LUCHTVAART. Gem. Berichten. ZOETER MEER—ZEGWAART. JAARLIJKSCHE PLUIMVEE TENTOONSTELLING. Minder inzendingen, doch betere kwaliteiten. De zesde tentoonstelling van de Ver- ecniging van Pluimveehouders en Fok kers van Tamme Konijnen .,Door Verede ling Verbetering" te ZoetermeerZeg waart en Omttreken onderscheidt zich in belangrijke mate van de voorgaande. Hoewel we weten, dat de pluimveeteelt de laatste jaren belangrijk is toegenomen, is het aantal inzendingen dit jaar toch lang niet zoo groot als b.v. het vorig jaar. Verschillende redenen zijn daarvan ech ter oorzaak. In de eerste plaats het feit dat de tentoonstelling drie weken vroeger wordt gehouden dan gewoonlijk het geval is en voorts het feit, dat er op enkele an dere plaatsen, o.a. te Delft en 's-Grave- zande eveneens tentoonstellingen worden gehouden. Door het eerste feit zijn zeer waarschijnlijk vele dieren nog in de hok ken gehouden, omdat de ruitijd en zijn ge volgen nog niet gehoel voorbij waren en door het tweede feit hebben vele trouwe tentoonstelling-bezoekers een schifting moeten maken, waardoor er vanzelf hier niet zooveel dieren ingezonden konden worden. Tenslotte zullen er ook wel inzendingen weggebleven zijn, omdat de groote wissel- prijzen vervallen zijn voor het hoogst aan tal punten in één ras of één kleur. Meer dan anders heeft deze tentoonstel ling echter waarde voor de inzenders, om dat vooral het pluimvee dit jaar streng gekeurd is. De heer J. Mantel uit Soestcr- berg heeft er den tijd voor genomen en alle dieren keurig onderzocht en slechts daar bekroningen doen vallen, waar zulks ten volle verdiend is. Keurmeester voor de konijnen was de lieer A. Graanmans uit Rotterdam. Van de ingezonden dieren zijn de Red Island^ en de Wit Leghorns heel goed. de laatste weer met de meeste exemplaren vertegenwoordigd. Bij de Ancona's treft men ook heel mooie inzendingen, terwijl de Kalkoenen dezen keer in grooter ge tal dan ooit aanwezig zijn. Van de Konijnen zijn de Vlaamsche reu zen haarkleur hee) goed. de Witte zijn over het algemeen te licht van gewicht. Ook de blauwe zijn heel goed. De Chin chilla's zijn dit jaar rijk vertegenwoordigd met heei goede dieren, vooral bij de jongere. De bekroningen. Do voornaamste bekroningen laten we hieronder volgen: Eereprijs, kunstvoorwerp uitgeloofd door den heer F. S. G. Bos, burgemeester van ZoetermeerZegwaart voor de mooiste hen der tentoonstelling, gewonnen door den lieer B. Rijlaarsdam, Gelderswoude. met enkelkammige jonge Leghorn. Eereprijs, wisselbeker der gemeente Zeg waart, uitgeloofd voor het mooiste trio groote hoenderrassen, uitgezonderd wit Leghorn, gew. door E. H. Oskam Jr.. Zeg waart mot trio Barnevelders jong. Eereprijs wisselprijs uitgeloofd door de Landbouw ver. „De Eendracht" te* Zoeter meerZegwaart voor het mooiste konijn der tentoonstelling, gow. door N. den Bra- ber, Zegwaart. Eereprijs, wisselbeker uitgeloofd door de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Zoetermeer- Zegwaart, voor het mooiste trio Enkeik. wit Leghorn, gew. door P. Vogelaar met jong trio. Verder vermelden we volgende voor naamste bekroningen. Barnevelders: le pr. E. H. Oskam met trio jong. Wit Leghorns enkelkammig: le en eere prijs B. Rijlaarsdam met trio oud. Ie en eeroprijs P. Vogelaar met id. trio jong. Ancona's: le pr. en eerepr. B. Rijlaars dam met trio jong. Barnevelders: le pr. N. den Brabcr met hen oud, le pr. id. met hen jong. Plymouth Rocks: le en eerepr. G. Klos met hen jong. Rhode Islands Reds: le en eerepr. N. den Brabcr met haan oud le en eerepr. C. M. v. d. Graaf met hen jong, 2e en