Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. STADSNIEUWS. DE STORM Vereenigde Staten over tijd. Eenige Ame- rikaanscke vliegtuigen zijn Zondagmorgen naar de grens van Texas vertrokken om Lindbergh te zoeken, daar men gelooft, dat hij nabij de grens een noodlanding heeft moeten maken. INGEZONDEN STUKKEN Weldadigheidspostzegeis en prentbrief kaarten. Voor de vijfde maal zullen ditmaal van 10 December tot 10 Januari z.g. welda digheidpostzegels en briefkaarten vanwege de Posterijen worden verkocht. Over heel 't land zijn er comité's, die zich beijveren om den verkoop daarvan te bevorderen. Dit is een gelegenheid, om langs heel eenvoudigen weg het prachtige werk der weldadigheid te steunen. Meer dan 300 vereenigingen ontvangen hierdoor een niet onbelangrijke bijdrage. Bedroeg de op brengst 't eerste jaar 56.000 hot vorige jaar was dit al gestegen tot 116.000. Zou 't zoo onmogelijk zijn, om ditmaal de twee ton te halen? Weet men. dat in ons land meer dan 1000 achterlijke idiote kinderen worden verpleegd in gesticht-en en gezinnen? Herstellingsoorden en vacantiekolonies laten ruim 10.000 kinderen genieten van de sterkende buitenlucht, waardoor deze bleekneuzen frisch. gezond en blij weer naar huis gaan. Wie zal ze tellen de stak kers, die blind zijn, doof, doofstom of op andere wijze gebrekkig Ook dezen worden in instituten en scholen met groote zorg en eindeloos geduld opgeleid tot nuttige leden der maatschapnij. En dan onze opvoedings gestichten, doorgangshuizen en toevluch- ten. waar zeker 25 a 30.000 kinderen een onderdak vinden. Hoe groot T terrein is, dat de weldadig heid bestrijkt, is eigenlijk haast niet aan te geven. Welnu! aan al deze kinderen komt de opbrengst ten goede van de weldadig heidspostzegeis en briefkaart-en, die ook nu weer vei kocht zullen worden. In Leiden werden gesteund: 't tehuis voor arme verzwakte kinderen, de vereeni- ging tot steun, liefdewerk voor kinderbe scherming, Zitavereeniging, Diaconie der Hervormde gemeente (Kinderhuis Voor dorp), Centr. Isr. Wees- en Doorgangshus. St.. Josepbushuis, St. Gerardus Majella Ge sticht de Voorzienigheid, R. K. Par Arm bestuur en Weeshuis der Ver. Chr. Jeugd- hulp. De postzegels worden verkocht in vier verschillende waarden, n.l. van 1 1/2, 5, 7 1/2 en 12 1/2 die successievelijk verkocht worden voor 2 1/2. 8. 10 en 16 cent. Een sene briefkaarten, «en getale van 6. kost 0.35. ook te verkrijgen in verschillende winkels. De postzegels en kaarten zijn te koop aan alle postkantoren, ook in een kiosk, die geplaatst wordt in de hal van het Leidsche postkantoor. Ze blijven steeds geldig, ook voor hel buitenland. Een ieaer doe iets en werke zoo mede aan dit maatschappelijke werk, dat aan duizenden zwakke en ongelukkige kinderen ten goede komt. Het comité voor Leiden e.o. Ds. Joh W. Groot Enzerink. Witte Sin gel 10'-' Voorzitter; Mej. H. de Bléeourt; Mej. M. Can; Mej. D Coebergh; H. J. Cohon. Mevrouw Fliehe; F. H. van der Horst; B. G. M. Hueber; H Lombert; J. O. M. Pieck, Mevrouw M. RauwsLaats. Leidsche Straatweg 4. 