S. G. J. PE GROOT denken' \Le Schade aan den Westkapelschen zeedijk. Aan de nog niet herstelde deelen van den Westkapelschen zeedijk, die door de Novemberstormen veel hadden geleden, is deze weck weer nieuwe schade toege bracht door het wegslaan van tijdelijk aangebrachte zakken zand en klei. Van de rails, die opgesteld zijn op pa len om klei aan te voeren, sloeg een deel en enkele palen weg. De keet van den opzichter was omge waaid. RUIM 60 SCHEPEN VASTGEVROREN. In den IJsel tusschen Goude en Gou derak liggen ruim zestig schepen in het ijs vastgevroren. Reeds eergisteravond heeft de scheepvaart veel moeilijkheden ondervonden, maar de schippers hoopten, de plaatsen, waar het ijs zich samenpakte, nog te kunnen voorbij komen. Dit bleek echter niet het geval; gistermorgen lagen alle vaartuigen muurvast. Op allerlei ma nieren trachtte men verbinding te krijgen met den vasten wal, teneinde proviand te kunnen inslaan. In den loop van den dag zijn de rea ders, die telefonisch van den toestand op de hoogte waren gebracht, de positie van hun schepen komen opnemen. DE MOORD OP DEN HEER LANS. De rechtbank is Rotterdam heeft de preventieve hechtenis van den heer v. O., aldaar, den procuratiehouder van De Haas' Handelmaatschappij, die aangehou den is als verdacht van het plegen van verduisteringen bij die onderneming en van moord op den directeur, den heer Lans, met 30 dagen verlengd. Moedige redding. Woensdagavond omstreeks 8 uur waren te Schoonhoven eenige jongens aan het sneeuwballen gooien. Een dor jongens wil de een voorbijgaand meisje pakken, doch deze' schrok, liep hard op zij en viel daar bij van den 3 M. hoogen steilen kademuur in de haven, die slechts door een dim laagje sneeuwijs was bedekt. Toen het meisje reeds in zinkenden toe stand verkeerde en op haar hoofd in het water stond, schoot een voorbijganger, de heer C. Malingre toe, ontdeed zich haastig van enkele kleedingstukken en sprong onvervaard in de donkere diepte. Tezelfder tijd hoorde in zijn woning de reeds met de reddingsmedaille beloon de 20-jarige A. van Grootheest van het ongeval. Zonder zich een oogenblik te be denken snelde hij toe, dook eveneens in de diepte en slaagde er in het meisje te grijpen. Samen hebben toen de moedige redders het meisje, het 16-jarige dochter tje van den lieer B., van een zekeren dood gered. Een smokkelauto. Te Groningen is een auto aangehouden, die 50 liter gedistilleerd a 50 pet. ver voerde. De wagen en de drank werden door de belastingambtenaren in beslag genomen terwijl de bestuurder en vervoer der, alsmede een vergezellende medeplich tige werden gearresteerd. De hoofdpersoon, zekere v. d. S., reed met zijn auto een eind voor den smokkel- wagen om den weg te verkennenop hem werd een met scherp geladen browning gevonden. Onmiddellijk na de arrestatie is onder leiding van den directeur der directe be lastingen een huiszoeking gedaan bij de aangehouden personen, wonende te Roode- schuur en Boelenslaan. Een distilleertoe- stel werd evenwel niet gevonden. Gouddieven te Geleen gearresteerd. De politie te Geleen arresteerde dezer dagen twee Italianen, n.l. R. en M., resp. wonende te Sittard en Heerlen. Zij wer den in het bezit gevonden van vier stuk ken gesmolten goud, ter waarde van on geveer f 600. Aangezien vermoed wordt, dat het goud van diefstal afkomstig is, zijn de beide aangehoudenen aan de justitie