Uit de Rijnstreek. Land en Tuinbouw KERKNIEUWS." ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Dinsdag 11 December, des namiddags te 7 uur. Agenda 1. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan H. Oudenes, q. q. alhier. 2. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 23 Juli 1928, waar bij aan A. C. Rietveld te EJsselstein ver kocht werd een perceel bouwgrond aan de Rozenstraat en hem te ontslaan van zijne verplichting tot het geven van schadeloos stelling. 4. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een perceel weiland aan de Wed. H. van der Oest. 4. Voorstel van B. n W. tot verhuur van een perceel woning Schoolstraat 24, aan L. van Rooi. alhier. 5. Voorstel van B. en W. om onderhands voor het jaar 1929 aan verschillende werk vrouwen te gunnen het schoonmaken van de openbare scholen in deze gemeente. 6. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van een crediet voor de straatverlichting in „Hazeveld" en „Bloem hof". 7. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een crediet voor overneming van grond en plaatsing van hekwerk bij het perceel van J. Uittenbroek. 8. Voorstel van B. en W. tot het beschik baarstellen van een crediet voor het treffen van voorzieningen in verband met de in voering van het vak lichamelijke oefening per 1 Januari a.s. aan de O. L. scholen aan den Oudshoornscheweg, de Raadhuisstraat en de Schoolstraat. 9. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaarstellen van een crediet voor het verbeteren van den inrijbocht van den He renweg en een gedeelte van den Kortsteek- terweg. 10. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het adres van het Bestuur der afdee- ilng Alphen aan den Rijn van het Centrtial Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies, om een subsidie ad 0.25 per kind en per dag. (Dit punt is in de ver gadering van 29 October 1928 aangehouden) 11. Verzoek van den stoffeerder C. Ver mijt om tegemoetkoming in de geleden schade als gevolg van te lage inschrijving bij de onderhoudswerken, met voorstel van B. en W. 12. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Post- duivenvereeniging „De Gevleugelde Vrien den", om een eereprijs beschikbaar te stel len voor de op 4 en 5 Januari 1929 alhier fce houden jubileumtentoonstelling van post duiven. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1928. 14. Benoeming van vijf leden van de Commissie van Toezicht op het L. O. 15. Benoerhing van leden van verschillen de Commissies. 16. Benoeming van een lid van de Com missie van Plaatselijk Toezicht op het Mid delbaar onderwijs. Vleeschvergiftiging. Een tweetal bewoners van de Ridder- buurt en een bewoner van den Woubrug- schen weg hadden vleesch gekocht van den koopman M. uit Aarlanderveen. Na gebruik van dit vleesch gevoelden de huisgenooten zich na eenigen tijd onwel, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde een geval van vleesch vergiftiging. De politie heeft de zaak in on derzoek. Omver gereden. Gisterenmorgen reed de passagiersauto 69383, bestuurder S. uit den Haag, doordat het voertuig te kort zijn draai nam, op den hoek der Zaalberg- straat een lantaarnpaal van haar stand plaats. De paal vernielde bovendien in haar val het voorwiel van een nabij-staand rijwieL Verzekering dekt de schade. Schiet-vermakelijkheid. Van verschil lende zijden wordt geklaagd over de ten uitvoerbrenging van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting. Zelfs kwam ons heden ter oore, dat de mannen, die hun le ven veil hebben voor Koningin en Vader land, n.l. de Bijz. Vrijw. landstormers met de schietwedstrijden, die zij organiseeren, in de termen vallen van