UIT DE PERS. Land enTuinbouw Gem. Berichten. De vierde Sleutel. derde blad „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 18 JANUARI 19?9 WOEKER. Bedroevende en ergerlijke feiten. Kaar aanleiding van het door ons uit- eri" gepubliceerde rapport van de Ar- enraad in Leiden over de woeker hrijft d e T ij d. Och zoo nu en dan vernam men wei 's iets van een geval, een ernstig geval Ifs van woeker, dat zich hier of daar d 'voorgedaan en men prees zich dan gelijkertijd gelukkig, dat zulke dingen, atuurlijkslechts elders voorkwa- Het te Leiden ingestelde onderzoek tl, met een schok, aan alle zelfmislei- ng te dezen opzichte plotseling een eind jbben gemaakt. De daar geconstateerde liten komen men behoeft er na ken- isname van het rapport niet meer aan te rijfelen overal in den lande voor, ter ijl er evenmin grond bestaat voor de ge- eel willekeurige onderstelling, dat Lei- •n ten deze een soort bete noire zou jn. Wanneer het zoogenaamd grootbedrijf, itgeoefend door schoonklinkende naam loze vennootschappen, welke niet te Lei en zijn gevestigd, den menschelijken ood in* Leiden misbruikt door middel zijn agenten, circulaires en adve.-ten- is de aan zekerheid grenzende over- liging gewettigd, dat niet alleen in ^ei- en deze vampieren werkzaam zijn, doch at op groot schaal in ons land ongeluk- ige slachtoffers worden uitgezogen, uit- emergeld en ten slotte kan het an- ers? tot wanhoop gebracht. Voorwaar, de gereglementeerde lom ïerd, langzamerhand uit den tijd gv aakt, is door een verfijnd-geraffineerden reker vervangen, die in (ie duisternis ert, en nog honderdmaal erger is. Wij verdrijven niet het feitenmateriaal, door e commissie bijeenverzameld en Li een itvoerig rapport verwerkt, spreekt boek- eelen over de ellende, geleden door naatschappelijk-ongelukkigen en zwak- :en, wien men in schijn de helpende hand eikt, om ze in werkelijkheid steeds die ier te doen zinken. In bonte afwisseling passeeren tal van roeker-varianten ons oog: méér dan 85 iet. rente per jaar op voorschotten met rerplichte levensverzekering, waarbij, rot neerdere zekerheid van de terugbetaling, talaris, pensioen enz. door den vporschot- icmer moet worden gecedeerd; méér dan .40 pet. rente per jaar op voorschotten uet verplichten spaarbrief1-25 pet. rente ■er jaar op voorschotten met verplichte ml'gatieleening of met verplichte verze kering in een begrafenisfonds; bit 1040 pet. rente per jaar vo r kleine geldlee- ningen particulieren die misbruik makeu van den nood of dc onervarenheid van Jen kooper -bij koopen op afbetaling; op roeker berekende spaar- of huurkoop systemen van woningen. De klemmende vraag is dan ook: wat can worden gedaan, om hen, die door naatschappehjken nood getroffen (ziekte, werkloosheid, buitengewone gezinsuitga- ren) credie* bedreven, te beschermen te- jen de machinaties van den woeker in zijn •erscheiden vormen? Het zal op de allereerste plaats nood zakelijk zijn het woekerkwaad te peilen, n.a.w. evenals te Leiden, moge men ook verschillende andere plaatsen van eeni- ?e beteekenis een gTondig onderzoek in stellen, ten einde met kónnis en naar be vind van zaken te kunnen oordeelen en ïandelen. Doch daarna zal zeker van belang zijn e zorgen, dat volde ende gelegenheid Le- itaat, om tecen billijke voorwaarden cre- liet te kunnen krijgen, waarbij dan even tueel een borgstellingsfonrls, dat borg staat voor hen, die verdienen geholpen te worden, doch geen zekerheid kunnen stel len, uitstekende diensten zou bewijzen. Ook wettelijke maatregelen en mis schien aanvullende gemeentelijke veror deningen zouden debehulpzame hand kunnen bieden. Doch de hoofdzaak d&t zijn- we met de commissie hartgrondig eens zal moe ten zijn: waarschuwen en voorlichting ge ven, zonder ophouden. Ook persoonlijke voorlichting, waarbij het contact vrien- delijk-tegen oetkome-'l en zoo gemakke lijk mogelijk moet worden gemaakt En daarnevens het zoo noodig met overheids steun, krachtig bevorderen van