UIT DE PERS. BiNNENLAND. Uit de Rijnstreek. VOOR ONZE KINDEREN Uit de Omgeving TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 22 DECEMBER 1928 dFs7d. a. p. getroefd. De Residentiebode schrijft: De sociaal-democratische Kamerfractie, die zich in deze dagen, waarin zekere Juli-gebeurtcnissen hun schaduwen vooruit werpen, opnieuw leent voor een minder waardige verkiezingsvertooning, is gister middag in de Tweede Kamer door den communist op meesterlijke wijze getroefd. Dinsdagmiddag had de Indische specia liteit van de roode fractie, na een rede waarin weer flink was gespeculeerd op het sentiment van een niet ontwikkelde bevolking, een drietal moties ingediend. Het fraaiste, was echter, dat deze moties volkomen gelijk waren aan de moties het vorige jaar door den communist De Visser bij de Indische begrooting ingediend. Toen waren er echter geen verkiezingen in zicht en deed de S. D. A. P. aan dit motiespel letje niet mee. Zij werden verworpen met slechts één stem voor, die van den com munist. Maar dit jaar zou men den communist vóór zijn. De heer Cramer was de eerste Bpreker en nu kwam hij met drie moties, maar bijna woordelijk dezelfde als het vorige jaar door den lieer De Visser inge diend en waartegen do S. D. A. P. toen stemde. De anti-revolutionnairc spreker, de heer. Bijleveld, wees onmiddellijk reeds op het onbehoorlijke van dit optreden en gister middag kwam de heer van Boetzelaer op plechtige wijze den communist gelukwen- schen met het succes door hem behaald, dat hij thans de S. D. A. P. zoover gekre gen had, dat deze zijn moties, het vorig jaar nog door hen afgewezen, dimaal zelf indiende. De Kamer had schik in deze situatie, behalve natuurlijk de heeren in den roo- den hoek, die reeds lange gezichten be gonnen to trekken. Toen kwam de heer De Visser aan het woord en in een meesterlijke rede, die ook uit een oogpunt van politieke handigheid gewaardeerd kon worden, heeft hij het vendel van den heer Albarda gestriemd op een wijze, zoals nog maar zelden in de Kamer is voorgekomen. Met. een gezicht waarvan de voldoening en politieke trots af te scheppen was, con stateerde de heer De Visser, dat het van daag voor hem een bijzonder genoegen was om te leven. (Men zie verder het Ka meroverzicht over zijn rede). Ten slotte kwam hij, tot groot vermaak van de Kamer met een motie, waarin niet alleen de drie moties van den heer Cra mer waren opgenomen, maar hij verbond daaraan nog een alinea, waarin de Re geering werd gevraagd zoo spoedig moge lijk dezo eischen in te willigen. Daartegen konden de heeren natuurlijk geen bezwaar hebben, het waren toch hun eigen verlan gens. Z;oo schamperde do heer De Visser er op los en .tegelijk had hij de roode broe ders meestelijk te pakken. Want door deze overigens volkomen onschuldige toevoet ging, waarin de S. D. A. P. zeker geen aanleiding kan vinden om tegen deze mo tie te stemmen, krijgt de communistischè motie een wijdere strekking dan die van den heer Cramer, zoodat eerst over de communistische motie moet worden ge stemd. En daar zal de S. D. A. P. vóór moeten stómmen tegen wil en dank. De heeren, die anders grif de communistische moties ondersteunen, waren er ditmaal niet voor te vinden, zoodat van andere zijde hulp moest komen om' de motie in behandeling te nemen. Er is zelden in de Kamer meer smake lijk gelachen dan gisteren bij dit tooneel, waarbij de één man sterke communisti sche fractie do 24 man sterke S. D. A. P. over de geheelo linie door een meesterlij ke strategie schitterend versloeg. De heeren waren er ontdaan en bleek van en wisten niets meer te zeggen. Hog maar zelden is een kinderachtige vorkiezingscomedie