ONDERWIJS De kleinzoons van Graaf Rotenbach. Uit de Omgeving TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 29 NOVEMBER 1928 Die hierna gehouden stemming had tot resultaat, dat 41 geldige stemmen werden uitgebracht. Om direct gekozen te worden, was een stemmen aantal noodig van 21, het welk werd behaald door alle candidaten met uitzondering van de heeren K. en L. Oudshoorn. In de nu volgende stemming werden 49 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 27 op den heer K. Oudshoorn, die dus met volstrekte meerderheid gekozen werd. Alle leden, op de vergadering aan wezig, verklaard'en hun benoeming aan te nemen. Nadat de nieuw benoemde bestuursleden aan de bestuurstafel hadden plaats geno men wordt de vergadering een oogenblik geschorst, waarbij het bestuur in de gele genheid wordt gesteld uit zijn midden een voorzitter te kiezen. Na heropening der vergadering deelt de heer v. Hulst mede, dat de heer Schöl- vinck tot voorzitter is gekozen en deze de vergadering verder zal leiden. De heer Schölvinck, thans het woord verkrijgende, dankt het afgetreden bestuur voor alles wat in het belang der ijsclu'o is gedaan. Spreker betreurt dat een en an der deze wending genomen heeft, doch wil liever op de zaak niet terugkomen. Hij hoopt echter dat thans allen zullen samen werken teneinde de Warmondsche IJsclub tot bloei te brengen. Bij de rondvraag vraagt de heer H. J. de Groot of de functie van Districts-Com- missaris van den Zuid-Hollandschen Ijs bond wel vereenigbaar is met het voorzit terschap van de, Warmondsche IJsclub. Spr. meent te weten dat de heer Schöl vinck, die destijds ook zitting had in het bestuur als zoodanig ontslag heeft geno men, toen hij Districts-Commissaris werd. Spreker zegt dat de heer S. thans wederom voor hetzelfde feit staat en is benieuwd welke houding nu door hem zal worden aangenomen. De voorzitter antwoordt hier op dat noch het reglement van de War mondsche IJsclub, noch dat van den Zuid- Hollandschen Ijsbond het samengaan van deze functie, belet. Destijds, zegt spreker, was er een conflict ontstaan tusschen de Warmondsche IJsclub en den Bond en naar aanleiding daarvan had hij ontslag geno men. Mocht daadwerkelijk blijken, dat een combinatie dezer functies moeilijkheden met zich mede zou brengen, dan zou hij geen oogenblik aarzelen een dezer neer te leggen. Verder deelt de voorzitter mede dat hij het noodzakelijk acht, dat wordt overge gaan tot benoeming van 2 afgevaardigden voor de a.s. bondsvergadering en stelt voor dat dit jaar 2 bestuursleden bedoelde ver gadering als afgevaardigden zullen bijwo nen. Dit voorstel ontlokte verschillende pro testen. De heer Meddens deelde mede zich hiermede niet te kunnen vereenigen, daar dit punt niet op de convocatie staat ver meld. Spr. was van oordeel, dat, wanneer zulks wel op de agenda had gestaan, wel INGEZONDEN MEDEDEELING. Groote sortesring gged^jjas-slinde Mantels en Japonnen ook voor zeer corpujente dames DEN HAAG ROTTERDAM Alléén Hofweg 6 Hoogstr. hoek Spui 2012 licht meerdere personen ter vergadering waren gekomen, die in de eeuwigdurende bestuursverkiezing minder belang stelden. De heer Haverkort leest uit het regle ment een artikel voor, waaruit blijkt, dat voorstellen, welke niet op de convocatie zijn vermeld, niet in behandeling kunnen worden genomen. Dit reglement, dateerende van 1891, schijnt sindsdien gewijzigd te zijn, daar van de bestuurstafel dit artikel in ge wijzigden vorm wordt voorgelezen, bij welk gewijzigd artikel het bestuur gerechtigd is voorstel len over te nemen, die tijdens de vergade ring worden gedaan. Het bestuursvoorstel, in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 28 tegen 13 stemmen en 7 blanco. De heer G. Uit den Boogaard vraagt op heldering inzake gratis verzekeringen door den Bond. Uit een courant-verslag meent spreker gezien te hebben dat voor deze verzekeringen betaald moet worden. De voorzitter antwoordt hierop dat deze aan gelegenheid nog in voorbereiding is bij het bestuur van den Bond zoodat nog niets de finitiefs vast staat. