BEDROEVENDE CIJFERS BUITENLAND. _BINNENLAND_ nruim -ht zi wordi 20ste Jaargang ZATERDAG 19 JANUARI 1929 No 6082 3ch 21 ruit. P ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling oor Leiden 19 cent per week .f2 50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal raneo per postf 2.95 per kwartaal .et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jtbctaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ondagsblad 9 ct. Dit blad vsrschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent perrogel Yoor Ingezonden Mcdedcelingen wordt bet dubbele van hot tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver buur, koop en verkoop f 0.50. de ru bestr eest 250 g liddelt it numme, ueoiac. uit vijf bladen w.ai onoer het Geïllustreerd Zondagsblad. jeleve g ken MM" Het Centraal Bureau voor de Statis- ek heeft dezer dagen uitgegeven de Ar- enzorgstatistiek over het jaar 1026. De totale uitgaven, na aftrek der terug- ïtvangsten, bedroegen ongeveer 81 mil- 5 >en gulden. En nu zijn nog niet eens in 4 statistiek opgenomen de uitgaven voor i srzorging van zuigelingen cn schoolgaan- 94 s kinderen, vacantie- en gezondheidsko- nies, patronaten, doorgangs- en red- ngshuizen, toevluchten, nachtasyls, land- (Uwkolonies en dergelijke. Evenmin zijn uitkeeringen aan werklooze arbeiders in opgenomen. De totale uitgaven voor armenzorg en eldadigheid, hier in Nederland in 1926 idaan, kunnen derhalve veilig nog aan- enlijk hooger worden gesteld dan het ittobedrag van 80.841.924 Over het jaar 1925 bedroegen de netto- itgaven 55.139.775. Een aanmerkelijk jrschil dus! Maar voor een goed deel is dit verschil aanstonds te verklaren. Het Centraal iureau tracht ieder jaar zorgvuldig te rerk te gaan. Ieder jaar worden meer ormen van maatschappelijk hulpbetoon de statistiek opgenomen. Zoo ontbra- b.v. in de opgaven over het jaar &25 de kosten gemaakt voor verpleging 11 ziekenhuizen enz. en ev'eneens die voor er'eening van kostelooze geneeskundige ulp buiten ziekenhuizen. In de cijfers over 1926 zijn deze twee itegoricn genoteerd voor resp. circa 11.600.000 en 3.600.000. Deze ruim 15 liilioen van 1925 brengen ons althans at dichter bij de circa SI millioen van 26. Deze cijfers zeggen echter nóg niet iel. Zij kunnen zeggen, dat in één jaar et aantal noodlijdenden onder ons op ngstwekkende wijze is toegenomen. Zij unnen evenwel óók zeggen dat de wel- adigheid onder ons volk in omvang, of in itensiteit of in beide opzichten, gewon en heeft. Deze absolute cijfers behoeven ons dus og niet te vei ontrusten. Maar een andere taal spreken de ver- oudingscijfers. In 1925 werd door de Overheid H ijk, 'rovineie en Gemeente voor de in de iatistiek behandelde v^.men van armen- erzorging netto uitgegeven 38.985.744 f 70.70 pet. Door de kerkelijke instellingen 12.432.711 of 22.55 pet. Door particulie- b instellingen 3.721.320 of 6.75 pet. Dit nu is geworden in 1926 (eveneens :eldt het alléén voor de in de statistiek iehandelde vormen): Overheid ƒ59.083.121 f 73 pet.; kerkelijke en particuliere in- tellingen samen ƒ21.758.803 of 27 pet. Dè.t zijn de bedroevende cijfers. Want, 1 moet men met cijfers altijd voorzichtig ijn, deze cijfers verkondigen kort en boh- ig dit: de overheids-armenzorg neemt doet thans het meeste. Bijna drie- ierden van het totaal En dat, terwijl onze Armenwet 1912 uit iaat van het beginsel, dat particuliere ar- ïenzorg regel moet zijn, die van de over- leid slechts aanvulling Wij maken er de Overheid geen verwijt 'an dat het princiep van onze Armenwet in de werkelijkheid elkander niet dekken. Jitegendeel: wanneer een groot getal (urgers, zonder de hulp van de overheid, [ebrek zou lijden, omdat de weldadigheid 'an particulieren en Kerk hen niet of niet oldoende verzorgen om welke redenen lan ook dan is voor de overheid de rechtsgrond aanwezig om in te grijpen, ^an mig, dan moet zij wel ingrijpen. En sij is alsdan ook bevoegd om den op het bezit rustenden liefdesplicht tot in pkere mate