Uit de Omgeving Van m'n Boekentafel. VEEL TE BESCHEIDEN De Orde der Jesuieten. Schets van Haar wezen en werken door L. de Jonge S.J. H. J. Dieben, Leiden. „De geschiedenis eener Religieuze Orde is de moeite waard èn als onderdeel van de grootsche geschiedenis der Heilige Kerk, èn om de gaven, die zij van God voor haar bijzonder doel ontving". En het is een mooi boek geworden, dat ik haast in één ruk uitlas, zóó spannend was het. Een kuituur-geschiedenis, waarvoor Pa ter L., de Jonge S.J. misschien een minder grauw bandje en titel, maar geen passen der voorwoord had kunnen kiezen. De Pa ter is veel te bescheiden. Wat een rijpe vrucht van veel studie biedt hij aan, als was 't maar een inlichtingswerkje. Met zóó'n gids het hoogland der ziel in te gaan is een feest. Hij weet de mooie plekjes aan te wijzen, waar de verrukke- 'ijke dalen niet minder boeien dan de hoogbesneeuwde toppen en als het soms minder mooi is het landschap, waarlangs ,ve heen gaan, dan zal hij heusch het niet verbloemen, maar met zijn eerlijk woord ceggen dat het foei-leelijk is. Maar wat weet zijn sober woord en zijn 'dare zegging de dingen prettig open te leggen, zoodat het lezen een stijgend ge rot wordt en een zekere spanning geeft, waarop de schrijver zelf gaat reageeren, als vreesde hij ons duizelig te maken. Want hij wil niet verheffen, hij wil niet opsmukken, hij wil de dingen zeggen zoo als ze zijn, ge krijgt de heele waarheid, het volle pond.... 't Is nergens saai, of slepend, maar levend tot de laatste blad zijde en de pittige levenswijsheid, waar mede deze onderwijs-man zijn verhaal kruidt, verdiende heusch voor de reflector gezet. Rustig leidt hij ons in de geschiede nis zijner fel omstreden Orde binnen. Een tijd van uiterst geestelijken nood maakte de H. Kerk door, toen God in den H. Ig natius aan Haar dien nieuwen hulptroep schonk, die krachtig meehielp tot het her stel der zeden en de opleving van het H. Geloof. Want „de oorzaak van zooveler af val lag veel minder in verkeerde begrip pen dan in het verkeerde leven. Dèt moest hervormd worden en met de ver heffing der zedelijkheid moest tegelijk de gebrekkige kennis der gewone geloofs waarheden, niet alleen onder het kleine volk, maar in alle standen, tot de geeste lijken toe, worden aangevuld". De Geeste lijke Oefeningen, dat merkwaardig boekje, die kleine verzamelingen van aanteeke- ningen en punten ter overweging, die in den grond niets anders waren dan de re flex van Ignatius' eigen hervorming, is een machtig middel geworden onder de werking des H. Geestes, waardoor St. Ig natius de eerste phalanx van groote man nen wist te vormen, die bij een zeer uit- eenloopende verscheidenheid van karak ters toch een éénheid vormden, waardoor de Compagnie van Jesus werd het zegen rijke Instituut, waaraan Gods Kerk tot op heden toe, zoo machtig veel dankt. Met enkele fijne trekjes etst hij voor ons zijn H. Orde-Stichter, man van kracht en tóch vol diepe nederigheid; als Overste nóg altoos raad vragend, en vol toege vendheid voor den Benjamin Ribadeneira, de lastigste novice van z'n zonen; biddend om het kruis; de heiliging van anderen, met zichzelf beginnend; een man die sid dert als hij de verkiezing verneemt van Paulus IV, die door ging voor zijn tegen stander, maar toch onmiddellijk daarop zich zelf en de zijnen in Gods Hand legt voor het H. Sacrament.... En is Fabre, de arme herdersjongen van Savoye, de eerste Jesuiet, aan wien de Paus een moeilijke zending opdroeg in het brandpunt van den godsdienststrijd in Duitschland, niet" tot een ontroerei\dé Ei- guur geworden, een man, die gezant kon zijn aan de wijdsche Keizershoven, de raadsman van