KERKNIEUWS. SPORT. RechtzaKen. Uit de Omgeving NUTTIGE GESCHENKEN „HET MODEHUIS^ Uit de Rijnstreek. Pater F. van Pelt C. S.S. R. t In den ouderdom van 76 jaren is giste renavond in liet ziekenhuis St. Joannes de Deo le 's-Hertogenbosch, waar hij reeds sinds eenige weken werd verpleegd, over leden de Zecrecrw. Pater F. 13. M. van Pelt C.sb. E. Pater van Pelt, die in 1852 te Breda ge boren werd, ie reeds op jeugdigen leeftijd in dc Congregatie getredenin 1876 werd hij priester gewijd en jarenlang trok hij als missionaris door ons land. In do 52 jaren van zijn priesterlijke loop baan is li ij aan verschillende kerken der Eedemptoristen verbonden geweest. Van 1918 tot 1921 was hij rector van het kloos ter te 's-Hertogenbosch. Kapelaan G. v. d. Wielen. Maandagmiddag is de Weleerw. heer G. v. d. iolen, kapelaan der St. Bavo-paro- cliie te Haarlem-Noord, die reeds eenigen tijd in dc Maria-Stichting en het Zieken huis St. Joannes de Deo te Haarlem ter verpleging was opgenomen, naar het Her stellingsoord Huize Maris Stella te Scheve- ningen vertrokken, om daar een absolute rust- en ligkuur van eenige maanden te on dergaan. De Madonna van Kevelaer. Te Kevelaer, de beroemde bedevaart plaats aan den Beneden-Eijn, is onlangs een zes meter hooge Madonna-standbeeld onthuld. Het monument is gewijd aan de nagedachtenis van de in den oorlog ge vallen burgers van Kevelaer, wier namen op den breeden mantel der Madonna zijn ingegrifd. LAWNTENNIS. De Fransche Daviscup-speler op Marlot. Gisteravond werden op de overdekte ba nen te Marlot de eerste wedstrijden ge speeld van den semi-officieelen landen- wodstrijd NederlandFrankrijk. Do avond werd geopend met een partij gemengd dubbel tusschen mej. Bouman met Georges tegen mej. Canters met Brug- non. Eerstgenoemden wonnen met 6—2 6—1. In het enkel spel tusschen Borotra en Marinkelle heeft de Hollander, hoewel hij wat langzaam was goed partij gegeven, vooral in den beginne. Borotra won echter met 61 6—2 6—1. Het heerendubbelspel gaf een teleurstel ling. Cochet en Brugnon konden zich niet :ot de door allen gewenschte hoogte op werken, vooral omdat Timmer en Koop man te zwak tegenspel boden. Ook deze partij wonnen de Franschen met 61 64. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Doorgereden. Voor den kantonrechter mr. F. Ligfcen- Jerg stond terecht A. I. L., te L e i d e n, ie per fiets komend van het Kort-Rapen- mrg ondanks het stopteeken van den ver- :eersagent het Noordeinde was ingereden. Verd. die nu niet was verschenen, had ick verdedigd met te zeggen, dat het topteeken te laat was gegeven en dat hij et verkeer in gevaar zou hebben gebracht, adien hij aan het teeken gevolg zou heb- oen gegeven. Anders verklaarde een tweetal agenten, 'ï.l. de betrokken verkeersagent en de erbalisant, die beiden verklaarden, dat iet stopsein op tijd was gegeven. Volgens den eisch van het O. M. werd verd. veroordeeld tot 3 boete subs. 2 da- ;en hechtenis. Op verboden paden. \V. Th. M., to Leiden, zou met een motorrijtuig gereden hebben op een daar voor door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gesloten weg. Ter rechtszitting werd gezegd, dat verd. had verklaard gestuurd te hebben onder toezicht van een ander. Get. Kompier verklaarde dat verd. 3tuurde en dat hij chauffeeren leerde. Overeenkomstig den eiscli van het O. M. werd verd. veroordeeld tot 3 of 2 dagen. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK Woltman Sr. is heden veroordeeld tot 2 1/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 9 maanden preventief. De zoon Woltman is veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf met aftrek van 9 maanden preventief, terwijl verd. Möhring veroordeeld werd tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van 6 maanden preventief. KATWIJK AAN ZEE. In den storm gewond. Gistermiddag is te IJmuiden na een reis van 10 dagen binnengekomen de haringlog- ger Katwijk aan den Eijn II, K.W. 74. Tij dens den hevigen storm heeft zich op dit. schip een ongeval voorgedaan. Men kon door den storm niet meer visschen en was genoodzaakt, het schip te steken, dat is mei den kop op zee te houden. De matroos B. stOnd voorop, toen een stortzee over kwam, waardoor hij tegen do verschansing werd gesmeten. De man, dio een arm ge broken had, klaagde over pijn in het hoofd en Je lendenen; hij werd in het logies zoo goe.l mogelijk verzorgd. Bij aankomst van het schip te IJmuiden heeft een dokter be'scmehudding en inwendige kneuzingen vastgesteld. Nadat de eerste hulp ver leend was. is B., wonende te Katwijk, per auto naar een ziekenhuis te Leiden ver voerd. NOORDWIJKERHOUT. Electriciteitscursus. In de St. Joseph- school is voor het onderwijzend personeel van onze gemeente eon cursus geopend in electro-techniek, waar vooral de practisehe toepassing van de electriciteit in fabriek en huis op den voorgrond gesteld wordt. Leider is een deskundige van de Stede lijke Lichtfabrieken van Leiden. Verloting van planten. Reeds enkele dagen stonden in de étalage van de Gebr. v. Bruggen palmen cn kamerdennetjes tentoongesteld, totaal 50 stuks. Do bedoe ling daarvan zal duidelijk zijn, wanneer bij de parochianen aan huis, vanwege de Elisabethsverocniging loten worden ver kocht, 500 stuks 50 ct. We sporen ieder aan een kans te wagen. Het doel is goed en.... de prijzen zien er prachtig uit. OUDEWETERING. Uitvoering. Dinsdag- en Woensdag avond gat de E. K. Tooneelvereeniging „St. Tkeodulfus" alhier een uitvoering in Hotel van den Bosch. De eerste avond was de zaal. waarschijnlijk wel tengevolge van het slechte weer, maar matig bezet, doch den tweeden avond was het stampmol. Nadat de Voorz. der vereeniging de heer W. Adema, allen en in het bijzonder den Pastoor een hartelijk welkom had toege roepen en de regisseur, de heer J. H. Ves- seur, een uiteenzetting had gegeven van de op te voeren stukken, werd met de afwer king van het programma begonnen. Als- hoofdschotel kregen we allereerst „De Aap", een dramatisch tooneelspel in vier bedrijven van J. Grosfeld. Dit zeer mooie stuk, werd op werkelijk goede wijze ver tolkt. Het werd vlot gespeeld en de spelers wisten de aandacht van het publiek wel te verwerven. Menigeen kwamen de tranen in de oogen, vooral bij het slot-tafereel. Een warm applaus was dan ook de belooning der spelers. Het blijspel „In den zilveren Haas" maakte een geheel anderen indruk. De lachspieren kwamen nu menigmaal in beweging, ook door het komisch spel der medewerkenden. Aan het einde van den avond nam de Pastoor het woord om de vereeniging en de spelers te danken uit naam van alle aanwezigen voor de werke lijk mooie avonden, weike zij hadden ge boden. Het deed spr. groot genoegen, dat hij een groote vooruitgang van het spel peil had kunnen consrateeren en hij sprak de hoop uit, dat de vereeniging nog vele dergelijke avonden zou kunnen aanbieden. De grimeering was bij den heer Franssen en het muzikale gedeelte