BINNENLAND. Land en l uinbouw SPORT. Rechtzaken. Uit de Rijnstreek. TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 7 DECEMBER 1928 R. K. VOLKSBOND. Jaarverslag. Blijkens heb jaarverslag was 1927 een goed jaar voor den Ned. R. K. Volksbond. Moest men de laatste jaren herhaaldelijk spreken van achteruitgang en had het den schijn, dat dit zoó zou blijven, in 1927 is gelukkig een verandering ten goede ge komen. Het aantal afdeelingen, dat sneu velde bleef ditmaal slechts tot één beperkt terwijl dit verlies door oprichting van een ander, welke beter en gezonder is gegrond vest, ruimschoots is goedgemaakt. Het to taal aantal bleef op 108 staan. Ook de achteruitgang van het ledental kwam tot staan. Er was zelfs een vrij groote voor uitgang nl. van 155 leden. Herinnerd wordt aan de Centrale Raadsvergadering op 26 September 1927 te Rotterdam gehouden, waar de bond ook statuair werd de Standsorganisatie der katholieke arbeiders, waartoe hij in tal van afdeelingen practisch reeds was ge groeid. Tevens werd hier besloten tot de aanstelling van nog twee gesalarieerde be stuurder?, wier aantal daardoor op drie werd gebracht. De godsdienstige afdeeling „St. Petrus Canisius" welke meer speciaal ten doel heeft: do Godsdienstig-zedelijke taak der bondsafdeelingen te bevorderen en zich ook vooral toelegt op de bevordering der gesloten retraite werd in 1927 in werking gesteld. Vragen van Kamerleden. De A. V. R. O. en de V..A. R. A. Op vragen van het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser: 1. Is het den minister bekend, dat de directeur van den post-, telegraaf- en tele foondienst zich gemengd heeft in het ge schil tusschen de A.V.R.O. en de V.A.R.A. en daarbij partij kiest voor de A.V.R.O.? 2. Heeft de minister daartoe opdracht gegeven en zoo ja, op grond waarvan; zoo neen, is hij dan bereid maatregelen te treffen, dat dit niet meer voorkomt? 3. Is de minister bereid er zijn mede werking toe te verleenen, dat de V.A.R.A. in het overleg omtrent de juiste verdeeling van den zendtijd wordt gekend? heeft de minister van" waterstaat geant woord ad 1. De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie heeft zich op 12 Novem ber j.l. telegrafisch tot de V.A.R.A. gewend in verband met de uitingen van die om- roep-organisatie ten aanzien van de A.V. R.O. op Zondagmiddag te voren. Door bedoelde uitingen handelde de V. A.R.A. in strijd met den inhoud van een brief van den ondergeteekende van 26 Ja nuari j.l. aan de verschillende omroep organisaties, welke strekking was medo te deelen, dat, aangezien in de practijk ge bleken is, dat het bespreken van beginse len en gedragingen van de omrocp-organi- saties voor dc microfoon leidt tot het kwetsen van de gevoelens van anderen, geen behandeling van radio-aangelegen heden voor de microfoon meer kan worden toegestaan. Het telegram van den directeur-generaal herinnerde aan den inhoud van dit schrij ven en verzocht verklaring aangaande deze uitingen- en omtrent de houding van de V.A.R.A. in het vervolg. Met een en ander wordt geen partij ge kozen voor de A.V.R.O.; indien de uitingen van andere zijde waren gekomen, zou ip overeenkomstige wijze zijn gehandeld. ad 2. Het in het antwoord op de eerste vraag bedoelde schrijven maakte noch maakt een andere opdracht aan den di recteur-generaal noodig; op den grondslag van dit schrijven ligt hetgeen de direc teur-generaal in dezen deed. binnen diens bevoegdheden. ad 3. Ingevolge artikel 3ter der P. en T.