D STADSNIEUWS. DE WOEKER IN HET VOLKSCREDIET WEZEN DE OMVANG VAN DEN WOEKER EN ZIJN EESTRIJDING. Een groot en uiterst moeilijk arbeidsveld. Koopen op afbetaling. Deze wijze van crediotverschaffing heeft haar voordeden, wanneer de kooper (huurder) zich alleen het allernoodigstc aanschafi en de verkooper (verhuurder) geen misbruik maakt van den noodtoe stand of de onervarenheid of de lichtzin nigheid van den kooper, om uit zijn vorde ring op hem geldelijk voordeel te trekken, dat met de prestatie van zijn kant in wan verhouding is en dat de economische af hankelijkheid of ondergang van den koo- per kan met zich brengen. En al zijn er magazijnen, die daarvan geen misbruik maken, er zijn zaken, volks- winl.cltjcs en particulieren, die d't bedrijf uitoefenen en ^daarvan wel misbruik ma ken. Vooral bij afbetaling is het gevaar groot, dat men zich „overkoopt'', waar door men in groote moeilijkheden leemt. Ons is een geval bekend, waarbij iemand met een inkomen van 23 per week vcor een bedrag van ruim 800.aan goede ren op afbetaling kocht. Er zijn personen, die aan de hulzen ko men aanbellen en hun waar te koop aan bieden op zeer gemakkelijke betalingsvoor waarden. De particulieren en winkeltjes, die op crediet leveren, hebben de meeste artike len, behalve da.n manufacturen en lijfgoe deren, niet in voorraad, maar bezorgen ze direct op aanvraag. Betreft het goederen, waarbij de koo- pcr zelf keus meet maken, dan krijgt men een bon, waarmede men het gewenschte kan halen bij een door den credietgever aan te wijzen leverancier. Jde particuliere cred'etgever durft veel hocger prijzen vragen dan de afbetalings- icw- Ko-enlijk vraagt hij wat hij wil, al naar het uitkomt. En behalve deze woekerwinst heeft hij ook nog provi sie van den leverancier. Heeft men een ccstuum noodig dan meet men de stof bij den credietgever koo pen, terwijl men het ccstuum meet laten maken bij een kleermaker, welke door den verkooper-op-afbetaling wordt aange wezen en betaald. De af betalingstermijnen moeten per week werden betaald en dikwijls eens per week gelijk voldaan worden met de ge kochte dagelijksche levensbenoodigdheden De geldschieters(-sters) en dergelijke verkoopevs-op-afbetaling zijn vaak een en dezelfde persoon. Nagenoeg alles berust hier op monde- inge overeenkomst. Men leent zijn klanten en men weet de afbetaling wel binnen te krijgen. De afbetalingsmagazijnen laten bijna al tijd een z.g. contract van huurkoop teeke nen. Deze eonlracten zijn nagenoeg gelijk luidend. De kooper ontvangt het gekochte in huur. Eerst na betaling van alle termij nen zal het gehuurde in vollen eigendom van den huurder overgaan. Bij niet op tijd betalen van den afbe talingstermijn heeft de eigenaar (ver huurder) het recht, zonder in-gebreke-stel- ling, te zijner keuze onmiddellijke beta ling van alle termijnen en kesien te vor deren of onmiddellijk het gehuurde terug te nemen en heeft geen terugbetaling van reeds betaalde termijnen plaats. De huurder mag op geenerlei wijze over het gehuurde beschikken. Toch wordt het op afbetaling gekochte meermalen ge bruikt om aan geld te komen. Men maakt zich dan schuldig aan ver duistering, ze'fs komt het voor, dat de op provisie werkende tusschenpersoon den kooper opmerkzaam maakt op de gelegen heid om het in huurkoop gekochte te bc- lecuen of te gelde te maken, waardoor men met den strafrechter in aanraking kan ko- instellir-gen tot ba strijd in g van den woeker. In een apart hoofdstuk behandelt het rapport vervolgens de verschillende instel lingen, die zijn opgericht tot bestrijding van den woeker. We laten ze hieronder volgen met de voornaamste wetenswaar