Jit de Omgeving Gem. Berichten. HAARLEMMERMEER. Geboren: Maria Margaretha d. v. A. emens en M. J. F. v. d Wcijden. endrika d. v. D. van Tol en S. Imanse. - Christina d. v. C. Wijhenke en N. J. ouwen. Willem Jan z. v. W. Markwat M. van der Staaij. Haartje d. v. M. ergaij en A. Kamerman. Luutje d. v. Lahman en J. Tobij, Hendrik z. v. Scholte en J. van Dam. Joost z. v. van der Plas en W. den Dekker. Hen- ricus Simon z v. J. C. van Woerkom en M. van der Geest. Nee'tje d. v. M. in Tol en X. Marbus. l uico Allardt, v. J. B. Uit den Boogaard en M. M. v. eijkoop. Pieter Cornells z. v. N. Hon- oop en P. Eveleens. Albert Jan z. van van der Linden en H. van Drunen. Ondertrouwd: G. J. M. Overvliet 7 j. en H. J. van Hulzen 22 j. C. L. teevens 23 j. en P. van der Veld 20 j. Gehuwd: J. Kolijn 24 j. en B. Koen- ars 24 j. L. Medema 23 j. en W. de ries 25 j. Overleden: Hilletje Tiggelman 86 wed. van F Noorman. Keeltje van uijen.79 j. wed. van C. Luimee. Geer- ie Visser 72 j., gehuwd met G. de Vries. - Cornelia Maria, 1 j., d. van J. Ferdo- ge eq C. Harding. Geerhard Tenri, 3 Z. van J. de Ivooker en H. J'. M. van hulzen. Martina van der Heijden 84 j. ed. van Jb. Hoenson. Jacob van He- lert 67 j., gehuwd met J. Boom. ROELOFARENDSVEEN. K. R. 0. Vrijdagavond had in de roote Pancratiusuzaal alhier een propa- andavergadering plaats uitgaande van iet bestuur van de K. S. A. voor de Ka- holieke Radio-omroep. Verschillende ver enigingen uit onze plaats verleenden hun- ie medewerking en luisterden den avond 'P door zang en muziek. De voorzitter an de K. S. A., de heer De Koning, pende de bijeenkomst met een woord an welkom tot de aanwezigen. Het deed pr. genoegen, dat zoovelen aan den op- oep van het bestuur gehoor hadden ge- even. Een bijzonder woord van welkom ichtte spr. tot den spreker van heden- .vond, den zeereerw. pastoor Perquin, oorzitter van de K R. O. Spr. zette in iet kort uiteen het doel van dezen avond. Na dit openingswoord van. den voor- itter kregen de aanwezigen te hooren en muzieknummer van Onderling Kunst- ,enot en een zangnummer van do Ge lengde zangvereeniging. Beide numme.s ielen zeer in den smaak en oogstten lui ten bijval. Hierna was het woord aan pastoor Perquin, die tot onderwerp had cekozen „De K. R. O.". Spr. zette aller- erst uiteen de technische opzet van de "v. R. O., wees op do radiowet, die wan- ;eer zij juist wordt toegepast aan de K. O. meer rechten zal verleenen, aange- cien deze thans niet krijgt wat haar .'cracktens haar aantal leden toekomt. Het ;aar 19:9 zal dus voor de K. R. O. van ?roote beteekenis zijn, omdat de Radio- raad aan de verschillende omroenstations iun aandeel zal toewijzen. Nadat spr, derover in den breede heeft uitgewijd, be- landelt Zijneenv. vervolgens de finan- cïeelè zijde van de K. R. O. om ten slotte e komen tot do groote beteekenis van le K. R. O. voor ons geheel katholieke olk. Spr. betreurde het dat nog zoo vele vooraanstaande katholieken hun steun aan le K. Ft. O. onthielden. Ten slotte wekte pr. allen op trouw te hb"ven aan hun catholieke beginselen en lid te worden van le K. R. O. Een daverend applaus volgde op deze rede. Hierna werd voortgegaan met de af werking van het programma. Het muziek gezelschap Liefde voor Harmonie r"f een tweetal nummers ten beste. Ook het zang koor van de parochiekerk voerde een tweetal liederen uit, waarmede het muzi- ka1" gedeelte ten einde was. Do voorz., de heer De Koning, dankte den zeercew. s oker voor zon mooie io 'e en hoopte dat dezen avond wedeom zou bijdragen tot den bloei van de katholieke omroep. Rest ons nog de medédeeling dat in de maand April alhier een uit- zendavond zal gegeven worden. RIJPWETERING. Een zeldzaam jubileum. Heden is het 50 jaar geleden, dat de heer N. P. Verkley