Faillissementen. SPORT. ontslag heeft genomen als bestuurslid. Mrs. Weyers en Kassers bestreden; mede op eenige andere gronden, de ingestelde vordering. De conclusie van het O.M. volgt later. HET PAPE-FONDS. De Haagscne rechtbank heeft vonnis ge wezen in ae procedure van de stichting „fapeionus tegen den btaat der Neuer- lanuen tot teruggave van naar het ooraeel van net bestuur dier stichting te veel ge heven reent op een aan de stichtmg ge dane scneniang. Het bestuur grondde z.jn meening op het teit, dat de stichting is „een binnen hel ityk gevestigde rechtsper soon, weike voor het grouugebied van het Kijk hoofdzakelijk als instelling van wel- dauigneid werazaam is". Eenige weken geieden had de officier van Justitie bij de rechtbank geconclu deerd, dat de stichting zou worden toege laten om dooi getuigenbewijs haar bewe ring te staven. De rechtbank heeft echter thans beslist, dat aan haar voldoende overtuigend was i angetoond, dat het ,Fape-fonds J aan het bovenvermelde veieischte voldoet en zij neelt daarom de ingestelde vordering der stichting toegewezen. De Rechtbank heeft veroordeeld den koopman J. P. uit Leiden, gedetineerd, egens diefstal van eenige konijnen, tot G maanden gevangenisstraf. De gaslucht. Beide beklaagden vrij- gesproken. De rechtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de bekende gascorrup- -ïezaak te Doetinchem, waarbij tegen G. P„ den directeur van het Gas- en Elec- i riciteitsbedrijf aldaar, wegens verduiste ring, de vorige week een boete van 100 subs. 30 dagen hechtenis was geëischt» Tegen P„ opzichter bij de Gasfabriek 'e Doetinchem, die zich in de jaren '26 en '27 verschillende hoeveelheden gas had toegeëigend terwijl hem voorts diefstal van een gasfornuis ten laste werd gelegd, werd eveneens 100 boete, subs. 30 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank uitspraak doende, sprak beide verdachten vrij. De populaire Rotterdammertjes. De Rotterdarnsche Rechtbank h9eft uit- spraak gedaan in de zoak van L C. M., re dacteur van een weekblad te 's-Graven- hageR. W. v. d. V„ 43 jaar, zonder be roep, eveneens te 's-Gravenhage en C. J. C. K., 37 jaar, zonder beroep, te Rotterdam, aan wie ten laste was gelegd oplichting van een drietal met name genoemde hoo pers van de door deze verdachten uitge geven populaire Rotterdammertjes. Deze Rotterdammertjes zouden volgens de dag vaarding de koopers hebben beschouwd als loten, maar indeidaad was er bij deze door de N.V. Het Ocslen onder de bekende voor waarden geen sprake van een loterij. De rechtbank heeft alle drie de verdach ten veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder bijzondere voorwaarden. De eisch in deze zaak was geweest 6 maanden gevangenisstraf tegen elk der verdachten. Verder heeft de rechtbank ver oordeeld: J. W. M., gedetineerd uit andere hoofde, wegens' meineed in een echtschei dingsprocedure tot 4 maanden gevangenis straf. Fransche Bazar contra bedienden. Gisteren heeft de president van de Rot- terdamsche Rechtbank uitspraak gedaan in kort geding. