Buitenl. Berichten. Ned. Oost-lndië. SPORT. LUCHTVAART. Rechtzaken. Voor Huis en Hof. Uit de Omgeving HET OPIUMGEVAAR Uit Genève. Wanneer men het woord opnieuw leest, denkt men dadelijk aan een lugubere Chi- neeschc bar, vol sluipende exotisch uitge doste handelaars, die him slachtoffers op de lage rustbedden de bedwelmende pijp reiken en daarvoor een aardig handgeld in ontvangst nemen onder hoofdsche bewe ging. We zien dan hoe de bedwelmende wordt uitgeplunderd en niet zelden ook vermoord. Geen Chineesche film, ge3U ro man uit het Oosten zonder opium. Dit is alles wat de doorsnee-Europeaan ervan weet. Slechts enlrelen is het bekend, dat sinds 1892 China een verbitterden strijd voert tegen dit euvel, omdat het weet, dat het genot van dit gift hem een goed deel van z'n bevolking kost. Dat in het gele rijk op opiumteelt, opiumhandel en gebruik do doodstraf staat. En dat sinds 1892 in China 110.000 menschen terechtgesteld werden, omdat ze dit gebod overtreden hadden Vooreerst mag dus in China geen opium meer geteeld werden. Nu wordt in Perzië en Indië een scort papaver verbouwd, waaruit dit gift bereid wordt. In 't jaar 1892 moest China na herhaalde opium-oor- logen met Engeland een verdrag sluiten, volgens hetwelk Engeland uit Indië even veel opium mocht importeeren in China, als naar schatting in China geteeld werd. Ook dit was een reden voor China, om de opium-schuivers met de doodstraf te be dreigen. In 't licht van deze feiten gaat men an ders oordeelen over veel wat met het bo ven gesignaleerde opiumgevaar verband houdt. Men zou zioh b.v. kunnen voorstellen, dat het in 't belang van enkele mogendhe den is, dat het gele ras in haar opiumroes bevangen blijft, vooral zoo er met dit gift goede zaken zijn te maken. Men begrijpt ook dat China sinds 1892 steeds weer verklaard heeft, dat de verbruikte opium gesmok kelde waar is en niet in China verbouwd werd. Men moet dus de campagne, welke de Volkerenbond in het verre Oosten heeft in geleid, van twee zijden bezien, van de hu manitaire en oeconomische zijde. De Volkerenbond heeft een eigen opium commissie ingesteld, die druk vergadert en meer door de kleur der redenaars, dan den kleurigen inhoudt opvalt. De gedelegeer den bestaan uit geestdriftige Amerikaan-, sche ladies, die naief van meening zijn, dat men de Oost-Aziaten even goed hun opium kan ontwennen, als hun mannen den al cohol. Vervolgens uit journalisten, die van deze affaire meer weten, dan ze kwijt willen zijn en ten slotte eenige elegante heeren, die met koelen blik te luisteren zitten en van wie men zegt, dat zij in wer kelijkheid bij 't geval 't meest geïnteres seerd zijn, n.l. de geldschieters der smok kelaars etc. Zoo dan aan de groene tafel de En- gelschman Sir Malcoln met stentorstem alle smokkelaars van het verre Oosten ver vloekt en een Chinees daarop met de hoofsche ondoordringbaarheid zijn ras eigen over de gouden tijden van het Oosten gewaagt, toen er nog geen Europeesche kolonisten «en geen opium-oproeren waren. dan moge de man in Knickerbocks, die heel bescheiden in z'n hoekje ziet, in 't ge niep zachtkens glimlachen ook hij ver raadt z'n meening niet.... De smokkelhandel door Engeland ver- wenscht en fel bestreden heeft in Oost-Azië z'n eigen wetten, z'n eigen organen en or ganisaties. Onder verschillende namen wordt de opium te land en te water ver voerd. Gewoonlijk is het stofsuiker, poeder of gedroogde champignons. Meestal verge zeld van vrachtbrieven, die volkomen en regie