om te zetten in oen positie- en rechtsplicht. Maar het ideaal is dat niet! „Het niet-uitsluitend-econoniisch karak ter der weldadigheid en nog meer het niet-juridisch karakter der weldadigheid zeggen al aanstonds dat de Staat alsdan voor een taak komt te staan welke hem eenigszins vreemd zal liggen, Zoolang het doel der weldadigheid ver der reikt dan het verleenen van stoffe lijke hulp, zoolang het in zich sluit: den arme opheffen, hem vertrouwen hergeven in de menschheid, hem tevreden loeren zijn met den stand waarin hij geplaatst is; zoolang de taak Van den armenverzor ger niet ten volle kan worden vervuld zon der liefde, die voortkomt uit een medelij dend hart en steun vindt in godsdienstige eu ethische motieven zoolang blijf ik er aan twijfelen of de Overheid tot ideale armenzorg in staat zal zijn. Daarin ligt heelemaal geen verwijt, dat volgt uit de natuur der dingen!" De laatste zinnen, tusschen aanhalings- teekens geplaatst, heb ik eenvoudig over geschreven uit een praeadvies, wat ik eeni- ge maanden geleden mocht uitbrengen voor de Nedcrlandsche Yereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid. Vóór mij was al door anderen o.a. door den hoofdredacteur van het „II. K. Tijdschrift voor Kerk, School* en Armwe zen" de aandacht gevestigd op de sta- tistiekcijfer8 en de onrustbarende taal die zij spreken. Die gelegenheid van de groote jaarlijksche vergadering, waar alle richtia- gen bijeenkomen, van orthodox-protestant tot socialist toe, heb ik met graagte aan gegrepen om nog eens met nadruk te waar schuwen. En tegenover de droeve realiteit heb ik toen nog eens gesteld óns ideaal: weldadigheid van Kerk en particulieren voorop, armenzorg der overheid enkel subsidiair, enkel aanvullend. En met de zekerheid voor oogen dat dit ideaal voorloopig niet zal verwezenlijkt werden, heb ik toen naar wegen gezocht, waarlangs dat ideaal ten minste bena derd kon worden. Enkel terloops wetende dat de tech nische uitwerking dezer gedachte niet zco gemakkelijk zou zijn heb ik gewezen op de verruiming der mogelijkheid van subsi die. Meer werk had ik gemaakt van samjn- werking tusschen de organen van de over heids-armenzorg en die der Kerk en van particulieren langs den weg der zgn. „dub bele bedeeling" (krachtens art. 31 der Ar menwet). Dat er van socialistische zijde niet op zou worden gereageerd, had ik voorzien. Maar ook van protestantsche zijde bleef men op een afstand. Alleen prof. Fabms raakte er even aan, maar gleed er vlug over, heen. Bang voor de befaamde „dub bele bedeeling" waarop ik art. 31 der Ar menwet zou willen toepassen, durfde men er niet aan. Jammer, want wij moeten deze zaak reëel bekijken. Klagen en stil zitten m' gen wij niet: er moét iets gedaan worden. Met erkentelijkheid vermeldend, dat bij de algemeene beschouwingen over de ge- meente-begrooting 1929 door onze R. K. raadsfractie op deze kwestie is gewezen, eindig ik met de hoop, dat hier in Leiden mettertijd de richting, die men in de hoofd stad is ingeslagen, zal worden gevolgd. Waar een wil is, is een weg! Hierover meer in een volgend artikel. Mr. E. VAN DER HELM O.F.M. DUITSCHLAND. De Rijksbegrooting. DoorHilferding toegelich t. Hilferding, de Duitsche rijksminister van financiën, heeft de pers ontvangen om zijn begrooting over 1929 toe te lichten. Hij begon met een uitvoerige schildering van den toestand, zooals die bij zijn ambts aanvaarding was en wees er' op, dat reeds bij voorbaat met een tekort van 650 mil lioen mark gerekend moest worden. Ook wat den toestand van de schatkist betreft, is de staat van zaken verscherpt, zoodat de toestand als ernstig moet wor den beschouwd. Aan het sluiten van een leening op langen termijn is onder do te genwoordige omstandigheden niet te den ken. De maatregelen voor een zuinig be heer moeten daarom nog verscherpt wor den. Bij een beschouwing van de gewone be grooting, die met een bedrag van rond 10 milliard mark in evenwicht is, blijkt, dat er aan steeds