- wet zal bij het verleenen van een machti ging tot het doen van uitzendingen de be schikbare zendtijd, den Radio-raad ge hoord, naar billijkheid worden verdeeld over de omroep-organisaties, die voldoen aan nader bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen eischen. Het behoeft geen betoog, dat de zendtij den nie zullen worden vastgesteld dan na overleg met do betrokken omroep-organi- sadies, dus ook met de V.A.R.A. Het conflict aan de groenteveiling te Deventer. Geen van do beide partijen in den groen te- en fruit-oorlog te Deventer: de veiling en de kooplieden, wil van eenige toenade ring weten. De beide groepen gaan nu nog veel feller te werk door een sterke con currentie, waarbij de verliezen gedekt wor den aan den kant der veiling door bijdva- gen uit de kassen van andere veilingen en uit bijdragen van groote kweekers, en aan den kant der kooplieden door eigen kas middelen en door de grossiers-organisa tie. Op de gisteren gehouden veiling bleek, dat enkele kooplieden waren overgeloopen naar den kant van de veiling. De veiling verkoopt thans, om het pubilek te lokken, de aardappelen tegen een spotprijs. De bond van kleinhandelaren vergadert van daag om rancunemaatregelen te berameu. Ned. Jaarbeurs. Dinsdag had te Utrecht de alg. verga dering van aandeelhouders der N.V. Maat schappij tot exploitatie van Jaarbeursge bouwen, plaats. Het jaarverslag 19271928 werd goedge keurd. De exploitatie-rekening sluit met een voordeelig saldo van 27.463. 69, terwijl het saldo van de winst- en verlies-reke- ning ad 25.683.97 op nieuwe rekening wordt overgebracht. Het jaarverslag memoreert., de benoe ming van dén heer F'. H.'Fentenèer van Vlissingen tot voorzitter der venootschap en geeft voorts een overzicht van de bouw plannen, met welke uitvoering reeds voor de afloop van het boekjaar kon worden aangevangen, dank zij de medewerking van handel en industrie, die binnen zeer korten tijd, nadat de inschrijving op de 5 pet. obligatie-leening ad 750.000 was opengesteld voor 1/3 deel in deze leening had deelgenomen op grond waarvan het Rijk en de gemeente Utrecht elk eveneens voor 1/3 deel in de obligatieleening heb ben geparticipeerd. Zilverbons. De minister van financiën maakt be kend, dat in November bij de Algemeene Rekenkamer zijn overgebracht: 50.000 stuks onbruikbaar geworden zil verbons èr 1 van den bij Koninklijk be sluit van 19 Februari 1920 (Staatsblad no. 32) bepaalden vorm: 800.000 stuks onbruikbaar geworden' zil verbons h f 2.50 van den bijij Koninklijk besluit van 14 Juni 1918 (Staatsblad no. 357) bepaalden vorm. (St.ct.) Smokkelen van Hollandsch vee naar Duitschland. In antwoord op een vraag van een lid van den Pruisischen Landdag heeft de Pruisische minister van landbouw medege deeld, dat hem reeds herhaaldelijk klach ten over het smokkelen van vee aan de Nedcrlandsche grenzen, in overleg met de rijksregeering hebben bewogen, aan te dringen op een betere bewaking van de grenzen. De rijksregeering en d§ Pruisische re- gcering zullen opnieuw onderzoeken, of verdere maatregelen in dit verband moge lijk en uitvoerbaar zijn. Seringen forceeren. Uit Aalsmeer schrijft men aan de „N. Rott." In de bloemisterij alhier zijn in Novem ber op uitgebreide schaal proeven geno men op het gebied van het seringen for ceeren. Door de bemoeiingen van den Aalsmcersehen Tuinbouwbond, in samen werking met de afdeeling der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de, werd een aantal bloemisten bereid be- vondeTi, een partij seringenstruiken af te .slaan en die in het Vrieseveem te Amster- dag gedurende eenige dagen te doen bloot stellen aan de inwerking van eene lichte vdrsttemperatuur. Daar men