eerepr. J. C. Swart met id. Leghorns wit enkeik., le en eerepr. J. C. Swart met haan oud 2e en eerepr. N. den Braber met haan jong, le en eerepr. J. C. Swart met haan jong, le en eerepr. B. Rijlaarsdam met hen jong. Leghorn rosekammig: le pr. en eerepr. (stermedaille, lauwerkrans en 5 K.G. Ochtendv.) C. M. v. d. Graaf met hen oud. Ancona's enkeik.: 2 bekers voor hoogst aantal punten in deze klasse gew. door R. Visser, le en E.P. id. met haan oud, le pr. id. met hen oud, le pr. B. Bierman met hen jong. Minorca's: le pr. C. A. Rietdijk met haan oud. Andalusiërs: 2e en eerepr. A. P. Hör- ters met haan jong. Welsummers: 2e en 2 eerepr. L. Uitden- bogerd met hen jong. Zwart Java Krielen: 2e en 3 eerepr. J. C. Swart met hen jong. Postduiven: lc pr. M. v. d. Goes met doffer oud. Sicrduiven: le en 2 eerepr. Abr. Heems kerk met paar. Wit In'd. Loopeenden: le en 3 eerepr. Adr. Vollebregt met woerd jong, le pr. met eend jong. Reekleung en Reebont: le en eerepr. N. den Braber met eend jong le pr. id. met woerd jong. Peking-eenden: le pr. J. Knoppers, met eend oud. Rouaau-eenden: le pr. J. Kneppers, met paar oud. Kalkoenen, bronskleurig: le en eerepr. (bij loting) J. C. Swart met paar oud, le pr. J. v. d. Wel id. met pauwen wit. Paarlhoenders: le en eerepr. J. v. d. Wel met paar oud. Konijnen: -Vlaamsche reuzen haaskleur le cn eerepr. E. H. Oskam met voedster oud, le en 2 eerepr. id. met rammen jong, 2e en eerepr. id. met voedster jong. Vlaamsche reuzen wit: le en eerepr. N. den Braber met voedster jong. 2e en eerepr. C. M. v. d. Graaf met idem. Vlaamsche reuzen blauw: le en Eerepr. H. J. v. d Burg met ram oud, le pr. id. met voedster oud, le en eerepr. id. met voedster jong. Weeners wit: le en 2 eerepr. G. Klos met ram jong, le en 2 eerepr. id. met voed ster jong. Chinchilla's: lc en eerepr. L. Uitden- bogerd met voedster oud. Black and Tan: le en eerepr. J. C. Swart met ram oud le en eerepr. id. met ram jong. Wit Weener: 2e en eerepr. G. Klos. De heer S. v. d. Burg verwierf tenslotte een le en eerepr. voor een nest met jongen Wit Weeners, de heer J. Henneken won een 1ste prijs voor een nest Vlaamsche reuzen (wit) en de heer J. C. Swart le en eerepr. voor Pelskonijnen. De opening. Zooals altijd had ook nu weer do offi- cieele opening van de tentoonstelling plaats door den burgemeester, den heer F. S. G. Bos. Do burgemeester zeide aan de uitnoo- diging daartoe weer met genoegen vol daan te hebben. Wijzend op de program ma's van 1923 en 1928 zegt spr., dat de le den van het bestuur, op dit programma genoemd, bijna geheel dezelfde zijn. Die weinige wisseling in het bestuur wijst er op, dat er een goede verstandhouding in de vereenigmg bestaat tusschen bestuur en leden. Spr. hoopt niet anders dan dat zulks zoo zal blijven. Het aantal inzendingen is dit jaar niet zoo groot, waarvan spr. de oorzaken op noemt, om vervolgens vooral ook te wijzen op de strenge keuring die er gehouden is. Deze tentoonstelling biedt het beste wat er hier is. Het aantal leden bleef station- nair. Dc eieraanvoer ter veiling blijft stij gend. Werden er in 1923 163.2323 eieren aangevoerd met een opbrengst van 14.474.53. ia 1926 bedroegen deze cijfers resp. 423.332 en 24.284.95, terwijl de aan voer van 1 Nov. '2731 Oct. '28 niet min der dan 499.360 bedroeg, met een op brengst van 33.688.40. Na erop gewezen te hebben, dat door de strenge keuring de kwaliteit zal worden opgevoerd, deelde spr. nog mede, dat het bestuur in 1930 een groote tentoonstelling hoopt te houden. waarvoor reeds vele in zendingen zijn toegezegd. Met de beste wenschen voor de