zoo afdoende en mees terlijk afgestraft als gisteren die der S. D. A. P. Onder leiding van den heer Albarda boeren de heeren over 't algemeen niet bijzonder gelukkig. godsdienstige inlichtingen- bureaux. Wij, Hollanders, heeten een theologisee- rend volk. Welk gelukkig feit er op wijst, dat de menschelijke eeuwigheidswaarde nog bewust onder ons loeit. Wie met blijvende belangstelling de woe lingen volgt van dit religieuze sentiment, hoort alom van zoekende, tastende zielen naar godsdienstwaarheid, naar levens ki-acht en innerlijke vrede. Duizenden gaan roet en langs U, die uiterlijk en innerlijk van Kun belijdenis zijn vervreemd. En-toch- en-toch: de onrust naar God en den Chris tus beroert hun gemoed en verstand. Zelfs achter de vaandels van het officieel atheïs tisch socialisme gaan heden verschillende fijne zielen, die voelen, dat alleen Religie kleur en zin geeft aan ons kort bestaan. Wij, die den rust smaken en den war men vrede van ons juichend Waarhcidsbo- zit, wij zijn daarmee volgens don Apostel „schuldenaren van wetenden en onweten den", van protestanten en ongeloovigen. Waarbij de naastenliefde voor overtuigd- den tot een heerlijken plicht maakt en tot een blij genot: gids to mogen wezen voor vragers en dwalenden, die zoeken, maar nog niet vonden, kloppen, maar nog altijd voor dichte poorten staan. Ja, als we dan meteen van Augustinus den diepzinnigen variant op het slotvers van den Jacobusbricf aan vaarden: „wanneer ge één ziel gered hebt, -ebt ge uw eigen ziel zalig gemaakt", in 'at geval behoeft slechts een weinig apos- vuur in ons te branden, om uit heilige ovotie als godsdienstige scouters aan tas tende zoekers en bijziende tobbers een pad te doen vinden naar het Rijk der bevredi gende Waarheid in Christus' kerk. In allerlei vorm ontbloeit heden het ac tieve leekenapostolaat. De welsprekende Kard. Faulhaber wenscht, dat naast het orate fratres een laborate fratres komt, in den roep om medearbeiders in het aposto laat en leokendiakonaat. Mogen we daarom uw sterke interesse eens vragen voor een gemakkelijke wijze van heilzame waar- heidsdienst. Het geldt een instituut van de apologetische Vereeniging „Petrus Ca- nisius", n.l. haar godsdienstige inlichtingen bureaus. Als levende encyclopediën staan zo wachtend over ons vaderland verspreid. Aan ieder, maar vooral aan niet- of uitge- tieden katholieken willen ze gaarne kos teloos antwoorden op godsdienstvragen en twijfels in het algemeen of bijzonder over Leer en Gebruiken der Kath. Kerk. Ze zijn gevestigd in wetenschappelijke milieus van vakgeleerden omdat do dif ferentiatie ook in de godgeleerde en wijs- geerige wetenschap, als elders, ver is door gevoerd. Veel zegenrijke arbeid is door hen al verrricht; maar wat zouden de aanvragen aanzienlijk toenemen, als ieder geloofsge noot het adres van één dezer godsdienst- specialisten minstens, kende en in zijn go- heugen hield. Om dan bij de veelvuldig voorkomende gevallen van religieuse ge sprekken over en rond het Katholicisme andersdenkenden juist op die kosteloozo vraagbaken te wijzen. Zulk een oriënteeren zal vaak -een dageraad beteekenen. Wie kent er in zijn omgeving geen me disch specialist? Wie zal lijdenden even tueel hem niet aanraden? Als nu iedere katholieke man en vrouw in dien geest propagandist wilde zijn.... Talloozen zullen we ten zegen worden. Met de triomfante leuze van den Eucharisti- schen Kruistocht, die een stuwing is naar de consequente beleving van ons katholieke Christencom: „voor Christus, onzen Ko ning; God wil het. Amen" eindigen wij dit aanbevelend verzoek om helpende man nen en vrouwen bij dezen vorm van apo logetische