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden had strooibiljetten uitgege ven, waarin het publiek werd medegedeeld, dat de directie van den Franschen Bazaar den Bond niet erkent, het lidmaatschap daarvan verbiedt en slechte arbeidsvoor waarden geeft. Daaraan werd verbonden het verzoek den Franschen Bazaar als le verancier te ontslaan. De Fransche Bazaar heeft den bond ge dagvaard tegen 4 December a.s. om zich te hooren veroordeelen de nader bij staat op te maken schade te vergoeden, terwijl in middels voorziening bij voorraad werd ver zocht, door den bond te verbieden voort te gaan met de verspreiding van deze bil jetten. De president overwoog, dat de Fransche Bazar het recht heeft, zich niet met den bond te willen inlaten, dat daartegenover de Bond kan trachten met redelijke midde len de directie van het standpunt af te brengen, doch dat het middel daartoe ge bezigd ontoelaatbaar is, omdat niemand 't recht heeft een ander in zijn bedrijf te be lemmeren. Derhalve met de Bond deze actie staken. De Bond zal de actie tegen den Fran schen Bazar voortzetten. De sigaretten-automaat. De Hooge Raad heeft gisteren verwor pen het cassatieberoep van den sigaren winkelier A. B. te 's-Gravenhage, die in hooger beroep door de «chtbank te 's-Gra venhage was veroordeeld tot 1 boete we gens het verstrekken van sigaretten aan iemand beneden den 14-jarigen leeftijd door middel van een automaat. Uitgesproken L. H. J. van Sonderen, accountant te Leiden; cur. mr. P. E. Briët, Leiden. C. van der Me ij, koopman te R ij n s- burg; cur. mr. H. R. Goudsmit te Lei den. J. van der Meij, koopman te R ij n s- burg; cur. mr. H. R. Goudsmit, te Lei den. A. C. Lagerberg, kaashandelaar te L e i- d e n; cur. mr. P. E. Briët te Leiden. Opgeheven H. Scholtmg te Leiden. SCHERMEN. A. E. W. wint he tkampioenschap Tweede Klasse (Degen). De kampioenschappen der tweede klas se Degen-Competitie van den Kon. Neder- landschen Amateurs Schermbond hebben Zondag plaats gehad te Haarlem in de schermzaal van den heer Brassinne. De strijd ging tusschen de ploegen der kam pioenen der vijf afdeelingen van 1928-com- petitie. Iedere club schermde een wedstrijd te gen elkander, zoodat in het geheel 10 matches plaats hadden. De wedstrijd be gon gisterenmorgen om 10 uur en eindig de gisterenmiddag te ongeveer 5 uur. De leiding was bij de heeren W. A. Kooy uit Kampen en I. A. L. Tukker uit Naarden als hoofd-secondanten. Het eindresultaat was dat het kam pioenschap der tweede klasse degen 1928 is gewonnen door de kampioen van de af- deeling E., de Leidsche Scherm vereen iging A. E. W„ 2. Haarlemsche Schermver- eeniging (Kampioen afd. H.), 3. Sportver. Incasso Bank (Kampioen afd. F.), 4. Schermvereeniging Utrecht II (Kampioen van afd. I), 5. Schermclub Hilversum (Kampioen afd. G 3). De winnende ploeg schermde met de heeren: Stapel. van Duuxen, Boogerd en de Jager. ZWEMMEN. Mej. Braun verbetert het wereldrecord en een Nederlandsch record. Zaterdagavond is te Brusseol het twee- daagsche internationale zwemfeest door Cercle royal de Natation ingericht. De uitslagen waren: 200 meter vrije slag heeren: 1. Taris, Frankrijk 2 min. 25.8 sec.; 2. Vaj>dc-blan- que (Frankrijk) 2 min. 27.6 sec.; 3. Sewing (Duitschland) 2 min. 37 sec.; 4. Vex. Z^men (Nederland). 200 meter vrije slag dames: 1. Braun (Nederland) 2 min. 47.8 sec. (nieuw record van Nederland) (oud record 2 min. 53.2 sec.). 2. Erkens (Duitschland) 2 min. 56.2 sec.; 3. Grendel (Nederland) 3 min. 6-8 sec. 100 meter rug, heeren: 1. Kuppers (Duitschland) 1 min. 12.2 sec.; 2. G. BKt* (België) 1 min. 17.4 sec.; 3. Gunuier (Duitschland) 1 min. 19.8 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Schra- der (Duitschland) 3 min. 14 sec.; 2. Baron (Nederland) 3 min. 19.2 sec; 3. Delwen (Nederland) 3 min. 36 sec.; 4. Lamot (Bel gië). 