Uit de Omgeving EEN KERSTGESCHENK HET BI ALTIJ Uit de Rijnstreek. Academienieuws. Telegrammen. Marktberichten. Advertentiën. B AROMETER. 1NGE70NRFN MEnFflEELlNG. TELEGRAFISCH WEERBERICHT na-ar waarnemingen in den morgen van 21 Dec. 1928, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.773.1 te Weenen. Laagste barometerst.: 745.1 te Janmayen. Yerwachtign tot den avond van*22 Doe.: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste lijke wind. Nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt. Waarschijnlijk nog eenige neer sla,g. Lichte dooi in het Oosten, matige dooi in het Westen. LUCHTTEMPERATUUR 3.1 gr. C'. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Yan Vrijdagavond 4.17 tot Zaterdagmor gen 7.40 uur. Bondvraag. De afd. Voorhout "erzocht de beurs niet tot 4 maar tot 5 uur open te stellen. Aan dezen wensch zal gevolg ge geven worden. De afd. Andijk verzocht de uitspraken van het scheidsgerecht in boekvorm te doen uitkomen. De afd. drong ook op spoed aan bij het scheidsgericht. De voorz. zeide, dat het uitgeven in boekv rm vroeger is geschied, maar de bc.angstelling ervoor was niet groot. De afd. Hillegom verzocht het Hoofdbe stuur de gemeentebesturen in de bloembol lenstreek aan te schrijven, om oneerlijke practij-.cn in den bloembollenhand :1 tegen te gaan. De voo: zeide, dat dit punt de aandacht heeft va.i het H. B. De af'. Katwijk informeerde naar de ach teruitgang van leden door het 2-ct. per Rcefonds. Sommige veilingvereenigmgen als te Katwijk en „Hobaho" werken dit in de hand. Heeft het H. B. daarvan werk ge maakt bij het Centraal-? loembollencomité 1 De voorz. zeide, dat- de zaak herhaaldelijk is ter sprake gebracht. Een nader onder zoek zal worden ingesteld. De kec. Bader zeide, dat de veiling Ho baho zich stee 1 houdt aan de contracten, hetgeen door een ander lid werd onder streept. De hi Volkersz vestigde de aandacht op een nieuwe, Duitsche machine, welke in staat is - ondergrond naar boven te wer ken. Deze machine, is in staat t.t op een diepte van 3 M. de grond naar boven te werken. Gelijktijdig met het opbrengen der onderlaag, valt de bovenlaag naar beneden. Per keer kan de machine een voor van 35 c.M. snijdende voren biggen echter met te gen elkaar. Daarin zou voorziening mis schien gelijk zijn. Spr. achtte, dat deze machine van be- teekenis kan worden voor de bollenstreek. Deze machine is in Duitschland met suc ces toegepast. Waarschijnlijk zal een de monstratie plaats hebben. Bespreking van de wenschelijkheid en mogelijkheid om de bestaande snijbloemen contracten te vervangen door het opleggen van verplichtingen aan de leden der Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur. Wegens het ingrijpend karakter van deze wijziging heeft het Hoofdbestuur gemeend niet in deze vergadering een voorstel van deze strekking te moeten doen, maar vooraf de gelegenheid tot gedachtenwisseling over het beginsel van de overneming der snij bloemen-contracten door de vereenigingen te moeten samenstellen. LISSE. Kinderfeest. Vanwege de afdeoling van den K. K. Volksbond werd aan de schoolgaande kinderen der leden het jaar- lijksche St. Nicolaasfeest aangeboden. Het Bondsgebouw was geheel gevuld met dit goedje, welke aldaar rijkelijk werden ont haald. Overbodig te zeggen dat zij volop genoten Landarbeidersbond. Onze B. K. Har monie „Adolf Kolping", directeur den here