een Borgia en toch in die pen eenvoud klein wist te zijn met de kleinen, waarmede hij bad en waarvoor hij bad tot den Aartsengel Michaël en de En gelbewaarders, op zijn veelvuldige reizen? „Op geen plaats ter wereld kunnen Uw Zonen zooveel goed doen als hier in Trente, op de Kerkvergadering", schrijft één der vele Bisschoppen, die in den wij zen Laynez welke straks Ignatius' werk bestendigen zal en in Salmeron raadslie den hebben gevonden van universeele ge leerdheid en schitterend hooge deugd, zoodat voor Laynez alléén de spreektijd wordt verlengd en als Laynez ziek is, de zitting van het concilie wordt verdaagd. Machtig en groot door zijn universeele kennis en zijn apostol-werk komt Petrus Canisius uit tegen den donkeren afgrond van zijn tijd; arbeid, die een heel men- .schenleven en een halve wereld vulde, maar nog schooner werd bekroond door zijn zalig sterven in het grijze Freiburg, waar hij, oud en vaak onbegrepen, in het gebed de laatste jaren rust had gevonden yoor zijn contemplatieven geest. En als zóó de eerste mannen waarop St. Ignatius bouwde hoe sober ook geteekend voor iederen eerlijken toeschouwer waarlijk zijn geworden tot een reden, om er God voor te danken, Die zoo groote gaven wist mee te geven in den aanvang dezer Orde, dan gaan wij door middel van de opéén- volgende Generalaten do wijde en zegen rijke werking zien over de wereld van de geheel éénige Compagnie van Jesus. Dan doet hij ons meeleven met 'n Franciscus Borgia, die wel heerlijk beloond werd in zijn zorg voor de Noviciaten door de komst van den heiligen Novice Stanislaus Kostka. Wij voelen de rust en de kracht, die er uitgaat van de langdurige werk zaamheid van den grooten Claudius Aquaviva en diens opvolger, die den ze gen kreeg op het kruis van de niet te zeg gen moeilijkheden en tegenwerkingen, die hij had te overwinnen binnen en buiten. Met een zekere voorliefde voelen we den nadruk gelegd op den missionarisarbeid der Jesuieten, vanaf den grooten H. Fran ciscus Xaverius tot aan den eenvoudigen Broeder Bento de Goës, die drie eeuwen vóór Sven Hedin, zonder één van diens moderne hulpmiddelen, door het onmete lijke en onbekende bergland van Centraal Azië vertrekt, om een weg te zoeker tus- schen Goa en Peking. Er> drie jaar heeft hij getrokken en geleden cn zelfs slaven dienst ondergaan, totdat hij aangeko men tien dagen vóór zijn sterven pas zijn zending geslaagd wist. Hier vindt ge den Braziliaanschen Missionaris, Pater de Anchieta, die aan den H. Franciscus en Antonius herinnerde in zijn omgang met de schepselen in Gods natuur. Maar hij heeft ook 'n plaats voor den ouden Broe der Alfonsus Rodriguez, die den scholas tiek Petrus Claver zijn roeping aanduidt onder de slaven en na de stille kracht ge weest te zijn van dit liefdewerk, door zijn gebed, verdiende met hem de eer der al taren te ontvangen op den zelfden dag. Welk een /zegen vooral de stichting der Colleges' gebracht heeft in roerige dagen wordt ons wei heel juist geteekend. Meest al toch beteekende een college méér dan een gelegenheid openen voor gymnasiaal onderwijs aan de mannelijke jeugd; zoo'n huis moest een middelpunt worden van godsdienstige herleving onder de Over heidspersonen en de aanzienlijke families en door deze voor heel de stad en de om geving. Ma-ar aan dergelijke scholen wer den toentertijd niet- de buitensporige eischen gesteld, waaronder ons modern Midden-Europa zuoht. Zóó kon toen met minder krachten méér bereikt worden. Zoo was er tijd en gelegenheid voor de zoo zegenrijke stichting en doorvoering van de Maria-Congregaties. die tot op onzen tijd en in wijden kring het gezegende mid del zijn gebleven