GIJ ZIJT PETRUS, BUITENLAND. BERICHT, BiNNENLAND. 20ste Jaargang DONDERDAG 20 DECEMBER 1928 No 6059 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling' Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per Vreekf 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonde d Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Had ik de pen van den grooten strijder voor bet Pausdom, Scbaepman, ik zou beden, bij de intrede van het jubeljaar van 's Pausen gouden pries terfeest, een loflied zingen, opbruisend van rechtgeaarden trots, trillend van liefheb bende ontroering. De Paus! en op het hooren van die naam alleen, begint het trouwe Roomsche hart reeds sneller te kloppen, rijst voor ons oog op de eenzame witte verschijning van het Vaticaan, tronend op zijn eeuwige troon boven het gewoel van een leugenach tige en onzedige wereld, Hij, de rijksbe stuurder van Jezus-Christus, Hij, de onfeil bare, „een mensch, die niet gelijk is aan de anderen". Paus is Hij, d.i. Vader, Vader van het geheele menschdom, dat Hij als een goede herder moet weiden en hoeden, en binnen moet voeren in de koesterende warmte van de ééne schaapskooi. „Weid mijne lammeren, weid mijne schapen", sprak Christus tot den eersten paus, den ruigen visschersman Petrus, en diens opvolgers hebben tweeduizend jaar lang de kudde gewijd en huurlingen waren zij niet. Wij beminnen den Paus bijna mag men spreken van een vereering, zooals een kind zijn vader vereert. Wij beminnen Hem zonder zijn persoon te kennen. Ons hart was vol droefenis bij het afsterven zoowel van Leo XIII, als van Pius X en Benedic- tus XV, ons hart „galmde een goed woord uit" bij de jongste pauskeuze, den 6- Fe bruari van het jaar 1922, toen Achille Rat- ti tot de hoogste waardigheid op deze aar de verkoren werd. Onze droefheid en onze vreugde waren oprecht, hoewel de meesten onzer den Paus nooit zelfs maar hadden gezien, hoewel zij de vele hoedanigheden van den nieuw-gekozene nooit hadden ge voeld en van Hem slechts wisten uit do bladen, dat Hij was: de zoon van een zijde spinner in het stadje Desio bij Milaan, daar den 31en Mei 1857 in een groot gezin geboren. Maar toch jubelde de geheele Katholieke wereld met haar honderden milloenen geloovigen, omdat in Hem, als Pius XI, een nieuwe opvolger van St. Pe trus, of juister gezegd, een nieuwe Petrus, de troon „op de steenrots" beklom, en in H e m de 257ste plaatsbekleeder van Chris tus het bestuur der Heilige Kerk op zijn schouders nam. Het waren onvergetelijke oogenblikken, toen de met de tiaar gekroonde Paus, hoog verheven op de „sedia gestatoria", omstuwd door een stoet van purperen Kardinalen en het geheele Romeinsche Hof, de in gou den luister stralenden basiliek van St. Pio- ter werd binnengedragen. Toen, op dat plechtig oogenblik zette het koor juichend de lofzang in, die reeds eeuwenlang den pasgekroonden Paus had toegeklonken: Tu es Petrus et super hauc petram aedifi- cabo ecclesiam meam. Gij zijt „Steen rots" en op dezen steenrots zal Ik mijn Kerk bouwen. Wij leven thans in het zevende jaar van het pausschap van onzen H. Vader, Pius de Elfde. De hooge verwachting, die het Christenvolk van zijn nieuwen wereldher der koesterde, is heerlijk in vervulling ge gaan. God schonk ons een Paus, die reeds zeven jaren Zijn Kerk roemrijk heeft be stuurd. Hoog waren de verwachtingen ge spannen, en met reden. Want met Pius XI besteeg den Pauselijken troon een prelaat, wiens elven één groot succes was geweest. Reeds op het groet seminarie werd Achillo Ratti door zijn kerkelijke overheid naar Rome gezonden om zijn studie aan de Gre- goriaansche Academie van SL Thomas voort te zetten, waar hij, met een bizondcr woord van hulde van Paus Leo XIII, doc toreerde in de wijsbegeerte, de theologie en het canoniék recht. Den 20sten Decem ber 1879 werd don Ratti priester gewijd, om in 1882 na zijn studies geheel voltooid te hebben zijn actief priesterleven te be ginnen in de kleine parochie Barni bij Mi laan. Na enkele maanden werd hij reeds aangesteld tot professor in de theologie en de gewijde welsprekendheid aan het groot-seminarie te Milaan. Na 1907 klimt de geleerde priester snel van waardigheid tot waardigheid: 1907 prefect van de Am- brosiaansche bibliotheek, 1912 vice-prefect Vaticaansche bibliotheek, 1914 prefect