G. Dik, te Leiden, zal het zilveren jubileum van den Ned. B. K. Landarbei dersbond, hetwelk wordt gehouden te Haarlem op 2e Kerstdag opluisteren 1 Coperatie. Naar men ons meedeelt, zal de B. K. coperatie alhier eerstdaags een filiaal van haar bedrijf te Sassenheim oprichten. OEGSTGEEST. Geboren: Jantje Catharina d. v. J. M. Visser en J. C. G. Paats. Overleden: A. van Vliet 84 j. B. C. Godding 17 j. WARMOND. Jubileum. Mej. W. Ch. Breuninghoff hoopt op 1 Januari den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar als onderwijzeres bij het Chr. Onderwijs werd aangesteld. Van af dien datum tot 1 October 1910 was zij te Warmond als onderwijzeres aan de te Katwijk aan Zee werkzaam, waarna zij School met den Bijbel werd benoemd en waar jubilaresse tot nu toe onafgebroken met de grootste toewijding haar taak ver vulde. Met dit jubileum valt tevens samen de herdenking van den dag dat zij zich voor 25 jaar aan de Zondag-school te Warmond verbond en gedurende die vele jaren een groot gedeelte van de leiding op zich nam. Zeer zeker zal dit dubbele jubilé op waardige wijze herdacht worden. WASSENAAR. Katholiek garde. In, het Patronaats gebouw hield de Katholieke Garde een algemeene vergadering. De Voorzitter heette alle .aanwezigen welkom, in het bijzonder de heeren Knij- nenburg en van Duuren, die als afgevaar digden van den B. K. Volksbond en de B. K. Kiesvereeniging de de bijeenkomst wilden bijwonen. Vervolgens werd medegedeeld, dat het bestuur aan de administraties van de Ka tholieke bladen, de Leidsche Courant, de Residentiebode en de Maasbode had ver zocht in de dagen der II. Missie gratis bladen te doen bezorgen bij Katholieke lezers van neutrale bladen. De voorzitter bracht openlijk die administraties dank voor de ondervonden medewerking en sprak de hoop uit, dat daardoor lezers van die bladen zouden zijn gewonnen. Ook werd nog even een terugblik ge worpen op den welgeslaagden Mexico- avond. Hierna werd aan het bestuur verslag uitgebracht van de actie voor het werven van leden voor de B. K. Kiesvereeniging. Het bleek, dat dusverre 170 nieuwe leden waren geworven. De voorzitter bracht de genen, die hun plicht hadden gedaan dank voor hun arbeid en spoorde hen, die dit nog niet deden aan, om vóór Kerstmis hunne opgaven bij den secretaris in te zenden. Hij wees er op, dat men na- 1 Januari niet meer als lid kan worden aangenomen Tenslotte gaf de voorzitter in groole trekken aan, wat ieder kiezer van de Kieswet dient te weten. Hii liet uitko men, aan welke eischen men moet vol doen, om kiezer te kunnen zijn, vertelde een en ander van het samenstellen der lijst, van de gelegenheid om deze ten raadhuize in te zien, van de bevoegdheid om elders te stemmen en van de mogelijk heid, bm bij volmacht te stemmen. Met aandacht werd naar deze uiteenzetting geluisterd. Van de gelegenheid om vra gen te stellen werd ruim gebruik gemaakt Bij de rondvraag werd gevraagd, of iemand zich beschikbaar wilde stellen voor het innen tegen vergoeding van de abonnementsgelden voor ltoomsch Was senaar, welk werk tot dusverre door de leden gratis werd verricht. Nadat de geestelijke adviseur de leden had aangespoord, om ijverig werkzaam te blijven voor de Katholieke Garde, werd de ivergadering gesloten. Politie. Door den Burgemeester de zer gemeente zijn tot agent van politie benoemd de heeren :J. Sinke. agent van nolitie te