UIT DE PERS. BINNENLAND. Rechtzaken. De kleinzoons van Graaf Rotenbach. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DINSDAG 4 DECEMBER 1028 HOE DE VRIJZINNIGEN TE WOERDEN HUN H.B.S. VERDEDIGEN Het vrijzinnige deel van het overwe gend orthodoxe Woerden heeft vele jaren geijverd om een openbare Hoogere Bur gerschool. De rechtsche meerderheid in den Baad zag de behoefte daarvan niet in, omdat de kinderen, voor wie dit onder wijs begeerd wordt, gemakkelijk de scho len te Gouda en Utrecht kunnen bezoe ken; terwijl ze bovendien dezen nieuwen last niet op de burgerij durfde leggen. De teleurgestelde adressanten gaven echter den moed niet op, waarvoor hun hulde gebracht worde, en zij stichtten zelf' een bizondere (neutrale) H. ,B. S. Natuurlijk niet zonder medewerking vt\n anderen, waartoe ook de gemeente Woerden behoort, welke 25.subsidie per jaar wil verleenen voor leerlingen, wier ouders niet meer dan 3000.be lastbaar inkomen hebben. Op de begroo ting voor 't komende jaar is 600 uitge trokken. De geschiedenis vervolgt nu, naar we lezen in De Rotterdammer (A. R.) aldus „Nu schijnt het echter, dat de voor standers dezer H. B. S., ondanks subsidie van verschillende kanten, de exploitatie rekening niet sluitend kunnen maken. Dit zou kunnen leiden tot waardeering van alles wat de voorstanders van Chris telijk Onderwijs gedaan hebben voor hun eigen scholen; maar het bracht de vrij zinnigen te Woerden er toe om een agita tie te ontketenen tegen wettig en nor maal besluit van den Gemeenteraad en het geschiedt onder commando van 'n mi litaire autoriteit in functie, Dh. H. Eg- gink, Majoor der Militaire Administratie Hóófd van het Centraal-Magazijn van Mi litaire Kleeding en Uitrusting te Woer den. (Aan de schandelijke knoeierijen, welke daar plaats hadden nl. aan dit Cen traal Magazijn is de heer Eggink ge heel onschuldig. Dit zij ten overvloede even opgemerkt). Nu heeft deze majoor het volste recht om alleen of in vereeniging, te adressee- ren aan den Raad. Doch hij mist geheel en in elk opzicht de bevoegdheid om het te doen op de wijze, waarop hij het deed. Deze rijksambtenaar, beheerder van een staatsbedrijf, dreigt n.l. het Gemeen tebestuur dat hij de losse wei'klieden in zijn, dat is in overheidsdienst het zijn er 50 a 120 werkloos zal maken, indien raad volhardt bij zijn voornemen om üAi'.ximaal maar 600 subsidie te ver letten. ïüu deze man, die de meest kwaadaar dige uitsluiting van werklieden in den zin heeft, die arbeiders broodeloos wil maken omdsst hij boos is op 't gemeentebestuur, deze man zegt den indruk gekregen te hebben, dat de Baad het algemeen be lang aixn partijnolitiek opoffert. Een i"euzenbalk en een nietige splinter! Broodroof komt helaas meer voor, doch dit kwaad kan zelden achterhaald wor den, omdafc het altijd ontkend wordt. Nie mand wil gelukkig den naam hebben zich op deze wijze te wreken. Maar deze man, die geen eigen, maar een Staatsbedrijf beheert, kondigt zijn boos voornemen reeds van te voren aan. Deze man begrijpt niet, dat hij in zijn militaire kwaliteit, niets, maar dan ook niets te maken heeft met het gewraak te raadsbesluit; dat hij het grofste mis bruik van zijn ambtelijke positie maakt en dat hij zijn gezag hopeloos onder mijnt". Het zal zaak ziin, dat de Minister van Oorlog en ook de Volksvertegenwoordi ging nauwlettend controle oefenen op zijn bedenkelijke gedragingen en zijn onbe hoorlijk dreigement. KWALITEITSZETELS. Het Centrum" schrijft: Er is thans een directe aanvang ge maakt met de candidaatstelling voor de Tweede-Kamer-verkiezingen in 1929. De verschillende kwaliteits-zetels zijn door het Centraal College aangewezen. Zooals van te voren duidelijk kon zijn, is de gevallen beslissing niet in eiken kieskring met volkomen instemming be groet. Eenerzijds mist