Rechtzaken. Faillissementen. Uit de Omgeving veel tijd van voorbereiding geko6t. In te genstelling met de meening van vele leden is de minister nog steeds optimistisch ten aanzien vam de behandeling nog vóór de verkiezingen. Spr. wijst er nóg op, dat de rem van den minister van Financiën niet alleen hem, maar alle ministers heeft over- heerscht. Het is gemakkelijk allerlei eischen te stellen. Als de heer Albarda of één der zijnen achter de groene tafel za ten, dan zal dit stellen van eischen ophou den. Tot zoolang bezit spr. zijn ziel in lijdzaamheid. De algemeene beschouwingen worden gesloten De minister beantwoordt nog eenige vragen betreffende de in te richlen statis tieken. De vergadering wordt te 3 uur verdaagd tot Donderdag. AFZET LANDBOUWPRODUCTEN. Op zoek naar nieuwe gebieden. Studiereis van ir. Mans holt naar Spanje. Ingevolge opdracht van den Minister van Binnenlanusche Zaken en Landbouw zal de Inspecteur van den Landbouw, hoofd van den Buitenlandschen Landbouwvoor- lichtingsdienst, de heer ir. Th. J. Mansholt, zich binnenkort naar Spanje begeven ten einde studie te maken van de mogelijkhe den, welke dat land als afzetgebied voor verschillende onzer landbouwproducten biedt, alsmede om na te gaan, wat kan worden gedaan om den afzet dier produc ten te bevorderen. LOOS ALARM. Naar aanleiding van het protest van mr. F. Bach, namens den Roomschen Mid denstand, naar het heet, uitgebracht, ver zoekt de Partij-secretaris, na gepleegd overleg en mede namens den' waarnemen- den voorzitter van het Partijbestuur, het volgende op te nemen, om eenige onjuist heden recht te zetten. Voorop zij er op gewezen, dat, zoodra wij den tijd naderen van de aanwijzing van candidaten, het een telkens wederkee rend verschijnsel is, dat sommige gemoe deren onrustig worden. Dit is een soort ziekteverschijnsel, dat gewoonlijk ge paard gaat met eenigen zucht naar groote woorden, die suggestief op de massa moe ten inwerpen en deze in de meening kun nen brengen, alsof de partijleidig groote ongerechtigheden heeft gepleegd. Nu we toe zijn aan de uitvoering van een voor vele kiezers niet bi'ster bevatte lijk kiesreglement, kan dit ietwat myste- rieuse stuk partijwetgeving een gemakke lijk te hanteeren middel worden om onze katholieke kiezers te verontrusten. Als Partij-secretaris zou ik, torwille van het algemeen partijbelang, willen vragen, om bij de nu ingezette werkzaamheden dit euvel zooveel mogelijk te vermijden. Laat men nu eens niet telkens met alarmeerende berichten over vermeend onrecht komen, cn zoodoende den goeden geest onzer kiezers bederven. .Meent men ernstig, dat door deze of gene partij-in stantie fouten zijn gemaakt, dan wende men zich vrijmoedig tot het dagelijksch bestuur der Partij, dat bereid en gereed is alles te onderzoeken en te bespreken. Dan wordt onnoodig geschrijf en gewrijf vermeden, en de goede stemming onder do onzen niet noodeloos in gevaar ge bracht. Dit is de algemeene opmerking vóórop. Hadde mr. Bach zich, vóór de publicatie van zijn protest, tot de Partijleiding ge wend, waarschijnlijk zou het protest in de pen zijn gebleven. Mr. Bach meent, dat door het Centraal College aan den middenstand onrecht is geschied. Hij spreekt, zelfs van een regle mentair recht op een eigen volwaardigen kwaliteitszetel", dat miskend is, van „in strijd met het kiesreglement". Bij eenige informatie waren deze woor den niet geschreven, wijl ze eenvoudig be rusten op misverstand aan de zijde van mr. Bach. Het Centraal College heeft een deskun dige vastgesteld voor middenstandszaken. Deze kwaliteit is toebedeeld aan de lijst Den BoschZeeland. De samenvoeging dezer beide kringen is door het Partijbe stuur vastgesteld, met de bedoeling den Zeeuwschen