2e secretaresse: Mevr. C. Smitsde Wit, Bilderdijkstraat 3, le secretaresse: Mr. P. A. van Tooren- burg; J. Visser; J. M. Vos; Mej. M. S. van Ysselsteijn. allen te Leiden. Mej. van Griethuyzen. Oegstgeest; K. Brug. Leiderdorp: G. Kwint, Koudekerk; J. Vieveer., Voorschoten; Ds. Voors Al- phen; Mevrouw Schokking—Metelerkamp. Katwijk; Mevrouw ScholvinckKolfscho ten Warmend; Mevrouw Colijn, Boskoop; Mevrouw Moerlands—Sassen, Boskoop; Mevr. v. HaaftenWinkel, Noordwiik- Binnen. KATWIJK .AAN DEN RIJN. Liturgie. Wij willen de aandacht ves tigen op een advertentie van den heer G. v. d. Nouweland, betreffende de aanbie ding van Misbceken. Voor wie zulks nog met zouden weten willen we even meedee- len, dat men met een dergelijk Misboek op de meest practische wijze beschikt over de trouw vertaalde Liturgische teksten van alle Missen en Vespers die 's Zondags of op een der geboden feestdagen kunnen voorkomen. Het streven moet zijn: allen in het bezit van een Misboek. Vandaar durven we ook deze aanbeveling schrijven. NOORDWIJK. ZWABE UITSLAANDE BRAND. Gisteravond te ongeveer half twaalf ont dekte men een zware uitslaande brand in pension *Zeo en Duin", staande op de Zuid-Boulevard en bewoond door de fa milie G. M. De bewoners, die zich nog niet te bed hadden begeven, doordat een serre van het huis het door het stormweer hard te verduren had. Mevr. M. bevondt zich in de slaapkamer der kinderen, terwijl do heer M. even naar de serre ging kijken, na-m men een brandlucht waar. Gekomen in het voorgedeelte, kwamen reeds dikke rookwolken hen tegemoet en moesten zij ijlings de vlucht nemen de twee kinderen in hun nachtgewaad. Spoedig was de mo tor-brandspuit gearriveerd, doch huizen hoog sloegen de vlammen uit het gebouw, een geweldige vonkenregen uitstrooiend, en al gaf men spoedig met twee stralen wa ter, het was onbegonnen werd met den stormwind uit zee. Het groote gebouw brandde dan ook in een tweetal uren ge heel uit en er bleef niets dan een puinhoop over. Het mag een geluk genoemd worden, dat de duinen door de regens zeer-nat wa ren en het- gebouw alleen stond, anders was met deze stormwind de ramp niet te overzien zijn geweest. OEGSTGEEST. BRAND IN „VOORGEEST". Een houten loods afgebrand. Kranig blusschingswerk van bet porsoneel. Gistermiddag om half twee werd brand gealarmeerd, die was uitgebroken op het terrein van de aan de gemeente Leiden, toebehoorendo gestichten voor Krankzin nigen en jeugdige idioten Endegeest en Voorgeest. Ons werd medegedeeld, dat de brand zou zijn ontstaan in de keuken van het gesticht Endegeest. Dit bericht- deed ons aanvankelijk denken aan een zwaren brand, gezien het feit, dat de felle storm het vuur in hevige mate zou kun^n aan wakkeren. Bij onze komst op het- terrein bleek dit vermoeden ongegrond, want- de brand was uitgebroken in een directiekeet, die staat op het terrein va-n Voorgc****", en welke gebruikt was bij het bouw*"' *~an de keuken en het broederhuis en was blij ven staan. Zusters, die aan tafel zaten, bemerkten omstreeks half twee. dat de houten loods in brand stond en aangewakkerd door den stormwind, laaiden de vlammen spoe dig ho.og op. Onmiddellijk werden de brandweren van Oegstgeest en Leiden gewaarschuwd, maar intusschen werden de eigen brand- bluschmiddelen ter hand genomen. De zusters en broeders wij ver den zich als om strijd bij het aankoppelen van slan gen en spoedig werd met zes stralen wa ter gegeven. Het vuur, dat tegen den wind inkroop, was daardoor spoedig ge stuit, terwijl een in de nabijheid sta-anu paviljoen, waar de door jeugdige idioten vervaardigde werkstukken gereed lagen voor de tentoonstelling, die morgen ge opend wordt, werd nat gehouden. In een goed half uur was het gevaar geweken. He brandweer van Oegstgeest, noch die van Leiden behoefde dienst te doen. De loods, die 25 Meter lang en 8 Meter breed is, is op enkele meters na afge brand. Het bericht had talloos vele menschen naar de gestichten gelokt. Uit Oegst geest zoowel als Leiden waren velen op het uitrukken der brandspuiten uitgeloo- pen. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den heer v. Griethuyzen, burgemees ter van Oegstgeest en eenige raadsleden- commissarissen der gestichten uit Leiden. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid te noemen. Vermoed wordt echter, dat er (het was bezoekuur) een verpleegde of een bezoeker bij het schui len voor een regenbui een brandende lu cifer of een brandende sigaar heeft weg geworpen, waardoor de brand is ont staan. VOORSCHOTEN. Correspondentie. Het door ons ge plaatste verslagje van de begrafenis en uit vaart van den lieer D. Varkevisser z. g. was niet- van onzen correspondent. WARMOND. De Warmondsche Fanfare. Onder groote belangstelling gaf do Muziekver- eeniging ..de Warmondsche Fanfare" Vrij dagavond haar 15e winteruitvoering in ho tel „de Stad Rome" alhier. Onder leiding van den heer Bolderdijk, den bekwamen directeur der vereeniging, werd het programma geopend met No. 1 van het programma „Marche Heroique". Hierna nam de voorzitter, de heer Berg man, het woord. Hij heette de aanwezigen welkom en bracht een woord van harteiij- ken dank aan de donateurs en kunstlieven de leden die door hun geldelijke bijdrage de vereeniging in de gelegenheid gesteld hebben een drietal nieuwe instrumenten aan te koopen. Speciaal heette spr. welkom den heer S. Baron van Heemstra, die voor deze uitvoering speciaal van Bussum was gekomen om als Beschermheer van de ver eeniging tegenwoordig te kunnen zijn. Ook de aanwezigheid van den heer Bur gemeester toont, zegt spr. dat hij als altijd medeleeft met zijn ingezetenen. Hierna richtte spr. het woord tot Nota ris P. H. Romeijn, die op de vergadering der werkende leden met algemeene stem men tot eere-voorzitter was gekozen en spr. en met hem de leden zijn dankbaar, dat hij deze functie aanvaard heeft. Nog, memoreerde de spreker het succes waarmede de fanfare aan het concours te Maassluis heeft deelgenomen, wat voor een zeer groot- gedeelte te danken was aan den eminenten directeur, den heer Bolderdijk. Namens de vereeniging bood spr. hem een fraaie staande klok aan. Nadat- deze me- dedeeling met applaus was begroet, aan vaardde de heer Bolderdijk het geschenk onder een geestig speechje Nadat door den Beschermheer de zilveren lauwerkrans, be haald te Maassluis, aan het vaandel was gehecht, sprak deze als volgt: Het is mij een groot genoegen wederom eeD uitvoering van de fanfare te kunnen bijwonen, waarbij de gewoonte getrouw de zaal weder etampvol was. goede muziek werd ten gehoore gebracht, den directeur een cadeau werd aangeboden en onder be kwame leiding een aardig tooneelstuk ten gehoore gebracht zou worden. Onder de 15 prijzen, zegt spr., die het vaandel sieren, zijn vele eerste en tweede, doch dat thans een derde prijs aangehecht moet worden, doet aan de praestatie niets af. daar deze behaald is m de hoogste afdeeling. De heer Romeijn bracht allen die tot zijn benoeming als eere-voorzitter hadden me degewerkt hartelijk dank. Spr. zegt deze benoeming gaarne sanvaard te hebben omdat de vereeniging hem steeds sympa thiek geweest, is. Onder aandachtig gehoor werden nu de 6 muzieknummers uitgevoerd, waaronder vooral no. 5 Antigone" veel bijval oogstte. Na de pauze kwam de afdeeling ,Too- neel" op de planken met het blijspel „Tante Erna's laatste wil". Het stuk werd vlot ge speeld en de verschillende verwikkelingen wekten dikwijls de lachlust op en aan het einde bewees een daverend applaus dat zoowel stuk als spel zeer in den smaak waren gevallen. De eere-voorzitter bracht een woord van hartélijken dank aan allen die aan dezen genotvollen avond hadden medegewerkt en bood de dames tooneelspeelsters bloemen aan voor hunne verleende medewerking. Hierna ging men voldaan uiteen, in de hoop dat de Warmondsche fanfare haar uitvoeringen zou vermeerderen. Te water. Gisteravond is de heer Uitenbogoard alhier met paard en wa genvan de Kwaakbrug te water gere den, tengevolge van het breken van een moer aan de wagen Met veel moeite wist de heer U zichzelf te redden en daarna met behulp der omwoneners het paard uit het water to krijgen. ALPHEN AAN DEN RIJN Toonec!. Gisteravond gaf de R. K. T. „Ons Tooneel" in de St. Josephzaal de eer ste opvoering van het zeer spannend dra ma „Zijn jongen", over welker strekking we Vrijdag j.l. reeds een en ander mede deelden. De versehi'lende rollen waren ook nu weer bij de dillettanten van „Ons Too neel" in geede handen, zoodat de vertol- ijking van dit inderdaad mooie tooneelstuk zeer tot zijn recht kwam. Het overige deel des avonds werd aangevuld door een één- bedrijvige klucht, getiteld „De moord", die bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. 't Was een alleszins geslaagde tooneel- avend. Aanrijding. Zekere C. K. v. E. werd Zaterda - 'dag in de Prins Hendrikstraat aangereden door een vrachtauto, geladen met vee. v. E. werd over de straat geslin gerd, doch kwam er zelf goed af. Aan zijn kleeren werd voor een waarde van f 40 be schadigd. Hoewel de auto» doorreed, mocht het aan de politie gelukken, den bestuur der. die afkomstig bleek uit Delft, te pak ken te krijgen. Personalia. Onze plaatsgenoot J. v. Dam komt voor op de liist van 'Ned.-Tnd. verlofgangers als orièer-luitenant der Mil. administratie. Geboren: Jannigje, d. van J. Ver- duijn en G. Verbeek. Magdalena, d. van 0. v. d. Meent M. do Bruyn. Wil- helmina, cl. van R. de Leeuw en M. Sclireu- der. ITendrika Neeltje. d. van D. Hoop en W. Wiegman. Rochus Adrianus, z. van Tt. v. Leeuwen en E. M. v. d. Berk. Evcrdina Paulina d. van E. D Bergers en N. Diflo. Kuinero, d. van J. van Deu ren en E. van der Hoorn. Gesina, d. van P. C. Bouthoorn en M. Kwant. Overleden: J. Zondag, wedr. van J. G. van Kuilenburg, 80 j. (overl. te Hazers- woude). W. G. F. van Leeuwen, wedr. van M. van Arkel, 83 j. J. van Kessel, echtgen. van A. van Vliet, 66 j. (overl. te Sassenheim).C. Turkenburg, SO j. G. Verkerk, wedr. van J. Jongeneel, S4 j. Gehuwd: G. Baas, 52 j. A. M. Hoo- geboom. 53 j. P. M. Hcogervorèt, 24 j. en C. C. Hijman, 23 j. De storm. Gelukkig heeft de storm der laatste da gen hier geen ongelukken veroorzaakt. Met het oog op de veiligheid van het ver keer is gisteravond door gemeentewerk lieden in het v. d. Werfpark een boom om gekapt. Van het perceel van den heer L. aan de Breestraat is een gedeelte van het dag weggewaaid. Aan den Oude Rijn 130 is een schoorsteen afgewaaid. Betere treinverbinding LeidenUtrecht Naar wij vernemen, zal met de a.s. zo- rnerdienstregeling een belangrijke uitbrei ding plaats hebben in den treinenloop op de lijn LeidenUtrecht. Er zullen eenige doorgaande nieuwe sneltreinen worden ingelegd. Ook zal er beter materiaal voor deze