wederkcerende uitgaven een bedrag van 7 milliard mark is, waarop niet bezuinigd kan worden, nl. de betalingen voor de lasten van den oorlog en de scha de vergoeding, de vprzorging van degenen, die tot het oude leger hebben behoord en de uitkeeringen aan de landen en de ge meenten. Van de resteerendo 3 millia-J komt on geveer 1 milliard op rekening van de sala rissen, waarop eveneens geen belangrijke bezuiniging meer te maken zijn. Voor sociale uitgaven is 750 millioen mark uitgetrokken, waarbij te bedenken is, dat ook hier de gevolgen van den oor log indirect een rol spelen. Indien aan de oorspronkelijke eischpn van de verschalen de ministerie was Voldaan, zou het tekort nog veel hooger zijn geweest. Tot dekking van de stijging der uitgaven is een verhooging der bierbelasting voor gesteld volgens het oude wetsontwerp, dat reeds in 1925 door den toenmaligen minis ter von Schlieben is voorgesteld, een ver hooging van de alcohol-belasting met ver scherping van de betalingen tegen de ont duiking, verder cle beffing van 20 opcenten op de vermogensbelasting, evenals een mil de verhooging van de successierechten nl. een belasting op het gedeelte van de over levende partij na aftrek van het, kindsge deelte. De minister merkte op, dat dit jaar als een tijd van overgang wordt beschouwd, zoodat de verhou.ring der vermogensbelas ting niet bij een bijzondere wet., doch als overgangsmaatregel abeen in de begroo- tingswet wordt bepaald. Van den anderen kant is gedacht aan een verlichting van de inkomsten-belasting voor middelmatige en kleine inkomsten tot een bedrag van 25.000 mark rer m ar. c jenkomstig het bedrit van den rijksdag. AFGHANISTAN. DE NIEUWSTE KONING. Thans Habib Oellah. Zijn tegenstanders nemen de w ij k. Berichten uit Kaboel Wijzen er op, dat Batsjai Sakwo, die zich nu Habib Oellah noemt, thans de Afghaansehe hoofdstad geheel in zijn bezit heeft, daar de citadel hem zonder verzet is overgegeven. Volgens betrouwbare berichten is zijn positie ta melijk stevig; de veranderingen van de laatste dagen hebben alle zonder bloedver gieten plaats gehad en het feit, dat de nieuwe koning aan Inayat Oellah en zijn gevolg een vrijgeleide heeft gegeven, toont, dat Habib Oellah zich genadig toont op een wijze, die in Afghanistan ongewoon is. Aangaande de overbrenging van Inayat Oellah door de Engelschen wordt nader ge meld, dat vertegenwoordigers van beide partijen Donderdag een bezoek brachten aan den Britschen gezant te Kaboel en hem verzochten zijn diensten te verleenen bij het vertrek van Inayat Oellah per vlieg tuig. Er werd op gewezen, dat daardoor verder bloedvergieten zou worden voor komen. Dientengevolge werden regelingen getroffen, zoodat Britsche vliegmachines gisterenmorgen vroeg den afgetreden ko ning, de leden van zijn gevolg, onder wie zeven vrouwen, den ex-minister van Oorlog en twee broeders van ex-koningin Soeraya van Kaboel naar Pesjawar konden over brengen. Inayat Oellah is van plan zich via Guet- ta naar Kandahar te begeven. Hier zullen de beide ex-koningen zich onder hun stom verwanten bevindenhet volk in Zuid-Af- ghanistan wordt algemeen beschouwd als tot de meest vredelievende elementen te behooren. De nieuwe koning heeft, naar verluidt, de arrestatie gelast van Mohammed Omar Khan, die zich bij Jallalabad bevindt en met een troepenmacht naar Kaboel w> oprukken, waar hij zich tot koning zou wil len laten uitroepen. Tien Afghaansehe sirdars, afkomstig uit verschillende deelen van het land, zijn te Calcutta aan boord van een stoomschip ge bracht, dat hen naar Rangoon zal brengen. Op drie na zijn het zonen van sirdar Ayoeb Khan, den broeder van Mohammed Omar Khan. Een der betrokkenen verklaarde, dat allen zeer onder den indruk waren van het feit, dat do autoriteiten hen dwingen naar Rangoon te gaan, daar zij niets te maken hebben met de politieke gebeurte nissen in Afghanistan. Deze zegsman was van meening, dat Omar Khan stellig de hand heeft in wat er thans in Afghanistan