dier bibliotheek en protonotarius apostolicus, 1918 nuntius te Warschau en titulair-aarts- bisschop van Lepanto, 13 Juni 1921 Kar dinaal en aartsbisschop van Milaan, en, nauwelijks acht maanden later, den 6en Februari 1922, uitgeroepen tot: Paus. Zie hier in stijgende climax de opgang van Achille Ratti naar den H. Stoel van Petrus. Enkele data slechts hebben wij vermeld uit dit rijke en welgeslaagde leven, feiten, die weliswaar veelzeggend zijn, maar toch nog ten halve niet uitdrukken, welk een veelzijdig-begaafde persoonlijkheid (een „all-round man" zou men moderner zeggen) heden ten dage de Kerk bestuurt. Een we tenschappelijk man is Hij van groote repu tatie, een groot liefhebber van historie en oude boeken, maar tegelijk een tactisch en handig diplomaat, die in de stormachtige dagen van 1918 een overeenstemming tot stand bracht tusschen Polen en de H. Stoel een geestdriftig sportsman en berg beklimmer, die het eerst de top van de Monte Rosa beklom, en tegelijk een ijverig en opofferend priester, die zijn vrije uren te Milaan weggaf om catechismus te geven aan arme kleine jongens een talenken ner van den eersten rang, boven wiens bichtstoel te Rome stond geschreven, dat men biechten kon in zeven talen, en tegelijk een vroom prelaat, die de hoogeerwaarde pater Theissling S.J. eens twee uren lang in de sneeuw had zien knielen bij een koude van veertien graden onder nul op een bede vaart naar de „Zwarte Maagd" van Wilna een man dus in wien geloof en weten schap, moed en beleid, vurigheid en kalm te op harmonische wijze zijn saamgegroeid. Mogen wij ons niet gelukkig prijzen zóó 'n man te bezitten als Hoofd der Kerk? Past het niet op dezen gedenkdag een dank gebed op te zenden naar omhoog voor het vele goede wat God door dezen Paus aan de wereld heeft geschonken? Maar waar voor de meeste menschen de werkzaamhe den des levens zijn beëindigd de Paus is thans een-en-zeventig jaar begon voor Pius XI het leven zich pas in volle rijkdom to ontplooien. Heerlijk zette Hij zijn regee ring in mot aan de ontroerde Christenheid, na zoovele jaren van zwijgen vanaf de log gia der St. Pieterskerk, de zegen te geven „urbi et orbi",aan de stad en aan de we reld. Zijn geheele pontificaat is een voort zetting geweest van dien eersten, wereld omvattende blik. Met recht mag Hij worden genoemd de Missie-Paus bij uitnemendheid, die Chineezen en Japanners tot bisschop pen wijdde van de opbloeiende Christen heid in het Verre Oosten, die zich beijver de de breuk met het Nabije Oosten te her stellen. Hij vaardigde een belangrijke ency cliek uit over de missie-geestelijkheid, nam het initiatief tot de groote Missie-tentoon stelling in het Vaticaan in 1925, bekrach tigde concordaten met verschillende landen. Een zielcn-ijveraar H;j gebleven, een „menschen-vanger" zooals Christus den eer sten Paus heeft genoemd. De harten van velen heeft Hij tot zich getrokken door de heiligverklaring van de H. Theresia van Lisieux, en anderen. Bezorgd was Hij ook om de ware vrede, de „pax Christi in regno Christi", de vrede van Christus door het heerschen van Christus, aan de wereld in onze rumoerige dagen voor te houden. Hij, als rijksbestuurder en plaatsvervanger van Christus, ijverde voor de erkenning van Christus' Koningschap over de geheele we- rold. Wij zijn overtuigd in deze korte weergave van 's Pausen werkzaamheden groote leem ten te hebben gelaten. Bij de viering van het Gouden Priesterfeest hopen wij een uitvoeriger beschouwing te geven. Maar dit is reeds genoeg, om ons duidelijk te maken, dat vanuit de vensters van het Vaticaan do Paus de wereld overziet met een lan den en koninkrijken omspannenden blik, dat Hij, vanaf St. Picters-stoel, het schip der Kerk vastberaden en onfeilbaar stuurt, recht door de schuimende branding en de woedende stormvlagen van onzen moder nen tijd. FRANKRIJK. Een klein echec voor Poincaré. Verzet tegen de befaamde Artt. 70 en 71. De Kamercommissie voor de financieele aangelegenheden heeft gisteren aan de regeering een klein échec bereid. Nadeelige gevolgen zal dit echter niet hebben. Men weet in korte trekken waar het op neer komt. De regeering had in de wet op de middelen een ontwerp ingevoegd tot ver ruiming van de bevoegdheden der Katho lieke zendingsgenootschappen. Toen daar tegen van radicalen