overgeleverd en naar Maastricht overge bracht. R. is een oude bekende der politie. Wel vijftien maal werd hij reeds voorge leid, doch nimmei had een vervolging suc ces. Nader verneemt de „Tel": Zaterdag ver voegden zich twee Italianen bij den goud smid Th. te Geleen en vroegen op welke manier Th. goud smolt. Twee dagen later kwamen zij wederom en boden goud te koop aan. Doordat zij blijk gaven erg ze nuwachtig te zijn, kwam de heele zaak Th. verdacht voor. Hij vroeg een dag bedenk tijd en inmiddels waarschuwde hij de politie. Twee rechercheurs stelden zich in de nabijheid der woning verdekt op en toen de Italianen per auto arriveerden, werden zij gearresteerd. Yan de vier stukken goud, die op hen gevonden werden, was een stuk zuiver en drie stukken gemengd. De politie vermoedt, dat het goud van een groote partij afkomstig is en door diefstal is verkregen. Gedacht wordt aan de inbraak bij Van Dongen te Maasfcrifcht, waar een groote partij gouden sieraden werd ontvreemd. Ter plaatse van de in braak werd een Italiaansch briefje gevon den. R. blijft echter ontkennen iets van de inbraak te weten. M. zegt het goud in de omgeving van Heerlen te hebben ge vonden. Beiden blijven voorloopig in ar rest. Een goede klant. Woensdag kwam een dame in een win kel in de Kalverstraat te Den Haag om een tasch te koopen. De verkoopster liet verschillende modellen zien en de dame bepaalde haar keus tenslotte op 'n da- mestasch van f 18.50. Zij vroeg of zij de tasch mee naar huis mocht nemen en of de winkelier over het bedrag aan haar woning in de Emmalaan een kwitantie wilde doen disponeeren. Dit werd goed gevonden en de dame vertrok met de tasch. Toen echter de kwitantie aan het opgegeven adres werd aangeboden, bleek het dat de daar wonenden in het geheel geen tasch hadden gekocht. De politie heeft de zaak in onderzoek. eenLirnuurgscn tanaKscorregev Te Brunssum is „in het daarvoor goed en gezellig ingerichte lokaal" aldus het bericht in de L. E. een rookclub op gericht met een groot ledental, dat „De Blauwe Wolk" als naam der vereeniging koos. Holland op zijn smalst Een treffend weerzien. Op het politiebureau te Roermond speel de zich de volgende gebeurtenis af: Zeke.re W., wonende te Dusseldorf, Ne derlander en afkomstig uit Roermond, werd voor vier jaar wegens werkloosheid igevolge het vestigingscontraet uit Duitsch- land uitgewezen. Op zoek naar werk trok hij naar Frankrijk waar hij omzwierf m den Elzas en Lotharingen. Zijn vrouw cu twee kinderen bleven voorloopig te Dussel dorf, tot hij werk zou gevonden hebben. Dit.lukte echter maar steeds niet en van schrijven aan zijn vrouw kwam ook weinig De man verloor den moed en bleef aan hot dolen. Vier jaren lang! Zijn vrouw, die ingevolge haar huwelijk met W. van Nederlandsche nationaliteit geworden was, (zij was geboren Duitscbn) werd door het Duitschc rijk voorloopig ondersteund. Tenslotte begonnen de Dus- soldorfsche autoriteiten echter aan de goe de bedoelingen van haar man te twijfelen er daar zij thans Nederlandsche was, werd ook haar ten slotte te kennen gegeven, dat zi] het land verlaten moest. Aan het grens- sommissariaat verklaarde zij naar Roer mond te willen gaan om van daaruit na vraag te laten doen naar haar man. Via Verlo arriveerde ze dan ook DinS dagavond te Roermond, waar de Commis saris van Politie zich met het onderzoek belastte. Het was duidelijk, dat het Ne