vereeni- ging, verklaarde de burgemeester de ten toonstelling geopend. WOUBRUGGE. Brandwaarborg-Mij. Dinsdag vergader de de Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij „Woubrugge-Oudshoorn", Uit het verslag bleek, dat de vereeniging 85 leden telt, die in totaal voor een bedrag van ruim 1.717.000 verzekerd hebben. Er is een reservefonds van ca. 26.000. Was er het vorig jaar een flinke schadepost te boeken wegens brandschade, gedurende het afgeloopen jaar is bijna niets uitgekeerd sléchts 22 is uitbetaald. Over het algemeen heeft de maatschap pij geen redenen tot ontevredenheid. Een gestadige, zij het langzame, voor uitgang is waar te nemen. Sinds de oprichting toch, 20 jaar geleden, is het ledental meer dan verdubbeld. Be sloten werd nog om aan do leden der ver eeniging, die overgaan tot het aanschaffen van een „Lens"-brandbluschapparaat, waar van de prijs pl.m. 26.bedraagt, een bij drage te verlcenen van 10.— in aanschaf- l'ingskosten. Dit geschiedt eveneens aan hen, die een brandslang op de waterleiding koopen, die minstens 30 meter lang is. De leden, die een brandbluschapparaat, dat bij de beproeving uitstekend heeft vol daan, willen aanschaffen, kunnen dit opge ven bij het bestuurslid, den heer F. Kroes. Daardoor kan mogelijk iets voordeeliger ingekocht worden. Electriciteitscursus. Maandagavond werd onder leiding van den heer Zierfuss van Leiden, alhier in de Openbare School de cursus in electriciteit voor onderwijzend- personeel aangevangen. De heer Boddens Hosang, burgemeester, opende dezen cursus met een toepasselijk woord. Wegens het onstuimige weer wa ren de cursisten van Ter-Aar en Rijnsater- woude niet verschenen en van Hoogmade alleen do heer Frankhuizen. Zuster Agneta. t Hoewel zich al reeds eerder ziektever schijnselen hadden voorgedaan, is Donder dagmorgen in het klooster Oud-Walenburg te Rotterdam vrij plotseling overleden de cerw. Zuster Agneta van de Congregatie der Zusters Dominicanessen van Voorscho ten (in de wereld mej. Cath. Meijer). Geboren den 4den April 1850 te Schie dam, trad zij op 23-jarigon leeftijd in de Congregatie en was dadrop van 1881 tot 1892 werkzaam te Rotterdam cn van 1892 tot 1914 te Amsterdam. In 1915 kwam zij weer te Rotterdam, waar zij zich in de laatste dertien jaren van haar 78-jarig welbesteed leven nog op velerlei wijzen verdienstelijk wist te maken. Onder groote belangstelling vierde zus ter Agneta voor eenige jaren te Rotter dam haar gouden professiefeest. Ongesteldheid in de lucht. Na het gebruik van caffeine- capsulen. Uit Keywest (Florida) wordt gemeld: De aviatour Leonard Flo, die een nonstop- vlucht van Workerfield (in Ontario) naar Havana maakte, is hier gisterenmiddag gedaald, tengevolge van een ongesteldheid Hij werd naar het ziekenhuis gébracht. De doctoren schrijven do ziekte toe aan het gebruik van capsules caffeine, die de vlieger gebruikte om wakker te blijven. Flo verklaarde, dat hij zijn vlucht naar Havana zal voortzetten en van daar zal trachten in een nonstopvlucht naar Cana da terug te keeren. DE STORM EN HOOG WATER De schade aan de President van Heel. De stoomreddingboot „President van Heel" is aan de werf bij de firma de Jong te Vlaardingen op de helling gehaald, voor herstelling van de bij de jongste red ding opgeloopen schade, welke omstreeks 10.000 wordt geschat. Voor een nieuwe reddingboot. De gemeenteraad van Velsen heeft Dins dagavond uit waardeering voor de dappere bemanning van de IJmuider reddingboot 500 ter beschikking gesteld van de N. cn Z.