BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. SPORT. LUCHTVAART. De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bijvooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar togen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad vsrschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeclingen wordt het dubbele van hot tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit Vier bladen. V Belangstelling voor de politiek „Ik denk er niet over". Het ant woord, dat men hooren kan, als men een katholieke kiesgerechtigde wil bewegen, om belangstelling te toonen voor de politiek, om, op z'n allerminst, lid te worden van de R. K. Kiesvereeniging. „Ik denk er niet over". Maar: de poli tiek gaat toch niet langs u heen, zonder zich met u te bemoeien 1 De politiek raakt uw geestelijke en uw tijdelijke belangen. De politiek grijpt in in uw leven als Staatsburger en als Katholiek. En daarom is bet onverantwoordelijk, voor de politiek onverschillig te zijn. Wij herhalen het: op z'n allerminst moet men daadwerkelijke belangstelling toonen door lid te zijn van de R. K. Kiesvereeni ging- Als men lid is van de R. K. Kiesvereeni ging en men betaalt een goede contributie niet het minimum, als het eenigszins kan dan steunt men financieel de poli tieke actie. Als men lid is van de R. K. Kiesvereeniging dan kan men op de ver gaderingen door het propageeren van denkbeelden, door het doen van voorstel len, door het stellen van candidaten, door het stemmen bij candidaatstelling en bij andere gelegenheden invloed uit oefenen. En in onze democratisch ingerichte par tij-organisatie is de invloed van den enke ling zeker niet van louter-denkbceldige be te ekenisl Een Katholieke kiezer kan in vele geval len invloed uitoefenen op den gang van zaken, met succes en resultaat, als hij ernstig wil. Niet natuurlijk, als hij, buiten de Kies vereeniging staande, mokt en moppert Het gilde van de mopperaars, van de stuurlui aan wal, heeft veel kwaads be reikt, weinig goeds. Zij, die wetend wat zij willen, voorge licht door helder zaakkundig inzicht, ge leid door nobelo bedoeling, in de politiek wat willen tot stand brengen, brengen ook feitelijk, direct of indirect, wat tot stand. Uitzonderingen, die ge misschien kunt aanvoeren, bevestigen slechts den regel. En nu een practischen raad voor allen, die van goeden wil zijn. Om het volgend jaar, het jaar van de Kamerverkiezing, mede te kunnen invloed uitoefenen op den gang van zaken bij de candidaatstelling, moet men lid zijn van de Kiesvereeniging. De termijn, om zich als lid op te geven, sluit op 31 Dec., a.s. Maandag! Wie dus nog geen lid is der plaatselijke R. K. Kiesvereeniging, geve zich voor 1 Januari op! FRANKRIJK. De toelating der Missie-Congregaties. Het wetsontwerp aan de K a m e r c o mm issie voorgelegd. De Fransche minister van binnenland- scbe zaken heeft thans het wetsontwerp betreffende de toelating van de geestelijke orden en de teruggave van de geseques- treerde kerkelijke goederen aan de kamer commissie voorgelegd. Zooals bekend, hebben tot nu toe twee commissies geweigerd over deze kwestie te beraadslagen. De minister verklaarde in zijn toelichting voor de nieuwe com missie, dat de katholieke kerk in totaal goederen ter waarde van 50 millioen francs zal terugkrijgen, hetgeen ongeveer 1/25 van de waarde der indertijd gese- questreerde kerkelijke goederen is. De commissie heeft besloten ook aan Briand een rapport over de toelating der geestelijke orden te vragen. De aanslag op Fachot. Het autonomisme krijgt de schuld. De toestand van den raadsheer Fachot, op wion dezer dagen een aanslag is ge pleegd is vooruitgaande. Haegy, een der voormannen van de autonomistische beweging in den Elzas, heeft in zijn blad, de „Elsassischer Cou riergeprotesteerd tegen de beweging, die er op uit is hem moreel verantwoordelijk te stellen voor den aanslag op Fachot. Hij noemt die beweging ronduit het werk der Fransche