Rechtzaken. SPORT. Het auto-ongeluk te Ovcrschie. Zaterdag heeft de Rotterdamsche recht bank voortgezet de behandeling van de zaak tegen P. F. M. K., den automobiel- handelaar te Amsterdam, aan wiens schuld het tragische auto-ongeluk te Overschie zou zijn te wijten geweest, waarbij het echtpaar Groenhuizen het leven heeft ge laten. Het O. M. eischte ten slotte 9 maanden gevangenisstraf en ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor een tijd van 1 jaar. VOETBAL. R. K. FEDERATIE. De uitslagen. Overgangsklasse C. V. V. Z.—H. B. O. 5—1; G. D. A.—Graaf Willem 11. Tweede klasse H. Graaf Willem IID. O. N. K. 31; DuivenTeylingen 22. Duiven ITeijlingen 1 22. Op een zeer glad veld werd om 2 uur afgetrapt door Teijlingen. waarbij Duiven al dadelijk de bal overneemt in een aanval, die op niets uitloopt. Als er 10 minuten is gespeeld, komt Duiven voor het Teijlingen- doel en er wordt onhoudbaar gedoelpunt (1o). Van beide kanten komen de doelen in gevaar maar er kan niet goed worden doorgezet daar het terrein tamelijk onbe speelbaar is vanwege de gladheid. Voor de rust wordt dan ook niet meer gedoelpunt. Na de rust is het weer Duiven dat een bezoek brengt aan het Teijlingen-doel, maar deze aanval wordt afgeslagen. Er is dan 10 minuten lang een druk op het Teij lingen-doel en wij denken niet anders da-ii dat Teijlingen zal verliezen. En al is het Duiven dat er op dit moment 20 van weet te maken, plotseling gaan de Teij- lingers elkaar beter begrijpen en tenslotte is het P. v. Nob el-en die door toedoen van het geheele elftal zijn zwoegen ziet be loond door keurig in te schieten (2l). Vol goeden moed gaan zij weer naar het Duiven-doel, maar deze aanval wordt af geslagen. Nog vele volgen er, maar alles draait op nie+s uit. Nog vier minuten is er t6 spelen, wanneer een stormaanval van Teijlingen plaats heeft, de bal belandt bij den rechtsbuiten, deze zet kalm voor en het is de toestormende midvoor die den bal in het doel loopt. Duiven is het er echter niet mee eens, maar scheidsrechter Janssen is onverbiddelijk en wijst naar het midden (22> Nog eenmaal zien wij Duiven keihard tegen de paal schieten, maar ook aan den tegenovergestelden kant zien wij Teijlingen rakelings over schie ten. Met een ge-lijk spel'komt het einde. Scheidsrechter Janssen was goed op dreef en leidde correct. DIOC. HAARL. BOND. De uitslagen. Derde klasse D. S. J. C. IIISantpoort III 22; B. S. M. ITeylingen II 30. Dèrde klasse E. Leiden II—S. N. A. I 2—4; D. O. S. I S. J. C. II terr. af gek. Vierde klasse E Concordia IIS. J. C. IV 02: O. V. V. II—D. O. S. II 2—2; D. V. O. II -Leidc-n III 1—5. Junioren-Competitie district Leiden. Afdeeling A. Teylingen ILeiden I 43. Afdeeling B. O. V. V.Leiden II 10; Lisse II S. J. C., Lisse n. o. g. Leiden II—S. N. A. I 2—4. Onder leiding van- den heer Zoet wordt om even over tweeën begonnen. Leiden loopt direct hard van stapel en het S.N.A. doel wordt als het ware belegerd. De ver dediging weet voorloopig onheil te voor komen, doch zij kan de druk niet weer staan. Na tien minuten spelens weet Lei- de uit een algemeene aanval de leiding te nemen 10. Dan 'begaat S.N.A. de fout zich geheel te laten insluiten, wat oor zaak is dat Leiden steeds in de aanval is en na een kwartier spelens is de stand 20 in het voordeel van Leiden. Dan gaat S.N.A. inzien, dat het zoo niet gaat. Als dan de midvoor den bal te pakken krijgt) gaat hij op het vijandelijk doel