BUITENLAND. BINNENLAND. 20ste Jeerqenq WOENSDAG 23 NOVEMBER 1923 No 6038 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor LeideD 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Yoor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbelo van het tarief berekend. n Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Het millioen Zooals telkens uit berichten blijkt, loopt het met het millioen, dat de socialistische pers van de geestverwanten heeft ge vraagd, uitstekend. De organisaties werken mee. En dat pleit voor het klaar inzicht, het welk die organisaties blijken te hebben in de beteekenis, de waarde van de eigen pers. Beter inzicht, dan bij voorbeeld die men&chen, die de eigen pers maar cri- tiseeren ep niets om met de pers mede te werken doen. Die een bijzondere gave schijnen te hebben, om een of andere fout of tekortkoming in een courant te ontdek ken, maar nooit er over denken, om 'ns een „primeur" of nieuwsbericht aan te bren gen! Zij weten precies te zeggen, waar mede hen eigen courant achter 1 is ge weest, maar bemerken heelemaal niet, waarmede deze courant voor isMen treft zulke menschen met bekrompen inzicht ook aan onder intellectueelen. Gelukkig zijn er ook menschen met een andere mentaliteit, een andere geestes gesteldheid onder ons. Katholieken en de meerderheid mogen wij wel zeggen. Deze zijn eerstens overtuigd van de groote beteekenis der eigen, der Katho lieke persen vervolgens zijn zij niet blind voor het feit, dat de Katholieke pers over bet algemeen vandaag haar plaats- inneemt met e e r e, ook onder al gemeen of als ge wilt: neutraal jour nalistiek opzicht! Maar als dit inzicht niet onder de meerderheid der Katholieken maar onder allen leefde en men daarnaar ook handelde dan zou onze pers-, die mach tige factor voor onze Katholieke cultuur, nóg verder staan naar voren in de eerste rijen van het openbare leven! DUITSCHLAND. Valsche prinses voor het gerecht. Een handig bedriegster. Voor de rechtbank te Erfurth werd gis terenmorgen behandeld de zaak tegen het dienstmeisje Martha Barth. Zij wordt er van beschuldigd zich te hebben uitgegeven voor prinses Maigarete von Pruisen en on der dezen naam verschillende vervalschin- gen en oplichtingen te hebben gepleegd. Bij de behandeling van deze zaak bleek o.a., dat een geneesheer uit Erfurt, die door beklaagde benadeeld moet zijn, vol gens zeggen \an bekl. vele geschenken van haar zou hebben ontvangen. Deze heer was vroeger democraat ge weest, doch had, toen hij vernomen had, dat zij in betrekking tot vorstenhuizen stond, zijn principes gewijzigd en wa.s „trouw aan den keizer" geworden. Bekl. zegt: „Hoe meer ik loochende, dat ik van vorstelijke afkomst was, hoe dwa zer de menschen werden". Het gaat in deze zaak om 26 gevallen van bedrog en dccumentenvervalsching. Beklaagde heeft talrijke bewoners van Erfurt en Ilmenau bedrogen en geld en goederen var. hen losgekregen. Bekl. is reods in het jaar 1921 met een jaar gevangenisstraf wegens documenten- vervalsching gestraft en later tweemaal wegens bedrog en wegens diefstal. Martha Barth is de onechte dochter van Freiherr von Treusch-Brandenstein. Zij was aanvankelijk als kindermeisje werkzaam en heeft later bij verschillende adellijke fami lies, o.a. bij graaf Berg, bij vorst von Lippe en bij den hofmeester von Wangenheim als zoodanig gediend. Op de vraag van den voorzitter, of zij bekent, schuldig te zijn, antwoordt zij: „gedeeltelijk". Ter gerechtszitting blijkt nog, dat be klaagde zich ook heeft uitgegeven voor de buitenechtelijke dochter van de zuster des keizers, de prinses (later koningin) van Griekenland Sofie met den prins van As- turië. De uitsluiting in het Roergebied. Naar men uit Dusseldorp meldt, hebben de Maandag onder leiding van regeerings- president Bergemann hervatte besprekin gen om tot een schikking van het conflict in de metaalnijverheid te komen, slechts dit geringe succes gehad, dat beide partij en zich bereid hebben verklaard tot nieu- flre onderhandelingen. De beslissing van het arbeidsgerechtshcj te Duisburg (dat de arbitrale uitspraak rechtsgeldig heeft verklaard) heeft tenge- volge gehad dat de