RHHHHHI S UIT DE PERS. KERKNIEUWS. De kleinzoons van Draaf Rotenbach, Uit de Omgeving TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" WOENSDAG 28 NOVEMBER 1928 INGEZONDEN MEDEDEELING. Groote sorteering goed passende7 Mantels en Japonnen ook voor zeer corpulente/dames DEN HAAG ROTTERDAM Alléén Hofweg 6 Hoogstr. hoek Spui 2012 Gemeentezaken. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het gemeente bestuur een 5-tal lantaarnpalen te plaat sen aan den Nieuwen Zeeweg en wel aan den kant van den weg, waar geen boomen staan. Ingekomen is een adres aan den Raad van de N.Y. Koninklijke Bloembollenkwee- kerij en Handel voorheen P. van der Meer Czn., te aanvaarden de door de grondeige naars aan 13. en W. gedane voorstellen in zake het bouwrijp maken van gronden langs de Beeklaan. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Vrijdagnamiddag te 2 uur in openbare vergadering. Punten ter behandeling: Ingekomen Stukken. Verhu ring gemeentegrond in Autopark aan de /Bataafsche Import Mij. Verhuring terras voor het :,Hof van Holland". Verhuring stukje grond achter de openbare school te Noordwijk-Binnen aan M. de Jong. Aan koop van grond van de N.V. Vereenigde Bloembollenculturen v.h. Gebrs. de Graaff en S. A. van Konijnenburg en Co., aan den Schieweg en aanleg verhoogd voetpad. Aanvaarding bijdrage Mij. Zeebad e.a. over 1928. Verzoek v. d. Puttelaar om vergoe ding voor buiten schooltijd gegeven Fran- sche lessen. Straatnamen. Het Italiaansche stoomschip „Sagunto" is Maandagmorgen vroeg nabij paal 61, onge veer 4 K.M. ten Zuiden van de haven van IJmuiden, gestrand. Het vaartuig zit ge heel onder water. Men ziet hier juist de IJmuider reddingsboot na een vergeefsche reis terugkomen. Op den achtergrond de „Sagunto". 'TT" - w De overstroomingen in de polders. De overstroomde Westzanenpolder. Door de enorm hoogen waterstand en de storm ontstond er nabij Barendrecht een dijkbreuk waardoor de geheele Puttershoek onderliep en vele huizen tot bijna aan de nok in het water werden gezet. Overzicht der in allerijl door de bewoners verlaten huizen. DE FILM ALS VERKIEZINGS PROPAGANDA. De Volkskrant schrijft: De R.-K. Staatspartij zal ditmaal ook, wat andere partijen reeds eerder deden, de film in den dienst der propaganda stel len bij de Kamerverkiezingen. Bij den Vrijheidsbond is men al zoo ver, dat de nieuwe leider, de oud-gouverneur- generaal Fock, aan een groot aantal gasten de liberale propagandafilm heeft kunnen laten kijken. Er komen aardige momenten in voor. In de eerste afdeeling is een „vrij arbei der" te zien, niet zoo maar als curiositeit, zooal3 men allicht zou denken, doch naar de uitlegkunde van het Vaderland als symboliseerend de diepste beteekenis van den Vrijheidsbond. Is dit niet knap? Een „vrij arbeider" ongeorganiseerd na tuurlijk als innigste zinnebeeld van het liberalisme. Maar er is meer moois. De tweede afdeeling, het Sectarisme, noemt het liberale Haagsche orgaan uit- stekend geslaagd. In de zuigelmgenkliniek zijn alle kinde ren gelijk en even lief, ook nog als ze pas op straat spelenmaar dan komt de ka tholieke Zuster het eeno kind, de christo- lijk-historische onderwijzeres het andere, de S.D.A.P. het derde kind weghalen, en het liberale jongetje staat ten slotte al leen. Zielig Later, bij den arbeid, is er weer een dracht en samenwerking, maar nauwelijks is het werk gedaan, of de een gaat naar zijn vereeniging, de ander naar zijn bios coop, en de „liberale arbeider" blijft weer alleen staan. Even tragische als mystieke figuur. Aan den vrijhandel is natuurlijk ook een afdeeling gewijd. En hier vindt men een treffende tegen stelling tusschen beschermd en onbe schermd. Klompen, zoo wordt in een scène ver toond, worden onbetaalbaar, maar aarde werk mag de hand zooveel breken als ze maar wil, want dat is niet beschermd, dus goedkoop. Klompen onbetaalbaar, gevolg van een recht van acht percent. Zoo iets kan men Hagenaars, die klom pen enkel bij naam kennen, misschien wijs maken, maar o\eral elders zal men om den onzen hartelijk lachen. Maar niet lachep zal men om de aarde werk brekende