BINNENLAND. SPORT LUCHTVAART. KERKNIEUWS. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 20 DECEMBER 1928 WIJZIGING VAN DE ZIEKTEWET. Concessies van den minister. Verschenen is het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet. Het verslag behelst de resultaten van het onderzoek door de commissie van voorbereiding en het ver volgens met de regeering gepleegde schrif telijke en mondelinge overleg. De minister legde bij de beantwoording van de verschillende opmerkingen de ver klaring af, dat, indien hij er in zal mogen slagen het onderhavige wetsontwerp tot wet verheven te zien, de wettelijke ziekte verzekering met alle voortvarend heid tot invoering en uitvoering zal worden gebracht. Verscheidene leden hadden bezwaar te gen de organisatie van de ziekteverzeke ring, die bij dit wetsontwerp wordt voor gesteld. Wanneer men de individueele en collectieve verzekering naast elkaar laat bestaan, schept dit h.i. verwarring en ad ministratieven rompslomp. Groote ver brokkeling zal het gevolg zijn. Op deze en andere opmerkingen in dit verband ge maakt antwoordde do minister, dat niet alles wat op het gebied der ziekteverze kering bestaat en daarbuiten nog denk baar is, in de regeling is ondergebracht. Het ontwerp beperkte zich tot de erken ning van die voorzieningen, maar boven dien wordt de erkenning gebonden aan voorwaarden, waardoor verbrokkeling wordt voorkomen. Na overweging is de minister intus- schen mede kunnen gaan met het denk beeld de organisatie te vereenvoudigen door als basis daarvoor aan te nemen de bedrijfsvereenigingen qn de Raden van Arbeid naast elkaar. Eveneens heeft de minister teruggenomen het voorstel om ook personen, niet werkzaam in een on derneming (zooals huisdienstboden, naai sters, werkvrouwen e. d.) onder de verze kering te brengen. Ook heeft de minister een zoodanige wijziging aangebracht, dat niet als ar beiders worden beschouwd zij, wier over eengekomen vast loon meer bedraagt dan f 3000 per jaar. In verband met den ge uiten dandrang is bij een aantal artikelen, welke tot het geven van algemeene üitvoeringsvoor- schriften leiden, de regeling bij K. B. ver vangen door regeling bij algemeenen maat regel van bestuur. De minister heeft voorts in de nota van wijzigingen een voorstel tot aanvulling van artikel 20 der wet opgenomen, welke aan vulling de gevolgen van staking en uit sluiting ten aanzien van de verzekering bedoelt te regelen. De ontworpen regeling doet voor de toepassing der ziekteverze kering staking en uitsluiting gelden als beëindiging der dienstbetrekking. Nog is aan de bedrijfsvereenigingen de bevoegdheid gegeven het ziekengeld vast te stellen niet naar het gemiddelde der loonklassen waarin de arbeider valt, maar naar 't werkelijke loon van den arbeider. Verscheidene leden hadden bezwaar te- j geu liet toezicht van den Verzekerings raad. Hiervoor ware een commissie in het leven te roepen, zooals in de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922. In verband met de gewijzigde organisa tie der verzekering heeft de minister het artikel in dien zin gewijzigd. Aan het verslag is een nota van wijziging toege voegd. De verlaging van den accijns op gedistilleerd. Ook de consument zal van de verlaging profiteeren. De Centrale Vereeniging voor den Ge- distilleerd-handel heeft het volgende adres aan de Tweede Kamer gezonden: Naar aanleiding van de onjuiste ge ruchten, welke in verband met het Wets ontwerp tot verlaging van den accijns op gedistilleerd de ronde doen, meent de Centrale Vereeniging voor den Gedistil- leerd-handel goed te handelen door het volgende mede te deelen: Deze vereeniging beoogt inderdaad prijs- regelend op te treden, doch geenszins zoodanig dat dit tot 'niet normale win sten van den groot of kleinhandel in ge distilleerd zou voeren. In 1920, toen deze accijns van f 165. per H.L. ad 50 pet. (inclusief de opcenten) werd verhoogd, calculeerde de kleinhan delorganisatie dat de minimumprijs van het glas gedistilleerd in volkszaken, welke toen f 0.15 bedroeg, gebracht moest wor den op f 0.20. Dit advies werd door de betrokkenen zoo goed als algemeen ge volgd. De prijs van het gewone gedistil leerd in slijterijen werd gebracht op f 4. per Liter. In de koffiehuizen en restaurants, waar de artikelen tegen hooger prijzen dan in de volkszaken verkocht plegen te worden, werd ook het gedistilleerd duurder. Nu de accijnsverlaging in uitzicht kwam, werd berekend, dat de minimumpr. van het gedistilleerd per glas in volksza ken op f 0.16 zou moeten worden gesteld en de slijtersprijs op f 2.70 per Liter. In de duiirder zaken zou natuurlijk naar ver houding de glasprijs hooger gesteld die nen te worden. Uit een en ander blijkt allerduidelijkst, dat de bewering, welke in één ons beken de bron haar oorsprong vindt, als zoude bij accijnsverlaging de Centrale Vereeni ging voor den Gedistilleerd-handel beoo gen en prijsverlaging tegen te gaan en dus de accijnsverlaging geheel aan den handel ten goede te doen komen, van el- ken grond ontbloot is. Wel oordeelde deze Vereeniging prijs- regelend te moeten optreden, teneinde het streven tegen te gaan, van enkele zijden gepropageerd, om den prijs van het gedis tilleerd bij een accijnsverlaging zoodanig naar beneden te brengen, dat de glasprijs in volkszaken zelfs op f 0.10 zou worden gesteld. Een dergelijke prijs toch zou een dus danig geringe winst, ja zelfs verlies voor den verkooper met zich brengen, dat deze, om aan zijn bestaan te komen, zich ge makkelijk tot allerlei zeer verkeerde prak tijken zou laten verleiden. De gevolgen daarvan zouden niet alleen gaan drukken op den verkeerden exploitant, maar zoo goed als zeker op den geheelen handel, al- zoo ook op den verkooper, die zijn -han del zoo bonafide mogelijk wil drijven. Hiertegen wenscht de Centrale Veree niging voor den Gedistilleerd-handel te waken. Komen de voornemens dezer organisatie tot uitvoering, dan zal aan het publiek ten volle de accijnsverlaging ten goede ko men. Toename van drankmisbruik is on denkbaar tengevolge van een prijsverla ging als boven aangegeven, waarbij de prijzen nog iets blijven boven die, welke in 1920 bij een accijns van f 165.wer den berekend. De schatkist zal den ac cijns ontvangen van het geconsumeerde gedistilleerd, omdat de smokkelarij bij bij oen accijns van f 198.por H.L. niet meer voldoende loonend zal zijn. De Centrale Vereeniging voor den Ge distilleerd-handel betreurt het zeer, dat onjuiste berichten omtrent haar doel en streven zijn rondgestrooid. Zij beoogt slechts het goede; zij wil het algemeen belang dienen en uitwassen be strijden, welke niet alleen den handel, maar daarbij het algemeen belang, ten sterkste zouden schaden. De Bloemend?alsche weg Gouda—Waddinxveen. Niet opengesteld voor het verkeer. De besturen der gemeenten Gouda, Bos koop, Reeuwijk .en Waddinxveen, hadden gelden toegezegd voor het maken van een 15-tal uitwijkplaatsen in den Bloemendaal- schenweg waardoor het mogelijk zou wor den den weg voor het autoverkeer open to stellen. Er werd nog gewacht op de beslissing van de ingelanden-vergadering van den polder Bloemendaal. In een vergadering van ingelanden is echter met 103 tegen 69 stemmen beslo ten geen medewerking to vcrleenen tot dc verbetering van genoemden weg, zoodat dze dus niet voor auto-verkeer zal worden opengesteld. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. Sn moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft December. Het einde nadert. Maar eerst krijgen we nog eemge gezellige dagen: Kerstmis en Oudejaar. Als straks de Kerstklokken luiden op het feest van licht en vrede en vreugde, dan ontbreken ook de attributen van 't Kerstfeest niet. Den Kerstboom ken nen we ook ten onzent al van ouds in kerk gebouw en feestzaal maar in de laatste ja ren heeft hij ook zijn plaats gevonden bij familiefeestjes, en geeft met zijn kaarsjes of glazen bolletjes zijn lichtluister in mc- nigen huiselijken kring. Maar ook andere attributen, als Hulst, Kerstroos en Mare takken zien wo bij onze Kerstfeestvieringen steeds meer. Tusschen heidendom en chris tenheid ligt een tegenstelling van 19 ecuwen ,het joelfeest der Indo-germa- nen, in al zijn nuanceeringen, en het Vre defeest, waarop do Christenwereld den vreugdezang van Bethlehem opnieuw doet voortruischen, hebben oen ganscli andere bcteekenis, maar toch leeft in beide dezelf de traditie, en vinden we zoo veel van onze Kerstfeestviering in het winterfeest dier oude volken. Over een paar attributen willen we iets zeggen, allereerst over de Hulst, (Ilox Aquifilium) met zijn lederachtige, glanzen de, donkergroene en stekelige bladeren. En mooie roode bessen, zegt ge, ja, maar niet elke Hulst draagt bessen. Alleen wan neer het een vrouwelijke Hulst is, en dan moet do boom ook reeds enkele jaren oud zijn. Hij begint pas te bloeien als hij on geveer 12 jaar oud is. Ge zult ook niet al toos stekels aan een Hulststruik vinden, ten minste niet over de geheeie lengte. Is de Hulst 3 k 4 Meter hoog geworden dit is de gewono lengte van den uitge- groeiden stand, maar er zijn exemplaren, die veel en veol hooger worden dan la ten de bovenste bladeren hun stekels val len. Zij zijn niet meer noodig, want ze die nen ter bescherming tegen verschillend gedierte, dat de bovenste bladeren niet bereiken kan. Hebt u wel eens gehoord van Hij-Hulst en Zij-Hulst? Hij-Hulst noemt men in het Noorden de prikkelbladeren; die zonder stekels: Zij-Hulst. Wordt er aan den vooravond van Kerstmis het eerst een takje Hij-Hulst in uw woning gebracht, dan moogt gij, lieer des huizes, het geheeie volgende jaar inderdaad dien naam dragen. Maar komt er een Zij-Hulst het eerst bin nen, dan is de vrouw des huizes een jaar lang meesteres. Opgepast dus! Ja, daar zit groote kracht en beteekenis in die pun tige, spitse bladeren. Dat wisten de oude Kelten wel, die de Hulst-plantten nabij hun verblijfplaatsen, om gevaren (bliksem- gevaar,-wellicht) af te wenden. Tegen on weer, maar ook tegen heksen en kabou ters, bood de Hulst bescherming. In den Kerstnacht deed men op Hulstblaadjes kleine stukjes brandende kaars in een tobbe drijven; voor ieder der huisgenooten een. Gelukkig degene, wiens of wier kaarsje bleef drijven, en niet zonk; dat beteeken- de vervulling van een gekoesterden wensch. Alle eeuwen door bleef de Hulst in cere, en kon, al was hij vaak als decoratie ver gezeld van klimop, laurier of taxus, door geen dezer worden verdrongen. Ook door het klimop niet, zooals een oud versje van 1456 zegt: „Neen, klimop, neen! dat wensch ik niet gewis; Laat Hulst de meesterschap, gelijk gewoonte is. Hulst stond in de halle, fraai als fijn glas, Klimop aan den buitenmuur, oen kou kleum eerste klas". Minder bekend dan de Hulst als Kerst- attribuut zijn is de Mistletoe, die bij ons het best bekend is als V o g e 11 ij m. Ook „Maretakken" wordt zij