I Faillissementen. Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. Koffers en Tasschen S. G. J. DE GROOT, Noonleintle 11 die in deze zaak aan den dag zijn getre den en die begonnen zijn met het rapport van den rijksveldwachter. PI. besprak vervolgens de gewraakte wijze van vervoer, waarvan hij een natuur lijke verklaring gaf en meende, dat er niets dan vage vermoedens zijn. Volgens een overlegde staat bleek het vetgehalte niet zoo heel veel af te wijken van het gemiddelde. PI. concludeerde tenslotte dat het feit niet was bewezen en dat verd. zou moe ten worden vrijgesproken, in ieder geval de uiterste clementie zou moeten worden betracht. Na re- en dupliek bepaalde de kanton rechter de uitspraak op heden over 14 dagen. De bioscoopkwestie te Leiden. De Hooge Raad heeft gister verworpen het cassatieberoep van R. U., bioscoop- hoeder te Leiden, die door den kan tonrechter aldaar .was veroordeeld tot 1 boete wegens overtreding van art. 4 der Zodagswet op den Eersten Paaschdag 1928. Voor de muziek hadden B. en W. geen toestemming gegeven; de bioscoop houder was echter van meening, dat hij zich alleen aan de bepalingen der bios coopwet te houden had. De Hooge Raado heeft hiermede be slist, dat het bioscoopbedrijf, evenals an der openbare vermakelijkheden, onder worpen is aan de bepalingen van de Zon dagswet. De Leidsche opium-zaak. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde gister in de zaak van J. J. v. d. S. en G. K., die door het Ge rechtshof te Amsterdam waren veroor deeld ieder tot 2 maanden hechtenis we gens het ter aflevering voorhanden heb ben van een hoeveelheid opium zonder vergunning. Deze opium haden zij afgele verd aan een inspecteur van politie, die zich om de opiumsmokkelaars op heeter- daad te betrappen had begeven per auto naar het Stationsplein te Leiden, zooals men zich herinneren zal, is bij de arres tatie een schietpartij ontstaan, waarbij de rechercheur van politie K. werd gedood. Op 16 April j.l. had de Hooge Raad wegens vormvouten het arrest van het Haagsche Hof vernietigd en de zaak ver wezen naar het gerechtshof te Amster dam. De advocaat-generaal concludeerde nu tot verwerping van het tegen dat arrest ingestelde beroep. Het arrest werd bepaald op 14 Januari. Ordeverstoring in een kerk. Voor den Utrechtschen politierechter waren gedagvaard de 34-jarige v. d. B., de 26-jarige de N., glazenwasscher en de 34- jarige P., koopman, allen te Utrecht, ver dacht van ordeverstoring in de St. Catha- rinakèrk aldaar, dès morgens vroeg ge durende de H. Mis op 4 Nov. Alleen eerst genoemde was verschenen. Toen de wel- eerw heer H. Mulder, kapelaan der paro chie ,de H. Communie uitreikte, had dit drietal luide in het kerkgebouw ge schreeuwd en gelachen en v. d. B. was zelfs mede voor de Communiebank gaan knielen. Genoemde kapelaan en de koster als getuigen gehoord, waren van meening, dat v. d. B. degeen was die voor de Com muniebank had geknield. Het O. M. eischte f 100 boete subsidiair 50 dagen hechtenis. De politierechter ver oordeelde v. d. B. conform dezen eisch en de beide andere verdachten ieder tot 60 boete, subsidiair 30 dagen hechtenis. "U itgesproken: J. S I. van Rijn, handelende onder den firmanaam W. A. van Rijn, machinale houtbewerking te Zoe ter w oude; cur. nr. M. Vos te Leiden. G. Glasbergen arbeider te Rijnsburg jur. mr. L. H. Rambonnet te Leiden. W. Meijer-Cluwen. ingenieur, te Veur; :ur. mr. C. W. Barnier, Den Haag, Smids- tvater 21 B. Opgeheven: P. K. Baas te A 1 p h e n a. d. R ij n. NA DEN STORM. Dankbetuiging van de Italïaan- sche regeering. De Itaiiaansche gezant heeft, naar aan leiding van de pogingen tot redding van de bemanning van het stoomschip Sa- lento aan den Minister van Buitenland- sche Zaken verzocht, allen die daartoe hun medewerking hebben verleend, den diepgevoelden dank van de Itaiiaansche regeering over te brengen. „De nieuwe zorg". Nog steeds /liet gelicht. De in dei van 23 op 24 No vember 1.1. voor ue i»aven van Dintelsas in het Volkerak gezonken tjalk ,De Nieu we Zorg", waarbij het geheele gezin van schipper Meyer (vader, moeder en drie kinderen) is omgekomen, is nog steeds niet gelicht. Door de assurantie-maat- schapij is geweigerd het vaartuig te lich ten, waarom, naar wij vernamen van wege den Rijkswaterstaat het lichtings- werk zou geschieden. Echter, om welke reden is niet bekend, is hiermede nog steeds niet begonnen. Intusschen vormt het gezonken schip, waarvan slechts een deel van den mast boven het water uitsteekt, een niet gering gevaar voor de verdere scheepvaart, wijl de vaargeulen hierdoor aanmerkelijk wor den versperd. Lijken aangespoeld. Aan het strand bij Kijkduin is gister morgen het lijk van een onbekende van ongeveer 35-jarigen leeftijd aangespoeld. Het signalement vermeldt: lengte 1.67 M., zwart haar, blauwe oogen, neus naar links scheef opgegroeid, tanden gaaf, doch van onderkaak scheef en rond gezicht, flinke postuur; tatoeëeringonop rechter bo venarm vrouwenhoofd, onderarm vrou wenfiguur, linkerbovenarm Christusbeeld en linker onderarm met W. 92 C. H. Het lijk droeg nog gedeelte van tricofc- hemd met schoudersluiting. In den morgen van Zaterdag om streeks half twaalf is op het strand te Scheveningen aangespoeld het lijk van een onbekenden man. Signalement: onge veer 41 jaar oud, lengte 1.58 M., kort ge knipt, donker blond haar, blauwe oogen, licht gebogen neus, ongeschoren gelaat, wijd uit elkaar staande bruine tanden, ronde kin, smal gezicht, tenger postuur. Hij was gekleed in een grijs geruiten over hemd (groote ruiten), aan den linkerarm een mouw van jaeger borstrok. Alles on gemerkt. Nog een Italiaansch stoomschip vergaan? Dertig man aan boord. Het Itaiiaansche stoomschip Messicano, geladen met circa 5000 tons erts voor de firma Wm. H. Müller en Co. te Rotterdam, vertrok 17 November van Aguilas naar Rotterdam en passeerde IS November Gi braltar. Sindsdien zijn van het schip geen nadere berichten binnengekomen. Onder gewone omstandigheden duurt de reis van Gibraltar naar Rotterdam 7 a S dagen, zoo dat het reeds een week over tijd is. Bij informatie bleek aan de „Msb.", dat noch bij de agenten, noch bij de reeders iets naders bekend is, zoodat men zich on gerust maakt over schip en bemanning. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het schip in den jongsten Kanaalstorm met man en muis gebleven is. De Messicano is in 1918 gebouwd, 4343 bruto en 2703 netto tons groot en hoort te Napels thuis Het vergaan van de IJ.M. 3'zo Gloria. De bemanning van den trawler IJ.M. 325 Gloria, die op de Noordzee is vergaan, is gistermorgen met de postboot van Harlin- gen naar IJmuiden vertrokken. Omtrent 't vergaan van het schip vernemen wij het volgende. De Gloria was Zaterdag uit IJmuiden vertrekken, 's Nachts omstreeks vier uur begon het schip plotseling over te hellen. Het was waarschijnlijk lek gestoo- ten. In alle haast moest de bemanning van boord gaan. Zij. die in de kooi lagen, had den geen tijd zich te kleeden en moesten in nachtgewaad in de reddingboot sprin gen. Allen wisten van boord te komen, ech ter met achterlating van al hun bezittin gen. In de reddingboot roeiden zij naai het vuurschip Terschellingerbank, waar zij werden opgenomen. De leden .van de be-' manning van de Gloria waren vol lof ovo; de behandeling aan boord van het vuur schip. Zij werden zooveel mogelijk geholpen en voorloopig van kleeren voorzien. Op Terschelling werden door tusschenkomst van de reederij te IJmuiden nieuwe klee ren voor de bemanning aangeschaft, zoodat zij gistermorgen goed gekleed konden ver trekken. Maasdijken bij Graven dag en nacht bewaakt. uit Grave wordt aan de „Tel." gemeld: De Maasdijken grenzende aan de poi- ders Mars en Wijth nabij deze gemeeme worden dag en nacht bewaakt, daar het Maaswater ongeveer met den kruin gelijk staat en de dijken door den aanhoudenden regen in zeer slechten toestand verkee- ren. De onteigeningen om deze dijken te ver- breeden en te verhoogen hebben reeds plaats gehad. Het volgend jaar zal een be gin met de werkzaamheden gemaakt wo> den. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door een trein gegrepen. Geen persoonlijke ongel ukken. Op den zeer drukken onbewaakten overweg op den Haastrechtschedijk, nabij de halte Stolwijkersluis, op de spoorlijn Gouda-Schoonhoven is gisterochtend een personenauto door den trein gegrepen. De auto wilde den overweg uit de rich ting Gouda passeeren, toen uit Schoonho ven een trein naderde, die 8.41 van daar was vertrokken en te 9.26 uur te Gouda moet aankomen. Do heer G. Goudewaa- gen, die chauffeerde en de heer W. Krom me beiden uit Gouda, hadden geen sig nalen gehoord en zagen vlak bij den over weg den trein plotseling op hen aanko men. Een poging om nog te stoppen faal de. De auto werd door den met weinig snelheid rijdenden trein gegrepen, waar door de voorzijde totaal in elkaar werd gedrukt. Beide inzittenden bekwamen geen letsel. Verzekerd wordt, dat de machinist als gewoonlijk bel- en fluitsignalen heeft ge geven. De trein kwam spoedig tot stil stand en is later met eenige vertraging naar Gouda vertrokken. Voor hen, die met den toestand ter plaatse op de hoogte zijn, is de overweg weinig gevaarlijk; voor passeerende vreemdelingen echter wel, daar huizen het uitzicht op de baan in de riohting Schoonhoven belemmeren. Het waarschu wingsbord is geheel verroest en in den kant van den dijk weggezakt, waar het nog een meter boven den grond uitsteekt. „Tel." Z'N BROER PER ONGELUK DOODGESCHOTEN. Een tragisch ongeluk heeft te Nieuwer- oord, meldt de „Asser Crt." plaats gehad. Twee broers, zoons van den heer IJ ver INGEZONDEN MEOEDEELING. Een kraakheldere wasctU waarvan ieder stuk erjwe&r geheel als nieuw uitziet. Dit is Uwe belooning indiep U de wasch regelmatig doet met maakten zich met een buks, vermoedehjK om te trachten, hazen te schieten. Op een gegeven oogenblik verscholen zij zich ach ter een paar boe men, bang om met het on geoorloofd vuurwapen te worden gezien. Plotseling ging het sphot af, met het ge volg, dat de 16-jarige jongen zijn 14-ja- rigen broer in het voorhoofd trof. Onmid dellijk werd hij met den auto van den in middels ontboden geneesheer, dr. Munten dam van Hollaudscheveld, naar, he,t, .zieken-, huis „Bethesda" te Hooge,veen- vervoerd, alwaar hij Zaterdag is overleden. Door een auto aangereden. Aan de gevolgen overleden. Te Bleijerheide is de 48-jarigo J. P. dooi den auto van den heer H. uit Nieuwenha- gen aangereden Ernstig gewond werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij twee uur na aankomst overleed. De aut^ is m beslag genomende bestuurder is aangehouden. Bejaard echtpaar overreden. Beiden zwaar gewond. Gisterenavond heeft op den Velperweg te Arnhem een ernstig ongeluk plaats ge had. De heer S., oud-deurwaarder bij de belastingen, wilde ter hoogte van de Bloe miststraat met zijn echtgenoote den weg oversteken, juist toen een vrachtauto van de firma Looyen naderde, welke zij blijk baar niet hadden opgemerkt. De chauffeur kon een aanrijding niet voorkomen en de beide oudjes werden aangereden. Zwaar gewond werden beiden in een nabijzijnde villa binnengedragen waar dr. Maats die spoedig aanwezig was, constateerde dat de vrouw een schedel-basisfractuur had gekregen en de heer S. een arm gebroken had en een hersenschudding had opge- loopen. Laatstgenoemde werd naar het Elisabeth-gasthuis vervoerd, terwijl de vrouw naar haar woning werd overge bracht. De toestand van beiden is zeer ernstig. Door een auto aangereden. Op den Heerenweg te Heemstede werd de 38-jarige loopknecht J. W. L. uit Haar lem, die met een handwagen rechts van den weg reed, door een auto aangereden. Hij bekwam een levensgevaarlijke hersen schudding. Overreden