DE DOORBRAAK DER AMSTELKADE BUITENLAND. 20ste |"'rt-n:i VRIJDAG 7 DECEMBER 1923 No. 6048 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct» Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. u Kleine advertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Me,t groote ongerustheid werd de toe stand dooir de Poideo-besburen der aan grenzende polders gadegeslagen, dag en nacht waren ook zij in de weer en hielden de wacht. Maar vooral waren het de Polder besturen der dieper gelegen polders, 200- ails van den Polder Nieuwkoop en van den Zevenhovenscben polder, welke ongeveer 4 M. lager liggen, die met angst en vrees ifa bet hart bet water steeds maar zagen stijgen en die, elk oogeniblilk een doorbraak luier of daar vreezende, zonnen en zonnon, maar geen middelen konden beraimen om bet gewaar te bezweren. Ook op eigen lijfsbehoud bedacht, werkten allen gaarne mede om den gevreesden, gemeensobappe- ïijifeen vijand te koeren; wij mogen evenwel niet nalaten bier even vatt te leggen, dat ook vele malen geconstateerd mocht wor den, dat echte, belangeloozo hulpvaardig heid hier wonderen verrichtte. Het ergst werd gevreesd voor den Poilder Nieuwkoop, welke eene droogmakerij is met een polder- peil van 5.70 M. N.A.P. en welks ringvaart gemeen ligt met het polderwater van den Polder Nieuwkoop en Noorden, welke laatste, voor een groot deel uit rietland en water bestaande, in tegenstelling met de droogmakerij meestal den Natten Pol der genoemd wordt. Overal waar mogelijk werden dammen geslagen om bet water van deze ringvaart en bet poiiderwater te scheiden. Hierdoor was men dlan water stand in de ringvaart fcipoedig meester; slechts eeniige dagen dreigde nog gevaar voor den SdhükerpoMer, welles kaden vrij zwak zijn. De Droogmakerij bood de eer ste daadwerkelijke hulp, zij stond den Natten Polder toe een duiker door hare kade in dien Nieuw'koopsoheu weg te leg gen om zoodoende een gedeelte van bet Fa/ter te kunnen overnemen. De duiker voerde een flinke massa water af, tot bij eene inspectie op 1 December eene te haastige afsluiting plaats vond, waardoor de duiker het begaf en zelfy een gevaar voor doorbraak der kade ontstond. Men mag er zich niet over verbazen, dat de ingelanden der droogmakerij bierdoor voor eene doorbraak bevreesd geworden waren en weinig lust meer hadden om nog eene loozinig op hunnen polder toe te staan. En toch iis het heuech geen. waagstuk om weer een duiker te leggen Ook de andere po-lders waren niet on genegen te helpen. Ook zij begonnen den drang van het water steeds meer en meer te voeüieu. Aan den Noordscben dijk was de overstrooming begonnen, thans- volgden ook de Hollandsche kade lanigs de Meije, de Nieuiwkoopsohe weg en de Ziendeweg. Toen Zomdag, 2 December, een noordelijke wind bet water in het zuidelijk deel op zette, werd met maai en macht ingegre^ pen om bet water over den Ziendeweg te keeren en dezen weg berijdbaar te hou den. Met zakken zand, bouten beschoeiin gen en aarde werd een wa-terkeering ge maakt. Beter was het geweest om op deze overatrooming, welke van niet zeer groote beteekenis was, toe te zien en een afvoer voor het water te maken naar de minder diep gelegen polders, zooals den Zuid- en NoordeindOr-polder, welke een slechte 45 c.M. en den Polder Acbttienhoven, welke een slechts 32 c.M. lager polderpeil beeft, en waarbij geen nadeel te vreezen was en Steeds kon worden ingegrepen. Aldus was men tot een spoedige ontlasting van den Polder Nieuwkoop en Noorden gekomen. Te voren moest hierover echter nog eens met de verschillende polderbesturen van gedachten worden gewisseld en eerst 3 December begon men eenig resultaat in dezen te bereiken. Het allereerst werd overeenstemming verkregen met het Wa terschap de Gemeene Boezem van Zeg veld, Zegveld erbroek en Acbttienhoven; in de Hollandsche kade werd op 300 M. ten Westen van Slikkend'am een duiker van 1.10 X 060 M. gelegd, welke 6 De cember 3 uur 's nachts in werking werd gesteld. Op den Meijepolder wordt langs- een 25-tal duikertjes, welke vanuit de Meije op de stoepslooten der boerderijen liggen, geloosd. In de Meijekade is verder een duiker van 0.60 X 0.60 M. op den Hornpolder, een deel van den Noordzijd- schen polder te Bodegraven, gelegd. En ten