genoemd, 't Is dus niet, zooals ik in een encyclopocdie eens vond: dat uit „maretakkon" vogellijm wordt bereid. De Mistletoe was bij onze Germaansche voorouders het onderwerp van tal van sagen; haar afwijkend uiterlijk, baar bijzondere groeiwijze en levensvoor waarden, waren hier zeker niet vreemd aan. De mistel wortelt immers niet in dc aarde, maar groeit op andere boomen; zij heeft gaffelvormige takken ,en staat niet als andere planten 's winters naak en kaal, maar tooit zich dan met bladoren en vruch ten. Moest dat dan geen wonderplant zijn? Het sap der twijgen was dan ook een heil zaam middel tegen verschillende ziekten, alsook tegen tooverij. Do goden, zelf had den de plant op den boom, waarop zij groei de, geplant, óf wel: zij was uit den hemel op den boom gevallen. Nog wordt de mistle toe in vele streken vereerd. In Frankrijk dragen de kinderen op Nieuwjaarsdag mis- teltakken van huis tot huis, roependeU n q u i l'an neuf: der mistel zij het nieuwe jaar gewijd! In Neder-Oostenrijk versiert men hier en daar de dorpsherberg met sparregroen, tusschen kachel en muur staat een gestalte met oen vlasbaard, dat is Sylvester: op het hoofd draagt hij een krans van misteltakken. Die gestalte, een levend persoon, geeft hem of haar, die in zijn nabijheid komt oen zoen; slaat de klok 12 uur, dan wordt hij met slagen de deur uitgejaagd. Anders doet men het in Engeland op het platteland. Men hangt daar een bosje mistletoe aan den zolder; komt een macgdelijn daar onder, dan mag zij door eiken jongeling gekust worden. Zou zij zich daaraan willen onttrekken, dan, o wee, zou zij zich den toorn der lief desgodin op den hals halen. Want aan deze godin was eertijds do mistletoo ge wijd. EEN NOODZAKELIJKE WINTER- BEHANDELING bij onze vruchtboomcn. Sedert de laatste jaren is er meer en meer belangstelling gekomen voor vrucht- boomen in de particuliere tuinen. Dit stre ven, wat inderdaad het nuttige en aange name tot een mooi geheel maakt, dient ze ker meer te worden aangemoedigd dan af geraden. Jammer is het evenwel, dat er aan deze vruchtboomcn over 't algemeen tc weinig zorgen worden besteed, zocdat zij in vele gevallen niet vee! opleveren en een ziekelijk bestaan lijden. Zijn eenmaal de boomen geplant, dan worden zij aan hun lot overgelaten aan bemesting, snoei, bestrijding van ziekten en schadelijke in secten wordt niet meer gedacht. Vooral dit laatste wordt algemeen verwaarloosd. Voornamelijk is dit wel te wijten hieraan, dat de ziekten en insecten veel te weinig bekend zijn en ook omdat dc groote ver scheidenheid van bestrijdingsmiddelen, welke aangeraden worden, moeilijkheden meebrengen voor den liefhebber. Ongetwijfeld zal het dan ook zijn nut hebben wanneer wij hier de aandacht ves tigen op het gebruik van vruchtboom- carbolineum, omdat met deze vloeistof verschillende plagen, terzelfder tijd be streden kunnen worden, zoodat het ge bruik ervan onder alle omstandigheden onvoorwaardelijk kan worden aanbevolen. Carbolineum is een distillaat van kool- teer, dus nauw verwant met. bekende ont smettingsmiddelen zooals cai'bol, lysol, crcoline enz. Het product als zoodanig mag echter niet als bestrijdingsmiddel te gen insecten worden aangewend, omdat hot niet oplosbaar is in water en dus niet kan worden verdund. Daardoor kan het slechts in fijne druppeltjes op de planten worden gespoten; de concentratie dezer druppeltjes zou daarom te groot zijn en de plantenweefsels aantasten en verbran den. Carbolineum voor ons doel geschikt, moet dus vooraf oplosbaar gemaakt wor den door een speciale behandeling. En kele fabrieken van teer-prodneten hebben