en gedood. Te Someren passeerde Zaterdag een tractor met twee aanhangwagens van de Coöp. Handelsvereeniging van den N. C. B. Een 4 1/2-jarig meisje van J. Schmitz werd door een der aanhangwagens over reden en op slag gedood. Ernstig ongeval. In de Noord-Nederl. Beetwortelsuiker fabriek te Vierverlaten (Gron.) is de werk man L. Middel, wonende te Pasop, door een hefboom getroffenen achterover ge slagen, waardoor hij een ernstige hersen schudding bekwam. Zijn toestand is be denkelijk. Door electrischen stroom getroffen. Maandagmorgen is een arbeider van de firma Meulenberg te Heerlen, die bezig was met den aanleg van de lichtmasten op het station te Venlo, door den strooDi le vensgevaarlijk getroffen, meldt de „Limb. Koerier". EEN NACHTELIJKE OVERVAL. Een jongeman levensgevaarlijk gestoken. In den nacht van Zondag op Maandag te circa 1 uur heeft in het dorpje Ophoven (gemeente Sittard) een overval plaats ge had, waarbij oen 17-jarige jongeman le vensgevaarlijk verwond is. Omstreeks 1 uur in den nacht werd de deurruit van de woning van H. Mols in de Dorpstraat stuk geslagen. De zoon, de 17-jarige Jan Mols, is hiörop naar buiten gegaan en werd door een; onbekend persoon met een mes aange vallen. Hij liep hierbij twee ernstige snij- wonden op in de rechterdij. Deze steken hebben den hoofdslagader doorgeslagen. Op het geschreeuw van den zoon kwam de moeder naar buiten gesneld, die een mes steek in den rechterarm bekwam. De doch ter,. Anna, welke hierop het venster open de, bekwam ook meerdere messteken. De dader is hierna gevlucht. Dr. Gare, die in middels gewaarschuwd werd, legde ebu verband De marechaussees stelden direct een onderzoek in en arresteeerden den da der, zekere G. S., van Ophoven. Een fami- lie-veete moet de oorzaak geweest zijn. De 17-jarige zoon is Maandagmiddag in zorg- wekkenden toestand in het Fransche klooster te Sittard opgenomen geworden. DE ROOFMOORD TE ROTTERDAM Nog geen resultaat. Zondagmorgen is opnieuw iemand aan gehouden en aan een langdurig verhoor onderworpen. Men heeft hem evenwel la ter op den dag weer op vrijheid moeten stellen. In het geheel zijn nu 6 personenn in verband met deze zaak aangehouden en weer vrij gelaten. De begrafenis van het slachtoffer. Gisteren is het stoffelijk overschot van den heer Lans op de algemeene begraaf plaats aan den schoot van de aarde toe vertrouwt. Bij het ziekenhuis aan den Coolsingel, van waar de stoet vertrok, langs den geheelen weg naar den doo£^**> akker en op de begraafplaats was veel be langstelling. Een mes in den buik. Zondagavond viel zekere G. v. d. B. te Mierlo-Hout, terwijl hij bezig was met houtsnijwerk in een mes, hetwelk hem in buik drong. Direct werd overbrenging naar hot R.-K. Gasthuis te Helmond noodig ge acht, alwaar hem het H. Oliesel werd toe gediend. Thans is de patiënt nog niet bui ten gevaar. Inbraak. De Arnliemscho politie heeft ontdekt dat inbraak is gepleegd in een onbewoond huis aan den Jans Buitensingel, waar de inbrekers zich vermoedelijk geruimen tijd hebben opgehouden met het forceeren van den brandkast, die verschillende kost baarheden bevatten. Er kan nog niet wor den vastgesteld hoeveel ontvreemd is, om dat de bewoonster uitstedig is. Autobus uitgebrand. Zondagavond ns op den Rijksweg Geleen —Beek de autobus van den ondernemer Th. Collard, uit Beek (L.) geheel uitgebrand. De wagen sloeg in brand tijdens het au» draaien van den motor. Gelulcig vc ^rde de bus geen reizigers. Munten gevonden. Bij het afgraven van een perceel wei land even buiten Diever (Drenthe) zijn, naar aan het Nbld. v. h. Noorden wordt gemeld, door den landbouwer Seinen tien oude munten gevonden. zie waren goea ge borgen in een steenen potje, dat van boven door een dikke kei gesloten was. De mun ten waren blijkbaar in een zakje verpakt geweest. 