-Holl. Redding-Mij. als bijdrage in de kosten voor den bouw van de nieuwe mo torreddingboot. Oe bemanning van den Noor- schen schoener Höyrial. Om trent hun lot nog altijd onzeker heid. Men meldt uit Texel: Omtrent het lot van d« bemanning van den Noorschen schoener „Höydal", die Zondag voor de Koog is vergaan, is nog weinig of niets met zekerheid te zeg_ n. Ook bij de reeder ij te Bergen zijn nog geen nadere berichten binnengekomen, evonrain als bij den Noorschen consul. Op Texel zijn stukken hout van de scheeps- sloep en zwemvesten aangespoeld, hetgeen doet vermoeden, dat de bemanning, be staande uit 6 man, is omgekomen. Het schip is grootendeels vernield cn moet als verloren worden beschouwd. Het schip zit boven op het strand. Men is thans bezig de lading hout te lossen. Het wrak van de „Salento". Het aanhoudend, beuken van de nog steeds onstuimige en wilde golven op het wrak van de „Salento", heeft niet nagela ten het ontbindingsproces te bespoedigen. Gistermorgen plofte de achtermast in zee, zoodat nu de schoorsteen en de linkermast nog maar zichtbaar zijn. Op het grondgebied van Noord wijk is het lijk van een man, gekleed in zeemans trui, aangespoeld. Vermoedelijk is het een der schipbreukelingen van de „Salento". Het Noorder Havenhoofd te Scheveningen in gevaar. Ba saltblokken van drie ton meters ver weggeslagen. De storm van de laatste dagen heeft groote schade toegebracht aande beide havenhoofden van de Sclieveningsche Vis- schersliaven. Gistermiddag nog beukten de golven tegen de steenen muren en spatten meters hoog de lucht in. De zee stond om twee uur, tijdens hoog water, tot den Boulevard en sloeg oij de Haven herhaaldelijk over de houten schoeiing, zoodat het water over den Boule vard stroomde. Van de beide havenhoofden zijn de ijze ren balustrades aan het eind zoo goed als weggeslagen. Vooral het Noorderhoofd heeft veel geleden en ziet er dan ook erg gehavend uit. De groote stukkeu besalt die aangebracht zijn om de golven te bereken en drie ton wegen zijn over de Noorderha venhoofd heen in de Buitenhaven gewor pen. Een gedeelte van dit hoofd is reeds ver zakt. Onophoudelijk beuken de golven er nog tegen aan en met hoog water gaat iedere golf er over heen. Hulp van vliegtuigen aan ge strande schepen. Toen Maandag alle pogingen, om van den wal verbinding te krijgen met hst bij Zandvoort gestrande Italiaansche stoom schip „Salento", mislukt waren, hebben militaire vliegtuigen uit Soesterberg nog getracht, dit werk tot stand te brengen. Hoewel ook deze pogingen geen gunstig re sultaat opleverden, is het feit, dat daar mee opnieuw de aandacht is gevestigd op de hulp, welke vliegtuigen aan de op de kunst geslagen schepen kunnen brengen, ook wanneer ander middelen falen, be langrijk genoeg om er op terug te komen. Twee vliegtuigen hebben Maandag den strijd met de elementen aangebonden toen bleek, dat de reddingbooten onmogelijk zee konden kiezen en houden. Het waren beide zware tweepersoons Fokkerverkenners van liet type G IV, dat* o.a. voor dit doel spe ciaal is aangewezen. Het idee, waarvan men met deze red dingspogingen uitgaat, is ontleend aan de practijk, welke bij schietoefeningen in de lucht jS opgedaan. Wanneer n.l. hetzij door waarnemers of vliegers van vliegtuigen uit, hetzij door luchtdoelgeschut of luchtdoelmi- trailieurs van den grond af moet worden geschoten op in de lucht bewegende doe len, wordt gewoonlijk als doel genomen een soort windzak, welke achter een vliegtuig aan een staalkabel op 300 of meer M. wordt voortgetrokken. Wordt er van den grond af geschoten, dan wordt een zeer lan ge kabel gebruikt in verband met dc moei lijkheden aan het