gebeurt. Behalve de reeds vermelde bijzonderhe den is over den nieuwen emir weinig be kend. Eon Engelseh officier, die hem zeven jaar geleden ontmoette, toen hij deel uit maakte van een Afghaansehe missie, die met sir Henry Dobbs te Missouri onderhan delingen voerde, zeide aan een persverte genwoordiger omtrent Habib Oellah: Reeds toen was hij een merkwaardige persoonlijk heid. Hij is een groote man, ongeveer 1.80 M. lang en onderscheidde zich van de an dere Afghaansehe leden der missie door zijn lichte huidskleur. Men zou hem ge makkelijk voor een Turk kunnen houden. Hij is een fanaticus en beweerde destijds visioenen te hebben j;ehad, waarin hij den Profeet gezien had, die een groot lege;) Mohammedanen aanvoerde in den striVl tegen de ongeloovigen. Hij geniet veel res pect onder de stamhoofden en reeds toon genoot hij de reputatie een onversaagd strijder, een goed schutter en een geboren leider te zijn. CHINA. Opwinding te Hankau. Poging om de Japansche concessie te bestormen. Uit Tokio wordt gemeld dat daar uit Hankau berichten zijn ontvangen, volgens welke de Chineezen Woensdag hebben go- traclit, de Japansche concessie aldaar te bestormen. Tusschen den consul-generaal van Ja pan en de Chirieesehe overheid is overeen gekomen, om te Hankau den staat van beleg af te kondigen. De Chineesche overheid heeft zich be reid verklaard om alle maatregelen tot be scherming van de Japanners te treff -n, mits deze zich verplichten het gebied der concessie niqt te verlaten. Het gebouw van de Japansche marine- club te Hankau is door Chineesche natio nalisten geplunderd en vervolgens in brand gestoken. De Japansche regeering heeft oorlogs schepen naar Hankau gezonden. Reorganisatie van China's weermacht. Vermindering tot 715.000 man. Officieel wordt medegedeeld, dat do conferentie belast met het afdanken van troepen, welke sedert 1 Januari te Nau- king zitting heeft gehouden, een program- me heeft goedgekeurd tot vermindering van dc Chineesche militaire strijdkrachten tot 715.000 man, verdeeld in 65 divisies, on der directe controle der centrale regeering. Bepaald wordt, dat de legersterkte later nog meer zal worden verminderd, totdat de militaire uitgaven tot een bedrag zijn teruggebracht, dat overeenkomt met 40 pet. van de nationale inkomsten. Ten ein de de uitvoering van dit programma te ver gemakkelijken, zal China verdeeld worden in zes districten. Op de conferentie werden eveneens plan nen aangenomen, waarbij het lot der af gedankte soldaten wordt geregeld. Tsja/ig Hsoe Liang ziek. Naar uit Peking gemeld wordt, is Tsjang Hsoo Liang tc Moekden ziek geworden. Generaal Soen Tsjoean Fang wordt bij geruchte reeds als zijn opvolger genoemd. AMERIKA De strijd in Nicaragua. Een nieuwe campagne tegen S a n d i n o. De nieuwe president van Nicaragua, ge neraal Moncada, is, volgens berichten uit New-York voornemens een goed uitge ruste'strijdmacht naar het Noordelijk ge deelte van Nicaragua te zenden, om ge neraal Sandino en zijn aanhangers tot hel staken van de vijandelijkheden te dwingen. De president heeft medegedeeld, dat hij korten tijd geleden bezoek ontving van tv.ee aanhangers van generaal Sandino, die hom voorstelden, Nicaragua in twee repu blieken te verdeden. Hij, Moncada, zou president van Nicara gua blijven, terwijl generaal Sandino, pre sident van Nueva Segovia zou worden ge noemd. In verband hiermede heeft de president besloten een einde aan de opstandige be weging te maken. VOOR WIE ACHTERBLEVEN. Het Nederlandsche Volk zal aan de weduwen en weezen van de helden van Hoek van Holland moeten toonen, in daad werkelijk meeleven, hoe zeer worden ge-, waardeerd met hoogachting en eerbied de daad van zelfopoffering van de leden der bemanning van de „Prins der Nederlan den". Wel is waar wordt ten gevolge van de bepalingen der zee-ongevallenwet aan deze gezinnen een uitkeering gedaan, die ze voor bepaalden nood behoedt, wel geeft de Zuid-Holl. Redding-Mij. daarop een bescheiden toeslag uit de daarvoor be stemde fondsen, maar de weduwen en wee zen der bemanning van de „Prins der Nederlanden", die bereid bleken hun leven te geven, hebben zoo veel moeten offeren, dat waarlijk materiecle zorgen hun toe- I komst niet nog donkerder mogen maken. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De positie van Afghanistan's nieuwsten koning moet tamelijk vast zijn. Opwinding te Hankau. De aardbeving in Venezuela heeft 200 dooden gcëischt. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Nadere bijzonderheden over den moord op vier veldwachters te Groningen. (Gem. Berichten 2de blad). Een brief van den Minister van Water staat aan Gedeputeerde Staten der pro vincies inzake afkoop van tollen. (Bin- nenl., 4de blad). Brand in het rijkszuive'station in do Vreewijkstraat. (1ste blad). Per postwissel aan het Ned. Roode Kruis, Princessegrach 27 Den Haag of op de postrekening (no. 22120 Den Haag) kan ieder haar of zijn giften zenden (onder het motto: „Prins der Nederlanden") en aldus iets bijdragen om de toekomst voor de weduwen en weezen der# moedige man nen van den Hoek van Holland wat min der duister te maken. DE KAMERVERKIEZINGEN. Middenstands kwaliteits-zetel. Men meldt aan de ,.Msbd.": Na de publicatie van het beredeneerd verslag van de handelingen van het Cen traal College der R.-K. Staatspartij heb ben de leden, die dnor bet hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond in den Partijraad zijn aangewezen, zich gewend tot den voorzitter en secretaris van het Centraal College, tevens voor zitter en secretaris van hot bestuur der R.-K. Staatspartij, naar aanleiding van de passage in het beredeneerd verslag, welke uitspreekt, dat dc middenstands- kwaliteitszetel bedoeld is als zetel voor - Zeeland. Genoemde heeren hebben de bezwaren medegedeeld, die in de kringen van den roomschen middenstand te?ren den gang van zaken met den middenstandskwali- teitszetel worden gevoeld. Zij spraken te vens het vertrouwen uit, dat de voorzitter en secretaris van het bestuur der Staats partij de wegen zouden weten te vinden om aan do bedoelde grieven tegemoet to komen. Uit het antwoord, dat van den heer secretaris van de Staatspartij op het schrij'ven van genoemde leden van het C. C. is ontvangen, is gebleken, dat door ge noemden secretaris dc bezwaren van den middenstand ongegrond worden geoor deeld. en dat in zooverre eenige tege moetkoming aan deze grieven niet is te verwachten. In deze omstandigheden hoeft het hoofd bestuur van den R.-K. Middenstandsbond zich verplicht geacht aan het bestuur van de R.-K. Staatspartij kennis te ge ven van zijn bezwaren teven de „ver- zoeuwsching" van den middenstandskwa liteitszetel, opdat het Partijbestuur dat leiding heeft te geven aan de werkzaam heid der Nederlandsche Katholieken op staatkundig terrein rekening zal kun nen houden met de opvattingen, die ten dezen leven in de kringen van den katho lieken middenstand. In een uitvoerig gedocumenteerd schrij ven heeft bet hoofdbestuur van dén Ned. R.-K. Middenstandsbond zich thans te de zer zake gewend tot het bestuur van do R.-K. Staatspartij. Verlaging accijns gedistilleerd enz. In de Eerste Kamer gunstig ontvangen. Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het betreffende wets ontwerp betuigde men algemeen instem ming met de voorgestelde accijnsvcrlaging. Enkele leden waren van mccning, dat s lands belang het zooveel mogelijk tegen gaan van den smokkelhandel, die vooral aan dé grenzen onrustbarende afmeting i schijnt te hebben aangenomen, eischt en dat tot dit doel de in dit ontwerp voor gestelde accijnsverlaging zal bijdragen. Enkele andere leden betreurden, oat van regeeringswege is toegegeven, dat men den smokkelhandel niet beeft weten te beteugelen. Van vele zijden werd erkentelijkheid uitgesproken voor bet aandeel, dat de be weging der drankbestrijding gehad Leeft in de vermindering van h dr ikmisbruik. aangevangen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1