heffing van ver makelijkheidsbelasting I Biljartclub. Gisteravond is in hotel „Centraal" alhier een billard-club opge richt, met aanvankelijk 12 leden. De club draagt den naam L. U. T. O. Postduivententoonstelling. Naar we vernemen wordt door de postduiven-ver- eeniging„De Gevleugelde Vrienden" op 4 en 5 Januari a.s. een jubileum-tentoonstelling gehouden. Het hooge water. De Woubrugsche weg is vanaf heden weer voor het verkeer van rij en voertuigen opengesteld. De Zien- de-weg blijft voorloopig nog voor het ver keer gesloten. BODEGRAVEN. St. Elisabethvereeniging. Ter gelegen heid van het St, Nicolaasfeest heeft de St. Elisabethvereeniging haar jaarlijksche uit- deeling gehouden aan de kinderen, die daarvoor in aanmerking kwamen. Dat waren geen verrassingen in den vorm van een taai-taai of iets dergelijks, dat waren degelijke, sterke spullen, die de kindren met blij gezicht naar huis mochten brengen. Een jaar lang heeft het volijverige be stuur, bijgestaan door een 18-tal kranige jonge dames, vele vrije uurtjes dienstbaar gemaakt tot het vervaardigen van alle mo gelijke broeken, blouses, jurken, hemden, •enz. De tentoonstelling op laatstleden Zon dag van al deze artikelen een 300 stuks was wel een tastbaar bewijs, wat naar stige handen ir. dienst der liefdadigheid bereiken. Een hartelijk woord van dank aan het adres der St. Elisabeth-Vereeniging! Zuid-Hollandsch Zuivelbond. Algemeene vergadering. In de dezer dagen te Gorinchem gehou den algemeene vergadering van den Zuid- Hollandschen Zuivelbond is de begrooting voor het dienstjaar 1929 vastgesteld. De fabrieken te Leiden, Vlaardingeram- bacht en Giessen-Nieuwkerk werden aan gewezen om de financieele commissie voor het nazien der rekening over 1929 te vor men. De heer B. Schreuder te Arkel werd her kozen als bestuurslid. Bij de behandeling der begrooting van den F. N. Z., waarbij de Zuid-Hollandsche Zuivelbond is aangesloten, werd opgemerxt dat de tarieven van het Technisch Bureau aan den hoogen kant zijn en dat dit meer gebruik van het bureau misschien tegen houdt. De secretaris van den F. N.« Z. ver dedigde de begrooting van het Technisch Bureau; het is noodzakelijk dat er thans op eenig overschot wordt gewerkt, opdat de vroegere nadeeligo saldi, welke uit de alge meene kas van den F.N.Z. zijn bestreden, kunnen worden terugbetaald De secretaris van den F. N. Z. hield een inleiding over het nut en de noodzakehjk- hid van reclame voor de Nederlandsche zui velproducten. 85 „Father, zeide gisteren iemand tegen mij, ik leg altijd 1 pet. van de bruto op brengst van mijn zaak weg voor de Missie. En O. L. Heer zegent mij." „Sinds er een jongetje van mijn geld studeert, zei al een jaar of wat geleden iemand tegen mij, is mijn zaak goed gaan rendeeren." „O. L. Heer heeft ons niet met kinde ren gezegend. Al zijn we maar eenvoudige burgermenschen met een gewoon inkomen, hebben we al sinds jaren een studentje. Nu werken we tenminste niet voor ons zelf alleen. Een arm zwaar belast gezin levert het studentje en wij het geld. Ik geloof dat O. L. Heer het zoo wil". „We hebben wel een groot gezin, maar van af de komst van ons eerste kind heb ben we voor een armen student betaald op conditie dat hij zou bidden voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van ons ge zin. We hebben nu dertien kinderen. Allen zijn braaf. En er werken al twee van onze studentjes in de Missie". Wat een heerlijk onderpand van Gods genade te mogen helpen om een priester te vormen, deelgenoot te mogen zijn door hem in het Verlossingswerk! Als u toch eens echt veel van O. L. Heer en., van uw eigen ziel hieldtü FATHER LEFEBER, Missiehuis, Hoorn Directeur. Postrek. 