derlandsche Rijk voor haar moest opkomen. Men zou een onderzoek instellen naar het verblijf van haar man. Terwijl de vrouw, die in tamelijk ver waarloosden toestand verkeerde, mot hiar twee kleinen van 10 en 4 jaar, nog bij den Commissaris vertoefde, meldde zien bereden in het bureau een man aan, die verklaarde W. te heeten, en al heel spoedig b'eek het, dat hij de man was, dien men wilde opsporen. Een confrontatie zou het bewijzen. Toen men hen beiden samenbracht, speelde zich in het bureau in het bijzijn van den commissaris een hartroerend too- neel af. De man kon het maar niet. vat ten, dat het werkelijkheid was, hetgeen hier gebeurde, j^c vrouw, die veel geleden had, brak in snikken uit, evenals het oud ste kind ,dat zijn vader herkende en op wiens gezichtje vreugde en angst te lezen stond. Ook de omstaanders geraakten on der den indruk van dit onverwachte tref fende weerzien na vier lange jaren van omdoling. Door eenzelfde gedachte geleid trok de een van uit Duitschland, de ander uit Frankrijk op, en beiden troffen elkaar op het oogenblik dat beiden elkaar ver weg waanden. Het gezin is voorloopig bij familieleden ondergebracht. Drijfijs op de Lek. Sedert gistermorgen vertoont zich eenig licht drijfijs in de rivier de Lek te Cu- lemborg. Wanneer de ijsmassa -grooter wordt, zal de gierpont spoedig van de reep genomen worden. Een vijf-en-zeventig-jarige begint een reis om de wereld. De 75-jarige gepensionneerde ambtenaar J. Scheepers, te Linne in Limburg, heeft het pl$n opgevat een reis om de wereld te maken. Het is uitsluitend bedoeld als een plei- zierreis, waarbij alle merkwaardigheden der aarde worden bezocht. De reis wordt georganiseerd door de Hamburg-Amerika-lijn en zal geschieden met het Luxe-stoomschip „Resolute". De reis vangt feitelijk aan in New York. De heer Scheepers zal echter eerst in Zuid- Frankrijk te Villefranche aan boord gaan. In totaal wordt een afstand afgelegd te water en te land van 60.000 K.M.; 31 landen en 63 steden zullen worden bezocht. De heer Scheepers vangt zijn re's 21 Januari aan en zal vermoedelijk zes maan den onderweg zijn. Het volgende programma is voor de reis vastgesteld: Vanuit Villefranche wordt een auto tocht ondernomen langs de prachtige Fransohe Riviera. Nice, Menton en Monte- Carlo. Den 23sten Jan. gaat de reis per „Re solute" door naar Napels en vandaar naar Phalerou (Athene) in Griekenland. Daarna wo^dt overgestoken naar Pa- lesrina (het Heilige Land), waar achter eenvolgens Nazareth, Jerusalem, Bethle hem en Jericho bezocht worden waarbij tevens een bootvaart wordt gehouden over het meer van Galilea én de Doode Zee. Den lsten Februari bevindt de heer Scheepers zich te Port-Said en Cairo, al waar met auto's een nachtelijke tocht wordt gemaakt naar Luxor. Na het Suez-kanaal gepasseerd te zijn, gaat de reis door naar Djibouti in Franseh Somaliland, waarna den 12den Februari Bombay in Eng. Indië wordt bereikt, waar de „Resolute" tot den 23sten blijft. Van Bombay gaat de reis verder over Colom bo, Rangoon (Achter-Indië) etj Padang (Sumatra) naar Batavia. Hier wordt gerust van 10 tot 13 Maart waarna over Pak Nam (Sianr), Tarakan (Borneo) gestoomd wordt naar Manilla, de hoofdstad der Philippijnen. Hongkong in China wordt bezocht van 29 tot 31 Maart, vanwaar ever Formosa de tocht wordt voortgezet naar Shanghai Korea en Kobe (Japan). Van 20 tot 24 April wordt Yokohama bezichtigd en Tokio met auto's bezocht. Vandaar begint de groote zeereis over de Stille Zuidzee, en wel naar Hono lulu op de Hawai-eilanden, waar men op 3 Mei denkt -aan te komen en vervol gens wordt doorgestoomd naar San Fran cisco in California. Los Angelos met dc bekende filmstad Hollywood zullen van daar wederom met auto's bezocht worden. Den 21slen Mei passeert de „Resolute" het Panamaknnaai en verwacht men den 2ten I NU EZ UNITE N mededeeung. N00RDEINDE II - TELEF. 