STADSNIEUWS.' Academienieuvvs. Laatste Berichten Telegrammen. Marktberichten. Advertentiën. BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van Dec. 1928, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste Barometerst.: 773.5 te Isafjord. Laagste Barometerst. :741.1 te Skudncsnaes Verwachting tot den avond van 10 Dec.: Matige tijdelijk krachtige Westelijke tot Noordelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. En kele hagel- of sneeuwbuitjes. Kouder. STORIV.WAARSCHUWINGSDIENST. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt seinde hedenmorgen 9.05 uur aan alle pos ten: „Wecst op uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR 6.8 C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagavond 4.16 uur tot Zaterdag morgen 7.27 uur. zal zijn. Want waarlijk, verdient deze B.K. Zangver., waar jongens en meisjes op een gepaste manier de zang beoefenen, steun en waardeering. En wat dien avond te hooren gebracht zal worden, is zeer zeker te prij zen. Wij vergeten o.a. niet hel mooie maar zeer moeielijke werk Super flumina" van Hubert Cuypers. Ik hoop dat het bestuur deze regelen in overweging zal nemen en dat de Katholie ken van Leiden de uitvoering met een groot bezoek zullen vereeren. U, mijnheer de Eedacteur, dankzeggen de voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met hoogachting J. VREEBURG, Leiden. Catharinestraat 11 Dr. V. Fr. BüCHNER. Gisteravond is na een korte ongesteld heid in den ouderdom van 44 jaar overle den dr. Victor Friedrich Büchner, conser vator voor de handschriften aan de Rijks bibliotheek alhiér. Armenraad. Op Donderdag des avonds 8 uur, zal in het Nutsgebouw, Steenschuur 21, voor den Armenraad als spreker optreden Dr. H. C. Jelgersma over het onderwerp: „Voorzorg verpleging en nazorg van geesteszieken". Tot deze vergadering worden uitgenoo- digd de leden van den Armenraad en de leden van de in den Armenraad vertegen woordigde instellingen, terwijl voor andere belangstellenden op het bureau, Lammer markt 67, toegangsbewijzen kosteloos ver krijgbaar zijn. Gisterenavond hield de R. K. Jonge Middenstands Vereeniging „St. Peter Ka nis" als St. Nicolaasavond voor haar leden een goed geslaagden en druk bezochten „Kien"-wedstrijd. Te circa 9 uur opende de voorzitter, de heer Westen, dezen avond en heette alle aanwezigen van harte Avelkom. Na een korten uitleg werd direct daarop met den wedstrijd aangevangen. Als prijzen had het bestuur beschikbaar gesteld wild, bestaande uit hazen, eenden, konijnen enz. enz. Van den aanvang af lieerschte er een gezellige stemming. Tus- schen alle andere geluiden door, hoorde men „kien" roepen. De heer Geijer kwam als eerste prijswinnaar uit de kienaren met een grooten haas. Nadat de vele overige prijzen waren overhandigd aan de win naars bood de voorzitter, namens de ver. allen aanwezigen een comsumptie aan, het welk met een hoeratje werd aangenomen. Hierna hield de voorzitter, nog een kor te speech, waarin hij de leden aanspoorde, steeds meer vrienden en kennissen op ver- eenigingsavond mede te brengen en leden te werven, en zoodoende het ledental steeds meer te verhoogen. Nadat do voorzitter op de gebruikelijke wijze had gesloten, bleven de leden nog eenigen tijd zeer gezellig en vroolijk bijeen. De brugwachter van de Blauwpoortsbrug heeft bij de politie kennis gegeven, dat al daar is komen aandrijven een warmoeziers- schuit. Inlichtingen bij de politie of bij den directeur van den markt- en havendienst. Op het jl. te Utrecht gehouden Espe- ranto-examen slaagden voor diploma A. (taaibekwaamheid) de dames J. W. en M. J. Ouwerkerk en de heeren J. A. Omver- kerk en J. v. d. Weijden, allen leden van R .K. Klubo Esperantista, alhier. LEIDEN. Geslaagd: Cand.