regeering. „Te bevoegder plaatse"", aldus Haegy, „schijnt men de gelegenheid to willen benutten om mij on schadelijk te maken en aldus aan de auto nomistische beweging den genadeslag toe te brengen. Deze berekening is echter verkeerd. Het Elzasser volk weigert na melijk, zich solidair te verklaren met den dader wiens aanslag het ten scherpste afkeurt eu indien men te Parijs meent, de leiders der autonomistische beweging op grond van den aanslag onmogelijk te kun nen maken, vergist men" zich te eenen- male." Intusschen heeft de Fransche regeering op voorstel van den minister van Justitie Barthou, besloten, de hernieuwde behan deling van het proces tegen den autono mist Roos, die door de rechtbank te Colmar bij verstek tot eenige jaren tucht huisstraf was veroordeeld en zich onlangs te beschikking der justitie heeft gesteld niet voor de gezworenenrechtbank te Colmar te doen geschieden, doch voor de rechtbank te Nancy. De gecompromitteerde oud-minister. De zenuw specialisten, belast met het on derzoek naar de geestelijke vermogens van den oud-minister Klotz, hebben ge concludeerd dat deze volkomen verant woordelijk voor zijn daden kan worden gesteld. De voorgewende krankzinnigheid is thans niet meer noodig, want de „Société Kellner", die indertijd tegen den wegens bedriegelijke manipulaties gearres teerden Fransrhen oud-minister Klotz een aanklacht had ingediend, heeft deze thans weer ingetrokken. ENGELAND 's Konings toestand minder gunstig. Lichte verzwakking der krachten. Door het hoopvolle vertrouwen, waar aan het Engelsche volk zich gedurende de afgeloopen weck had overgegeven, is gisteren verontrustende twijfel gebroken, toen bekend werd, dat de drie doctoren twee uur lang geconsulteerd hebben, waarna een vierde geneesheer ten paleize is gearriveerd de bacterioloog dr. Whitby. Deze heeft een langdurige bespreking ge voerd met de twee lijfartsen van den koning, lord Wawson en sir Stanle Hewett Het gisterenavond uitgegeven bulletin bevestigt helaas, dat de verbetering van de afgeloopen paar dagen geen verderen voortgang heeft gemaakt. Het bulletin zegt, dat de toestand van den koning gisteren niet zoo bevredigend is geweest. De patiënt toonde weinig geneigdheid voedsel tot zich te nemen. Er is een lichte verzwakking van 's konings krachten te constateeren. De pols toont evenwel geen afwijking en "blijft vast. RUSLAND. WISSELRUITERIJ DER SOVJETS. Onthullingen van Litwinof's broer. Groote bedragen voor de propaganda besteed. De affaire van Litwinof, den broer van den Russischen plaatsvervangenden volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken, schijnt een in hooge mate interres- sante politieke wending te zullen nemen. Zooals men zich zal herinneren, nam hij, toen de Russische handelsvertegen woordiging de eerste berichten over de door hem gepleegde wisselvervalschingen de wereld inzond en deze van zijn hand- teekening voorziene wissels onmiddellijk daarop te Parijs in beslag werden geno men, de wijk naar Zwitserland. Enkele weken geleden keerde hij echter naar Parijs terug alwaar hij zich ter beschik king der justitie stelde. Dezer dagen is hij daarop in verzekerde bewaring gesteld. Thans heeft hij den rechter een memo randum ter hand gesteld, waarin punt voor punt de tegen hem geuite beschul digingen worden weerlegd en eensatio- neele onthullingen zijn vervat nopens de wijze, waarop de bolsjewistische propa ganda in het buitenland wordt gefinan cierd. Litwinof verklaart in dit memorandum hetwelk gisteren door een te Parijs ver schijnend Russisch emigrantenblad in uit treksel werd gepubliceerd dat het plegen van wisselruiterij reeds jarenlang bij de SovjeLautoriteiten de meest ge bruikelijke methode is geweest, om aan geld te komen. De wisselruiterij volgde daarbij een cirkel: de Arkos trok wissels op de Gostorg, terwijl laatstgenoemde dan weer wissels op do andere bandelsverte- genwoordigingen, enz. in omloop bracht. Litwinof zegt, dat een groot