zijn. Tusschen kolenladingen, in da reddingsbooten, in koffers met dubbelen bodem, achter de kachels in de kajuiten, overal is het gift verborgen. En zoo hahdig gecamoufleerd, dat de douane 't onmogelijk ontdekken kan, zoodat van hem een uitzon derlijk raffinement van bekwaamheid ver- eischt wordt. Een geraffineerde truc bren gen de inboorlingen in toepassine door met him pijlsnelle prauwen, beladen met opium tot dicht tegen de kust te varen, alwaar ?e de contrabande in waterdichte bussen ver pakt en van zeilen voorzien eenvoudig te wat or laten, waar deze met de stroom mee van zelf naar de kust drijven. Goedbetaal de handlangers visschen het drijvende opium alsdan op en brengen het in veilig heid. Soms wordt ook de post om den tuin geleid. Men verzendt opium, hecht verpakt, als monster zor.der waarde naar een ge fingeerd adres, onderweg wordt dan de zending, oveneens door handlangers langs een andere route getransporteerd, zoodra zij de grens gepasseerd is. De smokkelaars hebben gewoonlijk eeo eigen dienst op touw gezet. Ze werken met eigen drukkerijen, waarin de etiketten en formulieren worden vervaardigd om hun waar te traqeporteeren. Chemische firma's met uitstekende reputatie moeten er vaak aan'gelooven e^i hun erkende naam voor deze gevaarlijke zichtzendingen disponibel stellen. Soms is men deze vervalschingen op het spoor, maar vaak rollen ze er on opgemerkt door. Dat deze smokkelwaar een eigen telegram-code heeft spreekt wel van zelf en zoo iemand telegrafeert „Twaalf kilo viola onderweg", ""dan heeft deze melding met oudeur niets uitstaande De opiumcommissie van den Volkenbond heeft nu besloten een comfté naar het Oos ten uit te vaardigen om dit vraagstuk gron dig ter plaatse te bestudeeren. Ook China zal daaraan deelnemen want het opium- vraagstuk is voor dit snel zich ontwikke lende land van een elementair belang. Doch het heeft een voorwaarde gesteld, slechts begrijpelijk voor wien geheel dit vragen- complex kent: n.l. dat de conclusies van deze studiecommissie zich niet enkel tot het verre Oosten zullen bepalen, doch tot alle landen waar opium of andere bedwel mende giften geproduceerd worden. Men ziet, China is op zijn qui vive. De commis sie mag geen werktuig zijn in de handen der Engelsche zakenlieden, doch een ge heel neutraal karakter dragen. Zal dit gelukken? Of zullen ook hier we derom niet humaniteit en zakenbelang een drachtig samengaan? Wat zei ook weer Schiller: „Wo sich das Strenge mit dem Zarben, wo Starkes sich und Mildes parten, da gibt es einen guten Klang". Maar toen Schiller dit dichtte kende men nog geen opium-commissie. ONGELUKKEN. Door een lawine bedolven. Zondag was een echtpaar uit München, ondanks het zeer ongunstige stormachtige weer een skitocht gaan doen in de Beier- sche Alpen. Zij zijn niet teruggekeerd en vermoedelijk een lawine bedolven. Door electrischen stroom gedood. Bij werkzaamheden aan de pompinstal- latie van een prise-d'eau voor de water leiding van Berlijn, is gisteren een filter in aanraking gekomen met dc electrici- teitsleiding. Alle arbeiders werden door den electrischen stroom getroffen, waar door twee arbeiders op slag "werden ge dood en vier anderen ernstig werden ge wond. De overstroomingen bij Astrachan. De overstroomingen in den Wolgadelt bij Astrachan hebben een ernstig karak ter gekregen. Op vele plaatsen staat het water twee meter hoog. Visschersbooten en pontons worden gebruikt voor het redden van de in gevaar verkeerende be woners. Het