werd aangesteld als organist aan de R. K. Kerk te Groenen dijk, gemeente Hazerswoude. Tot 1890 bleef de heer Verkley organist te Groe nendijk, in welk jaar hij zich metterwoon vestigde te Rijpwctering, waar hij even eens organist werd en deze functie tot op den huidigen dag met de meeste toe wijding vervult. Het zou een ijdel pogen zijn, wanneer wij beproefden al rle ver diensten te schetsen, die zich de jubilaris gedurende deze halve eeuw heeft verwor ven voor de eeuwigheid, immers hij werk te 50 jaren lang geheel belangelbos in den dienst van God en het ligt voor de hand, dat hij zicli hierdoor dikwijls offers heeft moeten getroosten. Wel kunnen wij, die het genoegen heb ben den heer Verkley moer van nabij te kennen, den le^er cenig denkbeeld ge ven van de wijze waarop do jubilaris zich aan de beoefening van het klavierspel wijdde en nog wijdt. Een ieder, die, gelijk wij, met den heer Verlclev in kennis komt, en van diens bekwaamheid in het piauo- en orgelspel een proe\e hoort, slaat de handen ineen, zeggende: .,Hoe is het mo gelijk, dat iemand met zulke door den arbeid vereelte en verkromde vingers, zoo iets kan uitvoeren'''1 Doch wanneer men weet, dat deze oude man al sedert jaren gewoon is, zich eiken avond, wanneer reeds lang al zijn huisgenootcn ter ruste zijn, aan het klavier te zetten om geiijk hij dit gewoon is te zeggen, ,even van Beethoven, Hayd of Liszt te snoepen", dan verwondert men zich niet, dat deze vin gers, hoewel door den arbeid misvormd, hun vaardigheid hebben behouden. En wanneer men daarbij bedenkt, hoe dik wijls de heer Verkley zich in het holst van den nacht een wandeling van ander half uur getroost om te Leiden een of nen, dan kan men slechts bewondering hebben voor een leven waarvan elke mi nuut, die voor den arbeid gemist kan worden, aan de kunst wordt gewijd. Wij wenschen den heer Verkley van harte geluk op dezen merkwaardige dag en spreken daarbij den wensch uit, dat het den Jubilaris gegeven mogo zijn, nog vele jaren door zijn s-rel dc geloovigen der parochie Rijpwetering te stichten en zich da-.cP-or nog een schat eerdiensten te verzamelen voor de een—ighoid. Naar wij vernemen zal de heer Verkley op den avond van 8 Januari door de be sturen der R. K. Zangkoren van Rijpwe tering en Groenendijk worden gehuldigd in een gecombineerde feest vergadering. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vrachtauto te water. Vrijdagmiddag reed op den Amsteklijk tc Nieuwer Amstel, een vrachtauto in den Amstel tengevolge van een defect aan het stuur. De chauffeur, die nog van het voer tuig wist to springen geraakte toch te wa ter, doordat hij van een uitstekende kist een duw kreeg. Hij wist zich echter weder op het droge te werken. De auto welke half onder water was geraakt, werd later ge licht. Door de tram aangereden. Op den Haagweg onder Loosduinen is Zaterdagavond omstreeks 8 uur een 28-ja- rige man, wonende aan de Zuiderpcrklaan, aangereden door een stoomtram. Met een verbrijzelden voorvoet is de man door den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuich\al overgebracht. Auto door de gladheid in do vaart gereden. Gistermorgen omstreeks vijf uur is een auto, bestuurd door den heer J. uit Delft, op den Haagweg nabij Pasgeld door de gladheid van den weg geslipt en in de Provinciale vaart gereden. De auto ver dween nagenoeg geheel onder water. Do heer J., die alleen in het voertuig zat, had de tegenwoordigheid van geest om een der zijruiten stuk te slaan. Hij wist zich ver volgens door do ontstane opening heen te wringen en zwemmende den kant te be reiken. J. was aan zijn handen vrij ern stig gewond. Tegen een boom gereden. De brigade-commandant der Kon. Mare chaussee te Gilze Rijen, de heer Lamber- mou, is bij de