digheden daaromtrent. Gemeentelijke Bank van Leening. Deze bank geeft geldleeningen op onder pand Alle roerende geederen kunnen gehou dens bij het bankreglement genoemde uit zonderingen, als onderpand worden aange nomen, onder afgifte van een pandbewijs. De Bank verstrekt geen lagere voor schotten dan van 50 ct. eh geen hoogere dan van f 500. In rekening wordt gebracht: aan rente 1/2 pet. per beleentermijn van 15 dagen aan administratiekosten gemiddeld 1 pet. per staantijd. De panden kunnen 6 maanden staan. Zij geeft voorschotten op pensioenen. Ook worden gelden in voorschqt ver strekt on pensioenen (Burgerlijke-, Mili taire-, "Weduwen- en Weezen-, Gemeente- pcrsicer.cn en Gagemeritcn). De rente bedraagt 1/2 pet. per maand en wordt per dag berekend. Bovendien kunnen gelden ter leen wor den verstrekt, met wekelijksehe en maan- delijksche aflcsingen aan: a. hen, die in vasten dienst zijn van de gemeente; b. hen. die in vasten dienst zijn van het Rijk; c. alle ander personen. Het maximum .voorschot bedraagt 5C0. De Hulpbank van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. De Hulpbank, in 1862 opgericht door de Leidsche Maatschappij van Weldadig heid ter voorkoming van verval tot ar moede. heeft tan doel, neringdoenden, woonachtig in de gemeente Leiden, door geldelijke voorschotten in staat te stellen, hun brood te verdienen of hunne verdien sten te vermeerderen. Het maximum voorschot bedraagt f 500.— Men meet twee solide borgen stellen. Als rente wordt berekend 4 pet. per jaar van het te leenen bedrag. In het jaar 1927 verstrekte de Hulpbank ter lean ƒ60.195,33. Haar werd in hetzelf de tijdvak terugbetaald 60.763.56. De bank keerde aan premiën voor ver vroegde terugbetaling uit ƒ334.40. Leiösch Borgstellingafcnds. Er zijn onder hen, die in handen van woekeraars vallen, tal van personen, die alleszins waard zijn om geholpen te wor den. Zij kupnèn echter geen berg ste'len De strijd tegen den wceker zou krachti ger kunnen worden geveerd, wanneer deze geldzceker.den geholpen konden worden. In deze kan het op 23 October 19:8 op gerichte „Leidsch Borgstellingsfonds" uit komst brengen. Doel van dit fonds is woekerbestrijding door borg te staan voer credietwaardige credieibehcevenden, die, frots ernstige pogingen n'et slaagden in bet vin 'en van voor creclietvërleening geëischte borgen of in het stellen van gevorderde zakelijke zekerheid. Uitsluitend uil de inkomsten zu'len de eventeeele verliezen worden gekweten, waardoor het bijeen te brengen kapitaal s eer's zijn diensten zal kunnen blijven be wijzen. Middelen lei» voorkoming van woeker. Bemiddeling en vcorrchting. De woeker kan mede worden tegenge gaan door het geven van voorlichting, be middeling en adties aan personen, die finr.nciee'e moeilijkheden hebben. Ook is het de Commissie geblel en, dat er vele personen in grocte moeilijkheden zijn geraakt, doordat zij bij versehil'ende credletbanken en geldschieters leeningeri ebbo-> aangegaan en daarnaast particu liere schulden hebben gemarkt. Het totaal bedrag dier schulden was dan immer zoo hoog, dat er geen moreTjkheH bestond voor den schuldenaar, cm al deze credi teuren op tijd te betalen. Door de Directie van de Gemeentelijke Bank van Leening is in dergelijke geval len in samenwerking met het Bestuur van den Armenraad meermalen met suc ces bemiddelend opgetreden, niet altijd door het verstrekken van een voorschot, maar vooral door in overleg te treden met de crediteuren en een schuldregeling te maken, waardoor ondergang of verval tot armoede kon worden voorkomen. Ophaaldienst voor de belastingen. Een van de redenen waarom menschen dikwijls geld