verkeer wordt draadloos on derhouden. Hulp voor de Phiiippijnen. Van Z.H. de Paus. Z. H. de Paus heeft gisteren een half millioen lire gezonden aan mgr. Piani apostolisch gedelegeerde op de Phiiippij nen. Dit bedrag is bestemd voor de slacht offers van den laatsten storm. De paus heeft eveneens den nuntius voor Chili heden opgedragen zijn deelne ming te betuigen met de slachtoffers van de aardbeving, waarbij hij tevens op dracht- gaf aan de katholieke autoriteiten om alle mogelijke hulp te verleenen. Autodieveggen. Een nieuwe list. De „Evening Standard" maakt melding van een nieuw „beroep" van vrouwen: het „leenen" van een automobiel en het stel len van hetgeen er in ligt. Een dame was to Londen inkoopen aan het doen voor de Kerstmis en de achterbank van haar auto was beladen met allerlei artikelen, sommi ge van groote waarde.' De dame was maar vijf minuten in een winkel geweest, toen haar bleek, dat haar auto verdwenen was. De politie vond do auto later onbeheerd terug in een eenzame straat van een bui tenwijk. Er bleek voor twintig pond ster ling aan geschenken uitgestolen te zijn be nevens allerlei onderdeelen en.... een hond. De portier van den winkel verklaarde, dat hij een jonge, modieus gekleede vrouw in de auto had zien stappen en wegrijden. Hij durfde haar niet vragen of zij daartoe wel het recht had, daar het weieens een kennis der eigenares had kunnen zijn. De dieveggenspeculeeren op het ge loof, dat de politie er niet spoedig toe zal komen, het recht eener chic-gekleede vrouw op een auto in twijfel te trekken. Opzienbarende moord in Nicaragua. Uit Bluefields (Nicaragua) wordt ge meld: De zoon van den Deenschen con sul alhier, Bayard Wateers, is gisteren avond vermoord in zijn bureau gevonden. Het slachtoffer was negentien jaar oud. De politie is er tot heden tot niet in ge slaagd 'een spoor te vindon van den moor denaar, noch weet zij een verklaring te goven voor de misdaad. Rattenbont. In het gouvernement Tomsk heeft men een proef gedaan met het inzamelen van rattenvellen, die tot bont zullen worden verwerkt. In zeer korten tijd waren 3 mil lioen vellen geleverd, terwijl er uit alle dorpen nog steeds groote bezendingen binnenkomen, zoodat de coöperatie wei gert verdere zendingen in ontvangst te ne men. Het rattenbont is zeer goed uitgeval len, hetgeen des te meer van pas komt, omdat dit jaar de vangst van eekhorens tengevolge van de weersgesteldheid zeer slecht is. Fabrieksdirecteur te Garoet voortvluchtig. Men seint uit Garoet: Dc heer J. J. A. H., directeur van de ijsfabriek alhier, is met de Noorderzon vertrokken, zonder or de op zijn zaken gesteld te hebben. Het schijjnt, dat een paar accepten hem in financieele moeilijkheid gebracht hebben. De boeken on kasmiddelen van de ijsfa briek bleken niet aanwezig te zijn. Motorongeval te Bandoeng. Aneta seint uit Bandoeng: De kanonnier Van Bemmelen uit Tjimahi, reed óp zijn motorfiets, toen hij plotseling kwam te vallen. Het motorrijwiel vloog in brand, waardoor de kleeren van don berijder vlam vatten. De ongelukkige is aan de gevolgen van de brandwonden overleden. VOETBAL. DIOC.JIAARL. BOND. Junioren-Competitie District Leiden. De uitslagen van de Zondag 2 December gespeelde wedstrijden zijn: Afdeeling A. S. J. O.Leiden I 13 Lisse ITeijlingen I 60 Voor Zondag 9 December zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Afdeeling A. Lisse: Lisse IS. N. A. Lisse, 2 uur: Lisse II—S. J. C. Leiden: Leiden ITeijlingen I. Afdeeling B. Oegstgeest: O. V. V.