PfilJSMIMl CONFECTIE THANS KUNT OIJ BEEiCHiai MOORDEEfIG SLAQE& DAIY1ES HEEREN naai Buitenl. Berichten. Ned. Oost-lndië. Rechtzaken. Hoog water te Grave. Men schrijft uit Grave d.d. gisteren aan Je ,N. R. Crt.": De Maas voor deze gemeente is dermate gewassen, dat de laag gelegen uiterwaar den reeds onder water zijn en vannacht ook de Veerstraat te Neder-Asselt onder water zal komen zoodat dan de verbinding van den Noord-Brabantschen naar den Gelderschen oever naar de z.g. brouwerij te Neder-Asselt per pont gesleept door een motorboot zal plaats hebben. Daar men vreest, dat het Maaswater weer door do riolen in de straten van Grave zal komen, is men thans druk bezig de rioolputten rondom van een muurtje te voorzien (communiceerende vaten). Of schoon de Maasbandijk vóór het electrisch gemaal reeds zoo ver is afgegraven, dat bet Maaswater buiten tegen het gemaal aan staat, is hot maar gelukkig dat men Vrijdag 1.1. gereed is gekomen met het in brengen van de laatste waterkeerende schuif in dat gemaal. De firma Bijker, welke thans bezig is de ijzeren montagestelling onder de laatste brug op den rechter oever weg te halen, om die weer voor do laatste brug op den linker Maasoever te kunnen plaatsen, zal door het hooge water heel wat vertraging ondervinden, wat voor deze firma daarom te meer een tegenvaller is. omdat dezelfde montagestellingen in het voorjaar van 1929 moeten dienen bij den bouw van de brug te Katerveer bij Zwolle. In verband met het inloopen van den Over-Asseltschen buitenpolder wast het water op het oogenblik slechts 2 c.M. per uur. Daar de loswallen reeds zijn onderge- loopen, lossen en laden schepen en stoom- booten aan de oude vestingmuren der stad. De toestand te Ridderkerk. In Ridderkerk is de toestand van den watersnood gisteren niet verergerd. De machinefabriek der N. V. Gebrs. Lodder staande in den polder Kerkenoorden is grootendeels uit het water bevrijd. De Mui zenkade, beschermende de polders Donker sloot en Woude, is aanmerkelijk versterkt. In deze polders stijgt het water thans nier meer. Er zullen eenige dagen mee gemoeid zijn voordat het water uit deze polders is gemalen. Van 100 woningen, die in het wa ter staan, is de helft door de bewoners verlaten. De toestand langs de Vecht. Men meldt ons uit Loenen d.d. 27 No vember Het water in de Vecht is hedennacht en vandag nog onrustbarend gestegen. In de geheele streek is een waterstand bereikt, die tot dusver ongekend was. Tusschen Nieuwerslui3 en Loenen is van den aan de overzijde gelogen Mijndert- schen dijk nits meer te zien. Het water stroomt met kracht den polder binnen en heeft daar ongeveer 60 huizen in het wa ter gezet, zoodat de bewoners zich op hun zolders moesten terugtrekken. Ook aan deze zijde van de Vecht is de toestand allesbehalve rooskleurig. Zoowel te Loenen als te Nieuwersluis en Breake- len staan enkele straten geheel blank. Te Breukelen heeft men het verkeer >n de Heerenstraat moeten stremmen. Op verschillende plaatsen langs den Rijks straatweg strccmt het water over den weg. Militaire politie van het depot politie- troepen Nieuwersluis, zoomede een groot aantal burgers trachten door het slaan van schoeiingen en het aanbrengen van nood- dammon het water te keeren, terwijl de dijk op de zwakste punten met zakken wordt versterkt. Nu de elementen tot bedaren zijn geko men, hoopt men op deze wijze een door braak te voer komen. De nieuwe overstroomingsramp aan de Bolksbeek. Men meldt aan het „Vad." Dinsdagavond hebben wij een bezoek gebracht aan de thans opnieuw door het water geteisterde streek langs de Bolks beek, die snel is gezwollen door den langs de Berkel opkomenden vloed en plotseling een groot gebied in den Driehoek Lo'sser- Diepenheim-Gelzelaar met tal van boer derijen en bouwlanden onder