100 meter rugzwemmen dames :1. Braun (Nederland) 1 min. 25.8 sec.; 2. Grendel (Nederland) 1 min. 28 sec.; 3. Wilke (Duitschland) 1 min. 34 sec. Mej. Braun zwemt verder tot de 200 M. om te beproeven het wereldrecord te ver beteren, waarin zij schitterend slaagt, den afstand afleggend in 2 min. 59.2 sec. Het vroegere wereld record bedroeg 3 min. 3.8 sec. Op den tweeden avond van de zwem feesten te Brussel werd, naar „de Crt." meldt, mej. Braun eerste in het nummer 100 M. vrije slag met een tijd van 1 min. 14.2 sec. Tweede was mej. Erhens (Duitsch land) in 1 min. 16.4 sec. en derde mej. Sal- gado (Frankrijk) 1 min. 21 sec. Mei. Braun won na feilen on langduri- gen strijd tegen mei. Erhens. 100 meter vrije slag, heeren: Finale: 1. Derichs (Duitschland) 1 min. 3.4 sec.; 2. Klippers (Duitschland) 1 min. 5.8 sec.; 3. Padou (Frankrijk) 1 min. 7.8 sec. De Hol lander Van Essen is niet gestart. 400 meter vrije slag heeren: 1. Taris (Pa rus) 5 min. 22.6 sec.; 2. Van. der Planque (Tourcoing) 5 min. 29.6 sec.; 3. Serving (Duitschland) 5 min. 58 sec. 3 maal 100 M. estafette dames: rngzwem men, schoolslag ,vTÜe slag: 1. Holland (Grendel, Baron en Braun) Z min. °0.8 sec. 2. Duitschland (Wilke. Schrader en Erirens) 4 min. 31.8 sec.: 3. Holland, nloeg B (Over- slot, Del wel, Le Jeune) 4 min. 39.2 sec.; 4. Beleië (Slama. Lamot. Persijn). 6 maal 50 M. estafette: 1. Polo-ploeg zwemdistrict Brussel 3 min. 54.8 sec.; 2. Antwemsche Zwemclub, 3 min. 56 sec.; 3. ..Kilcvorschen" (Holland) 3 min. 59.8 sec.; 4. Panische ploeg. Watemolo om den Coup FevaertsHol landPariis 33. Met de rust leidde Hn1- land met 21. De doelpunten voor Hol land werden gemankt door Scholte (2) en Bierenbroodsnot. De finale werd cewonnen door de Ant- werosehe Zwemclub. die de r>loeg van het zwem district Brussel met 32 ve*-®1 BILJARTEN. Leidsche Biljartbond. De uitslagen der gespeelde wedstrijden jHollandiaS. D. O. I en S. D. O. II 't Vierkantje II, voor de 3de klasse L. B. B., luiden: C. Schouten (S.D.O.) 100 32 11 3.12 M. Zuiderduin (Holl.) 86 31 13 2.77 R. Kantebeen G. Güyt M. Geertsma B. Zwaan A. J. K. H. Barnhoorn 9 2.25 13 4.12 100 42 13 2.40 100 39 11 2.53 93 38 8 2.44 F. Verstraaten 100 47 15 2.12 J. van Duivenboden 40 46 *9 0.86 S. D. O. 4 gewonnen partijen, Hollan- dia 1 idem. Totaal: S. D. O. 8 gew. part., Hollandia 2 idem. W. v. d. Linden ('t Vierkantje). C. Jongeman, re (S. D. O.) J. Petit D. "Wieuwe"3h"**g 100 31 18 3.22 46 30 8 1.53 100 40 9 250 46 8 M& J. Kops 79 68 8 1.36 J. van B. 100 58 9 1.72 C. v. d. Burg 100 50 12 2.— W. v. d. K® 69 49 11 1.40 P. v. d. Heijden 96 62 11 1.54 D. v. d. Klugt 100 62 9 1.61 't Vierk. 3 gewonnen partijen, S. D. O. 2 idem. Het programma voor deze week luidt: Dinsdag: le kl. Flora IPoort v. Cleef I 3e kl. de Ballon IT. O. G. De uitslag van den wedstrijd 3e klasse Poort v. Cleef IIA. D. O. II luidt: H. Paardekooper (A.D.O.) 61 41 8 1.48 H. Koet (P. v. Cleef) 100 51 8 2.43 H. van Oeveren 56 38 6 1.47 B. Wijngaard 100 38 11 2.63 83 53 8 1.56 100 53 11 1.88 97 46 14 2.10 100 46 13 2.17 L. C. v. d. Aa B. Melefc H. Naber K. Chrispijn L. Vijfwinkel 77 61 9 1.26 D. van Tongeren 100 61 15 1.63 A. D. /O. 0 gewonnen partijen, Poort v. Cleef 5 idem. Totaal A. D. C. 2 idem, Poort van Cleef 8 idem® Wedstrijden te Lisse. De uitslagen van de te Lisse gehouden onderlinge biljartwedstrijden voor leden van de* *ied. R. K. Volksbond luiden: Klasse A. pnt. brt. h.s. gem. W. van Gerven 67 47 7 1.04 A. F/frink 100 47 9 2.12 A. Elfrink 88 33 15 2.66 J. de Jong 100 33 13 3.03 H. Verdel 97 39 15 2.02 Th. Duivevoorden 100 39 15 2.56 P. Duivevoorden 60 30 8 2.