reeds lang in de practijk tot de ervariug was geko men, dat do seringenstruiken, welke op don akker aan natuurlijke vorst waren blootge steld geweest, bij het forceeren geen moei te geven, dacht men hetzelfde te kunnen bereiken met kunstmatige vorst. De verge lijkende proeven met bevroren en onbevro ren struiken, genomen door de bekwaam ste trekkers, zijn echter niet meegevallen. In de kas was in het loskomen van de struik, noch bij den bloei ook maar eenig verschil op te merken. VOETBAL. De wedstrijd te Milaan. Nog meer persstemmen., Dc Romeinsche „La Tribuna" merkt in den aanvang van haar overzicht van den te Milaan gespeelden wedstrijd Italië Nederiand op, dat het Italiaansche elftal zijn eerste overwinning op het Holland- sche. heeft behaald. Tegenover het gesloten en snelle spel der Italianen, aldus het blad, stelden de Hollanders eenvoudige en snelle acties, bovenal gebaseerd op snelheid en doortas tendheid. Dit echter alleen vóór de rust. Na de hervatting domineerden de Italia nen op zulk een wijze, dat ze het Hol- landsche strafschopgebied als 't. ware be legerden. Gver het geheel genomen was de wedstrijd meer emotioneel dan mooi. Er viel intusschen op interessante manier de botsing tusschen twee systemen van voet bal te volgen. Do uitslag van den match was voor ons niet bevredigend, omdat hij bepaald werd door eenigo gunstige facto ren, die 'op zich zelf valsch zijn en geen waarde hebben voor de beoordeeling van de spelkwaliteit van ons team. De aanvallers, superieur in het dribbe len en samenspel, konden zich maar al te vaak voor het vijandelijk doel niet oriën- teeren. Daarvandaan een wanverhouding tusschen onze aanvallen en het aantal doelpunten. De Hollanders daarentegen, schoon minder opvallend in hun spel, minder tech nisch, wisten hun verschillende perioden van overwicht veel beter te benutten. Hun elftal heeft in Halle een buitengewoon doelverdediger. Als geheel genomen is de Hollandsche verdediging machtig en in staat, elke voorhoede te weerstaan. De back Van Kol en de halfs Kools en Van Heel zijn ware kolossen in hun spel. De wedstrijd, die door ongeveer 35.000 toeschouwers werd bijgewoond, bracht den Italiaanschen Voetbalbond 554.272 lire of 72.055 in kas. Na den wedstrijd Italië—Holland. De correspondent te Milaan van het Berliner Tageblatt heeft in zijn blad zeer waardeerend geschreven over het Holland sche spel in den wedstrijd ItaliëHolland. Vooral in <1q eerste helft speelden de Hol landers schitterend, waren sneller en rus tiger. De schrijver is van oordeel dat de Italianen zeer gelukkig waren met de be slissingen van den scheidsrechter Braun eerst door het gelijkmakende doelpunt toe te .kennen, dat gemaakt was nadat Le- "vratto'dén'bal in buitenspelpösitie had ge kregen en ten overvloede het lede eerst nog liet uitloopen, alsvorens het aan Ba- loncieri over te geven, daarna door in de 27e minuut voor een opzettelijk handsge- val van Caligaris in het strafschopgebied niet te fluiten. In de tweede helft was Italië 40 minu ten in den aanval en alleen aan den doel verdediger Halle was het te danken dat het niet op een debacle uitliep. De Neder- landsche verdediging hield prachtig stand en alleen door een ongeluk nl. een onop zettelijk handsgeval in het beruchte ge bied kon Italië door een strafschop het overigens verdiende winnende punt maken. Harry Denis geopereerd. Onze internationale achterspeler en aanvoerder van het Nedrlandsche elftal Harry Denis is dezer dagen in het Ge meenteziekenhuis door dr. Schoemakcr ge opereerd voor een dubbele breuk. De ope ratie is goed gelukt en de patiënt is zeer opgewekt. BILJARTEN. Leidsche Biljartbond. De uitslag van den wedstrijd R.A.V. 