120937. Wie de zielen van anderen helpt redden, redt zijn eigen ziel. DE GEVANGEN POORT TE 'S GRAVENHAGE. Vijf en zeventig jaar geleden werd de Gevangen Poort bij Koninklijk Besluit opgenomen onder de Historische Monumen ten terwijl het thans tevens juist honderd jaar geleden is, dat zij als gevangenis in onbruik raakte. Dit geeft ons aanleiding enkele fragmenten uit deze aan geschiede nis zoo rijke pracht van oudheid in her innering te brengen. In 1543 reeds wordt melding gemaakt van de „voirste poirte" (gevangen poort) en daarnevens de „uterste poort" (aan het einde van Vijverberg). Achter deze poort, welke typisch uitkwam tusschen struikge was en geboomte, en evenals de omringen de schuren en stallingen met riet gedekt was, waanden de bewoners van den Hove zich veilig. Oorspronkelijk was deze „voorpoort -van den Hove", een houten poorthuis, met voorliggende brug over de „oude beek" naar den vijver. Bij den aan vang der Hoeksche- en Kabeljauwsche twisten, d.i. in het midden der 14de eeuw, bleek deze poort echter, vooral door het in gebruik komen van kruit en bijbehoo rend oorlogs- en belegeringstuig niet meer aan de eischen te kunnen voldoen en werd de poort in steen opnieuw opgetrokken. Kregen de gevangenen uit het vlek zelf hier eerst (in geenen deele!) gelegenheid om hun ontuchten te overpeinzen, spoedig echter werden de gevangenen van grafe- lijkheidswege, waarover de baljuw toen rechtte, hierin ondergebracht. In de 15de eeuw vertoonde de Poort reeds den tegen- woordigen massieven vorm en werd de bij zondere gevangenis ten behoeve van den landsheer voor een ieder, die zich te bui ten ging aan „moord-, moordbrand, ree- of raaroof vrouwenkragt vervalschen van munten of brieven, beroving en schending van 3s Graven wildernissc, die zig tegen des Graven lijf wapenden, die der grave van zijne heerlijkheden verminderen wou den". In de eerste helft der 16de eeuw was, in verband met gebleken gebreken der gevangenis, waarover reeds tijdens de op sluiting van „Jan de Bakker" hoogst ern stig was' geklaagd, belangrijke verbouwing hoogst noodzakelijk. Meerdere kamers en giolen werden van zwaar traliewerk voor zien, terwijl de vensteropeningen werden verruimd; zware houten wandbetimmerin- gen werden aangebracht om uitbreking door de buitenmuren te beletten. De Bourgondische Hertog Philips Het na zijn optreden over onze gewesten, zijn wapen boven in den voorgevel aanbrengen aan de zijde Plaats. Heel veel schijnt de Gevangenpoort gesukkeld te hebben met haar cipiers, en velen werden dan ook af gedankt verbannen afgesteld. De Procureur-Generaal en het Hof waren dan ook buitengewoon ontstemd, toen de mare de ronde deed, dat bijv. moeder „de Coeur" zorgzaam ah zij was voor het lot- van haar drie zoons, die „vrolyck" uit wa ren in „Aux bons amis" omtrent over de turfmarkt, met eenige vrienden en eerst tegen vieren thuis kwamen te hunnen be hoeve de voordeur den ganschen nacht liet aanstaan en hierdoor menige, naar vrijheid snakkende gevangene de gelegen heid bood enkele nieuwsgierige stappen buiten te wagen, om spoedig daarop in de „wildernisse" te verdwijnen. In November 1828 verloor de Gevangenis1 Poort haar be- teekenis; de gevangenen werden overge bracht naar het toen gereed gekomen „Huis van Burgerlijke en Militaire Ver zekering" op de Prinsegracht en werd toen gebruikt als bergplaats van wapenen en equipementsstukken van het regiment dra gonders. in 1849 werd zij mek afbraak be dreigd, doch reeds enkele jaren daarna in 1853 bij Koninklijk Besluit opgenomen on der de Historische Monumenten". Het scherp uitgesproken woord in de „gids" door Jhr. Mr. v. d. Stuers in diens „Hol land