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten en wordt een bestuuisergadering gehouden om tot verdeeling der functies over te gaan. Naar ons werd medegedeeld heeft het bestuur de diverse functies verdeeld als volgt: Voorzitter H. Schölvinck, 2e voorz. H. v. Hulst, secretaris L. H. de. Nie, 2e secr. W. v. Noort, penningm. G. Onderwater. De overige bestuursleden werden aangewezen als baancommissarissen. WASSENAAR. Kiesvereeniging. In het Patronaats gebouw vergaderde Maandagavond de B.K. Kiesvereeniging. De opkomst der leden was bevredigend. De voorzitter opende de vergadering en deelde mede, dat van het bestuur der Katholieke Garde een verzoek was ingekomen cm een of meer leden aan te wijzen, die voor de behartiging van ge meenschappelijke belangen de vergaderin gen van de Garde zouden willen bijwo nen. Gevolg gevend aan dit verzoek, stelden de heeren C. C. van der Kroft en J. J. van Duuren zich voor dit doel beschikbaar. Ingekomen was een voorstel, om in het concept-reglement, zooals dit den leden was bekend gemaakt, een paar wijzigingen aan te brengen. O.m. werd voorgesteld te bepalen, dat in het Bestuur bij voorkeur geen leden van den gemeenteraad zouden zitting nemen. Dit voorstel werd zonder discussie aangenomen. Hierna werd het reglement in zijn ge heel vastgesteld. Als afgevaardigden voor Kamer- en Sta- tenkieskring werden gekozen de heeren A. K. vNijgnhuis_en J.. J. v^,n Duuren _cn als. plaatsvervangers de heeren P. Wesseling en J. J. van der Meer. Besloten werd een subsidie van 25 per jaar te verleenen aan het Weekblad voor Roomsch Wassenaar. Op voorstel van een der leden zal de re dactie in overweging worden gegeven den inhoud van het blad uit te breiden met een rubriek buitenlandsch en binnen- landsch nieuws. Bij de rondvraag werd door een der le den gevraagd, wat de oorzaak was, dat er van het bestuur zoo- weinig actie uitging. Met name werd gewezen op het feit, dat tot dusverre nog niets vernomen was van het resultaat der gevoerde actie voor het Schaepmannfonds en dat in het afgeloopen jaar geen vergadering was gehouden ter bespreking van het partijprogram. Het aan het woord zijnde lid stelde hiervoor het bestuur aansprakelijk en bracht in scher- -pe bewoordingen zijn handelwijze. De voorzitter antwoordde, dat de pen ningmeester van het Schaepmanncomité, ter vergadering aanwezig, wel bereid zou zijn de eerste vraag te beantwoorden. Deze deelde mede, dat alle leden nog niet vol daan hebben aan hun plicht, om geld in te zamelen en af te dragen. Tot dusverre was nog slechts een goede ƒ600 binnen. Op de andere vraag antwoordde de voorzitter, dat hij, noch de vice-voorzitter tijd hadden gehad, om een vergadering te DE LEERLINGENSCHAAL. Controleerbare cijfers gevraagd. „Voor een zoo spoedig mogelijke verbe tering van den leerlingenschaal zijn ook wij gaarne te vinden, echter op twee voor waarden: wij moeten in controleerbare cijfers vóór ons zien, wat de voorgestelde verbetering kost, en de uit te geven mil- lioenen, als die er zijn en gemist kunnen worden, dienen met eenige evenredigheid ten goede te komen aan het onderwijs van de overgroote meerderheid der school gaande kinderen." Aldus schreven wij in ons nummer van 6 November jl. Intusschen heeft Minister De Geer in de Tweede Kamer beweerd wij zeggen niet: bewezen dat de financieele ge volgen van het regeeringsontwerp (weder invoering van de gedifferentieerde schaal van 1923, de schaal der zoogenaamde „Technische herziening") ongeveer gelijk zou staan met een eenheidsschaal van 44 leerlingen. De juistheid van deze bewering wordt door pater dr. Cassianus Hentzen in „De Maasbode", op grond van berekeningen, begin 1924 door hem gemaakt-, in twijfel getrokken: „Toen bleek, naar de leerlingenaantal len op 1 Januari 1924 over alle scholen van ons land, dat de schaal der „Technische" noodig