706 Opruiming Luxe Lederwa i Habana op het eiland Cuba te bereiken. Van 28 Mei tot 1 Juni wordt te New York vertoefd, waarna de heer Scheepers den llden Juni wederom in Hamburg het oude Europa hoopt te bereiken. De heer Scheepers lieeft reeds verschil lende reizen bu ten Europa gemaakt en nog verleden jaar bij 't ongeval van de „Italia" was hij op Spitsbergen en in 1920 vertegenwoordigde hij Nederland op het Eucharistisch Congres te Chicago. POSTZEGELNIEUWS. Het zal wel niet algemeen bekend zijn, dat de Engelsche postadministratie zelfs eon bekenden Kannibaal waardig heeft geacht een plaats op haar koloniale post zegels in te nemen. Onlangs werden voor de Engelsche Zuidzee-eilanden Rarotonga. Nine, Aitutal. en Penrhyn nieuwe pest - gels uitgegeven, die o.m. vertoonen ueeltenis van een stamhoofd in schaarse 1 i kleeding en met een geweldige speer, de reproductie van een schilderij van den Engelschen missionaris John Williams, die in 1822 het eiland Rarotonga ontdekte. Hij schreef later een boek en teekende daar in dezen zwarte als „Te Po, een stamhoofd van Rarotonga, vroeger afgodendienaar en menscheneter, later echter een der eerste bekeerlingen tot het christendom". H. R. Harmer te Londen zal op 14 en 21 dezer bet tweede gedee'te van de beroem de „M.D.-collectie van klassieke koloniale oostzegels van Azië, Noord-Amerika en Europa in veiling brengen. De z.g. „Specimen'-postzegels worden meer en meer door de philatelisten ge zocht. Volgens het internationale postre- rrlement moet ieder land aan het Interna tionaal Bureau der wereldpostverceniging zooveel postzegels in drievoud van iedere nieuwe uitgifte zenden als er landen tot die vereeniging behooren. Deze zegels wor den dan voorzien van den overdruk „Spe cimen", waardoor zij voor het gewone ge bruik ongeschikt worden en aan ieder land worden dan verder drie stel zegels toege zonden. Voortaan zal deze overdruk ver- allen en in de plaats daarvan zal dit woord in de zegels worden geperforeerd. Een nieuwe postzegel waarde, in het Ko- ningstvpe, 80 satangs blauw en zwartgrijs, is in Siam verschenen. Het bezoek van den Koning van Afgha nistan aan Europa heeft aanleiding gege ven tot veel vraag naar postzegels van dat land. Merkwaardigerwijze worden deze zegels in het- land zelf niet aan vreemde lingen verkocht, doch zij kunnen betrok ken worden bij K. C. Krishen Hall en Co., Kam Chorok, Peshawar, City N. W. F. P. In Mexico is een gewone postzegel van 5 pesos, groen en grijs uitgegeven, bene vens luchtpost zegels van 25 centavos, kar mijn en koffiekleurig en 25 centavos, groen en koffiekleurig. De republiek San Marino heeft een nieuwe reeks pakketpostzegels uitgegeven, van 5 centessimi tot en met 20 lire. Sedert in bijna alle beschaafde landen frankeermachines z'i'i ingevoerd, gebrui ken vele groote bedrijven en firma's deze ter tijdsbesparing. Welken invloed deze nieuwigheid