aantal der handelsmaatschappijen van den Russischen staat uitsluitend met het doel zijn opge richt, den cirkel der wisselruiterij te kun nen uitbreiden. De liquide gemaakte middelen, die door de verdisconteering der wissels werden verkregen, werden in hoofdzaak gebruikt voor de financiering der bolsjewistische propaganda in het buitenland. Deze ma nipulaties worden, aldus wordt in het me morandum gezegd, geleid door Toerof, een der leden van het volkscommissariaat voor den buitenlandschcn handel te Mos kou. Deze Toerof staat tevens aan het hoofd der bolsjewistische geheime agenten in Duitschland, Engeland, Frankrijk en België. Naar Litwinof verder verklaart, heeft hij in Januari 1926 van Tcerof opdracht ontvangen tot het trekken van valsche wissels. Het geld, dat hij na de verdiscon teering der wissels er voor heeft ontvan gen, heeft bij overeenkomstig de hem gegeven instructie naar Frankrijk over gemaakt, waar het voor de financiering der bolsjewistische propaganda in Marok ko en Algiers is besteed. Plet is overigens, naar Litwinof zegt, niet de eerste maal geweest, dat hij soort gelijke instructies heeft ontvangen en ook uitgevoerd. Zoo heeft hij ook vroe ger eens, en wel op uitdrukkelijk bevel van den volkscommissaris van Buitenland sche Zaken, Tsjitsjerin, zelf, voor een be drag van acht millioen francs valsche wissels verdisconteerd, welker opbrengst naar Engeland en Frankrijk werd geremit teerd. Litwinof noemt zichzelf het slachtoffer van buitenlandsch-politieke intriges en van den strijd, dien Tsjitsjerin met me dewerking van de Gepeoe tegen zijn broer, den plaatsvervangenden volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken, voert. Zijn broer, zoo deelt hij mede, heeft reeds verleden jaar, toen hij in Oostenrijk een ontmoeting met hem had, uiting gegeven aan de vrees, dat Tsjitsjerin van ziin (Litwinof's) afwezigheid uit Moskou wel eens gebruik zou kunnen maken, om hem een poets te bakken. De reden voor deze vijandschap tusschen de beide volkscom missarissen is volgens hem in het feit ge legen dat zijn broer met groote energie den strijd tegen de illegale methodes heeft aangebonden, die door de Gepeoe wor den gevolgd. Naar het Russische emigrantenblad ten slotte verklaart te weten, heeft Litwinof reeds aan de Franseho regeering een lijst ter hand gesteld, v f- wop de namen van alle in Frankrijk werkzame geheime agen ten der Sovjets voorkomen. ARABIË Invallen van Wahabieten. Aan de grens van Oost-Jordanië en Avabië hebben ernstige botsingen tus schen een Oost-Jordanische stam en de Wahabieten plaats gehad. De Wahabieten deden een inval in Oost- Jordanië en hebben talrijke leden van een stam, zoowel mannen als vrouwen, ge dood. Bij een poging om den Wahabieten het geroofde vee weer te ontnemen, is een deel de strijdkrachten van Oost-Jor- danië in de pan gehakt. Wegens de dreigende houding der Wa habieten zijn de luchteskaders in Pales tina en Oost-Jordanië gealarmeerd. DE KAMERVERKIEZINGEN. Het Bestuur der R. K. Staatspartij over de kwaliteitszetels. 's-Hertogenbosch, 24 Dec. 1928 Aan het Bestuur der R.-K. Rijkskies- kringorganisatie te 's-Gravenhage. Uw schrijven d.d. 3 dezer heeft het Da- gelijksche Bestuur der R.-K. Staatspartij in zijn vergadering van 22 dezer behan deld. Het Dagelijksch Bestuur overwegende: dat Uw bestuur op grond van art. 21 v. het Partijreglement, een uitspraak vraagt ten aanzien van beweerde overschrijding van bevoegdheid door het Centraal Colle ge, bedoeld in art. 7 van het Kiesregle ment; dat dit beroep op art. 21 P. R. onjuist is, omdat de zaak, die door Uw Bestuur wordt aangevoerd, krachtens art. 22 Par- tijreglement geregeld is in een afzonder lijk reglement, en niet van onder de be paling van art. 21 Partijreglement dat de beslissing van geschillen uit de toepassing van het Kiesreglement voort vloeiende in art. 5 Kiesreglement afzon derlijk is geregeld, en dus onttrokken is aan art. 21 lid 2 Partijregleraent dat