BUITENLAND. BiNNENLAND. KERKNIEUWS. SPORT. BERECHT. 20ste Jaargang DINSDAG 13 DECEMBER 1923 No 6057 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bijvooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per •week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonde d Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Rechtsgelijkheid voor alle burgers Voor de wet zijn alle burgers gelijkbe rechtigd. In de practijk komt deze rechtsgelijk heid niet altijd voldoende tot haar recht. Daar zijn dom-kortzichtige en dom-on- verdraagzame menschen, die voor bepaalde functies speciaal in staats- of gemeen te-betrekkingen eerlijke en verstandige candidaten met 'n positieve Godsdienstige of politieke overtuiging willen uitsluiten. Wij zeggen: eerlijke en verstandige men schen. 't Spreekt natuurlijk van zelf, dat er betrekkingen zijn, welke door hen, die zich alleen door eigen inzicht, en niet door wet of verordening willen laten leiden bij het waarnemen van een hun opgedragen functie, niet zouden kunnen worden ver vuld. Een goed katholiek mag als zoodanig voor het vervullen van geen enkel ambt worden uitgesloten! Daarvoor is geen enkele reden! toch zijn er, die zoo bot-onrechtvaar- dig zijn, om een dergelijke uitsluiting ,door ondergrondsche tactiek, in practijk te brengen. Zeker, er zijn Katholieken, die helaas ken, die van meening zijn, dat zulk 'n uitslui ting zien, waar daarvan geen sprake is. Uit ervaring weten wij zulks! Doch er zijn, daarentegen, ook katholie ken, die van mening zijn, dat zulk 'n uitslui ting heelemaal niet meer voorkomt; dat zoo. iets misschien vroeger wel 'ns is voor gekomen, maar dat 't nu zeker niet meer gebeurt. Wij kunnen, eveneens uit erva ring uit onmiskenbaar-juiste gegevens ook de juistheid van deze al te goed-den- kende meening loochenstraffen! Wij willen deze opmerking 'ns makeii, mede naar aanleiding van de begrootings- debatten in den Leidschen Raad. VAN HET VATICAAN. DE ROMEINSCHE KWESTIE. Hebben de onderhandelingen tot een resultaat geleid? Oplossing in het zicht? In politieke kringen te Rome wordt het bericht verspreid, dat de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en het Quirinaal tot een resultaat zouden hebben geleid. Men zegt, dat op grond van deze onder handelingen Italië de exterritorialiteit van den H. Stoel zou erkennen, dat dit territo rium eenige vierkante kilometers zou be slaan en dat verder Italië ook nog een schadeloosstelling in geld aan den H. Stoel zou betalen. Een bevestiging van dit bericht was tot dusverre niet te verkrijgen. Men seint nog uit Rome d.d. gisteren aan de „Msbd.": In kringen, welke met de Italiaansche regeering bevriend zijn, verluidt als zeker, dat in het komende jaar een begin zal worden gemaakt met de definitieve oplos sing van de Romeinsche kwestie. ENGELAND 's Konings toestand onrustiger. Vooruitgang heeft zich niet gehandhaafd. Op Buckingham Palace is gisteravond halfnegen het volgende bulletin gepubli ceerd De koning is hedenmiddag eenigszins rusteloos geweest en de vooruitgang, die gisteren werd waargenomen, heeft zich in de laatste paar uren niet vootgezet. Dit communiqué is dus ongunstiger dan men na de mededeelingen van Zondag en de bulletins van Maandagmorgen en Maan dagmiddag had meenen te mogen verwach ten. Ook om drie uur n.m. werd nog ge meld, dat de lichte verbetering in den toe stand zich handhaafde. Inderdaad was gis teren weer nieuwe hoop gewekt, vooral in verband met het feit, dat de koning gedu rende eenigen tijd natuurlijke slaap had genoten, hetgeen een goed teeken werd ge acht. Deze vooruitgang werd toegeschreven aan de