maakte 30.289 onderwijzers; dat de uniforme schaal van 40 toen 30.610 onder wijzers zou gevraagd hebben (dus 321 meer dan de eerste schaal); maar dat de unifor me schaal van 42 slechts zou verplicht hebben tot 29.371 leerkrachten (dus 918 minder dan de „Technische"), en de uni forme 44-schaal tot 28.007 (dus een verschil van 2282 onderwijzers met de schaal der „Technische"). Een en ander met behoud van de 30-schaal voor het U. L. O. Dat men bij zulke cijfers eens opziet, als men den Minister-President hoort bewe ren, dat de schaal der „Technische" en de uniforme 44-schaal aan elkaar gelijk zijn, is wel te begrijpen. En men vraagt natuur lijk dadelijk: hóe komt de Regeering aan deze wetenschap? Men wacht met eenige graagte op do verantwoording, welke het in gebreke blijven van de Memorie van Toelichting zal herstellen. Maar Minister De Geer was zeer voorzichtig en zeer vaag in zijn uitlating. Hij zeide: „Er is bere kend, dat de gedifferentieerde schaal van 1923 ongeveer gelijk staat met een een heidsschaal van 44 leerlingen." „Erisberekend." Door wien? waar? wanneer? uit welke gegevens? Als men de cijfers van 1924, welke ik zoo j'uist gaf, vóór zich ziet cijfers berekend uit de leerlingen-aantallen van alle toenmali ge scholen dan wil men er gaarne meer van weten. Want wat de Minister hier zegt, klopt niet met hetgeen aldus in 1924 is berekend. Wat te doen? Het eenige middel voor een juiste berekening en juiste vergelijking van schalen is: alle leerlingenaantallen van de ruim 7000 scholen uit de op het De partement berustende modellen overge legd te krijgen. We hopen, dat daarom in het Verslag gevraagd is." Tot zoover Dr. Hentzen. „De Tijd" merkt hierbij op: „Een van de gegronde grieven tegen den eersten Minister van Onderwijs en zijn departement was, dat zij niet vooraf de gevolgen hebben berekend van allerlei verbeteringen, welke bij het lager onder wijs, tegelijk met de financieele gelijkstel ling, zijn ingevoerd. Het gevolg is, dat, toen de rekening werd gepresenteerd van die verbeterin gen, Nederland heel hevig is geschrokken. Het gevolg was ook, dat knappe finan ciers als de heeren Treub en Zimmerman, die echter van de onderwijspolitiek het abc nog moesten leeren, de financieele gevolgen van alle verbetering bij het lager onderwijs toeschreven aan degelijk stelling. Aan de departementen van Onderwijs en van Financiën moet men nu, als wij het eens oneerbiedig mogen zeggen, even den ken aan het gezegde over den bekenden ezel, die niet een tweede maa-1 zich stoot aan denzelfden steen. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. (Nadruk verboden). 17) Ze gingen samen naar de ziekenkamer en toen een half uur later de oppasser met de medicijnen kwam, wist Heinrich met groote moeite tante Kobli te bewegen naa-r bed te gaan. „Ik zal van nacht wel blijven waken, tante." „Maar, jongen!" „Ja, ja. Ik meen het. En er gebeurt niets van, dat u op blijft. U hebt den hee- len dag hard gewerkt. U moet gaan rus ten. Morgen op den dag kan ik wel een paar uren slapen. Ik ben jong en sterk en gewoon bij ziekerj op te blijven." „Nou, dan ga ik maar. 't Beste met .vader." „Dank u. Wel te rusten, tante." De koorts nam bij den zieke van uur tot uur toe, maar toch bieef zijn geest hel der, zoodat hij verschillende dingen met zijn zoon kon bespreken en toen hij tegen den ochtend een uurtje in slaap viel, voel de hij zich bij 't wakker worden aanmer kelijk beter. Ook was 't hoesten iets min der. L In den namiddag ging Heinrich een Niet een zekere „men", maar het de partement van onderwijs moet met con troleerbare cijfers voor den dag komen. Een volledig overzicht van den toestand aan de bestaande zeven duizend lagere scholen is geen klein werk, maar met min der kan de Tweede Kamer o. i. geen ge noegen nemen. Te groote belangen staan hierbij op liet spel." VOORHOUT. Muziekvereeniging „St.-Cecilia". Maan dag- en Dinsdagvond gaf de R.-K. Muziek vereeniging „St.