instellin gen, wier doel er op gericht behoort te zijn, den woeker als bedrijf weg te con- eurreeren, door er zijn bestaansmogelijk heid aan te ontnemen." WETENSWAARDIG. Vruchtbaar Hollandsch Vee. Sinds eeuwen staat Holland bekend als een land van melk. kaas en boter. Tegen 2 250 C00 A. bouwland zijn er 3.250.000 aren weiland waarop meer dan een millioen sfuk \ee grazen. Door keuring en weten schappelijk opfokken is de melkproductie por koe tufcschcn 1895 en 1923 van 9259 li ter met een vetgehalte van 2.99 ge- bruclri op 10304 liter met een vetgehalte van 3.48 Meer karweizaad. Het jaarlijksche overzicht van het De partement van Landbouw toont een be- angrijke toename over het afgeloopen ja. aan van de aanplanting van karwei, ile aanwas is over 1923 19 hooger dan 0"er 1927, (9972 aren in 1928, tegen 73S0 in 1927). De totale product'e van karwei zaad bedroeg in 1927 455G ton, terwijl de uitvoer van 1 Juli 1927 tot 30 Juni 1Ö28 6 ton bedroeg, waardoor de voorraad werd teruggebracht op 1998 ton. De geschiedenis van de Tulp. Nu binnenkort de tijd weer gaat nade ren, dat er overal volop tulpen bloeien en tin verkoop worden aangeboden, lijkt het ons niet onaardig eens iets te vertellen over de herkomst van de tulp. De tulp welke door velen als een echt inheemsch, Hollandsch bolgewas wordt beschouwd, komt oorspronkelijk uit Perzië. In de vijf tiende eeuw kwam de tulp voor het eerst in Turkije, waar zij al dadelijk veel op geld deed. Men hield zelfs ieder jaar een fraai feest ter eere van de tulp. Eigenaar dig is het, dat niettegenstaande in vijf eeuwen tijds veel veranderde, deze feesten ter eere van de tulp nog steeds bleven voortbestaan. Eerst in het midden der zestiende eeuw. kwam de tulp in Duitsch- land voor het eerst voor. Het zou echter nog tot het begin van de zeventiende eeuw duren, eer de tulp haar intrede in Neder land deed. Wel nergens heeft de tulp zoo veel aftrek gevonden als ten onzent, waar men van de bollen een handelsartikel maakte, waarin zwaar gespeculeerd werd. Mor opzet werden de prijzen de hoogte ingejaagd, en voor werkelijk bijzondere suorten betaalde men ongeloofelijke som men. Zoo betaalde men o.a. voor één bol van de „Semper Augustinus" niet minder den 146000 gulden, terwijl in 1637 te Alk maar 120 stuks tulpen werden verkocht voor 90.000 gulden. De omzet te Amster dam bedroeg in een week niet minder dan 10.000.000 gulden. Lang heeft deze zwen del niet geduurd want in 1637 werd hier tegen door de Staten-Generaal een wet uitgevaardigd, welke den handel tot meer normale proporties terugbracht. Financiën eri Oaconomie. PLANNENMAKERIJ IN RUSLAND. Geforceerde ontwikkeling der zware industrie beoogd. De opperste econom'sche raad der Sow- jet-Unie heeft zijn plannen voor de ont wikkeling der eerstvolgende vijf jaar ge publiceerd en daarover zijn thans de be sprekingen gaande in de regeeringslicha- men. De plannen gaan uit van een geforceerde ontwikkeling der zware industrie, die in 1933 een bijna driemaal zoo groote produc tie zal mcetsn leveren als thans. De ko- lenproductie zal verdubbeld moeten wor den, de productie van koper vertienvou digd, die van kunstmeststoffen verzeven- voudigd. De productie van algemeene ge bruiksvoorwerpen, de z.g. lichte industrie, zal tegen dien tijd met 60 pet. toegenomen zijn in vergelijking met thans. Vooral op het gebied der metallurgische bedrijven -zijn de plannen zeer ver strekkend. Zij houden er rekening mede, dat van de be staande hoogovens dan nog slechts zeven in werking zullen zijn. De sterk toegeno men productie moet derhalve geheel uit nieuwe bedrijven komen. Er zullen daar voor niet minder dan 15 nieuwe hoogoven- bedrijven gest cht moeten worden van af metingen zooals de grootste, die thans rn Amerika bestaan, hoofdzakelijk in Zuid- Rusland, en verder in het Oeralgebied en in Siberië. Alleen voor deze nieuwe on dernemingen zal 2 milliard roebel noodig zijn. Vooral van de zijde der plannencommls- sie