—Leiden II Waar geen aanvangsuur vermeld vangen dc wedstrijden om half één aan. D. HAVERKORN, Competitieleider. DE VLIEGRAMP VOOR RIO. Autoriteiten en geleerden onder de slachtoffers. Duiker door breken van zuur stofleiding gestikt. Het ontzettend vliegongeluk, dat zich te Rio de Janeiro bij de feestelijk bedoel de aankomst van den Braziliaanschon luchtvaarpionier Santos-Duinont heeft af gespeeld, is het ergste, dat in de annalen der Braziliaanscho aviatiek is voorgeko men. Veertien personen, die waren uitge vlogen om de „Caparcona", het schip waar mee Santos Dumont arriveerde, tegemoet te gaan, zijn, zooals gemeld, door het neer storten van de machine in zee omgekomen. Het telegram van een nieuwsagentschap dat dit het eerst berichtte, heeft er zelfs nog niet melding van gemaakt, dat ook een duiker, die was afgdaald om bij het eiland Cobras naar de slachtoffers te zoe ken, door het breken van de zuurstofge leiding onder water gestikt is, waardoor de doodenlijst tot 15 is gestegen. Santos-Dumont, naar wien het veronge lukte vliegtuig juist was genoemd, was op den terugweg van een aantal buitenland- sche luchtvaartconferenties, en men had in vooraanstaande Braziliaanscho kringen het plan opgevat, om deze gelegenheid voor een grootsche manifestatie ter eere van den man, die reeds eenige decennia geleden den Deutsch-prijs won voor het vliegen per ballon rondom den Eiffeltoren aan te grijpen. Het bewuste vliegtuig nu voerde, be halve hêt""Besturend pefSohèèl, tal van notabelen, vrienden van den g*öotcn lucht- man, met zich mede. Tot hen-behoorden o.a. de beste ingenieur van Brazilië en directeur der Polytechnische school T. Moscosco, het Kamerlid Madeiros, het raadslid Laboriau, de bekendo advocaat Naiza, de hoofdredacteur van het „Jornal do Brazil" Aranjo en zijn vrouw, en prof. Vautino. Het vliegtuig vloog laag over de zee in de richting der „Caparcona", doch juist toen het in zicht van het schip was gekomen, zag men het in een vrille gera ken, waarna het van honderd meter hoog te in zee neerstortte. Alle inzittenden gin gen naar den bodem der zee mede, behal ve één piloot, die later stierf. Onmiddel lijk werd hulp uitgezonden, en op een laat uur van den dag had men elf lijken gebor gen. Alle feestelijkheden in verband met de aankomst van de Santos-Dumont werden dadelijk afgelast en de regeering kondigde den nationalen rouw af. Tevens werd een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak der ramp ingesteld. Een verklaring van het gebeurde heeft men tot dusver echter niet gevonden. GERECHTSHOF TE 'S-GRAVENHAGE. Niet naar de psychopathen-inrichting. Het Gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak: In hooger beroep heeft gisteren terecht gestaan Ph. D., reiziger te Amsterdam, die door de rechtbank te Dordrecht, wegens diefstal van een rijwiel, is veroordeeld tot maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, welke nu 6 maanden beloopt. Verdachte is psychia trisch onderzocht door eer dokter te Dor drecht die daarbij tot de conclusio is geko men, dat verdachte wel niet geheel nor maal, maar toch ook niet ontoerekenbaar is. Verdachte zeide, in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij zich met het rap port van den dokter niet kon vereenigen. Hoewel hij begon met voorop te stellen, dat „hij het kort zou maken omdat hij niet veel tijd had", hield hij een uitvoerig betoog, dat de dokter het heelemaal mis had, van het onderzoek een „lolletje" zou hebben gemaakt