men bepaalde kwaliteiten, die men toch wel zeer wenschelijk zou hebben geacht. Volksge zondheid kreeg geen aparten fcetel: deze werd gevoegd bij de algemeene economi sche politiek. Ook Waterstaat wordt noode gemist: deze werd ondergebracht bij Handel en Nijverheid onder den naam Verkeerswezen. Anderzijds hebben sommige kieskringen een kwaliteitszetel gekregen, dien ze lie ver aan een anderen kieskring hadden ge gund. Thans is daar niets meer aan te doen. Eerst over vier jaren zal men met de ge- operde bezwaren en geuite verlangens rekening kunnen houden. Onjuist is echter een andere critiek. Men meent, dat het Centraal College al leen kwaliteiten mag aanwijzen, maar dat deze aanwijzing thans zóó is geschied, dat er duidelijk uit blijkt, dat men wel degelijk bepaalde personen op het oog had. Wij zouden hiertegen willen opmerken, dat het Centraal-College zeer dom gehan deld zou hebben, wanneer het dit niet ge daan had. Er zijn verschillendepersonen, die voor een bepaalde kwaliteit als aan gewezen zijn. Maar zij zijn nu eenmaal wegens vaak oude relaties aan bepaalde kieskringen verbonden. Ware het ge- wenscht geweest, ze nu-kris-kras door el kaar naar andere kieskringen over te po ten? Daar zou geen enkel belang mee ge diend zijn, maar wel zouden er vele be langen door geschaad zijn. Iets anders ware het, wanneer het stel len van een bepaalden kwaliteitszetel in een kieskring nu ook de verplichting meebracht, om daar een bepaalden per soon te candideeren. Dit nu is in geen enkel opzicht het geval. De kieskringen blijven volkomen vrij, om een persoon te candideeren, mits slechts die persoon voldoende aan de ge stelde kwaliteit beantwoordt. Ook al heeft hier en daar het Centraal College ongetwijfeld aan een bepaalden persoon gedacht, op den betrokken kies kring berust geen enkele verplichting om dien bepaalden nu ook te candidee ren. Men is in de keuze van den persoon volmaakt vrij, mits hij maar de aange wezen qualiteit bezit. Hier dus zal de definitieve candidaat stelling zeker verrassingen kunnen bren gen. Tenslotte deze opmerking: de krachtige wensch moge worden uitgesproken, dat men ook voor de bezetting der vrije dus niet gekwalificeerde zetels vooral lette op bekwaamheid en geschiktheid. R. K. UNIVERSITEIT. Ambtsaanvaarding prof. mr. W. J. A. J. Duynstee C.ss.R. Gisterenmiddag aanvaardde de nieuw benoemde professor in het strafrecht mr. W. J. A. J. Duynstee C.ssR., opvolger van prof. mr. W. Pompe, die zijn benoeming naar de Utrechtsche universiteit aangeno men heeft, zijn ambt met een rede over: „De Leer der Straf van den H. Thomas van Aquino". Aantal ingeschrevenen. Blijkens officieele opgave waren, zoo als gisteren door ons gemeld, op 1 Dec. 1928 aan de B. K. Universiteit te Nijme gen in totaal ingeschreven 400 studenten, waaronder 89 vrouwelijke. Voor de eerste maal waren ingeschreven 99 studenten. Het vorig jaar waren totaal ingeschre ven 352 studenten ,W.o. 93 vrouwelijke; voor de eerste maal 109 studenten. Voor de faculteit in de Godgeleerdheid waren ingeschreven 36 studenten, waaron der 7 vrouwelijke; voor de faculteit in de letteren en wijsbegeerte 213, w. o. 72 vrou welijke; voor de faculteit in de rechtsge leerdheid 151, w. o. 10 vrouwelijke. Ingeschreven waren 19 seculiere, 46 re guliere geestelijken en 18 zusters. Prov. Staten van Zeeland. De heer P. F. Fruytier neemt ontslag. Het oudste lid van de Staten van Zee land, de heer P. F. Fruytier te Hontenisse heeft om gezondheidsredenen ontslag ge nomen. De heer Fruytier was sedert 188S lid van het college, van 1903 tot 1913 en van 1916 tot 1927 was hij tevens lid van Ged. Staten, terwijl hij van 1902 tot 1922 lid der Tweede Kamer is geweest. Zijn opvolger op de R. K. lijst is de heer J. W. Vienings, burgemeester van Clinge. Personeelraad