hand: naar hartelust laten breken is een dwaasheid, omdat het den huishoudpost opjaagt. Er is geen enkele, ook liberale, huismoe der, die voor deze voorstelling sympathie kan gevoelen. Natuurlijk wordt, als pendant van den „vrijen arbeider", ook de overheidsbe moeiing overdreven gedoopt aan de kaak gesteld. De „vrije arbeider" vindt het natuurlijk best, dat de overheid haar handen thuis houdt: hij is sterk genoeg tegenover de al macht van het niets ontziende mam- monisme. Laat het liberalisme maar gerust met zijn propaganda-film door het land trek ken: er is geen enkele arbeider, die er door in de fuik zal loopen. Onze film zal, vertrouwen wij, van een andere makelij en van meer overtuigende kracht zijn, er op berekend, de g.ooie schare arbeiders, die de beteekenis der factoren godsdienst, gezin, arbeid besef fen, in geestdrift te ontsteken voor de Ka tholieke Staatspartij. De Zusters van Liefde te Roermond* Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de Eerw. Zusters van Liefde met in gang van 1 Juni a.s. zullen heengaan uit het Louisa-huis te Roermond. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. (Nadruk verboden). 16) Mijnheer Schmidt drukte de goede tuin mansvrouw dankbaar de hand en als hij afscheid van haar genomen had, vergat hij voor een oogenblik zijn diepe smart bij de gedachte, dat er toch ook nog wel goede menschen op de wereld gevonden worden, menschen, die als van God gezonden de smarten weten te lenigen van hun mede schepselen. Op den dag na de begrafenis nam de heer Schmidt met den kleinen Heinrich zijn intrek bij de familie Koch. Baas Koch was hiermede zeer in zijn schik. De stilte in zijn huis werd er door verbroken en de kleine Heinrich stal ook spoedig zijn hart. Hij leek in doen en laten ook zooveel op zijn eigen overleden HeinrichEn Heinrich zelf hield van „tante Koch" ten laatste zooveel, alsof ze zijn eigen moeder geweest was. Zoo groeide het kind op onder de hoecte van drie menschen, van wie Koch en diens vrouw zorgden voor zijn lichamelijk, en de de vader voor zijn- geestelijk welzijn. De vader was een stille, bedeesde man met weinig wilskracht en daardoor onge schikt voor den harden strijd des levens. Benoemingen. In het Aartsbisdom. Naar de „Msbd." verneemt, is door Z. D. H. de Aartsbisschop benoemd tot ka pelaan te Lutte de Weleerw, Heer W. J. Miltenburg; tot kapelaan te Haasbergen de Weleerw. Heer C. J. A. Cosijnse en tot kapelaan te Ede de Weleerw. Heer C. Baas. Kathedraal Kapittel van Roermond. Naar wij vernemen is benoemd tot Proost van het Kathedraal Kapittel van het Bisdom Roermond, de Hoogeerw. Heer Mgr. L. N. Bron de Vexela, Deken en Ple baan te Roermond. Tot kanunnik is be noemd de Hoogeerw. Heer Th. Creemers, Deken van Horst. St-Augustinus-Parochie te Amsterdam verplaatst. Zondag heeft de Pastoor der St.-Augus- tinuskerk op het Rusland, namens de Ker kelijke Overheid van af den preekstoel medegedeeld, dat de verplaatsing der St.- Augustinusparcchie over een paar maan den een feit zal worden. Wegens de voort durende uibtreiding in Plan West en de steeds stijgende behoefte aan Geestelijke bediening aldaar zal voorloopig, totdat de groote nieuwe Augustinukerk zal voltooid zjjn, begonnen worden in een tot hulpkerk ingericht groote garage, welke sinds kort gebouwd is aan den Baarsjes weg 225230. Een daarbij behoorend woonhuis zal voor loopig tot pastorie worden ingericht. De kerk en de pastorie op het Rusland en Spinhuissteeg zullen dan voorgoed wor den gesloten. Het geheele complex gebou wen: kerk, pastorie en eenige huizen er omheen zullen te koop komen. Een toediening van het H. Vormsel. Aan niet velen zal de groote eer te beurt vallen, die aan 'n kleine zieke der St-.Bavo-parochie is geschied, aldus de „N. H. Crt.". Monseigneur kwam Zondag een meisje van 7 jaar het H. Vormsel toedienen. Na zijn zware taak in de weidsche ka thedraal, waar het H. Vormei was toege diend aan pl.m. 1300 personen, begaf Mgr. zich naar de Clerqstr., om nu hier, in een bescheiden woning, zijn bisschopsambt te gaan uitoefenen. Ontroerend was het oogenblik, toen Mgr. zegenend