STADSNIEUWS. voermiddel is voor een paar dagen in ge bruik genomen De heer J. G. van Dor ren heeft de auto voor eigen rekening aangeschaft en het nieuwste, meest prac- tische zieken vervoermiddel gekozen dat op dit gebied thans bestaat, Dc gemeen te geeft een jaarlijksche subsidie van 400.— O n der trouwd: W. J. Janmaat en A. M. Klinkenberg. G. H. J. van Eijden en C. van der Zande. Geboren: z. van H. J. Evers en Jansen. van A. van Kempen en Smit. d. van J. M. van Leeuwen en Van Rui ten. d. van C. Walkers en Koek eikoren. d. van P. Does en Warmenhoven. Personalia. Voor het examen Engel- sche Handelscorrespondentie slaagde mej. G. Schoen alhier. Zij werd opgeleid door den heer W. Kijne. H00GMADE. De Openbare School niet opgeheven. Bij Kon. Besluit- is definitief bepaald, dat de Openbare Lagere School te Hoog- mado nier opgeheven zal worden. KAAG. Hardrijderij, Vrijdag 18 Jan. hadden alhier de hardrijderijen plaats door de le den van IJsclub „Kagermeer". Er stond een stevige wind met de baan mee. Voor eerst kwamen aan de beurt de jonge le den onder 16 jaar. Hierbij zagen wij ver schillende veelbelovende jonge rijders. Na vinnige ritten werden winnaar le prijs Gij3b. v. Nieuwkoop Tzn., 2e pr. P. Ver- wey Dzn., 3e prijs J. Hulsbosch. Hierna kwamen de oudere leden aan de beurt. Ook hier werden spannende ritten te zien gegeven. De uitslag was: le prijs Pieter Schuilenburg, 2e prijs J. Zwetsloot, 3e pr. J. G'lemens. le troostprijs Tinus Zwet sloot Thz., 2c troostprijs Cor Clemens. De heer J. Zwetsloot, die jarenlang on afgebroken de snelste rijder was van de ijsclub „Kagermeer". en indertijd ook in den omtrek vele goede rijders achter zich liet, zag zich heden voor de eerste maal gepasseerd door den veel jongeren en zeer snellen rijder P. Sehuilenberg. Met een toepasselijk woord werden hierna door het bestuur den winnaars de geldprijzen uitgereikt. LANGERAAR. Feestavond L. T. B. Vrijdagavond werd in het Patronaatsgebouw een feest avond gegeven door de plaatselijke afd. van den L. T. B. De voorzitter, de heer O. W. v. d. Hoorn opende de vergadering met een woord van welkom tot den pas toor, den kapelaan en den spreker, den heer Ganzenboom. Het woord werd daarna verleend aan den heer Ganzenboom, die een lezing hield over de geschiedenis van den Boe renstand. Spr. schetste de boerenstand in den loop der eeuwfen. Uitvoerig stond spr. stil bij den landbouwcrisis 18751895, die men door het noeste ijveren van pioniers als pater v. d. Elzen en den heer Hoek eenigszins te boven kwam Bonden werden gesticht boerenleenbanken, brand- en on gevallenverzekeringen opgericht. Bij de tot stand koming van deze en dergelijke instellingen is wel duidelijk gebleken de noodzakelijkheid van de organisatie, ook voor de land- en tuinbouwers. Spr. besloot rapt- zijn toehoorders 'op te wekken, mee te helpen bouwen aan den L. T. B. als actieve leden. De nastoor dankte den heer Ganzeboom voor zijn duidelijke en leerzame lezing en hoopte, dat de L. T. B. er veel vrucht van moge plukken, en wel zoodanig, dat alle boeren en tuinders van Langeraar lid zul len worden van den L. T. B. Hierna kwam het gezelschap Korvera in actie, dat de aanwezigen op aangename wijze bezig hield met goocheltoeren en ko mische voordrachten. LEIDSCHENDAM. Stille Orr.aang. Vrijdagavond te 7.30 uur