Nederlandsche Spoorwegen Bespreking met de Directie en den Personeelraad. Donderdag 29 November werd eene be spreking gehouden. Benoemd werden tien Scheidsgerechts- Voorzitters voor het tijdvak van 1 Janu ari 1929 tot en met 31 December 1930 nam.: S. van den Bergh, Ir. M. H. Dam me, Prof. Mr. Dr. J. van der Grinten, J. Oudegeest, Mr. P. Rink, Prof Mr. B. M. Taverne, Ir. A. H. W. van der Vegt, Dr. J. Th. de Visser. Dr. F. M. Wibaut en Mr. J. A. de Wilde Aan hen zal gevraagd worden, of zij bereid zijn als voorzitter der Scheidsge rechten op te treden. Aan hen zal gevraagd worden, of zij bereid zijn als voorzitter der Scheidsge rechten op te treden. De thans fungeerende leden van de Commissie van Advies zijn weder be noemd. Nagegaan zal worden of op wachtgeld gestelde klerken, die op grond van on voldoende gezichtsvermogen niet voor lijndienst in aanmerking kunnen komen, voor een aanstelling als klerk in even- tueele vacatures van leerling-klerk op de stations. De beteekenis van het bureau van den Ingenieur der electrische Tractie te Leidschendam is sedert de electrificatie van de lijn AmsterdamRotterdam niet dezelfde gebleven, zoodat voor alle an dere tractiebureaux geldende regeling der diensttijden geen enkele aanleiding meer bestaat. Tegen het invoeren van den vrijen Zaterdagmiddag voor alle tractie bureaux bestaan uit een oogpunt van dienstbelang bezwaar. Tot toekenning van eene toelage van 0.50 per dag aan de wagenvoerders- conducteurs, dienstdoende als wagenvoer- er op de lijn AmsterdamRotterdam is overgegaan ter tegemoetkoming aan den gemaakten wensch om voor deze wagen voerders-conducteurs iets te doen. Thans wordt verzocht, die regeling uit te strek ken tot alle wagenvoerders-conducteurs, dus ook tot hen, die op den lijn Rotter dam HofpleinSchveningen en elders op benzine- of oliemotortreinen dienst doen. Daarvoor bestaat geen grond, om dat hun arbeid' minder belangrijk is dan die van de wagenvoeiders-c'onducteur op de lijn AmsteramRotterdam. Invoering, van een algemeen geldende regeling, als thans verzocht, zou trouwens eerst bij de herziening der loonregeling overwogen kunnen worden. Voor wijziging van de in D. O. No. 408 vastgestelde leeftijdsgrens van 20 jaar bestaat geen aanleiding. Verhooging van den leeftijdsgrens van 20 jaar heeft boven dien het bezwaar, dat Commiezen plaat sen door te oud personeel bezet worden. Zilveren jubileum R. K. Landarbeiders- bond „St. Deusdedit". Bisschoppelijke belangstel ling. De Nederlandsche R. K. Landarbeiders bond „St. Deusdedit" viert 3 Jan. a.s. zijn zilveren jubileum. Over de viering van dit jubileum deelt „De Volkskrant" o.a. het volgende mede: Het zilveren bondsjubilé wordt gevierd in Haarlem op den Tweeden Kerstdag. Z. D. H. Mgr. Aengenent heeft toege zegd dien ochtend om half 11 in de ka thedraal van St. Bavo een pontificale H. Mis te zullen opdragen. Het hoofdbestuur stelt er prijs op, dat de leden, die dien dag het feedt meema ken we kunnen wel vertellen dat er zich reeds zestienhonderd voor hebben aangemeld deze pontificale H. Mis van Mgr. Aengenent zullen bijwonen. Des middags wordt in een nader te be palen gebouw een groote feestvergadering belegd, welke door de hooge tegenwoor digheid van Z. D. H. Mgr. Aengenent zal worden vereerd. Het ligt in de bedoeling in deze feest vergadering een geschenk, waar alle le den toe hebben bijgedragen, den bond aan te bieden. Dit geschenk bestaat uit een bondsvaandel, dat vervaardigd wordt in de ateliers van de firma Linderman te 's Gravenhage. Voor den avond van dezen dag wordt een feestelijke bijeenkomst georganiseerd, waartoe de bekende voordrachtkunste naar Frits Bouwmeester zijn medewer king heeft toegezegd. Op den Derden Kerstdag, 27 December wordt in het St. Bavogebouw de bonds raad