Voorschoten; W. Becourt te Roest, M. de Vries, agent van politio te Workum en C. N. Suurenbroek, mare chaussee te Steenwijk. ZEGWAART. Geboren: Johan Jozef Hen Mms z. v. H. Buitendijk en E. Eva-er. Jan z. v. A. van den Berg en N. Mostert. ZOETERMEER. Schoorsteenbrand. Gistermorgen brak er een schoorsteen brand uit in de woning van A. W. v. d. S. aan den Vaar weg alhier. Omwonenden maakten de be woonster opmerkzaam op den brand en hielpen eveneens blussehen. Dit. is al het 3e brandje in 10 dagen tijds Geboren: Martinus Jacobus z. v. L. J. van der Helm en M. C. van Vliet. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jeugdige dieven. Door oen onderwijze res van de naai- en verstelschool aan de Hooftstraat werd bij de politie aangifte gedaan, dat door eenige jongens geld ii ontvreemd uit kleedingstukken van de van de leerlingen, welke zich bevonden in het kleedlokaal van genoemde school. De daders zijn bij de politie reeds bekend. Dammen. Door do Alphensche Dam- vereeniging „Eendracht" worden op 2e Kerstdag in Hotel „Centraal" aan de Hooftstraat propaganda-wedstrijden ge houden, waaraan door verschillende ver eenigingen uit de omge ving wordt deel genomen. Kersttijd. Ingevolge politic verorde ning, mogen de winkels tot en met Maan dag 24 Dec. tot 's avonds 11 uur geopend zijn. BOSKOOP. Plotselinge dood. Donderdagmorgen is de ruim 50-jarige heer G., die bij fami lie alhier gelogeerd was, in de kapperszaak van den heer S. alhier plotseling doodge bleven. Dat het geval bij ooggetuigen en familieleden groote ontsteltenis teweeg bracht, laat zich begrijpen. WOERDEN. Bouwvergunningen. Bij besluit van B. en W. van Woerden d.d. 6 December j.l. is aan J. C. Fahrenhorst namens J. P. Rij- kenberg alhier, vergunning verleend tot het verbouwen van het woon- en winkel huis aan do Voorstraat No. 10. Bij besluit d.d. 13 December j.-l. is aan J. Griffioen namens J. Benschop alhier vergunning ver leend tot het verbouwen van een schuur tot woonhuis aan den Zandwijksingel No. 19. (Berichten reeds geplaats in den vorigen oplaag). GEMEENTERAAD. Nog altijd algem. beschouwingen. Do vierde dag vond den raad 's middags te 2 uur weer present ter voortzetting van de algemeene beschouwingen over de be grooting 1929. Wethouder Splinter, die gisteren zijn rede had afgebroken, gaat thans ver der met zijn betoog. De heer Schüller heeft een uitgebreid betoog gehouden over demping van het Le vendaal, een kwestie welke al jaren aan hangig is, doch de raad heeft nog steeds besloten, die zaak onder de oogen te zien bij het uitbreidingsplan. Het laatste be sluit in dien geest dateert van 18 Juli 1928, zoodat het onbegrijpelijk is, dat de heeren Schüller en Sijtsma thans weer met dempingsvoorstellen kunnen komen. B. en W. hebben nooit afwijzend gestaan tegen over demping, doch meenen, dat demping in verband moet staan met het uitbrei dingsplan. De heer Schüller heeft het rap port van den heer Steen v. Ommeren voor gelezen, doch dat botreft de vervuiling van alle grachten, waaraan industrieën liggen. Bovendien vergeet de heer Schüller datgene voor te lezen uit het rapport, wat niet voor zijn stelling pleit. De heer St. v. O. zegt n.l. woordelijk, dat demping van het Le vendaal overbodig is en dat een verbete ring van het riolcoringsstelsel een veel doelmatiger oplossing is. Wanneer wij het Levendaal dempen zonder te wachten op de vorderingen