-examen Indisch recht de heer H. v- d. Tas (Leiden); Arts-examen le gedeelte de heeren J. 0. van Heil (den Haag), E. A. Hasselbach (I. e i d e n) bevorderd tot arts: P. J. van Iersel (Raamsdonk), J. D. Koch (den Haag). MARY S. ALLEN Miss Mary S. Allen is het hoofd van de vrouwelijke politie in Londen; en, als men mij zegt, dat dit allesbehalve vrouwelijk klinkt, dan ben ik het roerend met den spreker of spreekster eens! Toch doet deze vrouwelijke politiecom- mandant „vrouwelijk" werk en heeft zij succes, waar de overredingskracht van den man faalt! Zooals men weet, hebben de Engelsche kiesrechtdames tijdens den oorlog haar actie gestaakt, om zich geheel te kunnen wijden aan den dienst van het vaderland. De mannen werden opgeroepen, de vrou wen bezetten hun plaatsen. Zoo vormde zich onder leiding van Nina Boyle, een be kende feministe uit Zuid-Afrika en Miss Damer Dawson, een vereeniging van vrou wen om als hulp voor de politie op te tro- den. Immers het politiewezen moest ge handhaafd blijven, wilde men dat de wet ten van het land werden nageleefd. Nu had deze vrijwillige arbeid dat vóór, dat het vrouwelijke hulp was van getrainde krachten, die men gaarne aanvaardde. Toen na den oorlog de mannen vrij kwa men en de vrouwen uit de haar veroverde plaats wilden verdringen, ondervonden do mannen Vegen stand bij het publiek, waar dc vrouwen zich inmiddels de sympathio hadden verzekerd. Dit was een machtige bondgenoot, die niet weinig meewerkto aan de bestendiging van hare pnsitie. Zoo werd de tijdelijke Woman Poli e Service tol een vasten dienst gevormd, onder den titel van „Woman's Auxiliary Service". Aan bet hoofd van dit vrouwelijk politiecorps stond' commandant Marv S. Allen, die in haar boek „The Pioneer Policewoman" een kort overzicht geeft van den arbeid, die reeds gedaan is en die nog gedaan moet worden. Drie hoofdpunten brengt ze dan naar voren: Opleiding onder vrouwelijk toezicht, het dragen van een uniform, be- eediging, kortom gelijke rechten en sala- rieering evengoed als mannelijke politic beambten. In Engeland neemt deze beweging toe; er bestaan opleidingsscholen te Londen, Glasgow, Bristol, Liverpool en Edinburg. Leerlingen, die deze scholen bezoeken, moeten zeer zeker voor sociaal werk voelen en het is niet overbodig, dat zij een cursus van maatschappelijk werk hebben gevolgd, alvorens bij het corps te worden toegelaten. De leidsters Mary S. Allen en Miss Da mer Dawson hebben nog niet te klagen, dat de belangstelling in haar arbeid ver flauwt. In de jaren 1916-1918 hebben zij 985 leerlingen opgeleid d.it.z. haar de so ciale problemen bijgebracht, ingewijd om trent de maatschappelijke nooden, do prostitutie, venerische ziekten en drank zucht. Kortom alles wat den zelfkant van het leven doet zien, voelen en lijden. Dat er voor deze zaak tact en fijngevoel noo- dig is, ligt voor. de hand en wie zou die meer bezitten dan juist de vrouw? Hier in Holland zijn we al gekomen tot een vrou welijke politie op zedelijk gebied en reeds is gebleken, dat in deze afdeeling haar hulp