— •T. de Jong 100 30 28 3.33 H. Verdel 42 23 6 1.82 B. Duivevoorde 00 23 18 4.34 K. Kortekaas 79 30 8 2.63 J. de Jong 100 30 14 3.33 Kl a s e B. N. van Velzen 78 50 9 1.56 H. Elfrink 100 50 10 2.— A. Wassenaar 100 33 13 3.03 W. Slootbeek 97 32 12 3.03 A. Wassenaar 100 42 12 2.45 J. v. d. Zwet 74 41 7 1.08 P. Halfscherr 100 49 12 2.Ö4 J. de Kuiper 99 48 10 2.04 INGEZONDEN STUKKEN HET OLYMPISCH PROGRAMMA IN DE TOEKOMST. Bij de te Amsterdam gehouden vergade ring van het Intern. Olympisch Comité werd aan het uitvoerend comité opgedra gen een zoo eenvoudig mogelijk programma voor de volgende Olympische Spelen op te maken. Men wilde, dat het gehecle pro- grama afgewerkt zou kunnen worden in 2 weken, waarbij 3 Zondagen. Het uitvoerend comité heeft thans het volgende programma opgemaakt: athle- tiek, gymnastiek, verdedigingssporten (bok sen, schermen, worstelen), watersport (roeien, zwemmen), gecombineerde sporten (moderne vijfkamp) en kunstwedstrijden. Bovendien heeft men nog een groep spor ten, n.l. paardensport, wielrennen, zeilen, krachtsport, welke door de Internationale Federaties in overleg met het comité, dat de spelen organiseert, gebracht kunnen worden, doch deze sporten vallen buiten de eigenlijke Olympische Spelen. Deze spor ten komen dan ook eerst na de Olympische Spelen aan de orde, de deelnemers ontvan gen alleen een herinneringsmedaille. Of echter de Internationale Federaties, welke deze laatste sporten beheeren, met deze achteruitstelling genoegen zullen ne men, moet nog worden afgewacht. Volgens dit voorstel zouden dus niet al leen de wintersporten, doch ook voetbal, hockey en lawntennis van het programma worden afgevoerd. Deze wijziging is echter zoo ingrijpend, dat de eindbeslissing nog niet in gevallen. Op het in 1929 in Alexandrië te houden congres van het Internationale Olympische Comité zal men de eindbespreking over dit onderwerp houden. Meer klaarheid 1 lïet graafwerk aan Mare- singel en Heerensingel. Geachte Redactie ma-g ik zoo vrij zijn in uw geacht Dagblad eenige plaatsruimte te vragen om de aandacht te verwerven van hen die als bewoners van den Heeren singel, binnen korten tijd het ongemoti veerde werk zullen aanschouwen der on dergraving van hun woningen, van wie de meesten als eigenaar op zware kosten zit ten. Met als gevolg hetgeen zich heeft voorgedaan op het gedeelte Maresingel vanaf den spoorweg der Gasfabriek tot nabij den Heerensingel. Wij hebben gezien, M. de R., hoe op het eerste gedeelte van den Maresingel bij het graafwerk voor het riool naar het Leidsche Pompstation aan de Haaghsloot alle hui zen zoodanig zijn verzakt en gescheurd, tot zelfs in de achtergedeelten der wo ningen toe, plafonds zijn neergestort en gescheurd enz. enz., zoodat ons de vrees om 't hart slaat, nu wij binnenkort de aanbesteding vii aooedig plaats hebbeen 't zeJJd-* <ïv vr-cbhcbVoo. Werden wij eerst gerustgesteld, doordat wij zagen dat 't tweede gedeelte van dit werk vanaf spoorweg Gasf. naar de Marepoort niet zoo kort bij de huizen maar meer aan den waterkant werd uitge