zetel, in 1925 verloren gegaan, in 1929 veilig te stellen. Op grond van door een ieder aangevoeld algemeen na tionaal belang. Die samenvoeging van Den Bosch met (in 1925) ruim 50.000 partij-stemmen en Zeeland met (in 1925) slechts 3200 partij- stemmen brengt de noodzakelijkheid mecte om voor den Zeeuwschen zetel een kwali teit too te kennen. Op de vrije plaatsen zou een Zeeuwsche candidatuur eenvoudig geen kans hebben, v/ijl in de practijk zou blijken, dat voor deze vrije plaatsen, waar voor een ieder candidaat kan worden gesteld, Zeeland door Den Bosch zou worden doodgedrukt. Immers voor deze vrije plaatsen zullen verscheidene candidaten worden gesteld uit de eigen streek, en géén leiding kan dan eerlijk verzekeren, dat de 50.000 Bos sche 'kiezers een Zeouwscho voorkeur, een Zeeuwschen wensch zullen volgen en ho- noreeren. Ieder, dio het kiesreglement kent en daarnevens de mentaliteit der kiezersmas sa. erkent dit als juist. Daar men ook bij de uitvoering van een kiesreglement als eerlijke menschen moet handelen, is door de Bossche leiding hier op dan ook onmiddellijk de aandacht ge vestigd. De eerlijke samenwerking van Den Bosch en Zeeland is nu gebaseerd hierop: dat Zeeland voor één zetel het volle recht zal hebben, dadrvoor eigen candidaten voor te dragen en desgewenscht te ad- viseeren, alsof de Zeeuwsche Kieskring alléén stond, terwijl de Bossche leiding op zich nam om in den Bosschen kieskring aan haar kiezers duidelijk te maken dat eerlijkheid en billijkheid jegens de Zeeu wen medebrengt, dit recht zonder meer te erkennen en zich daarnaar te gedragen. Vandaar de toelichting in het Berede neerd Verslag, dat de kwaliteit van mid- denstandsdeskundige bedoeld is voor dien Zeeuwschen zetel. Het Centraal College heeft niets an ders gedaan dan een middenstandskwali teit vastgesteld voor den combinatie Den BoschZeeland. Volkomen volgens het Kiesreglement. Het Centraal College is ingelicht gewor den over de samenvoeging dier beide kringen en over het z.g. „gentleman's agreement", over de eerlijke af spraak tusschen de beide Kringbestu- ren. Dit is in de toelichting tot uiting ge bracht. Waarmede geen enkele bepaling in het Kiesreglement is geschonden. Toen nu bleek, na ernstige informatie, dat het Zeeland mogelijk zou zijn de kwa liteit middenstandsdeskundige te realisee- ren zóó, dat dit tevens een Zeeuwsch af gevaardigde kon zijn, heeft het Centraal College besloten die kwaliteit aan de com binatie Den BoschZeeland toe te deelen. Wat is er toch feitelijk niet in orde? Welk onrecht is den middenstand ge schied? Hij krijgt een zetel, en wel in Den BoschZeeland. Weet mr. Bach wie dat worden zal? Dit moeten straks de kiezers uitmaken en niemand ar.ders. Is den middenstand onrecht geschied, omdat die middenstandsdeskundige straks wellicht een Zeeuw zal blijken te zijn? En is het een oprecht, dat het Centraal College gemeend heeft, met die toewij zing tegelijk twee belangen te kunnen die- lo. een goed middenstandsdeskundige, en 2o. een Zeeuwsch afgevaardigde? Is dit niet veeleer een politiek verstan dige en prijzenswaardige daad, waar deze combinatie van beide belangen mogelijk bleek, haar met beide handen te aanvaar den? Of kan er uit Zeeland wellicht priori géén behoorlijk middenstandsdeskundige komen? Het Centraal College beschikte over de gelijke informaties, dat den Zeeuwen dit wél mogelijk zoude zijn. En ik ben ervan overtuigd, dat aan mr. Bach dit ook niet geheel onbekend is ge bleven Het geheele protest mist iederen reëe- len grond, 't is daarom loos alarm. (N.B. Het is ondoenlijk voor het Partij- secretariaat om verder over deze of soort gelijke aangeicgenheden in het openbaar te gaan polemisceren. Hierboven is de weg aangewczc-n ter bekoming var. infor maties, tot het geven waarvan het Partij secretariaat gaarne bereid is). Vragen van Kamerleden. Kortegolf-omroepzeuder te Huizen. Het Tweede Kamerlid Suring heeft den minister van waterstaat de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat te Huizen (N.