water heeft gezet. De menschen zijn echter nog in de gelegenheid geweest om zich zelf te red den en hebben het vee nog in veiligheid kunnen brengen. Intusschen zijn de boe ren der door het water getroffen boerde rijen er ernstig aan toe. Naar wij van des kundige zijde vernamen, was het onge luk uit waterstaatskundig oogpunt vrijwel onvermijdelijk. Immers do waterstand is hier slechts 10 c.M. lager dan in het be ruchte jaar 1926 en wel is waar is de Bolks beekkade sedert dien tijd 20 c.M. hooger geworden doch deze verhooging is nog geenszins beklonken en op de betreffende plaats is zij onmiddellijk afgeklafd. Met een is daarop het oude dijklichaam uitge scheurd zoodat in enkele minuten over een lengte van 20 Meter de geheele dijk was weggeslagen. Tot goed begrip van zaken diene dat de Bolksbeek bij hooge Berkelstanden aan de Avinksluis het Ber- kelwater overneemt maar dit water dan onmogelijk kan bergen, omdat de Bolks beek geen winterbed bezit en dus noodza kelijk de streek moet overstroomen. Alleen een volkomen scheiding der stroomgebie den van Schipbeek en Berkel volgens het daarvoor reeds eenigen tijd geleden opge maakte „miljocnenplan" zou hier uitkomst kunnen geven. Sedört Zaterdagavond is de Bolksbeek niet minder dan 2 c.M. per uur gestegen en van dat oogenblik af was men bezig om te trachten een doorbraak te voorko men. In allerijl kwam personeel van het waterschap en de heidemaatschappij ter plaatse, totaal circa 40 man. Al deze moeite heeft niet mogen baten. Maandag nacht brak de dijk door. Onmiddellijk heeft de watergraaf van de Berkel ir. jhr. Bosch Ridder van Rosenthal de noodige reddingsmaatregelen getroffen. Yoor 't stoppen van het 4 M. diepe gat werden duizenden zakken zand aangevoerd en men hoopt heden (Woensdag) behoorlijk bi] het gat in den dijk te kunr /n komen INGEZONDEN MEDEDEELING. zoodat men daar omheen met houtwerk cn palen een 'ringdijk zal kunnen leggen ter lengte van circa 100 Meter. ONGELUKKEN. In kokend water. Te Harlingen viel een drio-jarig jon getje in een waschketel met kokend water. Het kind is aan de bekomen wonden in het ziekenhuis overleden. Auto en brugwachterswoning. Te Drachten is de heer T. Visser uit Amsterdam, doordat hij een bocht te groot nam. met zijn auto tegen den zij gevel van een brugwachterswoning gere den. De muur bezweek voor een groot ge deelte, de schoorsteen werd van den wand gerukt, een tafeltje, waarop een naaima chine stond, werd omver gereden. De be stuurder kon de reis voortzetten. Slaapziekte. Te Suiskil, gemeente Terneuzen, is een 21-jarige landbouwerszoon aan slaapziekte overleden. De gemaskerde overval te Ulvenhout. Naar -wij vernemen duurt het onderzoek inzake den roofoverval te Ulvenhout nog voort en staat nog niet vast of de beide gearresteerde personen de ware daders van dit misdrijf zijn. Er is- door een speur hond in een boschje een zwart masker ge vonden. dat door een der bandieten is achtergelaten en waardoor is komen vast te staan de verklaring van den verslagene, dat hij door gemaskerden werd overvallen. Naar wij vernemen, is in den toestand van don overvallene eenige verbetering getre den. Het onderzoek duurt voort. De beide gearresteerden zijn de 29-ja- rigo F. M. uit Geersbroek, gemeente Gin- neken, en een 27-jarige maat van hom, die werkt bij een boer op Strijbeek. F. M. staat ongunstig bekend. Men deelt ons nog mede, dat Maandag avond ten huize van F. M. een stuk bil jartlaken in beslag genomen, waaruit een stuk gesneden was, en dat dit stuk laken van precies dezelfde kwaliteit is als het laken, waarvan het gevonden masker vervaardigd is. Beide mannen blijven intusschen ont kennen. De oude van den Burg te Ulvenhout die in den nacht van Zaterdag op Zondag door gemaskerde bandieten, welke zijn woning waren