't Vierkantje, voor de le kl. L. B. B., luidt: B. d eRoo ('t Vierk.) G. Rietbroek (R.A.V.) H. v. d. Nat 1'. v. Ruiten W. v. d. Linden (res.) Jac. J. v. d. Meer 198 36 20 5.50 200 36 28 5.55 73 38 7 1.92 200 38 28 5.2C W. v. d. Linden (res.) 112 53 9 2.11 G. Rietbroek 200 53 17 3.77 s" 't Vierkantje 0 gewonnen partijen; R.A.V 4 idem. De uilslag van den wedstrijd A.D.O. I D.O.S. II voor de 2e kl. L. B. B. luidt: H. Slcwe (D.O.S.) 98 21 18 4.66 A. v. Rijsdam (A.D.O.) 125 21 23 5.95 H. J. dc Heiden Jr. 97 26 17 3.73 R. A. A. Bijleveld 125 26 18 -4.81 A. J. Offenberg 125 46 15 2.71 L. Slootjes 10S 45 12 2.40 H. Slewc 115 25 17 4.00 R. A. A. Bijleveld 125 25 20 5.— H. J. de Heiden Jr. 125 17 IS 7.35 A. v. Rijsdam 66 16 29 4.12 D.O.S. 2 gewonnen partijen A.D.O. 3 id. Dc uitslag van den wedstrijd S.D.O. I— D.O.S. III voor de 3e kl. L. B. B. luidt D. F. (D.O.S.) 34 30 5 1.13 G. Schouten (S.D.O.) 100 30 16 3.33 J'ac. v. d. Berg 100 36 12 2.77 R. Kantebeen 96 35 13 2.74 Swaak 90 39 21 2.30 M. Geertsma 100 39 10 2.56 IT. Rietbergen 55 38 10 1.44 A. K. 100 38 8 2.63 G. v. Berkel 71 52 7 1.36 F. Verstraaten 100 52 7 1.92 D.O.S. 1 gewonnen partij. S.D.O. 4 idem. Verduistering van 18.000. Een zeventig-jarige verdachte. Voor de Amsterdamsche Rechtbank heeft een 70-jarige kantoorlooper terecht gestaan, wien verduistering in dienstbe trekking was ten laste gelegd van een be drag van ruim 18.000. Verdachte die in het Huis van Bewa ring te Amsterdam is gedetineerd, beken de onder tranen. Met zekeren Z. had hij afgesproken, dat hij, wanneer de gelegen heid zich voordeed op het kantoor der Am sterdamsche firma, waarbij hij in dienst is geweest, geld zou wegnemen. Die gelegen heid deed zich op 17 Augustus 1.1. voor, toen een der firmanten met vacantie was en do ander zich naar de Beurs had begeven. In een der lokaliteiten van het kantoor was een voor het doen van betalingen bestemd bedrag van ruim 18.000 klaargelegd. Verdachte maakte er zich meester van en verliet het gebouw, zoogenaamd om op het hoofdpostkantoor een aangeteekenden brief tc gaan brengen. In een zijstraatje ontmoette hij Z., wien hij al het geld over handigde. Afgesproken was dat verd. de helft zou krijgen. Z. gaf hem echter van den buit maar 2000. Op een vraag van den Officier deelde verd. mede, dat hij Z. eens bekend had, in vroegere dagen 100U van zijn patroon to hebben weggenomen; van dozo bekentenis zou Z. gebruik heb ben gemaakt om verd. tot het wegnemen van de 1S.000 te pressen. Het O. M., mr. O verbosch, zeide dat verd. het slachtoffer is geworden van een minderwaardig mensch, dat hem door mid- uol van chantage tot het misdrijf gedwon gen heeft. Spr. noemde verd. een bekla genswaardig type. Hij eischte vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maan den preventief. Schuldmisdrijf. Mot oen auto op drie menschen gereden. Gasteren zette de Ainsterduinsche recht bank de behandeling voort van de straf zaak tegen den directeur cener scheeps bouwmaatschappij, die ter zake van schul 'isdrijf vervolgd wordt. Mei de door hem bestuurde auto reed hij in den nacht van 8 op Januari her haaldelijk toeterend en niet snel zich voort-bewegend op het Rembrandtplain diwairs door een aantal menschen hoen, die bezig waren den weg over te steken. Do drom voetgangers, die niet wisten waar zij zoo gauw heen moesten, stoof uiteen, maar drie gearmd l*oopende menschen, een man, een vrouw en een zuster, konden niet zoo spoedig uit de voeten komen. Zij werd aan gereden en op den grond geworpen. 