op zijn smalst" waarin hij opkwam tegen tie algemeene verwaarloozing hier te lande van „oude nationale monumenten en Kunst", heeft in niet geringe mate bij gedragen tot handhaving van het Besluit van 53, toen in 1870 en '73 wederom ernstig sprake was van opruiming der Poort. On- der leiding van den heer Begram werd in 1875 het ronde traptorentje gebcuwd. Ook in 1905 werd ter wille van de --erk^ers- eischen (ten deele aan de hand van de verschillende overwegingen en genomen beslissingen in zittingen van Sta ten-Gene raal en Gemeenteraad gedurende 1867'70) het nut en de noodzakelijkheid van de op ruiming der Poort betoogd. Ook dit ge vaar werd weer afgewend en is men slechts enkele jaren geleden door den bij zonder fraaien en practischen verkeersweg langs de poort gekomen tot de inderdaad prachtige oplossing waardoor het verkeer geen belemmering meer ondervindt, en de Gevangen Poort, als een der historische monumenten voor de Hagenaars behouden bleef. DAK- OF BINNEN-ANTENNE. Welk type is te prefereeren. nl onze radiorubriek is er steeds propa ganda gemaakt voor de dak-antenne en daar blijft het dan ook bij, want de beste entvangst onder alle omstandigheden kan slechts verkregen worden met een antenne welke zoo hoog mogelijk boven de omge ving uitsteekt. De in den zender opgewekte electrische energie wordt aan de an'?nne toegevoerd en wekt in de omringende lucht een elec- tro-magnetisch krachtveld op. Dit kracht veld plant zich in alle richtingen voort en neemt steeds in sterkte af. In de ontvang-antenne worden weer elec trische trillingen opgewekt, die via het ont vangtoestel asl muziek uit den luidspreker komen. Op grooten afstand is er nog maar zeer weinig van de oorspronkelijke energie over, omdat er onderweg veel verloren gaat vooral wanneer de ontvangst in een groote stad geschiedt. In de hoogere lucht lagen kan de energie zich vrij voortplanten en is de veldsterkte daar dus grooter dan laag bij den grond. Hoe hooger de antenne dus hoe krachtiger de ontvangst. Het is dus vrij logisch dat de ontvangstmogelijk heden met een antenne onder het dak nog minder zijn, vooral wanneer het een zinken dak is; die werkt afschermend op de aan komende energie. Hoe lager we gaan hoe ongunstiger het wordt. Nu bestaat helaas niet overal meer de gelegenheid een dak-antenne te plaatsen, dus is men soms wel genoodzaakt een an dere plaats voor do antenne te zoeken. Maar 't eigenaardige is dat men haar direct binnen ophangt en b.v. niet loodrecht van het dak naar beneden spant. Plaats voor een bamboestok is er altijd. Nemen we deze ter hoogte van 6 Meter dan kunnen we al gauw ex totaal lengte van 10 a 12 M. be reiken, wat voldoende is. Ook kunnen we haar van den dekrand naar den achterkant van den tuin spannen en van daar naar de plaats van invoer, aldus een driehoek vormend. We zien nog al eens de fout ma ken dat de aftakking ook bij den dakrand gemaakt wordt. Dat is verkeerd, de aftak king moet steeds aan het laagste einde komen. Bij de binnen-antenne is hoogte ook hoofdzaak, d.w.z. dat een antenne op zol der gespannen betere ontvangst geeft dan op de le verdieping-b.v. Een bewaar is veelal de leiding naar het toestel, die met vele bochten en omwegen gelegd moet wor den. Ook hier geldt weer evenals bij de invoerleiding hoe korter hoe beter. Er zijn tal van vormen voor een binnen-antenne te bedenken, doch niet alle geven de beste resultaten. De grootst mogelijke lengte moet benut worden doch zelden bedraagt deze meer dan 10 Meter, veelal minder. Een gestrekte draad is te prefereeren en maakt men voor het verkrijgen van vol doende lengte eenige draden parallel met zoo groot mogelijken