onontbeerlijk is. Dat de vrouwelijko politie in het buitenland goed werk ver richt staaft Miss Allen met de volgende voorbeelden: In de oorlogsdagen was or in de nabijheid van de groote industriestad Grantam een militair kamp ingericht, waar 18000 soldaten gelegerd waren. Zo deserteerde met hoopjesdisciplinaire straffen baatten niet. De vrouwen met haar groote overredingskracht brachten de schul digen weer tot hun plicht. Zoo verhaalt zij ook hoe een paniek werd gekeerd. Een soldaat, wiens verstand door den oorlog tijdelijk verbeisterd scheen, had zich in zijn hoofd gezet, dat de under- groundtunnel een loopgraaf was en de mensclien, die achter hem afdaalden om den trein te pakken vijanden, die hem op de hielen zaten. Hij begon heftig met zijn wapens te werken; en groote ongelukken zouden zijn geschied, wanneer niet een vrouwelijke politiebeambte in uniform den woesteling tot kalmte had gebracht. Een vrouw, al was ze dan ook in politieuniform, ken toch geen vijand zijn? Hiermede doet Miss Allen het nut zien van uniform dra gen. In het begin van haar loopbaan was de vrouwelijke politie nog geen erkend, op zich zelf staand, lichaam. Toch werden de vrouwelijke politieagenten in afdeelingen geplaatst en werkzaam gesteld op het ge bied der zeden- en kinderpolitie. In Duitschland heeft men hét Engelsche voorbeeld van vrouwelijke politie nage volgd toen men had leeren kennen de kracht, die van de vrouwelijke leden uit gaat. Mary S. Allen werd door de Duitsche autoriteiten uitgenoodigd om vrouwen voor dit ambt op te leiden, nadat men bij onder vinding wjst (met de bezetting in 1923 wa ren er Engelsche vrouwelijke politieagen ten in Duitschland werkzaam geweest) welk nut dit vrouwelijk corps zou stichten. De saamhoorigheid van die twee uiteenloopen- de naties was uitstekend zes van de beste Engelsche krachten werden er heen- gestuurd en leverden een gunstig resul taat. Thans zijn de Duitsche vrouwelijke poli tieagenten officieel door de overheid er kend en genieten ze dezelfde rechten als hare mannelijke collega's. Ten slotte zou men niet kunnen geloo- ven, dat degene, die de ziel is van dezo heele beweging in haar jeugd een zwak, teer schepseltje was, dat niet wist wat „sport" bcteekende. Heeft Mary S. Allen veel nagedacht en neemt ze thans haar re vanche? Wie zal het zeggen? Laten we ho pen, dat het goede van dit streven een wel daad voor de maatschappij moge blijken M. v. B. (De Morgen). Berichten reeds opgenomen ïn een gedeelte onzer vorige oplage. HAAGSCHE RECHTBANK. De schietpartij te Zundert. De Haagsche Rechtbank heeft heden vonnis gewezen inzake de vordering van de weduwe van Meer tc Zundert tegen den Staat en tegen de beide marechaussees Claassen en Coolen. Zooals men zich herinneren zal, is de man van eischeres in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 bij een schietpartij dood geschoten, toen de marechaussees in zijn café controlo wilden uitoefenen ter zake van do drankwet, waartegen van Meer zich heeft verzet. Op grond hiervan had de weduwe een schadeloosstelling voor zich en voor haar minderjarige kinderen gevorderd. De rechtbank heeft thans de door ge daagden voorgestelde exceptie van niet- ontvankelijkheid verworpen, en alvorens verder te beslissen, eischeres toegelaten, om door getuigen te bewijzen, dat de mare chaussees haar man zonder eenige aanlei ding hebben doodgeschoten en mitsdien een