op het verbruik van postze gels uitoefent, daarover waren nog geen ambtelijke gegevens aanwezig. Thans heeft de Engelsche postadministratie de eerste authentieke getallen gepubliceerd. In de eerste negen maanden van 19l8 zijn in En geland tengevolge van het gebruik van irankeermachiues 56 millioen postzegels uitgespaard. Deze besparing komt als tijd winst niet alleen aan de firma's ten goede doch ook de postadministratie heeft daar van een financieel voordeel door de be sparing aan drukkosten, welke 2000 be droeg. Het planten van de Britsche vlag ir West-Australië door kapitein Freemantlc op 2 Mei 1829 zal worden herdacht door dc uitgifte van een postzegel, voorstellende bet Zwarte Zwaanken tee ken van 'de oude Swan River Settlements. Luchtpostzegels voor Britsch-Indië zijr in voorbereiding voor gebruik op den aan staanden LondenKarachi luchtpost dienst. Een definitieve postzegelserie is in voor bereiding voor het nieuwe koninkrijk Al banië. In afwachting van een nieuwe perma nente luchtpostserie, waarvoor een bestel ling te New-York is gedaan, heeft de Scad- ta-maatschappij van Columbia, die den luchtpostdienst tusschen beide landen uit voert, een aantal semie-officieelc luchtpost zegels voorzien van den overdruk „Ecua dor-Provisional". Rusland heeft onlangs philatelistische belastingzegels uitgegeven. Postzegelzen dingen van en naar Rusland zijn daar on derworpen aan staatscontrole. Te Moskou is daarvoor een afzonderlijk kantoor, dat zich jaar in jarr u't alleen met philatelie bezig houdt. Het izoekt de ruilzcndin- gen, taxeert de j de en heft dan van den Russischen geadresseerde of afzonder de belasting. Deze wordt nu sedert kort door bijzondere zegels voldaan. Men heeft .'oor dit doel oude postzegels van 1921 met een overdruk voorzien, vertaald: „controle van buitenlandsche ruilgendingen". Boven dien is ook het belastingrecht er op ge drukt. Er zijn 5 waarden, nl. van 5, 10, 25 en 50 kopeken en 1 roebel. De overdruk van een aantal in koers zijnde postzegels van de republiek Ecua dor met „Asemblea Ncnal 1928", gevolgd door een nieuwe waardeaanduiding, blijkt te zijn geschied ter herinnering aan de weerbijeenroeping van de Nationale Ver gadering na 5 jaar dictatorschap. DE RAMP AAN DEN HOEK NADERE BIJZONDERHEDEN. Hoe de „Prins der Nederlanden verongelukte. De schipper van de reddingboot vertel de, dat de „Valka" een gebroken roerste ven heeft en het water in het achterschip met het getij op on neer ging. De beman ning van de „Valka" heeft de tanks laten volloopen en is van meening, dat als het schip nog een nacht als gisternacht moc*t doormaken, het verloren zou zijn. De „Prins der Nederlanden" zou vlak bij het schip verongelukt zijn. Eerst was verbinding mot het gestrande stoomschip gemaakt, toen is dc tros gebroken en moest achter het schip omgevaren worden. Op de dwarszee ge komen is do boot toen omgeslagen. De ge broken tros was nog te zien aan de „Prins der Nederlanden". In de onmiddellijke omgeving van deze boot zijn 5 lijken der bemanning gevonden. De boot te Rockanje gevonden en naar Hellevoetsluis gebracht. De „Prins der Nederlanden" lag giste ren hoog op het strand te Rockanje. Do boot lag geheel ondersteboven en men heeft een geul gegraven, terwijl trossen aan de boot bevestigd zijn. Gisteravond is d9 „Prins der Nederlan den" door de sleepboot Kijkduin de ha ven te Hellevoetsluis