wordt veel critiek op deze voorstellen uitgeoefend, hoofdzakelijk omdat ze als niet ieëel worden beschouwd. Er is op gewezen, dat men nog niet klaar is geko men met zelfs e'en enkel project voor die nieuwe bedrijven, hoewel daaraan reeds jarenlang gewerkt wordt, en dat het bou wen en bedrijfsklaar maken van derge lijke bedrijven vele jaren in beslag zal ne men terwijl bij het bestaande gebrek aan bouwmaterialen van haast alle soorten aan een dergelijke vergrooting van de snelheid bij het bouwbedrijf niet gedacht kan wor den. Bovendien wordt aangevoerd, dat men niet over het noodige geschoolde per- toneel. zoowel hooger als lager, zal kun nen beschikken, die voor de verwezenlij king van die plannen noodig zullen zijn. Ook principieel woiden de plannen aan gevallen, omdat men er een achterstelling van de lichte industrie vu ziet en een te groote bevoorrechting der zw*.ie industrie. Waar men rekent met eer belangrijke toe neming van de productiviteit in den land bouw, die ten nrnste een verdubbeling zal geven van het graanoverschot, dat de boe ren beschikbaar hebben voor verkoop, be- teekent een toeneming van slechts 60 pet. der verbruiksartikclen een verscherping van het bestaande warentekort. Ten slotte zijn er bezwaren gehoord, die gebaseerd zijn op het ontbreken van gegevens omtrent de noodige grondstoffen voor deze reusachtige uitbreidingen. Men weet nog te weinig van de m'neraalvoor- raden af, om de enorme bedragen voor nieuwe bedrijven te kunnen uitgeven, aan gezien bij het tegenvallen dezer voorraden het kapitaal na eenige jaren renteioos zal blijven. De voorstellers verklaren al deze bezwa ren ongegrond. Zij houden vol, dat de plannen zeer goed voor verwezenlijking vatbaar zijn, al zal de uitvoering groote inspanning kosten en al is het mogelijk dat het misschien een jaar langer zal du ren dan waarop men thans rekent. Zij wij zen er op, dat men zich onafhankelijk moet maken van het buitenland en dat slechts door een industrialisatie op deze schaal bet land in geval van oorlog in staat zal zijn ook economisch den strijd tegen de Westersche mogendheden vol te houden. DE DIAMANTMARKT IN 1928. Het jaar 1928 heeft in het teekon van herstel gestaan Was in het vorige jaar prijsdaling en een overvloed van diamant ten gevolge van de overgroote alluviale productie een remmende factor voor een goeden gang van zaken, het afgeloopen jaar bracht geringere alluviale productie, ten gevolge van de wetten in Zuid-Afrika ter reguleering der productie, en een sa mengaan van alle belanghebbenden: den Zuid-Afrikaanschen staat, de groote mij nen en he-t Londensche ruwsyndicaat. Verleden jaar was men in den handel angstig voor het bezit van diamant en ver kocht men zelfs met verlies zoodra men een partij had gefabriceerd, doch thans is het vertrouwen terug gekeerd. Zelfs de berichten omtrent de groote vondsten in Namaqualand hadden geen ongunstigen invloed op de markt. De dia mant aldaar gevonden is van de allerbeste kwaliteit en juist in grove diamant blijft een groote schaarschte heerschen. Het ge- heele jaar door was hiervoor goede vraag en waren deze goederen bijna niet ter markt. Melee (kleiner geslepen diamant) kon zich dit jaar iets in prijs hers tel'en en was het laatst van het jaar goed ge vraagd. In fantasie modellen, waarvoor de laatste jaren goede vraag was verminder de de vraag in de tweede helft van 1928 voor de kleinere grootten en de prijzen hiervoor liepen gevoelig terug. Alleen voor grof fantasie bleef goede vraag be staan. De eerste kleuren Cape en licht bruin kwamen bij gebrek aan goed wit meer in vraag, doch donkerder gele en bruine diamant was niet in trek. Voor de klovers was het een slecht jaar daar de prijzen van kapjes, ten gevolge van de voorkeur voor gezaagd diamant, dat veel voordeeligei te fabriceeren is, steeds verder afbrokkelden. Alhoewel de winsten van den fabrikant in verband met de hoogere ruwprejzen nog klein waren, kan men toch op het