't Ergst er aan toe was de zuster, die onder de auto terechtkwam en een tot- in het enkelgewricht reikende verbrijzeling van hot onderste deel van het 1 inkerscheen been en kuitbeen opliep. Zij werd eerst op 2 April uit liet ziekenhuis ontslagen en was toen nog niet hoelemaal hersteld; zij loopt nog moeilijk en dit zou dus ver klaarde de behandelende geneesheer op 25 October 1.1., toen de zaak voor het eerst diende vooreerst nog wel zoo blij ven. Volgens verdachte had hij en de drie personen, die in de auto zaten, dien avond van 6 tot 12 uur ieder drie borrels gedron ken. Thans werden als getuigen allereerst eenige politic-beambten gehoord. Zij ver klaarden. dab verdachte na het ongeluk zeer van streek was en bij het uitstappen uit dc auto een sohommeienden gang had. Ook rook hij naar sterken drank. Daarentegen vond een dokter, die hem in liet wachtlokaal der agenten zag, dat- verdachte wel ontsteld, maar niet onder den invloed was. Het O. M., mr. O verbos ch, achtte ver dacht-es schuld aan de aanrijding bewe zen. Dat verdachte omler -den invlced vn-n sterken drank had verkeerd, nam hij niet aan, want dit is niet af te leiden uit het enkele rieken naar sterken drank, terwijl er voor den sohommeienden gang van verdachte een verklaarbare reden was. Waar verdachte nog nimmer veroordeeld werd en het gebeurde voor hem een vol doende les zal zijn om in de toekomst voozichtig te wezen, beperkte spreker zijn eiisch tot 500 boete of 50 dagen hech tenis. Het eenig noodzakelijke. Een schipper moest een wijsgeer over zetten. Hij was een wijsgeer van den echten stempel: diep denkend, strak starend, zeld zaam sprekend en dan nog over den over vloed zijns harten: de wijsheid, de kennis. Ook hier, in het bootje, behield hij zijn karakter en tuurde naar de naden in de planken, alsof hij daaruit nieuwe wijsheid zou kunnen opzuigen. Hij was een hartstochtelijke wijze, die de kennis niet alleen stelde boven alles, doch haar ook door iedereen aldus gewaar deerd wenschte. Hij verbrak dan ook voor een oogenblik zijn hoog voornaam zwijgen om op 't onverwachts tot den schipper de vraag te richten: Vriend, hebt gij ooit wijs begeerte bestudeerd Do stoere bootsman antwoordde in gullen en ronden schaterlach: Neen, nooit! Maar met den ernst van het graf zeido hem zuchtende de wijsgeer: dan hebt gij een. kwart van je leven verloren. Toen volgde een oogenblik van zwijgen, verbroken door een tweede vraag des wij zen: Vriend, hebt gij ooit meetkunde be studeerd Een herhaalde bui van vroolijkheid bij den schipper, die even gulhartig als daar straks antwoordt: neen nooit. In nog zwaarder ernst betreurt de wijze dit gem.s, door het woord: vriend, dan hebt gij de helft van uw leven verloren. Weer volgde een oogenblik van zwijgen, verbroken door een derde vraag van den wijsgeer: Vriend, hebt ge ooit sterrekunde bestudeerd? welke vraag op een zelfde wijze werd beantwoord: neen, nooit! I11 altijd treurigen ernst zegt hem de wijze: vriend, dan hebt gij drie kwart van uw leven verloren. Intusschen was de wind opgestoken en waren de golven onrustiger geworden. Ter wijl de wijsgeer het levensverlies in den schipj.er zwijgend zat te bejammeren, had deze met toenemende bezorgdheid de on gunstige weersverandering aangezien en bereidde zich voor op het ergste. Dit. liet zich niet lang wachten. Een hevige ruk wind wierp het bootje omver en schipper en wijsgeer ploecrden in de fel bewogen wateren. Met krachtige slagen trachtte de schipper den oever te bereiken. Hij zag eens cm naar zijn kameraad