6 van deze muntstukken waren van zilver en 4 van goud. De munten zijn eenigen tijd na 1616 in den grond gestopt. Op het terrein waar de munten gevonden zijn heeft men reeds vaker teekenen ont dekt die er op wijzen, dat daar vroeger vermoedelijk een huis had gestaan. ONGELUKKEN. NIEUWE DIJKDOORBRAAK IN BELGIë. De geheele bevolking van Moerzeke op een verk. K.M. Een nieuwe ramp is gisteren over Moer zeke bij Dendermonde neergekomen dooi een nieuwe driedubbele doorbraak van den Scheldedijk. Een dezer openingen is 158 meters breed. De bevolking, 5000 zielen, moest een schuilplaats zoeken op een drooggeble- ven plaats, slechts een vierkante kilometer oppervlakte. Zeven honderd huizen zijn geheel door het water ingesloten. Een ontzettende pa niek volgde op de doorbraak. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Motorboot vergaan bij de kust van Albanië Zeven personen omgekomen. Tijdens een zwaren storm op de Adria- tische Zee is bij de Albaneesche kust, niet ver van Durazzo, een Itaiiaansche motor boot vergaan. Geen der zeven personen, die zich in de boot bevonden, kon gered worden. Ernstige brand in Nieuw Zuid-Wales. Dertig huizen in de asch gelegd. Uit Moree (Nieuw Zuid-Wales) wordt gemeld In de zakenwijk der stad heeft een he vige brand gewoed, die dertig huizen in de asch heeft gelegd. De blussching ging met groote moeilijkheden gepaard. De typhusepidemie te Lyon. Ernstige uitbreiding. Volgens berichten uit Lyon bedroeg Zaterdag het aantal nieuwe typhusgeval- len te Lyon 48, waarbij nog 190 vertraag de aangiften kwamen. Tot dusver zijn er 1757 typhus-patiënten. Niet minder dan 140 doctoren, zieken verplegers en pleegzusters in de zieken? huizen, waar de typhus-patiënten vej> pleegd worden zijn eveneens door de ziekte aangetast. Mijn-ontploffing in West-Virginië. Uit Bluefields wordt gemeld, dat in een schacht van een der mijnen van de Prin cess Pocahontas Coal Company nabij Ro- derfield, in West-Virginië, een ontploffing heeft plaats gehad, waardoor zes mijnwer kers onder gesteente werden begraven. Ondanks den onmiddellijk ter hand geno men reddingsarbeid mocht men er tot nog toe niet in slage verbinding te krijgen met de opgesloten mijnwerkers. INGEZONDEN MEDEDEELING. Telef. 706 - Giro 35938 Gevaarlijk speelgoed. Ten gevolge van de jongste stormen aan de Belgische kust is in de nabijheid van Oostende een voorraad oude Duitsche handgranaten blootgelegd. De jeugd achtte dit een belangrijke vondst en reeds Zaterdag veroorzaakte een knaap een lichte ontploffing. Gistermiddag hebben kinderen elkaar opnieuw met het gevaarlijke goedje ge bombardeerd. Daarbij is een der handgra naten geexplodeerd, ten gevolge waarvan twee jongens van respectievelijk 13 en 14 jaar, zwaar werden gewond. Een hunner verkeert in levensgevaar. Een jeugdig ar beider, die in de nabijheid aan het hout sprokkelen was, werd eveneens zwaar ge wond; in den loop van den namiddag is hij aan do bekomen verwondin^"" U"",T,Q- ken. Nieuwe proeven met een raket-auto. Een matig resultaat. Zondagmiddag om drie uur heeft de in genieur Volkhart op de Avus, de autoren baan bij Berlijn, zijn aangekondigde proeven met zijn raket- of vuurpijlauto ge nomen. Wolff meldt er over, dat maar een paar honderd menschen de demonstratie hebben bijgewoond. De auto een kleine roodgeschilderde Bugatti, kwam bij de eerste proef slechts heel langzaam in beweging. Hij reed bij de ontbranding van de eerste drie vuur pijlen slechts enkele meters vooruit en bleef toen staan. De drie volgende vuurpij len brachten hem ook maar weinig ver der, toen ontplofte de vierde en scheurde een flink stuk uit den zijwand van den auto. Daarmee was de eersoe proef ten einde. Na een pauze van anderhalf uur, die ge bruikt werd om nieuwe vuurpijlen aan te brengen, liet Volkart, die zelf aan het stuur zat, kort achtereen zes vuurpijlen ontbranden en bereikte ten slotte een snelheid van ongeveer dertig K. M. per uur. 2—2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6