leenen is. dat er velen zijn, die met, betaling van belasting zoo lang mogelijk wachten. Gevclg hiervan is, dat op een gegeven oogenblik de fiscus hei hem toekomende met krasse maatregelen komt opeischen: deurwaardersexploit, ge volgd door beslag on meubelen en drei genden inboedel-verkoop of loonbeslag. Om dezen verkoop te voorkomen of loon beslag tegen te gaan, gaat men. in vele gevallen naar een geldschieter, dikwijls woekeraar. De Leidsche Belasting-Ophaaldienst, op gericht op initiatief van den Leidschen Bestuurdersbond, den Neutralen Bestuur- dersbond en den Ned. R.-K. Volksbond afd. Leiden, is op 25 April 1927 met zijn werk begonnen met ongeveer 500 leden en telde op 29 September 1928 3101 leden. Het meerendeel van de aangeslotenen be hoort tot den arbeiders- cn kleinen mid denstand. De bedragen worden per week geïnd en houden verband met de grootte van den aanslag. De vergoeding, welke de leden moeten betalen, bedraagt 5 cent per kwitantie. Ziekenhuisverpleging. Een van de vele genoemde oorzaken, waardoqh men in financieele moeilijkheden kan geraken, is ziekte. Ten einde deze moeilijkheid voor een groot deel te voorkomen zijn hier ter ste de vereenigingen, welke ten doel hebben de ziekenhu'sverpleging harer leden te bevorderen door haar leden tegen geringe wekelijksehe contributie daartoe in de ge legenheid te stellen, wanneer verpleging irt een ziekenhuis voor hen noodzakeli'k is Daarom wordt in het raoport de aandacht gevestigd on de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Verbieden van cessiën op loon of salaris. Het is onze Commissie gebleken, dat in esn groot aantal gevallen cessie on loon of sclaris wordt gevorderd. Het veelvuldig voorkomen van deze cessiën kemt wel in een zeer ongunstig licht te staan, wanneer men let op de voorwaarden, die in tal van gevallen aanvaard blijken te zijn. Het verd ent dan ook aanbeve'ing voor al de groote werkgevers in overweging te geven aan hun werknemers te verbieden cessie op loon af te geven, al is het ge vaar groot, dat de werknemer, die tegen het verbod van zijn werkgever handelt, nog meer in de macht van den schuld- eischer komt. De Commissie is evenwel overtuigd, dat de preventieve werking van een dergelijk verbod, haar uitwerking niet zal m'ssen. Verbieden van het zijn van agent. Ook is de Commissie ee« geval ter oore gekomen, waarbij iemand, werkzaam bij de personec'sadministratie van een groote onderneming, agent was van een crediet- instelling velke zich aan woekerpractij- ken schuldig maakte. De werkgevers zouden dan ook het woe- kerkwaad mede kunnen tegergaan, door rr.n nun"e wp-*-"rïr»rt~s 'c te zijn van een crodictinslelling of inlich tingen daaraan te verstrekken. Reeds bestaande medewerking van werkgevers. Waarschuwen tegen het woekerkwaad is een eerste eisch. De volksovertuiging meet zich kanten tegen den woeker. Ook dient gewaarschuwd tegen het. lichtvaardig leenen. De Directie van de Noord-Zuid-Hol] Tramweg Maatschappij heeft in het maandblad voor het personeel ook een rubriek opgenomen: „Onze strijd tegen den Woeker". In een artikel stond o.m.: Ter waarschuwing vcor diegenen onder het personeel, die nog niet weten, dat vele zoogenaamde voorschotbanken, verzeke ringmaatschappijen enz. op de verdiensten van de vasle beambten „loeren", me-snen wij gced te deen liét personeel te waar schuwen. Bedenkt, dat in geen enke'e handelson derneming iels cm niet gegeven wordt en dat men U alleen zcekt, cmdat men over tuigd is, dat men op U door Uwe vaste pesitie rllcs kan verbalen. Mce'bjkheclen heeft een ieder op zijn tijd, zij zijn er om ze te overwinnen, docli niet a'leen. doch met