in 't ongeluk en de wanhopige pogingen ziende, welke deze deed om boven te blijven vroeg hij hem: zep, heb je ooit zwemmen geleerd? Proestend en spartelend, antwoordt hem de wijsgeer: neen, nooit! Dan ben je je geheele leven kwijt riep hem ue schipper toe. Daar ligt in deze bittere ironie een hoogst beteekenende levensles: de voor naamste taak, die wij hier te vervullen heb ben, is het leven te behouden onzer zielen. En al het andere kan nuttig zijn en schoon en goed dit is het voornaamste, wat wij te doen hebben. Het zal ons bitier weinig baten, indien wij onzen geest verrijken met alle mogelijke verheven en diejizinnige kennis, als wij aan den geest de hooge kennis onthouden des hcils. Juist daarom drijven op do wereldzee zulke massa's wakken, treurige resten uit ontelbare schipbreuken, omdat die ééne noodzakelijke kennis werd verwaarloosd. Gekomen aan de uiterste grens van het menschelijk weten cn kennen, zal de arme mensch onbvredigd daar nederzitlen en zuchten: ijdelheid- ijdelheid terwijl dat eenvoudig hart, dat zich opgewerkt heeft in de kennis des heils, een eeuwigheid van ju bel tegemoet gaat. Zeker, de menschelijke kennis en men schelijk weten zijn hoogst te waardeeren. Meer nog: juist de menschelijke, weten schappen zijn uit haren aard goede wegwij zers naar den maker van den mensch en het menschelijk hart, naar God.. Zij zijn do dienaressen der waarheid zegt Louis Veuillot, wapenen en werktuigen om haa te verdedigen. Maar daarom ook moeten zij beinvlocd worden door die ééne noodza kelijke kennis, de kennis des heils, de we tenschap van God. Indien gij een der menschelijke weten schappen mist, zal u dit niemand ten kwa de kunnen duiden: een mensch kan niet alles kennen. Maar indien gij de groote kennis des heils mist, dan is dat een schan de en een bederf. „De grootste, onwetend heid is' niet deze, dat men de wonderen der lectricileit niet kent, maar dat gij niet knt- en niet wilt kennen de wonderen van God- Ontwikkelt u dan naar hartelust in het menschelijk kennen en weten, maar ontwik kelt u vooral in de keunis des heils. Dwaasheid is het, zich in tc spannen voor iets wat. vergaat eu wat liet minste geldt in ons; en misdadig, te verwaarloo- zen wat blijft en eeuwige waarde heeft. Wat het zwaarst is, moet hot zwaarst wegen. („Omhoog3'). ALPHEN AAN DEN RIJN. Afscheidsavond kapelaan J. F. Lips. Gisteravond kwamen in de St. Joseph- zaal een zevental kalli. vereenigingen bij een om afscheid tc nemen van kapelaan Lips, die door zijn benoeming tot kapelaan te Alkmaar heden deze parochie gaat ver laten. Onder de talrijke aanwezigen waren de Zcereerw. Deken, Em. Pastoor, Zeercenv. heer A. Hellegers, kapelaan Boekei, het Kerkbestuur benevens de vereenigingen „Wilskracht", „Ons Tooncel", do Propagan- daclub „St. Paulus", het Kruisverbond, Ma ria vereeniging de Patronaatscommissio en jongens en Bibliotheek-commissie waarvan kapelaan Lips adviseur was. Onder 'applaus trad Zijneerw. de zaal bin nen. Onmiddellijk daarop werd do avond geopend met. een mooi uitgevoerde op- marsck door „Wilskracht", waarna de gym nasten hun clublied ten gehooro brachten. De Zeereerw. Deken sprak thans een openingswoord, waarin hij zich verheugde over de aanwezigheid der zeven vereenigin gen om Kap. Lips hulde te brengen. Spr. dankte den scheidenden kapelaan voor al les, wat hij gedaan heeft, met den wensch dat God het hem moge loonen en hem ge zondheid moge geve, om zijn verdere le venstaak te vervullen. Hierop verleendo de Deken het woord aan den jongeheer van der Putten, die namens de Misdienaars eenige