KERSTMIS BUITENLAND. Ned. Oost-lndië. Uit de Rijnstreek. 20ste Jaargang X MAANDAG 24 DECEMBER 1928 No 6062 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bijvooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad vsrschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer oescaat uit vier Maden. We staan weer aan den vooravond van 't heilig Kerstfeest, aan den vooravond van den stillen, innigen nacht, waarin Gods Zoon verscheen onder de menschen, den nacht, waardoor de geschiedenis der menschkeid in tweeën werd gedeeld. Op dezen avond, gedurende dezen nacht gaan onze gedachten terug naar dat on beschrijfelijk moment in 't zoo rijke leven der Godheid, waarop de drie goddelijke Personen, in de eenheid van Hun natuur, besluiten de gevallen menschheid te red den, waarop de tjveede Persoon der H. Drieëenheid Zich/oereid verklaart de men- schelijke nataiur aan te nemen om door Zijn klenschwording den zondigen mensch te verlossen en te heiligen. Wat moet dat een weergaloos moment zijn in Gods alles overstralende heerlijk heid waarop 't eeuwige Woord des Va ders, kennend 't lijden, den dood en 't kruis, welke de Menschwording moesten volgen, Zich aanbiedt aan den Eeuwigen Vader om neer te dalen onder de men schen, als mensch met de menschen te verkeeren, de menschen op te heffen en hun ten voorbeeld te zijn. Wanneer verhaald wordt in 't boek Job, dat de Morgensterren jubelden, dat de kinderen Gods, de Engelen, juichten, toen God de wereld schiep, hoe moeten de Morgensterren dan niet gejubeld heb ben, hoe moeten de Engelen niet gejuicht hebben, toen dat Ecce venio van den Zoon Gods, toen dat Zie, Ik kom door de hemelen klonk! Op dat moment moeten wel, gelijk Mil ton in zijn Verloren Paradijs dat voor stelt, de Engelen des Hemels hun amaran- thenkransen en hun gouden kronen zich genomen hebben van 't voorhoofd, om ze in één grootsch huldebetoon neer te wer pen voor den troon des Allerhoogsten. Op dat moment moeten wel de Engelen gegrepen hebben naar hun onsterfelijke harpen om in te zetten met nieuwe vreug de 't onsterfelijke hemellied, 't Heilig, Heilig Heilig! hemel en aarde zijn vol van Gods heerlijkheid. Ecce venio! Zie, Ik kom! Zie, o eeuwige Vader, Uw eenige Zoon staat gereed om te verschijnen onder de menschen, Uw eenige Zoon komt in de wereld, om de wereld tot U terug te voeren: als mensch wordt Hij geboren, als mensch zal Hij lij den en sterven, als mensch zal Hij Zijn kostbaar Bloed vergieten om in dat kost baar Bloed de besmeurde menschheid rein te wasschen. En de Zoon Gods is gekomen, 't Woord is vleesch geworden en Het heeft onder ons gewoond, en we hebben Zijne heerlijk heid aanschouwd, een heerlijkheid als die van den Eengeborene des Vaders, vol van genade en waarheid. Vol van genade! Deze nacht heeft ons genade en met de genade het leven ge bracht. De mensch ontvangt 'n beginsel van zelfbeweging op bovennatuurlijk ge bied de heiligmakende genade, die met de goddelijke en zedelijke deugden en de gaven van den H. Geest een volledig or ganisme wordt voor bovennatuurlijke werkzaamheid, zoodat de mensch daar door kan opgaan tot God als bovenna tuurlijk doel. Talloos zijn geworden de genen, die dat bovennatuurlijk leven in zich hadden, die de aarde daardoor heb ben geheiligd en in wie uit 't leven der genade 't leven der glorie is opgebloeid. Vol van waarheid In de duisternis van dezen nacht rees op boven de wereld 't klare licht der waarheid! Talrijk zijn de leeringen en zeer uiteenloopend, die in den loop der eeuwen gelijk ook nog in onze dagen aan den zoekenden menschen- geest werden voorgehouden. Maar tusschen al die leeringen staat rotsvast, als de al- lorzaligste en allerheilzaamste, als de cenig noodzakelijke de leering van Chris tus: hier vinden we de waarheid aan gaande God en den mensch, aangaande dit leven en 't leven-na-den-dood. Hier geen vrees voor dwaling! Christus' leer, door tal van mirakelen, door tal van prophetieën, is de hoogste waarheid, geeft de