binnengedrongen, is neergeslagen, overleed gisterenavond te 7 uur aan de be komen verwondingen, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten. De marechaussee te Breda meent de da ders op het spoor te zijn. Diefstal in een pastorie. In den nacht van Zondag op Maandag is te Eist, gem Rhenen, ingebroken bij ds. Hoogendijk die van vele vereenigin- gen penningmeester was en dus een tame lijk groot bedrag aan geld onder zijn be rusting had. Ds. H. die ernstig ziekte bed ligt, schijnt van de inbrekers niets vernomen te hebben. Hoe groot 1 °t gesto len bedrag is, kon nog niet worden vast gesteld. Eveneens namen de dieven een heerenrijwiel en eenige kleedingstukken mede. Tot op heden heeft de politie geen spoor van de daders kunnen ontdokken. Gewetensgeld. Bij een aantal ontvangers en inspec teur-s der directe belastingen is sinds de vorige opgave aan gewetensgeld, wegens te weinig betaalde belasting, binnengeko men een totaalbedrag van 10.229.18. INGEZONDEN MEDEDEELING. Alle nieuwe\ dessins. Ook in Cadeau Verpakking van 6 stuks Voor elk onzer klanten een geschenk HET NOODWEER DER LAATSTE DAGEN. De toestand in België. Het blijkt wel, dat de overstroomingen die de meeste plaatsen in de streek bezui den Antwerpen hebben geteisterd, alle bij elkaar een ramp genoemd mogen worden. Toen de Scheldedijk bij Grembe^en was doorgebroken stroomde het vrlMr met groot geweld over de landerijen en richtte overal aanzienlijke vernielingen aan. De steenen spoorbrug DendermondeGram bergen werd ernstig beschadigd en alle treinverkeer moest worden stopgezet. Hot kasteel „De Herder"' stond onmiddellijk te midden van een wilde zee. Een nabijgele gen opslagplaats van dekens stond weldra blank en de dekens dreven in 't rond. Daar bij voegde zich nog do doorbraak van den Moerzeke-dijk. De brandweer van Dender monde werd opgeroepen en een hulpdienst werd georganiseerd om met booten men schen en vee te redden. Tal van bewoners van huizen zonder hoog gelegen vertrek ken, moesten in allerijl vluchten met ach terlating van alles wat zij bezaten. De spoorlijn in de richting Hamme en Zele werd weggespoeld. Het water over stroomde ook de wogen, zoodat spoedig alles blank stond. De eerste indruk is wel, dat bij de over stroomingen weinig persoonlijke ongeval len hebben plaats gehad. Te Bromber gen is evenwel een moeder met haar kind in de golven omgekomen. Maar niet alleen Moerzeke en Grember- gen hadden zwaar te lijden. Ook vele an dere dorpen in de Schelde-vallei staan ge deeltelijk onder water. De inwoners van Baasroode en St. Amans hebben nog nooit eea zoo hoogen water stand meegemaakt. De vloed steeg in de straten tot op twee Meter hoogte en in sommige woningen stond het water tot op 1.15 M. of circa 10 c.M. hooger dan bij de ramp van 1906. Boomen werden ontwor teld, gevels stortten in. Het is een droevig tooneel, dat men hier aanschouwt, doch overal is de bevolking dankbaar dat zoo spoedig wordt ingegrepen door leger, brandweer en politie. Er hebben voorts overstroomingen plaats gehad te Waelhem, Boom, Calloo. Dehalve de Scheldedijk is ook de Nethe-dijk door gebroken. Het Mechelsche is eveneens door den watersnood geteisterd. Tusschen Battel en Sesnegat is de dijk van de Dyle bezwe ken. Met donderend geweld stortte het water zich door een 15 meter breede bres en zette terstond tr'.rijke hectaren lande rijen blank. Het water stroomde in de rich ting van Waelhem. Het kasteel „Schep per" was spoedig door de golven omringd. De tuinman en de opzichter moesten met hun gezinnen in allerijl de vlucht nemen en even nadat zij zich in veiligheid hadden gebracht, stortte de voorgevel van het ge bouw in. Voor zoover bekend gingen hier geen menschenlevens verloren. Hoe Helgoland werd geteisterd. De stormen, die de laatste dagen