achtervolging van een ver dacht persoon met zijn rijwiel tegen een boom gereden. Hij werd bewusteloos op genomen en in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Door een auto aangereden. Zaterdagavond is mej J de L., wonende te Groningen, die zich per rijwiel naar Ha ren begaf, aldaar aangereden door een auto bestuurd door den heef te laitte uit teil Boor. Zij werd bewusteloos opgenomen en naar hot Ziekenhuis overgebracht. Haar toestand was gisteravond zorgwekkend. Aan de gevolgen overleden. Do weduwe J M. de K., wonende in de Maasstr. te den Haag, die op 18 Nov. j.l. op het Spui van 'n tramwagen van lijn 8 is ge vallen en in het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde werd verpleegd, is daar over leden. De behandelende arts oordeelde echter, dat het. overlijden geen direct, ge volg behoefde te zijn van den val. Het lijk is intusschen voor sectie-onderzoek in be slag genomen. Mej. S., die te Vaals een fietsongeluk was overkomen, is aan de bekomen inwen dige verwondingen in het hospitaal aldaar overleden, meldt de „L. K.". Door een tak getroffen. Bij het rooien van boomen in het Zoe- lensche bosch te Zoelcn is Zaterdagmiddag dc 17-jarige D. Bronk door een neerval lenden tak getroffen en onmiddellijk ge dood. Voet afgekneld. Zaterdagmorgen heeft dc 19-jarige T. L. aan boord van het in de Schie ter hoogte van de Zweth te R'dam varende schip „Fa- milietrouw", doordat hij in een staaldraad bekneld raakte, zijn linkervoet afgekneld. Hij is in zorgwekkende omstandigheden in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. I Js-ongeval. Te Roermond had de 16-jarige scholier J H., het ongeluk, op het ijs te vallen, waarbij hij een been brak en eenige kneu zingen opliep. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Door het ijs gezakt. Een 10-jarig jongetje is Zaterdagmiddag door het ijs van een der Groningscho grachten gezakt en kon slechts na veel moeite gered worden. Gisterenmorgen zak te een negenjarige jongen op dezelfde plek door het ijs. Bij de redding geraakte een der redders eveneens te water, doch alles liep nog goed af. Aanvaring. In de Maashaven te Rotterdam is Zater dagmorgen de motorboot Culcmborg I te gen het daar gemeerd liggende stoomschip Gallier gevaren, doordat de motorboot Ons Genoegen uit Groot-Ammers bij het plotse ling uithalen voor den Elevator 10, welke werd verhaald, tegen deze boot was ge botst. De stuurhut van de Culemborg I is vernield. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. BRANDEN. Een schoenmaker gewond. Door het omstooten van een petroleum- toestel in de schoenmakcrswerkplaals, op zolder van het perceel Crommelinstraat 104 te Amsterdam, door den schoenmaker (fflranrolrenrWb^iïïSR dagavond 11 uur brand. De vlammen sloe gen even fel uit. Zij werden door de brand weer gebluscht met één straal op de mo torspuit. Na het blusschen vond men den schoenmaker bewusteloos. Hij had ernsti ge brandwonden aan hoofd en armen. Na door de brandweer te zijn bijgebracht, werd hij door den geneeskundigen dienst naar het O L. Vrouwegasthuis vervoerd. De werkplaats brandde uit. Brand in een kasteel. Te Posterholt ontstond Zaterdagmorgen brand in een slaapkamer van het kasteel Aerwinkel, eigenaar burgemeester J Ge- rades. Doordat het vuur spoedig ontdekt werd, kon het met eigen middelen wor den gebluscht. De van elders gealarmeer de brandweer behoefde niet op te treden. De kamer brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Brand in een boerderij. Te Baarle-Nassau ontstond brand in dc boerderij van L. H., op het gehucht Koog- braak. De schuur met inhoud werd geheel vernield van het woonhuis werd het dak zwaar beschadigd. Brand in een meubelfabriek. Zaterdagmorgen te vier uur heeft te Groningen een