sedert eenige jaren oplosbaar gemaakte carbolineum in den handel gebracht ónder den naam vruchtboomcarboli- n e u m. Dit is een zwartbruine, olieachtige vloeistof, welke met water vermengd een gelijkmatige witte geeft. Doordat oen dergelijke oplossing, hoe gering ook, toch nog doodelijk is voor allo groene deelen van den boom, wordt vruchtboomcarbolincum hoofdzakelijk aan gewend in den winter en wel ter verdel ging van eieren van allerhande insecten, die in 't zomerseizoen veel schade aan richten, zooals: schildluis, bladluis, wol lige blocdluis, wintervlinder, roode spin, bladvloo enz. Ook hebben proeven bewe zen, dat behandelde boomen veel minder lijden door kanker, schurft, momlia cn meeldauw. Verder worden alle sporen van zwammen en bacteriën, alle woeke ringen van korstmossen op dc stammen gedood. Zooals boven gezegd, wordt carbolineum steeds gebruikt in oplossing. Voor alle soor ten van vruchtboomen, behalve jierziken, pruimen en druiven, neemt men een op lossing van S pet. d. i. 8 deelen carboli neum en 92 deelen water. Voor perziken, druiven en pruimen neemt men 5 pet. Wa ter en carbolineum worden goed door el kaar geroerd. Om tc besproeien gebruikt men een pulverisatcur of spuit met uiterst 'fijne verstuiver. Bij de uitvoering van dit werk houde men het volgende in acht: 1. niet besproeien bij regenachtig weer, omdat door den regen de oplossing ver dund wordt en daardoor de uitwerking niet meer zeker is. 2. niet besproeien bij vriezend weer, om dat het water in de oplossing kan bevrie zen, zoodat wij dan feitelijk onverdunde carbolineum met het hout in aanraking brengen. 3. niet besproeien bij sterken wind. om dat. het alsdan moeilijk is de takken cn twijgen langs alle zijden te bereiken; 4. men houde het uiteinde van den sproei sta ng op ongeveer SO c.M. afstand; 5. de gepaste sproeitijd is het wintersei zoen, als dc boomen in rust zijn, n.l. in dc maanden December, Januari en Februari. M. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Junioren-Competitie District Leiden. Dc uitslagen van de Zondag 16 Decem ber gespeelde wedstrijden zijn als volgt: A f d c e 1 i n g A. 8. N. A.Leiden I 11 Lissc IILissc I 05 Afdeeling B. D. V. O.—O. V. V. O—O Lisse IIITeijlingen II 05 De vereeniging Leiden beboet met 0.50 wegens onjuist invullen formulier wedstrijd S. N. A.Leiden op 16 Dec. jl. Voor Zondag 23 December is hot vol gende programma vastgesteld: Afdeeling A.® Leiden: Leiden ILisse I Stompwijk: S. N. A.S. J. C. Afdeeling B. Lisse: Lisse IIILeiden II Oegstgecst: O. V. V.D. V. O. Alle wedstrijden vangen to half één aan. De R. K. S. V. „Meerburg" te Zoeter- woude zal, naar ons reeds officieus werd medegedeeld, met één elftal aan de Junio ren-Competitie deelnemen. Zoodra het bericht van deelname binnenkomt zal haar Junioren-elftal worden ingedeeld. D. HAVERKORN, Compctitieleider. R. K. FEDERATIE. Promotie- en degradatie-regeling. Het technisch bestuur der R. K. F. heeft de promotie- en degradatie-regeling als volgt vastgesteld: Eerste klasse A. No. laatst der eerste klas A speelt de gradatie-wedstrijden tegen de kampioenen van de tweede klas afdeeling C en K om een plaats in de eerste klas A. No. laatst dor eersto klas B speelt degra datie-wedstrijden tegen de kampioenen van de tweede klas afdeeling A. B en D om een plaats in de eerste klas B. Overgang. Nummer laatst van overgang A speelt degradatie-wedstrijden togen de kam pioenen van de tweede klas afdeeling E en I om een plaats in overgang A. Nummer laatst van overgang B speelt degradatie-wedstrijden tegen de kampioe nen van de tweede klas afdeeling F en eventueel G