hield het Genootschap van den Stil len Omgang", onderafd. van Leiden, te Leidschendam een algemeene ledenverga dering in het Patronaat-sgebouw. Mede aanwezig waren de Pastoor, Pater Frigge en het bestuur uit Leiden. De Voorz. van het comité de heer Schuijt, opende deze bijeenkomst en zette op duidelijke wijze uiteen, hoe door Kap. Nijman het comité is in elkaar gezet; na diens vertrek naar Dordrecht is door den Pastoor hieraan de volle goedkeuring gegeven en hot comité heeft daarop deze vergadering belegd om tot de oprichting eener afdeeling hier ter plaatse te komen. De Voorz. geeft dan heb woord aan Pa ter Frigge, die in een gloedvolle en dui delijke rede de tot standkoming van den Stillen Omgang en het doel daarvan uit eenzet, daarbij allen aansporend trouwe leden te zijn en mede te werken tot de oprichting en den groei en bloei dezor ver- eenig'.ng. De Pastoor juicht ten zeerste de op richting eener afdeeling in zijn parochie toe en zegt zijn volle medewerking en alle mogelijke faciliteiten aan do vereeniging toe. Met algemeene stemmen wordt dan be sloten t-ot de oprichting eener afdeeling te Leidschendam, echter blijft deze onder afd. van Leiden Op voostel van den Pastoor wordt bij acclamatie het comité tot Bestuur gekozen en wel de heer J. Schuijt tot Voorz., J. Coomans tot Sccr. en P. v. d. Zon tot pen- ninemeester. Bij de rondvraag worden enkele vragen naar voren gebracht, o.m. over de plaat sen in de kerk. Pater Frigge antwoordt hierop, dat in het vervolg in 2 afdeelingen of groepen wordt gegaan, zoodat er plaats genoeg zal zijn in de kerk. Verdere vragen worden naar genoegen beantwoord. De Voorz. van Leiden, de heer Schrij vers, dankte den Pastoor voor de toege zegde medewerking en feliciteert hem met de oprichting eener afdeeling in zijn Parochie, waardoor zeer zeker de devotie tot het H. Sacrament zal toenemen.- Pater Frigge zet nog op duidelijke wijze het Reglement uiteen en geeft hierbij de noodigc toelichtingen. De Voorz. dankt Pater Frigge voor zijn duidelijke, en mooie uiteenzetting, den Pastoor voor zijn steun, het bestuur van Leiden voor zijn aanwezigheid en verder allen voor de opkomst en vertrouwt dat met aller medewerking de voreeniging tot grooten gfoei en bloei zal komen. Hierna sluiting. LiSSE. De nieuwe parochie. Thans kunnen wij meedeelen, dat dc grond voor de te bouwen kerk, pastorie scho'en en kerkhof voor de nieuwe pa rochie is gekocht. Het is het perceel van den heer \V. Heemskerk vlak over de Beekbrug en dus niet het terrein voor het Vincentiushuis- Voorts vernemen we nog, dat er plannen bestaan om kerk en pa- roch:anen onder het patronaat van den H. Engelbewaarder te stelten. Uitvoering. de jaarlijksche uitvoering der Josephgezell en vereeniging zal plaats hebben op 24 en 28 Januari. Opgevoerd zal worden het roerende toonee'soel „Vis- scherskinderen", een schets uit het vis- schersleven. Het muziekensemb'e uit Sas- senheim z-f-l de avonden opluisteren. Geboren: Catharina Maria d. v. H. Meeuwen en J. van Gerven. Jan Lode- wijk z. v. D. Vergunst en C. Broekhuizen. Cornelis Johannes z. v. J. W< M. van Stein en B. M. Jorna. Krijntje d.v er Gijsbert z. v. J. Spaargaren en A. v. Nieuwkoop. Eduard z. v. 31. van Hagen en A. J. Verbeeken. Adrian-s v. v. J. P. Vaneveld en P. Zwaan. t aella Apollonia Johanna d. v. G. v. <1. V ek en A. H. van Munsteren. Comr'is Tho mas z. v. S. R. Lemmers en E. v. Beek. Ondertrouwd: W. v. van Roode en P. C. van Bev.u. K. F. Rothweiler en A. Langèveld. C. Zwetsloot en P. H. Simons. N0 0RDWIJKERHOUT. Ziekenhuisfonds. De leden van het Ziekenhuisfonds „St. Damiaijus" van de parochie „St.