af, doch als hij schieten wil wordt hij op un faire wijze op zij gezet. Dc scheidsrechter blaast en geeft Leiden een vrijschop. S.N. A. is hierdoor zeer ontmoedigd en Leiden blijft in den aanval. Een plotselinge door braak is Leiden noctlottig, want de mid voor maakt geen fout 21. Na eenige mi nuten is het rusten. Na de rust is S.N.A, steeds in de meer derheid. Bij een aanval van S.N.A. wil de spil hoog voor doel zetten. De keeper staat echter voor z'n doel, zoodat de bal achter hem in hot doel terecht komt (22) Door dit succes aangemoedigd wordt S.N. A. sterker. Aanval op aanval wordt on dernomen, doch bij een dezer weet de Leiden-verdediging niet anders dan cor ner te werken. Deze wordt keurig voor doel geplaatst, de rechtsbuiten loopt toe en geeft S.N.A. de leiding 23. Nog is het S.N.A. niet genoeg en als weer een cor ner .ontstaat, weet de linksbinnen hieruit de voorsprong te vergrooten 24. Dan wordt Leiden sterker en krijgt de S.N.A.- verdediging het hard te verantwoorden. Doch spil en speciaal rechtsback spelen een sublieme partij en het is aan hun te danken dat Leiden niet meer kon doel punten. De keeper kreeg nog een paar fik- sche schoten te verwerken, wat hij naar behooren deed. Onder een Leiden-aanval fluit dc scheidsrechter einde van dezen prettigen wedstrijd. O.V.V. II—D.V.S. II 2—2. Onder leiding van den heer Schoonder- gang trapt D.O.S. af. Aanvankelijk is D.O. S. in de meerderheid, maar weet dat niet in doelpunten uit te drukken. O.V.V. raakt langzamerhand wat beter ingespeeld, doch dc D.O.S.-verdediging biedt heftigen tegen stand. Na 'n half uurtje verslapt 't spel van O.V.V. D.O.S. weet hiervan handig ge bruik te maken door met een heel mooi schot te doelpunten (01). Hierna is het rusten. Na rust weer hetzelfde spel. Door een vergissing van een der O.V.V.-backs krijgt D.O.S. heel gelukkig 'n penalty Van der Poel weet echter 't harde schot mooi te stoppen. Doch 't is slechts uitstel van executie, want de D.O.S.-midvoor weet langs den te laat uitgeloopen doelman te scoren (02). O.V.V. pakt hierna krachtig aan en Meyers weet zoowaar met 'n kop bal tegen te scoren (12). O.V.V. blijft sterker en krijgt een penalty toegewezen, welke de D.O.S.-keeper weet te keeren. Na eenige D.O.S-aanvallen, komt de O.V.V.- voorhoede weer aan de beurt en krijgt door 'n fout van den scheidsrechter weer een penalty. Beekman doet 't nu beter en maakt gelijk (2—2). Nadat 't D.V.S.-doel nog op gelukkige wijze aan 'n doorboring ontsnapt was, kondigt de scheidsrechter, die maar matig leidde, 't einde aan. B. S. M. 11—Teijlingen II 3—0. Om 2 uur wordt beg-onnen onder leiding van scheidsrechter Smit. Aanvankelijk was aangesteld de heer Meijer, doch deze was blijkbaar verhinderd. Voor de rust bracht de Teijlingen-achterhoedo er niets van te recht en bij tegenwerking liet zij den moed geheel zakken, zoodat het met rust 30 stond. Na de rust zat Teijlingen er béter op maar de eer kon niet worden gered. Over het algemeen was het geen aangena me wedstrijd, die door den scheidsrechter partijdig werd geleid. De wedstrijd van Teijlingen III kon geen doorgang vinden wegens terreinafkeu- De Junioren van Teijlingen wisten een 43 overwinning te behalen op Leiden A. O.V.V.