actie. De bureaux zijn gevestigd in: het Groot-Seminarie te Driebergen, het Groot-Seminarie te Hoeven, het Groot-Seminarie te Warmond, het Dominicanenklooster te Zwolle, het Gymnasium, Hobbemakade 51, te Am sterdam, liet Klooster, Tongersche straat 28, Maas tricht, het Augustijnerklooster te Witmarsum, dorp, het Franciscanerklooster te Nieuwe-Nie- dorp. het Missiehuis, Velperweg 96, te Arnhem, het Klooster, Sittarderweg 139, te Heer len, het Bisschoppelijk college te Roermond, N.B. Men zette s v.p. op het adres het woord: Inlichtingenbureau. J. WESTERMAN, Pr. bodegraven. Kiesvereeniging. Dondordagavond ver gaderde te 7.30 uur de R. K. Kiesvereeni ging in het Patronaat. De voorzitter, de heer A. de Vos deelde bij de opening mede, dat de jaarvergadering tevens is uitgeschre ven met het oog op de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer, om de eenheid, die steeds in de vereeniging heeft geheerscht. te behouden en te versterken. Vervolgens leert de secretaresse, moj. v. Benten, de no tulen der vorige vergadering welke na eenige opmerkingen van den heer H. J. v. d. Poll, (dat binnen een paar maanden na de vorige vergadering de- leden weder bijeen zouden worden geroepen, wat niet is ge schied), worden goedgekeurd. De penningm. doet daarna rekening en verantwoording, aan ontvangsten 150.68, uitgaven 107.49 batig saldo 43.19. Nadat de boeken en bescheiden door de commissie tot nazien der rekening zijn gecontroleerd, wordt den penningm. onder dank decharge verleend. De Voorz. brengt daarna vorslag uit over de vergadering der R. K. Kamercentrale te Leiden en den heer A. R. v. d. Heijden, als afgevaardigde voor een vorgadering van den leeskring Gouda brengt de heer de Yos dank voor het uitgebreide en leer zame verslag. Daarna- brengt spr. verslag uit van de verg. Kieskring Gouda, welke vertegenwoordiging aldaar meer bedoeld is als blijk van meeleven. Spr.-sprak als zijn meening uit. dat hier in Bodegraven wel wederom een beroep zal moeten worden gedaan voor het dr. Schaepmanfonds. De Voorz. dankt den spreker en deelt mede. dat de netto opbrengst van do co-llecte voor het Schaepmanfonds, opgehaald in de kerk te Bodegraven bedraagt 226, te Mcije-Zegveld 50. Spr. vindt het- resul taat wel niet schitterend, maar toch tame lijk. Bij de daarna gehouden bestuursver kiezing, waar aftredend waren Mej. A. v. Benten en de heeren v. d. Werf en P. Ver- kleij. behaalde Mej. v. Benten 50 van de 53 uitgebrachte stemmen. Bij de herstemming kreeg do heer D. v. d. Berg een volstrekte meerderheid en bij do volgonclc herstem ming tusschen de heeren v. d Werf en Th. v. Vliet werd eerstgenoemde herkozen met 29 stommen. Daar deze bestuursleden moes ten aftroden in 1928 en dit een jaarverga dering was van 1929, stelde de heer v. d. Poll voor ook de 3 op do rooster van aftre ding volgende bestuursleden te doen aftre den. Op voorstel van den hoer A. R. v. d. Heijden zal dezo verkiezing op de eerst volgende vergadering, welke vóór 15 Jan. moet gehouden worden, plaats hebben. Do Voorz. vraagt, of hot de goedkeuring der vorgadering heeft, in combinatie met de R. K. Kiesvorceniging'van Zwammcrdam eon spreker te laten komen om actie te vooren voor de a.s. verkiezingen der Twee de Kamer. Hiermede gaat*mgn accoord. Mej. Twaalfhoven bespreekt liet nut van I een propagandaclub. Vele katholieken zijn nog geen lid van de kiesver. en ook nooit daartoe aangezocht. De Voorz. bestrijdt dit laatste en zegt, dat juist de laatste weken de bestuursleden en met veel succes de nog niet-leden hebben bewerkt. Wat de propa gandaclub aangaat vindt spr. dozo hier overbodig, daar het bestuur de propaganda leidt. De