kant verzet kwam werd het gewijzigd in den geest van de wet op de scheiding tusschen Kerk en Staat. Het geheele kabinet vereenigde zich hier mede. In dien tijd telde het nog vier radica le leden. Daarop schreeft het congres van radicalen den betrokken kamerleden en ministers do wet voor. Het veto gold in de eerste plaats de befaamde artikelen 70 en 71. Het sindsdiens ontstane nieuwe minis terie nam de bepalingen van het vorige over. Het kwam aan de oppositie in zoover re tegemoet, dat de bepalingen uit de wet op de middelen gelicht w.erden. Dezer dagen ging het kabinet echter nog verder door niet op aanneming voor 31 Dec. te staan. In het begin van het vol gend jaar wilde het daarover een debat uitlokken. De regeering wilde de kwestie van vertrouwen stellen. Gisteren nu beraadslaagde de financieele commissie daarover naar aanleiding van het hoofdstuk der aanvullende crcdieten. Het werd een uitvoerig debat, waarin de zaak zelf echter niet werd aangeroerd. Het draaide uitsluitend om den vorm, dien de regeering had gekozen om de kwestie voor het parlement te brengen, maar het ging in werkelijkheid tegen de artikelen en de regeering. Overeenkomstige manoeuvres mislukten gedurende de bcgrootingsdiscus- sie. Daar de radicale leiders zich met het ontwerp zelf vereenigd hadden, kon het moeilijk worden aangevallen. Dit verklaart ten deele de min of meer pietluttige scru pules van de helft der commissie. Zij stelt voor het eerst naar de betrokken Kamer commissies ter onderzoek te zenden. Daar toe zou het uit het hoofdstuk van de aan vullende credieten gelicht moeten worden. Daar op dit punt de stemmen staakten, werd het voorstel verworpen verklaard. Hierop volgde echter een beslissing die met de eerste in tegenspraak lijkt. Met dezelfde stemmencijfers weigerde zij 't ontwerp in behandeling te nemen. Daarvan behoeft de regeering zich echter niets aan te trekken, al is dit een nieuw be wijs van de vijandigheid, die bij een. gedeel te van de Kamer heerscht. Er is geen twijfel of in de openbare zit ting zal zij worden aangenomen. RUSLAND. Moskou's broodcrisis. Streng distributiesysteem voorgesteld. In een plenaire zitting van den Moskou- schen Sovjet, bijeengeroepen om de brood kwestie te bespreken, heeft een lid van het politiek bureau den toestand op voedsel- gebied uiteengezet. De voedselkwestie is acuut geworden in. verband met het feit, dat op 14 December de voorraden niet vol doende bleken. Vele personen moesten na langen tijd in de rij te hebben gestaan, zonder brood of meel huiswaarts keeren. Daarna deden geruchten de ronde, dat de broodvoorraad niet toereikend was, met het gevolg, dat de vraag den volgenden dag nog veel grooter was, omdat toen ieder tracht te zooveel mogelijk in te slaan. De „Izwestya" betreurt do paniekstem ming, die thans heerscht en die te wijten is aan het slechte beheer der bakkerijen en de gebekkige distributie-organisatie, waar door een toestand is geschapen, die niet be hoefde te bestaan. Het blad zegt, dat Mos kou dagelijks 2000 ton brood bakt, of onge veer twee pond per persoon. Sommige beweren, dat het publiek groote hoeveelheden brood voor de komende feest dagen inslaat. Anderen beweren, dat groote hoeveelheden gebruikt worden voor 't voe deren van het vee, daar het gewone vee voeder zeer scliaarsch is. Weer anderen ge- looven, dat het tekort een gevolg is van dc „buitengewone zenuwachtigheid en de paniekstemming onder de bevolking van Moskou". Thans wordt voorgesteld, een streng dis tributiesysteem in te voeren en eiken bur ger een winkel aan te wijzen, waar hij zijn brood kan koopen, terwijl hem verboden zal worden, ergens anders brood in te slaan. AFGHANISTAN. DE OPSTAND IN AFGHANISTAN. Zware verliezen aan beide zijden. Naar uit Britsch-Indië wordt gemeld, hebben de troepen van koning Amanoellah in de gevechten, evenals de rebellen, ern stige verliezen geleden. Er wordt gemeld, dat een groot gedeelte der Afghanen besloten had niet aan de invoering der Westersche beschaving, wel ke de koning nastreeft, te gehoorzamen. Omtrent den toestand in Afghanistan zijn overigens geen nauwkeurige berichten bekend, daar de verbindingen met Afgha nistan bijna geheel verbroken zijn. Het moet een vliegtuigeskader van de Britsch-Indisclie luchtstrijdkrachten zijn gelukt, verbinding