INGEZONDEN MEDEDEELING. In Den Haag- wedijvert alles met elkander om zoo schoon en helder mogelijk voor den dag te komen. De straten, pleinen, gebouwen en woonhuizen, alles maakt een zeer gunstigen indruk. Ongerustheid over visschersbooten. Te Egmond aan Zee maakt men zich ten zeerste ongerust over de bemanning van 2 visschersbooten, die sinds den laat- sten Btorm nog steeds niet zijn binnengc- loopen en die bij normale reizen al binnen hadden moeten zijn. ONGELUKKEN. DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Een spoorwegarbeider gedood. Gistermorgen is nabij het station Blauw kapel een spoorwegarbeider door den snel trein, die om 11.08 uur uit Utrecht naar Hilversum vertrekt, tijdens zijn werkzaam heden langs die lijn door den trein gegre pen en bijna onmiddellijk gedood.. De man is de 27-jarige Woudenberg wonende te Blauwkapel. MIJNONGELUK. Twee ernstig gewonden. In de mijn Oranje Nassau III te Heer- lerheide zijn, naar het „Limb. Dgbld." meldt, de mijnwerkers A. B. en J. J. door neervallend gesteente getroffen. Ernstig gekwetst werden zij naar het hospitaal overgebracht. Een derde arbeider, die eveneens ter plaatse was, kreeg slechts on beduidend letsel. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstig motorongeluk. Een s tudent gedood. Dinsdagavond heeft de heer C .R. Mer- kus, student te Utrecht, te Scherpenzeel een motorongeluk gehad, tengevolge waar van hij gisternacht in de rijksklinieken te Utrecht is overleden. Ernstig auto-ongeluk te Muiden. Auto over de tramrails in een sloot. Het „Hbld.' geeft van dit ongeval de volgende lezing: Mr. L. Spanjaard substituut-griffier aan de Amsterdamsche rechtbank maakte gisterenmiddag in een nieuwen Mercedes- Benz-wagen een proefrit naar Arnhem. Terwijl de wagen op den Muiderstraat- weg bij de Hakkelaarsbrug met groote snelheid reed, raakte de bestuurder het stuur kwijt. De auto sloeg over den kop en viel ii de sloot langs den weg. Met mr. Spanjaard zat voor in den wa gen de heer Triegelbeek, verkooper van de Mercedes-Benz-wagens; achterin was de garagehouder Koster gezeten. De heer Triegelbeek kwam onder den wagen in de sloot; hij was nog niet be vrijd bij het afzenden van dit bericht. Mr. Spanjaard kreeg een wonde in den nek. Een vrachtauto bracht hem naar Mui den, waar bleek, dat de verwonding niet van ernstigen aard was. De heer Koster, die een fractuur van den linkerarm had gekregen, werd door een passeerend automobilist naar Amster dam medegenomen. Hij werd in het Tes- selschadeziekenhuis ter verpleging opge nomen. Bij nader informatie is gebleken, dat het ongeluk gebeurde tusschen de Kruitfabriek en de Papelaan. De heer Triegelbeek, die volgens deze inlichtingen niet onder den wagen is te rechtgekomen, is nog in den loop van den middag naar Amsterdam overgebracht en opgenomen in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht. Het blad meldt nader: Mr. L. Spanjaard, die met den wagen een proefrit maakte, chauffeerde zelf niet. Een agent der Mercedesmaatschappij be stuurde den wagen, dien hij zou demon- streeren. Bij het uitwijken voor een vracht auto, die achterop werd gereden, slipte de Mercedes tengevolge van de slechte lig ging van den weg en kwam, na een tele graafpaal te hebben verbrijzeld en over de rails van de stoomtram te zijn gere den, in de sloot terecht. De bestuurder werd uit de auto geworpen, de heer S. kwam in het water terecht, doch beiden werden aanstonds door toegesnelde automobilis ten en personeel van de Gooische Stoom tram op het droge gebracht. De derde in zittende, de eigenaar van de garage „Kost", kon zelf uit den wagen komen. De toestand der gewonden was gister avond niet ongunstig. De bestuurder heeft een lichte hersenschudding en is in de Zie kenverpleging aan de Prinsengracht opge nomen, evenals de heer Spanjaard, die aan een der ooren werd gewond, kwetsuren op het gelaat en kneuzingen over het ge- heele lichaam kreeg. De garage-houder Kost liep een armfractuur en eenige an dere kwetsuren op. Overreden en