gehouden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Melkvervalsching. A. W., te Noord w ij ker hout stond terecht vóór een melkconiiict. Als leveran cier van de coöp. melkinrichting „De Land bouw" zou hij op 2U Sept. meix hebben af geleverd, die met taptemelk was ver mengd, althans had hij de melk doen ver voeren, of 't strafbare feit doen plegen en wel zóó dat ongeveer 40 L. volle melk 12.5 L. taptemelk bevatte. Als eerste getuige werd gehoord Dr. v. Eek, die een verhaal gaf van de wijze waarop dit geschiedde. Get, van Tilburg leverde de melk aan Warmerdam. Die melk ging dan van Rijns- burg naar Noordwijkerhout en vandaar naar Leiden. Get. vond deze wijze van vervoer wel vreemd, maar verd. verklaarde hem dit door te zeggen, dat er onderweg nog meer dere koeien moesten worden gemolken. Volgens een anderen Tilburg geschiedde deze wijze van vervoer vanaf April. Mej. Fuhri Snethlage, als deskundige gehoord, verklaarde de monsters te heb ben onderzocht en te hebben bevonden dat het vetgehalte te laag was. P. v. d. Zon, knecht van verd., had op 20 Sept., den bewusten datum het ver voer verricht en verklaarde dat hij op ge melde wijze de melk steeds had vervoerd Get. poogde van deze onlogische wijze van vervoer een natuurlijke verklaring te geven, door te spreken over de lastige wijze van vervoer met de auto. Het feit, dat er op 20 Sept. met de melk was geknoeid, verklaarde get. met te zeg gen, dat hij vijf bussen melk had omgere den bij het achteruitrijden met de auto, waarom hij, om de schade te ontgaan, de melk met taptemelk had vermengd, ge heel buiten medeweten -van zijn patroon. De kantonrechter meende, dat verd. on waarheid sprak, wees hem daarom op de eed en liet deze verklaring letterlijk no- tuleeren. Getuige hield zich vast aan de afgelegde verklaring. Nog twee knechten van verd. werden gehoord, waarna J. Veltman, directeur van de melkinrichting „De Landbouw", verklaarde dat er reeds lang vermoedens bestonden, dat er geknoeid werd, daar het vetgehalte van dag tot dag somtijds te sterk varieerde. Men had reeds de keur meesters van de Keuringdienst op de melk van verd. attent gemaakt. Hiertoe gaf tevens aanleiding het feit, dat aan het personeel van „De Land bouw" fooien werden aangeboden. Namens verd., die niet was verschenen, verklaarde de verdediger Mr. Donders, dat verd. het feit ontkende. De ambt. van het O. M. meende, dat reeds lang deze_ practijk^n werden uitge voerd. Daarom eischte spr. een hooge. straf die niet met een geldboete kon worden af gemaakt, nl. een hechtenisstraf van zes weken. Mr. Donders hield een uitvoerig pleidooi' waarin hii betoogde, dat ve-d. niet schul dig was en niet strafrechterliik aanspra kelijk, daar hii geen opdracht dsartophad gegeven en van de gewraakte handeling niets h»d eeweten. PI. becritiseerde verder de tendenzen UIT DE RADIO WERELD. Programma's voor Woensdag 5 December. Huizen 34C,9 M. N a 6 u u r 1852 M. (Uitsluitend NCRV-uitz.) 11.00— 1.30 Korte Ziekendienst. 12.30—1.45 Concert, 5.006.00 Kinderzanguurtje door leer lingen van de Dr. H. Bavinckschool te Delft. 6.307.00 Fransche les. 7.007.30 Engelsche handelscorrespon dentie. 8.00 Concert. Hilversum, 1071 M 10.0010.15 Morgei.ijding. 12.302.00 Lunchmuziek door het Boris Lensky-trio. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.303.00 Cursus 1 eerbewerking. 3.00—4.00 Maak het zelf. 5.006.00 Gramofoonmuziek. 6.157.15 Concert door het Boris Lens- ky-Trio. 8.0510.15 St. Nicolaas-avond pro gramma. 10.15 Persber. 10.3011.30 Dansmuziek door het Dans- orkest. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert (alt-viool). 12.50 Gramofoonmuziek.- 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Voor de scholen., 3.15 Muziek. 3.20 Voorlezing. 3.50 Lezing. 4.05 Licht klassiek concert. 