misdrijf hebben gepleegd en in strijd met hun instructie hebben gehandeld. Het getuigenverhoor zal plaats hebben ten overstaan van mr. Thorbecke op 30 Ja nuari a.s. te 11 uur. Aanrijding tusschen tram en auto. Op den Admiraal do Ruyter-weg te Am sterdam heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een sneltrein van de N. Z. T. Mij., beide komende van de Wiegbrug. Ondanks remmen van den tram bestuurder kon de lanrijding door de glad heid der rails niet voorkomen worden. Ver volgens reed een in dezelfde richting rijden de tramwagen van den Sloterdijkdienst eveneens door de gladheid der rails van achteren tegen den slilstaanden wagen, waardoor de laatste wagen van den sncl- dienst uit de rails werd gelicht. Het tram verkeer uit de stad had plus minus» 40 mi nuten vertraging. Er hadden geen persjon- lijke ongelukken plaats. Overreden en gedood. De heer v. Eyr technisch" ambtenaar bij de gemeente Tilburg kwam hedenmor gen, toen hij op zijn fiets door de Zomer straat reed onder een vrachtauto en werd onmiddellijk gedood. De ongelukkige was ongehuwd en 54 jaar. BUITENLAND. De affaire van de „Gazette du Franc" Een brief van Poincaré. PARTJS, 6 Dec. (V.D.) De bladen pu bliceerden een brief van den minister-pre sident Poincaré aan den socialistischen af gevaardigde Chastanet, die in zijn interpel latie-aanvrage gezinspeeld heeft op de mo gelijkheid, dat ook parlementsleden en le den dor regeering betrokken zouden zijn bij de affaire van de „Gazette du Franc". Poincaré deelt mede, dat de in de inter pellatie genoemde onderstaats-secretarfis Henry Pate is. Hij heeft echter zijn functie bij de „Gazette du Franc" bij het aanvaar den van zijn functie als onderstaatssecre taris neergelegd. De minister-president ver zoekt den afgevaardigde verdere namen te willen noemen en stelt de vervolging van alle schuldigen in het vooruitzicht. Het schandaal heeft als eerste gevolg ge had, dat op last van Poincaré een wets ontwerp wordt uitgewerkt tot regeling van het vrije beursverkeer. Doodelijk motorongeluk. Uit Breda wordt ons gemeld: Gisteravond omstreeks half 7 kwam ter hoogte van de buurtschap Effen onder Princenhagen de motorrijder, N. Roovers, met de duo-rijder zijn neef, in botsing met een wagen. De aanrijding was zoo hevig, dat de barries van de wagen braken. De be stuurder van het motorrijwiel wrd zwaar gewond ij stierf spoedig na het ongeval. De duo-rijder en de voerman van den wa gen kwamen met den schrik vrij. Het mo torrijwiel werd vernield. Het lijk van den heer Roovers werd naar het ziekenhuis overgebracht. Verdronken. Uit IJmuiden wordt ons gomeld: De 56-jarige C. J., opvarende van het Noorsche s.s. „Skogheim", liggende in de haven van het hoogovenbedrijf, is na met zijn zoon een bezoek aan verschillende ca fés te IJmuiden te hebben gebracht, bij het passeeren van de groote sluis te wa ter geraakt en verdronken. Ofschoon de man spoedig werd opgehaald, konden de evensgeesten niet meer worden opgewekt. Noodlanding. Toen hedenmorgen het legervliegtuig no. 123 op weg van Soesterberg naar Am sterdam lroven Wcesp vloog, haperde plot seling iets aan den motor. Het gelukte den bestuurder niet den motor weer te laten werden, zoodat een noodlanding moest worden gemaakt. Het weiland van den heer Postengen onder Weesperkarspel werd als landingsterrein uitgezocht, daar een landing in de nabijheid van Weesp niet mogelijk