-Victor" hebben hunne jaar vergade g gehouden ten huize van den penningmeester. Over het jaar 1928. be droegen de uitgaven 1572,33 en de in- komscten 1140.36, zoodat er een tekort was van ƒ431.97, Door het batig saldo van verleden jaar zijnde 1100.04 werd het eindcijfer 677,17. Het ledental was nagenoeg constant gebleven, hoewel veel propaganda was gemaakt voor 't Groene Kruis. SASSENHE1M. Geboren: Christiaan Gerard Martien z. v. Chr. Zandbergen en C. O. Koning. Bernardus Augustus Josephus z. v. J. A. J. G. Henkus en A. M. S. Theissen. Lena Maria d. v. H. Janssen en G. J. Hen- neken. Johanna Theresia d. v. A, J. Vrijburg en G. Opstol. Allegonda Aga tha .d v. W. J. v. d. Voorn en H. A. v. d. Zwaan. Cornelus z. v. J. de Vreugd en A. Keyzer. Frederik z. v. J. Havenaai on J. Bouraan. Overleden: Gerrit de Bruin 65 j. echt. van J. de Jong. Ondertrouwd: Adrianus Hoogen- doorn j.m. 29 j. en Maria van Tongeren jd 25 j. Getrouw d": Anthonius Franciscus Berg 27 j. e.n "Welholmina Johanna van Veen 22 j. VOORSCHOTEN. Bouvvvakarbeidersbond. Gisteren her dacht de R. K. Bouwval-arbeidersbond „St. Jozef" haar 10-jarig bestaan. Te negen uur naderden de leden der afdeeling ter Heilige Tafel, waarna men zich vereen:gde in het R. K. Vereen:vingsgebouw aan een gemeenschappelijk ontbijt. De zigeuners Do politie alhier werd Zaterdagmorgen gewaarschuwd, dat een zigeunersbende in aantocht was naar onze gemeente. De zigeuners kwamen uit Veur onder polit:egeleide. Met kaartleggen en minder oorbare handelingen trachtten deze lieden den menschen geld of levens middelen af te persen. De gemeente- en rijkspolitie in samenwerking met do ma rechaussees, brachten de zigeuners door onze gemeente heen over Wassenaar naar Oegstgeest alwaar de politie van de aan komst op de hoogte was gesteld. Een tweede groep zigeuners kwam men tegen op de Papelaan alhier en deze l;et men ook onmiddellijk terugkeeren en aldus wer den ze uitgeleide gedaan. Het zijn dezelfde lieden, die onlangs over de grens zijn ge komen. In arrest gesteld. Zaterdagmiddag zetten twee personen, die in zwaar be schonken toestand verkeerden, geheeten S. en D.. het derp en vooral de jeugd in rep en roer. Het waren zagenveilers, die teveel aan Bacchus geofferd hadden. De politie maakte er spoedig een eind aan door deze personen te aresleeren en ze in de cel te brengen, waar ze hun roes kon den uitslapen. Procesvorbaal volgde. Verscheurd, Bij den landbouwer R. alhier is een schaap door een hond zoo danig verwond, dat het beest afgemaakt moest worden. D.o hond is van een onbe kenden eigenaar en heeft alhier reeds een week rond gezworven. Heb dier zal on schadelijk 'worden gemaakt. UITVAART EN BEGRAFENIS KAPELAAN KEMPERMAN. De Metten zullen worden gezongen Woensdagavond 7 1/2 uur in de St. Petrus- kerk; do Lauden Donderdagmorgen 9 1 "2 uur en de plechtige H. Mis van Requiem zal daarna worden opgedragen te 10 uur waarna de begrafenis te Amsterdam op liet Kerkhof St. Barbara. AAN DE LEDEN DER ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING. Als een ontzettende slag trof ons he den morgen het bericht dat onze Weleerw. V.