afgeloo pen jaar met voldoening terug zien. De boortprijs, die in het begin van het jaar nog meer terugliep, herstelde zich eveneens en bleef het tweede gdeelte van het jaar steeds in de buurt van 5.per karaat. Dit heeft er eveneens toe bijge dragen, dat het vertrouwen terugkeerde, daar een schommelende boortprijs vooral voor den kleineren koopman funest is. In industrieele diamant was het. geheele jaar een vaste markt, doch er waren niet voldoende goederen ter markt. Vooral aan grovere goederen is gebrek. Voor de Amsterdamsche diamant-indus trie laat de toekomst zich over het alge meen hoopvol aanzien, alleen blijft de concurrente, vooral vanuit Antwerpen, met gesmokkelde geslepen diamant een ongunstige factor. Het is te hopen dat meer toezicht en betere controle in Amerika er toe zal lei den, dat dit euvel bezworen wordt, zoodat de bona fide Amsterdamsche handel het niet tegen deze oneerlijke concurrentie zal behoeven af te leggen. ONGELUKKEN. Tijder.s dan sneeuwstorm vordror.ken. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is do 20-jarige mej. J. Geilvoet, vermoedelijk tengevolge va den sneeuwstorm, nabij Nieuv.ersluis in het Kanaal te water ge raakt en verdronken. Het toepassen van kunstmatige ademhaling door Dr. Ros kam uit Nieuwersluis mocht helaas nie4 meer baten, daar war-schijnlrk twee uren waren verloopen, voor zij in het kanaal werd gevonden. Door het ijs gezakt. De 12-jarige jongen G. R. te Eenum (gem. Loppcisum), die per fiets over het ijs naar school ging, is door het ijs ge zakt en verdronken. Doodelijk ongeval. Door onbekende oorzaak is de 58-jarige voerman O. G. uit Bergschenhoek op het Burgemeester Hotïmanplein te Rotterdam van den bok van zijn wagen gevallen en op straat terechtgekomen. In bewuste- loozen toestand werd de man naar het ziekenhuis, aan den Coolsingel overge bracht, waar hij na aankomst is overleden. Zekere S., te Zevenhuizen (gem. Leeb), is van een bruggetje op het ijs gevallen en aan de gevolgen overleden. Stoeiende van een vrachtauto gevallen. Maandagmiddag hingen eenige jongens te Ouderkerk a. d. IJsel al stoeiende ach- ter een vrachtauto, met het gevolg, dat de tienjarige J. van Wagcningen viel en met een hersenschudding en schedelbreuk werd opgenomen. Woensdagavond is de jongen zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, overleden. Zuigeling door een rat gebeten. In Lichtenvoorde hoorde de familie W. den zuigeling van een half jaar, die in de wieg lag, erbarmelijk schreien. Toen men bij het wiegje kwam, sprong er een groote rat uit. Het arme kind was deerlijk ge wond onder een der oogjes. Ook was het in het oor gebeten, waardoor geneeskun dige hulp noodzakelijk was. Levensgevaar is echter niet te vreezen. FELLE BRAND TE WASPIK. 250.000 pond hooi verbrand. Te Waspik is gisterenmiddag om 2 uur brand ontstaan in de hooiperserij van do UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 19 Januari. Huizen, S>4G,9 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend k. R. O.-uitzendingen). 12.301.30 Concert door hot Iv.R.O.-Trio. 3.004.00 Kinderuurtje o. 1. v. Soph. Nu- wenhuis v. d. Rijst. 5.306.30 Gramoioonmuziek. 6.30—6.40 Spr.: K. W. Gerisch: De Harz. 6.406.50 Gramofoonmuziok. 6.50—7.00 Kath. Ber. 7.007.30 En'gclscke les. 7.30—8.00 Kniples. 8.00—8.20 Spr. L. J. M. Febcr: Onze Ko loniën in Oost en West. 8.20 Concert. Werken van Schubert. Het Amsterdamsche salon-orkest o. 1. v. F. Boshart. Mevr. C. Fischer Lacueilloso praan. K. Fischer: tpnor. 10.00 Persber. Hilver-sum, 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.15—2.00 Concert door het Boris Leris- ky-Trio. 2.001.00 Aansl. v. h. Theater Tuschinks- ky. Orkest o. 1. v. Max Tak. P. Palla: orgel. 4.004.30 en 4.305.00 Italiaansche les. 5.006.00 Fransche lessen. 6.006.45 Concert door het Boris Lcnn- ky-Trio. 6.457.45 Duitsche lessen. 8.00 V.A.R.A.-uitzending. Daventry, 1662 M. 10.35 Kerkdienst. 11.0511.20 Huishoudpraatje. I.202.20 Hot Carl ton-Octet. 