vakbonden thans niet meer geneigd zijn, het werk dadelijk op de oude loon-voorwaarden te hervatten, in af wachting van de beslissing in hoogste in stantie van het rijksarbeidsgerecht. Zij eischen thans de arbitrale uitspraak, die den arbeiders een loonsverhooging van 6 pfennig per uur toekende, a's grondslag voor verder overleg. Dezen eisch weigeren de werkgevers evenals dien van de chris telijke vakbonden, welke opkomen voor de uitvaardiging van een noodwofc %die ós werkgevers zou dwingen hun bedrijven on verwijld te heropenen. Men kan dus zeggen dat de toestand verwarder is dan ooit te voren en dat de kansen op een spoedig vergelijk zoo on gunstig mogelijk staan. FRANKRIJK. MGR. FABRèGUES. t Op weg naar China, in den trans- Siberischen trein plotseling overleden. In het moederhuis der Lazaristen te Pa rijs is bericht ontvangen, dat mgr. Fabrè- gues, die zich over het vasteland naar zijn post in China begaf, in den Trans-Siberi- schen trein plotseling is overleden. Deze tijding heeft te Parijs, waar mgr. Fabrègues in de Katholieke kringen een zeer geliefde figuur was, een ware versla genheid te wtffeg gebracht. Mgr. Fabrègues was slechts 52 jaren oud en oogenschijnlijk in de volle kracht van zijn leven, ondanks de meer dan dertig ja ren in de missiën van het verre Oosten doorgebracht. Enkele dagen geleden had hij ©en laatste bezoek gebracht aan zijn geboorteplaats Montpellier en met zijn ge wone veerkrachtigheid en opgewektheid was hij daarna naar China vertrokken. Uit het overlijdensbericht, door een der missionarissen, die hem vergezelde, via Moskou afgezonden, blijkt, dat de dood hem overvallen heeft, in den trein, tus- schen Tomsk en Irkoetsk. Mgr. Fabrègues was in 1896 voor de eer ste maal als missionaris naar China ver trokken. Op 34-jarigen leeftijd, in Mei 1910, werd bij tot bisschop van Pasting Fou be noemd later tot eersten apostolischen vi caris van Tsheli benoemd, kreeg hij Peking tot residentie. Mgr. Fabrègues stond be kend als een der beste kenners van China. ENGELAND De toestand des konings. De prinsen keeren uit Afrika terug. De Britsche minister van Binnenland- sche zaken, Joynson Hicks, hield gister middag een rede te Dartford, waarin hij verklaarde, dat de jongste berichten om trent den toestand van koning George merkbaar gunstiger luiden. Het officieele bulletin van gisteravond meldt, dat de koning een minder onrusti- gen dag heeft gehad. De temperatuur is iets lager dan gisteravond op hetzelfde uur. De krachten van den patiënt handha ven zich. De admiraliteit heeft den kruister „En terprise" opgedragen, van Aden naar Dar- es-Salaam te stoomen en daar ter beschik king van den prins van Wales te blijven. De prins van Wales en zijn broer, de hertog van Gloucester, keeren direct uit Afrika naar Londen terug. •TALIE. De trek naar de steden. Krachtige bestrijding. In verband met de instructies van Mus solini heeft de prefect van Rovigne ener gieke maatregelen afgekondigd tegen den trek naar de steden. De fascistische autoriteiten hebben be sloten dezen trek desnoods met geweld te keeren. Vanaf gisteren moet ieder persoon of huisgezin, die naar de stad wenscht te verhuizen, 14 dagen tevoren een machtiging aanvragen bij de politie. Bovendien zal de politie er toezicht op uitoefenen, dat per sonen en huisgezinnen, die in de stad geen behoorlijke betrekking kunnen krijgen, bin nen drie maanden weer teruggebracht wor den naar het land. De Podestas van de landelijke gemeen ten hebben instructies ontvangen te zor gen voor een woning en huisraad voor do gerepatrieerden, totdat dezen weer zijn ge acclimatiseerd. Naar verwacht wordt, zullen deze dras tische maatregelen binnenkort door andere prefecten gevolgd worden. RUSLAND. Opnieuw een boerenopstand in Wit-Rusland? Een anti-communistische beweging. De „Kurjer Poranny" meldt uit Wilna, dat in de omgeving van Witem in Wit- Rusland een boerenopstand tegen de Sov jets is uitgebroken. Aan het hoofd van de anti-communistische beweging, die reeds geruimen tijd in het geheim werd voorbe- rid, staat een zekere Purchalski. De gewa pende opstand richt zich tegen de Sovjet- autoriteiten en