-Praeses k. p. G. J. Kemperman vrijwel onverwacht is overleden. Gezellen, leden van het Kolpingsgezin, op het mooie waarvan Uwen gestorven Gezellenvader U zoo dikwijls heeft go- wezen, bidt thans voor .de zielerust van Uw Gezellenvader, zooals zonen dat zou den doen voor hun vader. Hedenavond half negen zal in bet Ge- zellenhuis gezamenlijk worden gebeden, waarbij alle Gezellen verwacht worden. C o r 5 a r a- a t. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN PROF. DR. W. H KEES0M. Het zilveren jubileum van prof. dr. W. H. Keesom, hoogleeraar in de natuur kunde en directeur van het Natuurkundig Laboratorium aan de Leidsche Universi teit, is Zaterdag, geheel overeenkomstig het veilangen van den jubilaris, op heel bescheiden wijze herdacht- in een onoffi- cieele receptie, des middags ton huize van den jubilaris in de Wasstraat gehouden. Ondei#de zeer velen, die prof. Keesom kwamen gelukwenschen. merkten we o.m. op prof. dr. de Haaien dr. Orommelin, resp. directeur en aelj-directeur van het Natuurkundig Laboratorium, mr. A. van de Sande Bakhuyzeri, burgemeester der gemeente Leiden,- mr.' Idenburg, secretaris van het- College van. Curatoren, de weten schappelijke staf vanftechnische en admi nistratieve ambtenaren van de beide af deelingen van hffUrfiTatuurkundig Labora torium, vele hoogleeraren uit Leiden, Utrecht en Delft, tal van leerlingen en oud-leerlingen uit Leiden7 en Utrecht, enz. benevens verschillende geestelijken nit Leiden. Van verschillende personen mocht prof. Keesom blijken van herinnering aan de zen gedenkwaardiger! dag in ontvangst- nemen, ook in den vorm van bloemstuk ken. Voorts deden zeer velen in den lande van hnn belangstelling blijken door tele grafische en schriftelijke gelukwenschen Onder deze zagen we. o.m. bewijzen van belangstelling van Mgr. H. van de Wete ring, aartsbisschop van Utrecht- en van Mgr. J D. J. Aengenent, bisschop van Haarlemverder van prof. Zeeman uit Amsterdam, prof. de Smet uit Leuven, prof. Welschen O.P. uit Amsterdam, me vrouw de wed. prof. Kamerlingh Onnes uit Leiden, dr. Pcels uit Heerlen, presi rlent en professoren van hot Groot Semi narie Warmond, van het Philips Labora torium uit Eindhoven enz. Verder deden van hun belangstelling '•'ijken de R.-K. Studentenver. „St.-Augus- inus" alhier, de Natuurkundig philoso- phische faculteit te Leiden, de vereeni- ging „Geloof en Wetenschap" te Leiden, de Alg. R.-K. Ambtenarenvereeivging, de vereeniging „De Ambachtsschool" te Lei den on vele andere. DIOCESANE 0NDEP.W5 JZERSVEREENIGING. De Dioc. Vereeniging van Bijz. Onder wijzers vergaderde Zaterdagavond te 6 1/2 uur in de Harmonie. De vergadering werd geopend door den secretaris, den heer Vreeburg aangezien de voorzitter niet op tijd aanwezig kon zijn. De notulen werden gelezen en goedge keurd, waarna de penningmeesteresse, mej. Doove, rekening en verantwoording gaf. T>e ontvangsten bedroegen 1525.32, de uitga ven /-10S6.16, batig saldo f 429.16. De secretaris las hierna- hot jaarverslag. Het lodental ging met 8 vooruit, en be draagt thans 122; in het ressort zijn echler nog 58 Kath. bijz. onderwijzers niet- in den Dioc. Bond georganiseerd. Opgesomd wer den de