woorden van dank sprak, onder aan bieding aan Kapelaan Lips van hun portret in lijst. Vervolgens bracht kapelaan Bockel na mens de parochianen Zijneerw. dank voor den 9-jarigen arbeid hier in Alphen door hem verricht, als collega voor de trouwe vriendschap, welke hij steeds zal blijven herdenken. Namens dc verschillende ver eenigingen bood kap. Boekei den scheiden den adviseur een blijvend aandenken aan in den vorm van een ruststoel. Achtereenvolgens werd gesproken na mens het Kruisverbond door den heer L. v. Rijn, namens Wilskracht door directeur en voorzitter. Vervolgens werden door „Wilskracht" weer enkele brugocfeningen uitgevoerd. Daarna was het pauze w.o. aan de aan- wozigen koffie en sigaren worden aangebo den. Als voorzitster der Mariaverceniging werd kap. Lips toegesproken door mej. van Egmond. Ondertusschen zong een mooie groep meisjes der M. V., gekleed als enge len ten tooneele het „Credo-lied". De heer A. v. Vliet, bracht namens de Bibliotheekcommissie Zijneerw. in eenige welgekozen woorden dank. Achtereenvolgens voerden nog het woord H. Janmaat namens do patronaatsjongens, de heer J. Zirkzee namens „Ons Tooneel". Spr. wees vooral op de zwaro taak welke de vertrekkende regisseur steeds gedurende de 9 jaar met liefde had vervuld. Namens dc Patronaatscommissie bracht de heer van Halderen dank voor do prettige samenwer king. Ten slotte sprak namens de propaganda- club, de heer van der Putten, een hartelijk woord van dank aan Kap. Lips, voor de velen zwaren moeizamen arbeid door hem verricht. Nadat nog de heeren Vlasman en Velt- man het woord hadden gevoerd, nam kape laan Lips het woord. Spr. was aan het eind van zijn loopbaan hier ter plaatse en wil gaarne een dankwoord spreken hoewel dit hem zwaar valt. Van zijn 13 priesterjaren heeft hij er 9 hier doorgebracht. Met genoe gen herinnert spr. aan het aangenaam te huis aan de pastorie, waarvoor spr. den Do ken hartelijk dank zegt. Vervolgens richt spr. zich tot het Kruis verbond en hoopt dat het Bestuur in zijn werk moge volharden. Met de Mariaver ceniging heeft spr. moeil.jkc dagen meege maakt; het zaakje draait echter nog. Voor de bibliotheek heeft spr. steeds veel sympathie gehad. Alphen's Parochianen mogen deze meer gaan waardeeren. Met „Ons Tooneel" heeft spr. 21 uitvoeringen mtegemaakt en met het bestuur steeds prettig samengewerkt, waarvoor hij het be stuur dank brengt. 't Spijt Zijneerw. dat hij afscheid moet nemen van „Wilskracht". Hij hoopt binnen kort, bij dc herdenking van het 10-jarig be slaan, tegenwoordig te zijn. Spr. hoopt, dat de gymnasten do woorden, vervat in hun clublied, zullen opvolgen en hooghoiiden. Van de Patronaats-commissie hoopt spr., dat zij steeds in het belank van het patro naat zal blijven werken. Do jongens drukt Zijneerw. op het hart het insigne: „Aan Christus trouw" hoog te houden. Hij ver trouwt, dat zij degelijke kath. jongens zul len blijven. Ten slotte brengt kapelaan Lips allen hartelijk dank. De Deken verzoekt hierna „een lang zal hij leven aan te heffen, waaraan door de aanwezigen geestdriftig gevolg werd gege ven. Allen kwamen leap. Lips nog een laat ste handdruk geven, waarmede deze af scheidsavond ten einde was. Ongeval op de fabriek. Gisteren is op het fabrieksterrein van den N.V. Houthan del v.h. Jacob Spreij, een werkman van een stapel hout gevallen. De man, die vrij ern stig aan het hoofd werd verwond, werd per auto naar dr. van W. vervoerd. Typhus. In het gezin van de G. in <le Willemstraat doen zich drie gevallen van typhus voor.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5