heer v. d. Poll vraagt, of de afge vaardigde voor de Kamercentrale Leiden niet moeten gekozen worden. De Voorz. zal deze verkiezing bij de eerstvolgende vorgadering op de convocatie plaatsen. De heer Th. v. Vliet vindt een propagan daclub hier zeer noodig. De weleerw. heer Kapelaan van Meije-Zegveld bespreekt de voorschriften van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem aangaande de propaganda club, waarna de Voorz. zegt het in de eerstvolgende bestuursvergadering te be spreken. Ook de heer Günther acht het dubbel noodig een propagandaclub op to richten, temeer daar door de tegenpartijen nu reeds voor de a.s. verkiezingen hard wordt gewerkt. Spr. geeft een aardige le zing over hetgeen hij had meegemaakt in een vergadering van de Chr. Ger. Staats partij. De heer O. de Groot, spreekt den wensch uit, dat in het vervolg bij de candidaatstel- ling voor leden van den gemeenteraad niet alleen ge.'et wordt op de wijk. waarin zij wonen, zooals hier altijd geschied is, doch op de geschiktheid van de persoon. De heer H. v. d. Poll spreekt zijn vreugde u t, dat de vergadering zoo goed bezocht is. Wel niet als verleden jaar, toen door een be stuurslid vele leden werden aangezocht te komen, teneinde het voorstel te doen af stemmen, dat, de zoo gehate bepaling be vatte, dat alle standen in den gemeente raad zouden worden vertegenwoordigd. Deze opzet is toen ook gelukt zeide spr. doch het Partijbestuur heeft met de instel ling van de kwal ceitszetels geen ander doel. Spr. wenscht in 't vervolg geen jaar- vergauc.ing in de 2o helft van December, daar dit te moeilijk is voor den midden stand, alsook dat de vergadering niet om 7.30 maar om 8.30 uur zal beginnen. Ver volgens laakt hij, dat de voorzitter niet 2 maanden na de laatstgehouden vergade ring allen weder heeft bijeengeroepen, daar in die vergadering het concept-roglement v. d. Staatspartij had moeten worden be sproken, waarvoor de middenstand amen dementen had ingediend. Daarna kwam hij aan het beleid der zittende raadsleden. Spr. zeide dat de raadsleden nooit iets zeggen en him stem niet motivceren. Hij eischte. dat zij tegenover hun kiezers hun houding zullen uiteenzetten. Vooral het lid Th. Leliveld, die in den raad juist tegen over het aangenomen voorstel in de ver gadering had gestemd. Ook moesten er meer vergaderingen worden gehouden ten einde den loden meer pol. ontwikkeling bij te brengen. Spr. wenscht nog mee te deelen, dat hij niets persoonlijks heeft wil len zeggen. Hetgeen hij gezegd heeft gaat om de zaak. Hij wenscht niets anders dan behoud en versterking der Katholieke een heid. De Voorz. antwoordde in de volgende vergadering opheldering aangaande zijn houding te ::v]ïen geven. Het raadslid Leli veld wenscht op het gesprokene niet in to gaan. Na nogmaals gewezen to zijn op het verzuim om geen vergadering te be leggen, maakt de Voorz. daarover zijn excuus. Hij was van meening, dat de ver gaderingen zomers ie slecht zouden worden bezocht. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorz. op de gebruikelijke wijze. ZEVENHOVEN. Dijkschouw. Bij gehouden dijkschouw over de kaden van den polder Blokland aan de Amstel-zijdo, zijn nog enkele zwak ke plekken ontdekt, die zoo spoedig moge lijk in meer veiliger toestand zullen wor den gebracht. INGEZONDEN MEDEDEELING. BIJ VERSt ringen, maagbn gevoel van onwi op de nuebterrf irffeg1 „Franz-Josef'-bfterwati nieken voor in' varingen is ho\ „FrAnz-Josel uiterst weldoend aN^rmjdclel PFiWG, spijsvertoringssto- icleii.Ycongosties, algemeen correspondentie. Tante Cot, Leiden. Ik was echt blij weer eens wat van u te hooren! Zeker wordt het verhaaltje geplaatst. Wo