elkander. Schroomt niet om raad te vragen aan Uwe superieu ren. Msd .v/srking van de vakorgani saties. Ook docr enke'e vakorganisaties wor den in hurre orgaien voorbeelden van wcekerpractijkcn opgenomen en wordt ge regeld gewaarschuwd voorzichtig te zijn. Bevorderen van sparen. H'ervoor werdt de aandacht gcves'igd op de Leidsche Spaarbank en de Rijks postspaarbank. Woning-exploitatie. Wet den eventreelen woeker op het ge bied der exploitatie van woningen betreft, wordt let volgende opgemerkt: In de binnenstad cn in enkele gedeel ten van de stad builen de siime's komen nog tal van woningen voor, welke dateeren vu vóór het in werking treden van de Woningwet 1901 en waarvan een grcot ■"edeelte- niet voldcel am de miniravm- eischen, waaraan thans bij l et bcuwen van won'ngen moet worden voldaan. De voorraad van die oude woningen is een uitputte'ijk iets. Immers aanbouw daarvan is niet meer mogelijk en de huur van de te bouwen minimum-woning gaat uit boven de huren van die oude wonin gen. In den Icop der tijden verminderde de voorraad dc -v slooping, verbouwing, on bewoon baarverklarfitig en dergeli'ke. onbewoonbaarverklaring en dergelijke Het aanbod was dus aan vermindering onderhevig, terwi'l de vraag door den aan was dei bevolking eerder toe- dan afnam, hetgeen zich tol op den huidigen dbg voertzet, Het is een bekend feit, dat de Hollander weinig over heeft voer de huur van zijn woning en de huur als sluitpost op zijn huishoudbudget beschouwt, die zooveel' mogelük' aan den lagen kant wordt gehouden. Vooral kemt dit bier ter stede naar voren bij het groo te aantal arbeidersgezinnen, welke hunne verdiensten in de industrie vinden en waarin slechts lage Iconen verdiend wor den. Is het in vele gevallen niet mogelijk een behoorlijke huur te betalen, daar te genover staan even zoovele gevallen, dat men daartoe wel in staat is door een be hoorlijk loon of door gezins-inkomsten, maar eenvoudig niet meer wil of meent te kunnen betalen dan de huur van een zeer goedkoope woning. Het aantal van die oude wonincen is zeer groot, zoodat de ar beidersbevolking vele jaren in die lage huren heeft verkeerd en daarin is opge voed. Men zou kunnen snreken van een huur- psyehise bij de laagste klasse der bewo ning, waardoor zij in vele gevallen wel in staat maar niet rijp zijn voor het betalen van de huur van een woning, welke aan de minimum-eischen voldoet. Waar de gemeentelijke huurverordenin- gen niet mogelijk zijn, zal het eenige mid del zijn voldoende aanbouw van wonin gen in de huurwaarden van 5,tot 9, hetzij dat daarin door particulieren bouw wordt voorzien, hetzij indien deze in ge breke blijft door bouw van woningen, met overheidssteun. Voor die gezinnen, welke de huur van een self-supporting wo ning niet kunnen verwonen, zal de aan bouw van z.g.n. bijslag-woningen noodza kelijk zijn. Er zijn personen, die hun bestaan ge heel of gedeeltelijk vinden in het aankno pen van zeer gcedkoope en vrij slechte woningen voor geringe bedragen en het exoloiteeren van deze woningen na en kele voorzieningen tegen een dergelijke huur, dat de koonsom na een gering aan tal jaren geheel is terugverkregen. Vaak wordt een betrekkelijk hooge huur verkre gen door het splitsen van een normale wonjng. We mogen aannemen, dat dit euvel door de voortschrijdende onbewoon baarverklaring en natuurlijke verdwüning van die woningen in den loop der tijden zal ophouden te bestaan of zeer sterk ver minderen. Enkele gevallen zijn ons bekend gewor den, waarbij personen een z.g.n. spaar- en koopcontract hadden afgesloten ten einde in het bezit van eene woning te geraken. Slechts van één, n'et nrder te