tusschen-afstand. De z.g. spiraal-antenne welke als binnen-an tenne dikwijls aangeboden wordt is juist veel minder geschikt. Men heeft hier n.l. een groote draadlengte in spiralen gewon den, waardoor de antenne reeds een groote zelfinductie bezit. De zelf-inductie van een gestrekten draad is vrijwel nihil, doch alle zelf-inductie bevindt zich in de antenneaf- stemspoel; dit geeft de gunstigste afstem ming. Wanneer de zelf-inductie reeds grootendeels in de antenne zelf zit moet dit op de afstemming een ongunstigen in vloed uitoefenen. Bij gebruik van een binnen-antenne mag men, en dan nog alleen met moderne lam pen, slechts goede ontvangst verwachten van de stations Hilversum en Huizen. Past men meervoudige H.F. versterking toe, dan zal het gemis van de dak-antenne vrijwel gecompenseerd worden en zullen ook de overige stations goed doorkomen. Resu- meerend kunnen we dus zeggen dat een dak-antenne voor de gewone toestellen te prefereeren blijft en dat men slechts als uiterste noodzaak besluitenmoet tot het maken van een binnen-antenne. HET KONIJNENVEL! Nu de korte dagen weer zijn gekomen, is ook de tijd aangebroken, dat men het vetgemeste konijntje wil gaan verorberen. Het vleesch vormt een aardige verras sing bij het middagmaal indien het beestje wat hok en voedmg betreft goed verzorgd is geweest. Maar met het vel, daarmee is men meestal verlegen, omdat men het niet goed kan behandelen, alhoewel het toch zoo goed geschikt kan worden ge maakt voor bont. Misschien zijn er le zeressen) van dit artikel, die een konij nenvel eens wenschen te prepareeren en daarom volgt hier het een en ander hier over. f Ieder konijnenhouder kan zelf wel be- oordeelen of de dieren door de verha ring zijn of niet, want men moet niet al leen letten op de rug, doch op de buik zijde van het dier. Kortom het dier moet van onder tot boven goed vast in zijn haar zitten. Wil men goede huiden heb ben, dan is het noodzakelijk, dat men hier rekening mee houdt, daar de huiden, wel ke niet voldoende doorgeruid zijn zonder uitzondering later alle uitvallen. Heeft men een dier geslacht en is men nog niet overtuigd of de huid voor bereiding goed is, dan kan men dit aan het volgende zien. Een huid, welke geheel dóórgebaard is, is aar de binnenzijde witachtig. Zijn er nu plekken in de huid, die nog niet door- gehaard zijn, dan zijn die aan de binnen zijde zwart. Derhalve is een huid met zwarte vlek ken aan de binnenzijue, niet voor berei ding geschikt. Zitten de zwarte plekken op plaatsen die men bij de bewerking tot bont uit kan laten vallen, dan kan men zulke huiden natuurlijk wel prepa reeren. Zoodra het konijn gevild is wordt het vel aan den buik doorgesneden tot den kop, vervolgens legt men het vel in een emmer water met een steen of zwaar voorwerp er op, want anders drijft het en aldus blijft het 48 uur in het water lig gen. Daarna wordt het op een flinke plank gelegd en daarop flink gerekt, waarna het in flink gerekten toestand met kleine kopspijkertjes op de plank wordt beves tigd. Men ontdoet nu het vel van alle mo gelijke vezels, die nu vrij gemakkelijk te verwijderen zijn. Schaaf het nu nog eens na met een bot voorwerp, waarbij men zorg moet dragen, geen gaten te maken. Men neemt dan een schoteltje met keu kenzout en aluin, ieder de helft, meng dit goed door elkaar en wrijft daar den bin nenkant van het vel goed mee in. Is dit goed gebeurd, dan vouwt men het vel op met het haar naar buiten ter grootte van een deksel van een sigaren kistje, leg daarop een plankje met een flinken steen en laat 't zoo drie dagen en nachten liggen. Daarna wordt het vel flink uitgeklopt en voorzichtig gerekt en wordt het haar weer met