slotte wordt nog langs het schut- sluisje te Aarlanderveen op den Zuid- en Noordeinder polder geloosd. Met dit alles- to zamen helpen dus deze vier polders al is het dan nog slechts gebrekkig en niet zoo krachtig, als dit wel zijn kou. den Natten Polder, welke zelf nog met zijn stoomgemaal aan de Ziende 160 M3. wa ter per seconde uitslaat. Wanneer het weer niet tegenvalt, zal het gewaar voor de andere polders spoedig geweken zijn. Een kleine maand is er echter nog wel mede gemoeid, vóór die toettamd normaal zal zijn, doch was de Polder Nieuwkoop en Noorden op zich zelf aangewezen gebleven, dan was zeer zeker twee maanden daar voor noodig geweest. Draait het weer echter, komt er storm, of wel vorst cn daarna dooi, dan is niet te voorzien, wat hier nog gebeuren kan, wat voor onheilen nlog te vreezen zijn, dioch juist niet voor de onder water staande polders, maar voor de andere. Daarom is thans oen di recte, krachtdadige hulp meer dan noo dig. Een gebied van ongeveer 14.000 H.A. wordt hier toch met waterschade be dreigd. Wat de Noorderbuurtsohe polder betreft is- een overeenkomst tot overname van water met den Zevenhovenschen polder getroffen. De schade is nog moeielijk te ramen. Aan dichting van die doorbraak, waarvoor palen van 12 M. lengte gebruikt werden, plaatsen van dammen, leggen van duikers enz. is een bedrag van 30.000 te stellen. Het land in de overstroomde polders is grootend eels rietland, waarvan heele stuk ken opgedreven zijn en waarvan de schade niet bij benadering ie op te geveen; groo- tendeels ook weiland, waaraan de schade gering is. In de laatste jaren was er echter een nieuwe tak van het land- en tuin bouwbedrijf aan het opkomen. Hier en daar treft, men er wat tuinlanden en bol lenlanden aan en ook eenige bloem- en heesterkweekerijen. Deze hebben grootere schade. We hoorden van een kweeker, die voor 20.000 schade aan bollen had. Met dit alles is de schade, voorzoover ze thans te o-verzien is, dut' zonder die aan het rietland, op 100.000 te stellen. J. H. M. BELGIE Het Amnestie-ontwerp door de Kamer aangenomen. De Belgische Kamer keurde gisteren met 93 tegen 3 stemmen en 58 onthoudingen der socialisten het regeeringsontwerp inzake de amnestie goed. ENGELAND De toestand des konings. Een geruststellend bulletin. Gisteravond halfnegen werd het volgen de bulletin gepubliceerd: „De algemcerie toestand van den Koning is onveranderd gebleven sedert het bulletin van hedenmor gen. De aandoening aan de beneden rech terzijde van de borst is meer definitief ge- localiseerd, hetgeen den vooruitgang in den toestand van den patient van de laatste twee dagen opnieuw bevestigt". De prins van Wales wordt a.s. Woensdag ochtend om vijf uur aan het Victoria Sta tion verwacht. Met medewerking der regee ringen en spoorwegdirecties van Italië, Zwitserland en Frankrijk zijn regelingen ge troffen, die het den kroonprins mogelijk maken, in zoo kort mogelijken tijd Londen te bereiken. Alles hangt daarbij natuurlijk af van de snelheid, die de kruiser „Enter prise", aan boord waarvan de prins zich bevindt, kan blijven ontwikkelen. De „En terprise" is uit Aden vertrokken en wordt hedenavond negen uur te Suez verwacht. ITALIË. De spanning met Frankrijk. Nieuwe aanvallen op de Franse he politiek in Syrië. Dezer dagen heft Poincaré in de Fran- sche Kamer verklaard, dat Frankrijk zijn mandaat over Syrië niet moet prijsgeven, daar anders „een mogendheid met imperia listische neigingen" er zich van meester ma ken zal. Deze uitdrukking heeft in Italië groote verontwaardiging gewekt. De bladen varen met groote heftigheid tegen Frank- rijks' politiek in Syrië uit, en de „Corriere dTtalia" gaat zoover te beweren, dat Syrië van het Fransche mandaat ernstige nadee- len heeft ondervonden. De afwezigheid eener omlijnde recon structie-politiek heeft eenige Syrische ge bieden in ellende gedompeld. Een feit is er onder het Fransche beheer in Syrië ge schied: de beschieting en de brandstichting van Damascus. Het democratische Frank rijk behandelt de Syriers als een half-bar- baarsch volk. De „Giornale dTtalia" publiceert vijf foto's, die de beschieting van Damascus en een aantal lijken op een openbaar plein toonen. Het blad verklaart deze foto's reeds twee jaar in