Sovjet-beambten. Overal zijn de portretten van Lenin vernietigd en werden Sovjet-gebouwen verwoest. In het dorp Garbow zcuden alle communisten ver moord zijn. In andere dorpen werden de Sovjefc-beambten mishandeld en voor een deel neergeschoten. De regeering heeft daarop troepen ge zonden. Zestig personen, onder wie de lei der, werden gearresteerd. Er hebben bloe dige botsingen tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen plaats gevonden. Er zijn dood en en gewonden aan beide zij den. TWEEDE KAMER. Justitie. Landbouw. De Begrooting van Justitie is gisteren middag behandeld. De minister is nog niet aan het woord geweest. Over den verkoop op afbetaling, die steeds grooter omvang aanneemt en een gevaarlijke gelegenheid schept voor het plegen van het misdrijf van verduistering, omdat de koopers zich lichtzinnig verplich ten tot uitgaven, die zij niet kunnen doen, heeft dr. Kortenhor&t (R. IC.) uit voerig gesproken. Wel is waar heeft dit kwaad inandere landen, vooral Amerika, reeds veel grooter omvang aangenomen dan hier, maar het woekert ook hier steeds voort. Of de wetgever wel in staat is dit kwaad geheel tegen te gaan, durven we niet te zeggen. Het is de geest van den tijd en daarom meenen we dat derden, vooral werkgevers, waartoe in de eerste plaats de staat behoort, er veel beter paal en perk aan kunner ellen, door strenge bepalingen, indien zij last ondervinden tengevolge van het niet betalen van Se aangegane verplichtingen door de werk nemers. Ook andere leden hebben over dit onderwerp gesproken. Wat de verschillende andere onderwerpen betreft, die zijn be sproken, zullen wij ook de rede van den minister afwachten. Het wetje, dat de bedoeling beeft om de opschorting van den indirecten vaccine- dwang met nog een jaar te verlengen, nu het afgeloopen jaar de encephalites- kwestie nog niet tot oplossing bracht, heeft nog wat stof opgejaagd; maar het is aan genomen. Bij den aanvang van de vergadering had Mevr. de V r i e &-B ruins (S. D.) een succesje, doordat haar motie, waarin zij verzocht, dat de organisatie en de uitvoe ring van het geneeskundig schooltoezicht ter hand zou worden genomen, zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. In de avondvergadering is Landbouw aan de orde gekomen. De heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) brengt den minister hulde voor zijn groote activiteit ten aanzien van land- bouwaangelegenheden. Alleen betreurt spr. dat niet meer gelden worden beschikbaar gesteld voor het landbouwonderwijs. Im mers, de landbouw heeft groote behoefte aan dit onderwijs; daarom vraagt spr. een wettelijke regeling daarvan. Voorts zet spr. het groote nut uiteen van een goeden voorlichtingsdienst, welke veel kan bijdra gen tot de noodzakelijke uitbreiding van ons afzetgebied. Spr. hoopt dat de regeering maatrege len zal nemen in het belang van den uit voer van onze tuinbouwproducten naar Amerika. Onze tuinbouw heeft aan derge lijke maatregelen dringend behoefte. De uitbreiding van cultuurgrond bespre kend, waaraan zoo groote behoefte bestaat merkt spr. op, dat wij de aanwinst van cultuurgrond moeten vinden door ontwa^ tering. De heer A m e n t (R.-K.) acht het van overwegend belang dat de gelden, welke zijn uitgetrokken voor den land- en tuin bouw, zoo goed mogelijk worden besteed. Hoewel spr. een vooVstandor is van gced land- en tuinbouwonderwijs, wil hij er voor waarschuwen, niet te overijld te werk te gaan met do oprichting van deze scholen, vooral in daarvoor nog niet rijpe centra. Daarom gaat spr. accoord met een gelei delijke uitbreiding van het aantal land- en tuinbouwscholen. Voorts verklaart spr. zich voorstander van het behoud der driejarige cursussen op die scholen. Wat den buitenlandschen voorlichtings dienst aangaat, zou spr. den minister wil len aanmoedigen om in dezen dienst meer eenheid te brengen. Ook moeten de consu lenten meer samenwerken met de geweste lijke organisaties en deze samenwerking moet door de regooring worden aangemoe digd. Verder moet onze voorlichtingsdienst zich spoedig weten aan te passen aan ver anderde omstandigheden, en daarom hoopt spr., dat deze dienst niet