om een plaats in overgang B. Nummer laatst van overgang C speelt degradatie-wedstrijden tegen kampioen van de tweede klas afdeeling H en oven- tueel G om een plaats in overgang C. Kampioenschap R. K. F. De regeling voor dc kampioenswedstrij den werd vastgesteld als de twee voor gaande jaren. Er wordt dus een voorronde gespeeld tusschen de kampioenen der eer ste klas en een voorrando tusschen de kam pioenen der overgangsklassen. Vervolgens wordt een competitie gespeeld tusschen dc nummers één der beide voorronden om het kampioenschap der Federatie. Voorts werd, naar de „Sportill." meldt, inzake instelling van een eersto klas in het Westen besloten, dat het Technisch Bestuur zich om advies in verbinding zal stellen met de diocesane bonden van Haar lem en Utrecht. WATERPOLO. Wintercompetitie. Evenals het vorige jaar hebben do ver- eenigingen H. Z. en P. C. Z. I. A. N., de Maas en de L. Z. C. voor de wintermaanden een waterpolo-competitic in elkaar gezet waarvan Dinsdag in Den Haag de eerste ontmoeting plaats vond tusschen Z. I. A. N. cn de L. Z. C. De uitslag was 8—3 voor de Hagenaars. BILJARTEN. Om den Coupe-Glorieux te Brussel. Dc uitslagen van Woensdag luiden: Luypacrts 400 30 143 13.33 Poensgen 304 29 68 10.49 Pce4 Th7. 30. Pfö Df5:31. Dg2 Df7. 32. Pg5 Lg5:. 33. Th7:f Dh7:. 3-1. Dg5: TfS. 35. Tg4 Tf4. 36. Tg2 Tf3:. 37. Dg4 Tfl. 38. Dc2 Td4. 39. Tg5 Th4. 40. Dg2 PfG. 41. Ka3 Dc4. 42. Dg3 Thl, wit geeft. op. De derde partij, die gisteravond ge speeld werd, is bij den 36en zet in onge veer gelijke stelling afgebroken. Moons Foucheret 400 23 86 14.39 6.14 Luypaerts 400 26 59 15.38 Foucheret 302 26 54 11.61 Donderdagavond om 8 uur wordt de eindstrijd om de Coupe-Glorieux gespeeld tusschen Moons en Van Belle. SCHAKEN. Match Landau-Noteboom. Landau wint de tweede part ij, stand 11. Gisteren werd in café Zomerzorg de tweode partij gespeeld. Thans had Note- boom wit. Door een goede opstelling zij ner stukken kreeg hij een kansrijk spel, hij offerde op een moment een looper voor een pion en kon daarop een stuk te rugwinnen. Noteboom deed dit niet, maar zette den aanval voort. Zwart wist echter steods den besten zet te vinden. Na af ruil van verschillende figuren, hield Note boom een officier minder over, zoodat hij moest verliezen. De partij volgt hier onder. Wit D. Noteboom, zwart S. Landau: D 4 opening. 1. d4 Pfe. 2. c4 g6. 3. Pc3 Lg7. 4. ei 0-0. 5. f3 d6. 6. Lg5 L6. 7. Le3 eö. 8. d5 Pbd7. 9. Dd2 Kh7. 10. Ld3 b6. 11. Pge2 Pc5. 12. Lc2 a5. 13. b3 Pg8. 14. g4 Pe7. 15. Pg3 Ld7. 16. hl Pg8. 17. 0-0-0 Tb8. 18. a4 Dc7. 19. Kbl Pa6. 20. Tdgl Pb4. 21. Lh6: LhG:. 22 g5 Pc2:. 23. Kc2: fö. 21. h5 Dg5:. 25. hg0:T Dg6:. 26. ef5: Lf5: Lf5:. 27. Kb2 Tf7. 28. Dh2 Kh8. 29. Om dol van te worden. 417 loopings achter elkaai De Amerikaanscho vlieger Jackson hee*. een nieuw wereldrecord op zijn naam ge bracht, door boven het vliegveld te Lam bert St. Louis met zijn vliegtuig 417 loo pings achtereen te maken. Het oude record bedroeg slochts283 loopings. De a.s. Noordpoolvlucht van de „Graf Zeppelin". Dc sovjet-sectic van de „Areo Arktik" heeft een zitting gehouden, waarin over verschillende maatregelen tot steun van de a.s. Noordpoolvlucht van het luchtschip „Graf Zeppelin" werd beraadslaagd. Ter orienteering van het luchtschip, dat ook sovjetgebied zal overvliegen, zal in de meteorologische- en radiostations in hel poolgebied der sovjetunie een regelmatige weer- en berichtendienst worden ingericht 85. Veel zegen en geluk, vrienden, in dezen zaligen tijd van Kerstmis, Moge een geheel bijzondere genade neer dalen uit de handen van den Kleinen PrinB des