-Cecilia" hare 14de groote uitvoering in het café Boerhaave alhier. Zoowel op den Maandag- als op den Dins dagavond was de zaal zeer goed bezet. Bei de avonden werden geopend door het spe len van een marsch, genaamd „Aux bords du Rhin", door J'. Martin, waarna voorzit ter der vereeniging, de heer Witteman, een kort welkomstwoord tot do bezoekers sprak. In dit zeer korte woord, deelde hij nog mede, dat de persberichten voorbarig waren geweest, omtrent de concoursberich- ten. In deze berichten werd Voorhout aan gewezen als de plaats, alwaar het concours van de Zuid-Hollandsche vereeniging van fanfare- en muziekvereenigingen, zou wor den gehouden. Dit is onjuist, omdat het be stuur van onze vereeniging nog in onder handeling is met het hoofdbestuur. Spre ker vertrouwt evenwel dat deze onderhan delingen tot resultaat zullen hebben, dat het concours alhier zal worden gehouden. Spreker roept de medewerking van de bur gerij in om het eventueel te houden con cours zoo goed mogelijk te doen slagen. Voorts wenschte de spr. den aanwezigen een genoegelijken avond toe. Vervolgens speelde de vereeniging 4 nummers van het program, waarna de heeren v. d. Woerd en Beurze, humoristen, eenige nummers van hun repertoire ten gehoore brachten. Hier na brak de pauze aan, welke gevolgd werd door de verder op het programma voorko mende muzieknummers en het optreden van humoristen. Zoowel de ten gehoore gebrachte muzieknummers als de nummers van het duo, waren schitterend, hetgeen bleek uit het veelvuldig applaus. Onder de aanwezigen van Maandagavond merk ten we op 'den pastoor en den burgemees ter, die in het bijzonder werden verwel komd. De muziekvereeniging „St. Cecilia" kan wederom bogen op twee succesvolle avonden. WARMOND. IJsclub. Maandag had in Hotel „De Stad Rome wederom een vergadering plaats van de Warmondsche IJsclub en op het desbetreffend convocatiebiljet stond wederom als eenig punt vermeld „Bestuurs verkiezing"een kwestie, die dp gemoeder... ren reeds geruimen tijd in beweging hield. Hoewel het aantal leden niet zoo groot was, als de beide vorige malen, hadden toch velen aan de oproeping gevolg gege ven. Van de in de vorige vergadering gekozen bestuursleden hadden alleen de heer H. v. Hulst en P. Sikking him benoeming aan genomen. De heer Hulst opende de vergadering en bracht in de allereerste plaats een woord van dank aan de leden, die tot zijn benoe ming hadden medegewerkt. Spreker 'had liever achter de bestuurstafel gezien den oud-voorzitter den heer A. B. Oudshoorn en de andere oud-bestuursleden, dcch het is hem niet mogen gelukken, den heer Ouds- hoorrn te bewegen, deze vergadering te lei den Spreker bracht een woord van hartelij- lcen dank aan het oude bestuur voor alles wat zij in het belang der Warmondsche IiTsclub had gedaan en riep de medewer- king var. alle aanwezige leden in deze vergadering een zakelijk en vlot verloop te doen hebben. In de eerste plaats, aldus spreker, moet worden overgegaan tot aan vulling van het bestuur met een 8-ta-l le den, waarvoor een candidatenlijst was in gediend, die de volgende namen bevatte: H. Schölvinck, L. H. de Nie, G. Onderwa ter, W. van Noort, J. Uit den Boogaard, C. Steinman, L. Oudshoorn, L. van Noort en K. Oudshoorn. uur of wat rusten en bleef tante Koch bij den zieke. Tegen den avond verergerde de toe stand. De temperatuur steeg hooger dan den avond te voren en de zieke begon te ijlen. Heinrich bleef dien nacht weer wa ken en nu hoorde hij, hoe zijn vader be angstigd en gepijnigd werd door allerlei inbeeldingen, waarbij een trotsche, booze vrouw een groote rol speelde. Nu eens wa ren het onsamenhangende woorden, die hij murmelde, dan weer lange vloeiende zinnen, die achter elkaar over zijn lippen kwamen. Meestal bevond hij zich met zijn gedachten in een mooi, groot slot bij zijn vader en moeder, met wie hij lange ge sprekken hield. Even daarna was hij op een kostschool, dan weer op een slot, waar zijn vader gestorven