in een ambtelijk keurslijf zal worden gestoken. De Minister van Binnenland- sche Zaken, do heer Kan, is op een laat uur nog aan het woord gekomen. Spr. merkt, op dat gedurende de laatste 3 jaar de gelden welke voor den landbouw beschikbaar zijn, met ongeveer 30 pet. zijn verhoogd, terwijl de uitgaven voor de an dere departementen met ongeveer 18 pet. zijn verminderd. De minister zou gaarne meer consulen ten aanstellen, maar deze quaestie stuit af op financieele overwegingen. Overigens zal zooveel mogelijk contact worden gehouden met het buitenland. Ten aanzien van den export, vooral naar Amerika, zegt spr., dat hij hieraan alle aan dacht zal wijden. In dit verband deelt spr. mede, dat hij voor de uit te voeren bacon een Rijksmerk beeft aangeboden. Samenwerking met organisaties zal spr. natuurlijk gaarne zooveel mogelijk bevor deren. Wat het pachtvraagstuk betreft zegt spr. dat een voorontwerp bij de organisaties aanhangig is gemaakt en dat hij hoopt spoedig met een voorstel te dezer zake te kunnen komen. Het pachtvraagstuk moet echter niet worden geforceerd. Wel kan spr. den heer v. d. Sluis mededeelen, dat de door dezen genoemde punten vermoedelijk wel niet alle in het in te dienen ontwerp zullen worden opgenomen. De waardeering over het land- en tuin bouwonderwijs is voor spr. een steun on* op den ingeslagen weg voort te gaan. Wat de toestanden van de landarbeiders aangaat, is spr. van oordeel, dat deze quaestie meer bij het Departement van Ar beid thuisbehoort. Intusschen zal spr. de aandacht van zijn ambtgenoot op deze quaestie vestigen. Hierna wordt de vergadering geschorst tot heden 1 uur. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen gistermorgen elf uur onder voor zitterschap van den commissaris der Ko ningin, jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, in tweede gewone zitting in het gebouw der Eerste Kamer bijeen. Borgstelling bij aanbestedingen. Aan de orde is o. m. de behandeling van het adres van den Ned. Aannemersbond en den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons, waarin er op wordt aangedrongen, dat ook bij werken, die vanwege de provincie Zuid- Holland worden aanbesteed, de borgstel ling worde afgeschaft, arbitrage in alle ge schillen verzekerd en de opleveringster mijn ingeval van werkstaking of uitsluiting verlengd. De heer Mandersloot (R.-K.) maakt uit naam van den heer Van Eesteren, die verhinderd is, eenige opmerkingen over dit onderwerp. Hij heeft met genoegen gezien, dat Ged. Staten bereid zijn tot indiening van een voorstel om bet tegenwoordig aan bestedingsreglement van de provincie Z.- Holland aldüs te wijzigen, dat de aanne mers bij hun inschrijvingen geen borgen meer zuilen behoeven te stellen, zij het ook, dat Ged. Staten in sommige gevallen als nog achteraf het stellen van borgen zou den willen eischen. Spr. hoopt, dat de Prov. Staten daarmede accoord zullen gaan, daar anders de provincie na 1 Januari wel eens leege bussen bij aanbestedingen zou kun nen vinden. Spr. dient een motie in, waarbij wordt voorgesteld, op het eerste deel van het adres (de afschaffing der borgstelling) gunstig te beschikken en de beide andere punten ter afdoening in handen van Ged. Staten te stellen. De heer Werker (V.-D.) acht deze motie praematuur. Deze zaak moet behoor lijk door de Provinciale Staten kunnen wor den besproken en het gaat niet aan de laatste beide punten in het adres bedoeld, n.l. de arbitiage en de verlenging van op leveringstermijn zonder meer ter afdoening in handen te stellen van Ged. Staten. Wat de borgstelling aangaat, indien deze zou verdwijnen, dan moet er toch iets anders voor in de plaats komen. In elk geval dient bet praeadvies van Ged. Staten, door hen toegezegd, te worden afgewacht. Door een bedreiging van den bond met niet-inschrijving wil spr. zich zeker niet laten binden. De heer Ter Laan (S.-D.) sluit zich bij bet betoog van den heer Werker aan en bestrijdt de motie. Dr. Schokking (C.