zuiver richten verbonden en terwille van do veiligheid van de inzit tenden in het sleepende vliegtuig. Doordal de practijk uilwees, dat. het afwerpen van de kabel zoo noodig zeer nauwkeurig kou geschieden en bovendien tegenwoordig het zwaarste stoimweer geen overwegende be zwaren meer biedt om met de zware ver kenners lucht te kiezen, is sinds enkele ja ren te Soesterberg een der bovengenoemde vliegtuigen in gereedheid om desgewenscht hulp te verier- rt bij de kust ge strande schepen. De kabel wordt, wanneer het vliegtuig eenmaal voldoende hoogte heeft, op de nor male wijze uitgevierd met een windzak, do IN ZEELAND. De Zierikzeesche havon, die gedeeltelijk midden in de stad gelegen is, staat, via de Ooster-Schelde, in open verbinding met de zee. Wanneer de ebbe ver afloopt, staat de haven zoo goed als droog. Wanneer stormen uit het Westen aan houden, stijgt het water echter onrustba rend, en wordt de stad, zoowel als het eiland Schouwen bedreigd. In den nacht van Zondag op Maandag steeg het water te elf uur over de kade muren, en overstroomde langzaam de stra ten langs de haven. Deze straten zijn eigenlijk dijken; de rest van de stad ligt 46 M. lager, en de talrijke straatjes die de haven met de binnenstad verbinden, loopen dan ook steil naar omhoog. Onmiddellijk werd met man en macht begonnen aan het inzetten der vloedplan ken, waarmee die straten en straatjes worden afgesloten. De bewoners der huizen langs de haven beschermen hun deurgat eveneens met houten afsluitingen, evenzoo do onderzijde der vensters. Kieren worden dichtge smeerd met klei. Onder deze bedrijvigheid blijft, het wa ter met tergende, regelmaat stijgen om half twaalf staat het tegen de planken' en om één uur is het pas de tijd dat de hoogste stand verwacht wordt. Zullen de planken (maar ook de dijken van Schou wenDuiveland, want die zijn niet hoo ger) hoog genoeg blijken? Nog geen meter was is er noodig om Schouwen meters diep onder water te zetten, en nog 1.5 uur kan de was aanhou den. Met een duimstek controleert men den was 10 c.M. tegen de plank 15, 20, en zoo gaat 't snel door tot 30 c.M., nog oen halve meter cn Schouwen staat blank. Reeds eenige dagen is men met man en macht aan het werk om den door storm zwaar beschadigden zeedijk dicht bij de stad, te herstellen. Zal de herstelling met zandzakken en palen dezen vloed kunnen keeren? Ook aan de andere kant van de stad wordt de dijk bedreigd. Het pantser van bazalt is er daar afgeslagen. De storm buldert; als die nu zou aan groeien tot een orkaan, wat zullen dan de gevolgen zijn. 35 c.M. De was gaat door. De klei in de reten der vloedplanken begint hier en daar los te laten. Bij som mige straten laat de afsluiting nogal wat te wenschen over. Het water spuit onder de planken en tusschen de voegen door, en beken zout water stroomen de stad in. Voorloopig kunnen de riolen het nog verwerken, en deze brengen bet op do singel-grachten, die nog wel wat bergen kunnen. Do laagste punten van de stad worden echter reeds onbegaanbaar, en het water stijgt. Ook in eenige huizen langs de haven komt water binnen. Ik sta achter een vloedplank het too- neel op te nemen. De koppen der golven slaan bij icderen windstoot over de plank. Nog pl.m. 30 c.M., en het water stroomt er over. Buitengewoon is de gemoedelijkheid der werklieden, die steeds doende zijn de reten te stoppon: „Hé je geen watcrlaarze meneer? Ik hé d'r anders nog een pa-er lekke veur je thuus. Kiek, ier drieve een paer visoh- mandjes wil ik ze veur je oale?" ,,'t Is nu den tied om een levensverze kering te sluten", merkt er een op. „Ken ik je opschrieve?" „Neeë, want as ik ver- zupe, verzuupt de polisse ook." 