-H.) door den Philips Omroep Holland-fndie een koriegolf-omroep-zender wordt gebouwd, welke binnenkort zal zijn voltooid, en welke, met een eprimaire ener gie van 130 kilowatt, de bestaande ororoep- zender te Hilversum en Huizen, vele ma len in sterkte zal overtreffen en een der sterkte omroepstations ter wereld zal zijn 2. Is de minister bereid, mede te deelen, ondr welke voorwaarden, door hem tot het bouwen van dezen omroepzender machti ging is verleend, waar toch volgens artikel 3 der Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (Staatsblad no. 7) reeds voor den aanleg van een dergelijk station een machtiging van den minister van waterstaat wordt ver- eischt 3. Is de minister niet van oordeel, dat ar tikel 3ter van voornoemde wet het verlee- nën van een machtiging tot het doen van uitzendingen aan genoemde vennootschap Philips Omroep Holland-Indie verbiedt, aangezien de beschikbare zendtijd volgens die wet naar billijkheid slechts over de omroeporganisaties mag worden verdeeld 4. Indien het de bedoeling is, voor den nieuwen zender slechts een experimenteer- zendvergunning toe te staan, is de minister dan bereid, eveneens gunstig te beschikken op de aanvrage, door den Katholieken Ra dio-Omroep en de Nederlandsche Christe lijke Radio-Vereniging om zulk een experi menteer-zendvergunning ingediend Inschrijvingsbil jetten voor aanbestedingen. Het Eerste Kamerlid Fransen heeft don minister van financien de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat onder de ontvangers der registratie en domeinen geen eenstemmigheid bestaat omtrent de verplichting van het al of niet zegelen van inschrijvingsbiljetten voor aanbestedingen? Is de minister niet van meening, dat daaromtrent bij i. ovengenoemde ontvangers geen verschil van opvatting behoort te zijn Wil de minister mededeelen of inschrij- vingsbiljetten voo aanbestedingen al dan niet aan zegelrecht onderworpen zijn Twee verdienstelijke Nederlanders. Huldeblijkvande Technische Hoogeschool te Delft. De Senaat der Technische Hoogeschool te Delft, heeft besloten het doctoraat hono ris causa in de technische wetenschappen te verleenen aan Sir Henry Deterding, Pre- sidnt van de Koninklijke Petroleum Maat schappij en aan den bekenden Twentschen industrieel ir. C. F. Stork, Directeur van de N.V. Machinefabriek Gebr. Stork Co. De eerepromoties zullen plaats hebben op Dinsdag 8 Januari a.s. in de aula van de Technische Hoogeschool te Delft. Als promo tor van Sir Henry Deterding zal optreden Prof. J. G. Ch. Volmer, terwijl Prof. Ir. L. A. v. Royen, oud-minister van Oorlog, als promotor van den heer Stork zal fungee- ren. uTel." De leiding van de afdeeling handel en nijverheid. Rectificatie. Op grond van een inlichting van bevoeg de zijde moeten wij aannemen, dat het be richt, volgens hetwelk de heer F. K. J. He ringa, hoofd der afdeeling handel en nij verheid van het departement van arbeid, handel en nijverheid, zijn functie zal neer leggen, op een misverstand heeft berust. „N. R. Ort." De Gooi-Express. Een adres voorzien van 6000 handteeke- ningen is naar den minister van waterstaat gezonden met het verzoek de concessie aan de Gooi-Expreg», autobusdienst tusschen Amsterdam en Hilversum, niet in te trek ken. Het spoorwegongeluk bij de Vink. Het Haagsche Ge-rechtshof heeft in hooger beroep bevestigd de besli-ssing van de 3e kamer der Haagsche Rechtbank, waarbij de ingenieur van den weg, ir. van Panbhaleon