hoogtezon-behandeling, die, aan het einde der vorige week voor het eerst is toegepast. Ook gisteravond werd de hoogtezon-be handeling weer toegepast. Het doel daar van is de krachten van den patient te ver sterken, om zoodoende den koning in staat •e stellen, beter weerstand te bieden aan den uitputtenden nasleep van de algemee- ne infectie. Geen toenadering LondenMoskou. Verklaring van Chamber lain in het Lagerhuis. In antwoord op eenige in het Lagerhuis gestelde vragen met betrekking tot een hervatting der betrekkingen met Rusland verklaarde minister Chamberlain, dat de rede, welke Litwinof te Moskou op 11 De cember j.l. heeft gehouden met betrekking tot de handels- en diplomatieke betrekkin gen tusschen Rusland en andere landen in geenerlei opzicht wijziging brengt in de situatie wat betreft de verhouding tusschen Engeland en Rusland. In de rede van den premier op het ban ket van den lord mayor op 9 November van het vorige jaar, aldus Chamberlain, zijn de voorwaarden uiteengezet, waarop de regeering bereid zou zijn, de kwestie der hervatting van de betrekkingen met Rusland opnieuw te overwegen, doch deze voorwaarden zijn nog niet vervuld. Vóór alles is noodzakelijk, dat de Britsche regee ring het bewijs krijgt van een volledige stopzetting der activiteit, waarover zij zich te beklagen heeft. ZUID-AMERIKA. HET CONFLICT BOLIVIA-PARAGUAY. De opwinding neemt toe. Bemiddelingspogingen du ren echter voort. De spanning in verband met het con flict met Bolivia neemt thans ook in Pa raguay hand over hand toe en algemeen is men van oordeel, dat een oorlogsver klaring nog slechts een kwestie van uren is. Omstreeks 10.000 vrijwilligers hebben zich inmiddels reeds opgegeven. Intusschen zijn de Paraguyaansche strijdkrachten er weer in geslaagd, het fort Mariscal Lopez, dat door de Bolivianen was bezet, te heroveren. Van laatstge noemden werden twee officieren en tal rijke in uniformen van het Boliviaansche leger gestoken Indianen gedood. De ver liezen der Paraguyanen bedroegen zes dooden en verscheidene gewonden. De ge nerale staf van Paraguay heeft zijn hoofd kwartier naar de grens verplaatst. Behalve het fort Mariscal Lopez zijn nog twee andere forten door de Para- guayanen op de strijdkrachten van Bolivia* heroverd. Ondanks den voortdurend dreigender wordenden toestand blijven de machtige invloeden aan het werk om een oorlog tusschen de beide landen te voorkomen. De Volkenbond, de Paus, koning Alfonso van Spanje, minister Kellog, allen drin gen bij de betrokken regeeringen er op aan, een oorlog te vermijden. Alhoewel officieele berichten uitblijven, heeft de Washingtonsche zaakgelastigde van Paraguay aan het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken der Vereenigde Staten medegedeeld, dat Paraguay bereid is tot aanvaarding van een bemiddelingsaanbod van het Pan-Amerikaansch congres. Naar verder verluidt, zou ook Bolivia zich be reid hebben verklaard, bemiddeling te aanvaarden, doch het is mogelijk, dat het schadevergoeding eischt voor den Para- guayaansench aanval op het fort Vanguar- dia. De Chileensche regeering moet een no ta aan Bolivia hebben gericht, waarin wordt geëischt, dat de militaire operaties onmiddellijk zullen worden gestaakt en dat onverwijld bemiddelingsvoorstellen zullen worden aanvaard, opdat noodlot tige oorlogsgevolgen worden vermeden. Alle Amerikaansche staten, aldus wordt in de nota gezegd, hebben zich verplicht, niets te doen wat den vredé in Amerika in gevaar kan brengen. Deze nota van Chili is een antwoord op een Boliviaansche nota, waarin werd gevraagd welke houding eerstgenoemd land ingeval van het uitbreken van