was en waaruit een booze stiefmoeder hem verdreef onder voorwendsel, dat hij geen wettig kind van den graaf was. Zijn koortsphantasieën voerden hem naar Amerika, waar hij rond zwierf van plaats tot plaats, overal zoe kend, doch niets vinderd. Heinrich verkeerde in de meening, dat a-1 die phantasieën tooneelen waren uit een roman, dien zijn vader in den laatsten tijd vertaald had. Dat de ziekte dit alles in werkelijkheid doorleefd had, vermoed de hij in de verste verte niet! Tegen den ochtend werd de koorts min der en het ijlen hield op en nadat de oude man een uurtje geslapen had, was hij naar omstandigheden tamelijk wel en helder van geest. „Heinrich", zei hij plotseling, zijn zoon strak aankijkend, „geef me je hand." De zoon legde zijn hand in de verma gerde hand van zijn vader. „Heinrich", zoo sprak hij in afgebroken zinnen, „ik heb je iets te zeggen, iets zeer gewichtigs. Mijn uren zijn geteld ik voel het. Heinrich, ik ben niet altijd oprecht tegen je geweest. Wat ik je over mijn ge boorte en over mijn ouders heb gezegd, was verdichting. Maar ik wilde je vrede niet verstoren. Ik wilde niet, dat je zoudt gaan strijden met machtige tegenstanders om u en mij in onze eer te herstellen. Lang ben ik met mezelf te rade gegaan, of ik 't geheim van mijn geboorte mee zou ne men in 't graf, of 't u zou openbaren. Maar een stem sprak in mij, dat ik u mijn af komst moest bekend maken om u de mo gelijkheid open te stellen mijn eer en de eer van mijn moeder te zuiveren van de smet, die slechte menschen er op gewor pen hebben. Maar niet vóór mijn dood zult gij daar alles van te weten komen. Dilar in mijn schrijftafel, in de bovenste lade rechts, ligt een verzegeld pakket aan u geadresseerd. Je moet me beloven, dat je 't niet zult openen vóór mijn dood en ook, dat, als God mocht geven, dat ik zou genezen wat ik niet geloof je nooit zult zinspelen, met geen enkel woord op hetgeen ik je nu gezegd heb. Beloof je me dat?" „Ik beloof het, vader". „Dan ben ik gerust", zei de zieke en sloot uitgeput van vermoeienis.de oogen. Heinrich wist niet, wat hij van deze bekentenis denken moest. Was het een droombeeld of was het waarheid? Maar de zieke sprak zoo kalm, zoo logisch. Hing dat alles samen met hetgeen hij dien nacht uit zijn vaders mond vernomen had? Men had zijn vader den eerekroon van het hoofd ffernlrL dfi eer MJl ziin m-r^hmna/l <ar bezwalkt! Ha, hij voelde nu reeds de lust in zich ontwaken om die eorroovers te ont maskeren en voor heel de wereld aan de kaak te stellen! Wat moest die stille, be scheiden man, die daar zoo uitgeput neer lag, in zijn leven geleden hebben! Maar hij zou zic-h op die schurken wreken, dat nam hij zich vast voor! De toestand van den zieke verergerde met den dag en de professor, die uit ach ting voor zijn assistent, naar den toestand kwam vernemen, schudde bedenkelijk het hoofd en verklaarde Heinrich ronduit, dat de uren van zijn vader geteld waren. Dienselfden nacht trad dc doodsengel het huis binnen en Heinrich, uitgeput en oververmoeid door het voortdurend wa ken, liet zich willoos door tante Koch naar bed brengen, waar hij in slaap viel en bleef slapen den heelen dag door. Toen hij ontwaakte, was liet donker. Hij stak licht aan en zag, dat het in 't hartje van den nacht was. Hij stond op, kleedde zich en begaf zich naar dc sterfkamer. Ge- ruimen tijd stond hij aan 't sterfbed zijns vaders en keek lang en strak in dat voor hem zoo dierbare gelaat. Dan drukte hij een kus op de koude lippen en ging naar de schrijftafel. Hij opende die en vond al gauw, wat hij zocht: het pakket voorzien van zijn adres. Hij nam het er uit en ging naar zijn slaapkamer terug, waar hij zich neerzette met het pakket vóór zich op tafel. Allerlei gedachten warrelden hem door het hoofd. Dat pakket, daar vóór hem, bevatte mis schien een vreeselijk geheim. Als hij 't opende, zou hij wellicht een nieuw leven moeten beginnen en met het verleden UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 30 November. Huizen 340. 