zullen de volgende week ermee beginnen. Wanneer krijg ik nog eens een mooi versje bijv. over „Kerstmis"! Toe, laat do dicht ader nog eens vloeien! U kunt, dus? Met hand en dank on groet! Cornolis Halvemaan, Rijpwe- tering. Als dat waar was, als jij dc maker was van dat mooie vers over „Do Storm", dan kwam ik morgen naar Rijp- wetering, om jouw de hand te drukken en vader te feliciteeren met zoo'n knap Kees je! Maar nu zal ik het versje bewaren voor komende tijden, als ik gebrek aan copy heb. Dag Cornelis! Cornelia. Wassenberg, Lan ge r a a r. Dit versje zal heusch niet zoek raken. Ik laat het onmiddellijk plaat sen, te meer daar je me zegt het zelf ge maakt te hebben, wat ik trouwens ook ge loof. En omdat 'ik het zoo mooi vind, wil ik de andere Nichtjes eens laten hooren, hoe Cornelia Maria eert en liefheeft, die in den schoonen hemel troont naast haar Goddelijken Zoon. Mijn Moeder-Maria. Daar boven in den hemel, Bij Onzen Lieven Heer, Daar woont ook mijne Moeder, Die mint mij, o zoo teer. Ik vlecht voor haar 'n kransje, Van rozen, geurig zoet; En blij klinkt van mijn lippen „Maria, weest gegroet!" 'k Wil steeds gehoorzaam wezen Aan Pa en ook aan Moe, Opdat ik weet het zeker Ik haar genoegen doe. En ga ik naar den hemel, Als 'k word een engel-rein, Dan zal ik ook voor eeuwig, Bij Jezus' Moeder zijn! Zietdaar, lieve Neefjes en Nichtjes, hoe Cornelia do Moeder Gods bezingt. Wat zegt u er van? Ik vind het een plaatsje waard. Dag Cornelia! M a r i e t j e v. d. L e 1 y, Z o o t e r- w o ud o. Zoo Mariotjc, kom jij me eens schriftelijk bezoeken! Dat is goed en braaf »yan je! En het opstelletje is heel aardig obfc^ Maar, 't is een beetje kort. Als ik het .liet afdrukken, moest je een vergrootglas erbij halen, 0111 te zoeken, waar hot stond. Maak voor den volgenden wedstrijd eens een langer verhaal. Zul je? Ik'geloof, wel, dat het lukken zal. Dag Marietjè1? Veel groetjes aan alle huisgenooten. HansBokorn, Leiden. Ik hoop te ook voor jou, dat je een prijsje zoudt winnen, maarhet heeft niet zoo moe ten zijn. Zeker bij den volgonden wed strijd! Dan doet Jan ook mee! Dan wordt de kans grooter. Dag Hans! Veel groeten aan vader en moeder en alle broertjes, vooral aan Jan! C o c h i o en Anny van D i o s e, Sassenheim. Moe mag gerust een handje helpen! En bij den volgenden wedstrijd! Dan doen jullie weer mee, is liet wel? En als jullie dan eens een prijsje win non zoudt? Veel groetjes ook aan Pa en Moe! Dag kindertjes! Wim Mulder, L o id e n. Ja Wim, als ik rijk was, gaf ik jullie allemaal een prijs. Maar nu? Volhouden! Tot....? Zio ik je ook weer na Kerstmis? Dag Wim! Volgens ndigéfc ziekten oj LISSE. De komende pluimvee-tentoonstelling. Het bestuur van de Pluimvee-tentoonstel- lidg deelt mede, dat de verwachtingen al les verre overtreffen. Niet alleen is deze tentoonstelling 300 nummers grooter als voorgaande, maar ook de kwaliteit van die ren is beter, gezien de inzendingen van ver schillende vooraanstaande exposanten. Hot totaal aantal dieren bedragt 1300 stuks, verdeeld als volgt: hoenders ruim -100, waaronder 100 stuks Wyandottes, Kriel- hoenders ongeveer 200 stuks, vooral Sc- brightkrielen zullen de aandacht trekken. Voorts ruim een 250-tal konijnen in pracht- collecties, 100 sierduiven, ruim 300 postdui ven van vooraanstaande fokkers. De dui- venliefhebbers kunnen hiervan volop genie ten. Wat do grootste aandacht wol zal trek ken, is hot groote aantal Water- en Sier- vogels in pracht verscheidenheid. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. NI EU W-VENNEP. Ernstig gebrand. Zuster Lucia van de St. Antonius Naaischool, had hot ongeluk, door de glibberigheid bij het uitgraven voor do waterleiding-aanleg, te 'vallen mot een potje thee, waardoor zij ernstige brandwon den in 't gelaat bekwam. Te water. Een schipper op een West lander met hout van den Alphen a. d. Rijn- schen houthandel, liep alhier in de Hoofd vaart. Hij wist zichzelf weer moet moeite aan boord te werken, zoodat hij er met den schrik en een koud bad afkwam. Nelson, Voorhout. Ja Nelson, oo gaat hot altijd! Do vacantie is hoe ang ook altijd te gauw om! Jammer, lat ik nu jouw brief pas in handen krijg! atov oen j jolvw bijdrage wordt, zoo gauw mogelijk ge- 13967 j pjaatst. Waarschijnlijk de volgende week of in het Kerstnummer, dan ben je thuis! Dag Nelson? Ik houd mij aanbevolen, voor veel, veel moer! En Litta, on Josephine Schermer en onze goeie Nelson, zou ik niet gaarne aan de rcdactionqele tafel missen. Ik spreek niet van Theodora, Tan te Ccr, Tante Marie, Johan de Graaf, Ca- dier, Ellen, Rooic Koes en cle velo ande ren, zij hebben allang do pen gehanteerd en ons vergast op bijdragen, die nrooi cn actueel waren! Dag Nelson! Kom in dc Kerstvacantie eens bij me. l) Ik wil wel oens met jou kennis maken. Veel groetjos aan Vader on Moeder! 1) Schrijf vooraf adres: Hooge Rijndijk 25, Leiden. Lieve Neefjos on Nichtjes! Voor 't speciaal Kerstnummer ver wacht ik alleen nog een ïfar mooio vers jes. Andero bijdragen heb |k al meer dan genoeg! Tot de volgende week! Er liggen nog negen brieven tc bcantwoordonDus ge- duld! Jullie hofhebboiido, Oom Wim. mijn aquarium door Johan do Graaf. VI. Schaf je ook een paar dwergmocr vallen aan, in koud zoowel als verwarmd aqua rium kun jo die houden. Zooals je karpers, zijn hot echte alles-oters, on fijnproevers, als zoodanig vooral staan ze in dc aqua riumwereld bekend. Proeven hebben uit gemaakt dat zoo'n beest zoowat met zijn geheele lichaam proeft. Ik zelf heb het ook wel eens onderzocht, maar het resul taat was vorbluffend. Het is natuurlijk geen inlandsche of inkeemseko visch, want hij is afkomstig uit N.-Anierika en zoo doende heeft hij zooak alle uibheemscho visschen een Latijnsche naam n.l. Amiurus ncbulosus Lesneur. Nu we toch zoo de tropische visschen zijn aangeland, wil ik er nog wel een paar soorten, die ik zelf ook gekweekt heb, bij doen. Ik zal dan aanvangen met- de Paradijs- viscli, Macropodui' viridi auratus het po pulairste tropische vischje. zooals bij ons het stekelbaarsjo, een van de prachtigste kleurrijke tropische visschen die in do aqua riumwereld bekend zijn. Ook weer om zijn eigenaardige nestbouw iv het diertje zoo bekend. Het mannetje heeft grootere vin nen on is grooter dan het wijfje. Het leuko van deze vischjes is dat zo zoo vertrou welijk met je omgaan. Ik had or een paa-r die gewoon de stukjes vleesch die ik hen wilde geven, tusschen mijn vingers weghap- t-en, ja ze sprengen zelf boven het water uit als ik er met mijn hand boven kwam. Ze zijn sterk van aard. maar toch mag de temperatuur van het water niet onder de 12 gr. Cels. zakken. Het moois zijn ze bij 18 tot 22 on meer graden. Dus wanneer je het aquarium niet op de gcwenschtc tem peratuur kunt houden door je bak in een verwarmd vertrek te plaatsen, maar donk er om voldoende licht voor je planten, zal je het moeten verwarmen. Wanneer je teerdere soorten gaat houden, zul je dat ter voorkoming van ongelukken toch wel moeten doen. Wanneer je nu een mannotje met eenige wijfjes in een apart bakje zot kim je het praohtige nestbouwen gaan bewonderen. Door middel van opgehapto luchtbellen, en afscheiding van mondslijmvlies weer uitgespuwde bellen wordt aan de opper- vlakte van het water een prachtig schmin nest, door hot mannetjo gebouwd. Het