-Jun.Leiden II Jun. 10. Om half een blaast scheidsrechter Hof man beginnen. Direct is O.V.V. al in de meerderheid en de voorhoede belaagt het Leiden-doel. Langzamerhand weet de Lei- den-achterhoede het spel te verplaatsen, waarbij zich vooral de linksback onder scheidt. Voor rust weet geen van beide partijen te doelpunten. Na rust zijn de bordjes verhangen. Leiden is nu steeds in de meerderheid. Sommige uitvallen van O.V.V. zijn echter zeer gevaarlijk. Uit een dezer uitvallen ontstaat 'n scrimmage voor "t Leiden-doel, waarbij G. Lubben voor O. Y.V. weet te doelpunten. Leiden is hierna steeds in den aanval, maar weet niet te scoren, ofschoon de O.V.V.-achterhoede vrij onzeker werkt. Het einde komt met 10 voor O.V.V. R.K.S.V. „Meerburg" (Rijndijk). Gisteren speelde ^Meerburg I oegen ic Leidsche Veteranen. De oudjes verschenen met enkele invallers, welko goel volde den. Het was een vlot gespt el den wed strijd, welke in de beste vsrsrainl'i n.ding werd gespeeld. Het terrein was zeer zwaar, waard ooi- de veteranen meermalen onde- die om standigheden hebbende gespeeld, tot een kwartier voor het einde een voorsprong wisten te behalen van 42. Na een laatste krachtsinspanning wist Meerburg nog 2 doelpunl.cn te maken. Einde 4-4. Goed volgehouden, jongens. Van Meerburg muntten uit de spil, rechtervleu gel en midvoor. Bij de veteranen vooral keeper en linksback. Deze wedstrijd werd voorafgegaan door een oefenpartij Meerburg IIJunioren-elf tal. Stand 2—2. Goed gesoeoui, j union» Denkt aan de a.s. competitie. Twee leden onzer vereeniging waren te gast bij de Atlethiekvereen. „Rood Wit", alwaar zij do 25 K.M. m.arsch mco- liepcn binnen den vastgestelden tijd. Bravo jongens, maakt propaganda on der onze leden voor dezen lak van sport. Dinsdagavond 11 December hou it de Weleerw. Heer Kap. J. C. C. Groot, di tritcs-adviseur, uit Leiden, om half 3 in het Patronaat een propaganda-re lc. al waar wij alle leden, zoowel voe .'jailers als gymnasten met ouders, familieleden en kennissen, verwachten. HOCKEY. ENGELAND—NEDERLAND 1—1. Op het veld van de Nottinghamshire Cricket Club hebben Zaterdag de verte genwoordigende hockeyploeg van Neder land en het team van de Heclcey Associa tion tegen elkander gespeeld. Het Nederlandsche elfta-l kwam als volgt, in het veld: Doel: C. Hardebeck. Achter: De Waal, Tresling. Midden: Leegstra, Ankerman, Van Lierop. Voor: Kop, Van Voorst van Beest, Van der Rovaert, Kist en Van Tienhoven. Engeland won den opgooi en verkoos met de laagstaande zon in den rug te spelen. Voordeel van wind was er niet. Het veld was door rijp, waarop de zon niet den minsten invloed had gehad, zeer glad en snel. De Engelsche voorhoede, vlug en handig samenspelend, kwam direct al eenige malen gevaarlijk voor den Ne- derlandschen slagcirkel, maar buitenspel bedierf vaak tal van keurige aanvallen. Na tien minuten spelen doelpunt Neder land prachtig. Een snelle aanval van Van Tienhoven, een even mooie voorzet van Van der Ro vaert komt vlak voor doel en Van Voorst van Beest is er bij en slaat den bal in het doel. (0l). De Nederlanders hebben nu veel ver trouwen in hun kracht gekregen en de middenlinie met vooral Ankerman als ster INGEZONDEN MEDEDEELING. is schitterend. De Engelsche linkervleu gel Ashton-Shelly speelt fraai en de meeste aanvallen komen van dien kant. Te vermelden valt in do volgende 10 minu ten een ontzettend hard schot van Sa- ville, maar Hardebeck houdt even prach tig den bal uit zijn doel en heeft een kla terend applaus in ontvangst te nemen. Even later redt hij opnieuw op uitnemen de wijze. Een strafcomer door Kirkaldy genomen zeven minuten voor do rust le vert, evenals eenige andere corners geeri resultaat op. De enkele aanvallen der Ne- derlande-s vrvdin stee-1.