het beroep van Uw Bestuur ook niet valt onder art. 5 Kiesreglement, wijl hier geen geschil voorligt; dat immers door het Kiesreglement de be slissingen van het Centraal College geheel aan de zelfstandige bcoordeeling van het Centraal College zijn overgelaten, en daaruit dus geen geschil met dat Collego kan worden opgeworpen dat ook op lid 1 van art. 21 Partijregle ment geen beroep kan worden gedaan dat immers vaststaat, dat goedkeuring van de beslissing van het Centraal Colle ge door het Dagelijksch Bestuur niet is voorgeschreven, en dit Bestuur dus niet bevoegd is die beslissing goed of af te keuren: dat het evenzeer onmogelijk i3 de be slissing van het Centraal College te ver nietigen dat immers niet is aan te nemen, dat art. 8 van het Kiesreglement uitgaat van de gedachte, dat de besluiten van het Centraal College door het Dagelijksch Bestuur zouden worden vernietigd, terwijl de gevolgen van zoodanige vernietiging niet zijn geregeld; dat, lag die gedichte aan art. 8 van het Kiesreglement wél ten grondslag, een zoo belangrijke aangelegenheid in haar gevol gen ongetwijfeld zou zijn voorzien dac aan het Dagelijksch Bestuur niet énkel op grond van lid 1 van art. 21 Partij reglement do bevoegdheid kan worden toegekend de beslissingen van het Cen traal College te vernietigen, omdat het zich dan zonder meer zou stellen in de plaats van een College, dat door het Kies reglement met een zóó belangrijke be voegdheid is bekleed dat dit temeer geldt, nu de leden van het Dagelijksch Bestuur ook in het Cen traal College zitting hebben; dat het Dagelijksch Bestuur dus niet de bevoegdheid heeft door eenigerlei uit spraak te raken aan een besluit door het Centraal College genomen; dat er geen andere instantie in de Kies reglement-procedure bestaat, die beslist over de competentiekwestie van het Cen traal College dan dat College zelf; dat, hoezeer het Dagelijksch Bestuur voor zich zelf een besliste meening heeft over de beweerde onrechtmatigheid, de vraag, of de bevoegdheid bestaat van de zaak kennis te nemen, vóórop moet wor den gesteld, onderzocht en beantwoord, en bij ontbreken van bevoegdheid op do zaak zelf niet mag worden ingegaan;. Besluit: aan Uw Bestuur te berichten, dat het Da gelijksch Bestuur zich onbevoegd acht van deze zaak kennis te nemen, en Uw Bestuur in zijn verzoek niet ontvankelijk is. Het Dagelijksch Bestuur besloot deze beslissing mede te deelen aan de leden van het Parti-bostuur en haar openbaar te maken in de R. K. Pers. Namens het Dagelijksch Bestuur voor noemd, M VAN HOUT, wnd.-Voorzitter. FRANS TEULINGS, Secretaris. De kwaliteitszetel arbeidszaken in den Rijkskieskring Tilburg. Naar de „Volkskr." verneemt, is door le den van de Tilburgsche R.-K. Kiesvereeni ging bij het Rijkskieskringbestuur van Til burg een candidaatlijst ingediend ten na me van den heer Alb. van der Meys voor den kwaliteitszetel arbeidszaken. De heer Van der Meys is voorzitter van den R.-K. Fabrieksarbeidersbond „Si. Lambeitus" en lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kon. Besluit is aan mr. S. Th. J. Roes op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van notaris te Arnhem is aan mr. H. M. Ch. Poortman, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekkmg van notaris te Schiedam; is aan mr. P. A. van der Biesen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Zwolle. Inspecteurs van het landbo uw- onderwijs. ingang van 1 Maart, benoemd tot inspec- ëingang van 1 Maart, benoemd tot inspec teur van het landbouwonderwijs J. J. Wintermans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Eindhoven. D(8 heer M. Krijgsman lid der Tweede Kamer. Opvolger van den heer Wintermans. In verband met zijn benoeming tot in specteur van het landbouw-onderwijs, zal de heer J. J. Wintermans moeten bedan ken voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, waarvan hij sedert September 1918 deel uitmaakte. Opvolger van den heer Wintermans als lid van ons parle ment is de heer M. Krijgsman, wethouder van Den Bosch. R.