lijn komen. De dric-assige rijtuigen zullen door vier-assige, doorgaande rijtui gen worden vervangen. Reddingsbrigade. Bij de laatst gehouden inspectie van het reddingsmateriaal is gebleken, dat wederom niet minder dan 14 reddingsha ken beschadigd, gebroken of geheel weg waren. Zelfs enkele beugels, dienende om de haken op te hangen (deze beugels zijn met moeren aan de hekken bevestigd) waren verdwenen. Van 6 reddingskastjes waren de ruitjes gebroken, 3 reddingslijnen waren verdwenen, terwijl de politie of het ha venpersoneel zich over 3 lijnen ontfermd had. De schandelijke vernielzucht heeft er toe geleid, dat op een paar punten geen reddingshaken meer kan worden aange bracht. Met toestemming van Wethouder Mr. Tepe, zullen aan ale scholen wandkaar ten gezonden worden, waarop zal staan te lezen een aansporing om het reddings materiaal te beschermen. Een fantast Door de politie werd Zaterdagavond een man aangehouden, die op een rijwiel zonder licht reed. Bij zijn aanhouding sprak de man niet verstaanbare woor den, w.o. meermalen Barcelona voorkvïam Aan het bureau gebracht werd het onder zoek voortgezet en bleek hij goed Fransch Duitsch en Engelsch te spreken. Hij gaf op te zijn de 26-jarige J. L. Princino, go- boren to Born, dat volgens hem in Spanje moest liggen en woonachtig te Barcelona. De politie geloofde weinig van hetgeen de jongeman verteldeHij zag er zoo echt Hollandsch uit en het gevolg was, dat hij voorloopig opgeborgen werd, het geen tenslotte succes had, want gister morgen te 11 uur verklaarde de fantast een ónvervalscht Amsterdammer te zijn, van beroep makelaar. Zulks bleek bij on derzoek inderdaad juist. Tegen den jongen man werd daarop proces-verbaal opgemaakt. Aan de gevolgen overleden. Zooals wij Zaterdag meldden is Vrij dagavond de 63-jarige G. B.. in beschon ken toestand aan den Zoeterwoudschen Singel te water geraakt en da- uit ge red. Gisteren is hij evenwel, vermoedelijk door ernstige 'longontsteking aan de ge volgen overleden. De alhier tot arts bevorderde semi- arts G. C. Geel is bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e kl. bij den ge neeskundigen dienst van het leger hier te lande. In den ouderdom van 58 jaren is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag alhier plotseling overleden de lieer J. Schippers, vroeger custos van het college gebouw in de Kloksteeg en later, tot aan hot vo rig jaar, custos van de Loidsche Univer siteit. Zaterdagavond is de 24-jarige T. P., wonend aan den Haagweg, voor café Zo- merzorg op den Stationsweg, door een motor aangereden, bestuurd door dr. D. Dc jongen bekwam een verwonding boven het rechteroog en werd naar de ouder lijke woning vervoerd. Gehouden .verkonping in het Notaris huis alhier op Vrijdag ten overstaan van B. H. Stumpel Notaris alhier Breestraat 175, kooper C. L. van Dam qq voor f 20800, Jan vossen steeg 67. J. Geluk qq voor 6S00, Van der Werfstraat 20, 20a en 22, J. Ivret qq voor f 10275. M. G. Bon Notaris alhier Van Duivenvoordestraat 75 te Oegstgeest, P. J. van T)am qq voor f 6500 Lammermarkt 11, F. Brongers voor 1110. BIOSCOPEN Trianon. Voor de pauze „de Wevers" van Gerhart Hauptmann. Het is een film van bittere armoede en opstandigheid. Een opstandig heid die in het begin en de eerste helft der vorige eeuw geheel Europa in beroering bracht. Het begin van de 19e eeuw ken merkte zich door de groote technische uit vindingen. Denken we alleen maar aan de namen