verschillende werkzaamheden en vergaderingen der vereeniging. Aan de orde was daarna- bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van den secretaris, den heer Vreeburg. De heer Vreeburg verklaarde gaarne zijn functie to willen neerleggen, indien een ander zich beschikbaar wilde stellen. Bij de stemming bleek echter, dat 16 van de 18 uitgebrachte stemmen op den tegenwoordigen Recretans waren uitgebracht, die daarop de benoe ming aannam. Medegedeeld werd, dat Gimborns fabrie ken te Apeldoorn bereid zijn voor de atd. een inlichtingen-avond te geven. Do verte genwoordiger der fabriek zal tegen de vol gende vergadering worden uitgenoodigd. Tot leden van de Commissie van Beroep werden candidaat gesteld als lid rector Kleintjens, als plaatsvervangende leden vlo heeren Brugman en mr. Donders. Deze com missie van beroep voor onderwijzers om vat do dekenaten Leiden, Noordwijk en Zoeterwoude. In behandeling kwam de voorloopige agenda voor de Alg. vergadering, die na on kel© opmerkingen onveranderd werd vast gesteld. Besproken werd het rapport Jeugdlec tuur. Het hoofdbestuur heeft in zijn laat ste vergadering een vragenlijst samenga sleld over het studiepunt- Jeugdlectuur en de afdeelingen verzocht deze zaak te be spreken, ten einde voor de a.s. Alg. verg. het eindrapport aan de afdeelingen te kun nen uitbrengen. De eerste hoofdvraag luidde: aan welke eischen moet- onze Jeugdlectuur voldoen? De voorzitter, de lieer de Boer (die in middels ter vergadering was gekomen) meende, dat men, om te weten of Jeugd lectuur voldoet, verschillende criteria kan opsommen. De boeken kunnen een Katho lieke of een algemeen-Christelijke of slechts ontspannings-strekking hebben. Zijns in ziens kan een boek, zonder uitgesproken Katholiek te zijn, toch tot de geschikte jeugdlectuur worden gerekend. Ook de feuilletons in de dagbladen zijn niet ge prononceerd Katholiek; men moet het niet al te Roomsch maken. Hot moet evenwel daarheen geleid worden, dat- de jeugd boe ken van alle drie r trekkingen onder 't oog krijgt; niet, zooals nu, dat de heiligenleven er zoo keurig en fonkelnieuw uitzien, om dat zij nooit worden gelezen. Spr. wil de neutrale ontspanningslectuur niet uitscha kelen, maar ze ook niet op den voorgrond zetten. Voorts meende spr., dat de boeken aan bepaalde literaire eischen noeten voldoen, behoorlijk moeten zijn geïllustreerd, en vooral ook, in het bereik moeten zijn ook van schralere beurzen. De tegenwoordige jeugdboeken zijn niet goedkoop. De heer v Heeteren vreesde, dat de ontspanningslectuur, wanneer die wordt aangeschaft, alleen maar zal worden gele zen; spr. heeft in zijn bibliotheek boeken den Keurraad, die er bij de jeugd graag ingaan. De geest, adviseur, rector Kleintjens, was het volkomen met den voorzitter eens. Dat do heiligenlevens zoo weinig in trek zijn, komt niet door den inhoud, maar door den beroerden vorm waarin de meeste zijn ge schreven. Het menschelijke moet er meer in naar voren worden gebracht. De heer v. Dunren heeft het zoodanig geregeld, dat de kinderen de boeken stuk tor stuk krijgen; de heiligenlevens worden in ook gelezen. Besloten werd de vraag te beantwoor den zooals de voorzitter had uiteengezet, met de bijvoeging, dat het wenschebjk wordt geacht, dat alle drie categorieën breken onder de oogen der leerlingen