meest rustige zekerheid. Hier kunnen we veilig in de leer gaan: de trotsche mensch, die zich zoo gauw mis kend voelt, kan zóóveel leeren van 't ne derige Kerstkind, van Hem Die Zichzelf heeft ontledigd, de gestalte van den mensch heeft aangenomen, als mensch be vinden is naar 't uiterlijk. Hier voert de neergedaelde God De trotse waereld om met spot, In Zijn triomf, tot smaed der hoven: Hier voert hij 't nedrigh harte boven, Met hen, in 't onverwinbre slot. Hier is de wijsheit ongeacht: Hier geld geen adel, staet noch pracht, De hemel heeft het klein verkoren. Al wie door ootmoed wordt herboren. Die is van 't hemelsche geslacht 1). Zoeterwoude, 21 Dec. 1928. H. v. L., O. S. Cr. 1) Gijsbrecht van Aemstel, vs. 700705, 735—740. VAN HET VATICAAN. DE R0MEINSCHE KWESTIE. De preliminaire besprekingen reeds geëindigd. Het souvereine grond gebied. Men seint uit Rome aan de „Msbd.": Terwijl de Italiaansche pers krachtens instructie van hoogerhand over de onder handelingen tot oplossing der Romeinsche kwestie zwijgt, heeft de Milaneesche „Cor- riere delle Sera" nu advocaat PaceiJi als den gevolmachtigde van het Vaticaan en staatsraad Barone als dien der Italiaansche regeering genoemd. Dit bericht is juist, evenals het feit, dat in goed ingelichte kringen aangenomen wordt, dat de eigenlijke preliminaire onder handelingen reeds beëindigd zijn. Dit beteekent echter geenszins, dat alle moeilijkheden, welke zich bij het onderzoek van het voorloopig resultaat door de be voegde autoritr/.ten kunnen voordoen, reeds overwonnen zijn. Het is daarom ook niet gewenscht, reeds nu bijzonderheden over het prgram der op lossing te geven. Men kan slechts zeggen, dat het Vaticaan zijn eisch tot verkrijging van een souverein grondgebied handhaaft, waarop behalve het Vaticaan. de St. Pieterskerk, het college van kardinalen en de H. Congregaties ook het diplomatieke corps kan ondergebracht worden, terwijl de zekerheid geëischt wordt, dat bij de oplossing deze toezegging ook uitgevoerd wordt. De opening van een debat in de pers is schadelijk, wijl het om delicate, zuiver di plomatieke onderhandeingen gaat, waarop aan regeeringszijde nog parlementaire stem mingen mee spreken. De H. Stoel en Oostenrijk. De nieuwe Oostenrijksche gezant bij het Vaticaan Kohlruss werd Zaterdag door Z. H. den Paus met het voor dergelijke gele genheden gebruikelijk ceremonieel in de troonzaal ontvangen voor de overhandiging der geloofsbrieven. Op het adres van den gezant antwoordde de H. Vader met de beste wenschen uit te spreken voor het welzijn van regeering en volk. BELGIE Vacantieweek diamantindustrie. Met behoud van loon. Na lange besprekingen hebben de werk gevers in de Antwerpscre diamantindustrie aan de arbeiders een week vacantie per jaar toegestaan met behoud van loon. Zij hebben eveneens een verhooging van 5 pet. boven het grondloon toegestaan. FRANKRIJK. De aanslag op Fachot. De dader meldt zich aan. De dader van den aanslag op den voor- maligen procureur-generaal in het proces te Colmar Fachot, heeft zich bij de politie aangemeld. Het is de 28-jarige Georges Be noit, geboren te Walbourg (Bendeen-Rijn), van beroep slager. Benoit, een slanke jonge man met lichtblond haar, was het adres van den heer Fachot te weten gekomen, door informatie bij een concierge van het Hof van Cassatie. Hij vertoefde sinds een maand te Parijs, waarreen hij zich had be geven van Straatsburg, waar hij woonde. Benoit bekende, autonoimst te zijn ge weest en verklaarde, dat hij Elzas-Lotharin- gen hod willen redden. INGEZONDEN MEDEDEELING. AMSTERDAMSCHE T ANTHRACIET- Heerensingel 34 T-M u. Prima brandstof Verzegelde zakken Tel. 1533 4- De „Gaz.ilu Franc"-affaire. Beschuldiging tegen tfe r r i o t. In het Parijsche schandaal van de „Ga- zette du Franc" worden dagelijks nieuwe onthullingen gedaan. Een blad der rechterzijde doet heden een scherpen aanval op den voormaligen minister van onderwijs, Herriot, een der leiders van de radicaal-socialistische partij