voerd, thans weten wij dat het nu echter weer als het eerste gedeelte vlak langs de huizen wordt verricht. Gaarne geven wij toe, dat voor het al gemeen belang het persoonlijk belang moet wijken, maar toegeven, dat om het algemeen belang de rechtvaardigheid wijken moet is mijn inziens iets anders I Waarom geeft 't Gemeentebestuur hier niet meer klaarheid; waarom moet nu weer dit riool volgens het eerste plan worden uitgevoerd. Vooral nu na de grondboringen van verleden zomer is vast komen te staan, dat de grondlagen aan den Heerensingel nog aanmerkelijk slech ter zijn reeds op een diepte van 3 Me ter boorde men 1.5 meter slappe veen grond aan, terwijl men nog heel wat dieper moet zijn. Ook wekt het verbittering als wij in 't bestek voor dezelfde graafwerken voor de zijtak tot in de Noorderstraat le zen, dat bij de gemeentegebouwen (stal met toren Gem. Reiniging) het damwant niet uit den grond verwijderd mag wor den ter voorkoming van schade aan de ge bouwen. Wie zal hier als rechtgeaard Leidenaar nu eens een woordje meespreken, om te voorkomen, 'dat enkelen zoo veel schade zullen moeten ondervinden voor .het z.g.n. algemeen belang, wat ons inziens een groote onrechtvaardigheid is. Dit wordt ze.ker voorkomen, als op de Heerensingel het werk wordt gedaan als op den Mare singel het tweede gedeelte. Waarom geeft men ons niet eerst de verzekering, dat waardevermindering en directe schade van en aan het nerceel worden vergoed. Mijn heer de Redacteur, U dank ik bij voorbaat voor de mij geboden gastvrijheid in uw kolommen. Moge nu nog vo^en de aandacht der autoriteiten op deze regels en een vredige oplossing, dan is onderge- teekende zeer dankbaar en voldaan® Hoogachtend, B. KLEIN, Heerensingel 8a. Woekerbestrijding. De woeker, een der groote ondermijners van maatschappelijke welvaart en huise lijk geluk, tiert heden ten dage welig onder breed lagen van de bevolking. Vele huis gezinnen worden daardoor zoowel finan cieel als moreel geheel ten gronde gericht. Om dit groote kwaad te bestrijden wordt hier ter stede reeds veel gedaan. Vele credietbehoevenden, die alleszins waard zijn om geholpen te worden kunnen echter, ondanks hun ernstige pogingen, geen borg stellen. Deze geldzoekenden wenden zich dan noodgedwongen tot woekeraars, daar' deze veelal geen borg verlangen, doch andere waarborgen eischen, zooals spaarbrief, hooge levensverzekering, deelname in een begrafenisfonds of verplichte obligatie. Ons zijn gevallen bekend waarin van 30 tot zelfs 500 pet aan rente, premie enz. moest worden betaald. De strijd tegen den woeker kan krach tiger worden gevoerd, wanneer ook deze geldzoekenden aan een borgstelling kun nen worden geholpen. Ten einde hierin te voorzien is hier ter stede opgericht het „Leidsch Borgstellings fonds". dat ten doel heeft in die gevallen, waarin, na omstandig en nauwkeurig des kundig onderzoek, door een voorschot red ding kan worden gebracht, borg te staan en zoo een leening mogelijk te maken. Om dit doel te bereiken is een groot bedrag noodig, omdat uitsluitend uit de in komsten van het fonds, de eventueele te korten moeten worden bestreden, waardoor het bijeen te brengen kapitaal steeds zijn diensten zal kunnen blijven bewijzen. Reeds mochten wij van verschillende zij den een bijdrage in het kapitaal van Het fonds ontvangen. Kort, maar ernstig is de vraag, die wij aan onze stadgenooten komen