ko- sn. Algemeen werden boeken, berustende op scheppende fantasie (zooals van Jules Verne) voor de jeugd zeer geschikt geacht. Gewezen werd op enkele moreelo onjuist heden (n.l. verheerlijking van het duel) in een enkel boek van genoemden schrijver, waarop zal worden gewezen. Over de vraag of het- wensehelijk was op het titelblad te vermelden jongens- of .meisjesboek" liepen de meeningen uiteen. De ervaring was opgedaan, dat meisjes óok jongensboeken lezen. Omgekeerd echter niet- De meisjesboeken werden te zoetsap pig gevonden. De heer v. d. Meer achUo een vermelding nuttig, omdat m^n dan weet, welke boeken voor jongensscholen zijn. Besloten werd aan to dringen, de toevoe ging „jongens" of „meisjes" op het titel blad to vermelden. Over de vraag, of het aanbeveling ver diende op de scholen een Katholieke krant of speciale kinderkrant te laten lezen, ont spon zich een zeer uitvoerige bespreking. Eenige heeren achtten een kindercourant nuttig als inleiding op de „groote menschen- krant". Gewaarschuwd werd echter tegen het in de klas brengen van het dagbla 1, omdat de kinderen dan veel te gauw, ook buiten de school, naar de krant- grijpen, en dingen lezen dio niet voor hen bestemd zijn. 'Eer. kinderkrant, klassikaal behan deld, werd als eon ontspannende ontwikke lingsfactor geprezen; het is een mooie aan/ leiding voor het onderwijs in de aardrijks kunde en de geschiedenis. Besloten werd tc rapporteeren, dat een kinderkrant wen sehelijk werd geacht. De slotvraag (er was een lijstje van 16) luidde: Hoe moeten we onze jeugd wape nen tegen slechte lectuur? Geantwoord werd, dat de kinderen daar persoonlijk voor moet gewaarschuwd worden, omdat zij anders de natuurwet en het gebod der Kerk overtreden (dit- natuurlijk in kinder lijke taal duidelijk te maken!) Een der leden wees op uitstallingen van perverse lectuur in de stad, waarvan moer derwijzers treurige ervaringen hadden op gedaan. De actie aanwerving nieuwe leden werd gedeeltelijk uitgesteld tot de volgende ver gadering. De geest adviseur sloot daarop de geani meerde bijeenkomst met gebed. Automaten voor kaartjasverkoop op de brug bij Station H. S. M. Zooals bekend werd voor eenigen tijd door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, aan de Directie er Nederlandsche Spoorwegen verzocht op de brug over dan spoorweg bij het station gelegenheid te geven om kaartjes te koopen. Weliswaar bestaat reeds sedert gerui- en tijd gelegenheid om vcor het verkeer tusschen Leiden en Don Haag. tienritton- boekjes togen tienmaal den enkelo-re'spriis en vijfretourkasrienboekjes voor buurt verkeer togen vijf maal den prijs van een retourkaart voor buurtverkeer te koopen, maar de Directie heeft om de door de Kamer kenbaar gemaakte bezwaren nog meer te ondervangen, besloten eerlang op de brug twee perronkaarten-autonia- ten en voorts twee plaatakaarten-autc- maten voor de afgifte van buurlverkeor- retourkaarten He en Ille klasse Leiden en Den Haag te doen plaatsen. Vele bewoners ten Noord-Westen van de Spoorlijn, zullen deze toezegging met vreugde begroeten. Vondel. Het is al lang goleden dat wij over bet wel en wee van dezo tooneelvereeniging eenige woorden in deze rubriek kondén schrijven. En wij verheugen er ons over, dat deze afdeeling van den R. K. Volksbond wederom op het tooneel teekenen van le