Toen ben ik naar huis te ruggereden. Later vernam ik, dat men Wijkstra had gearresteerd." Diepe droefheid. Te Grootegast teruggekomen, waren wij van plan condoleantiebezoeken af te leggen bij de vrouwen van de slachtoffers, doch het bleek niet wel doenlijk daar de vrouwen niet in slaat waren andere be zoekers dan familieleden en goede beken den te ontvangen. In den loop van den dag drukten zij de handen van talloos velen, doch het was haar aan te zien, dat zij zich nauwelijks rekenschap gaven van hetgeen om haar heen gebeurde. Toen onze auto stilstond voor het huis van wijlen den veldwachter Me3'er, kwam een achtjarig meisje naar ons toe en vroeg ons met haar groote kinderoogen als onhei1 vermoedend „Komt pappie straks thuis, meneer?" Den burgemeester heeft deze viervou dige moord sterk aangogrepen. Na een zwaren dag van moeite en zorg te hebben doorgebracht, ontving hij ons 's avonds in zijn woning. „Ik kan vanwege mijn hoofdpijn bijna niet meer geregeld denken", bekent ons de burgemeester. ,Doch gaat u maar zit ten, dan kunnen wij wat kalm praten". En toen. al sprekend, belichtte hij met een paar woorden nog één kant van het tra gische geval. „Hier ziet n het hoofd van de politie zonder corps. Stelt n zich voor, op één ochtend, in een half uur tijd, heeft men UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 22 Januari. Huizen, 340.9 M.'Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend KRO-uitzending). 12.301.30 Concert door het K.R.O.-Trio. 5.306.30 Dinermuzick Gramofoonplaten. 6.307.00 Duitsche Ier. 7.00—7.30 en 7.30—8.00 Cursus. 8.00—8.30 Spr.: H. C. M. Wijffels: De Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen. 8.30 „Das Goldene Kreuz" (Het Gouden Kruis), opera van I. Brüll, door de Rot- tordamsche Opera- en operettevr. o. 1. v. Ed. Flipse. Koor en orkest van leden der Rotterdamsche Philharmonie. M. Flipse, piano. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het Boria Lensky-Trio. 2.002.30 Kookpraatje. 2.303.00 Gramofoonmuzïek. 3.004.00 Kniples. 4.005.00 Microfoon-Debutanten. 5.006.00 Orgelconcert door P. Palla. 6.007.15 Concert door het Boris Lens ky-Trio. 7.157 45 Engelsche les. 8.008.30 Boekbespreking door R. Hou wing. 8.309.45 Kamermuziek. Het Concertge bouw Trio (L. Zimmermann, viool, M. Loe- vensohn, cello, J. Spaanderman, piano). 9.45 Concert. Omroep-orkest o. 1. v. Nioo Treep. M. Blitz-Ditmar, zangeres. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. Dorian Trio. I.202.20 Orkestconcert. 2.50 Muzieklef. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichtenvoorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Strijktrio's van Beethoven. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek 7.45 Lezing. 8.05 Concert. De Militaire kapel. W. Ajello, sopraan. H. Simmonds, bariton. 8.20S.50 Prof. Russell: The modern Outlook. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberichten. 10 00 Programma van Handels' werken. R. Clayson, tenor L. Tertis, viola. Koor. Symphonie-orkest. II.0012.20 Dansmuziek. „R a d i C-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.35 „Die Jüdin", opera van Halévy. Or kest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Orkestconcert. Italiaans chc opera's. 7.308.05 Gramofoonplaten van Carusr 9 05 „D-le Fran, die Jeder sucht", kluchi in 3 acten van Hiruchfeld. Muziek vai. Tauts. Z e e s e n, 1649 M. 11.2012 20 Lessing-Feest. Orkestconcerl 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezingen. 7.50 „Minna von Barnhelm", klucht van Lessing. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Dansmuziek. 7.20 Nathan der Weise", dram. gedicht van Lessing. 10.0511.10 Norag-koor en -orkest. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Orkestconcert tot 10.35. FEUILLETON. preci mum jm 50PH| :liNi iaf Ti) s bij Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective, rij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. (Nadruk verboden). HOOFDSTUK IV. In alle ochtendbladen stond de volgen- i oproep van den hoofdcommissaris van 'litie: Op het lijk van den moordenaar van evrouw Schleibingen werd een huissleu- de villa in de Tiergartenstrasze ge- mden. Deze sleutel is of door den mis- iger zelf gemaakt, of naar een wasaf- vervaardigd. Een derde mogelijkheid l, dat de sleutel naar een model door smid of slotenmaker in Berlijn gemaakt Zij, die hierover nadere inlichtingen uden kunnen verstrekken, worden ver- 'cht zich bij den commissaris der recher che Vollrad aan het hoofdbureau van poli- e te vervoegen. Een afbeelding van den eutel staat hieronder. Het was elf uur. Vollrad zat op zijn bu- ]eau en ging zijn aanteekeningen om- ent den moord in de Tiergartenstrasze og eens na. Nergens vond hij een vast funt, dat een ingrijpen tegenover Ram- •u zou rechtvaardigen. De vierde huis- -telkon even goed in opdracht van jjueiblingen of van een van het perso neel als van Ramsan gemaakt zijn. Om iets tegen Ramsau te ondernemen, moest zich eerst een werkelijk bezwarende om standigheid voordoen en die wou maar niet komen, ofschoon het slachtoffer nu reeds een week in het familiegraf der Schleibingen's rustte. Steeds weer praat te de commissaris zichzelf voor, dat nie mand belang kon hebben bij den moord. Daartegen sprak wel, dat de overleden vrouw het plan had gehad om afstand te doen van haar rechten op het majoraat Thüngen en dat Ramsau daarvan op de hoogte wes. Maar, hield de politie-ambte- naar zich weer voor, tusschen plan en uit voering ligt nog een grooten afstand. Ge steld, dat voor het huwelijk van Ramsau, Schleiblingen, wiens huwelijk tot nog toe kinderloos was geweest, nog een zoon had gekregen.... maar daar stond weer te genover dat het huwelijk van Ramsau binnen niet al te langen tijd zou plaats hebbenkortom het was een warnet van mogelijkheden en hoe meer hij poog de erin door te dringen, hoe onverklaar baarder de zaak hem werd. Terwijl hij zoo zat na te denken, werd hem gemeld, dat de slotenmaker Müller hem inzake de oproeping in de ochtend bladen wenschte te spreken. Hij liet den man binnenkomen en wat deze meedeelde kwam hierop neer, dat hij ongeveer drie weken geleden éen sleutel gemaakt had van precies hetzelfde model als in de krant Btond afgeeeld. Hij wist dit zeker, want hij had de stukken van den sleutel, dien hij had moeten nama ken, bij zich. Laat eens kijken, vroeg Vollrad in spanning. Hij bekeek de fragmenten van derf ge broken sleutel met de grootste aandacht. Nu werd het raadsel nog ingewikkelder. Het aantal sleutels was nu nog vermeer derd met een vijfdeDat was weer een nieuw probleem om uit te spinnen. Of het moest heel eenvoudig zijn, gelijk de slo tenmaker zei: dat de villa in de Tiergar- tenstrazse lang niet het eenige huis in Berlijn was, waarop deze sleutel paste! Kijk eens hier, commissaris, deze sleutel is een doodgewone fabriekssleutel Voor 10 pfennig hebt U den gegoten vorm, die naar den aard van het slot kan bijgevijld worden. Ik ben overtuigd, dat er minstens vijftig huizen in het groote Berlijn zijn, die met dezen sleutel kunnen worden geopend. Maar kunt U begrijpen, vroeg de