tot godsdienstige herle ving, en nu ook in geen enkele parochie bijna meer ontbreken.... Hoe groot en koevele de gaven waren, die de Compagnie van Jesus voor haar bijzonder doel van God had ontvangen, weet de schrijver wel heerlijk toe te lich ten, door de prachtige miniaturen, die hij ons heel even laat zien van de over-tal- rijke Heiligen zijner Orde. die ons werke lijk weten te boeien door de fijne, frissche hagiogra-phische bijzonderheden waardoor over het oude beeld een nieuwe glans komt. Natuurlijk was het niet onze bedoe ling het mooie en echt wetenschappelijke en daarom zoo rustige werk van Pater de Jonge te beduimelen met onze eigenwijze •critiek. We zouden alleen den wensch wil len uiten, dat de vervolgdeelen niet te lang uitbleven en het boek wijd en zijd verspreid, dan zullen de Paters van veel vreemde vragen geen last. meer hebben. Maar dan is er ook misschien kans, dat er eens minder wordt gewerkt met het spook van de Jesuieten-moraal, en zal het den Paters, die nu overal „achter" gezocht worden, misschien nog eens gelukken de volle waardeering te krijgen voor hun machtige werk, die zij wel in meerdere glorie voor God zullen weten om te zetten. BERNARD VAN BAAR EN Pr. INGEZONDEN STUKKEN De Leidsche politie. Geache Redactie. Beleefd verzoek om het onderstaand te plaasen. „De politie zal toezien, dat dit artikel behoorlijk wordt nageleefd en zoo noodig de overtreders bekeuren". Aldus onlangs in een mededeeling in de pers, waarin herinnerd werd aan u. 0 dei- Verordening op de straatpolitie, volgens welke het is \erboden voor de komst van den vuilnisophaler den vuilnisemmer bui ten te zetten. Uitstekend, dat de politie aan ge noemde Verordening, en speciaal ook aan art. 9 daarvan, de hand wil houden. Maar er moet ons toch een opmerking uit de pen: Waarom wordt hierbij nu uit drukkelijk bedreigd met bekeuring. Iedereen begrijpt tóch wel, dat, bij geble ken onwil of duidelijk verzet, bekeuren noodig is. 't Is toch niet de bedoeling om weer 'ns op ruimen schaal te gaan verbali seeren? Wij stellen deze laatste vraag, omdat 't gerucht nog steeds gaat ook in den Raad is dat gerucht naar voren gebracht en toen gedeeltelijk weersproken dat de politieagenten lof inoogsten als zij veel verbalen maken en kans beloopen op een reprimande, als zij met weinig of geen be keuringen thuis komen. Als dat waar zou zijn, zouden wij het zeer betreuren. Wij herinneren ons, meerdere jaren gele den, op een zitting van het Kantongerecht te Leiden, dat mr. Briët in een zaak, waar bij een politie-agent spoedig tot een be keuring was overgegaan, deze opmerking maakte: Dat politiecorps is goed, hetwelk de orde goed weet te handhaven met geen of althans heel weinig proces-verbalen Met deze opmerking waren en zijn wij het nog volkomen eens. Nu wij over de politie schrijven, moeten wij in het algemeen belang toch nog voor iets anders de aandacht vragen. En dat is: het door vele politie-agenten slaafse h zich houden aan den letter van de Verordening, al dan niet op last van superieuren. Wij zullen met 'n paar feiten illus- treeren wat wij bedoelen. 1. Eenige heeren komen uit een verga dering, 's avonds tusschen 11 1/2 en 12 uur. Bij het afscheid van een hunner, een sla ger, presenteex-t deze laatste den heeren uit zijn winkel een hartig brokje mee te geven. Zulks geschiedt ook. Even daarna belt een politieagent aan. Hij moet er op wijzen, dat hier iets verkeerds is1gebeurd; in strijd met de Verordening is gehandeld, enz. De politie-agent voegde er bij te we ten, wie die lieeren waren en 'dat in dit geval zeker niet verkocht was geworden. 