de rustige kamer betrad, waar allen knielden en de zieken nog 'n loo pend patiëntje was ook hierheen gekomen wachtten op den ridderslag, die Laar moest sterken in den levensstrijd. Na afloop der plechtigheid feleciteerde Mgr. de beide meisjes, en onderhield zith eenige oogenblikken met de ouders en fa milieleden. Meermalen had hij vroeger getracht voor uit te komen in de wereld en zijn rechten te verdedigen, maar het ontbrak hem aan uithoudingsvermogen en aan moed om zijn tegenstanders flink het hoofd te bieden en zoo was hij er ten laatste toe gekomen zich in allen deemoed aan Gods wil te on derwerpen. Zijn zoon had een geheel ander tempe rament. In zijn aderen vloeide vurig bloed. Als kind reeds toonde hij een durf, die zijn vader en zijn pleegouders dikwijls de den beven van vrees, dat hij een ongeluk zou krijgen. Hij beklom de hoogste boo men en voor een vechtpartijtje met zijn schoolmakkers was hij in 't minst niet bang. Zijn vader had ieder jaar van zijn ver dienste iets kunnen oversparen en van dit overgespaarde geld liet hij Heinrich stu- deeren. Hij bezocht het gymnasium, dat hij op zeventien jarigen leeftijd afgeloopon had. Daarna werd hij student. Hij muntte in alles uit en toen hij twee en twintig was, promoveerde hij tot dokter in de ge neeskunde en werd kort daarna aange steld tot assistent aan het groote acade mische ziekenhuis waarbij zijn intrek moest nemen. Deze laatste omstandigheid verdroot „tante en oom Koch" zeer, maar daar was nu eenmaal niets aan te veran deren. Het was dan ook erg stil geworden in de tuinmanswoning na Heirich's ver trek en de drie menschen, die er achter gebleven waren, voelden zich zeer een zaam. Zoo dikwijls als het Heinrich moge lijk was, kwam hij ze bezoeken en bij elk bezoek was 't, alsof hij uit den hemel kwam vallen en fleurden de oude men schen weer heelemaal op. HILLEGOM. R.-K. Spoormannen. Gisteravond hield de afd. Hillegom en Omstreken v. d. R.-K. Bond van Spoor- en Trampersoneel „St.- Raphaël" haar jaarlijksche feestvergade- ring in café „Flora" alhier, onder voorzit terschap van den heer W. van Zomeren. Door den heer Geers uit Zandvoort werd een propaganda-rede gehouden. Spr. gaat na, hoe de directies vroeger van geen organisaties wilden weten, hoe er voor de spoor- en trammenscben slechts plichten, geen rechten bestonden, terwijl thans diezelfde directie met de bonden meeleven. Wat de laatste jaren betreft, deze waren voor ons niet bijster schitte rend en voor de directie evenmin: de auto bussen beconcurreerden ons, doch als de teekenen niet bedriegen, is er verbetering merkbaar en hebben de bussen hun hoogte punt bereikt. Daarna werd eerst behandeld het nieuwe R D. V. ten aanzien der dienst- en rusttij den. Spr. spoort aan, eventueele klachten op de vergadering te brengen; het hoofd bestuur zal zeker voor u pleiten. Met een schitterende peroratie eindigde spr. zijn mooie rede. Daarna traden eenige humoristen op, die het publiek den verderen avond gezellig bezig hielden. H00GMADE. Volksbond. Zondag heeft de afd. Hoogmade van den R.-K. Volksbond haar Patroons- en Jaarfeest gevierd, 's mor gens met een alg. H. Communie onder de H. Mis voor do leden, waaraan door allen werd deelgenomen, 's Avonds een uitvoe ring in de zaal van E. Hillebrand, met mo- dewrking van de leden der R.-K. Harmonie „De Heerlijkheid Hoogmade", directeur de heer J. v. d. Kaai, en de tooneelver. „St.- Genesius" Nadat een 6-tal muzieknummers was gegeven, waaronder de Olympiade-marsck en La Speranza, Fantaisie, bijzonder tot hun recht kvam, werd door den Geest. Ad. viseur welkom geheeten en staande het Bondslied gezongen. De heer W. v. d. Ploeg Azn., voerde hier na eenige solopartijen uit. Vervolgens werd opgevoerd: „De Zwar te Bende",, klucht in drie bedrijven. Door de spelers was er veel werk van ge maakt. Een bijzonder woord van hulde aan Kees Graathocfd, Jan Donkers en Lange Hein. Ten tweede werd opgevoerd „Een Mis verstand", blijspel in een bedrijf, wat vlug van stapel liep en zeer in den smaak vieL Door den voorz. werd aan alle medewer kers hartelijken dank gezegd. Een