Baron van Eek en de opzich ter van den weg Berghuys, in verband met het bekende spoorwegongeluk bij de Vink, buiten vervolging waren gesteld. DE Z. H. A. M. failliet. Het Haagsche Gerechtshof heeft gister in hooger beroep het faillissement uitge sproken van de Zuid-Hollandsohe Auto handel Mij. (Z.H.A.M.), de bekende on derneming, welke een autobusdienst tus schen Scheveningen en Waalhaven onder houdt. Brandstichting. Voor de Utrechtsche rechtbank is tegen het echtpaar K. te Leersum een 63-ja- rige man en een 58-jarige vrouw wegens brandstiohting in hun wo-ning één jaa-r gevangenisstraf geëischt. Uitgesproken: A. van Eemert betonwerker, Haar lemmermeer, Cur. mr. M. van Toulon van der Koog. J. Salier, Jr., bloembollenhandelaar, H i 11 e g o m. Cur. als boven. Opgeheven: H. W. Hartman te Hillegom. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Do poging tot aankoop van Duin- rell en de onderhandelingen van den heer Wouters. Het bad huis. Gymnastieklokalen aan a!le scholen? .agmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente onder Voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig is wegens ziekte de heer C. C. v. d. Kroft. Bij de ingekomen stukken is een schrij ven van den Directeur van den Vleesch- keuringsdienst te Leiden, waarbij, in ver band met de ongesteldheid van den hulp keurmeester, in overweging wordt gegeven, mede met het oo-g op de uitbreiding van het zielental, een tweeden keurmeester te benoemen. Wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Naar aanleiding van een vraag van den heer Boender, om geen grond der ge meente meer te verkoopen maar in erf pacht te geven, hebben B. en W. een ant woord doen toekomen, waarin zij te ken nen geven, dat zij, gezien het geringe gTond'bezit der gemeente, geen vrijheid kunnen vinden van tactiek te veranderen. Enkele leden zijn van oordeel, dat het be ter is do bespreking van dit punt aan te houden, gezien ook het feit, dat eerlang deze zaak in den Haag aan de orde zal komen. Aldus wordt besloten. Daarop deelt de Voorz. mede, dat is in gekomen een verzoek van den heer Boen der waarin de vraag wordt gesteld, hoe ver de onderhandelingen met den aankoop van een gedeelte van de buitenplaats Duin- rell zijn gevorderd. Hij informeert hier naar, speciaal omdat den l&atsten tijd hieromtrent allerlei geruchten opduiken. De Voorz. zegt, dat tot nu toe, de com missie. welke de onderhandelingen zou voe ren, niets van zich heeft laten hooren. De heer Wouters, lid dier commissie, merkt op, dat zulks niet mogelijk was. Er is een conferentie gehouden door de com missie met een der eigenaren, maar ten gevolge van familieomstandigheden heb ben de onderhandelingen geen verderen voortgang gehad. Spr. heeft juist dezer dagen vernomen, dat het gedeelte, waarop de gemeente het oog had, publiek zal worden verkocht. Hij acht dit niet goed gezien, want particulieren hebben er wei nig of niets aan. gezien de groote lasten welke het uitbreidingsplan er zal opleg gen. De heer Boender if met dit antwoord voldaan.' De heer van Leeuwen zegt, dat hij on gevraagd bij een ontmoeten met twee le den der commissie, do heeren Prins en Ver steeg, in deze zaak is gemoeid. Hij kreeg toen sterk den indruk, dat een der leden, de heer Wouters, op eigen houtje was gaan onderhandelen. Hij heeft van zijn bevin ding direct kennis gegeven aan den voor zitter. die hem toezegde in een geheime zitting een bespreking te houden. Dit is niet gg.beurd en teen gaf de Voorz. hem in overweging, den heer Drop van een en ander op de hoogte te stellen. Later heeft de heer Prins hem medegedeeld, dat hij niet meer met Wouter* onderhandelen wilde, omdat deze op eigen gelegenheid met een der eigenaren had onderhandeld. De