2. Verleden week op 'n middag in de Breestraat. Een tram heeft eenigen tijd stilgestaan. De passagiers zijn uit- en in gestapt. De conducteur staat gereed om te fluiten. Er komt iemand aan fietsen, heel kalm en op 'n breedte van de tram af. Een politie-agent (die het Stadhuis scheen te bewaken) vliegt toe, commandeert af te stappen. In dit geval ging de politie agent zelfs nog verder dan zich a-an den letter van de verordening houdenhij kende de desbetreffende bepaling blijkbaar niet goed. 3. Enlceic weken geleden. Maandagmor gen in de Biecstraat, vóór zevenen. Een politie-agent belt aan een huis, nog eens, lievig rukkend om de mcnschen wakker te krijgen. Er komt iemand in nachttoilet naar het deur-raampje, eenigszins angstig vra gend, wat er aan de hand is. „Een vuilnis bak staat buiten". „Dat is mijn vuilnis bak niet". „O", zegt de man, en het is historisch het belgelui wordt her haald bij de buren. 4. Om tien uur 's avonds laat een be woner van een der s'ingels even den hond uit. Hij gaat naar b'innen, is weer even in zijn kamer teruggekeerd, toen er gebeld werd. Een politie-agent: „Er loopt van u een hond buiten, die blaft. Dat mag niet gebeuren 's avonds na tienen". Wij wijzen hier op enkele klachten, ge grond op feiten, die ons den laatsten tijd ter oore kwamen. De bedoeling, die aan het politioneel optreden, getypeerd in bovenaangehaalde feiten, ben grondslag ligt, is gced: de zorg voor het nakomen van wet en verordening. Maar de uitwerking dezer bedoeling is toch meermalen inderdaad zoo, dat er ge gronde ontstemming of bespotting of beide door wordt opgewekt. Wij vertrouwen, dat men het daarmede te hevoegder plaalse eers zal zijn. En in dit vertrouwen vragen wij ook- met aandrang een plaatsje in dit blad. EEN LEIDSCH BURGER. STOMPWIJK-VEUR. GEMEENTERAAD. De bedrijfsbenrooting. Lang durige besprekingen. Gasprijs- verlaging. Zaterdagmiddag te 1 3/4 uur kwamen de Raden der gemeenten Stompwijk en Veur in Opc bare Gecombineerde vergadering bijeen. Voorz 3urgemeester W. Keijzer. Aan wezig alle leden, behalve de heer Van Dam. De voorz. opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen wordexi gelezen en nveranderd -"edgekeurd. Ingekomen is het verslag van het Ge meentelijk Electrisch bedrijf over 1327 en een verzcel schrift van den heer De Groot om verjiooging van zijn salaris; het le stuk wordt voor kennisgeving aangeno men, te:wijl het 2de stuk gezonden wordt aan de Commissie van Bekeer om prae- advies. Voorloopige vaststelling bedrijfsrekenin- gen 1927. De Commissie van Onderzoek maakt aanmerking op het overwerk en kan niet goedkeuren, dat voor de kosten van ver nieuwing meters, etc. leenmgen worden gesloten. Deze post behoort op onder houdskosten. De voorz. antwoordt, dat het overwerk, hetwelk gedaan wordt, noodzakelijk is en door geen andere dan vxkmcnschen kan worden gedaan. De vernieuwing meters etc. wordt beschouwd als vernieuwing en horot dus niet op onderhoudskosten. De heer Verheijen kan met het ant woord der Commissie van Beheer niet geheel accoord gaan; er geschiedt te veel overwerk, wat wel door werkloozen kan worden gedaan. Hij zet in deze z.jn mec- ning duidelijk uiteen en dient een vuor- btel in om voor bet geineentepcrsoiiecl den 8-urigeri werkdag in te voeven. De heer Wd>'"ee vindt ner niet juist, dat vernieuwing meters etc. niet op den post onderhoudskosten wordt geplaatst. Hij bespreekt ook de overuren De voorz. antwoordt nader, dat hot overwerk noodzakelijk is, en, als men hier voor een apar+e man zou moefceo hebben, zou deze overal verstand van dienen te hebben. De post vern euwiug hoort z.i. niet op on le-.boudskosten. De heer Verheijen en Willemse voeren hierover nog het woord. De