commissaris, dat een groote villa in de Tiergarten zoo'n gewoon fabrieksslot heeft? Vindt U dat niet verdacht? De eigenaar beweerde, dat toen hij het huis kocht, dit slot er op zat en dat hij er eigenlijk nooit a-n gedacht heeft om 't te laten veranderen. Dat is naar mijn meening heelemaal riet verdacht, commissaris. Toen dat huis gebouwd is, waren de veiligheidsslo ten nog niet zoo in zwang als tegenwoor dig en als U mijn meening vraagt zijn die dure sloten zonde van het geld. De tegenwoordige inbrekers zijn zoo uitge rust, dat het er niets op aankomt of er een veiligheidsslot op de deur zit of een gewoon slot. Herinnert U zich ook den persoon, die den gebroken sleutel bij U gebracht heeft Ja, het was een goed-geil eedc heer met een fijn gezicht en blauwe oogen en met een kert-geknipte blonden snor. Zou U hem herkennen, als U hem weer zag? Absoluut. Ik ben bekend om mijn kolossaal geheugen op gezichten, zei de slotenmaker vol zelfbewustzijn en zette een hooge borst. De commissaris verzocht meneer Mül ler om vijf uur terug te komen dan zou hij hem confronteeeren met een jongen man, die verdacht werd den sleutel be steld te hebben. Nadit de man, die misschien bestemd was om zijn kroongetuige te worden, ver trokken' was, verdiepte Vollrad zich in het probleem van den vijfden sleutel. Daar zich in zijn geest langzamerhand de gedachte onwrikbaar had vastgezet, dat niemand anders dan Ramsau belang bij den dood van mevrouw Schleiblin gen kon hebben gehad, had hij al gauw een theorie gereed: Ramsau had eerst naar zijn eigen sleutel nog 'n exemplaar laten maken,.deze in stukken gebroken en van die gebroken sleutel wéér een dubbel ganger laten maken Het was zoo eenvou dig als het maar kon; het was natuur lijk een slimme poging om door het be staan van den vijfden, gebroken, sleutel te kunnen bewijzen, dat zijn sleutel niet als model had gediend I En in zijn vernuftige veronderstelling werd de commissaris nog versterkt, toen zich in den loop van don middag nog een smid bij hem aanmeldde, die kwam vertellen, dat hij negen weken geleden ook zoo'n sleutel had gevijld tenminste een, die er heel erg op leek, meende hij zich te herinneren. Ja, het mo del was ongeschonden geweest. Éen klein meisje was hem komen halen en brengen: haar vader had een tweeden huissleutel noodig, had ze verteld. Precies om vijf uur verscheen Ramsau. die door den commissaris ontboden was. op het bureau. Helene was bij hem, ii< diepen rouw. Het rouwgewaad flatteerde haar en toen de commissaris haar goed opnam, moest hij zichzelf bekennen, dat de oude advocaat geen ongelijk behoefd^ te hebben gehad, toen hij beweerde, dal Ramsau wel echt verliefd op het meisje was. Met haar groote blauwe oogen, haar soepel, slank figuur en haar fijne, lieve trekken, was zij wel een meisje, om ook zonder bruidschat het hart van een jon gen man te bekoren. Neemt U me niet kwalijk, commissa ris, dat ik juffrouw von Thüngen heb mee gebracht, maar ze is van plan met enkele dagen al naar haar vader naar China te vertrekken. In verband met de droevige gebeurtenis gaan we voorloopig toch niet trouwen. En daarom blijven we deze da gen maar liefst zooveel mogelijk bij el kaar. Vollrad maakte een beleefde buiging on bood zijn bezoekers stoelen aan. Hij maakte de opmerking, dat juffrouw von Thüngen toch vernemen moest, wat de reden van deze bespreking was en dat hij haar zelfbeheersching op den avond van den moord en daarna had. leeren bewon deren. De commissaris nam het woord. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5