-! no"- vóór zij den slagcirkel bereiken, gestopt. Het spel der Nederlanders in het midden van het veld is evenwel goed. Een strafcomer, eenige minuten voor de rust, brengt niets op en ook een strafcomer na een voorzet van Kop wordt niets, omdat de Nederlanders den bal eerst buiten den strafcirkel we ten te houden. Onmiddellijk na het sluiten voor de rust zet de muziek het Wien Neerlands Bloed in, dat staande, wordt aangehoord. Onmiddellijk na de hervatting zitten do Engelschen weer op het Nederlandsche doel, maar langzamerhand komen toch dc oranjemannen iets in de meerderheid. Van Lierop onderscheidt zich eenmaal door prachtig een aanval var Vines en Sa- ville te onderbreken. Een aanval van links kost een strafcomer bij het Nederland sche doel en deze strafcomer wordt door drie andere corners voor Engeland ge volgd. Uit een van deze corners wordt een keihard schot gelost door Saville, dat net naast gaat. De geheele Nederlandsche ver dediging werkt hard. Tres'ing en De Waal vallen op. Eenmaal redt Tresling prachtig. Na een ren van Shelley maakt. Engeland eindelijk gelijk, nadat Hardebeck een schot van Scarby had gestot. (11). Dit doelpunt was wel verdiend, het groote overwicht der Engelschen in aan merking genomen. Er is dan nog 14 minuten te spelen en het wordt gaandeweg donker. Mooi spel van Ankerman leidt tot een snelle door braak van Kist, die juist binnen den slag cirkel door Scott Freeman met groote kalmte tot staan wordt gebracht. Het spel verplaatst zich weer. De Waal, die den geheelen wedstrijd uitstekend speelt en v. Lierop houden het spel ver deeld. Een bully, vlak voor het Nederland sche doel wegens tegelijktijdig sticks (een zware straf) levert niets op. Even later is het tijd en hebben de Ne derlanders schitterend een gelijk spel be vochten. De wedstrijd mag voor Hardenbeck de kamp van zijn leven worden genoemd. De Waal stak met hoofd en schouders boven alle andere spelers uit. Ook Tresling was echter schitterend en door het onmiddel lijk spelen van den bal redde hij voor doel keer op keer. In de Nederlandsche middënlinie was de spil Ankerman verreweg de beste. Van Lierop heeft de grootste moeite gehad den snellen Engelschen rechtsbuiten Vines te houden, maar het feit, dat hij ttvee zekere doelpunten heelt voorkomen, mag niet on vermeld blijven. Leegstra heeft na een zwak begin behoorlijk gespeeld. Hij had in Ashton een uiterst lastigen en handi- gen tegenspeler. De voorhoede der Nederlanders was matig, vooral ook doordat, de Engelsche verdediging zoo uitzonderlijk sterk ^vas. ATHLETIEK. Veldloop kampioenschap van Nederland. Gisteren had op het. landgoed van den heer L. A. F. Prins te Wassenaar de jaar- lijksche wedstrijd plaats om het 10 K.M. veldloopkampioenschap van de K.N.A.U. opgedragen aan de R. K. Sportvereeniging Graaf Willem II. Tevens werd een veldloop voor nieuwe lingen gehouden over een afstand van 3 1/2 K.M., een van 5 K.M. en een over 3 1/2 K.M. voor K.N.A.IJ.