binnengebracht. Men zal thans een onderzoek instellen of er zich nog lijken aan boord bevinden. Te Hellevoetsluis hebben de beide bor- gingsvaartuigen „Meermin" en „Prins Hen drik" van L. Smit en Co.'s Intern. Sleep dienst de reddingsboot recht getrokken waarna zij dadelijk is leeggepompt. Er zijn geen lijken aan boord gevonden. Toen de boot werd omgedraaid bleek dat het mangat van de machinekamer openstond. De beide machinisten hebben dus nog, kans gezien het deksel te openen en uit de boot te komen. Heden zou de reddingboot naar Vlaar- dingen worden gesleept, waar zij op Je helling zal worden gezet om te worden her steld. Het aanbrengen van de lijken der slachtoffers aan den Hoek. Men meldt ons uit Hoek van Holland: De twee auto's welke gistermiddag uit Rockanje zijn vertrokken, teneinde de lij ken van de 5 opvarenden van de „Prins der Nederlanden", welke aldaar aan hot strand zijn aangespoeld, naar de plaats, waar de mannen woonden over to bren gen zijn omstreeks half vier in den Hook aangekomen. De auto's zijn met hun droev.e vracht onmiddellijk doorgereden naar do begraafplaats, waar de lijken in het lijken huisje zijn neergelegd. Van de begraafplaats zijn de wagens naar de berghaven gereden waar de chauf feurs de wagens voor het gebouw van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen hebben neer gezet ora daar met den veldwachter uit Rockanje rapport uit te brengen aan den locdscommissaris, den heer Vruggink. Zoodra de veldwachter zijn rapport had uitgebracht inmiddels waren de heoron A. A. Baron Sweerts de Landas Wyborgh en J. Rypperda Wiersma, resp. voorzitter en viee-voorzitter van de Z. H. Mij. tot Red ding van Schipbreukelingen in het gebouw van het loodswezen gearriveerd hebben wij een onderhoud met hem gehad. In alle stilte zijn wij binnen komen rij den, zoo zeide hij. Gelukkig maar. Ik ge loof niet dat men er erg in heeft gehad wat. wij brachten. We zijn onmiddellijk naai de begraafplaats gereden en hoe weinig wi] de aandacht hebben getrokken blijkt wel uit het feit, dat ik heb moeten mee helpen bij het bergen in het lijkenhuisje. Zoodra we klaar waren zijn we met de leege wagens naar hier gekomen. Eerst uit het feit dat de véldwachter uit een vreem de plaats met twee auto's in Hoek van Holland was, en dat hijbij de berghaven liet stoppen om naar hot gebouw van het Loodswezen te gaan, ervoeren do inwoners van den Hoek dat do lijken van hun stad- genoofcen waren aangekomen. Rond de auto's vormden zich groepjes die fluisterend spraken over hen, wier lijken nu waren teruggebracht. De veldwachter wist nog te vertellen, dat om 8 uur 's morgens het lijk van schip per van der Klooster op het strand ge vonden is met ernstig verminkte voeten. De lijken van de 4 anderen van de „Prins der Nederlanden" zijn niet verminkt. Vermist worden dus nog de lijken van do machinisten H. P. Meyboom en J. H. Timmer en. den matroos P. A. Verwey. WAT KAPITEIN SLIS VERTELDE. We hebben kapitein Slis, dien we nog van November kenden, aldus de „Msb."