Watt. Fulton en .Stephenson, uit vinder van de stoommachine, stoomboot en locomotief. De uitvindingen hoe ghod ze ook waren, hadden echter een schaduw zijde. Zij waren de oorzaak van het moder ne verschijnsel der werkeloosheid. De ma chine begon den arbeider te verdringen en de arbeider begon zich tegen de machine en dcszelfs höeren te verzetten. Het peil van de arbeider was in dien tijd verre van rooskleurig. Er werden groote onrecht vaardigheden aan den werkman bedreven. Het dramatische werk van Hauptmann, waarnaar de film gemaakt is, speelt om streeks 1S40 in een plaatsje in Silezië. Bij de verfilming van dit litteraire kunstwerk is de Ufa er in geslaagd een filmisch dra ma te vervaardigen, dat vrijwel gelijkwaar dig is aan het origineel. Aan de elementai re eisch, dat filmkunst vooral bewegings kunst is wordt inwvele opzichten voldaan. Er is een felheid van handeling van het be gin tot het einde. In deze film worden har de dingen gezegd, wat ons niet behoeft te verbazen, nademaal het leven van deze wevers zoo hard was. Honger was het dreigende spook, het welk deze armzalige, werkers meedoogen- loos achtervolgde. Was het dan wonder dat er langzamerhand iets verhardde in de zielen van deze menschen, dat er een stemming van verbittering kwam. die zich ontladen moest, en die zich ook inderdaad ontlaadde boven het hoofd van de hard vochtige fabrikant Dreissiger /Paul Wege ner) met alle gevolgen van dien. Werden elder bijv. in Encreland de op roerige bewegingen der arbeiders met wreedheid onderdrukt, met nietminder doortastendheid wordt hier de oprocrigen aan het verstand gebracht, dat zij door de vernieling van het fabrikantenhuis met de wet in conflict zijn gekomen. Het ge vecht op het marktplein, wat overigens een zwak moment is in deze film, eindigt met een terugtrekken der militairen. Hier mede is ook de geschiedenis ten einde. Het slot is tamelijk abrupt. V/ij zien geen oplossing van het conflict, wat niet ver wonderlijk is, daar deze oplossing eerst vele jaren later gegeven kon worden, zij hot dan nog slechts ten decle. Voor do tekst van deze rolprent heeft men de ver taling van Nico v. Suchtelen gebruikt. Dit was een zeer goede gedachte, want hier door werd de indruk van het geziene niet verstoord, zooals dat bij vele films maar altcvaak het geval is. Na de pauze zien we Harry Liecltke in „De Bedelstudent" bewerkt (en gemoder niseerd) naar de operette van Millöcker. Het spel van genoemde lieer is van zekere frivoliteit niet vrij te pleiten. Zooals in de meeste van zijn films wordt er weer lustig op het onverslijtbare stramien der liefde Agenda LEIDEN. Donderdag Wetenschappelijke voordracht over het katholicisme door prof. P. J. Verhaar Academiegebouw, Bapenburg 73. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Nov. a.s. tot en met Zondag 2 De. c,e m b e r waargenomen door de apotheek van den heer W. P e 1 le Kort Rapen burg 12, t e 1 f. 594. INGEZONDEN MEDEDEELING. geborduurd. Voorbehoud voor volwassenen is zeer zeker gewenscht. Luxor. Het hoofdnummer van deze week is een zeer aangrijpende geschiedenis van een jongen man, die om een moord, be dreven om ter gerechtigheid wille, ter dood veroordeeld wordt. De groote ac teur Richard Barthelmess vertolkt deze rol op waarlijk meesterlijke wijze. Zelden zagen we zulk spel in zulke moeilijke omstandigheden. Dick Elkins, zoo heet de jongen, is lid van een bende drank smokkelaars. Hij weet niets van