van het centraal riolerings stelsel komen de kosten op f>3/i00 om het Levendaal later weer aan te sluiten. De demping op zich zou ongeveer ƒ330.000 kosten. Spr. geelt den raad ernstig in over weging de voorstellen niet aan te nemen, doel te wachten op de behandeling van het uitbreidingsplan. Hiex-aan vast koppelt spr. het voorstel-Elkerbout tot verbreeding van do Plantage en Utrechtsehc Brug. Spr. kent de situatie daar ter dege, en kan vaststellen, dat dit voorstol zeker niet urgent is. Spr. ziet overigens niet in, welke verbetering dat geven zou. Wordt het Levendaal gedempt, dan komt ook de si tuatie van de Plantage aan de orde, zoo dat spr. den heer Eikerbout in overweging geeft het voorstel, dat voorbarig is, in te trekken. De kwestie van de Mare wordt langza merhand ook een „treurmare". Ook deze kwestie loopt al jaren. B. en W. hebben destijds dc Mare willen dempen, doch toen wilde de raad er niet aan. Spr. blijft per soonlijk op het standpunt staan, dat de Mare van de Haarlemmerstraat tot aan dc Oude Vest behoort te worden gedempt. Het voorstel-Elkerbout (verbindingsweg NoordZuid) acht spr. thans niet te over zien, het komt trouwens ook bij het uit breidingsplan ter sprake. Het voorstcl- Schüller wil spr. in praeadvies nemen. Wat de Hooigracht betreft, meende de heer Huurman, dat deze verfraaiing geen verbetering was. Spr. zet nader uiteen, dat dé rijwielpaden zijn aangelegd op verzoek van de A. N- W. B. terwijl de gazons zijn aangelegd om beschadiging van de hoo rnen te voork .men. Klachten hebben spr. noch B. en W. ooit bereikt. Waarom deze verfraaiing niet in de raad is gebracht? De zaak is louter een kwestie van onderhoud en spr. vindt de proef met de Hooigracht nog niet zoo kwaad geslaagd. De heer Huurman heeft ook den toe stand op de Apothekcrsdijk onhoudbaar genoemd. Volkomen juist. B. en W. hebben reeds onderhandeld met de veilingsbe- sturen en binnenkort zal de veiling ook in derdaad ver^.iv—t t worden. Verbreeding der bruggen van de N. Rijn stelt spr. in uitzicht zoodra B. en W. weten, welko gracht zal worden gedempt. Wat de Havenbrug betreft, verklaart spr. dat in Januari a.s. waarschijnlijk de aanbe steding zal plaats hebben. Wat de straat makers betreft, is spr. persoonlijk vóór aan besteding, doch evenals bij den plantsoen dienst zal spr. wel degelijk overwegen of dat ook werkelijk mogelijk is. De straatma kerij wordt in verschillende gemeenten zeer verschillend toegepast, sommige hebben eigen beheer, andere besteden het aan. Tn dit stadium, nu een algeheele reorganisatie in uitzicht is, kan het college van B. en W. er niet over denken, R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Uitbreiding. Het bestuur der R. K. Vakschool voor Meisjes aan het Noordeinde alhier mocht hedenmorgen van Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs de verheugende mededeeling ontvangen, dat tot verbou wing en uitbreiding harer scnool kan wor den overgegaan. Dit simpele bericht wil niets meer of minder zeggen dan dat de huizen der Zita-verecniging aan het Gal gewater. waar vroeger de Margarita van Cortonastichting govestigd was, en waar ondor andere thans het Liefdewerk Oud Papier is ondergebracht, alsmede de ge- heelc tuinmuur het koepeltje der Vak school en dc daaraan grenzende woning, zullen verdwijnen en een geheel nieuwe school zal worden gebouwd langs het Gal gewater, aansluitende