ven heeft gegeven. Wat op zich zelf al eou bewijs is van den steeds voortlovendcn geest, die in vroeger dagen zoovele goeie avonden van genot heeft gegeven en die nog niet is kunnen scheiden van de Von- delianen, doch het. verlangen naar hervat ting van hot tooneelspel opnieuw leven in blies, ook weer onder de mannen van rle oude garde, die weer manmoedig deelna men aan den tooneelarbeid. En met succes. „Mijn Trots" van Gerard Nielen was dit maal de keuze van het stuk; een tooneel spel dat in roomseho kringen veel wordt gespeeld. Het is leerzaam en opvoedend, geeft beelden uit het leven, doet soms tot tranen roeren en is dooraderd van den goe den roomschon geest, uitgebeeld door den oc-m, die steeds wijst op hot gebed, als troostmiddel in nood en alle droeve om standigheden. De moraal is gezond en stemt tot nadenken. Een zoon, die weet, dat vader geld bezit, profiteert daarvan en maakt daar misbruik van, -speelt, maakt schulden en doet een valsche handteeko- ning om zijn speel-eer te redden. Daarom heen heeft Nielen velerlei situaties gegroe peerd, die een goed geheel vormen. Een zwakke plek zien wij in het 2e bedrijf, waar de vader zijn zoon, in tegenwoordigheid van eenige studenten, die zoo pas van een fuif komen, de bekentenis afperst, dat deze valsch gespeeld heeft en een 'valsche han 1- teekening heeft gesteld. Dat is onnatuurlijk, omdat men zulke dingen niet aan do open bare kennis prijs geeft. In het derde 'oe- Drankv/et, Burgemeester en. Wethouders van Lt den brengen ter openbare kezwTs, dat hjl Bestuur van de Zita- Wireepifing te e] den. een verzoek heeft linge&ieBü ter koming van verlof voor «en w?rlmbp alsoholhoudenden dranla ander' sterken drank, voor gebwiik fear van verkoop in het per®el PietojRcerï e-hoorsteeg no. 15. 1 A. VAN DE SANDE BAilfiUYZM Bur gemeen VAN S TRI JEN, Secretaris. Leiden, 21 Januari 1929. Agenda LEIDEN. Maandag R. K. Stud. Ver. „St, Augustf. nus, Eigen Huis, 8.30 uur. Woensdag „De Hanze", In den Vergulden Turk, 8.30 uur. Woensdag. St. Annavereeniging, bouw, 5..uur. Vrijdag. Genootschap van den Stillen Om. gang, Geb. St, Joz. Gezellen, 8.15 uur. De avond- en Zondagdienst der apotfco- ken wordt van M a a n d a g 2 1 tot en met Zondag 27 Januari waargenomen door de apotheken van de H.H.: G. F, Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136 en J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. drijf vergoedt. Nielen den blijkbaar zelf ge voelden hiaat, door te laten zeggen, dat de studenten er geen praat van zullen ma- ken. Wie gelooft deze verklaring? Zijn et nog wel eenige kleine onvolkomenheden »n, oi er het algemeen is de situatie goed aan vaardbaar en is het een goed speelstuk, Waarvan de Vondelianen op prijzenswaar dige wijze hebben partij getrokken. Al wq. ren dan ook alle rollen niet in handen van spelers, die er alles wisten uit te halen, bij de verdeeling had men niet al to zeer misgetast. Goed bleek er gestudeerd te zijn, voldoende heeft men zich in de rollen ingeleefd, waarbij zich aansloot een mooie grime van den heer Xouwenberg. Wanneet dc Graanbeurs nu nog eens een betere too- neelverlichting bezat, zou dit aan het go- heel zeer ten goede zijn gekomen. Laat nu Vondel wederom zich zelve worden en haar oude plaats weer gaan innemen in de rijen van de tooneelclubs, dan zijn