-leden. In de kampioensklasse kwamen 26 deel nemers uit waarvan J. Zeegers ver supe rieur was temeer daar zijn ergste concur rent'Klaase na 4 1/2 K.M., den strijd moest opgeven. Zeegers passeerde als eerste den eindstreep met 13 sec. verschil op Geer- brandts. Van Leeuwen won het nieuwelingen nummer na vrij scherpen strijd met den Amsterdammer Martens. Eerst in den-eind spurt viel hier de beslissing. De resultaten luiden: Kampioensklasse 10 K.M. Ingeschreven 30, uitgekomen 26 deelnemers1. J. Zeegers 1923 A'dam in 34 m. 4 2/10 sec.; 2. P. Ger- brandts A.V.A.C., A'dam in 34 m. 17 8/10 sec.; 3. M. v. Heuven, A.V.A.C., A'dam in 35 m. 20 sec.; 4. P. Timmers, D.H.C. Delft; 5. D. v. IJperen, D.O.S. R'dam; 6. A. van Leeuwen, Graaf Willem II, Den Haag; 7. E. Rooijakkers, D.H.C., Delft; 8. P. v. Lee- nen. D.O.S. R'dam. Klasse B. Afstand 5 K.M. 4 deelnemers: 1. P. Peper, H.A.V., Haarlem in 18 m. 56 sec.; 2. J. v. Buuren, D.H.O., Delft in 20 ra. 3-11/5 sec.; 3. C. C'oeland, K.N.A.U., Den Haag in 20 m. 42 1/5 sec. Klasse C. 3 1/2 K.M. Ingeschreven 4, uit gekomen 4 deelnemers: 1. G. Loman, Graaf Willem, Den Haag in 14 m. 32 1/5 sec.; 2. C. v. d. Laan, Thor, Gouderak in 15 m. 14 sec.; 3. J. Bruggemans, Zwaluwen, Den Haag in 15 m. 14 6/10 sec. Klasse D. Nieuwelingen, afstand 31/2 K.M. Ingeschreven 62, uitgekomen 56 deel nemers: 1. P. v. Leeuwen, Hellas Den Haag in 14 m. 1 4/10 sec.; 2. A. Martens, Zeemeeuwen, A'dam 14 m. 35 3/5 sec.; 4. K. Boer, Thor, Goudenrak; 5 J. v. Kampen, Zwaluwen, Den Haag; 6. W. v. Noord, Rood Wit Leiden; 7. J. de Kok, Den Haag; 8. A. J. Kok, Zwaluwen, Den Haag; 9. J. Schunloop, Pro Patria, R'dam en 10. A. Bakker, Trekvogels, Den Haag. Clubkampioenschap: 1. A.V.A.C., A'dam; 2. 1923, A'dam; 3. D.H.C., Delft. „B o o d-W i t" b ij de „Graa f-W i 11 e ra veldloope n". Do Leidsche R. K. Athletiek- en Sport vereeniging „Rood-Wit" werd bij deze wedstrijden door vier leden vertegenwoor digd en wel in de 3 1/2 K.M. veldloop, klas se D. Door den grooten regenval der laatste dagen was het parcours zeer zwaar, mede door dc hekken en breede slooten. Deson danks slaagden allen er in het parcours in behoorlijk tempo af te leggen, en ieder zelfs een prijs in de wacht te sleepen. Ons lid R. v. Noort wist als No. 6 door de finish te komen, hetgeen een zeer goe de prestatie is, in aanmerking genomen dat er alleen in dezen wedstrijd 58 deelnemers startten. De volgorde van aankomst was aldus: R. v. Noort No. 6, Th. Stijnman No. 19, G. v. Oerlc No. 20, L. Molkenboer No. 25. Th. Stijnman moest reeds bij de eerste sloot een schoen offeren aan de, modder en liep on één sok verder. „Rood-Wit" kan op een goeden wedstrijd terugzien, voor de leden in ieder geval een aanmoediging om in deze richting door te gaan en zich voor te bereiden voor do 3 1/2 K.M. veldloop te Delft op 26 Decem ber. Woensdag-avond begint de indoor-trai ning 7—S l/2 Juniores, 9 1/2—10 Seniores, (zie vorig clubbericht). Allen present!! Aan dc eerste van onze drie groepwan- delingen voor juniores werd door 19 leden deelgenomen. Volgenden keer minstens 25 aan de start Het Rijks-Prentenkabinet en het college gebouw-K' K-csiesg. Na de Iverstvacantio zal het college- bouw der Leidsche universiteit in de Kloksteeg aan zijn tegenwoordige bestem ming worden onttrokken en daarna wor den bestemd, zooals wij reeds hebben me- gedeeld, voor de verzameling van het thans op het Rapenburg gevestigde Rijks prentenkabinet. Wij vernemen thans, dat, alvorens do overbrenging dezer verzameling naar het collegogebouw in de Kloksteeg zal kunnen geschieden, dit gebouw een inwendingo verbouwing zal ondergaan, waarvan de kosten nog uit cle tegenwoordige onder- wijshegrooting zullen kunnen worden be streden. De aanbesteding van dit werk zal reeds zeer spoedig