leden wisten dus niet meer wat zij aan elkander hadden. De heer Versteeg zegt, dat hij in het midden laat of de keuze van de leden wel goed is geweest. Zij hebben een der eige naren een prijs geboden en gewacht op antwoord. De heer Drop kan de vraag van den heer van Leeuwen wel begrijpen. Alle twee leden hebben gedacht, dat de heer Wouters voor eigen zaak opkwam. De raad heeft echter vertrouwen geschonken aan den heer Wouters en wanneer hij in de plaats stond vam den heer Wouters zou hij zeggen: Gij moet uw bewering bewijzen of ik trek mij terug. De heer Prins, eveneens' lid der oommis sie, komt ter vergadering, waarop het ge sprokene door den heer van Leeuwen nog 'eens wordt herhaald. De heer Prins geeft een uiteenzetting van het verloop der onderhandelingen. De commissie had een voorstel ontworpen en een prijs geboden aan een der eigenaren. Graaf van Zuijlen zou daarop aan den heer Wouters ant woord inzenden. Toen dit lang duurde heeft de heer Prins geïnformeerd maar met negatief resultaat. Hij vond dit geen nette behandeling. Later bleek toen, dat er toch contact was geweest tusschen den heer Wouters en Graaf van Zuijlen. Het was logisch dat hij toen de vraag stelde: „Zou de heer Wouters niet op eigen houtje onderhandelen?" Kort daarop ontving hij bezoek van Graaf van Zuijlen, dien hem mededeelde, dat hij wegens bijzondere omstandigheden, geen besluit kon geven. Spr. vroeg toen, waarom dit den heer Wouters niet werd medegedeeld, waarop de heer van Zuijlen antwoordde dat hij niet meer wenschte te onderhandelen met den heer Wouters, omdat deze over af stand van de geheele buitenplaats had ge sproken. Nu was het spr. wel bekend, dat de heer Wouters rondliep met de gedachte, een N.V. te stichten, waarbij particulie ren en de gemeente zouden zijn geïnteres seerd, zoodat hij den indruk kreeg, dat de heer Wouters bij het onderhandelen over de geheele plaats dit idee had willen uit werken. Het bevreemdde hem echter zeer, dat, waar de commissie enkel opdracht had over een deel te onderhandelen één lid over aankoop van de geheele buitenplaats ging spreken. De heer Wouters merkt op, dat de heer Versteeg hem a-1 tevoren had gewezen op de praatjes, welke rond deze voorgenomen aankoop hepen. Hij heeft er echter ter stond op gewezen, dat noch de door hem beheerde Maatschappijen noch hij zelf on derhandelingen over eventueele aankoop hadden aangeknoopt. Hij stond volkomen vrij. Voor particuliere Maatschappijen zag hij geen heil in aankoop van deze buiten plaats. Wel achtte hij het voor de ge meente van belang de geheele plaats aan te koopen. En in die meening werd hij versterkt na een onderhoud met den heer Drop. Hij heeft, echter geen contact gezocht met de andere leden omdat hij niets posi tiefs wist. Hij vindt deze zaak erg onaangenaam en alhoewel hij zich van geen schuld bewust is, acht hij het toch maar beter uit deze commissie te treden. De Voorz wijst er op, dat alles op praatjes berust en meent, dat de heer Wouters daarom niet moet. uittreden. Daar door zou hij den schijn op zich laden niet juist gehandeld te hebben. En hiervoor ie absoluut geen reden. De heer Wouters zegt. dat hij niet uit den weg gaat voor praatjes, maar vindt het toch beter waar een der verkoopers niet meer met hem wil onderhandelen, te bedanken. De heer Drop hoopt, dat. de heer Wou ters zich niet zal terugtrekken. Hij be grijpt heel goed. dat de heer van Leeu wen door hetgeen hij vernam, onrustig ge worden is en het in het belang der ge meente noodig achtte, opheldering te vra gen. Ook ban hij zich indenken, dat de heer Prins boos was. De heer Boender wil slechts opmerken, dat hij zich zou schamen, te moeten den ken dat de heer Wouters achteraf zelf za ken zou doen. Nadat