gedood. Te Dokkum is de 7-jarige S. op weg naar school onder een melkwagen geraakt en na enkele oogenblikken aan de gevol gen .overleden. Doodgevallen. Tijdens het dorschen bij den landbou wer de B. te Werkhoven viel de 70-jarige arbeider C. v. L. van een met stroo ge laden wagen. Hij kwam op zijn hoofd te recht en werd in zorgwekkenden toestand naar zijn woning gebracht. De onmiddel lijk geroepen geneesheer kon geen hulp meer verleenen. De ongelukkige was bij de komst van don geneesheer reeds over leden. Door een drijfas gegrepen. De landbouwer D., uit Oudland te Steen bergen, werd door een noodlottig ongeval bij het dorschen in de manege door 3en drijfas der machine aan een broekspijp ge grepen, waardoor het been zoodanig word bekneld, dat de knie geheel uit het lid werd gewrongen. Aan zijn been bekwam hij voorts verschillende vleeschwondv.i. Het slachtoffer werd op medisch advies naar het ziekenhuis vervoerd waar opera tief ingrijpen noodzakelijk dn DE MOORD TE ROTTERDAM. Een onverwachte arrestatie. Hoewel niet geheel onverwacht, zoo heeft toch het onderzoek naar den dader van den afschuwelijken moord op den heer P. C. Lans, directeur van de N.V. Adr.'s de Haas Jr.'s Handelsmaatschappij aan den Oostzeedijk, welke Donderdagavond j.l. te ongeveer zeven uur ontdekt werd, geleid tot een arrestatie, welke, indien hiermee de dader of de aanstichter tot den moord gegrepen is, meer dan afgrijse lijk kan worden genoemd. De compagnon van den vermoorde, de procuratiehouder G. J. van Oudheusden is zooals gisteren reeds gemeld op last van de justitie door de Haagsche recherche in zijn woning in de Obrechtstraat in den Haag gearresteerd en gisteren aan het bureau Meermansstraat aan een scherp kruisverhoor onderworpen. Indien deze van Oudheusden inderdaad de dader, medeplichtige of aanstoker is, hetgeen wij thans nog niet mogen of kun nen beweren, aldus schrijft de „Msbd.", treft een ieder, die het verloop van de zaak volgde, o'nmiddelijk het weerzinwek kende van zijn optreden. Dat zijn arrestatie pas thans en op last van de justitie is geschied, de politie is dus niet eigenmachtig opgetreden, doch het Parket heeft dit ingrijpen bevolen is echter in ieder geval een bewijs, dat de compagnon ernstig verdacht wordt. Weerzinwekkend zou de geheele per soon van O. zijn, omdat hij na den moord kalm naar den Haag is teruggegaan, op het telefonisch verzoek van de politie om naar Rotterdam te komen teneinde in lichtingen te verstrekken inderdaad ge komen is; uitvoerig en zonder dat er ver denking op hem kwam te rusten alle in lichtingen heeft gegeven, nog verschillen de keeren op kantoor kwam en bij de be grafenis een toespraak hiel.d. Het blad releveert, dat deze compag non op den ochtend na den moord .een verslaggever te woord Leeft gest^n en dien vrij uitvoerig'over alles hc inge licht. Hij verklaarde daarbij o.a., dat hij op den middag voor het gebeuren gewoon met den heer Lans aan het werk waa ge weest en 's avonds te ongeveer half zeven het kantoor had verlaten, terwijl de heer Lans nog even bleef. Hij was van meening, dat de moord door meer dan één persoon gepleegd moest zijn, omdat één man niet zulke verschrikkelijke verminkingen zou kun nen toebrengen. Hij zeide, niet aan wraak te kunnen gelooven, omdat de heer Lans, een vriendelijk welwillend man, vermoe delijk wel geen vijanden zou hebben. Hij hoopte tenslotte, dat het mysterie, waarvan hij zelf diep onder den indruk was, spoedig door de politie ontsluierd zou worden. Op den dag van de begrafenis reed de thans gearresteerde mee in den lijkstoet en voerde hij als eerste spreker in de ka pel het woord. Mede namens het personeel wilde hij een woord van afscheid spreken. Do heer Lans was ons aller vriend, zoowel in za ken als daarbuiten, zeide hij. Voor de fa milie is het te hopen, dat de dader ge vonden wordt. Het is dub'bel zwaar, dat een man en vader, die levendig in zijn za ken werkte, op deze wijze is weggenomen uit het leven. Na deze woorden moest spreker door aandoening overmand