doen. Helpt ons: de economisch zwakken in hun moeilijken levensstrijd te steunen, hen tegen den schandelijken woeker te ver dedigen. Ondergeteekenden zijn gaarne bereid na dere inlichtingen te verstrekken en giften in ontvangst te nemen. Het Bestuur van het „Leidsch Borgstellingsfonds". Prof. Mr. D. van Blom, voorzitter van de Commissie tot onderzoek naar den Woe ker, voorzitter. G. A. Smit, voorzitter van den Armen raad, Zoeterwoudsche Singel 48a. gironum mer 141700, penningmeester. Mej. D. M. J. Coebergh, penningmeeste- resse van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede. T. S. Goslinga, voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur. Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, voorzitter van de Leidsche Maatschappij van Welda digheid. Mr. P. A. van Toorenburg, secretaris van den Armeraad. P. A van Aggelen, directeur der Ge meentelijke Bank van Leening, Nieuwsteeg No. 6, Tel. 720, Secretaris. Financiën eri Oeconomie. RECONSTRUCTIE DER DUITSCHE HANDELSVLOOT. Een ongeeëvenaarde prestatie. Nog niet het peil van 1914 bereikt. Dank zij het onvermoeid streven der groote Duitsche reederijen, die geduren de de laatste jaren een ongeeëvenaarde bedrijvigheid hebben getoond waar het gold den wederopbouw der Duitsche han delsvloot, is Duitschland er in geslaagd zich krachtig te herstellen van de slagen die de oorlog en het Verdrag van Ver sailles aan *\jn koopvaardijvloot hebben toegel—acht» Vóór de* corioc v-»™ Duitschland onmiddellijk na Engeland met een ton'nenmaat van circa 5.5 mil- lioen bruto reg.tons de tweode plaats in de rij der zeevarende landen in. Ten ge volge van den oorlog en de bepalingen van het Verdrag van Versailles verloor Duitschland 4.998 mill, bruto reg. tons aan scheepsruimte, ruim 90 pet. der totale handelsvloot derhalve. De resteerende 502.000 bruto reg. tons waren verdeeld over 2245 schepen, die van te geringen inhoud waren, om hen voor de groote vaart in aanmerking te doen komen. Slechts geleidelijk konden de Duitsche reederijen hopen het verloren gegane terrein te herwinnen. De Deutsche Levant Linie was de eerste Duitsche reederij, die een poging deed om het sedert i914 ge staakte bedrijf te hervatten; voorloopig echter exploiteerde zij haar schepen uit sluitend in de kust- en Duitsche Oostzee vaart. Haar voorbeeld werd gevolgd door de Hamburg-Siidamerikanische .Dampf- schiffahrtsgesellschaft, die met vreemde, door haar gecharterde schepen haar oude lijndiensten op Zuid-Amerika heropende, zij het dan ook dat aanvankelijk slechts maandelijksche verschepingsgelegenheid kon worden De HamburgAmerika Lijn en Nord- deutscher Lloyd volgden een andere tak- teik. Zij stelden goodwill of wat daarvan nog restte, ervaring, relaties en organi satie ter beschikking van Amerikaan- sche scheepvaartbelangen en slaagden er in samenwerking met laatsgenoemden in, zij het aanvankelijk ook op uiterst bescheiden schaal, haar joyeuze rentrée in de Transatlantische vaart te doen. Gesteund door het Rijk ,dat belangrijke sommen krachtens de inmiddels door den Reichstag aangenomen schadeloosstel- lingswet ter beschikking der Duitsche reederijen stelde, konden deze een aan vang maken met de reconstructie der eigen vloot. Voorloopig bepaalden zij er zich toe een aantal schepen, door haar krachtens de bepalingen van het Verdrag van Versailles aan de voormalige geal lieerden