mannetje met zijn gracieuse bewe gingen is dan vooral opmerkenswaardig door zijn prachtig gespreide rug-, aan- en staartvinnen. Na twee dagen is er reeds loven in het ei te zien, en ongeveer met den derden dag komen deze uit. Zoo nu en dan komt er al eens een jong naar buiten doch wordt dan door zijn vader weer gauw in het nest terug gespuwd. Met eon weekje of wat lator verlaten echter alle larfjes het nest. Wil je nu je visch goed opfokken, sohep dan vader cn moeder uit het nest want deze zouden hen anders opeten, en breng zo dan op de manier die wij straks zullen bespreken groot. Dan hebben we nog dc mooie Paarlmoer- viseh (Geophagus gymnogerys Heelel). Wanneer de voortplantingstijd dezer vkschcu nadert, beginnen do beide echte lieden in de prachtigste kleuren, met liet maken van kuiltjes in hot bodemzand te maken. Op zekeren dag echter wordt met de eigenlijke nestbouw aangovangon. In een hoek van het aquarium of bij een steen of rots, wordt eon flinke kuil ge maakt, doordat mannetje en wijfje telkens bekken vel zand ophappen en deze dan een eind verder weer uitspuwen. Dan wordt ook de steen of eon gedeolto van de rots, wat bij de kuil ligt, schoon gemaakt en op zekeren dag heeft liet wijfje haar eitjes tegen de gereinigde steen afgezet. Om beurten waaiert oen dor ouden er een versche stroom water overheen. Na eenige dagen bij voldoende warmte, 22 gr. C. tot 25 gr. O., komen de eitjes uit. De larfjes worden dan door de ouden opge pakt en in de nestholte gespuwd. Voortdurend worden zo nu bewaakt on zoo nu en dan mot een frissche stroom water ovenvaaierd. Wanneer er nu weer eonigen zijn wier dooierzakjo al opgeteerd is, en die zich aleens naar buiten wagen, worden ze door de zorgzame ouders weer gauw in 't nest terug gespuwd. Na een dag of veertien zijn ze echter niet meer to houden en vorlaten alle het nest. En nu is het interessant te zien hoe de ouden uog met de jongen moczwemmen en zo nog flink beschormcn. Hieruit zien wo dus feitelijk twee din- gon die bij dc andere visschen, die we hier besproken hebben niet gobouren n.l. dat mannotje en wijfje samen aan nestbouw, en broed verzorging werken, en dat nadat do jongen het nest hebben verlaten do ouden hen nog oenigen tijd blijven be schermen. Dan heb ik nog oeuigc oiorleverbare soorten gekweekt n.l. Xiphophorus hellen Hochcl en oen variëteit daarvan. Dit zijn visschen waarvan dc jongen levend ter wereld komen en die dus* hcelemaal geen nestbouw of broodverzorging to zien ge ven. Wanneer do jongen er dan zijn, moet je het wijfje uit halen, wil jo jo jongen tenminste groot "brengen. Nu wil ik nog eonigo uitheemschc pracht- baarzen aan dc hand doen, welke echter in een koudwateraquarium gehouden wor den n.l. dc prachtige Zonne-baarsjes .(Rei- pomotis gibbonis) en een paar jonge Pauw oog en Diamant-baarsjes, dio wcrkolijk sohilterend zijn cn een waar sieraad voor jo aquarium opleveren. Zo zijn allo afkom stig uit Amerika, doch in den handel ver krijgbaar. Én nu zullen we hot tot slot van ouzo bevolking nog even volgens afspraak over do salamanders hebben. Hier tc lando ko men 3 soorten voor, n.l. do kleine Watcr- salamander, dc Komsalamandor en do Al- pensalamander. Na de voortplantingstijd verlaten zo hot water en komt nu je rotsplateau goed te stade Degenen die geen rots hebben kunnon dan oen plak kurk met mos laten 1 begroeien en deze dan drijvende in het aquarium houden. Ook maakt het man netje aan 't wijfjo het' hof, prijkend in de mooiste kleuren en met hoogopgezette rugkant. De gedaanteverwisseling der jongen geschiedt vrijwel hetzelfde als bij kikkerlarven.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5