enz. D" ocaat-gcneraal vroeg bevestiging va nnis quo, met dien verstande, dat of zou bepalen, dat verdachte den erenden tijd van zijn straf zal uitzitten in de psychiatrische inrichting te Leiden. Verdachte's raadsman, mr. Perquin, nu vragende om hem thans niet meer naar een inrichting te zonden; men had dat dan beter direct kunnen doen. Verdachte's raadsma, mr. Perquin, pleitte voor oplegging van oen straf, ge lijk aan de voorloopige hechtenis. In een derde betoog drong ook ver dachte die-reeds in verschillende inrich tingen verpleegd is geworden op een soortgelijken maatregel. Hij zou direct naar zijn moeder gaan, niet voor winkels blijven staan kijken en beloofde geen gek ke dingen te zullen uithalen. Verdachte vroeg dringend om, waar het toch ook St. Nicolaas was, direct naar huis te mogen gaan. Na raadkamer wees het hof onmiddellijk arrest en veroordeelde verdachte tot een straf gelijk aan de voorloopige hechtenis. Dit was voor verdachte aanleiding om op de groote tafel toe te stappen, den president en den advocaat-generaal een hand op te dringen en ook zijn verdediger en den veldwachter, die achter hem had gezeten, mot een handdruk dank te zeggen. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. Uit moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Ie helft December. We hadden het de vorige maand over het planten van vruchtboomen, dat bij open winter en zacht weer nog steeds kan gebeuren. Daarom willen we op iets wij zen, dat anders menigeen kan ontgaan, n.l. op het euvel, dat soms voorkomt aan de INGEZONDEN MEDEDEELING. wortels van vruchtboomen. n.l. wortel- knobbels. Men neemt uit den aard der zaak die knobbels 't meest waar bij jonge boomen, en vooral bij wildclingen, doch ook bij andere boomen komen ze voor.Men vindt ze wel het vaakst aan den wortelhals, maar ook aan dc wortels, 't zij dunner of dik ker, kan men ze aantreffen. De grootte varieert van een erwt tot bijna een vuist. De kleur is eerst geelachtig, later donker der. Over het ontstaan dezer wortels is veel geschreven, do meeningen stemmen niet overeen. Ook zijn er, die boweren, dat de boomen niet merkbaar aan de ziekte lijden en er later aan ontgroeien, terwijl anderen die bestrijden. Zoo constateerde Prof. Ritzema Bos, dat ook aan vaststaan de boomen knobbels ontstaan, en een Boa- koopsch kweekcr deelde als zijn ervaring mee, dat wildelingen met flinke wortél- knobbels op de meeste gronden onherroe pelijk doodgaan, en dat hij daarom geen appels met knobbels wilde opplanten. Mis schien was dit wel wat boud gesproken, maar 't is een door kweekers erkend feit, dat boompjes met flinke knobbels weinig voordeelig groeien. Ergo: 't is raadzaam om op de aanwezigheid van knobbels te letten, zoowel bij wildelingen als bij ver edelde boonren. Wildelingen met wortel- knobbel plante men niet, ze behooren ten vure te worden gedoemd; bij oudere boo men snijdo men de wortels met knobbels zuiver af. En, daar men meent opgemerkt te hebben, dat wortelknobbel minder voor komt op kalkrijke dan op kalkarme gron den, verdient het aanboveling, zorg te dra gen, dat de bodem goed voorzien is van kalk, wat trouwens de vruchtbaarheid der boomen in niet geringe mate verhoogt. Deze en volgende maand zijn de bloei maanden van de Chrysantemum, dio we kunnen noemen de Koningin van den Herfst. Men heet haar ook de Volksbloem van het Oosten; in het verre Oosten is zij geboren en het is aan de kweekkunst van de Japanners vooral te danken, dat wij thans zoo