was bij den heer A. Fangmann in goede handen. ROELOFARENDSVEEN, Inbraak. Dinsdagavond is bij den heer Th. van der Meer alhier terwijl hij en zijn echtgenooto naar de kerk waren, ingebroken. Het geheele huis is doorzocht en een bedrag van 135 wordt vermist. De dief of dieven, hebben de brutaliteit gehad een flesch met brandewijn uit de provisiekast te halen en deze met twee glaasjes, waaruit gedronken was, op de tafel achter te laten." Wel een bewijs, dat zij precies wisten hoe laat van der Meer weer terug zou keeren. De politie stelt een onderzoek in. STOMPWIJK. Tooneel. Gisteravond gaf de E. K, Tooneelvereeniging „St. Tarcisius" met medewerking van het R. K. Fanfaregezel- scliap „Juiiana" een prachtig geslaagde uitvoering. Opgevoord werd: „de Hellas". We zullen onze oogen niet sluiten voor de tekortKomingen, maar we zouden toch ook even willen vastleggen, dat er kranig ge speeld is. De „Hellas" is een spel met een sociaal conflict. Het beeldt de strijd uit tusschen een jong cn een oud geslacht. Nieuwe opvattingen vechten er in met de oud6 sieur. Maar ook en vooral: het zede lijk goede worstelt er met het kwade.... en het goede wint. Dat alles geeft botsing van meeningen, botsing vooral ook van karakters. Nu was het vooral te loven in de uitvoering van gisteravond, dat er een greep gedaan was, om die allesbeheerschen- de karaktertegenstcllingen tot uiting te brengen. Werkelijk, de verschillende karak ters leefden voor onze oogen. En dat maakte de uitvoering tot iets heel bijzon ders. Er was hard gewerkt, dat was te zien. tit. Tarcisius weet nu de weg waar langs het succes te bereiken is, zoo dus maar voortgegaan. Het bezoek was bevre digend. Het uastukje heette „Do dertiende klok slag". Het fanfaregezclschap luisterde den avond op met mooie blaasmuziek. VOORSCHOTEN. Overleden: D. Varkevisser, wednr. van G. M. Kraan, 72 j. VOORHOUT. Verbreeding Torenlaan. De eigenaren van de aan de Torcnlaan grenzende pev- ceelen teelgrond hebben het plan opgevat om die laan gezamenlijk te verbreeden. De breedte van die laan zal met 5 a 6 nieter worden vermeerderd, zoodat deze laan een totale breedte zal verkrijgen van pl.m. 9 a 10 meter. Reeds heeft men een aanvang met deze verbreeding gomaakt en is de Torcnlaan voor het rijverkeer gesloten. Winkelsluiting. De ingezetenen kun nen tijdens de St. Nicolaastijd hunne ïn- koopen doen vanaf 29 November tot en met 6 December 1928 tot des avonds elf uur, omdat in deze periode de winkels ge opend mogen zijn van des morgens 7 uur tot des avonds 11 uur. Deze verlenging van winkelsluiting is eveneens van toepassing gedurende den Kersttijd en wel van 17 tot en met 24 December a.s. WASSENAAR. IJsclub. De Wassenaarsche IJsver- ecniging hield een ledenvergadering in café Beijers bergen in hoofdzaak ter ver kiezing van een drietal bestuursleden. Medegedeeld werd dat do heer D. Th. Euijs zijne benoeming tot eere-lid der vereeniging had aangenomen. Daarop werd verslag uitgebracht van het verhan- INGEZONDEN MEDF.DEELING. Vesten (en Pull-Overs Alle soorten Bontvellen Afgepaste Bontkragen Parapluiés zegr voordeelig ELEGANTE CORSAGES mmmam hannido hmi Alleen gevestig BREESTMAi143 delde op de vergadering van den Z. H. Bond. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Stijns, A. Homan en C. J. Knijnenburg. Herwonnen Levenskracht. De afd. Wassenaar van Herwonnen Levenskracht houdt Vrijdag a.s. des avonds half acht uur een groote propagandavergadering in het Patronaatsgebouw, waarop al3 spreker zal optreden de Zeereerw. Pater Borro- maeus de Greeve. Ter afwisseling zullen eenige muzieknummers worden gegeven en eenige humoristische voordrachten. De toegang is foor iederon Katholiek vrij. UITBOUW DER RIJKSTUINBOUWSCHOOL. De overdracht aan het Rijk. fVoensdagmiddag had de overdracht plaats van liet nieuwe gedeelte der Rijks tuinbouwschool aan het Rijk. Hierbij waren zeer vele genoodigden. Op de eerste plaats merkten wij op als vertegenwoordiger der regeering Dr. van der Zando, verder het gemeentebestuur, besturen der organisateis op tuinbouwge bied, leerlingen en oud-leerlingen der school en nog verschillende anderen. Op de eerste plaats werd door den burge meester het woord gevoerd Wanneer bij gelegenheid van den nu vol tooiden bouw een gedenksteen zou zijn ingemetseld en men daarin een gepaste spreuk had willen beitelen, dan zou, daar voor, althans, voor wat het eerste ge deelte betreft, bijzonder geschikt zijn, de regelen, welke te lezen staan boven den ingang van een zeer bekend Weeshuis: „Wij groeien vast in tal en last Onz' tweede Vaders klagen „Wij groeien vast in, tal en last" inder daad, dat mogen Boskoop's tuinbouwleer- lingen naar waarheid den dichter uit vroe ger eeuwen nazeggen. Maar het andere het „klagen" wordt door Boskoop's gemeentebestuur niet gedaan, ook zelfs niet, hu onlanga dooi de groote toename van het leerlingtal, tot een zóó belangrijke uitbreiding van het gebouw moest worden overgegaan, dat wij maar beter doen van een nieuwe school te spreken. Van het oude complex doet nog maar één vertrek als leslokaal dienst, alle overige onderwijslokaliteiten zijn in het nieuwe gedeelte overgebracht. Spr. bracht dank aan alle medewerkers, maar bizonder aan den heer dr. v. d. Zande, inspecteur van het tuinbouwonder- wijs, die zijn ambt gaat neerleggen. De Rijkstuinbouwschool te Boskoop laat ons zien, welke rijke vruchten een gezonde samenwerking tuschen Rijk, Directeur en- Gemeente kan afwerpen. Begonnen met twaalf leerlingen, telde de school met haar 25-jarigjubileum er 26, zoodat wij toen na jaren van „ups" en „downs" reeds konden wijzen op een ingetreden bloei. Nu, vijf jaren later, mo gen wij melding maken van 94 leerlingen, terwijl het nieuwe gebouw voldoende ruimte biedt voor 150. Vanwaar nu zulk een ongekende bloei? Verschillende factoren werkten daartoe mede. De resultaten van dc boomkwee- kerij zijn de laatste jaren niet onbevredi gend. Indië trekt sterker dan ooit, Uni versitaire studie geeft niet altoos dat, wat men had gehoopt of verwacht, maar dèt is het toch niet alléén, ik herhaal wat door mij bij het 25-jarig jubileum werd ge- gezegd „Het groote geheim van het welslagen der school is gelegen in den aard van het onderwijs, is gelegen hierin: Dat men ge grepen heeft het eenig juiste ideaal op onderwijsgebied, namelijk, dat dc school er niet is voor de school, maar voor het leven". Alzoo niet iu het gebouw, hetzij oud of nieuw, niet' in de bereidheid van het ge meentebestuur, maar veelmeer in de ijver en toewijding van Directeur en leeraren. Spr. heeft tot dusvere zoo min moge lijk gesproken van „Boskoopsche" tuin bouwschool. Hierin school eenige opzet. De uitdrukking is in zooverre op haar plaats als. er mede bedoeld wordt aan te geven de plaats, waar de school gevestigd is. Zij is onjuist, volkomen onjuist, en daarop wil ik met nadruk wijzen, indien men er mede zou willen te kennen geven, dat