uitslaande brand gewoed aan het Damslerdiep in de werkplaats en de magazijnen der meubelfabrikant P. Oostra, wonende aan de Ileerestraat. Do gebouwen zijn grootendeels verbrand, ter wijl niets daaruit kon worden gered. Do brandweer bluschte het vuur. De schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. ONVEILIG LIMBURG. De inbraken in cn om Sittard. De laatste dagen is de streek in en om Sittard onveilig gemaakt door individuen, die nacht op nacht hun slag slaan, meestal in particuliere middenstandswoningen. G den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken te Geleen bij den heer H., meldt do „Msb." Door uil snijden van een ruit hadden de dieven zich toegang verschaft, doch ze moeiten zonder buit vertrc' ken, daar de waakhond aansloeg. De daders wisten ie vluchten. Tegenover het station te Geleen, bij den hoer M. S. werd ook dienzelfden nacht ingebroken. Te OverhovethSittarJ werd ingebroken bij den heer M. De dieven hebben hier op hun gemak gedineerd en zijn zonder buit vertrokken, nadat zij eerst een laffe daad begingen dV>or de huiskat een oor af te snijden en verder te mishan delen. In dienzelfden nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben twee inbrekers getracht in te breken in een der middenstandswo ningen van de kolonie OverhevenerheiJe nabij den Rijksweg Noord-Sittard. De po litie waakte echter en verijdelde hun plan nen. De daders sloegen op de vlucht, ach tervolgd door een tweetal agenten. Of schoon de pqlitie herhaaldelijk in de rich ting der vluchtelingen geschoten heeft, mocht het haar niet gelukken de dieven Ie arresteeren. Een der daders bleef nog in een prikkeldraad hangen en liep verwon dingen op. Den geheelen nacht heeft de politie gezocht, doch door de duisternis is zij het spoor bijster geworden. MOORDAANSLAG. Man niet levensgevaarlijk gewond. Uit Maastricht wordt aan „de Crt." ge- meldt: De mijnwerker P. L., heeft gister morgen P. J N. door een viertal messteken ernstig verwond. N. is, na verbonden te zijn naar zijn woning overgebracht. L. werd door de gemeente-recherche gearresteerd en in voorloopige bewaring gesteld. N. schijnt reeds geruimen tijd op te vriendschappelijke voet te hebben gestaan met de huisvrouw van L. In de veronderstelling dat L. gistermor gen afwezig zou zijn is N. naar L.'s huis gegaan, waar hij aanklopte. Toen echter L. zelf in plaats van zijn vrouw de huisdeur opende, nam N. de vlucht en werd in de Tafelstraat door L. ingehaald, waar hij vier messteken ontving, die echter op het oogenblik niet levensgevaarlijk zijn. Een beschonken auto-bestuurder. In de Willemstraat te Heerlen werd een beschonken autobestuurder gesignaleerd, die het verkeer onveilig maakte. De auto zwaaide links en rechts van den weg en ondanks alle sommaties der verkeerspoli tie reed het vehikel in woeste vaart ver der. Daar men het ergste vreesde, werd een andere auto gerequireerd om den vluchteling te achterhalen en na een dolle rit gelukte dit. Doordat hij in een hek reed bleef zijn wagen stilstaan en kon de poli tie hem aanhouden. De man werd in arrest gesteld. Tot ge ruststelling van de Heerlcnsche bevolking, die van geluk mag spreken, dat de drank- aard op het juiste oogenblik in een hek 's gekomen. „Mndmrg." .Groote verwarring op een overweg. Eenige inwoners der gemeente Muiden, die gewoon zijn 's avonds, na beëindiging van hun dagtaak te Weesp per fiets terug te kceren, zijn aan een groot gevaar ont snapt. Zij stonden vóór den afgesloten spooroverweg bij het station Weesp te wachten, tot de hekken omhoog zouden gaan. Dit geschiedde, nadat een trein, die te Weesp gestopt had, in de richting Bus- sum vertrokken was. Toen een vrij groot aantal fietsers en voetgangers zich midden op den overweg bevond, zagen