met het Engelsche ge zantschap te Kaboel te verkrijgen. Volgens een bericht van den Britsch- Indischcn luchtvaart-commandant maken alle leden van het Engelsche gezantschap het goed. Een Britsch-Indisch vliegtuig, dat op weg naar Afghanistan was, is door de opstandelingen neergeschoten. De twee in zittenden moeten ongedeerd zijn gebleven, doch door de opstandelingen gevangen zijn genomen. Volgens de laatste berichten bevindt het Afghaansche koningspaar zich nog steeds in het paleis. De ministers trachten een beroepsleger samen te stellen, om den opstand te onderdrukken, gedachtig aan 1925, toen Aman Oellah er ook met behulp van zulk een leger in geslaagd is, een vrij krachtigen opstand den kop in te druk ken. ZUID-AMERIKA. BOLIVIA EN PARAGUAY. Het succes der bemiddelingsactie. De Fransche minister van buitenland- sche zaken Briand ontving gisterochtend den Spaanschen ambassadeur Quinones de Leon en den secretaris-generaal van den volkenbond sir Eric Drummond, die hij Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een klein échec van Poincaré wat betreft de befaamde artt. 70 en 71. De opstand in Afghanistan. De bemiddelingsactie in Zuid-Amerika heeft succes. Zeven en twintig visschers omgekomen in de Japansche zee (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. Een wijziging van de Ziektewet. (1ste klad. Voor het jaar 1929 zullen voor woning wet-voorschotten waarschijnlijk 12.000.000 beschikbaar worden gesteld. (1ste blad). De Centrale Vereeniging voor den Ge- distilleerdhandel zet in een adres aan de Tweede Kamer haar streven uiteen in zake de prijsverlaging van het gedistilleerd bij de vermindering van den accijns. (1ste blad). Gisteren is van de studio uit van de Rijkstelegraaf in het gebouw van het Hoofdbestuur der P.T.T. te 's Gravenhage een geslaagd kruisgesprek gevoerd met Sydney. (2de blad). Zij, die zich met1 Januari a.s. wenschen te abonneeren op ..De Leidsche Courant", ontvangen tot dien datum de verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE, in kennis stelde van den stand van zaken betreffende de bijlegging van het geschil tusschen Bolivia en Paraguay. De onderhandelingen hieromtrent zullen heden worden voortgezet met de verte genwoordigers van Chili, Venezuela en Cuba. Te Parijs wordt er op gewezen, dat de gevoerde actie reeds de staking van de vijandelijkheden tot gevolg heeft gehad. De snelste verbinding. Maandag maakte de secretaris-genci'aal van het dopartement van buitenlandsche zaken gebruik van do radio-telefonie om bij den Franschen gezant te Buenos Aires inlichtingen over de mentaliteit in offi- cieele kringen in Argentinië ten aanzien van Bolivia en Paraguay in te winnen. Hij deeldo hem eveneens de nieuwste in structies van Briand als minister van bui tenlandsche zaken en fungeerend president van den volkenbond mede. Aldus heeft do Fransche diplomatiè een record geslagen wat betreft moderni teit en snelheid bij het onderzoeken van de middelen, om het conflict tusschen Bolivia en Paraguay vredelievend bij to leggen. Twee brieven van den paus. Een beroep op het christelijk besef der regeering. De „Osservatore Romano" publiceert twee brieven van den Paus, waarin de H. Vader de presidenten van Bolivia en Pa raguay vermaant hun geschil op vreed zame wijze bij te leggen. De Paus als plaatsbekleeder van God op aarde en als geestelijke vader van deze beide hem even dierbare volken wil een beroep doen op het christelijk bewust zijn der regeeringen en volken van beide staten, opdat een oorlog, welks gevolgen men nooit kan overzien, worde vermeden. EERSTE KAMER. Naturalisaties. De Eerste Kamer heeft gisteren een aantal wetsontwerpen afgedaan. Het waren voornamelijk outcigingen en naturalisaties. Alleen de heer De G ij sela ar (C.-H.), die zich met die massa naturalisaties al tijd moeilijk vereenigen kan, vroeg even hot woord. Ook nu weer gaat de Regee ring, volgens hem, veel te oppervlakkig te werk en doet zij alsof de naturalisatie al leen maar een centenkwestie is. Wie de 'legesgelden betaalt wordt genaturaliseerd. Minister Donncr ontkende dat zulks het geval was. Elke aanvraag wordt minitieus onderzocht. Niemand vroeg echter stemming. De vergadering werd verdaagd tot 27 December, 2 uur n.m.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1