groote verscheidenheid van haar bezitten. Treft men de Chrysantemum ten onzent het meest bij gegoeden aan, in het Oosten worden de meeste woningen met afgesneden „Kiku" versierd, en bij dc hei lige tempels richt men levensgroote beel den op, welker hoofden en handen van was zijn, maar die overigens geheel van Kiku- blocmen worden opgebouwd. Wio nu 'n bloeiendo plant koopt, of als Sint-Nicolaas-surpriso thuisgezonden krijgt denke er om, dat do Chrysanthemum van veel frissche lucht houdt; in een bedomp te warme kamer houdt zij het niet lang uit, daar krijgt zij spoedig gele bladoren, terwijl de bloemkopjes een flets aanzien krijgen. In een frissche gang of serre, waar weinig of niet gekookt wordt, is zij op haar plaats, en kan haar bloementooi wekenlang behouden. Een kamerplant kan zij dus niet heeten. Anders is het goscha- pen met afgesneden bloemen, die wij kun nen zetten, waar zij goed belicht worden en bot mooist uitkomen. Evenwel, 't is dui delijk, dat ook zij het in oen koele tempe ratuur langer zullen volhouden dan in een warme kamer. Draag nu zorg voor uw kassen en bakken! Bij liefhebbers sneven in den winter vaak vele planten door on kunde of onoplettendheid, terwijl het b e- vriezen gemakkelijk had kunnen wor den voorkomen. Men ziet dan do palmen donker blauw groen gekleurd, do bladeren van de Azalia hangen slap langs den stam, of de kronen van do Azalea zijn als met wit poeder bestrooid, Alles bohoeft dan echter nog niet verloren te zijn. Men zot die plan ten dan in een donkere ruimte met een temperatuur even boven het vriespunt, en begiet ze met koud water, of laat ze lang zaam ontdooien. Dit geldt voor planten met harde bladoren. Planten met zachte bladeren, als Begonia's, Colons, Cinera ria's e.a., zijn veelal verloren. Het dekken der broeibakken cischt nu de meeste zorg, Indien of zoodra het thans los weer is, bedekt men in den tuin 4e molsla met een goede handbreedte grond. In 't voor jaar kan de vorst aanhouden cn het afdek ken, nadat do vorst uit den grond is, kan oorzaak zijn, dat men veel te laat met deze groente is. Met het opzetten van Brusselse h witlóf blijft men gere geld, al naar het verbruik, doorgaan, en doet dat om de 14 dagen h 3 weken. Zwa re rhabarberplanten kunnen thans van buiten met een flinke kluit worden opgenomen, om deze in do kas onder ver warmde tabletten in te graven. Het is noo- dig, dat ze direct flink worden aangego ten. Behalve dit, is het goed om verder PRAATZUCHT Do gomeenteraad van Rotterdam heeft gisteren de begrooting, in do 15de zitting, aangenomon. In Am sterdam is men al aan de 2öste vergadering. (Courantenbericht). Om do praatzucht van die hoeren, Dio ik op mijn duimpje ken Ben ik allo dagen dankbaar, Dat ik nog geen raadslid ben. Ik beklaag de vroede vaad'ren Van een stadsgemeenteraad, Die of zes uur staan te preev'len Ofwel luist'ren naar die praat. Heele dagen, halve nachten "Worden zij daar soms gekweld, Ongeacht het wijze spreekwoord: Time is money Tijd is geld. Want daar worden vele uren Tot het duister van den nacht, Zonder eenig mededoogen Wreedelijk om hals gebracht. Een van hen durft iets beweren En de heele zaak praat mee Terwijl zij, die zwijgen, teren Op een kopje slappe thee. Al de edelacht'bre sprekers Praten door of met ekaar En mistroostig kauwt de zwijger Op zijn laatste eind sigaar. Allen praten even gaarne, Omdat hij die altijd zwijgt, Bij een volgende verkiezing Vast geen enkle stem meer krijgt. Soms ook gaan ze bakkeleien Dat is