de Voorz. nogmaals aandrang heeft uitgeoefend op den heer Wouters, neemt deze zijn ontslag terug. Daarop wordt medegedeeld, dat het raadsbesluit tot het leggen van een bouw- verbod op perceelen aan den Achterweg om formeele redenen niet is goedgekeurd. B. en W. willen te zijner tijcl deze zaak opnieuw aan de orde stellen. De heer Vo gels stelt voor een commissie aan te wij zen. om alsnog overleg te plegen met de eigenaren. De heer Prins is van meening, dat de eigenaren zich niet durven verlaten op de meening van een deskundige. De heer Wouters gelooft, dat de schattere zich wel zullen verstaan en zeker ook re kening zullen houden met de bedrijven, welke in de perceelen worden uitgeoefend. Het voorstel vam B. en W. wordt aanvaard. Naar aanleiding van een verzoek van bewoners van de Langstraat, om verbete ring aan te brengen ten opzichte van de electrischo verlichting hunner perceelen, stelt de Voorz. voor dit verzoek in handen te stellen van de Electr. Mij. Door het oprichten va.n een transformatorhuis in het dorp en het leggen van een zwaardere kabel hoopt men adressanten tegemoet te komen. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur van Voorburg om medewerking tot het oprichten van een lyceum, voor Rijswijk, Voorburg en Was senaar, wordt besloten, mede te deelen, dat de ingezetenen bij een lyceum te Voor burg weinig belang zullen hebben en hun ne kinderen daarheen niet zullen zenden. Alleen bij oprichting aan de grens der ge meente zou er er eenig belanig zijn. Een schrijven van den heer J. Prins om alsnog vergunning te mogen bekomen tot het afgraven vam duinen, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Vastgesteld worden eenige wijzigingen aan te brengen in de Bouwverordening. Bij de behandeling van een verzoek van Mej. Remmerswaal, exploitante van het badhuis, om een subsidie van 150 merkt de heer Boender op, dat dit badhuis ab soluut niet voldoet aan billijke eischen. Hij geeft B. en W. daarom in overweging voor stellen te bewerken om te komen tot stich ting van een behoorlijke badgelegenheid. De Voorz. zegt-, dat door de uiteenloo- pende bebouwing dit vraagstuk niet ge makkelijk zal zijn op te lossen, maar wil wel voldoen aan het verlangen van den heer Boender. Aldus wordt besloten. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagavond der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Dec. waargenomen door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. D r i e s u m, Mare 76, telef. '406. Als lid-werkgever wordt benoemd in de commissie voor arbeidsbemiddeling de heer A. C. Leijen. Een gedeelte van den Papeweg wordt op verzoek van een belanghebbende als bouwstraat aangewezen. Een voorgestelde wijziging der begroo ting voor 192S wordt vastgesteld. Daarop deelt de Voorz. mede, dat met den heer L. A. F. Prins een overeenkomst is getroffen ten aanzien van het maken van trottoirs en 't aanbrengen van straat verlichting in het wegenplan aan den Deijl. De heer Prins heeft zióh bereid ver klaard in de kosten van trottoiraanleg 1/4 gedeelte bij te dragen en in die van straat verlichting 4 per strekkenden meter verlichte straat. Z. h. st. wordt besloten deze overeen komst aan te gaan. Een verzoek van de diverse vakbonden uit deze gemeente om wijziging te brengen in de steunregeling, wordt tot een volgen de vergadering aangehouden. Aan eenige nieuw aangelegde straten ill het Oostdorp en aan het Kerkehout wor den de door B. en W. voorgestelde namen gegeven. Daarna is aan de orde het voorstel tot het treffen van een dading met het Kerk bestuur van de parochie ..De Goede Her der" terzake van den afkoop vam grond rente. De Voorz. deelt mede dat het keric- bestuur op het oogenblik niet over midde len