hebben gewoed, zijn nu in kracht verminderd, doch van alle kanten komen nog berichten over aangerichte schade en schipbreuken. De stormschade op Helgoland is in haar ganschen omvang voorloopig nog niet te overzien. De zee heeft geheele aanlegstei gers weggeslagen en de duinen toonen etn beeld als na den grooten storm van 1926. Badkoetsen snoeiden weg of werden ver nietigd. Het bolwerk ten Noord-Oosten van net Kurhaus is bijna geheel verwoest. De „Helgolander Zeitung" herinnert er aan, dht de meerderheid der gemeente destijds de vrijgevig aangeboden huln van den staat heeft afgewezen. Het blad zegt, dat als de Helgolanders hun eiland voor algeheel verval willen behoeden en Prui sen ook thans nog helpen wil, er snel moet worden gehandeld. Het stoomschip „Katho Gramersdorf" uit Kiel, is op de reis van Engeland naar Stettin in de Noordzee gezonken. Een an der Duitsch schip heeft de bemanning van twaalf koppen aan boord genomen. Te Frederikshaven is de bemanning aan gekomen van een ketter, die Zondag bij Laesoe strandde en binnen enkele minuten zonk. De in Denemarken aan dijken en kustwerken aangerichte schade is zoo groot dat staatshulp noodig zal zijn voor den herstelarbeid. In de Golf van Gascogne is' een driemas ter met een lading dwarsleggers op weg van Santander naar Engeland, gestrand. De bemanning van negen koppen is gered. Ter hoogte van Middlegate is voorts het Fransche stoomschip „Sallandrouze de Lar- monais" gestrand; het kon na urenlange pogingen weer vlotgebracht worden. Spaansche visschers omgeko men- Bij den storm aan de Noordkust van Spanje zijn eenige visschers om het leven gekomen. In de golf van Vigo voer een uit zeilende visschersboot op een thuiskeeren- de boot toe om te vragen, hoe de vangst geweest was. Plotseling deed- een rukwind de beide booten tegen elkaar botsen. Een der vaartuigen zonk, waarbij drie visschers om het leven kwamen, Nabij Gijon heeft een visschersboot schipbreuk geleden, waarbij een visscher verdronk. Nabij Kaap Higuer is het s.s. „Aroalen- di'' uit Bilbao gestrand. De bemanning, be staande uit 27 koppen, kon gered worden. Een motorreddir.gboot. uit San Sebastian maakte oen moeilijk oogenblik door, toen de motor in de branding defect raakte. De boot wist echter behouden de haven te be reiken. Langs de Fransche kust. Uit Cherbourg wordt geseind, dat de storm aan de Fransche kust gisteren weer in hevigheid is toegenomen. Een vracht schip van 4000 ton. dat op 21 November j.l. uit Bilbao was vertrokken met bestem ming naar Duinkerken, is door den storm beschadigd en moest, ook wegens gebrek aan kolen, de haven van Lorient binnen- loopen. Volgens de „Temps" zijn tot dusver 50 personen aan de Fransche kust ten ge volge van den storm om het leven geko men. Hevige storm op de Zwarte Zee. Op de Zwarte Zee woedt sinds eenige dagen een hevige storm, die gisteren zijn hoogtepunt heeft bereikt. In de haven plaats Constanza zijn talrijke S.O.S.-sei- nen opgevangen. Tot dusver is het echter nog uiet mogelijk geweest, schepen ter assistentie zee te doen kiezen, aangezien de orkaan het verlaten der haven ten eenenmale onmogelijk maakt. Talrijke sche pen hebben een toevlucht in de haven ge zocht. Hoeveel schepen zich op zee in nood bevinden, is op het oogenblik nog niet bekend. Huizen te Messina verwoest. Gisteren hoeft gedurende twee uur een ongewoon hevige storm boven do stad Messina gewoed, waardoor een aantal oude huizen is verweest, en verscheidene perso nen gewond werden. Twee schoeners zijn vergaan, doch de bemanningen kondon ge red worden. Een bloedverwant van Hindenburg vermoord. In zijn landhuis te Werner a. d. Havel is gasteren het lijk van den 70-jarigen ouden kunstschilder prof. Kurz, een bloed verwant van rijkspresident Hindenburg, ge vonden. De politie