9 M. Na 6^uur 1852 M. 12.301.30 K.R.O. Concert door het K. R. O.-Trio. 3.004.00 K.R.O. Vrouwenuurtje o. 1. v. Mej. Twaalfhoven. 4.005.00 Gramofoonmuziek 5.00—6.45 Concert N.C.R.V. 7.00—7.30 K.R.O. Paedagogie door Dr. J. v. Dael. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Hilversum 1071 M/ 10.0010.15 Morgenwijding. 12.30—2.00 Concert door het Boris Lens- ky-Trio. 5.30—6.00 Pianoconcert door Sophie de Vos;. 6.00—7.15 Concert door het Omroep- orekst. 7.157.45 Schippersles, door O. A. M. v. Kasteele. 8.058.50 Kamermuziek door het Con? certgebouw-strijkkwartet. 8.509.35 Nutslezing door Mr. M. Leven- bach: Huidige, maatschappelijke verhou dingen. .35 Vervolg Kamermuziek. 10.30 Persberichten. Daarna tot 11.00 Gramofoonmuziek Daventry 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Sonatenconcert (viool, piano). 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 2.50 Lezing. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing. 3.40 Muziek. 3.45 Lezmg. 4.00 Muziek. 4.05 Muziek voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Schubert's- piano- en vioolmuziek. 7.20 Cinema-praatje. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. 9.00 Uitzending uit een theater (Palace- Theater). 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 John Bunyan herdenking. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „The Scot in Exile", een St An drews avondprogramma. II.05 Een verrassing. 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d o-P a r i s" 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.50 Orkestconcert. 8.5011.20 „Werther", opera in 3 acten van Massenet, met medew. van Mile. Pe- relli, zarigères. Königs wusterhausen 1250 en 1680 M. (Ze e s e n). 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Wagnerconcert. 8.20 Lezing. 8.50 Uitz. u. h. Heerenhuis o. 1. v. Winckler. houden, terwijl hij er op wees, dat de le den zelf, wanneer zij dit noodig hadden ge vonden. eene vergadering hadden kunnen aanvragen. De aanwezigen waren met dit antwoord geenszins tevreden en merkten op, dat dc actie niet van de leden in de eerste plaats, maar van het bestuur moest uitgaan. Zi; keurden de handelwijze van het bestuui ten zeerste af. Van stuurszijde werd op deze zaak niet verder ingegaan en nadat de voorzit ter had medegedeeld, dat binnen korter tijd een vergadering zou worden gehouden waarop ingevolge het nieuwe reglemenl een bestuur moet worden gekozen en dc candidaatstelling voor de Tweede Kamei aan de orde zal komen, werd de bijeen komst gesloten. moeten breken. Zijn gemoedsrust zou Rij moeten opofferen, want hij zou met mach tige tegenstanders te doen krijgen en in den strijd met dezen zou hij moeten over winnen of ten ondergaan. Zijn geheele toe komst, en wel een eervolle toekomst, zette hij op het spel. „Weg met die lafheid! Weg met alle be denkingen!" zoo klonk hpt door zijn geest. „Ik wil, ik zal het zegel verbreken! Dat is mijn heilige plicht! Mijn vaders eer is de mijne....!" Hij verwijderde zonder dralen het zegel en uit den papieren omslag kwam een dik schrijfboek te voorschijn. Hij sloeg het open en las het opschrift: „Aanteekenin- gen van den rechtmatigen erfgenaam van den graaf Von und zu Rotenbach zich noe mende Herman Schmidt." „Wat beteekent dat?" vroeg Heinrich zich verwonderd af. „is vader oen graaf Rotenbach? Onmogelijk!" Hij begon te lezen in zenuwachtige haast en hoe verder hij kwam hoe meer hij in spanning geraakte. Hij voelde honger noch dorst, zoozeer werd hij in beslag ge nomen door de lezing van alles, wat met het leven van den dierbaren overledene in betrekking stond. Hij las het geschrift nog eens door en toen hij daarmede klaar was, merkte hij pas, dat het reeds dag was. Hij blies het licht uit, wikkelde het schrijfboek weer in het papier en toen hij tante Koch hoorde komen, borg hij het weg. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5