't Loop tegen eenen. De was wordt min der, de storm neemt af. De maan schijnt helder over de watervlakte voor ons, en doet de golven schitteren. „Je ken wel naer uus gae meneer, je zelt er niet wegdrieve". Tegen half twee begint het water te vallen, en 't gevaar is geweken. De herstelde dijk heeft 't gehouden, maar 200 man zijn er nu aan 't werk, om 't gat opnieuw te versterkeen, want, als do wind toeneemt, is er Maandagmiddag om streeks twee uur weer hoog water te wachten. De wind is echter bedaard, en nu ik op Maandagavond in het heldere maanlicht een wandeling maak langs de zeedijken, vraag ik me niet meer af, waarom ze dio waterkeeringen hier zoo gek-hoog maken. Een streep zeewier teekent de hoogste waterstand af, niet ver beneden de kruin en nu ligt daar ruim 6 M. dieper, de ta melijk rustige Ooster-Schelde. De visschersschepen in de haven liggen zoo diep, dat slechts de masten boven de kaaimuur uitsteken haast niet te geloo- ven dat 18 uur geleden het water tegen de gevels der huizen stond. H. HARTENDORP. z.g. manche, aan het eind. Wanneer de ka bel evenwel bijna is afgewikkeld van den haspel, worden daaraan eenige drijvers vastgemaakt, welke bestemd zijn, liefst over, of bij het schip te worden geworpen. Het vliegtuig vliegt dan van de kust naar het schip en vliegt daar enkele meters overheen. Wanneer het schip gepasseerd is, wordt het eind van den kabel, dat nog aan den haspel in het vliegtuig verbonden is, losgegooid waardoor de lijn over het schipt komt tc liggen. Als de kabel lang genoeg is, is op dat moment <ie manche nog niet boven zee en valt deze op het strand. Is zoo de verbinding eenmaal tot stand ge komen, dan kan aan den manchekabel van het schip af een dikkere kabel van het strand worden getrokken, waarlangs de schipbreukelingen in een „broek" aan den wal kunnen worden getrokken, wanneer de afstand ten minste niet te groot is (onge veer 200 Meter). Maandag is van Soesterberg uit eerst kapitein-vlieger van Weerden Poelman er op uitgetrokkendoor gebrek aan nauw keurige gegevens omtrent den afstand op welken de Salento uit de kust lag, bleek de manchekabel echter te kort. Direct is toen een tweede vliegtuig gestart met niet min- dan dan 1500 M. aan boordvlieger was wachtmeester-viieger Bosch, waarnemer sergeant-majoor Hoek. 't Afwerpen van den *kabel door den waarnemer een aller minst eenvoudig werk in den laagvliegen den, in den storm slingerende verkenner vlak boven het schip is voor zoover uit het vliegtuig kon worden waargenomen, goed geluktop dat oogenblik merkte evenwel noch de vlieger, noch de waarne mer bemanning meer aan boord. Een handschrift in een flesch ge vonden. De burgemeester van Baradeel geeft kennis, dat gisteravond aan de kust te Sex- bierum is aangespoeld een platte flesch, waarin een met potlood geschreven be richt in de Engelschc taal op een vel pa pier met een gedrukt hoofd van het „Wil liam Pennhotel" te Houston (Texas). De inhoud luidt als volgt: „s.s. „Wabain" Ame rika 26 November 1928 2.30 n.m. geworpen cp zandbank aan de Hollandsche kust. Wanneer dit schip niet doorbreekt geen gevaar". Dit schip heeft Maandag aan den grond gezeten, doch is op eigen kracht weer los- geslagïn. Tjalk zinkend gevonden op de Zui derzee en te Stavoren binnenge bracht. De sleepboot „Onderneming" van de N. V. Dijkhuizen te Amsterdam heeft te Sta voren binnengebracht de tjalk „Het Ver trouwen", schipper Bos, die op de Zuider zee zijn roer verspeeld had, lek was gesla gen en m zinkenden toestand was aange