-H.) maakt even als mr. Werker bezwaar tegen de geuite bedreiging mot niet-inschrijving, welke te genover de Provinciale Staten ongeoor loofd is. De heer De Kanter (Lib.) is voor het advies van Ged. Staten, doch tegen de mo tie. De heer Mooyman bestrijdt eveneens de motie. De heer Schaper antwoordt namens Ged. Staten. Spr. heeft met de betrokkenen hun wen- schen behandeld en hij wijst er op, dat zij ten aanzien van het 3e punt reeds terug getrokken zijn, ook al omdat het al te door zichtig zou zijn, tegenover hun politiek, bij uitsluiting een verlenging van den opleve ringstermijn te willen. De motie-Mander- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Te Erfurth is gisteren het proces begon nen tegen een dienstmeisje, dat zich voor, een prinses had uitgegeven. Mgr. Fabrègues op weg naar China In den trans-Siberischen trein plotseling over leden. Een nieuwe opstand in Wit-Rusland? Nog berichten omtrent storm en hoog water in het buitenland. (Buitenl. Berich ten, 2e blad). BINNENLAND. De begrooting van Justitie en de begroo ting van Arbeid in de Tweede Kamer. (lste blad). Vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland, (lste blad). „Spaarfonds voor Bodemcultuur" voor de Haagsche Rechtbank. (Rechtzaken, 2de blad). Het collectief arbeidscontract in het Bloembollenbedrijf. (lste blad). De gevolgen van den storm. (Gem. Be- I richten, 2de blad). Verhooging invoerrecht voor kaas irt Spanje. (L. en T., lste blad). Een dijkdoorbraak te Noorden. (Rijn streek, lste blad). J sloot dient z.i. te worden ingetrokken en anders verworpen, nu Ged. Staten nader praeadvies hebben toegezegd. De heer Mandersloot licht nader toe, dat de motie ten doel had de zaak te bespoedigen. Nu hem echter blijkt, dat er tegen de motie zooveel bezwaren worden gemaakt, trekt hij deze motie in, waarna z-b.s. overeenkomstig bet advies van Ged. Staten wordt beschikt. Een voorstel van Ged. Staten om nog voor den tijd van een jaar de verpachting van de oeververbinding MaassluisBrielie voort te zetten op den tegenwoordigen voet (behoudens eenige wijziging in pachtsom en tarieven) werd z. h. s. goedgekeurd. Bij de behandeling van het voorstel om het tarief van het veerrecht Gorinchem— De Werken diende de heer Gasdeniot (S.D.) een motie in om het tarief voor per sonen boven twaalf jaar van tien cent te brengen op 7 1/2 cent, ter tegemoetkoming in de kosten voor de in de omgeving wo nenden. De winst op dit veer laat z.i. deze verlaging wel toe. Na eenige gedachtenwisseling trok do voorsteller zijn motie ine waarna het voor stel van Ged. Staten z. h. s. werd aange nomen. I Ij De schutsluis Parkhaven—Coolhaven te Rotterdam. Aan de orde was het voorstel om 1/4 van de kosten van uitvoering van den aan leg der dubbele schutsluis tusschen Park en Coolhaven te Rotterdam aan die ge meente te betalen tot een maximum van f 870.000. De heer De Bruyn (S.D.) bad tegen het subsidie op zichzelf geen bezwaar, doch hoopte dat Gedep. Staten ook tegenover kleinere gemeenten en naar verhouding even groote royaliteit zullen toepassen, wanneer die voor een soortgelijk belang wordt gevraagd. De heer Von Fisenno (Ged. Staten) is zich niet bewust, dat Ged. Staten jegona een kleinere gemeente onrechtvaardig zijn geweest. i Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Volksuniversiteiten.' Bij het voorstel tot verleening van pro vinciaal subsidie aan de Volksuniversitoi- ten te 's-Gravenhage en te Rotterdam (aan elk dezer f 1000) uitte de heer V tod Zadelhoff (S.D.) do hoop dat de Sta ten deze subsidies, die een uitvloeisel zijn van de in de zomerzitting van dit jaar aan genomen motie van spreker en zulks on danks de oppositie, die aan de aanneming dier motie is voorafgegaan, zullen aanvaar den. De heer De Brauw (A.R.) meende dat Ged. Staten door de aanneming der motie geenszins gebonden waren om de thans voorgestelde subsidies voor te dragen. To gen de motie hebben zich zeer vele leden uitgesproken en het is slechts aan toeval- liee omstandigheden te danken geweest, dat zij werd aangenomen, zoodat Ged. Staten deze uitspraak volstrekt niet als een van de meerderheid der Prov. Staten behoefden te beschouwen. De heer Hoffman (R.-K.) sloot zich aan bij het betoog vin den üeer De Brauw, cn zou tegen de subsidies stemmen.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1