deze on derwijsinrichting er of ook maar hoofd zakelijk is voor het boomkweekerij-eën- trum Boskoop. Zeker, ook de zonen der Boskoopsche kweekers namen en nemen aan het onder wijs deel, maar zij maken toch niet meer dan 25 pet van het totaal uit, terwijl het overige Zuid-Holland 67 pet. levert. Deze school is de school voor een belangrijk deel der Neder- landsche boomkweekerij en alzoo dienstbaar aan dc ontwikkeling van de zoo bij uitstek nationale talc van bedrijf: de tuinbouw. Zóó dient dit onderwijs te worden gezien. En door het Rijk, èn door de Provincie. Spr. wees op het belang van intensie- ven tuinbouw in verband met het vraag stuk der overbevolking en gaf enkele cij fers. Boskoop, met een oppervlakte van 826 Hectaren, waaronder een zeer groot per centage water, verschaft aan 7100 ingeze tenen een redelijk bestaan, ja, soms veel meer dan dat, dus per Hectare aan 9 in gezetenen. Het naburige Reeuwijk, een niet onwel varende gemeente, met bijna uitsluitend grasland, verschaft per Hectare aan 1.4 ingezetenen levensonderhoud, of de plas sen niet medegerekend aan 2. Een landbouwende gemeente als Haar lemmermeer, met uitstekenden bodem brengt het eveneens niet verdor dan 1.4. En vraagt ge naar financieele resulta ten? Het belastbaar inkomen bedroeg het laatste jaar per hoofd: Te Boskoop 775, te Reeuwijk 180, te Haarlemmermeer 225, of wilt ge een belastbaar inkomen per bodemoppcrvlak, dan zijn de cijfers 6500, 245, en 312 per Hectare. Als wij dan ook èn bij het Rijk èn bij de Provincie aandringen op krachtigen steun dan vragen wij zulks voor een na- tionalen zaak en niet speciaal voor Bos koop. Die steun zal waarschijnlijk ook in de toekomst noodig zijn, n.l. voor de leer middelen. In afwachting van een Rijks-arbore tum meent spreker dat voor- hands al veel gewonnen zou zijn, indien door steun van Rijk en Provincie de ver eeniging -„de proeftuin" in de gelegenheid zou worden gesteld, haar plantencollectïe dermate uit te breiden, als met het oog op de belangen van het" onderwijs noodig is. De gemeente Boskoop zorgde, èn in het verleden en in het heden, voor do ge bouwen, zij deed dat op onbekrompen wijze, thans komt onvermijdelijk weer de beurt aan Rijk en Provnicie. Namens de gemeente Boskoop bood spr. daarna het nieuwe gebouw aan het Rijk ten gebruike aan. Vervolgens werd door den lieer dr. van aor Zanue gesproken, die het zeer op prijs stelue bij deze plechtigheid tegenwoorciig te kunnen zijn. tipr. brengt dank aan het gemeentebestuur voor de meuewerking steeds verleend, want als men zag, dab het vruchtdragen kon, was men aanstonds bereid. In Den Haag heelt men ook steeds meae willen werken, en al maakte de snelle groei het wel eens moei lijk, binnen de grenzen der mogelijkheid werd steeds geholpen. Namens den Minis ter verklaart spr. de gebouwen gaarne in gebruik te nemen. tipr. zal zijn functie spoedig verlaten, maar zijn opvolger zal de zaak zeker ook goed behartigen. Spr. besluit met do beste wenschen voor de groei en bloei der school. Dan werd het woord gevoerd door den heer Moerlands, Directeur der school, die eenige woorden van dank wil spreken, en dan op de geheele burgerij, die ons in staat stelde een ruimere inrichting in ge bruik te kunnen nemen. De inrichting is gegroeid en daarover verheugen we ons. Ook dank aan den heer Landman archi tect en ook de aannemer onzen dank voor het met zorg uitgevoerde werk. Ook het Rijk onzen dank voor de meubileering. Aan de