ncemen Maatschappij, is ons dit bekend. Bij regel matige betaling van een bepaald bedrag per week, in het contract gencemd, op een snaarbankboek:e van de Maatschappij kan de koop worden afges'oten. Een periode van ten minste 8 a 10 jaar is hiervoor als regel noodig. Degenen, die een dergelijk ■'tract afsluiten, beschikken a's regel zelf niet over kapitaal en enkel de regel matige inleggingen moeten tot de vorm ng van het kapitaal dienen. Daar die inleg gingen slechts een klein gedeelte van het inkomen kunnen bedragen, is verkorting van den termijn zoo goed als niet denk baar. Alhoewel het systeem op zichzelve is toe te juichen, bevatten die contracten even wel bepalingen, welke naar onze meening niet zonder bedenking zijn. Wij mogen dit -1 'e Vrd van de bes-reking van bet systeem nader toelichten. In het. contract wordt allereerst de koopscm bepaald en vervolgens als eerste voorwaarde aan den inlegger het recht toegekend het perceel van de Maatschap pij aan te koopen, mits voldaan wordt aan de bepalingen in het contract omschreven. Het in de tweede voorwaarde vermelde spaarsysteem beoogt regelmatige perio dieke inlegging op een spaarbankboekje van contractanten bij de Maatschappij, over welke bedragen 1 pet. rente per jaar wordt vergced. Is dit bedrag tot een in het contract bepaald bedrag opgeloope i, dan kan de koop werden gesloten op de bij dergelijke overdrachten gebruikelijke conditiën en waarbij de Maatschappij een bepaald bedrag aan hypotheek garan deert. Tot zoover is alles rege'matig, maar dan kemen de bezwarende bepalingen. Eerstens de huur. Contractant n.l. heeft het recht, indien het perceel leeg komt en hij een bepaalde scm op het spaarbank boekje heeft ingelegd, het huis met zijn gezin te bewonen. Kemt het niet leeg, dan kan het dus gebeuren, dat eerst na een lang tijdsverloop 8 a 10 jaar het huis bij bet sluiten van den koop kan worden betrekken. Dit nu meet te lang geacht worden. De nracti'k lec.t evenwel, dat dc koop natuurlijk alleen zal ges'cten wcr- don docr personen, die reeds in de wo ning wonen. Maar dan meet hun, indien zij hupne ver dichtingen nakemen, onvoor waardelijke bewoning gen-randeerd wor den. Overigens is ens geble'. en, dat het -evaar niet denkbeeldig perchl nr et wer den, dat de Maa! schappij docr gefingeer- Vn verkcon van here huizen op eenvou dige bewoners daarvan pressie uitoefent tot het sluiten van een contract en dan natuurlijk c'e koopsom niet aan den lagen ka»»t bepaalt. Het restant ven de huurbetaling is evenwel bedenkelijker, n.l. de tcevceg'ng „zulks tegen een huurpri's van crof wel zoodanig bedrag, als de hurrccmmissle, onder welker ressort 't perceel ligt, zal vaststeken". Nu de huur wetten zijn ver vak en, rekent 'de Mart- s happij zich de bevoegdheid van die Commissie toe en beeft in enkele geval len ree's huurverhoogingen toegepast. Ook wordt wel de huurverhoogingsvoor- waarde niet ingevuld, zocdrfc de Maat schappij dan ongetwijfeld, het recht heeft hoewel mcreel niet -de huur op tc slaan tot zoodanig bedrag als haar goed dunkt, terwijl dc contractant door het koop- en spaarcontract te gceder trouw vermeende, dat het ongestoord bezit hem bij voorbaat reeds verzekerd was tot het tijdstip vrn den l.cop. In e1!? geval 's deze huurbepaliugsvocrwaarde niet van beden kingen ontblout eiUis het zeer zeker van groot belang voor den teekemstigen eige naar, dat hem het ondubbelzinnig bezit gedurende de voorperiode blijft verzekerd. Het contract bevat ook nog strafbepa lingen. Zoo vervalt het contract van rechtswege, zonder eenige rechterlijke for maliteit en zonder dat dé Maatschappij den inlegger ingebreke behoeft