5.05 Concert-orgel bespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Tuinpraatje. 7.00 Muziek. 7.05 Pianoconcert van Schubert. 7.20 Gezondheidspa-aatje. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 E. Mastomhs, humorist a, d. piano. 8.20 Nieuwsber. 9.55 „A sea Change", of „Love's Stowa- nay", opera-comipue van W. D. Howells. I.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.20 Literaire causerie. 8.501.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 169 M. 10.3511.15 Voor de scholen. II.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.00—5.50 „Dichterliebe" van Rob. Schumann. 7.208.15 Concert door het Klain-We- vag orkest. 8.20 „Der Arme Heinrich", zangfabel van C. H. Mostar. Daarna tot 11.20 Or- kestconcert. Königswusterhausen (Zees en) 1250 en 1680 M. 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 „Der Tanz ïn's Glück", operette in 3 acten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Ha m b u r g, 395 M. 4.00 Concert. Orkest en solisten. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Prozess Sokrates", 2e avond. Mu ziek van Erdlen. 8.50 „De Ruïnen van Athene", van Beet hoven. 10.0511.20 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trio-concert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.5011.20 Concert. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. (Nadruk verboden). 21) Toen Rosamunde zweeg, vroeg Albert: „Geloof je, dat hij bij dien brand wist, wie hij redde?" ,Ik weet het niet", hem juist een reden geweest zijn om hier niet in dienst te treden. Toch wil ik ze kerheid hebben. Ik zal het hem op den man af vragen". „Wil je er met hem over spreken?" „Waarom niet? En dan je zult zelf toch ook wel verplicht zijn hem te be danken". ,Moet ik dat doen?" ,Hoe kan je dat nog vragen? Moet hij je niet voor een harteloos schepsel hou den, als je het niet doet?" „Verschrikkelijk". „Daar steekt wat achter", dacht Al- bert. „Wat het is kan ik niet raden. Mis schien kan Heinrich me inlichten". En dan: „Als ik je nu één raad geven mag, Rosamunde, zeg dan nog heden aan groot mama en aan papa, dat het mijn secreta ris was, die je redde, en vraag hun, of ze er eens over willen nadenken hoe hij daarvoor het beste beloond zou kunnen worden. Wil je dat doen?" „Ik zal het doen". „Dank je. En nu moest je maar weg gaan, dunkt me. Heinrich kan ieder oogenblik komen en ik zou niet graag wil len, dat hij je hier in zoo'n zenuwachtige opwinding aantrof". „Je hebt gelijk maar denk toch voor al niet van me, dat ik ondankbaar dat ik slecht ben". Ze drukte haar zakdoek tegen haar be traande oogen en haastte zich naar haar eigen vertrekken, nageoogd door Albert, die maar niet wist, wat hij van dat alles denken moest. „Er moet iets bijzonders bij die red dingsaffaire voorgevallen zijn, iets heel bijzonders", dacht hij weer „maar met geen mogelijkheid kan ik gissen ,wat het kan geweest zijn". Zijn gedachtengang werd onderbroken door een kloppen aan de deur. „Binnen!" Het was Heinrich. „Het verheugt me, dat je nu reeds komt, mijnheer Schmidt!" riep hij den bin nentredende toe. Ik hoorde zoo even, dat wij aan u de redding van onze Rosamunde te danken hebben. Waarom heb je dat verzwegen? „Ik wist niet", mijnheer de graaf, „dat de dame, die ik gered heb,-een gravin Ro tenbach was". „En ben je dat later niet te weten ge komen „Tot op 't oogenblik, dat ik de gravin weer zag, was me haar naam onbekend en dat is dus tot vandaag". „Heb je de advertenties in de dagbla- len dan niet gelezen, waarin en redder verzocht werd zich aan te melden?" „Neen. Hebben die er in gestaan?" „Dagen achtereen. Heb je dan om streeks dien tijd geen couranten gelezen?" „Een dag of wat na den brand ben ik ziek geworden en mocht een maand lang niets doen, ook niet lezen, zelfs geen cou ranten en dus spreekt