heer Raaphorst zegt. dat de direc teur zelf heeft verklaard, dat hij er gaar ne een 4e man bij wil hebben. De heer Willemse wil algemeene be schouwingen houden over de Rekening. De voorz. merkt op, dat dit toch niet hoort en dat nimmer over de rekening aJg. beschouwingen worden gehouden. Hiertoe wordt dan ook na enkele be spreking z. b. s. besloten met alleen de heer W. tegen. Het voorstel-Verheijen, voor het Ge- meentepersoneel den 8-urigen werkdag in te voeren, komt dan in bespreking. De voorz. zet aan de hand van het Werkliedenregiment deze quastie nader uiteen, waarop de heer Verheijen zijn voorstel intrekt, mits de Commissie van Beheer zich houdt aan de art. 20 en 24. Vaststelling Bedrijf sbegrootingen 1929. De voorz. opent de algemeene beschou wingen. Wij zullen hier niet woordelijk aanha len, wat door de verschillende heeren werd gezegd, noch de vaak heftige dis cussies, welke werden gevoerd, daar ons dit in het oneindige zou voeren. Wij zul len trachten zoo duidelijk mogelijk de voornaamste zaken en voorstellen te ver melden, daar de vele besprekingen enz. soms moeilijk waren te volgen. De heer Willemse begint met een ern stige critiek uit te oefenen op de Com missie van Beheer, daar deze de Raads besluiten niet ten uitvoer brengt en dik wijls doet zonder goedkeuring van den Raad. De begrooting, aldus spr. bevat ver schillende onjuistheden en dat is te laken, te meer, waar door de Commissie op de ze onjuistheden is voortgewerkt. De gas opbrengst is te gering. Bij de uitgaven ontbreekt een post voor huisaansluiting, de post Meters is niet juist; de gasop brengst schat spr. in 1928 op 3S3.000 M3., de Commissie heeft over 1928 die op brengst verhoogd met 450ro M3. Spr. kan niet begrijpen, hoe men hieraan komen moet. Er worden te veel muntmeter ge plaatst vooral bij gegoede ingezetenen. Het verwondert spr., dat de Commissie op de Begrooting 1929 geen nieuwe oven heeft geplaatst. Het komt spr. voor, dat de Commissie heeft getracht de Begroo- ting 1929 ten koste van alles sluitend te maken en meent hiervoor een sprekend bewijs te kunnen aanhalen in den post voor onvoorzien, welke post hij niet kan goedkeuren. Hij vertrouwt, dat de Com missie steeds voor een en ander de mach tiging van den raad vragen zal. De heer Verheijen zegt, dat, zooals de Bedrijfsbegrootingen er thans zijn, hij deze nog nimmer gekend heeft. De hoofd- oorzaak ligt z. i. in de gasprijsverlaging, doch ook doordat in het bedrijf de hand f i den ploeg is geslagen en er gewerkt is. Ofschoon het bijna onmogelijk is, moet noodzakelijk wederom tot verlaging van den gasprijs worden overgegaan. Hij be treurt het, dat geen der werklieden is ge organiseerd. Spr. begi'ijpt niet, waarom op de be- grooting geen post wachtgeld inzake v. Waarden is gevlaatst. De benoeming per soneel aan de bedrijven gaat z. i. niet goed; hij keurt het ten zeerste af, dat er niet wordt gedaan om het Electrisch tarief met Delft verlaagd te krijgen. Spr. heeft met genoegen gezien, dat de Com missie met ingang van 1 Juli den Electr.- prijs zal verlagen tot 40 cent. Hij dringt er op aan dezen te verlagen tot 35 cent. De heer Small is de Commissie erken telijk, dat de begr joting sluitend is; hij adviseert de Commissie niet te bang te zijn, doch geloof te schenken aan hun eigen werk en den durf te hebben den gasprijs te verlagen. L e heer De Lange is eveneens voor verlaging, ook van den Electr. prijs tot 35 cent. Hij betreurt eveneens het onre- orgaids'-rd zijn der werklieden en be spreekt het geval-Ivoolsteeg. De voerz. antwoordt de verschillende heeren. Hij zet een en ander duidelijk uiteen en verdedigt de Commissie van Be