zijn rede afbreken. Na de begrafenis heeft de compagnon vele condodeances in ontvangst genomen. Toen was hij zijn zenuwen weer geheel meester. Thans komt het bericht van zün arres tatie, welke geschiedde, toen hij Dinsdag avond laat thuis 'kwam. Geheel onverwacht is deze wending in het onderzoek niet. Reeds Maandag werd er in Rotterdam gemompeld, dat van Oudheusden gaerresteerd zou worden. Het onderzoek, werd niet meer gevoerd in de richting van bij de politie bekende mis dadigers, doch veeleer in kringen, waar mede de vermoorde omgang had. Het denkbeeld roofmoord is dan ook thans opgeheven, men neemt aan, dat de heer Lans om het leven werd gebracht, omdat hij of dingen wist, welke voor den dader noodlottig zouden kunnen worden, of wel omdat hij zich zou verzetten tegen dingen, welke de dader wensente. Het feit, dat niemand iets van den moord heeft bemerkt, dat men slechts heeft kunnen veronderstellen, niet vast stellen of de dader(s) over het hek aan de zijde van de Admiraliteitskade. ontko men si (zijn), dat een „meneer" dus geen werkman een pakje in het water zou heb ben gegooid, dat den vermoorde wel zijn sleutels, doch niet zijn portefeuille zijn afgenomen, dat geen der aangehouden goede bekenden van de politie iets met dit misdrijf uitstaande hebben gehad, dit alles kan zeer zeker wijzen in de richting welke thans gevolgd is door de arrestatie van den compagnon. Bovendien: van djn beginne aan stond het vast, dat de^dader de situatie op het kantoor goed heeft ge kend. De „Msbd." kan thans behalve dit alles, hetgeen slechts de feiten en meeningen omvat, nog een nieuwe merkwaardigheid omtrent het onderzoek melden. Immers wij vernemen, dat er tegen den compagnon verdenking is gerezen op grond van het bloedonderzoek. De heer Lans werd, zooals men zich herinnert, badende in zijn bloed aangetroffen. Dok ter H. Mees, politie-arts, kwam, zeer spoe dig nadat de dochter met den heer Te Korte den moord had ontdekt, ter plaatse en maakte conclusies uit den toestand van het bloed met betrekking tot het uur, waarop de misdaad geschied was. Toen nu de compagnon verhoord werd, klopte het uur, dat hij opgaf, waarop hij van het kantoor zou zijn Weggegaan en waarop de heer Lans dus nog in leven moest zijn geweest zijn, niet met het beeld, dat het bloed vertoond had, daar hieruit was afgeleid, dat de heer Lans reeds eerder vermoord zou zijn. In hoeverre dit juist is, zal thans spoe dig blijken. Voor den aangehoudene pleiten echter nog wel enkele dingen. Eerstens volgde de politie ook nog een ander spoor, twee- dens heeft de huiszoeking in den Haag niets bijzonders opgeleverd, voorts be schouwde men den heer van O. als een welwillend mensch. Dat deze lugubere zaak, waarin thans zulke verschrikkelijke vermoedens zijn gekomen, spoedig tot volkomen klaarheid worde gebracht is wel zeer te hopen. Temeer, daar mocht de compagnon on schuldig zijn, diens reputatie door deze arrestatie reeds als vernietigd kan wor den beschouwd. Want, men is wreed, achterdochtig en kwaaddenkend, getuige het spreekwoord: „Men noemt geen koe bont of er is wel eens een vlekie aan". Is echter de dader of de medeplichtige in dezen persoon gevonden, dan kan de mentaliteit van den dader nauwelijks on er woorden worden gebracht. Een dergelijke houding toch zou bene den het menschelijke zijn. De aangehoudene is sedert ongeveer vijf jaar aan de firma De Haas verbonden Bij een kapitaalsuitbreiding is indertijd 1 v. O. als stille vennoot en tevens als pro curatiehouder in de zaak opgenomen. De verhouding tusschen het slachtoffer en den nu aangehoudene was dus anders dan gewoon tusschen een directeur en een ondergeschikte. Naar men aan het „Vad." meedeelde is er wel een kwestie tusschen beiden geweest, omdat v. O. graag mede directeur had willen worden. Een ernstig karakter heeft deze oneenigheid evenwel voor zoover bekend is, nooit aangenomen, Over het algemeen leek de verhouding tusschen den heer Lans en v. O. vrij goed. Dc gearresteerde compagnon weer op vrije