het van zelf, dat ik van de oproeping onkundig ben geble ven". „Nu begrijp ik de zaak. Maar Heinrich, vertel me eens, hoe die redding in zijn werk is gegaan. Ik ben er dol nieuwsgie rig naar enis er mischien iets bij zonders bij gebeurd?" „Heeft de gravin mij aangeklaagd?" „Dus dan is er toch iets voorgevallen?" „Oordeel zelf, hoogheid". En nu ver telde Heinrich, hoe hij Rosamunde bij haar terugkeer tot het leven een kus ge geven had. „En dat is alles?" „Alles. Op mijn eerewoord. En toch spijt het me, dat het gebeurd is. Ja, ik schaam me er over, vooral omdat ik hier als bediende ben aangenomen. Wat moest de gravin wel niet van me denken? En nu ze me herkend heeft, zal zij misschien al haar best doen om mij hier vandaan te krijgen". ,Stel je gerust, Heinrich. Over hetgeen gebeurd is, hoef je je niet te schamen gd daarbij komt nog, dat je er spijt over ge voelt. Die zonde zal je dus wel vergeven worden. En wat Rosamunde betreft die heeft u niet aangeklaagd. Wel is ze in zenuwachtige opgewondenheid hier ge weest en heeft met me gesproken, maar ik schrijf haar zenuwachtigheid vooral daaraan toe, dat ze u een kus teruggege ven heeit. En nu komt ze tot de ontdek king, dat u maar een gewoon menscli, een bediende is. Zie, dat grieft haar. Als je eens een prins geweest waart, dan zou het haar niet hinderen. Nu, ik verzeker je, dat alles wel terecht zal komen. Ze zal u persoonlijk voor haar redding dan ken en u zult verder van dat andere weJ geen gewag maken. Voor zoo verstandig zie ik u wel aan. En verder beloof ik je, dat ik je zaak bij haar tot het uiterste zal verdedigen". „Zou de gravin het mij kunnen verge ven?" „Als ik haar zeg, dat u spijt over het gebéurde hebt, zeer zeker. Alleen rouw- moedigen zondaren wordt vergeving ge schonken. Rosamunde is niet hardvoch tig, ze zal u wel vergiffenis schenken Maar, wat ik vragen wou, wanneer kunt u me onderzoeken?" „U hebt maar te bevelen, hoogheid". „Ik ben buitengwoon nieuwsgierig uw oordeel te vernemen vooral, omdat ik 't idee heb, -dat u me kunt genezen. We zul len 't daarom maar niet lang uitstellen en daarom zou ik graag na het diner over u willen beschikken. U moet me aan stonds nu maar niet naar binnen rijden. Ik zal dr. Bank verzoeken dat te doen. Ik moet eerst bij Rosamunde uw zaak- verdedigd hebben. Voor dien tijd moe ten jullie elkaar niet ontmoeten. U kunt dus gaan en wees dan zoo goed tegen half zeven weer hier te komen". Heinrich verwijderde zich en bevond zich op den vastgestelden tijd weer in Al bert's kamer. „Ik heb Rosamunde na het diner even alleen kunnen spreken", begon Albert. „Ik heb haar verteld niet alleen, dat het ge beurde u erg spijt, maar ook dat u haar er graag vergeving voor zou willen vra gen en dat heb ik toen in uw naam ge daan. Onder beurtelings blozen en ver- bleeken bekende ze me, dat ze meende gedroomd te hebben, dat zij Doornroosje was en dat u de prins waart, die haar kwam redden". „Wonderlijke speling van de phanta- sie!" reip Heinrich uit. „Ik heb dezelfde gedachte gehad, hoogheid!" „Misschien ben je wel een vermomde prins. Naar je uiterlijk hoef je er niet voor onder te doen." „En als dat nu eens zoo was, wat zou uw hoogheid dan later van me denken?" Zoudt u al mijn onwaarheid, al mijn hui chelen kunnen vergeven?" „Dat zou van de omstandigheden af hangen.... Maar laten we hier verder over zwijgen, want we zijn samen moo! bezig een roman in elkaar te flansen. We zullen niet verder phantaseeren. De hoofdzaak is, dat Rosamunde door mijn woorden gerust gesteld is. En nu begin nen we met het onderzoek". „Mag ik vooraf een paar vragen doen, hoogheid? Waardoor hebt u die verlam ming gekregen?" „Door een val uit een boom. Maar heb ik u dat nog niet verteld?" „Neen". "gd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5