was tengevolge van den hoo- gen spoordijk. Het vliegtuig kwam tame lijk goed terecht, alleen de motor werd eenigszins naar binnen gedrukt, terwijl het landingsgestel afbrak. Dc bestuurder de heer Th. Coppens kwam er goed van af. Typhus te Arnhem. Sedert eenigen tijd komen in Arnhem een aantal typhusgcvallen voor. In 't ge heel zijn er thans 16 personen ziek. De pa tiënten worden gedeeltelijk thuis, gedeel telijk in de barakken verpleegd. De stakende arbeiders in Columbia. Botsingen met de militairen. NEW ORK 7 December. (VD.) Volgens berichten uit Bogota in Columbia hebben tusschen de stakende arbeiders in do ta baks-plantages en do militairen ernstige botsingen plaats gehad. Nadere bijzonder heden ontbreken. Bomaanslag in een dagblad-drukkerij. WARSCHAU, 6 Dec. (V.D.) Uit Lem- berg wordt gemeld, dat hedenmiddag op de drukkerij van het dagblad „Slowo Polskie", een regeeringsgezin dagblad aldaar, een geheimzinnige bomaanslag heeft plaats ge had, welke nog niet kon worden opgehel derd. Bij den directeur van het blad werd door een kruier een pakje bezorgd, dat er als een geschenk uitzag. Toen de directeur ht pakje wilde openen, volgde een ontplof fing, waardoor het interieur van hét bureau geheel vernield werd en alle vensterruiten van het gebouw sprongen. Er ontstond een begin van brand, dat door de brandweer echter spoedig kon worden gebluscht. De directeur werd gewond oan gelaat en han den. eVrdere persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. 'Je Anatolische spoorweg. LONDEN, 7 December (V.D.) Na on- derhandellingen tusschen de Turksche re geering en vertegenwoordigers van de aandeelhouders van den Anatolischen spoorwg, die ongeveer 5 jaar geduurd heb ben, is, naar uit Constantinopel gemeld wordt, het koopen van den spoorweg door Turkije een feit geworden. Alle eigendom men van dc spoorweg-maatschappij gaan aan de Turksche regcering over. De over eenkomst moet nog door het Turksche kabi net en de nationale vergadering worden goedgekeurd. Üj Volkenbond wordt zuinig. LONDEN, 7 Dr ber (V.D.) Uit Ge- nève wordt gemeld, dat de Volkenbond de grootste zuinigheid betracht. De secretaris generaal heeft last gegeven, dat bij de zit ting van den raad alle onnoodige uitgaven moeten worden vermeden. De staf van den Volkenbond die naar Lugano zal gaan, zal zoo klein mogelijk zijn. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.34i/4 Londen 12.0727/32 New-York 2.49 Parijs 9.72U/-ag Brussel c... 34.611/0 Zwitserland 47.97 Milaan 13 03W2 Madrid 40 23 UsJo 66 40 Kopenhagen 66.40 Stockholm 66.55^/0 SVeenen 35.02 l'rasg 7.373/4 Prolongatio 4!/2 DE BEURSOVERZICHT. van gisteren. De bedrijvigheid ter beurze liet heden weer het noodige te wenschen over en bet waren slechts enkele fondsensoorten, die wat beweging veroorzaakten. De stemming was daarbij onregelmatig Terwijl de Phi- lips-aandeelen vast gestemd waren, lagen dc Kunstzijde-aandeelen gedrukt in de markt. Kiichenmeisters liepen onder bcurs- tijd verscheidene pets. naar boven. Van de Suikers waren H.V.A.'s opnieuw aan aan bod onderhevig. Oliewaarden prijshoudend, zoowel wat Koninkl. als diverse minder courante soorten betreft. Rubbers op klei ne schaal verhandeld, terwijl Schcepv. bijna geheel verwaarloosd waren. Amciika- nen stil. LEIDEN, 7 Dec. Vee. Aanvoer 582 run deren, 98 kalveren, 932 schapen. Stieren 25: 190375, Kalf- en Melkkoeien 91225 385 Varekoeien 170270, Vette ossen en graskalveren resp. 223: 275—425, sch. a. d. haak 58100 ets., en 79: 30100. Vette kalveren 18: 65125, sch. a. d. haak 1.20 1.35. Nuchtere kalveren 80: 917, Vette schapen 312: 2845, Wcideschapen 620: 2032. Magere Varkens 462: ƒ1746, Lond. 40, 5054 ct. p. K.G. levend gewicht. Zouters 100: 5862 ct. p. K.G. 1. gew. Big gen 562: 6—11. Bokken of geiten 4: 4 10.