zijn bezit te hebbenhet had ze niet gepubliceerd als Poincaré Italië niet „geprovoceerd" had. JOEGO-SLAVIË. Strafmaatregelen in Kroatië. De minister van binnenl. zaken besloot den prefect van Agram zijn pensioen te geven. De commandeerende generaal van het district Agram is naar Usküb overgeplaatst POLEN. Tegen de duelwoede. De laatste weken is het duel in War schau aan de orde van den dag. De eene uitdaging volgde op de andere, vooral ook in parlementaire kringen. Te midden van de daardoor in het parlement gewekte op winding kwam het bericht van het duel Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Een geruststellend bulletin over den toe stand van den Engelschen koning. In Zuid-Amerika hebben stakende land arbeiders vier steden bezet. BINNENLAND. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer werd bij de behandeling van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de subsidie voor de R. K. Handelshoogeschool met 45 tegen 34 stem men verworpen (lste blad). In de gisteren gehouden avondvergadi ring van de Tweede Kamer werd de behan deling der Waterstaatsbegrooting voortge zet (lste blad). Een mislukte aanslag op een auto bij Steenwijk (Gem. Berichten, 2de blad). Inbraak met brandstichting te Woensel (Gem. Berichten, 2e blad). tusschen een rechtsstaand journalist en een bekend directeur en reserve-officier, waar bij de laatst bij de eerste ronde door een kogel in het hoofd gedood werd. Deze gebeurtenis gaf den stoot tot een levendige actie tegen de duelwoede. Do socialisten dienden nog denzelfden dag een ontwerp in, waarbij het tweege vecht gelijk wordt gesteld met moord en poging tot moord, terwijl officieren even tueel onmiddellijk uit het leger moeten worden gezet. Daar de rechtsche partijen op grond van godsdienstige overwegingen voor het ont werp zijn, bestaat volgens berichten uit de Poolsche hoofdstad de mogelijkheid dat het soc. ontwerp spoedig wet wordt. TURKIJE. De halve maan gaat verdwijnen. Moestafa Kemal heeft nu definitief be sloten om ook het symbool van het oude Turkije op te ruimen. De halve maan zal uit de Turksche vlag verdwijnen. De oorsprong van de halve man, die door Europa steeds als het symbol der mahome- daansche heerschappij beschouwd werd, ligt in het duister. CHINA. De verhouding tot Japan. Betoogingen van studenten. De studenten te Nanking hebben op groote schaal gedemonstreerd, met het doel druk op de regeering uit te oefenen om een krachtige houding aan te nemen bij de a.s. onderhandelingen met Japan ter re geling der hangende kwesties. Tot nog toe hadden er geen onlusten plaats. De anti-Japansche vereeniging heeft een petitie gezonden aan de nationalistische re geering en aan het bestuur der nationalis tische partij, de Ivoeomintang, waarin de volledige terugtrekking wordt geeischt van de Japansche troepen uit Sjantoong, voor dat de onderhandelingen met Japan ge opend worden. Verder stelt de vereeniging eenige eischen betreffende de Japansche politiek in China en noodigt tenslotte ieder land uit op to staan tegen de imperialisti sche plannen van Japan en de buitenland- sche politiek der regeering en der Koeomin- lang te steunen. AMERIKA. Steden door stakers bezet. 'Actie van landarbeiders in Columbia. Particuliere telegrammen melden, dat 9000 landarbeiders in Columbia, die sedert midden-November in staking zijn, onder communistische leiders vier steden, Santa Marta, Cienaga, Sevilla en Aracatsca, heb ben bezet. Staat van beleg afgekondigd. In verband, met de ernstige stakingsun- lusten, waaraan ongeveer twaalf duizend arbeiders, die werkzaam waren in de bana nenplantages in de provincie Magdalenain de republiek Columbia, deelnemen, is de staat van beleg over dit gebied afgekon digd. Het schijnt, dat de arbeiders door communistische agitators uit Mexico zijn opgehitst. De eigenlijke oorzaak dor staking is een loongeschil dat reeds eenige weken han gende is. De stakers, die over slechts zeer primitieve wapens beschikken, zouden zich op verschillende plaatsen verschanst heb ben. Op de plantages zijn groote verwoes tingen aangericht. Een aantal regeerings- ambtenaren wordt sinds eenige dagen als gijzelaars vastgehouden. Tusschen militai-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1