heer, terwijl hij den heer Verheijen nader antwoordt inzake wachtgeld. Tot gasprijs verlaging kan de Commissie echter niet overgaan. De verschillende heeren voeren dan nog maals het woord. Een en ander zal bij het rapport der Commissie van Onder zoek nader besproken worden. In behandeling komt dan het rapport van de Commissie van Onderzoek. Uier- eerst komt aan de orde de post loonen personeel, huizoon en, enz. Er wordt hier over hefitg van gelachten gewisseld cn met hooge woorden geschermd, zoodat een en ander moeilijk is te volgen. De Commissie ad hoe kan niet accoord gaan met het ontslag van den voorman-fitter- stolcer KccDteeg en wil a^nog den post salar's op de be "rooting plaatsen. De Commissie van Beheer heeft in deze den Raad niet juist ingelicht, wat ten zeerste wordt gelaakt. Ten slotte wordt het voorstel der Com missie ad hoe het personeel de 10 er bij te ger- :n in stemming gebracht en door Stompwijk verworpen met 64 stemmen, en door Veur met 43 stemmen, terwijl het voorstel der Commissie van Beheer door Stompwijk wordt verworpen met 6 4 stemmen en door Veur wordt aange nomen met 43 stemmen, zoodat Ged. St. in deze zullen moeten beslissen. Besloten wordt de" post salaris Kool- steeg alsnog op de Begrooting te plaat sen. De lie-r Raaphorst, als rapporteur der Commissie ad hoe, wil een 4e man be noemen aan de bedrijven. De directeur heeft zelf gez?gd, dat hij een 4e man goed kan gebruiken. De \oorz. merkt op, dat de directeur tegen de Commissie van Beheer gezegd heeft, nog geen 4e man noodig te hebben. De Commissie van Beheer wil dit da"rom eerst onderzoeken en bespreken, hetgeen wordt goedgekeurd. Gasprijsverlaging. Hierover voeren ver schillende heeren het woord, die allen de verlaging ten warmste aanbevelen. De voorz. zegt, dat de Commissie van Beheer niet tot verlaging kan overgaan. De directeur heeft de Commissie voorge licht en gezien de berekeningen kan de prijs onmogelijk verlaagd worden. De heeren bepleiten verlaging en ver klaren, dat juist door de verlaging de omzet zal vermeerderen en gunstige re sultaten zal geven. Het voorstel der Commissie ad hoe den gasprijs voor verwarming van 9 tot 6 cent te verlagen, wordt in stemming gebracht en door Stompwijk aangenomen met 73 stemmen en door Veur met 43 stemmen. Het voorstel den 'prijs van het lichtgas van 14 op 13 cent te brengen wordt door Stompwijk aangenomen met 6— - stemmen en door Veur met 43 stemmen. In bespreking komen de huren der wo ningen bij de fabriek en de woning van den directeur waarover nog al lang wordt gepraat. De Commissie van Beheer zal een en ander nader onder de oogen zien. Contract Eelectriciteit met Delft. De heer Raaphorst zegt, dat de Comm. in deze niets doet. De voorz. merkt op, dat de Comm. van Beheer heeft geconfereerd met Delft, doch Delft zegt: contract is contract. Dc heer Raaphorst houdt vol, dat de Comm. weinig of niets doet of gedaan heeft en noemt in dit verband een bezoek, dat hij zelf te Delft heeft gebracht en waar hem een en ander is medegedeeld. De voorz. zegt toe, dat B. en W. zich tot Delft zullen wenden en hierover zou spoedig mogelijk rapport zullen uitbrengen. Benoeming personeel. De Comm. van Be heer wordt ernstig verweten, dat altijd reeds weken te voren bekend is, wie zal benoemd worden en dat zoo weinig jongo krachten worden genomen. Reeds nu werd de naam genoemd van een persoon, die met JJanuari aan het Bedrijf zou komen. Do Raden willen daarom het recht van benoe men aann zich houden en dienen hien _.ui een voorstel in. De voorz. antwoordt, dat de Comm. in deze geheel vrij uitgaat; dat nimmer van te voren iemand de toezegging heeft ge had benoemd te