-K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" Jaarvergadering van den Bondsraad. Deze jaarvergadering werd Donderdag gehouden in gebouw „St. Bavo" te Haar lem onder leiding van den voorzitter, den heer A. J. Loerakker. Urt het rapport van den accountant bleek, dat het bondskapitaal 253.092.71 bedraagt. Tot voorzitter en redacteur werd bij en kele candidaatstelling herkozen de heer A. J. Loerakker. Behandeld werden vervolgens talrijke voorstellen de afdeelingen. Die betreffen de verlenging van uitkceringsduur bij werk loosheid en booger uitkeering bij staking en uitsluiting werden afgewezen of inge trokken. Poeldijk wensebt meer aandacht voor Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De toestand van den Engclschen ko ning is weer minder gunstig. Sensationeele onthullingen van Litwi- nofs broer over de financieele manipulaties der Sovjets. Het Kerstvliegtuig te Bangkok aan gekomen. (Luchtv. 3e blad). BINNENLAND. Het Kamerlid Wintermans benoemd tot inspecteur van het landbouwonderwijs. De heer Krijgsman Kamerlid (1ste blad). Feestvergadering en Jaarvergadering Ned. R. K. Landarbeidersbond (2de en le blad). Bij een vechtpartij na een feest te Vier lingsbeek viel één doode, terwijl drie per sonen gewond werden. (Gem. Ber. 4e blad) Verschillende Verkeersongelukken (Gem. Ber., 4e blad). Eén doode, drie gewonden bij een auto ongeluk te Oosterhout (Laatste Ber.). den kinderarbeid, Lisse stelde* voor te ijveren voor het tot stand komen van een Landbouwarbeidswet. Het bestuur ging met deze beide voorstellen accoord en blijft in dezen doende. Lisse stelde voor het salaris der bezol digde bestuurders te verhoogen, alsmede de pensioenregeling en weduwesteun te verbeteren. Voor salarisverhooging achtte het bestuur het tijdstip nog niet gekomen. De andere voorstellen hebben de volko^ men sympathie van het bestuur. De begrooting werd na eenige opmerkin gen door de vergadering aangenomen. Bij de rondvraag deed kapelaan Doens uit Hulst eenige mededeelingcn over de adspiranten-kwestie. Er moeien lezingen met lichtbeelden gegeven worden, waar door de jonge arbeiders getrokken wor den. Lage contributie moet geheven worden voor de jonge leden, geleidelijk moet de ze hooger worden. Ook op een jeugdblad werd gewezen lectuur om den Bond be kend te maken. Ook huisbezoek is bij uit stek geschikt voor propaganda. De geest, adviseur rector Kok herinner de voorts nog met dankbaarheid aan het schitterende feest, dat Woensdag door den Bond is gevierd. De voorzitter dankte de vergadering voor hare opkomst en sloot met een pit tige peroratie de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan cn de jaarverga dering. Benoemingen. In het Bisdom Haarlem. Z. D H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan to Rotterdam (H. Theresia v. h. K. J.) den Weleerw. heer O. de Koster; te Bovencarspel den Weleerw. Pater fr. R. Buschman O.F.M. cn te N o o t- d o r p den Weleerw. Pater fr. W. Knots O.F.M. Nieuwjaarsreceptie bij Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent Op Nieuwjaarsdag zal Z. D. H. Mon seigneur J. D. J. Aengenent bezoek ontvan gen van E.E. Zusters en Leekcn van 121 uur en van de E.E. Geestelijken van 12 uur. KORFBAL. A.L.0.Vitesse De jaarlijksche wedstrijd tusschen AX.O. en Vitesse zal op Nieuwjaarsdag te Den Haag plaats vinden op hot terrein van A.L.O. Voor den winnaar is een medaille uitge loofd door den heer Ezerman, oud-lid der Haagsche vereeniging. LUn nieuw model vliegtuig. Door een Ne derlander uitgevonden. Het Peisbureau Vaz Dias bericht: Men deelt ons bijzonderheden mee om trent een nieuwe vinding op het gebied van het vliegwezen. De heer W. Albers te Am sterdam heeft n.l. een vliegtoestel gecon strueerd, dat volgens den uitvinder ten doel heeft., zoowel verticaal te kunnen stij gen en dalen, in de lucht te kunnen

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1