aan het gebouw der Nederlandsche Bank met een frontbreedte van ongeveer 80 M. De plannen zijn reeds in bewerking, zoodat nog dit voorjaar waarschijnlijk met do uitvoering een aan vang zal worden gemaakt. LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen wis- en natuurkunde (letter J) mej. J. A. Philippo (den Haag); candidaats-examen Ned. letteren de heer F. C. Driessen (Den Haag); doctoraal-examcn Rechten de heer J. Ph. H. E. van Lier (Den Haag; doctoraal-examen wis- en natuurkunde (zoölogie) mej. A. Gijsen (Den Haag); doctoraal-examen wis- en natuurkunde (botanie) mej. Ruiven (Rotterdam); econ. doctoraal-examen Indologie de heer J. R. Ebbinkhoff (Den Haag); bevorderd tot doctor in de Rechtsweten schap op proefschrift getiteld: De Staat en het volksonderwijs in Engeland, mr. Philip J. Idenburg (geb. te Hilligersberg). Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „The book of lord Shang",, A classis of the law, de heer J. J. L. Duyvendak, ge boren to Harlingen. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld: „Chronisch Rbeu- ma", mejuffrouw A. G. E. Jansen, geboren te Deventer. De arbitrale beslissing in het metaal conflict. DOBTMUND 20 December. (V.D.) De rijksminsiter van binnenlandsche zaken Severing is hedenmorgen te 10 uur in het stadhuis te Dortmund bijeengekomen met de vertegenwoordigers van de werkgevers en de arbeiders in de ijzerindustrie van de Noordwestelijke groep, om hun zijn arbi trale beslissing mede te deelen. Deze be slissing zal hedenmiddag bekend gemaakt worden. LEIDEN, 21 Dec. Vee. 541 runderen, 94 kalveren, 859 schapen, 12 stieren 120 300, 59 kalf- en melkkoeien f 225375, 162 varekoeion 170—265, 308 vette os sen 275435 schoon a. d. haak 0.51 1.00, 31 vette kalveren 65—140, schoon a. d. haak 1.201.45, 63 nuchtere kalve ren 1120, 349 vette schapen 1846, 530 weide schapen 21—34, 357 magere varkens 1560, 50 Londensche 0.52 0.55 per K.G. levend gewicht, 90 zouters* 0.560.64 per K.G. levend gewicht, 610 biggen 714, 2 paarden, 2 veulens, 2 bokken of geiten 310. Kaas. Aagevoerd 80 partijen kaas. Ie srt. Goudsche kaas 55—58, 2e srt. 50—54, le srt. Leidsche kaas 5256, 2e srt. 48—51 per 50 K.G. Handel matig. Aan de Stadswaag gewo gen 48 partijen, 1689 stuks, 13630 K.G. LEEUWARDEN, 21 December. Kaas. Sleutelkaas 30—56, Nagelkaas 26—32, Goudsche 42—82 Edammer 49—72. 21.595 Kilo. Mijnboter 2.28—2.252.06, Vei ling 2.13—2.02. Aangev. 15/13, 31/6. Comm. 2.42. Bonsnoteering 2.40. DELFT, 20 Dec. Boter. Per K.G. 2.45 2.60. Aanvoer 2/8, 2/16 wegende samen 60 K.G. Handel vlug. Vee. Vette koeien le kw. 180—400, kalfkoeien 200400, vaarkoeien lc kw. 150—275, magere varkens 16—52, nuch tere kalveren 8—22, biggen 8—18, paarden 50275,rundvleescli per K.G. 1.100.900.70. Aanvoer 159 runderen, 13 paarden, 66 magere kalveren, 45 scha pen of lammeren, 528 varkens, 358 biggen, 2 geiten of bokken. WOERDEN, 20 Dec. Eierenveiling „W en 0.". Kippeneieren (klein) 7.00—8.1C\ groot 8.50—10.30. Aanvoer 3400 stuks. Fruitveiling. Camp. zoet 11—18, arm- gaard 2630, Huisman zoet 20—28, belle fleur 17—27, goudreinet 26—63, sintremi 20—27, Gies-Wildeman 29, beraumot 10— 31, knollen 4, spruiten 10—20, peen 5, kro ten 6—7, witlof 6—12, uien 8, witte kool 5, roode kool 25, savoye 25 per stuk. ALPHEN a. d. RIJN, 20 Dec. Kaas. Aangevoerd 16 wagens, met R. M. le srt. 5456, 2c srt. 5153. Handel matig. BOSKOOP, 