zullen worden. Aan de praatjes van de menschen kan men zich niet storen. De heer Verheijen merkt op, dat het toch dikwijls uitkomt; hij bespreekt in dit ver band ook de Brandweer, waarover zooveel praatjes loopen. De voorz. zet een en ander duidelijk uit een en tart iemand te bewijzen, dat de Comm. iets dergelijks deed. Hij vindt het vertrouwen in de Comm. wel erg gering; z.i. wordt er te veel gepraat en loopt men naar de Raadsleden in plaats van bij B. en W. te komen. Meestal worden de zaken aan de heeren nog verkeerd voorgesteld en ge looft men te veel de praatjes. Hierover worden heftige discussies ge-* voerd, waarop de heer Borst voorstelt, ge zien en gehoord de toelichting van de Comm van Beheer, van het voorstel af te zien, hetgeen z. h. s. wordt goedgekeurd. Iluurinstallaties Electriciteit. De Comm. ad hoe wil de huurinstallaties afschrijven, daar de Comm. van oordeel is, dat deze door de verbruikers al ruimschoots zijn betaald. De voorz. merkt op, dat de Comm. van Beheer zulks onmogelijk doen kan, daar voor deze installaties nog pl.m. 7000 moet worden afgeschreven. De afschrijving moet in 10 jaar geschieden, zulks volgens verordening van Ged. St. De heer Ver heijen doet een tusschenvoorstel om de huur-inst° lis ties te verlagen met 15 en dus huur en Meterhuur te brengen op 50 cent, daar hij overtuigd is, dat het voorstel der Comm. ad hoe toch verworpen wordt. Dit voorstel vindt groote bestrijding bij den heer Raaphorst, die niet kan begrij pen, dat de heer Verheijen als lid der Comm. ad hoc, die mede het voorstel tot afschrijving heeft gevormd nu een tus schenvoorstel doet, hij betreurt het, dat men zoo veranderen kan. De voorz. merkt op, dat men toch door de gehouden besprekingen en toelichtingen wel van inzicht veranderen kan. Wanneer men steeds aan een voorstel zoo vasthoudt, behoeft er geen Raadsvergadering meer te worden belegd en zijn B. en W. overbodig, daar de heeren dan op een fractie-verg. enz. de zaken wel kunnen klaar maken en B. en W. en de Comm. van Beheer de za ken dan niet behoeveen te verdedigen, daar men toch zijn eigen meening, tegen alles in, zal blijven vasthouden en B. en W. dus wel kunnen thuis blijven. De heer Verheijen verdedigt zijn voor stel. Het voorstel der Comm. ad hoe tot afschrijving huur-installaties wordt dan in stemming gebracht en door Stompwijk ver worpen met 64 stemmen; in Veur, waar de heer de Koning inmiddels de vergade ring heeft verlaten, staken do stemmen 32, zoodat hierover nader zal moeten worden gestemd. Het voorstel-Verheijen komt daarom dus niet in stemming. De bedrijfsbegrootingen worden daarna z. h. s. aangenomen met alleen de heer Wil lemse tegen. De voorz. antwoordt dan nog op enkele vragen betreffende personeel aan de be drijven, welke vragen in een vorige verga dering zijn gesteld door den lieer de Lan gen. De heer de Lange is het met het ant woord niet eens. De voorz. geeft dan een andere toelichting en zegt toe een en ander nader te zullen bespreken, waarmede de heer de Lange accoord gaat. Hierna slui ting. TER AAR. Geboren: Willem z. van P. Rietveld Winkel. Petronella Clazina d. van J. TouwSpring in 't Veld Teuntje d. van H. de RooijHeemskerk Gertrudis Cor nelia d. van L. v. Veenv. Nierop. Pieter z. van E. J. de BruijnAmbagtsheer. Overleden: W. Treur 86 j. Ger- rit z. van J. v. d. Haven 15 d. Geertrui Houdijk wed. van C. v. d. Sluis 78 j. Gijs- bert Boer 50 j. ovo-leden te 's-Gravenhage ZEG V/AART. Geboren: Ac ianus Petrus Cornelis, zoon van A. P. van Wens veen en W. M. van der Stap. Gehuwd: Y. Dikland, oud 33 jaren en N. Vroedsteijn, oud 32 jaren.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8