— Kaas. Aanvoer 69 partijen, le s. Goudsche kaas per 50 K.G. 5457, 2e s. 5053, 2e s. Leidsche 5254, mindere soort 4851. Handel matig. Aan de Stads waag gewogen: 47 partijen, 1650 stuks, 13578 LEEUWARDEN, 7 Dec. Kaas. Sleu telkaas 3651, Nagelkaas 2836, Gouda 4970, Edammer 4675. Aanvoer: 29212 K.G. Boter. Mijnboter le kw. 2.20, 2e kw. 2.18, 3e kw. 1.80, veilingprijs ƒ2.141.99. Aanvoer: 12/9 30/6 0/12, Commissie 2.36, bondsnoteering 2.35. WOERDEN, 6 Dcc. Eierenveiling. Kip peneieren groot 8.40—1.0.—, klein 5.50— 7.70, en Eendeneieren 3.00 per 100 stuks. Aanvoer 2300 stuks. WOERDEN, 6 Dec. Fruitveiling. Belle fleuren 27 cent, Armgaard 17—22 cent, hooilaars 1624 cent, goudrcinet 1761 ct. campagne zoet 9—32 cent, zoeto veen 16 cent, pippeling 21 cent( prins. Noble 20—33 cent, louwtjesperen 1823 cent, winterjan 927 cent, ijsbout 2327 cent, bergamot 16—19 cente sintremi 24 cent, stoofpeer 27 cent, mettispeer 8—19 cent, Brederode 21 —26 cent, jdepeer 17—33 cent, spruiten 10 —16 cent, witlof 10—16 cent, kroten 2—7 cent, uien 9 cent, knollen 35 cent, Laas 1.101.12 alles per kg.; roodekool 38 cent, boerekool 2 cent, savoyekool 37 cent, wittekool 3 cent en bloemkool 14 cent per stuk. Heden overleed tot onze diope droefheid, in den ouderdom van 76 jaar, voorzien van do H.H. Sacramenten der Sterven den, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw CHRISTINE ADELAIDE REBECCA UMIAND "Weduwe van don Heer H. M. LA CHAPELLE Bilthóven: F. M. Lh CHlPELLA G. LJ CHAffELLE— I IrfADEUMTS A in werd am FR. LA'CHAPILLE Assen Dr. E. H. LA CHAPELLE H. LA CHAPELLE- YAX GÜRP LOTJE en GERDA Oegstgeost, 4 Dec. 1928 Volstrekt eenige kennisgoving Hcdon overleed na oen kortstondige ziekte, voor zien Yan de H.H. Sacra menten dor Stervenden, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, de heer LEONARDUS P0UW in den ouderdom van 80 jaren. 9160 Roelofarcndsveen: L. WAGENAAR- Pouw. N. WAGENAAR en Kinderen. Woubrugge: S. J. POUW. M. POUW-DissELDORr Roclofarondsycen: OATH. M. DEJONG- Pouw. JAC. DE JONfe on ónderen. Haarlem merjjioer: JOH. v. RUIDEN— Poüjv. M. v. RUITEN en Kinderen I I0 0 g m a d ef, ANNA POUW- v. d. Post. en Kelderen Roelof are 11 d s v een: THEOD. v. d. MEER— Po uw. J. v. d. MEER en Kinderen Amsterdam: - J. POUW, Religieuse R 0 e 10 f a r 0 n d 8 v e 011 JAC. F. POUW MARIA A. C. POUW ANNA H. POUW Roelofarenduveen, 7 Dec. 1928 De plechtige H.H. Uit vaartdienst zal plaats hebben op Maandag 10 December, voormiddag tc 91/o uur, waarna do be grafenis in het familiegraf DANKBETUIGING. Door deze betuigen fwij onzen hartelijkcn dank Ivoor do velo bewijzen van belangstelling, welke wij mocht «1 oiidervindeip- bij dc Opening van c Garage. I F /"Til37 „Oo^ter-Garago" GEBRSi VAN ULDEN Verloskundige en Vrouwenarts BILDERDIJKSTRAAT 10 IS MORGEN VERHINDERD SPREEKUUR TE HOUDEN 9141 Mevrouw PIECK, Stations weg 23, vraagt tegen I Januari een voor daa en nacht, fayzelf standig kan koken erfwerken, v.g. g.v. 9129

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3