troffen. De tjalk, die 96 ton meet was ge laden met aardappelen. Duinen bij Kamperduin weggesla gen. Gemeldt wordt, dat in het geheele ge bied ondor de gemeente Schoorl de duinen zijn afgebrokkeld met een strook, die loopt van één tot vijf M. Bij strandpaal 30, d.i. bij de forten tusschen Bergen aan Zee en Kamperduin is de zee het land binnenge- n en heeft achter de duinenreeks c is gevormd, zooals er ook een be sla.. i op het z.g. Ganzenveld. Een gedeelte der duinen is midden in die plas nog blij ven staan. De Vechtdijk bezweken. Men meldt uit Loenen: Dinsdagavond bleek de Vechtdijk niet langer bestand tegen het water. Nabij Overmeer schoof de dijk plotse ling over een lengte van circa 12 Meter weg en met groote kracht stroomde het water de achtergelegen polders binnen. Gelukkig is dit een eenzame polder. Er staan daar slechts weinig huizen, zoodat do schade niet belangrijk zal zijn. Reeds spoedig was deze doorbraak merkbaar aan het zakken van het water van de Vecht. In allerijl toog men aan het werk om het gat met zakken zand te stoppen, hetgeen na eenigen tijd inderdaad mocht gelukken. Dit heeft echter tot. gevolg gehad, dat 't water in de Vecht hedennacht, weer be langrijk gestegen is. Met behulp van de militaire politie en van 80 manschappen van de genie uit Utrecht wordt de dijk op de zwakste pun ten nog voortdurend versterkt. Kritieke toestand te Muiden. Vrees voor doorbraak van een dijk De dijk op den Langen weg tusschen Muiden en Weesp zal naar men vreest waarschijnlijk doorbreken. In verband daarmede zijn door den burgemeester reeds maatregelen genomen om het vee te kunnen redden. Op den Korten Weesper- weg is de weg over ongeveer 25 M. ge scheurd en verzaktdoor de omwonende boeren wordt dag en nacht gewerkt om liet water nog te kunnen keeren. De toe stand is echter uiterst kritiek. De was van de Maas. De Maas heeft gisterenmorgen de peil schaal te Venlo op M 15.47 of 77 c.M. was gezet. Daardoor is de Havenkade onder- geloopen en het verkeer gestremd. Deze stijging heeft tot gevolg gehad, dat do Maasstraat bedreigd wordtde kelders loopen al vol. De zuiging van het water is zeer sterk, zoodat do schepen al dieper in de haven worden gemeerd. Aan de over zijde wordt de bekende boerderij de Staaij die op eon verhevenheid is gebouwd aan drie zijden ingesloten. Zij is alleen aan den kant van Blerik nog te bereiken. De los- en aanlegkade staat nu ruim 6 Meter onder water. Ofschoon België val seint beteekent dit. hier voorloopig nog sterke was. Allo landerijen en akkers zijn langs de Maas in geheel Limburg ondergeloopen. De was van de Rijn. Men meldt uit Arnhem: De Rijn blijft voortdurend wasssn, met zulk een snelheid dat de bewoners van de Rijnkade het wa ter van uur tot uur zien stijgen. Gistermid dag 12 uur werd een was genoteerd van 94 c.M. in het laatste etmaal, terwijl van den Bovenrijn ook gisteren nog 54 c.M. was gemeld wordt. De polders van de overzijde der stad beginnen reeds last te krijgen van het water, terwijl ook liet gemeentebestuur van Arnhem zich genoodzaakt heeft gezien het poldergemaal voor het Arnhemsche- broek in werking te doen stellen. ïn een vuurtoren opgesloten. Gistermorgen zijn drie lichtwachters naar den vuurtoren op de Noorderpier te Hoek van Holland gegaan om het licht, dat de fect was, te herstellen. Door de hooge zee konden zij er niet meer af. De stoomred- dingsboot is toen uitgetrokken om te trach ten hen er af te halen. Dit is gister' mid dag gelukt, zoodat de drie mannen weer behouden aan wal zijn cebracht. 2—2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6