20 Dec. Bloemenhandel. Rozen per stuk. Ophelia 39—45 ct., Golden Ophelia 31—50 ct., Hadley 29—16 ct., Cl. Pernet 50—61 ct., Columbia 39—45 ct., Butterfly 34—49 ct., Rosalandia 45—50 ct., Chrysanthen gr. bl. 16 ct. per stuk, idem tros 3140 ct. per bosh, idem tros ver takt 17 ct. por tak, beshulst 1.40—1.75 p. K.G., Mahonia 17 ct. por bos. NOOTDORP, 19 Dec. Eierenveiling. Aangvoerd 1493 eieren, kippeneieren 9.00 11.50, kuiken eieren 7.55—8.50, eenden eieren 7.70—7.80, eenden 1.10—1.75, kippen 1.05—1.60,, hanen 0.85—1.60, konijnen 0.50—5.00, appelen 0.12—0.13, peren f 0.050.15 per pond: ZOETERMEER-ZEGWAART, 19 Dec. Eierenveiling. Aangevoerd 4187 eieren. Kippeneieren 9.00—11.50. Volgende week Donderdag op den zelfden tijd en plaats veiling. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.331/2 Londen 12.081 /i6 New-lork 2.4813/.C Panjs 9.74 Brussel 34.641 /0 Zwitserland 47.981/., Milaan 13 031/2 Madrid 40 55 Oslo 66 40 Kopenhagen 66.471/2 Stockholm 66.671/, Weenen 35.071/Ö Brwg 7 38 BEURSOVERZICHT. Gebrek aan affaire was een van de meest-kenmerkende verschijnselen van de A'damsche Effectenbeurs. Het vooruitzicht van de feestdagen werkt den handel niet in de hand. Ook heden veroorzaakten Industr. de grootste beweging. Kunstzijde-aand. legden een vaste houding aan den dag. Merg. unies ontmoetten vraag en werden wederom' op een hooger niveau afgedaan. In Suikerwaarden ging weinig om en de meesten bleven vrijwel onveranderd. Een kleine affaire ontwikkelde zich in de Thec- aandeelen, die goed gedisponeerd waren. De Rubber-aandeelen waren bijna volko men verwaarloosd cn hetzelfde kon gezegd worden van do Tabakken. Oliewaarden trokken slechts geringe attentie. Kon. wa ren zoo goed als onveranderd. De Scheepv.- markt was geheel verlaten. Amerik. fond sen hadden een uiterst stil verloop. Pro longatie 5 pet. Heden werden wij verblijd door de voorspoedige geboor te van .eenwelgeschapen zoon fno: 9255 .MAN. OZEMAN— TENHORST. rd 71. imber 1928. Heden overleed, tot onze diepe droef beid, na een langdurig, doch ge duldig lijden, voorzien van de H.H. Sacramen ten, onze innig geliefde Dochter, Zuster, Behuwd zuster en Tante, Mej. JOHANNA HAKKAART in don ouderdom van I 7414 34 jaar. Iff* I c nanpon^ kindei;e: IJ. HAKKAR M. HAKKA4RT-7/ Eenige cn algemÉeno kennisgeving Leiden, 20 Dec. üjÈ28 Oude Singel 17* Voor de talrijke blijken van deelneming bij het overlijden van mijnen onvergetelijken broeder DR. VICTqR FREOERIK »er: Het Schouwtooneel AD», v. d. HORST en JAN MUSCH Vrijdag 28 Dec. 8.15 HET D0L-AMUSANTE BLIJSPEL lllllllllllllll|llllllllMIIIIIIIIII E. JiAZZAKD Regio:* KO "VAN DIJK. EN0BM SUCCES DOOR GEHEEL NEDERLAND Uit de schitterende ncrs'f DE TIJD schrijft: T^ieecns hartelijk en gul lachen wil ga naar „Samen uit" een aardig, goed gespeeld blijspel. Men zal zich best amuseeren. HET CENTRUM: 'n Heel amusant 6tuk, uitstekend om eens een avond prettig uit te gaan. Prijzen der plaatsen :f 2, tot f 0,40 plus rechten. Plaatsbespreking vanaf Zaterdag 10 uur bij den heer v. ZWICHT, Breestr. 126 en op den speeldag 102 aan oen Schouwburg. IOO VISITEKAARTEN met 100 Enveloppen, bedrukt mot Uw Daam vanat' 11 25. Zij, dio vóór Kerstmis bestellen, ontvangen nog een Advertcntiespol of Kalen der cadeauA. A. VERHOOG, Papierhandel, Haarlemmerstraat29 Telef. 2197. 613b

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3