een gewapend conflict met Paraguay zal in nemen. Uit Genève wordt gemeld, dat Sir Eric Drummond, de secretaris-genraal van den Volkenbond, naar Parijs is vertrokken, vergezeld van verschillende hooggeplaatste ambtenaren van het Volkenbondssecreta riaat. Te Parijs vindt heden aan den Quai d'Orsay een bespreking met Briand in diens functie van voorzitter van den Volkenbondsraad plaats over de mogelijk heid van een verder ingrijpen van den Bond in het dreigend conflict. Zeer waar schijnlijk zal dan tegen het einde dezer week de Raad in buitengewone zitting te Parijs worden bijeengeroepen. MONACO Constitutioneele crisis in Monaco. Nationale Raad contra prins Louis. Het vorstendom Monaco, dat bijna uit sluitend uit het speel-oord Monte Carlo be staat, is in opschudding. De Nationale Raad heeft zelfs reeds bij den Minister van Staat zijn ontslag ingediend als protest te gen de houding van den regeerenden vorst, prins Louis. Deze constitutioneele crisis is het gevolg van een antwoord van den vorst aan den Nationalen Raad, die hem bij peti tie om hervormingen en om een meer voor uitstrevende politiek had gevraagd. Ook had de Raad geprotesteerd tegen het mo nopolie eener particuliere maatschappij over vrijwel eiken tak van bedrijvigheid in het vorstendom. De prins antwoordde daar op, dat men de constitutie behoorde te eer biedigen en dat hij verwachtte, dat zijn on derdanen hun plicht zouden kennen. Hij is thans op zijn kasteel in het Fransche dep. Aise en verwacht, dat. wanneer hij over eenige dagen terugkeert, de gemoederen in zijn rijk zullen zijn gekalmeerd en elk zijn gehoorzaamheidsplicht zal hebben begre pen. De Nationale Raad neemt echter den toestand zoo ernstig op, dat hij de geheele kwestie onmiddellijk in uitvoerige behande ling heeft genomen en zich al zijn rechten in het belang van den staat voorbehoudt. Prins Louis, uit het huis Grimaldi, is een der weinig absolute monarchen, die de we reld thans nog kent. De Nationale Raad is bezwaarlijk als iets belangrijkers te ken schetsen, dan 's een gemeenteraad van een province je. Er is in 'Tonaco maar één minister, minister Staat, die door den vors naar welge^ wordt be noemd en ontslagen. ARABIË Oorlogsverklaringen van Bin Saoed? Aan Irak en Jemen. Naar het „Petit Journal" uit Cairo mledt, heeft de koning van den Hedsjas, Bin Saoed, aan Irak en Jemen den oorlog verklaard. Aan de grenzen moeten reeds gevechten hebben plaats gevonden. Naar uit Bagdad wordt gemeld, heefr de opstand geen weerklank gevonden in Irak. Ex-koning Ali van den Hedsjas verklaarde, toen hem het telegram getoond werd, waar in gemeld werd, dat Bin Sa'oed alle be schikbare krachten geconcentreerd had na bij Taif, terwijl 60.000 opstandige stamleden nabij Djeddah opereerden, daarover niet verwonderd te zijn. Het was te voorzien, al dus Ali, dat moeilijkheden in den Hedsjas zouden uitbreken. Hij' betwijfelde echter, dat zoovele stamleden in open rebellie zouden zijn. Het betreft hier waarschijnlijk een conflict tusschen Bin Sa'oed eenerzijds eri de Beni Soeffian met nog vier andere stammen anderzijdsin totaal ongeveer 30.000 man. DE RIJKSMIDDELEN. Over November. De opbrengst der rijksmiddelen bedroeg over de maand Nov. j.l. 42.561.579.83 tegen 42.231.919a69 in Nov. 1927. R. K. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. Kringen Den Haag, Leiden en Rotterdam. Onder voorzitterschap van den heer J. C. Paardekooper vergaderden gistermor gen in gebouw „Amicitia" te Den Haag de kringen Den Haag, Leiden en Rotterdam van den R. K. Bond van Melkveehouders. De voorzitter opende de vergadering en installeerde den nieuwen geestelijk advi seur, den weleerw. heer N. Pronk kapelaan te Leidschendam. Na goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering werd een bespreking ge houden van den melkprijs naar aanleiding van een conferentie met den Melkhandel op 10 December 1.1. De Melkhandel wil den prijs met ingang van 16 December ver laagd zien met 1/2 cent. Na ampele bespreking werd den secre taris opgedragen den Melkhandel te be richten, dat de kringen Den Haag, Leiden en Rotterdam geen genoegen nemen met de voorgestelde verlaging. Besloten werd voorts pogingen in het werk te stellen om te komen tot oprichting van een coöperatieve stoomzuivelfabriek. Bij de rondvraag werd op de wensche- lijkheid gewezen van do oprichting van een R. K. landbouwschool in de omgeving van Delft. Het bestuur werd opgedragen den L. T. B. te verzoeken stappen te doen, om in 1930 te komen tot de oprichting van een R. K. landbouwschool bijvoorbeeld te Schip luiden. Het bestuur werd ook opracht gegeven de contracten voor April van het volgend jaar tijdig geregeld te hebben. Hierna sloot de voorzitter de vergadering op gebruikelijke wijze. Uit het kleedingbedrijf. Het contract voor één jaar gecontinueerd. De overeenkomsten, die in 't voorjaar tusschen de werkgevers- en werknemers bonden in het kleedingbedrijf werden af gesloten voor het maat- en maatconfectie- bedrijf, zijn door geen der partijen opge zegd. Hieruit volgt, dat bedoelde overeen komsten automatisch met één jaar zijn ver lengd en dus van kracht blijven tot aan 15 Februari 1930. In gevolge de contractueele bepalingen wordt aan de thuiswerkende kleermakers een „productie-premie" uitgekeerd ten be VEERTIG-JARIG JUBILEUM Ir. A. M. TOUW Gisteren herdacht do heer ir. A. M. Touw zijn veertig jarig jubileum als directeur der Kon. Ned. Grofsmederij alhier. Ter gelegenheid daarvan werd gistermiddag in „Mui son Bruins" aan het Rapen burg een receptie gehouden waaraan een huldiging door het personeel voorafging. De jubilaris, die met echr genoote en verdere familie aanwezig was, werd aller eerst in waardeerende woor den toegesproken door den heer Th. F. A. Delprat, pre sident-Commissaris. Daarna voerde de heer U C. F. van Ginkel, mc.de-d1 recteur van den jubilaris, he woord, om in een beknor overzicht te wijzen op d< vele prestaties van den hee Touw. Namens de ambtenare werd de jubilaris toegespr ken door den hoofdboekhou der, den heer B. H. Swarr die wees op de goede ver standhouding tusschen direr- tie en personeel, wier belan gen door de directie steed' goed behartigd werden ei memoreerde in het bijzonde de stichting van het Pensi oenfonds en het ziekenfond voor de Ambtenaren. Namens de werkmeester- sprak de heer L. Eichhorn die er op wees hoe hij en zijn collega's de schakel vor mend tusschen directie e. werklieden, bij de directie steeds de ge- wenschte steun en medewerking voor de belangen van fabriek en personeel heeft gevonden. Tenslotte voerde de heer J. van Leeu wen, voorzitter van het Comité uit de werklieden, het woord en roemde de ver houding tusschen personeel en jubilaris; De heer Touw heeft daarop alle spre kers in hartelijke bewoordingen dank ge zegd allen tevens bedankend voor de aangeboden huldeblijken en bloemen. Vervolgens nam de receptie een aan vang. Daar waren o.m. aanwezig de hee- ren D. ten Cate Brouwer en Mr. P. G. Knibbe namens de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland, het be stuur der Ambachtsschool, name..s we'.kn instelling de heer L. v. d. Laan het woord voerde, het bestuur van Mathesis öcien- tiarum Genitrix met haren voorzitter, prof. v. d. Wónde, Mr. Pijnacker Hordijk namens Je