Het blad beweert namelijk, dat Herriot uit de openbare middelen gelden ter be schikking van de „Gazette du Franc" zou hebben gesteld. Tot dusver heeft Herriot op deze beschul diging niet gereageerd. PERZIE. Onlusten in Perzisch Beloetsjistan. Bronnen vergiftigd door ao p standig stamhoofd. Een opstand, welke geleid wordt door het stamhoofd Dost Mohammed, is in Perzisch- Beloetsjistan uitgebroken. Troepen en twee vliegtuigen zijn van Kerman Mesjed over de groote woestijn naar de opstandelingen gezonden. Dost Mohammed heeft alle bron nen tot op 190 K.M. ten Zuid-Oosten van Kerman vergiftigd. AFGHANISTAN. DE TOESTAND IN AFGHANISTAN. Nieuwe ongeregeldheden. Grooto onzekerheid te Kaboel. Uit de velerlei tegenstrijdige berichten, die te Londen worden ontvangen over den toestand in Afghanistan, is het niet gemak kelijk op te maken, wat er in werkelijkheid is dat land gebeurt. Een enkel bericht zegt, dat de toestand te Kaboel beter wordt,doch de meeste berichten stemmen daarin over een, dat de situatie in de hoofdstad op zijn minst genomen onzeker is. In de eerste plaats wordt gemeld, dat er thans weer ongeregeldheden zijn uitgebro ken in het zuiden van Afghanistan, waar het tot dusver rustig is geweest. De weg van Parachinar naar de Indische zijde van de grens door den Kurram-pas is gesloten. De oorzaak van deze onlusten is niet be kend, doch men gelooft, dat zij niet in ver band staan met de opstand in de omgeving van Kaboel. Berichten uit Pesjawar maken voorts melding van ernstige onrust onder den Zardan-stam in het land van Khost, dichtbij de zuidgrens. In verband hiermede klinkt eenigszins zonderling het bericht, volgens hetwelk te Delhi hardnekkig het gerucht gaat, dat het Afghaansche hof is overgebracht naar Kan dahar, waar Aman Oellah onder de zuide lijke stammen grooter steun geniet. Indien dit juist is, dan zou de koning inderdaad van den regen in den drop zijn gekomen. Te Jallalabad en Gondomak zouden de regeeringstroepen, aldus een te Moskou ontvangen bericht uit Tasjkent ,hun positie hebben verbeterd, terwijl een deel van den Momanda-stam oprukt in de richting van Jallalabad, ten einde de regeeringstroepen te versterken. De Afghaansche regeering heeft overi gens goedgekeurd, dat Britsche vliegtuigen de twintig vrouwen en kinderen, die zich in de Britsche legatie bevinden, vervoer den. Gistermorgen heeft deze evacuatie plaats gehad. De vliegtuigen startten om tien uur v.m. van het Sherpur-aerodroom, op twee mijl van de legatie gelegen en be reikten cm halftwaalf uur v.m. veilig Pes jawar, zoodat de afstand van 160 mijl in anderhalf uur is afgelegd. Het feit, dat de Afghaansche regeering deze evacuatie heeft toegestaan, wordt in dien zin uitgelegd, dat de toestand inder daad onzeker blijft. Overigens wordt ge meld, dat alles op de Britsche legat.o in or de is en dat er geen reden is voor onge rustheid. Ten slotte wordt gemeld, dat de andere legaties gevraagd hebben voor evacuatie doeleinden eveneens van de Britsche goede doensten gebruik te mogen AMERIKA BOLIVIA EN PARAGUAY. Antwoorden op het pauselijke vredesberoep De „Osservatore" publiceerde de ant woorden, door de presidenten van Bolivia en Paraguay gezonden op het beroep, door Z.H. den Paus op hun vredelievende ge zindheid gedaan, na het uitbreken van het jongste conflict tusschen beide landen. Beide antwoorden zijn in zeer hoffelijke termen gesteld. De twee staatshoofden brengen Z'jne Heiligheid namens hun volk en hun regeering dank voor de wenschen en beden des Pausen voor een vredelieven de oplossing van het geschil. Zij bevestigen beiden, dat een vurig ver langen naar internationalen vrede het richt snoer zal zijn voor hunne handelingen, voor zoover dc nationale waardigheid het toe laat. Nieuwe botsingen gevreesd. De correspondent be Asuncion van „La Prensa" wijst orop, dat ondanks den vrede- livenden vooruitgang die te Washington op andere punten is verkregen en to Asuncion de vrees bestaat, dat Bolivia niet de voor