- verslaggever, in zijn nederige woning, waar van de blinden ten teeken van rouw ge sloten waren, opgezocht en hem gevraagd ons van den reddingstocht, dien hij zoo juist had ondernomen, te vertellen. Als 'n goede kennis werden we binnen gelaten en ontvangen in de huiskamer. Ik wist, aldus Slis, dat de „Prins der Nederlanden" er op uit was, 't was haar beurt. En daar krijg ik plots van den Com missaris de opdracht: „Je moet uitvaren, dc boot is omgeslagen", 't Zeg: „Dat kau niet, want zoo'n zwaar weer is 't niet en de boot is omgeslagen", 'k Zeg: „Dat kan ven. Mijn boot lag nog op de helling, U weet ze is in reparatie en komt van dc week klaar, zoodat er niets anders op zat dan met een reddingsvlet te gaan. Om half drie vertrokken we achter het motorvlet van den heer v. d. Plas. We wilden den kortst mogelijken weg nemen en gingen dus binnendoor, door de schutsluis naar Oostvoorne en vandaar tot 't eind van dc. punt van ,,'t Breed", 't Was koud, er stond veel wind, zoodat 't oppassen was, want 'n vlet is maar 'n klein scheepje. We hebben daar gekeken of we niets zagen, maar er kwam zoo'n sneeuwstorm opzetten dat t onmogelijk was iets te zien. We zijn daar om naar Oostvoorne terug gevaren en heb ben daar het vlet vastgelegd, 't Was in middels donker geworden, zoodat we te vcet er op uit zijn getrokken. Met z'ij zijn we met 'n lantaarn in de rc; het strand gaan afzoeken, we hebben jecht afgeloopen van Oostvoorne tot re Rockanje. Alleen een fleschje vonden tjeriar Bij onze terugkomst in Oostvoorne deren. do politie ons, dat de lijken van v. d. Kl( ter en den machinist moesten zijn aan yje( spoeld op de door ons afgezochte stro 0J, de Ik zeg: Dat kan niet, we zijn tot bij p yoor 9 geweest, ik heb goed gekeken en als verSCl wat doe, doe ik 't goed. Direct heb ib i ven w Commissaris opgebeld, die zeide van ni r »en te weten. >mgef Ik vind 't treurig onderbrak Slis t Wiee weinig verontwaardigd z'n verhaal -V d zoo'n onwaar bericht por radio wordt roi )Pa'r gezonden. Ik zou wel eens willen weten ,wem het gedaan heeft! Hoe komen ze er aan jen 3 Den heelen nacht door, vervolgde 1 ,jch' 0 hebben we gezocht, 't was snerpend ko jn en we dropen van het water, doch vergee\yjj Vanmorgen wilden we met 't vlet we iand weggaan, doch het sloeg kapot tegen dikb steenen glooiing. We zijn opnieuw 't stra icheu afgegaan en toen bij Rockanje: [en Vond u de lijken? vroegen wij. ,efl^€ Dat moet u maar aan den Commist ^o< ris vragen, was Slis' ontwijkend antwoo',jj hc Doch uit den toon waarop hij sprak kc tmre den wij opmaken, dat hij zijn eigen ma p^in en kameraden gevonden had. - Ik heb den machinist achtergelat* |an enfin om kwart over tienen vanmorgi jjns{- waren we thuis, nat en met de kramp noet, de beenen; tot aan ons middel hebben jen in 't water gestaan. 't Ellendigste was wel dat ik de rara .c(jd.i zalige tijding aan de verschillende moede op moest mededeelen. 't Is ook treuri ian mer.eer. Ik zal nu nooit meer met m maat kunnen praten; we waren zulke goe vrienden. Zouden we zelf nooit een beu krijgen? Doch daar moet je maar niet ai i. J. 't Is anders wel om bang te worde n(je Bang? Nopit meneer, als ik maar vr jo0r gezel was. Zenuwachtig? heelemaal nie Maar je moet aan je vrouw en je kindert denken, 'fc Is 'n hard stukje brood, dat verdienen. Kijk nu eens drie van m'n mal kers, de Grood, Verwey en v. Asperen, d le b mee zijn geweest naar de „Christian Hl q", zijn ook weg nu. Ik zal maar wei y-jj, 5eha chelsen", zijn ook weg nieuwe mannen zien te krijgen. De oorzaak van jke riet W ;lee JCO' eid /an der itra Is u ook van meening, vroegen dat de boot tengevolge van een grondzi is omgeslagen? Ik kan het niet gelooven, zei de kilen pite'in. Ik kan zelfs niet begrijpen hoe h( li© mogelijk