zij tot hun schrik, dat de overwegwachter in allerijl de hekken weer toewierp, hetgeen verband hield met de blijkbaar onverwachte nade ring van een trein uit de richting Bussum. Er ontstond onder degenen, die zich op den overweg bevonden, groote verwarring. Men waarschuwde hen, die den naderenden trein blijkbaar nog niet bespeurden, zoodat, toen een ondeelbaar oogenblik later de trein passeerde, zich niemand op de rails bevond. Naar aan de „Tel." werd medegedeeld, zou do overwegwachter tegen personen, die hem verweten de spoorboomen te vroeg geopend te hebben, verklaard hebben, dat hij het gebruikelijke signaal, dat hem op de komst van den trein uit Bussum moest voorbereiden, niet ontvangen had. Een onvoordeelige koop. Vrijdagmiddag werd op den Westzee dijk te R'dam een Duitscher, die hier slechts een dag zou vertoeven, aangespro ken door een hem onbekenden man, die vertelde, dat een meneer, die een eindje verderop stond met een motorfiets, deze motorfiets zou willen verlcoopen voor 100, omdat hij noodzakelijk voor zaken op reis moest en momenteel geen geld had. De Duitscher werd na lang loven en bie den eigenaar voor f 85. De verkooper ver dween en dc Duitscher wilde op de motor fiets wegrenden, maar wat hij ook pro beerde, hij kon de motor niet in beweging krijgen. De man, die hem het eerst had aangesproken, bood aan hem even te hel pen. Hij ging op het zadel zitten en in een oogwenk had hij den motor op gang. Maar op hetze'fde ooger.blik reed hij ook op de motorfiets weg, om niet meer terug te kee- ren. De Duitscher, die begreep, dat hij er ingeloopen was, heeft aangifte redaan bij de politie. De motorfiets, merk Dörkopp, is zv. art gelakt en gemerkt G.R. 3612. De bei de mannen zijn circa 25 jaar oud, beiden ongeveer 1.75 meter lang. hebben beiden een Belgische spraak en zwart haar en hebben beiden een pet op. Zeven jaren bestolen. Bij de gehouden instructie door den rech- ter-commissaris te Arnhem, waarvoor vele getuigen uit Veenendaal waren gedagvaard inzake de diefstallen, reeds zeven jaren ge pleegd ten huize van de familie Hardeveld door de di"~ stbode en de werkster, de ge zusters L. te Veenendaal, is na een uit gebreid verhoor een der zusters in arrest gehouden en in het huis van bewaring le Arnhem ingesloten. Het wrak der „Salcnto" aangekocht. Naar „de Crt." verneemt, hebben de on derhandelingen in zake den verkoop van het wrak van het bij Zandvoort gestrande Italiaansche stoomschip „Salénto" tot een resultaat geleid. Het wrak is aangekocht door een tweetal te IJmuiden woonachtige personen. Gezonde gemeenten. In Wijdenes, een flink welvarend dorp nabij Hoorn, is in 1P2S geen enkel huwelijk ges'otcn. In December werd er ook nie mand geboren en ging er geen mensch dood. Van 1 April tot 1 Januari is in de gemeente Polsbroek (900 ingezetenen tel lende) geen enkele persoon overleden. Ergerlijke dierenmishandeling. De keurmeester van vee en vleesch te Deventer heeft bij een slager aldaar, een nog levend kalf aangetroffen, waarvan een der achterpooten boven de hoef geheel en do andere achterpoot gedeeltelijk was af gesneden of, juister gezegd, afgezaagd. Het dier is op last van den keurmeester onmiddellijk afgemaakt en de politie heeft op de pootcn beslag gelegd. De commissa ris van politie stelt een ernstig onder zoek in. Gewetensgeld. Bij een aantal inspecteurs en ontvan gers der directe belastingen en bij ont vangers en inspecteurs der registratie en domeinen is sinds de vorige opgave we gens te weinig betaalde belasting, aan gewetensgeld binnengekomen een totaal bedrag van 53.534.60. Een niet alledaagsche vergissing. De Raad der gemeente Heumen en Mal den besloot in een onlangs gehouden ver gadering tot verkoop van een complex grond ter grootte van