2.30 Bugby-match EngelandWales. 4.05 Orkestconcert (blaas-instrumenten). 5.35 Kind er uurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsb. 7.00 Muziek. 7.05 Bach's koorpreludes. 7.20 Omroeppraatje. 7.35 Lezing. 7.50 Licht concert. 9.20 Nieuwsb. 9.35 „Six Strange Saturday's" 2 dcor Holt Marveil. 9.55 Variëté. Dans-orkest en solisten. II.5512.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 4.055.05 De Jcss Ghislery Symphonians. 8.35—11.10 Concert. Langenbergi 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Kamermuziek. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 12 20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1649 M. 11.203.50 Lezingen. 3.504.50 OrkestconcerL 4.507.05 Lozingen. 7.20 Concert. Prof. Jöde met zijn koor. 8.20 Orkestconcert. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Italiaansche volksliederen. 7.50 „Die Rabensteinerin", tooneelspcl in 4 acten van Wildenbruch. 10.2511.10 Joh. Strauss-concert. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 7.05 Pianoconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkeslconcert 10.3511.20 Darfemuziek. firma Boezer en Van Dongen. Hot zeer groote, van hout opgetrokken gebouw, waarin ruim 250.000 pond hooi was gebor gen, was niets meer te redden. De aan de overzijde van de Vrouwkensvaartsche ha ven gelegen wagenfabriek van den heer Borne liep ernstig gevaar, doch na uiter ste krachtsinspanning wist men deze, bo- houdens een houtschuur, te behouden. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. FEUILLETON. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. [Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. (Nadruk verboden). Do deur was opengegaan en een chique icer met 'n bontjas aan en een hoopren toed in de hand was binnengekomen. Hij >oog en stelde zich voor: Commissaris Vollrad van de recher- :he. Ik heb zeker het genoegen met me ieer von Scheiblingen Deze stond op en maakte een buiging. Ik moet U vriendelijk verzoeken om iij een gedetailleerde beschrijving van al iet gebeurde te geven, begon de commis saris. Dan kan ik direct het proces-ver baal maken, de kamer laten afsluiten en het lijk van den inbreker naar het lijken huis laten brengen. Het lijk van Uw vrouw moet nog onaangeroerd blijven liggen tot morgenochtend; dan zal ik heel in de [vroegte mijn onderzoek voltooien en dan kunt U de beschikking krijgen over het stoffelijk overschot. Ik dank U, commissaris. U moet U maar hee'emaal niet bezwaard voelen en jdoen wat U verplicht bent. I Dan zullen we nu maar met het pro ces-verbaal berinnen. ii. De nieuwe dag brak aan en direct be gon de politie haar droevige werkzaam heid. Nadat de commissaris alle kamers nauwkeurig onderzocht had, nadat een dokter van den justitieelen dienst de doodsoorzaak had vastgesteld Mevrouw von Schleiblmgen was door een klap van het breekijzer bewusteloos gemaakt en daarna was haar den hals doorges ïeden liet de commissaris Vollrad den heer von Schleiblingon opnieuw om een onder houd verzoeken. Deze zag er bleek en afgewaakt uit en zijn zwarte kleeren verhoogde nog den indruk van ellende, dien hij wekte. Het spijt me, meneer von Schleiblin- gen, dat ik Uw verdriet door vragen naar bijzonderheden nog vergrooten moet. Maar eerst wil ik U meedee'en, dat U voor allerlei kunt zorgen. U hebt de vrije be schikking over het stoffelijk overschot van Mevrouw. Mijn zwager, Graaf Ramsau, Com missaris Vollrad, van de recherche, stelde Schleibhngen den juist binnentredenden voor Ramsau, zou jij zoo goed wil len zijn voor alles te zorgen, het lijk is vrij gegevenik ben nergens toe in staat. Ramsau verVet zwijgend de kamer. Mag ik U een glas wijn laten in schenken, commissaris Dank U, laten we eerst onze zaken bespreken. Ik heb vannacht het lijk van nr. 24 gefouilleerd en daarbij verschillen de ontdekkingen gedaan, die ik U moet meedeelen, omdat zij een ander licht op de za^.k werpen, dan wij eerst hebben gedacht. We