het publiek nog vele prettige en leerzame avonden weggelegd. Sp, P. G. en L. Deze Muziek- en Tooneelvereeni'ging, ge- recruteerd zich hetpersoneel van" de fa brieken Parmentier, Clos en Leembrugge! vierde Zaterdagavond haar 12 1/2 jarig be- staan, in de mooi versierde zaal van l'Union. Er was zeer groote belangstelling uit de kringen van chefs, personeel en do nateurs, die jvaren opgekomen om het feest mee te vieren. Waartoe volop ge legenheid was door het met smaak saam- gestelde programma, waarop een zestal muzieknummers prijkte. Voor het overig* van den avond was een groote plaats in geruimd aan tooneel, waarvan wij te zien en te hooren kregen „Een klein misver stand", een comisch duet en het vier-be- drijvig blijspel van Henri ;t Sas, „Het. Generaalsvrouwtje". Van de muzieknummers kunnen wij ge tuigen dat zij inderdaad keurig zijn ge spoeld. Het ensemble klinkt goed, heeft een frisch en levendig temperament, wat in den juisten toon en vorm de composi tie tot goed recht doet komen, wat voor al aan het karakter van de nummers ten goede kwam, waar zij blijkbaar juist kozen waren om de feestelijke stemming er in te brengen. De heele rij tamboers kreeg ook gelegenheid om te laten hoo ren dat zc er niet voor niets zijn. Ook in deze vereeniging schijnt men zich te stel len op het meer en meer veldwinnend in richten van onze corpsen op perfectie van de marsebmuziek. Uit alles blijkt dat Di recteur Bolderdijk er op uit is met z'n tijd mee te gaan, wat alweer het corps ten goede komt. Het nu gegeven comisch duet, heeft de lachspieren losgelaten, het viel keurig in den geest, vooral door de muziek en goede zang. Alsnu kwam de elou van den avond, het blijspel. Vorige malen hebben wij nog al 'eens eenige aan- en opmerkingen moeten plaatsen, doch ditmaal was te bemerken dat men extra gestudeerd had. Van 't Sas verstaat do kunst om wat hij schrijft in een vorm te gieten, die 3teeds smakelijk is en vooral geestig. Hij staat niet te lang stil bij dc handelingen, waar door gevaar voor zaaiheid bestaat. Hij omhangt zijn tekst met geestige gezegden en een voortdurende voort strevende ka- rakterteekenmg, die een geheel vormt van smakelijken samenhang. Wanneer de spe lers tot zijn bedoelingen kunnen doordrin gen, dan is het succes zeker. En dat heb ben speelsters en spelers hier aardig ge snapt. Vandaar dan ook dat het spel vlot verliep en de wisselende tooneelen mooi aaneen over het voetlicht kwamen, zoodat bet leutige stuk, op een welverzorgd too neel een aangenaam verloop had en den dillettanten een woord van lof toekomt, naast het spontane applaus van de feest gangers. E endrietal zustervoreénigingen hebben deze feestvierende vereeniging gehuldigd door aanbieding van bloemen, een lau werkrans en een vaandelmedaille, terwijl de heer Binnendijk, Directeur van de fa brieken honderd gulden schonk voor de kas, nadat hij getuige was geweest, van het aangenaam verloop van en avond. Een opmerking houde men ons ten goede: waarom moet het programma eerst- zoo laat eindigen. Dezo omstandigheid heeft niet belet, dat men na afloop nog lang gezellig samenbleef, waarbij de jazzmuziek goede diensten bewees. De wensch van den Voorzitter vooraf geuii is wel in vervulling gegaanmen beef' zieh terdege geamuseerd.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2