collec te voor een vaandel-foudraal bracht 8.07 op. Met het lied „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd deze goed bezochte uitvoe ring gesloten. N00RDWIJK. Toen Heinrich bij de woning aankwam, vond hij tante reeds aan de deur. „Ik ben blij, dat je er bent, Heinrich!" riep ze hem al toe, voordat hij de deur be reikt had. „Wat scheelt vader, tante?" vroeg hij onderwijl haar hartelijk de hand druk kend. „Ik geloof, dat hij hard ziek is. Ik wilde vanmiddag al om je sturen, maar je vader wilde het niet hebben." „We zullen eens gaan kijken." Baas Koch was er ook bij gekomen en noodigde den oppasser in de huiskamer te komen. Dan riep hij een knecht om den koetsier den weg te wijzen naar de schuur, waar hij paard cn wagen kon onderbren gen, want misschien was 't wel noodig straks naar de stad te rijden om medicij nen. Hij moest dus nog maar een half uur tje wachten. „Zoo, ben je daar, beste jongen!" zei de oude heer Schmidt, toen hij Heinrich gewaar werd. Een hoestbui benam hem den adem en belette hem verder het spre ken. De jonge dokter zag al dadelijk aan de hoogroode kleur van den zieke, aan het moeilijke ademhalen gepaard met voort durend. kuchen, dat zijn vader hard ziek was. Hij hield zich nochtans kalm, doende, alsof hij den toestand niet zoo erg vond en zei heel rustig: „Je bent niet goed in orde, vader. Zeker een koudje gevat, maar dat zal binnen een dag of wat wel over gaan." Hij reikte hem de hand en drukte hem een kus op het klamme voorhoofd. „Neen.... neenl 't Is meer dan een verkoudheid. Ik voel zoo'n steek in mijn borst en altijd ma-ar hoesten, hoesten, bracht de zieke er met tusschenpoozen uit. „Zoo begon het met moeder zaliger ookIk zal wel, net als zij, longontste king hebben." „Kom, kom, vader! Niet zoo zwaartil lend! Ik zal u eens even onderzoeken". Met behulp van tante Koch onderzocht hij hem. Daarbij merkte tante, dat er iets aan zijn hand scheelde. „Wat heb je aan je hand, Heinrich?" vroeg ze. „Een beetje verbrand, anders niet. Eet zal wel weer gauw beter wezen?" „Heb je je hand verbrand, jongen? Hoe is dat gekomen?" vroeg de zieke. „Maak u maar niet ongerust vader, 't Is heusch niet. erg. Zie zoo, dat weten we al weer.... Uw long is een weinig ontstoken. Gelukkig maar op een klein plekje. Over een dag of acht zal het wel weer genozén zijn." „Neen, neen, jongen. Dat weet ik beter. Met moeder zaliger was het ook zoo. Ik word niet meer beter". „Ik blijf bij u, zoolang als u ziek is. Ik heb juist een week vacantie gekregen. Dr. Berg, mijn collega, is vanavond in mijn plaats gekomen. Dus dat treft erg besten ik zal even een briefje aan den professor schrijven en hem melden om welke reden ik hier blijf en waar ik te vinden bon, als hij me soms noodig mocht hebbeen. De oppasser kan het meenemen tegelijk met het recept. Dat moet hij even laten klaar maken in de apotheek van het zieken huis en dadelijk hier brengen." „Wat ben ik blij, dat je niet weg hoeft. Dat is een groote troost voor me. Je bent tooh een goeie jongen", zei do zieke met een glimlachje. Heinrich begaf zich naar de woonkamer schreef brief en recept, overhandigde deze aan den oppasser met verzoek naar de 6tad te rijden, brief en recept te bezorgen en dadelijk weer met de geneesmiddelen terug te komen. Vrouw Koch kwam even in de huiska mer. „Is 't erg met vader?" vroeg ze. „Heel erg, tante. Hij is gevaarlijk ziek. O, tante, als ik hem moest komen te ver liezen, ik zou geen raad weten!", riep Heinrich verdrietig. Tante Koch kreeg tranen in de oogen bij dien uitroep. Niet alleen, omdat ze haar stillen, bescheiden huisgenoot zou komen te verliezen, maar voornamelijk, omdat ze Heinrich, voor wien ze hield als van een eigen kind zoo verdrietig zag. „We zullen Onzen Lieven Heer bidden, dat hij weer moge genezen en laten we er daarom het beste maar van hopen. En dan hij heeft een goed geneesheer". „Aan mij zal t niet liggen, dat be grijpt u weL Ik zal mijn beat doen om hem in 't leven te houden. Maar hij is vreese- lijk ziek. Ik geloof nooit, dat ik hem er door haal." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5