dan toenadering. Maar dan schorst de burgemeester, Spoedig de vergadering. Om die niet te temmen praatzucht, Die ik op mijn duimpje ken, Ben ik alle dagen dankbaar, Dat 'k geenburgemeester ben. onder de tabletten flink den overigen grond te begieten, omdat de vochtige, warme lucht ons veel flinker ontwikkelde, en bo- vondien malsche stengels bezorgt. Zoodra de stelen wat al te dun gaan worden, is het tijd om ze te verwijderen, en er een nieuwe voor in de plaats te brengen. De?o gioente, die zoo algemeen gewild is, bo hoeft, op deze wijze behandeld, bijna niet buiten het verbruik te zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. St. Nicolaas. Het bestuur van den Kath Kring en van den R. K. Volksbond haddon het plan ontworpen St. Nicolaas, vooraleer hij van 5 op 6 Dec. zijn nachtelijke rondreis zou doen, uit te noodigen met zijn godienst- willigen Zwarte Piet een bezoek te bren gen in het Patronaatsgebouw, waar de jeugd hem zou opwachten en een ovatie brengen. De goede Sint had natuurlijk aan deze uitnoodiging voldaan en alzoo waren toen St. Nicolaas per auto arriveerde, op den aangegeven tijd de jeugd en vele ge lukkige moeders present om den heiligen man te ontvangen. Do Pastoor riep als herder van de jeugd St. Nicolaas het welkom toe, waarna de Sint de kinderen, waarvan Hem bekend was dat ze nogal braaf geweest waren, als be looning voor dit goede oppassen, aan alle kinderen, oen 160-tal, cadeautjes uitreikte. Tevens werden ze onthaald op speculaas, chocolademelk, pepernoten enz. Dc kinde ren gaven aan hun dankbaarheid uiting door het zingen van toepasselijke liedjes. Niet alleen voor den Sint was het een „Lang zal hij leven", doch ook voor diegenen die dezen middag georganiseerd haddon en hieraan hadden meegewerkt. Het was voor de kinderen oen fcestelijken middag en St. Nicolaas is al voor 1929 uitgenoodigd. TER AAR. Ver. „Oud-Leerlingen". Dc oucf-leerlin- gen van den verleden jaar gehouden Tuin- bouwcursus hebben weieens gepraat over oprichting van zoo'n vereeniging, maar wegens de drukte van den zomer werd er niet op door gegaan. Nu hebben oenigo jongelui het initiatief genomen om tot oprichting over te gaan Do heer Jonker van Aardam heeft zijn me dewerking beloofd. Het bestuur van den L. T. B. is aangeschreven of het op den slichtings-avond aanwezig kon zijn. Oud-lcerlingen van tuinbouwcursussen worden allen ter vergadering uitgenoodigd op Dinsdag 18 December in he» café van G. D. Verh'oef, te Papenveer. VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer - ge meente is op Vrijdag a.s., des namiddags om kwart over zes uur bijeengeroepen ter behandeling van do navolgende punten: no tulen, ingekomn stukken en modedeelingen, voorstel om B. en W. te machtigen tot ver huring van gemeente-woningen, voorstel tot doortrekking van do hoofdgasleiding in do Hcerenlaan, voorloopige afrekening der ex ploitatievergoeding ex art. 101, L. O.-wet aan de bijzondere scholen over 192Gvoor stel inzake het gevon van nieuwe straatna men aan nieuwe straten; voorstel tot wij ziging der instructie voor den gemeente ontvanger adres middenstandsvereeniging „De Hanze" inzake wijziging politieveror dening t. z. van fietsmanden; voorstel tot aankoop van gronden van het R. K. Arm bestuur; bespreking vaststelling uitbrei dingsplan; vaststelling plan tot stichting eener drinkwaterleidingvaststelling sup pletoir-kohier hondenbelastingbelasting reclames rondvraag. 3—2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7