zijn af komst, noch wie zijn vader en moeder zijn. Als bij een twist de leider der bende, Buck Gordon, zijn tegenstander neer schiet, verklaart hij, dat de gouverneur hem niets zal doen. Het blijkt clan, dat Buck vroeger met de vrouw van den gou verneur omgang heeft gehad en dat Dick hun zoon is. In liet nauw gedreven door n vader, om zijn moeder in moeilijkhe den te brengen, schiet de jongen in zijn vertwijfeling zijn vader neer. Hii wordt ter dood veroordeeld en we zien hem te rug in de gevangenis, waar hij tot het einde toe weigert te zeggen, wie het is, die hij wil beschermen. De gouverneur en zijn vrouw voelen zich tot den jongen aangetrokken en als door een wonder ont komt hij aan den strop. De eerste hoofdfilm geeft de geschie denis weer -van een meisje, dat door haar stiefmoeder veracht en tenslotte door haar vader miskend, zich een nieuwen le vensweg zoekt in Amerika, waarheen zo met een leuken boy is vertrokken. Als zij terugkomen, wil haar vader niets meer van haar weten, doch als zijn tweede, vrouw hem verlaat, ziet hij in, dat hij zijn kind verkeerd beoordeeld heeft. In het programma een aardig Sin- torklaas-bezoek bij de firma Martens aan de Haarlemerstraat. Om liet toon eel nf ógramm a maken we deze week ernstig voorbehoud voor l wassenen. DIJK LAN^S PFN OUr^Nl MAAS DOORGEBROKEN. Verschillende polders ondergeloopen. Woningen tot het clak onder water. Dorpen worden ontruimd. Uit. Ridderkerk wordt gemeld: De buitendijk langs de Oude Maas is tussehen Barerdreeht en Roon doorgebro ken over een lengte van 100 Meter. De geheele polder vanaf Heer Jansdam tot het dorp Roon is volgeloopen. Vele woningen staan tot aan het dak in het water. Er is veel vee verdronken. Allo broeikassen zijn vernield. Het water be dreigt den dijk, die het dorp Barendreclit beschermt. Hier hebben de bewoners reeds alles in veiligheid gebracht, 't Verkeer van de Rotterdamsehe Tramweg-Mij. is ge stremd. Het station Middelwijk staat ge heel onder water. Het geheele dorp Put- tershoek is in den afgeloopen nacht onder water geloopen. Bootjes varen door het dorp. Te Bidderkerk hebben alle beworwns langs den Rijndijk, langs de Nieuwe Maas en langs de Noord en in de daarbuiten ge legen polders in den afgeloopen nacht huil lijf en goed in veiligheid gebracht. De nol- der Kerkoorden is volgeloopen. De Mui zenkade is ovc-rstroomd. Als gevolg daar van is er veel water in de polders Don- ke.rioot en Woude. Men vreest evenals in 1916 een door braak. Ook de staalfabriek der firma Bak ker en Co. wordt ernstig bedreigd. Gedu rende den nacht is dc geheele bevolking op den dijk geweest. HOOG WATER TE DORDRECHT. Storing in de electrische centrale. De omgeving zonder stroom. De storm heeft te Dordrecht hoog water veroorzaakt, hooger dan sinds 1916 het ge- val is goweest. Hedenmorgen te 3.45 uur bereikte het water een hoogte van 3.27 boven A. P. In 1916 was de hoogste stand 3.43 M. Ten gevolge van het hooge water is de geheele stad tussehen de Merwede en de Oude Maas en begrensd door den N> u1- derdijk, don Rietdijk, de Voorstr."r io Prinsessestraat en den Zuidweg o n- ter geloopen. Honderden kelders g- gelegen woningen werden overstr n de electrische centraio, die aan <3~ t- derdijk ligt, ontstond kostsluiting. er door werden alle omliggende gemcer. lie van Dordrecht stroom betrekken, va; ec- triciteit verstoken. De storing duurde van 2—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2