uitgeleverd, terug te koopetn, ten einde op deze wijze onmiddellijk de be schikking te verkrijgen over voldoende tonnage om de vroegere diensten in be perkten omvang met eigen' schepen te kunnen hervatten. Beteekkelijk spoedig daarna gingen de groote Duitsche lijnbe- drijven er echter toe over op groote schaal nieuwe schepen in het eigen land te doen bouwen. Hoe wel Duitschland in dit streven ge slaagd is, blijkt uit de navolgende tabel, weergevende de tonnenmaat der Duitsche handelsvloot op 1 Juli van elk der betref fende jaren: mill, bruto reg.tonnen 19145.135 1919 0.500 192 32.510 192 42.872 192 53.073 192 63.110 192 73.363 192 83.738 Bij het 1928-totaal moeten bovendien nog 3/400.000 bruto reg. tons gevoegd wor den voor alsnog in aanbouw zijnde sche pen. Dank zij het doelbewust en energiek streven der Duitsche scheepvaartmaat schappijen kon derhalve het schepenbezit sedert 1919 met ruim 3.2 millijen bruto reg.tons vermeerderen. Hierbij dient er onmiddellijk op gewezen, dat in tegen stelling met andere landen, die sedert den oorlog eveneens uitbreiding aan hun vloot hebben gegeven, het overgroote deel van Duitschlands handelsvloot uit nieuwe mo derne schepen bestaat, die zich uit een oogpunt van techniek in ieder opzicht met het concurreerend buitenland kunnen me ten. Het zijn voornamelijk de beide groot ste Duitsche lijnbedrijven, t. w. Hapag en Norddeutscher Lloyd, die met haar doch terbedrijven hebben gegeven, en dank zij de gevolgde expansie-politiek tezamen thans meer dan 56 pet. der gezamenlijke Duitsche handelsvloot controleeren. De wijze waarop Duitschland in betrek kelijk korten tijd zijn handelsvloot heeft hernieuwd en zich wederom heeft weten op te werken tot een zeevarende mogend heid van groote beteekenis, dwingt be wondering af. Weliswaar beschikt Duitsch land nog niet over schepen van de Im perator klasse, die vóór den oorlog met zoo groot succes door de Hapag werden geexploiteerd, maar de beide nieuwste schepen van den Norddeutscher Lloyd voldoen aan zeer hooge eischen en leve ren het sprekend voorbeeld vanhetgeen het moderne transatlantische passagiers schip aan luxe en comfort biedt. Met in begrip der bemanning kan elk dezer beide schepen in totaal circa 3200 personen ver voeren; naast de luxo hutten bevinden zich aan boord een groto restaurant, waar de passagiers desgewenscht maal tijden a la carte kunnen gebruiken. Ver schillende winkels stellen kooplustige rei zigers in staat hun uitrusting aan te vul len, terwijl zwembassins, lawntenniscourts e. d. aan de sportieve neigingen van het reizend publiek onzer dagen tegemoet ko men. Duitschlands grpotste reederijen, die met alle kracht streven naar herovering der plaats die zij vóór den oorlog in het wereldverkeer innamen, zijn weliswaar nog niet op peil van 1914, maar het kun dig en energiek beleid waarmede de be sturen der Hapag en van den Norddeut scher Lloyd, daarmede tredend in het lichtend voetspoor van wijlen Ballin, Duitschlands „grand old shippingman", de verwezenlijking van hun ideaal nastreven staat er borg voor, dat binnen enkele ja ren Duitschlands handelsvloot zich ge heel zal hebben hersteld van de verlie zen in en door den wereldoorlog geleden. De Duitsche reederijen zullen daarmede een in de economische wereldgeschiede nis ongeëvenaarde prestatie hebben go- VvarA,

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8