waarden zal aanvaarden die de arbitrage commissie als basis voor een oplossing van het geschil met Paraguay zal voorstellen. In de hoofdstad van Paraguay wordt even eens gevreesd, dat de Boliviaansche troe pen nieuwe botsingen in den Gran Chaco zullen provoceeren,waaraan dan zal worden beweerd, dat Paraguay de aanvaller is ge weest, De correspondent deelt mede, dat dagelijks troepen naar de grens tusschen Bolivia n Paraguay vertrekken, hoewel te Asuncion alles rustig is. De te Asuncion verschijnende „Patria" meldt dat 3000 Boliviaansche infanteristen en 500 cavaleristen oprukken naar Bahia Negra. Indien de Boliviancn laatstgenoem de plaats aanvallen, zou hierdoor een einde komen aan de vredelievende stappen, die zijn Aardstorting van den Goentoer. Bevolking in aller ij 1 weggevlucht. Aneta meldt uit Bandoeng: Het Alg. Ind. Dagblad „De Preanger Bode" verneemt uit Garoet, dat van den Gocntoerberg tien bouws bosch zich door de zware regens hebben losgewerkt, neerstortten en groole verwoestingen aanrichtten. De bevolking van lager gelegen streken heeft daarom gedurende den nacht ge waakt. Bij een tweede aardstorting schoof do grond in oen bergmoertje en een drietal vischvijvers, waardoor de Tjirojom zoodanig zwol, dat de bewoners van zeven kampongs in allerijl wegvluchtten. De verwoesting deed vijftig bouws padi verloren gaan, ter wijl 200 a 300 bouws, die gedeeltelijk be plant waren, overstroomd zijn. Voorts gin gen 50 bouws boschreserve verloren, als mede groote partijen visch. De totale scha de wordt geraamd op 37.630. Er gingen geen menschenlevens verloren. Op een hoogte van 4000 voet zijn duizenden kubie ke meters aarde en zandsteenen over een lengte van 600 bij een breedte van 200 me ter uit de uitloopers van het Goentoerge- bergte verdwenen. Het bestuur heeft de noodige maatregelen getroffen. DE NIEUWE RIJKSWEG LANGS NIEUWKOOP. Ook de gemeente Zegveld heeft haar stem doen hooren tegen het plan van den nieu wen Rijksv,c0 Kotterdam—Amsterdam. De raad besloot met alg. st. aan B. en W. op te dragen zich met een adres te wenden tot Z.Exc. den Minister en in dat adres een uiteenzetting te geven welke gemeente- er voor Zegveld mee zijn ge moeid, wanneer de nieuwe Rijksweg zou vceren langs de buurtschap de Meije, mot een kruising van den Meijeweg, in de na bijheid van de grens dezer gemeente met de gemeente Bodegraven en niet, zooals het plan is, ten Westen van de Nieuwkoopsche plassen. T- de eerste plaats zal het verkeersbe- lang hierbij zeer zijn gediend. Er bestaat in deze omgeving een groot tekort aan be hoorlijke aangelegde wegen, als gevolg waarvan de vooruitgang der streek zeer wordt belemmerd. De gemeente in de pro vincie Utrecht, ligt als het ware in een zak, van het overige deel der provincie af gesloten en is daardoor voor een goed deel op de naburige deelen van Zuid-Holland aangewezen. Doch ook hier ontbreekt een behoorlijk wegennet. De verbindingen met de Hollandsche steden en b.v. de Haarlem mermeer laten alles te wenschen over. Wanneer de bovenbedoelde groote ver keersweg wordt aangelegd ten westen van het plassengebied zal deze voor de ge meente Zegveld weinig beteekenis krijgen, daar hij slechts ten koste van veel tijd langs den bochtigen en onvoldoenden Meije zal zijn te bereiken. Maar naast de verkeerswegen zullen ook breedere economische belangen worden ge diend. In de eerste plaats die van den landbouw, i.e. het in deze streken over- heerschende weidebedrijf (veeteelt, kaas makerij). Betere verkeex-swegen zullen een verhoogde productiviteit van den bodem bevorderen, daar reeds de ligging er zoo danig beter op zal worden, dat de grond meer waarde bekomt. De afvoer der pro ducten zal beter plaats kunnen hebben naar de markten en afzetgebieden. De mede om economische redenen zoo zeer gewenschte, overgang van land- en tuinbouwcultuur wordt in Zegveld en om- Het voornaamste nieuws BUITENLAND. Volgens berichten uit Rome zijn de voor bereidende besprekingen tot oplos"ing