te stel len, zuTën deze ingebreke zijn door en kel verloop van den gestelden tijd, in de volgende gevallen, waarvan b., c. en d. hier van belang zijn: b. door het gedurende twee maanden in verzuim zijn met de hiervoor vermelde in lagen c. door onder-curateele-stelling op de goederen van den inlegger d. door wangedrag van den inlegger, slecht onderhoud van het pand, door hem van de Maatschappij bewoond, of veroor deeling van een vrijheidsstraf van twee jaren. Dit laatste geval is komisch en beden kelijk. Als iemand zijn voorwaarden na komt, wat doet het er voor de Maatschap pij dan toe, of hij 2 of 3 jaar in de doos gaat 1 Een eveneens bezwarende bepaling is die, welke het geval regelt, dat esn ver trekkend inlegger gesn nieuwen inlegger, genegen tot overname, kan krijgen, of bij overlijden de rechtverkrijgenden op c'e na latenschap geen voortzetting van het con tract wenschen. In die gevallen weiden wel de gelden terugbetaald, doch na aftrek van „een door do Maatschappij vast te stellen bedrag voor administratiekosten, dat in elk geval 25 pet van den inleg zal bedragen". Niet -alleen is dit. bedrag belachelijk hoog, maar zecv bedenkelijk is het een zijdig recht van de Maatschappij om het vast te stellen. Indien het werk dezer Commissie op eenigerlei wijze wordt voortgezet, dier.t t.z.t. overwogen te worden, op welke wijze voldoende bekendheid aan esn en ander meet worden gegeven, opdat contractan ten voor het sluiten van het contract om advies kunnen vragen. Bssluit. In haar besluit zegt de commissie van mcening te zijn, dat hier ter stele voldoen de gelegenheid bestaat om tegen billijke voorwaarden crediet te krijgen, vooral zoodra het opgerichte borgs eïlingsfcnTp borg zal kunnen staan voor diegenen, die waard zijn om geholpen te worden en geen zekerheid kunnen stellen. De in het Rapport genoemde middelen ter voorkoming van wceker zullen het woekerkwaad mede kunnen tegengaan. Vooral dient gewaarschuwd tegen den woeker: „Past op voor de woekeraars meet geregeld het publiek worden voor gehouden. Waarschuwen en nog eens waarschuwen blijve het parool. Wettelijke maatregelen kunnen hier naast dienstig zijn. De Commissie met uitzondering van twee harer leden verwacht in deze méér van de werking niet het minst: de pre ventieve werking van een rijLswet, dan van een Leidsche gemeenteverordening, die slechts half werk zou kunnen doen, aangez'en vele geldschieteisbedrijven niet te Leiden gevestigd zijn Een verordening, als voor Amsterdam ontworpen door een daar van gemeentewege ingestelde com missie, zoekt haar kracht vooral in een verbod, behoudens vergunning van Burge meesters en Wethouders, van gel'schie ters-bedrijven, welke in hoofdzaak zich be- -'n t-f r-olr'Y—1-"—rift I- 5C0.Zulk een verordening moge res taat beloven voor de groote steden, de kleinere gemeenten komt zij der Cc missie pas dan aanbevelenswaardig vcc zooclra dat soort bedrijven, u:t de grcji plaatsen bij gemeenteverordening ver" nen, neiging zou vertooncn, zich kleine gemeenten als plaats van vestiging ie Ij zen. En ook dan neg zou slechts een ui form het van gemeenteverordeningen ov geheel Nederland baat kunnen verscha feu. Van den rijkswetgever is méér te ve wachten, ir.et neme een regeling van d; A huurkoop en vrn andere afbetalingsove eenkemston cn het toekennen, aan de Bij o* zooveel mogelijk vrij te laten rechter, va Franc een matigipgsrecht in al die gevallci jiet waarin hem wceker, d.w.z. wanverhoudin tussrhen prestatie en tegen-prestatie, wezig blijkt. _Cok hiervan evenwel verwachte me niet te veel. I-Iet week e: bedrijf, dat du:s cruis zcekt en hierin het welij tiert. weet