Rotary Club Leiden, Jhr. C. C. Eocll namens het Departement Leid mi van de Mij. voor Nijverheid en Handel, de heer Guljec, directeur der Hollandsche Constructiewerkplaatsen, tevens namens het bestuur der Leidsche Vereeniging van Industricelen, de heer mr. Nord Thomson namens den Metaalbond, het bestuur dor 3 October-Vereeniging, enz., enz. drage van 2 pet. van het verdiende loon. Iu 1928 was het maximum dezer productie- premie 24 maal het uurloon; in 1929 zal dit maximum zijn 48 maal het uurloon. Overigens blijven de arbeidsvoorwaarden onveranderd. De productie-premie moet worden uitgekeerd in het tijdvak van 15 Juli tot 15 Augustus. Nu het contract is verlengd en dus geen nieuwe onderhandelingen behoeven plaats te hebben, zullen de werknemersbonden hun bijzondere aanadcht kunnen wijden aan de doorvoering der overeenkomst bij die (ongeorganiseerde) patroons, die tot heden het contract nog niet hebben onder teekend. De trein-abonnementen. Een kleine prijsverlaging d e r 2e k 1 a s s e. Naar de „Stand." verneemt, ligt het in de bedoeling der Ned. Spoorwegen een kleine prijsverlaging voor abonnementen 2e klasse in te voeren. Kerkconsecratie te Rotterdam. Gistermorgen is de nieuwe Tercsiakerk van Pastoor Röben op do Bloemhof te Rot terdam door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent gecon sacreerd. Zij, die zich met 1 Januari a.s. wenschen te abonneeren op „De Leidsche Courant", ontvangen tot dien datum de verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. VOETBAL. DIOC. HAALEMSCHE BOND. R. K. Sportvereeniging A.V.V. Zondag speelde het le elftal tegen V.V. L. 1 uit Voorschoten. De scheidsr. was maar weer niet ongekomen zoodat onder leiding va neen V.VJL.-supporter, tevens scheidsr., begonnen werd. Het veld is hard, doch goed bespeelbaar. Direct ontwikkelt zich een op en neer gaand spel, waarbij beide doelen om beur ten in gevaar zijn. V.V.L. heeft spoedig suc ces, als de achterhoede wijfeit met ingrij pen. A.V.V. niet ontmoedigd, speelt enthou siast verder, doch heeft geen geluk. V.V.L. daarentegen weet, dank zij het minder goe de spel en geholpen door vrouwe Fortuna, voor rust nog 3 maal te doelpunten. Rust 0 1. Na de rust dachten wij aanvankelijk A.V. V. te zien ophalen, doch de voorhoede Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een oplossing voor de Romeinsche kwes tie in 't zicht? De opwinding in Bolivia en Paraguay neemt toe. Waarschijnlijk komt deze week de Volkenbondsraad in buitengewone zit ting bijeen. Ernstige toestand in Afghanistan? (Te legrammen). BINNENLAND. Te Amsterdam heeft een vrouw in een vlaag van waanzin zichzelf en haar twee kinderen deerlijk gewond. (Laatste berich ten). Autobus te Groningen in het water. In zittende gered (Gem. Berichten, 2de blad). Vechtpartij met doodelijken aflocp in een ziekenhuis te Santpoort (Gem. Berichten, 2de blad). LEIDEN. De Gemeenteraad bespreekt de begroo ting (2de blad). krijgt te weinig steun, terwijl de meeste ballen slecht worden aangegeven, zoodat V.V.L. telkens kan ingrijpen en de A.V.V.- voorhoede geen succes behalen kan. V.V.L. doet het beter en waar do A.V.V.-achtor- hoede, ofschoon allen hun best doen, er slecht in is, weten zij nog 3 maal te doel punten, zoodat V.V.Tj. met 70 een geflat teerde, doch verdiende overwinning be haalde. Een woord van lof komt den A.V. V.-ers toe voor hun enthousiast en moedig volhouden en hun harde werken. liet 2e elftal speelde te 12.30 uur tegen Wilhelmus 3 te Voorburg. Ook hier was de scheidsr. niet opgekomen zoodat onder lei ding van een Wilhelmus-bestuurslid ge-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1