is, dat „de Prins" is omgeslagei evo Want 't was lang zoo slecht niet als toelaaj Zondagsavonds, 't was wel buiig, doch gee ruis noodweer. Ik houd Klooster voor zoo'n schipper, dat ik niet kan aannemen, da de zee hem meester was. Er moet oen buplee gesprongen of iets gebroken zijn. Misschien 't roer? was onze vraaj r 't Roer. Dat geeft niets. Al zou 't «ftere afvallen. Als de machine maar draait, da ver kunnen de reddingbooten overal tegei der zelfs tegen de zwaarste zeeën. Ze zegge booi wel eens, dat onze booten niet deugei gen doch het is mijn stelligste overtuiging, rkvaai ze uitstekend zijn. Dat hebben ze lang g was noeg bewezen. Ik vaar nu al 7 jaar, dus geloof wel, dat ik het weten.-kan. Ne. er moet iets gebeurd zijn. Als „de Prins vlot is en ze stellen een onderzoek in, zi jerj dat misschien wel blijken. Van achter klonk de stem van Sli vrouw: er was wéér bezoek. We namen afscheid en uitten den hart grondigen 'wensch, dat we elkaar noo,- meer hoopten terug te zien dan onder ai aere, meer tot blijdschap stemmende ou standigheden. DE STRANDING VAN DE „VALKA". Een onderhoud met den stuurmar Toen ons gisterenavond de mededeelin gewerd, dat de bemanning van de „Valk. welk schip thans een kilometer hoog het strand voor Rockanje zit en wiens leiet den door het heldhaftig optreden van d mannen van dë Reddinglsoot „Koningi cin Wilhelmina", van een wissen dood zijn ge .^e] red van Stellendam naar Rotterdam re] zouden afreizen, zijn wij, aldus de „Msb," dc schipbreukelingen tegemoet gegaan, ten nei einde beter ih de gelegenheid te zijn, iet meer van hun wee der laatste dagen vernemen. Te Middelharnis-haven troffen wij ecb ter slechts een gedeelte van de bemannin van de „Valka", onder hen waren ook d drie vrouwelijke personen. Kapitein Kratl om wien het ons voornamelijk te doe was, bevond zich niet onder hen. Hij wa. met den marconist en den eersten machif nist een uur van te voren naar Hellevoet sluis vertrokken, om vandaar uit zoo spot dig mogelijk weer terug te gaan naar „Valka". Wij hebben ons toen gewend tot dei stuurman Kreichsmann, dien wij vroegoi het een en ander te vertellen. Aai 'JE boord van het s.s. „Minister Ph. W. van d Sleijder", die de schipbreukelingen zou bren gen van Middelharnishaven naar Hellevoet! sluis, heeft genoemde stuurman ons in deri tijd van een goed half uur de vreeselijki ramp in korte trekken weergogeven. ^re Wij vertrokken met de „Valka", alduèei stuurman Kreichsmann Woensdagmorgen} om circa half zeven van Waalhaven moVijl bestemming Helsingfors. Wij haddon eaf® 2000 ton cokes aan boord. Van te vore^ waren wij in Antwerpen geweest. Het weet was niet bijzonder, maar toch niet zo<j slecht, dat uitgaan onverantwoordelijk was. Maar toen wij buiten kwamen, wab0 het er reeds danig aan het spoken. Fellfr sneeuwstormen teisterden ons schip. storm was N.W. en er kwam veel watef over. Langen tijd hebben we trachten do"fc te stoomen, totdat plotseling onze roer ketting brak en wij aan de ruwe golvef v/aren overgeleverd met het. bekende gtl volg, dat wij vastliepen. Het zal toen z»V ongeveer half negen geweest zijn. Alle logies liepen tegelijk vol water Ook tot de machinekamer drong het wsfrt door. De kapitein gaf toen order het S.O.Si sein uit te zenden, daar de positie zo« hachelijk werd. Om half tien werd aan Scheveningi

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8