voeten. Gisterenavond is de heer van Oudheus den, de compagnon van den vermoorden heer Lans, weer op vrije voeten gesteld, omdat het onderzoek niet dat resultaat heeft opgeleverd, dat in verzekerde bewa ring houden langer gewettigd was. Het mag eensdeels stellig een geluk ge noemd worden, dat door deze invrijheid stelling een afschuwelijk vermoeden niel bevestigd is geworden, doch de zaak is thans weer verder van do oplossing af en. zoo ooit, dan is het nu noodzakelijk, dal er klaarheid kome. Het onderzoek duurt met vernieuwde kracht voort. Het is inmiddels wel zeer te hopen, dat, als het blijkt, dat de heer van Oudheusden geheel onschuldig is, het odium, door de arrestatie, welke wellicht een gevolg was van de praatjes, welke overal over hem verteld werden, hem opgelegd, geheel wor de weggenomen, zegt de „Msb.". Schietpartij te Rotterdam. Een schippersknecht gewond, Gisterenmorgen is aan boord van het in de Waalhaven te R'dam liggende Rijn schip „Rijnland 3" twist ontstaan tusschen twee schippersknechts in het logies. De mannen hadden reeds eerder ruzie gehad en raakten nu om een futiliteit aan hel twisten. De een, de 24-jarige H. A. S. gedomici- lieerd te Rotterdam werd zoo opgewonden, dat hij op een kwaad oogenblik een auto matisch pistool voor den dag haalde en terwijl de ander, de 26-jarige A. v.. S., wo nende in de Cronjéstraat op de trap stond, op hem vuurde. Van S. werd in zijn rechterpols getrof fen, de kogel drong hem over een afstand van ongeveer een decimeter in den arm. Hij werd naar h.efc ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht, doch de kogel kon nog niet verwijderd worden. De dader is gearresteerd door de rivier politie. INGEZONDEN MEDEDEELING. Inbraken. Gisternacht tegen 1 uur zag de zoon van den koster der kerk aan de Mariastraat te 's-Gravenhage een scha duw in den tuin en even later bemerkte hij, dat iemand over de schutting klom, welke de scheiding vormt tusschen den kerktuin en die aan het belendende per ceel. Hij waarschuwde twee surveilleerende agenten, die, in het bewuste huis een on derzoek instelden. Een ruit aan de ach terzijde was uit de deur gesneden en na eenig zoeken werd in een der kamers een man aangetroffen. De bewoners, die inmiddels gewaar schuwd waren, konden constateeren, dat er niets gestolen was. De man is een 25-jarige kelner H. U., van Duitsche nationaliteit. Hij heeft be kend, dat zijn doel was in het perceel in te breken. De politie heeft hem in ver zekerde bewaring gesteld. Te Vlijmen zijn bij nacht verscheidene inbraken gepleegd. Nergens was de buit van eenige beteekenis. In het kantoor van het veilingsgebouw werd de brandkast met een valschen sleutel geopend en een bureau geforceerd. De dieven vonden er niet veel te halen. Bij de firma WagenbergFesten werd ingebroken in het kantoor der man denmakerij. De buit bestond slechts uit centen. In het kantoor der leerlooierij wei den de bureaux geforceerd en werd alles overhoop gehaald. Een brandkast, waar niets in was, werd geopend, de tweede bood weerstand aan het geweld der die ven. Te Oosterhout werd ingebroken bij R. op den Veenschenweg. De dochter des huizes thuis komende, vond de deur ge opend, terwijl een onbekende man haar haastig in de gang passeerde en zich ver volgens ijlings per fiets uit de voeten maak te. Bij onderzoek bleek, dat een kast was opengebroken. Voor zoover men kan na gaan wordt niets vermist. De dief is blijk baar door de komst van het meisje ge stoord. St. Nicolaas op bezoek bij den ex-tolgaarder te Muiden. Gisteren bracht St. Nicolaas mot zijn knecht een bezoek aan Muiden, waar de Sint op speciaal verzoek van den heer Flo- ris Vos, den ex-tolgaarder, den heer Kau- derer, een zilveren tolboom op marmoren voetstuk overhandigde, Voorts tracteerde St. Nicolaas Muiden's jeugd op versnape ringen en deelde geschenken onder hen uit. De heer Kauderer had ook nog een gouden horloge van den Ned. Bond van Automo bilisten in ontvangst te nemen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6