beschikt om de verschuldigde grond rente en het bedrag van eventueele afkoop tezamen 14288.76 te betalen. Het stelt daarom voor tot dit bedrag een schuldbe kentenis af te geven, betaalbaar op 5 Mei 1886, en verbindt zich, om, wanneer ge durende den looptijd dezer schuldbeken tenis, de gemeente grond zou noodig heb ben, voor uitbreiding der R. K. school de zen grond af te staan tegen een prijs van ten hoogste 6.90 per M2. Z. h. et. wordt dit aangenomen. Besloten wordt verder mede te werken tot uitbreiding van de R. K. Meisjes school met drie lokalen en tot aanschaf fing van eenig meubilair voor die school. Hierbij is tevens aan de orde een voor stel, om B. en W. te machtigen, een on derzoek in te ste-llen naar het bijbouwen van gymnastieklokalen zoowel bij de open bare als bij de bijzondere scholen. De Raad verleent de gevraagde mach tiging. Om eventueele bosten te voorko men, zullen de ontwerpen voor den- ver bouw of den aanbouw worden opgedragen aan den gemeente-architect. De heer Wouters heeft bezwaar tegen dit laatste, eerstens, omdat men dit el- ders ook niet doet en vervolgens, worden de belangen van de architecten daardoor I beknot. Bovendien bestaat dan het ge vaar, dat alle scholen dan eenzelfde aspect zullen krijgen. De Voorz. zegt, dat alleen ten opzichte van verbouw deze maatregel wordt voorgesteld, waarna het voorstel wordt geaccepteerd. Hierna wordt besloten met de Rijks postspaarbank een geldleening aan te gaan voor 40 jaren groot 420.000 tegen een rente van 4 1/2 pet. Ten slotte komt ter tafel een voorstel tot herziening van de jaarwedden van het politiepersoneel. Voorgesteld wordt aan alle ambtenaren een verhooging toe te kennen van 100, de vergoeding voor het bezit van het di- ploma-inspeoteur voor veldwachters en ageitten te doen vervallen een billijke verhooging vam het salaris van den ad junct-inspecteur en het verleenen van een toelage van 100 per jaar aan hen, die met recherchedienst zijn belast. De mini ma en maxima worden daardoor voor: inspecteur 30003600, adj.-inspecteur 24002700, hoofdagent 21002400, agent of veldwachter 1700—2100, met vrije woning of vergoeding huishuur ter waarde van 15 pet. van de jaarwedde, vrije uniformkJeeding, vergoeding diploma 50 en vergoeding rijwiel 50. Met alg. st. worden deze voorwaarden aanvaard. Daarna wordt de vergadering tot den namiddag gesohorst tot behandeling van de begrootinsr. Waarschuwing. De Burgemeester de zer gemeente waarschuwt belanghebbenden niet in te gaan op de voorwendsels van een persoon, bij nader onderzoek vermoe delijk gena'amd: Albert Pieter de Lijster, geboren te IJssclmonde 10 November 1887, controleur, welke persoon omstandige verhalen opdischt, teneinde desbetreffen de personen te bewegen tot afgifte van eenig geld, voor noodig te verrichten re paraties en dergelijke. In deze gemeente gaf hij zich uit voor J. O. Onderwater ea verkreeg als zoodanig bij een ingezetene eenig geld. HAARLEMMERMEER. Geboren: Sietje Elisabeth, d. van H. Wortel en H. H. Pols. Alexander Ferdinand, z. van D. Inpijn en J. C. Hille. Lena, d. van C. Klootwijk en A. W. van Helden. Cornelis Wilhelmus, z. van G. Rutte en C. B. van den Bos. JoLan Michiel, z. van J. H. Pooters en A. do Ki- viefc. Sientje Arendje, d. van G. Th. Yermeeren en D. van Duin. Hendrik Jo seph, z. van N. A. de Heij en G. bchoun- hage. Martina Adriana Corncl'a, d. van A. Doekes en J. C. van Egmond Overleden: S. Verschoor, 87 j., geh. met S. J. van Wijlen. G. Brouwer 86 j., wed. van A. Verdoes. M. Been, 61 j., geh. met D. van der Hengst. RIJNSBURG. Auto in brand. Gisteravond is een luxe auto van den bloemist G. v. d. Eijkcl, in brand geraakt en geheel vernield.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2