pl.m. 10 H.A., ge naamd „de Kluis", tegen den prijs van f 4500. Ter besparing van kosten wendde men zich niet tot een landmeter en voor den vastgestelden prijs gingen de gronden aan een Nijmeegschen grondbezitter in eigendom over. In het bezit van de nota- rieele koopacte liet de nieuwe eigenaar datgene doen, wat de gemeente wegens kostenbesparing verzuimd had. „De Kluis" werd opgemeten en wat bleek nu? De gemeente had zich ruim 1 H.A. in de grootte vergist. „De Kluis" bleek te be staan uit twee perceelen, waarvan er een door de gemeente over het hoofd was ge zien. Het desbetreffende Raadsbesluit ver meldt den verkoop van „de Kluis", ter grootte van 9.85.20 H.A., terwijl de betrok ken perceelen gezamenlijk groot zijn 10.93 H.A. De Raad is in de (verkeerde) meening geweest, dat „de Kluis" uit één perceel bestond, doch aangezien inderdaad de bedoeling bij hem heeft voorgezeten „do Kluis" in zijn geheel te verlcoopen, gaat het recht van eigendom van de daaronder ressorteerende gronden aan den kooper over. Ook deze laatste houdt natuurlijk vast aan de benaming der door hem van de gemeente gekochte gronden en vraagt rec tificatie van de betreffende acte met. kostelooze eigendomsoverdracht van het onderhavige perceel. De Raad stond nu in zijn laatste vergadering voor een eigen aardige moeilijkheid en stelde de behan deling uit. B. en W. zullen nog eens „pra ten" met den gelukkigen kooper. Uitkijken blijft toch de boodschap! Een mooi legaat. Wijlen jhr. Dommer van Poldersveldt, in leven burgemeester van Beek-U bbergen, heeft aan zijn vroegere gemeente, als le gaat zijn bezittingen in het Bosch van Dom mer vermaakt. DE GENOEGENS EN LASTEN HET IJS. Het ijsvermaak begonnen. I kasteel f hier de «'aren, I een ve Swalme Ook ar-1 ,k. Tal van banen geopenj De banen van de Arnhemsche IJsclii mond o Thialf zijn Zaterdagmiddag voor 't publid 8een ee opengesteld. In Waterland zit al zooveel ijs, op sommige plaatsen schaatsengerede wordt. Er wordt te Purmerend al druk dot de jeugd schaatsengeredcn en ook groott ren wagen zich al op de schaats. Het ij is nog niet erg betrouwbaar omdat o sommige plaatsen nog weinig ijs zit. leen op ondergeloopen land en op d gracht ziet men dan ook de liefhebbers. Danlc zij de overstrooming van d Regge, zijn te Rijssen weer groote weilan den herschapen in ijsbanen. Toen Brockw jeugd I Tilbugs vrij vro zich ir vooral te bem gen wj drukte zoodat zellig ijs niet vindt i nacht den ds De ijssport is sinds een paar dagei tableai opnieuw in vollen gang. Voorbereidingei worden door de IJsclub getroffen on wedstrijden te organiseeren. In de omgeving van Heerenveei zijn sommige ijsbanen geopend. Het ijs oj de baan van Thialf is nog lang niet "sterk genoeg. Op slooten wordt hier en daar ij>p wel schaatsen gereden, maar het' ijs blijkt] de ^y. ook daar nog niet vertrouwd te zijn. Ver- eenaaJ schillende personen haalden reeds een tLrpdp nat pak. niet v Op talrijke ijsbanen van onderge- u t loopen landen in de provincie Friesland nar j wordt al druk schaatsen gereden, hoewel -,vrifctr voorzichtigheid geboden blijft, daar heti JL ijs nog niet betrouwbaar is. De ijsbaan te Baarn is Zaterdagmid-j dag twee uur voor kinderen en gisteren; ook voor volwassenen geopend. Te kleine In Friesland, schaal De wintersport is in Friesland begonnen druk en talloos velen hebben Zondag de eerste si00te ijsvreugde gesmaakt. Op do Ijsbaan te d'ie d) Leeuwarden op de onder water geloopen ijji-er landen, op vaarten en op grachten werd Op door honderden druk schaats gereden. De jiet ij omstandigheid dat de groote ijsbanen nogj echte] niet zijn geopend en de scheepvaart tot Za terdagavond de groote vaart openhield, maakte de ijsvlakten in de lage landen tot n uitgezochte oorden van