Vredes op hen die dit jaar geholpen hebben Zijn rijk uit te breiden, op hen die mij bij mijn zware taak geholpen hebben. Ja, onze bede zal opgaan tot het Mensch- geworden Woord, opdat Hij ruim beloonen moge onze goede vrienden cn weldoeners, ja, hen vooral, zonder wie ik het niet zou kunnen redden, hen vooral de voeders en opbouwers van deze Stichting. Want al zijn er honderden die wel eens1 mijn stukjes le zen on het daarbij laten, er zijn, Goddank, ook van die waardevolle G-odsvrienden, wier hart steeds getroffen wordt wanneer het den Zaligmaker en de zielen geldt waar voor Hij in dc Kerstnacht op aarde kwam. die zielen ook die in verre gewesten dor sten naar vrede en goede wil en waarvoor dit Missiehuis werkt. Gods vrede aan u, goede vrienden, tot- wie het Kerstkind niet tevergeefs do hand je-s uitfctrokt tot wio wij niet tevergeefs roepen, en hulp voor Zijn Hartewerk. Gij, vrienden, die ens in staat stelt j)rics- ters te vormen, missionarissen, vredebood- scha-ppers van den Vredeskoning. gij, vrien den. gaat met ©en blij hart tot het Kerst kind, -gaat gerust: dc Kleine Heiland heeft een bijzondere zegen voor u bewaard. Missiehuis, Hoorn. Father LEFEBER Postrok. 120937. Directeur. Financiën en Oeconomie. Kerkelijke lecningen. Theodoor Gilissen, Commissicbank Hoï- land-Indië, bericht dat op haar kantoren dc inschrijving is opengesteld op een 7 pet 25-jarige obligaticlecning, groot ƒ450.000, ten laste van do Katholische Gesanitkir- chcngcmcinde Ludwigshafen am Rhein te gen een koers van uitgifte van 97,5 pet. In de toelichting wordt gezegd: De Katholische Gesamtkirchengemcindc Ludwigshafen am Rhein is een organisatie met rechtspersoonlijkheid, die allo paro chies dor stad Ludwigshafen omvat. De leening wordt gesloten voor den noodzakolijk geworden bouw van kerken en pastorieën en ter terugbetaling van dc voor dat doel reeds opgenomen gelden. De Ncderlandsche Landbouwbank te Amsterdam bericht, dat het Genootschap der Barmhatige Brooders van Trier, Alge- meen-Moodorhuis Ic Trier, ton haren kan tore een 7 pet. Ie Hyp. 15-jarige obligatie- leening, groot 380.000 heeft uitgegeven tegen een koers van uitgifte van 98 peti In do prospectus wordt gelegd: Het Genootschap der Barmhartige Bree ders van Trier heeft ten dool in de eerste plaats beoefening der kloosterdeugden en daarnaast beoefening van werken van Christelijke naastenliefd, waarondor ver pleging van mannelijke zieken in hospita len, sanatoria en zwak- en krankzinnigen gestichten, alsook verpleging van zioken aan huis, zonder ecnig onderscheid van stand, godsdienst of aard der ziekte. Het Genootschap telt thans ruini 500 ziekenbroeders, welke werkzaam zijn in 31 verschillende Stichtingen (ziekenhuizen, sa natoria, krankzinnigengestichten enz.) gele gen jn Duitschland, Luxemburg, Elsas-Lol- tharingen, Zwitserland en Italië. Het Genootschap breidt zich steeds meer uit en zijn reeds verschillende huizen vergroot of geheel nieuwe vleugels aange bouwd. Voor de uitbreiding van 4 huizen werd door een plaatselijke „Sparkasse" aan het Genootschap reeds een crediet op korten termijn verschaft van G.M. 800.000.—. Dit crediet wenscht men gedeeltelijk te conso- lideeren in oen leoning op langeren termijn en wordt voor dit doel thans dc onderha vige leening aangegaan. Dc hierbovenge- noemdc schuldenlast wordt dus door deze leening niet vergroot. Het bedrag, dat na storting van het pro venu dezer leening nog aan dc plaatselijke „Sparkasse" moet worden voldaan, zal zoo noodig worden verkregen uit een t.z.t. nog te sluiten nieuwe leening.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5