groei der school en de goede re sultaten, welke men heeft, hebben de leeraren vanzelf ook hun deel, maar we hebben hiervoor zeker dank te brengen aan geheel Boskoop voor de goede ver standhouding, samenwerking en vertrou wen. Bij de practisehe opleiding der jon gelui zijn we zeer veel dank aan de Bos- koopers verschuldigd. De behoefte aan vakonderwijs zal er steeds zijn. Spr. stelde de vraag of de school zich ook in andere richting zal moe ten bewegen en wel als onderwijs en on derzoekingsinstituut, waarvoor we reeds terrein en bescheiden instrumenten heb ben. Boskoop heeft aan het een zoowel als aan het ander behoefte. Spr. dankt allen voor hetgeen tot heden is gedaan, en spreekt den wensch uit dat de ont wikkeling, die de school heeft doorge maakt, zich ook in de toekomst moge voortzetten. Door den heer Ebbing werd dank ge bracht aan directeur en leeraren, namens leerlingen en oud-leerlingen, want de goe de verstandhouding, de gezellige atmos feer, die er heerscht, werkt zeer ten goede en dat wordt jloor ons allen gewaardeerd. Vervolgens werd nog gesproken door den heer van Noordt, namens den Bond van plantenhandel, en ook nog door den oud-directeur, den lieer Claassen, en ten slotte door den voorz. van „Arboricul- tura" den heer Weijen. Spr. herdacht de overleden directeuren en huldigde den tegenwoordige directeur, den heer Moer lands, met een bloemstuk. Aan het por tret van den oprichter der school, den heer Arie Koster, werd door spr. een krans gehecht. Hierna werden de genoodigden rondge leid door den heer Moerlands ter bezich tiging van het gebouw. NOORDEN. DE DOORBRAAK VAN DE AMSTELKADE. De toestand van de overttrooming onder de gemeenten Zevenhoven en Nieuwkoop is in den afgeloopen nacht verslechterd. Men heeft gisteren het gat in den dijk nog niet weten te stoppen en het water stroomt nog steeds den polder binnen. Wanneer het water blijft wassen, bestaat er ernstig gevaar voor den Nieuwkoopschen polder. In Noorden staat in vele huizen het water 30 tot 40 c.M. hoog; de Dorpstraat bij de kerk en omgeving is echter nog niet over stroomd. De bewoners van de overstroomde huizen zijn bij buren opgenomen. Een heimachine is hedenmorgen bij het gat in den dam aangekomen, met behulp waarvan men morgenavond de breuk ge stopt hoopt te hebben. Dc ingenieur van het Hoogheemraadschap Rijnland, do heer Hoogenboom. en de ambtenaar der Rijks waterstaat Wiertsema uit Alphen zijn ter plaatse aanwezig. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum Koningin Emma. Naar we vernemen heeft de Wilhelminavereeniging in samenwerking met de Chr. Oranjever- oeniging. het voornemen opgevat, de mu- Gemeentelijke Aankondiging Dranktoe^. Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat A. van Biemen te Leiden,\een verzoek heelt ingediend ter bekaftning van verlof voc*' den verkoop van alcoholvrijen drank v£tor gebruik ter plaatse |^an verkoop in het per ceel Nieuwe Rijn 37. Agenda LEIDEN. Donderdag Wetenschappelijke voordracht over het katholicisme door prof. P. J. Verhaar Academiegebouw, Rapenburg 73. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Nov. a.s. tot en met Zondag 2 De cember waargenomen door de apotheek van den heer W. P e 1 le Kort Rapen burg 12, t e 1 f. 594. INGEZONDEN MEDEDEELING. zeer practisch bij moiiderng JI weer, 15 versch. pafrorj^n 11 ii. Voor elk onzer klanten een geschenk ziekuitvoering, welke op 10 Januari a.s. ter gelegenheid van het jubileum van H. M. de Koningin-Moeder in de Groote kerk te 's-Gravenliage gegeven zal worden, door middel, van radio via Hilversum uit te zenden en ieder in de gelegenheid te stel len, deze uitvoering te beluisteren. De exploitant van de radio-centrale heeft reedt" zijne medewerking toegezegd. Voorts vernemen we. dat deze uitvoerin gen zullen plaats hebben in de St. Jo- sepkzaal, Ned. Herv. kerk Julianastraat en Oudshoornsche weg, benevens de Nut-s- zaal. Het hooge water. Ook in onze ge meente begint men reeds eenigen overlast van den hoogen waterstand te ondervin den.- Op sommige plaatsen is de Rijn bui ten haar oevers getreden en stroomt het water over het Jaagpad, zoodat het tot aan den straatweg is doorgedrongen. Boven dien zijn sinds enkele dagen, wat zeldzaam voorkomt, aan Gouwsluis, de sluiswerken in dienst gesteld, zoodat alle schepen, komen de van do Gouwe en omgekeerd, aldaar moeten worden geschut. Nader vernemen we, dat gisteravond werd aangevangen met het ophoogen van den Woubrugschen weg, daar gisterenmid dag, door het steeds wassende water in de Heijmans wetering, het water op som mige plaatsen den weg over liep. ZOETERWOUDE. Gymnastiek-uitvoering. Door de gym- nastiekafdeeling van het St. Aloys ius-Pa- tronaat werd gisterenavond" eene propa- gandauitvoenng gegeven, onder leiding van den heer Bouwmeester uit Leiden, voor de ouders van de leden der gymnas- tiekafdeeling, alsmede voor verdere be langstellenden. De bijeenkomst werd geopend door ka pelaan van Dael die er zijn leedwezen over uitsprak dat zoo weinig ouders aan de uitnoodigmg hebben gevolg gegeven. Nadat dan enkele mooie standen en oefe ningen uitgevoerd zijn, die zeer in den smaak vielen van de aanwezigen, getuigo het herhaalde applaus, kreeg kapelaan van Dael aDdermaal het woord om te spre ken over „Lichamelijke Opvoeding". Al lereerst begint spr. met de medcdeeling dat de heer Kortmann, tengevolge van een ongeval, hetwelk gelukkig niet ernstig is gebleken, verhinderd is om hier het woord te voeren Eenerzijds vindt hij dit gelukkig omdat de ouders van de Patronaatsjongens zoo'n slecht gevolg hebben gegeven aan de tot hen gerichte uitnoodiging en dus niet genoeg gewaardeerd wordt de welwillend heid van dokter Kortmann om heden avond. in het belang van de jongens der gymnastiekafdeeling en van hunne verzor gers, te willen spreken. Anderzijds hoopt hij dat de dokter spoedig geheel hersteld moge zijn en zijn bezigheden weer kan hervatten. Vervolgens toont spr. aan dat het in het belang van het lichaam is en mede in het belang van het geestelijk wel zijn der beoefenaars dat de gymnastiek, mits goed geleid, wordt beoefend. Een warm applaus volgde op deze speech. De avond werd dan verder gevuld met ver schillende- mooie oefeningen door de nog jeugdige afdeeling, waarna kapelaan van Dael deze bijeenkomst met een toepasse lijk woord sloot. Moge bij een volgende gelegenheid de opkomst veel grooter zijn en meer belang gesteld worden in het werk der gymnas tiekafdeeling, die onder de bekwame lei ding van den heer Bouwmeester zulke goede vorderingen maakt. Een mooi geschenk. Naar wo verne men is door de bewoners van den Vliet, Vrouwenweg en Miening het niet onbe langrijke bedrag van ruim 200 bijeenge bracht, hetwelk den Zeereerw. Rector van het Kruislieerenklooster alhier ter hand is gesteld, teneinde daarmede de kosten te bestrijden van den aankoop eener Goids- 2~V

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2