ijsgenengt. Op de ijsvlakte van Oudkerk, Oud-Tolhuis en de ™east landen gelegen naast het Pikmeer te Grauw, dcn was het ijs in den besten toestand, docJi zijn er overal nog wakken aanwezig, zoodat voorzichtigheid geboden blijft. Met het invallen der duisternis moest de ijssport dan ook gestaakt worden. De vooruitzichten voor deze week wor den gunstig geacht. In den nacht van Za terdag op Zondag heeft het overal in Fries land streng gevroren en ook Zond a g 'vroor het overdag nog 3 graden Celsius, terwijl des avonds de thermometer daalde. Wanneer de voortcekenen niet bedrie gen houdt de winter dezen eersten keer aan en gaan wij een reeds van ijstochten, hard rijderijen, misschien zelfs, wat door velen zeer gehoopt wordt, een elfstedentocht te gemoet. Te Zwolle. Te Zwolle werd gisteren druk schaatsen- gereden. De banen der ijsclub „Zwolle'' en van de „Volksijsbaan" zijn sinds Zaterdag middag opengesteld. Het ijs is vrij goed. De ijsclub „Zwolle" kondigt tegen Dinsdag a.s. een wedstrijd voor paren aan. Ook het, anders in dezen tijd vrijwel ver laten, Engelsche Werk staat in het teeken van de wintersport; den geheelen dag werd op de vijvers gereden. De Spoolder ijsclub, die de tijdelijke beschikking heeft over de vijvers, organiseert verschillende wedstrij den en ijsfeesten. Te Delft. Op slooten en plassen in de omgeving van Delft, is gisteren druk op schaatsen gereden. Bij aanhoudende vorst zal waar schijnlijk heden de ijsbaan worden ge opend. Te 's-Gravenhaue. Voor de eerste maal in dit seizoen ont waakte de Residentie gistermorgen onder een wit kleed. Hoewel het sneeuwtapijt niet dik was, kan de jeugd toch heerlijk sleedjerijden en baantje glijden. In don zonnigen Zondagmorgen was het zeer druk op Zorgvliet en in de Scheveningsche Boschjes, waar elke oneffenheid van het terrein dankbaar als „berg" werd benut, melde „de Crt." Van schaatsenrijden kon nog niet veel komen. De banen der Haagsehe IJsclub liggen nauwelijks dicht, zoodat er bij de ge ringe vorst voorloopig nog weinig kans op openstellen bestaat. Ook de vijvers van het Haagsehe Bosch en bij Huis Ten Bosch zijn nog lang niet betrouwbaar. Zijn der halve de meest geliefde oorden voor de schaatsenrijders nog niet in staat hen le ontvangen, de kleine slootjes en met on diep water overstroomde Landerijen rond de Residentie geven aan talrijke, vooral jon ge Hagenaars reeds gelegenheid de ijzers onder te binden en de beenen uit te slaan. Op eenige ondergeloopen stukjes land in het Laakkwartier was het gistermiddag dan ook al een drukte van belang. Als de vorst nog wat aanhoudt en liefst nog iets sterker wordt zullen binnen enkele dagen ijsclub en vijvers in staat zijn ontel bare zwierende beenen te dragen. Te Groningen. In Groningen wapperde gisterochtend het eerste vlaggetje op de tram, ten tee ken dat de ijsbaan Kweekschool was ge opend. Bovendien had „Groningen" gis termiddag zijn vlakten voor de kinderen der leden opengesteld, terwijl des avonds de ouderen hun hart konden ophalen. De wedstrijden kwam reeds in volle ac tie; in Winschoten de beroepsrijders, in Stadskanaal de amateurs. Vooral bij de laatsten bleek de belangstelling enorm Te Roermond. De ijsvlakten te Roermond zijn reeds vanaf Zaterdag te berijden, doch prettig schaatsen is het dit jaar niet, daar de ba nen op het gras liggen. Het water van de Maas, die juist tevoren was uitgeloopen in den Doolhof, is weer in haar bedding te rug, zoodat een verbetering van het ijs niet te wachten is. mejuf en m en m en n Kamj natio voor baan er m een i geste oud-i noeg midd beroi In van (Sch klop! In zich derd ker H Broi voor wer mee. op c U IE prijs 2C VOOl deel ston strij Hel stra ber sch Adi ren <Rc aar

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6