constateerde dat hij waarschijnlijk reeds Zondag door inbrekers met een bijl is gedood. Dc daders hadden alle kamers van het landhuis overhoop ge haald. Belangrijk kastekort ontdekt. Aneta seint uit Batavia: Een commissie, bestaande uit twee hoofdofficieren, stelt een onderzoek in naar een belangrijk kas tekort, dat geconstateerd is in de bookhou- ding van den topografischen dienst. HAAGSCHE RECHTBANK. SPAARFONDS VOOR BODEMCULTUUR. voor de 3e kamer der Haagsche recht bank, president mr. de Joncheere, reohters mrs. Kuhn en Hijink zijn gisteren de plei dooien gehouden in de zaak van curato ren in het faillissement der Stichting Spaarfonds voor Bodemcultuur tegen de vroegere bestuurders van deze stichting. Voor curatoren werd gepleit door mr. Donker Curtius, terwijl voor de vroegere bertuurders gepleit werd door mrs. S. de Vries Czn., Weyers en Passers. Mr. Donker Curtius deelde bij den aan vang van z!jn pleidooi mede, dat curato ren reeds t---e uitkeeringen hebben ge daan en v el één van 30 en één van 8 terwijl zich nog ongeveer 35.000 in kas bevindt. Het doel van de thans gefailleerde stichting was do bevordering van den bo demcultuur en door middel van de bijeen gebrachte geldon zouden do schatten ïn den Nederlandschen bodem tot ontwikke ling worden gebracht. De nu ingestelde actie tegen de vroe gere bestuurders is gegrond op het feit, dat deze gelden althans een zeer groot gedeelte dflurvan zijn belegd in absoluten strijd met de stichtingsactio. Tot staving hiervan merkte pleiter op, dat op 4 December 1919 bij de stichting is ingekomen een verzoek van de scheepswerf Akerboom te Boskoop om deel te nemen in de omzetting van dozen werf in een N. V. In een vergadering van het bestuur der stichting van 7 Januari 1920 is daarop be sloten om, buiten het oigcnlijke doel om een crediet te verleenen van 150.000. Op 15 Januari 1920 is toen medegedeeld, dat voorloopig 127.000 kon worden uitbe taald, waarna op 11 Augustus het restant beschikbaar is gesteld. Vervolgens is op 17 Augustus 1920 aan de bestuurders een financieele nota rond gezonden, waarvan de strekking was om het crediet te verhoogen. Een der bestuurders, de heer S. van O* heeft tegen die verhooging echter beden kingen gemaakt. Hij heeft zich evenwel aan zijn bezwaren niet gehouden en heeft zich later met het voorstel vereenigd. Weer een andere bestuurder, de heer A., ontkent de bewuste financieele nota te hebben ontvangen. Hij was toen juist met verlof buitenslands. Daartegenover staat echter, dat de heer A. in ieder geval op de hoogte was van het crediet van Janu ari 1920 en in de vergadering van Septem ber d. av. heeft hij zich niet tegen een verhooging verzet. Wel beweert de heor A., dat hij van de credietverleeningen eerst op 13 Maart 1920 heeft gehoord, maar hiertegen wenschte pleiter aan te voeren, dat de heer A. op 31 December 1920 de balans heeft ondertee- kond, waarbij was gevoegd een crediteuren- staat, waarop als eerste post voorkwam een crediet van 236.000 aan Akerboom in. Do heor A. heeft dus wel degelijk van de credieten geweten en hij heeft zich daartegen met geen woord verzet. Gclei- dolijk zijn daarop de credieten aan Aker boom opgeloopen tot 580.000 en op een gegeven oogenblik heeft hot spaarfonds Akerboom gedwongen.om de liquideoren, en bij de liquidatie bleek een debet van 61/2 ton te zijn. Voor dit tekort zijn bestuurders aan sprakelijk, aangezien zij hebben gehan deld in strijd met hun last. Het bestuur erkent, dat het dool der stichting is de bevordering van don bo demcultuur, maar het voegt daaraan toé, dat het volmaakt vrij is de wijze waarop en de middelen waarmede dat doel bereikt kan worden. Pleiter is het met die opvat ting echter niet eens en evenmin met de bewering, dat do belegging der gelden in den