een borstel in haar natuurlijken toestand gestreken. Nu wordt de huid met een paar knijpers be vestigd aan een lijn in den wind, maar op gepast, dat het niet in den regen of in de zon hangt. Het is wel goed, dat men tijdens het drogen de haren met den borstel bewerkt, want daardoor komt er meer glans op. Is het vel droog, dan wordt het nog eens flink gewreven om het goed soepel te krijgen. Dit kan men ook doen, door het over een bot voorwerp te halen, hoofd zaak is, dat het soepel wordt. Is men hiermee klaar, dan is het vel gereed, om tot een of ander bontwerk te worden verweckt. Men kriigt de huid ook goed glanzend, door wat warm zand op de haarzijde van de huid te strooien. Dit het voorgaande volgt, dat het £■•- wenscht is, goed doorgehaarde dieren te slachten; dus zomerhuiden ziin voor be werking niet geschikt, want de haren val len op den duur uit. Konijnenhuiden zijn het mooist eind November en December. Geluk een konünenhuid kan men ook behandelen de huiden van katten, hazen, bunrings, wezels euz.: 't kost *-el eor,ige moeite, maar men heeft ook de voldoe ning zelf iets moois te hebben gemaakt, dat men anders duur moet betalen. NUTTIGE WENKEN. Vas:geroesde schroeven. afwaschmachine, de koffiemachines, die het geurige bruine vocht automatisch op schenken, theelichtjes enz.; totdat zoo langzamerhand ook het electrisch kookfor- nuis zich een plaats in de keuken begint te veroveren. Omtrent dit laatste vernam het „Hbl." van deskundige zijde eenige interessante mededeelingen, waaraan het volgende is ontleend: Wat het koken betreft, is op het oogen- blik de meest in zwang zijnde methode die met de gewone kookplaat, ontstaan als imitatie van het koken op een kolen- of gasfornuis. Wie tot deze methode over gaat, dient ten minste één, liefst echter twee kookplaten van behoorlijk vermogen (van 1.52.0 K.W.) tot haar beschikking to hebben, en bovendien nog één of twee van kleiner vermogen (0.61.0 K.W.) Alle kookplaten moeten regelbaar zijn in drie, liever in vier trappen. Ook de keuze van de pannen is in deze van belang. Bij de z.g. gesloten kookplaten, die van boven geheel zijn afgesloten door een ijzeren plaat, verdient het aanbeve ling om pannen te gebruiken die de kook plaat niet alleen geheel bedekken, doch ook overal contact hebben met de plaat; een volkomen bodem is daarvoor een ver- eischte. Minder populair dan de kookplaat is het accumuieerende fornuis dat des nachts met behulp van goedkoopen nachtstroom „geladen" wordt; de opgezamelde warmte dient dan overdag voor koken, braden, bakken enz. Deze fornuizen hebben een automatischen temperatuur-schakelaar, die zorgt, dat de stroom verbroken wordt, zoodra de temperatuur de juiste waarde heeft bereikt. Bij vrijwel alle constructies is een oven aanwezig, die eveneens door een thermostaat op een constante tempe ratuur (van c.a. 90 gr. C.) wordt gehouden. In dien oven zet men de spijzen zoodra zij op het fornuis zelf aan de kook zijn ge bracht. Kort geleden is in Zweden een goed type van dat soort fornuizen aan de markt gekomen; het voldoet er uitstekend en is niet duur in het gebruik. Hier te lande zijn zij op het oogenblik nog niet ingevoerd. Voorts is er nog de „electrische koolr- kist", bestaande uit een kookplaat van 600 a 800 watt, waarop 3 a 4 pannen boven elkaar gestapeld kunnen worden, die men daarna afdekt met een cylindrische kap, waarvan de dubbele wand met een warmte- isoleerende stof is opgevuld. Boven in deze kap is een temperatuur-schakelaar aange bracht. Men zet de spijzen met warm of koud water op, doet-de kap er over en men behoeft er zich verder nergens iets meer van aan te trekken. De temperatuur-scha kelaar schakelt den stroom uit, zoodra de 'spijzen koken; ze worden dan van zelf gaar, bij een temperatuur die dicht bij het kookpunt gelegen is, omdat de isoleerende kap de warmte belet af te vloeien. Natuurlijk moet men eerst aan deze methode wennen. Heeft men eenmaal de noodige ervaring opgedaan, dan bevalt deze wijze van koken uitermate goed. Stoomvaartberichten STOOMVAART MIJ. NEDERLAND BALI (thuisr.) pass. 4 Dec. Gibraltar. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) vertr. 4 Dec. v. Sabang. PRINS DER NEDERLANLEN (uitr.) arr. 5 Dec. te Southampton. RONDO (thuisr.) pass. 3 Dec. Gibraltar. KON. NED. ST00MB. MIJ. BAARN (uitr.) vetr. 2 Dec. v. Manta. BOSKOOP( thuisr.) arr. 2 Dec. te Guaya quil. NICKERIE arr. 2 Dec. v. Paramaribo te Barbados. •PROTEUS, v. Amst. n. Kopenhagen, arr 5 Dec. te Cuxhaven. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN, vertr. 5 Dec. v. Port Natal, 1. v. Ant-w., te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. GROOTENDIJK, v. Vancouver n. Lond. Rott., pass. 4 Dec. Prawlepoint. PARDO, vertr. 2 Dec. v. Portland (O.) r Rotterdam. Een middel om vascgeroesde senroeven uit te draaien is er een paar druppels azijn op te gooien en deze een paar minuten in te lai en trekken. Zelfs in gevallen, waar olie niet helpt, zal men met azijn de schroe ven kunnen los krijgen. Het reinigen van wit bont. Zoowel dc kostbare hermelijn aL konij- nenbent van zooveel mindere afkomst zijn beide zeer besmettelijk. Strooi magne siumpoeder over het bont en wrijf voorzich tig met een witte (liefst zijden) zakdoek in de richting der haren; klop dan tegen de achterzijde om het poeder weer te verwij deren. Men kan ook het bont (indien dit klein is) ir» een zakje naaien van wit netel doek, dan er flink magnesiumpoeder over- strooien en schudden, rollen en wrijven tot de bont verondersteld wordt schoon te zijn Na verwijdering van het neteldoek het bout weer uitschudden en wrijven met dro ge doek als vermeld. Voor witte vos1 gebruike men in plaats van magnesium droge stijfselpoeder, op de zelfde wijze. Bont dat voor geruimen tijd wordt weg gelegd dient in blauw vloeipapier te worden gebikkeld, dat verhindert n.l. dat de witte kleur vergeelt. Electriciteit in de huishouding. Ondanks de energieke reclame, welke de verschillende petroleum-maatschappijen en de gasfabrieken ten plattelande zoo wel als in de steden maken voor het ko ken op petpoleum of gas, dat als om strijd als hygiënisch, voordeelig enz. wordt aan geprezen, neemt het gebruik van electrici teit in do keuken hand over hand toe. Be gonnen met de electrische strijkijzers, kwa men vervolgens de dompelkookapparaatjes in de mode, daarna kregen we de borden- H0LLAND—BR ITSCH-INDIE-LI JN. HOOGKERK (uitr.) arr. 5 Dec. te Bom» bay. SCHIEKERK (thuisr.) arr. 5 Dec. te Hamburg. SOMMELSDIJK (thuisr.) pass. 5 Dec. Vlissingen n. Antwerpen. IJSELKERK (uitr.) vertr. 4 Dec. van Madras. HOLLAND00ST-AZIE-LI JN. GEMMA (thuisr.) arr. 5 Dec. te Shanghai - HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. DRECHTSTROOM (thuisr.) vertr. 4 Dec. v. Winnebah. EEMSTROOM (thuisr.) vertr. 3 Dec. van Winnebah. REGGESTROOM (uitr.) arr. 4 Dec. te Takoradi. TABANAN vertr. 5 Dec. v. Amst. naar W. Afrika. ROTTERDAMSCHE LL0YD. MERAUBE (thuisr.) vertr. 4 Dec. v. Sa- bang. SITOEBONDO (uitr.) arr. 5 Dec. te Sin gapore. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTENOR, ƒapan n. Rott. vertr. 4 Dec. van Singapore. PHRONTIS, v. Batavia n. Amsterdam vertr. 4 Dec. van Padang. POLYDORUS, v. Amst. n. Lizard, pass. 3 Dec. Lizard. TELAMON v. Batavia n. Liverp. pass. 3 Dec. Gibraltar. S

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8