tegemoet kunnen worden ge zien. De colleges, welke tot dusver in het ge bouw in de Kloksteeg werden gegeven, zullen 11a de Kerst va can tie voorloopig wor den gegeven in een gedeelte van het ge bouw der voormalige Kweekschool voor Zeevaart in het Noordeinde. Wat het leegkomende gebouw van het Rijks-Prentenkabinet betreft, dit zal, zooals wij ever eens reeds hebben medege deeld, worden bestemd om te dienen voor de administratie der universiteit en te vens worden ingericht voor het afnemen van tentamina en voor spreekkamers der hoogleeraren. Met het oog hierop zal ook dit gebouw een inwendige verandering on dergaan, zoodat er nog eenigen tijd mee gemoeid zal zijn, alvorens het voor deze doeleinden zal kunnen worden betrokken. De collecte ten Late van de weezen, giste ren na de liefdadigheidspredicatie van pa ter Hendrichs S.J. in de St. Petruskerk al hier gehouden, heeft opgebracht dc som van 901. De collecte, gisteren in de Kloosterkerk van den H. Leonardus aan den Haagweg, gehouden onder de H.H. Missen na een liefdadigheids; redicatie van den Weleerw. Pater Quir'nus van Rooyen, heeft opge bracht 125. Ingekomen bij de Vereen. „Schoolkinder voeding en -kleeding''gift W. F. K. 2.60, boetege'den over 1928 v. d. Meelfabriek „de Sleutels", v.h. De Koster Co. 10., Busje Vreemdelingenverkeer 6.25. Ten nadeele van P. A. is gisteravond uit de gang van café „Zomerlust" een rijwiel ontvreemd. Zaterdagavond is ten nadeele van L. A. een rijwiel ontvreemd, dat hij onbeheerd voor perceel Noordeinde 24 had laten staan. Zaterdagavond te 8 uur heeft ten huize van de familie S. in de v. Limburg Stirum- straat een 21/2-jarig jongentje een lepel jo- diumtinctuur ingenomen inplaats van abdij siroop. De hulp van den E. H. D. werd in geroepen, doch de dokter achtte ingrijpen niet noodig, aangezien het patientje er blijkbaar geen last van ondervond. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier op Vrijdag j.l. ten overstaan van II. M. Markusse, Notaris alhier, Dacosta- straat 47, kooper A. Dorrepaal voor 5400, Waardgracht 80, J. de Bruin, voor 755. Gemeentelijke Aankondiging Havengeld. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb benden, dat zij, die het havengeld over 19_j bij wijze van abonnement vooruit willen voldoen, zich daartoe, vanaf Maan dag 10 December .as., iederen Maandag, Dinsdag, Wognsdag en Donderdag van des voormiddags 10 tot 12 uur en des nam.-uags van 2 1/2 tot 4 y&mur, ten kan tore van den Direqteür jan Uien Markt en Havendienst (Waaggebouw) kunnen aanmelden. Bij die aanmelding moeten, 1 teneinde te hooge schatting £e voorkomen, geldige meetbrieven worden gehoond. Indien echter een mefetbr^ef/reeds eer der is getoond, behoef^ hij slechts dan te worden overgelegd als in den loop van het jaar eene verandering aan het vaar tuig heeft plaats gehad, welke op het laadvermogen van invloed is. Voorts vestigen zij er de aandai dat het abonnemetensgeld vo^JJ-'^vaartuj^-- gen, welke zich bij den aanvang vanöaét jaar in de gemeente bevinde-Dy-dnde eer ste helft van Januari 1929 moet zijn vol daan. Leiden, 8 December 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUIZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Lei den, Gezien het verzoek van J. W. Dubbe- laar om vergunning tot het oprichten van een drukkerij in het perceel Hoogewoerd no. 153a, I geven keinis aan het publiek, dafge-^ noemd yenfcek piet de hijlagén' on^de Secretarie ëezer jgemeente> ter visie ge legd is; alsmede pat op Zaterdag, den 22 De cember e.k| des yoormiddags te half elf uren op liejb Raadtrfus gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Agenda LEIDEN; Dinsdag. „St. Peter Kanis". Den Burcht, 8 uur. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap". „In den Vergulden Turk", 8 uur. Dinsdag. Ie avond. Sociale cursus in het Gezellenhuis, Rapenburg 52, 8.15 u Vrij'dag. 2e avond. Sociale cursus in het, Ge- zellenhuis, Rapenburg 52, 8.15 u. Zondag. Sluitingsavond Sociale cursus in het Gezellenhuis, Rapenburg 52, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 10 Dec. tot en met Zondag 1 6 D 0 c. waar genomen door de apotheek van den heer: C. B. D 11 y s t e r, Nieuwe Rijn 18, Tel 523 „Zuinigheid en zindelijkheid gaan van hand tot hand", zoo zegt de firma Vroom en Dreesmann in een circulaire, waarin 't gebruik wordt aangeprezen van de vloei bare zeep, waarmede heden en morgen de monstralies worden gegeven in het maga zijn der firma. Deze demonstratie mag voor ieder van belang genoemd worden, omdat de vloei bare zeep nog te weinig bekend is en het gebruik dus, in huis zoowel als in zaken nog veel kan toenemen. Men neme eens een kijkje de bij firma Vroom en Dreesmann. TOONEEL. Het wederzijdsch huwelijKsbedrog. Litteris Sacrum. Zaterdagavond is door de Vereeniging „Litteris Sacrum" in den Leidschen Schouwburg een vertooning gegeven van „Het wederzijdsch huwelijksbedrog" van Piet er Langendijk. Litteris Sacrum is een Vereeniging die zich blijkens de overgroote belangstelling geen plaats in den schouwburg was on bezet in een flinke waardeering mag ver heugen, een waardeering, die overigens, in dien wij op het vertoonde in dit blijspel mogen afgaan, alleszins verdiend is. Want om een stuk zoo op te voeren is meer noodig dan tooneelroutine, daarvoor wordt vereischt een grondige aanleg in het verfijnd weergeven van verschillende ka rakters, welke aanleg bij zoo goed als alle tooneelisten hier aanwezig was. En bijna was men zelfs vergeten, dat men hier met dillettanten te doen had. zoo dat er wel géwerkt moet zijn met een ijver en toewijding, die bij 'oeroeps-tooneeUe- zelschappen misschien weinig zal worden gevonden. De inhoud van dit in onze litteratuur be kende stuk behoeven wij wellicht hier niet weer te geven. De verwikkelingen komen voort uit het feit, dat Lodewijk, een verloopen edelman en een adellijke juffer Charlotte genaamd, elkander in 't huw'lijksnet trachten te ver strikken, allebei denkend een goede vangst te doen. De edelman wordt daarbij gehol pen, door zijn knecht, ec i verloopen sol daat, die zich dan voor hertog uitgeeft, ter wijl Klaar, de meid, de secondanto van Charlotte is, om welke vier hoofdpersonec, zich anderen gr epeeren. Vooral deze v-cr. uitstekend bijgestaan door Konstance. de moeder van Charlotte, hebben dit stuk ge speeld met een zwier en een losheid, die men bij niet-beroepstooneelisten niet zou verwachten. En op de eerste plaats noemen wij het spel van Jan, den verloopen soldaat, den knecht en vriend van Lodewijk, welke rol gespeeld werd door den heer H. de Wilde. Deze heeft aan de rol een geheel eigen ka rakter gegeven, hijzelf was weg en voor hem in de plaats was gekomen, oen ver loopen boemelaar met een geheel eigen afgerond karakter, dat heel den avond op kostelijke wijze scherp naar voren trad. On-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2