van de Rom-insche kwestie reeds gunstig afge- loopen. Onlusten in Belaetsjistan in Perzië. Nieuwe onlusten in Afghanistan. Het gevaar tengevolge van de gasontplof fingen in Londen is geweken (Buitenland- sche Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De candidaatstelling voor de Kamerver* kiezingen De candidatuur C. J. Kuiper Het lidmaatschap der Kiesvereeniging (2de blad). Dinsdag en Woensdag verschijnt „De Leidsche Courant" niet. geving mede tegengehouden door gemis van voldoende verbindingswegen, waardoor het niet mogelijk is de in de verschillende tuin bouwcentra en steden, die overigens op ge ringen afstand van deze gemeente zijn ge legen, in de laatste jaren tot stand geko men veilingen tijdig te bereiken. Onder deze omstandigheden zullen niet alleen land- en tuinbouw doch ook de daar mee in deze streken zoo nauw samenhan gende handel en industrie met een aanleg van den verkeersweg van Rotterdam naar Amsterdam langs de aangegeven richting in hooge mate worden gebaat. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeente-geneesheeren. Gedurende het jaar 1929 zijn de hieronder vermelde ge- ncesheeren in de daarbij vermelde ressor ten aangewezen voor de uitoefening van de geneeskundige armenpractijk. Ressort I Aarlanderveen, (dorp) de heer W. v. I. Wind Ressort II (Lage Zijde van den Ziendenweg tot aan de Aarbrug) dr. A. J. Groen, Juli- anastraat. Ressort III )van de Aarbrug tot Koudekerk met de Ridderbuurt en den Woubrugschenweg en de overzijde van de Heijmanswetering) de heer W. van Wermes- kerken, Oudshoornsclieweg. Ressort IV. (van Zwammerdam tot aan de Hofbrug) de heer P. do Graaf, Julianastraat. Ressort V (van de Hofbrug tot aan Hazerswoude) de heer J. Munting, Wilhelminastraat. Ongeduldige viervoeter. Zaterdagmid dag was de landbouwer A. v. B. in wijk Hoorn aan het pulp laden in een drie wiel den wagen. Het bruintje vond het evenwel al gauw mooi genoeg, want eensklaps nam het de beenen en holde met zijn vrachtje voort hier en daar pulp-sporen achterlaten de, totdat het hollende dier in de Juliana straat werd gegrepen. Persoonlijko onge lukken hadden niet plaats. IJsclub. Dezer dagen had in hotel 's Molenaarsbrug de jaarvergadering plaats van de IJsclub „De Rijnstreek". Uit het jaarverslag bleek het aantal leden 221 bedragen. Aan loonen werd het vorig sei zoen 1336.20 uitbetaald. Do rekening van den penningmeester werd in orde bevonden De inkomsten hadden 2994.91 bedragen, terwijl de uitgaven 1439.28 waren geweest, zoodat het batig saldo 1555.33 aanwees. Als bestuursleden werden herkozen de hcè- ren D. ten Cate Brouwer en W. J. Hetzel, en in de vacature van den heer A. D. Hus- son Heenk werd voorzien door de benoe ming van den heer W. Boot te Woubrugge. De voorz. bacht in waardecrende woorden huldo aan de nagedachtenis van het over leden bestuurslid, den heer M. Oppelaar. In diens plaats werd gekozen de heer J. E. M. van Beers to Koudekerk. AARLANDERVEEN. Acht wagons kunstmest. Aan het sta tion alhier zag men dezer dagen niet min der dan acht wagons kunstmest aankomen Deze waren bestemd voor de Inkoopver- eeniging „Samenwerking'' alhier. BOSKOOP. Bloemenhandel. De handel in afge sneden bloemen as de vorige week uitste kend, en dat as el te denken zoo voor de Korstdagen. De prijzen aren dan ook ver bazend hoogl voora, voor de afgecncdcn rozenij, welke betaald orden van 1765 ct. per stuk. Chrysanthen gr. bl. 1210 cent per stuk, id. tros 31—57 ct. per bos, id. tros vertakt 15—20 cent per tak, Beshulst 1.30 1.75 per K.G. Aanrijding. Vrijdagmiddag is de spie gel stuk gereden, elke is aangebracht ter beveiliging van het verkeer Dorpstraat Kerkstraat. Van een passeerende vracht auto stak de lading hout te ver naar bui ten, met het vermelde gevolgd. De schade zal vergoed worden. ZEVENHOVEN. Collecte. De collecte gehouden aan de Sluitkade voor do door den watersnood ge troffenen heeft opgebracht de som van 130.—.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1