scheepswerf slechts tijdelijk zou zijn. Het bestuur is hoogst lichtzinnig en zor geloos te werk gegaan. Nu zeggen de ge daagden wel, dat hun hoogstens ondes kundigheid kan worden verweten, maar dit is toch geen excuus voor de wijze waarop met de belangen dor spaarder: is omgesprongen. De onderhavige credietverleening is ii strijd met het doel van de stichting er volgens pleiter levert deze handeling op een onrechtmatige daad, voor de gevolgci waarvan de bestuurders aansprakelijk zijn. Pleiter wenschte zijn pleidooi te ein digen met de opmerking, dat hij er var overtuigd is, dat de gedaagden allen hoog staando mannen zijn, die van hun be stuurslidmaatschap, behoudens één kee een uitkeering van 300 geen voordoe heben genoten. Ook zijn curatoren zie! volkomen bewust, dat voor sommige ge daagden hun levenpositio bij deze actie i betrokken, maar zulks is eveneens het ge val voor velen van dc gedupeerde spaar ders in de weegschaal stellen tegen die van gedaagden. Mr. de Vries wensohte de rechtsverhou ding tusschen het bestuur van een stick ting en die stichting zelve te besproken Naar pleiters meening hebben we hier tc doen met een verhouding van arbeids contract, en wanneer de rechtbank ziel met deze opvatting mocht vereenigen dan zal zij zich onbevoegd moeten vorkla ren om van de vordering kennis te nemen, aangezien in dat geval de vordering bij der kantonrechter thuis behoort. Voorts merk te pleiter op, dat zelfs al zoude bestuur ders hoogst lichtzinnig en roekeloos heb ben gehandeld, zij tooh niet verantwoor delijk zijn, noch tegenover do stichting zelve, welke niet zonder bestuur kan agce- ren, noch tegenover crediteuren en even min tegenover curatoren Immers voor begane vergissingen kan men niet aansprakelijk worden gesteld. Bovendien zijn de beleggingen gedaan ir de stellige verwachting, dat zij voordeel zouden opleveren in het belang van de be vordering der bodemcultuur. Er is verder geen sprake van, dat re kening en verantwoording van het bestuu kan worden gevraagd. In do stichtingsacte staat alleen dat he doel der stichting is het bevorderen de' bodemcultuur. Op welke wijze en me welke middelen dat doel moet worden be reikt, is met geen enkel woord omschrovc: Binnen het kader dor stichtingsaetir dus wanneer zij Blechts in het oog hieldei dat de bodemcultuur moest worden bf vorderd, waren de bestuurders souverci: Er is dan ook geen sprake van instate aire handelingen, zoolang niet is aangc toond, dat daarbij het einddoel uit hr' oog is verloren. Naar pleiters oordeel zii curatoren derhalve niet-ontvankelijk i': hun vordering. Wat nu de vordering tegen den heer A betreft, deze heeft vroeger zelf de vol) zorg voor het geheele sociale leven in on land gehad en niemand zal meer dan h bejammeren, dat do ideëele onzet van he spaarfonds niet is verwezenlijkt en da zoovele kleine burgers zijn gedupeerd Overigens heeft de heer A van de crediet verleeningen niets geweten. Wanneer voorts de persoonlijke aansprakelijkheid moet worden aangenomen, dan dient hier bij er rekening mee gehouden te wordon. dat. deze niet verder gaat dan voor dat gedeelte, waaraan men heeft medege werkt. Vaststaat, dat de heer A. niet aan wezig was bij het besluit in Januari 1920 genomen en verder, dat hij do financieele nota in Augustus d.a.v. niet hééft ont vangen. Ten slotte merkte pleiter op, dat de heer A naar aanleiding van een hem ge dane mededeling over de credieten beeft gezegd, dat hij zich daarmede niet kon vereenigen, en dat hij de verantwoorde lijkheid niet langer wilde dragen, on grond waarvan hij met ingang van 1 Mei 1922 INGEZONDEN MEDEDEELING. Het namaken van FRUIT-SQDA vindt overal plaajs^"' Alléén met R. H. W. op het etiket ontyaligt U de^tfehte

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7