veelal den rechter, wiens t_ schrufcomst slechts in een klein aantal ge vallen wordt gevraagd, te ontgaan. Dc s'ctscm der Commissie is derhalve dat, zij het met behulp van rijkswet meen o-verordeningen,de woekei best wordt bestro.lcn door nimmer afla tende waarschuwing en door de bevorde ring, cck met over! eic'ssteun, van inrich lingen, d e beocgen het woekerbedrij dood te concurrceren. krijgt uit'net Zonch DE Poof antcoj* te Leiden. Lijst van onbestelbare brieven on brief kaarten, van -welke de af lenders onbeki zijn; terugontvangen in de 2de helft de maand December 1928. Brieven, binnenland: Bcotz Likeurfi brieken, Amsterdam A. Bruins Jr., Am sterdam B. Buitenweg, Rotterdam viei stuks Gerards, Vaassen (Geld.) Gerritsen, Hekendorp 3 stuks H. Gorsen Utrecht Hacgsche Courant D. P. N. Den Haag S. Kcstei, Amsterdam Leidsch Dagblad, Leiden Uitg. Mij. Mis set, Doetinchem A. Mcote. Lutterade Persant Sneep, leiden Mej. C. Ploeg, Voorschoten Reeniers, Ocsterhout Jch. van Schergenzcel, Den Haag Ver- ecaigde Pcetscrêmefabrieken, Rctterda: W. A. de Vreese, Apeldoorn. Briefkaarten, binnenland: G. J. Diep- huijzen, Hilversum Mei. Wed. P. Dui kers, Amsterdam M. v. d. Hoort, Leiden Kameraden van greep Feijenoord, Rot terdam "W. Klein, Den Ple'der Mej. D. Keetstra, Groningen Mej. Jcbe Kos ter, Slagharen Klaas van Leeuwen, Schiedam Elisabeth Mevseling, Amster dam Mej. D. Nolrlir.g, Groningen R. Oppelaar, Alphen aan den Rijn J. J. v. cl. Reiiden, Amsterdam Mej. N. Schip pers, Rotterdam Mej. Schutte, Amster dam. Brieven, buitenland: M. G-amrné, 111 Ee'gië Hans Quit er, Cossfeld. Briefkaarten, buitenland: Fam. IJo Heng Ku, Genua L. Lippold, Zwic-hau Muller Pcoseboom, Duisburg Ludwig Semmla, Wien Lobbi Wüster, Berlin. 6 briefkr?:ten zender adres.' DE AAr TE! LO Stoomvaartbarichten STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS (uitr.) vertr. 14 Jan. van Saba ng. J. P. COEN (thuisr.) vertr. 14 Jan. van Sa banc. KANGEAN (thuisr.) vertr. 14 Jan. v. Port Said. PRINSES JULIANA, vetrrt. 15 Jan. v. A'dam n. Batavia. SALEÏER, (thuisr.) vertr. 15 Jan. v. Port Said. KON. HOLL LLOYD. FLANDRTA, vertr. 15 Jan. v. A'dam. MAASLAND, (uitr.) vertr. 15 Jan. v. Hamburg. ZAANLAND, (uitr.) pass. 14 Jan. Fer- nado .Xoronha. HOLLAND AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK, v. New. York n. R'dam 13 Jan. ges. op 760 mijl W. v. Lands End. BLOMMERSDÏJK, v. R'dam n. Bos ton, pass. 14 Jan. Lizard. BURGERDIJK, v. Baltimore n. R'dam, pass. 15 Jan. Lizard. SPA AR ND AM, arr. 15 Jan. v. New Or leans te R'dam. HOLLAND AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN, uitr) arr. 15 Jan. te Pt. Natal. NIJKERK, (thuisr.) pass. 15' Jan. Gi braltar. RANDFONTEIN, (uitr.) arr. 15 Jan. to Port Soedan. SPRINGFONTEIN, vertr. 15 Jan. v. R'dam n. Bremen. SUMATRA (thuisr.) pass. 10 Jan. Pe- rim. HOLLAND OOST AZfE LIJN. GEMMA, (thuisr.) arr. 15 -Tan. te Gc- ZOSMA, (thuisr.) vertr. 14 Jan. v. Pe- nang. KON. PAKETVAART MIJ. MA JANG, v. R'dam n. Batavia arr. 14 Jan. te Aden. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA, (thuisr.) pass. 15 Jan. Quessant. KOTA GEDE, vertr. 15 Jan. v. R'dam n. Hamburg. KOTA INTEN (uitr.) vertr. 14 J~u. v. Port Said. SAMARINDA, vertr. 15 Jan. v. R'dam n. Batavia. ROTTERDAM ZUID AMERIKA LIJN. ALGORAB, (uitr.) arr .14 Jan. te Mon tevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ADRAS^US, v. Amst. n. Batavia, pass. 14 Jan. Dungeness. LAERTES, arr. 1 3Jan. v. Glasgow te Swansea. MELAMPUS arr. 15 Jan. v. Batavia t« Amst. OANFA, vertr. 15 Jan. v. Amst. n. Lon den. PERSEUS, Japan n. Rott. ve-U 15

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8