schijnen hier niet te doen te hebben met een inbraak met geweldple ging, maar met een moord zonder meer. Schleiblingen keek verbaasd op en vroeg: Mag ik weten van welken aard de ontdekkingen zijn, die U gedaan hebt? Zeker, want ik verwacht, dat U mij inlichtingen kunt geven. Maar eerst een vraag: Uw kamerdienaar was naar bed gegaan gebeurt dat altijd, als U uit bent? Altijd. Hij heeft order tot elf uur op me te wachten en dan kan hij naar bed gaan. U moet niet vergeten, ik ben land heer en jager en kan me dus zelf wel helpen Heeft iemand van Uw personeel een huissleutel Neen. Hoeveel huissleutels zijn er? Drie. Zijn ze alle drie aanwezig? We zullen het nazien. Von Schleiblingen en de ambtenaar gin gen van de bibliotheek naar de studeer kamer, waar de heer des huizes een sleu telkastje opende en er een huissleutel uit haalde. Een tweede haalde Schleiblingen uit zijn zak. Dus er ontbreekt nog een, nietwaar? vroeg de commissaris. Toch niet. De derde heeft mijn zwa ger in zijn bezit. Graaf Ramsau? Ja. Hij is 'bijna altijd hier als hij vrij is en ik wil, dat hij zich als lid van het gezin voelt en vrij in en uit kan gaan. Goed. Dan zullen we Graaf Ramsau vragen, of hij zijn huissleutel heeft. De heeren gingen naar de bibliotheek terug, waar de graaf juist ook was binnen gekomen. Zeg Ramsau, de commissaris wil je sleutel van het huis hier zien. Ramsau keek verwonderd en haalde bet gevraagde voorwerp uit zijn zak. Alstublieft. De ambtenaar bekeek hem en verge lijk hem met de beide anderen, waarna hij hem zwijgend aan zijn bezitter terug gaf. U weet zeker, dat er maar drie sleu tels zijn Heel zeker. Maar neemt U me niet kwalijkheeft dat iets met den moord uit te staar,? Inderdaad heel veel. Ik heb name lijk in den zak van den doodgeschoten moordenaar een huissleutel gevonden. Maar ook als dat niet zoo was geweest, was ik tot de conclusie gekomen, dat nr. 24 niet door het slaapkamerraam het huis was binnengedrongen. Het raam moet van binnen uit opengemaakt zijn en zóó is het venster ingedrukt, want noch het traliewerk aan de veranda onder het raam, noch de vensterbank, vertoonea voetsporen. Nr. 24 kan ze uitgewischt hebben. Zeker, dat zou kunnen maar is niet waarschijnlijk, omdat als hij werkelijk door het raam was binnengekomen, dat vol doende zou aanwijzen, welken weg hij genomen had. Maar zijn voetsporen zouden hem verraden kunnen hebben. Alsof een vakman als nr. 24 daar geen middel tegen wistMaar het sterkste be wijs voor mijn theorie is, dat in het weeke gras, dat rondom het huis loopt, geen voetsporen te vinden zijn. En ik geloqf, dat als hij ongehinderd het huis was uit gekomen, dat we wel voetsporen daar zou den hebben gevonden Schleiblingen keek den commissaris" vra gend aan. Hij zou ze nd de daad 'gemaakt heb ben, om aannemelijk te maken, dat. hij werkelijk door het ingedrukte vensicr was binnengekomen. Maar dat heeft Uw raak schot verhinderd, het was mij overi gens liever geweest, als U den kerel in de boenen had geschoten en wij hem le vend in handen hadden gekregen. Achteraf beschouwd hebt U volko men gelijk. Maar wie denkt in zijn schrik en opwinding daaraan Bovendien; ik moest er op bedacht zijn mijn eigen le ven te verdedigen, want ik verzeker U, de vent zag er niet malsch uit, toen hij met een breekijzer op me los trok. Dat geloof ik wel. Nr. 24 was een lie ve jongen. En een moord moer of minder speelde bij hem niet zoo'n .belangrijke rol. Maar in elk geval zijn we onzen hoofdge tuige tegen den verborgen moordenaar kwijt. We zijn nu alleen op onze scherpzin nigheid aangewezen. Was de doodgeschoten inbreker dan niet de moordenaar? mengde zich nu Ram sau hoogst verbaasd in het gesprek. Neen. De moordenaar van Mevrouw von Schleiblingen is diegene, die den in breker den viei den huisleutel gegeven heeft. Kijkt U, hier is hij. Het corpus delictie ging onder spannend zwijgen v in hand tot hand. (Wordt, vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7