Uit de Rijnstreek. Bond van land- en tuinarbeiders om bij eventueelo noodig zijnde losse werkkrach ten eerst werklooze georganiseerde arbei ders aan te stellen. B. en W. stellen voor de vereemging mede te deelen, dat zooveel mogelijk daarmee rekening zal worden ge houden. De heer Uitenboogaard vraagt waarom de georganiseerden moeten voorgaan. De Voorz. zet duidelijk uiteen waarom georga niseerden eerste rechten hebben, behoudens enkele uitzonderingen, voor die werkloozen, die om principieele reden niet; georgani seerd zijn. Dr. Varenkamp en de heer v. Breda sluiten zich bij den Voorz. aan, waar- ,na het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Eenige comptabiliteitsbesluiten werden zonder commentaar genomen. De pensioengrondslag van veldwachter Van der Aar werd overeenkomstig zijn pe riodieke salarisverhooging met alg. st. vast gesteld op 2015. Van de Chr. H. B. S. te Leiden was ver zoek ingekomen om een subsidie van 1628.91 over 1926. B. en W. stellen voor die subsidie te verleenen, wat met alg. stemmen werd goedgekeurd. Bij 'punt 4 der agenda stellen B. en W. voor te benoemen tot personeel voor ver volgonderwijs aan den Morsch den heer J. van Noord en mej. Konijnenburg. Goedge keurd. Het kohier vervolgonderwijs Nov. Dec. 1928 werd zonder besprekingen vast- gesteld. Verzoek A. Lammens om dispen satie art. 35 der Bouwverordening, d. i. om afwijking der bepaalde grootte voor nood uitgang, omdat het te bouwen perceel aan den Terweeweg een hoekpand is. Wordt met alg. st. toegestaan. Vaststelling begrooting 1929. De Voorz. doet voorlezing van het rap- port door de begrootingscommissie uitge bracht. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden en wordt tot behandeling der afzonderlijke posten overgegaan. Begonnen wordt bij de uitgaven. Bij volgn. 65 vraagt dr. Varenkamp inlichtingen en informeert wie de bodediensten verrichten. De Voorz. antwoordt, dat dit door de veldwachters wordt gedaan en omdat de diensten nogal uitgebreid zijn geworden is een vergoeding gerechtvaardigd. Dr. Varenkamp kan zich hiermede vereenigen. De heer Uitenboo gaard zou de vergoeding inplaats van 150 op 450 willen gebracht zien. De Voorz. be strijdt den heer Uitenboogaard. Het sala ris der veldwachter is zoo geregeld, dat ook bodediensten daarvoor moeten worden ver richt en als buitengewone praestaties willen B. en W. voor die bodediensten een kleine vergoeding geven. De heer Bakker sluit zich bij den Voorz. aan. De heer Uitenboo gaard handhaaft zijn voorstel, hetwelk met 9 st. tegen wordt verworpen. Bij punt 112 bepleit de heer den Ouden uitbreiding der verlichting. De Voorz. ant woordt dat regelmatig daartoe wordt over gegaan. Volgn. 121. Subsidie Burgerwacht. De be grootingscommissie stelt voor die post van 1250 terug te brengen tot 750. De Voorz. verwijst naar het bij den aanvang der ver gadering voorgelezen jaarverslag en rap port van den commandant en stelt voor dit punt verder in geheime zitting te bespreken Na heropening brengt de Voorz. het voor stel van B, en W. in stemming, hetwelk wordt aangenomen met 74 stemmen; die van de heeren -Paardekooper, Balier, Uitenboogaard en Varenkamp. Punt 148. Jaarwedde werklieden der ge meente. De heer den Ouden verdedigt de vrije Zaterdagmiddag voor gemeentewerk lieden. De Voorz. zegt overweging toe. De heer de Graaf informeert, waarom de los- vaste arbeiders niet overgaan in vasten dienst. Weth. Rubenkamp zegt dat dit in verband staat met de pensioenen. Do heer Paardekooper spreekt de wenscholijkheid uit van uitbreiding van het corps vaste arbeiders. De heer van Breda deelt de mee ning van de heeren de Graaf en Paarde kooper. De Voorz. zegt bespreking met B. en W. toe en zal dan met voorstellen komen Punt 152, onderhoud parken en wegen: Naar aanleiding van de opmerking der be grootingscommissie zegt de Voorz. de slech te toestanden der wegen niet te erkennen. De heer Paardekooper wijst o.m. op Morschweg en Terweeweg,waar de toestand werkelijk niet rooskleurig is. De Voorz. ver dedigt nogmaals het standpunt van B. en W. Do wegen hebben hun voortdurende aandacht en men mag de gemeente niet op te hooge kosten drijven. De heer Uitenboogaard verdedigt het standpunt der begrootingscommissie en wijst speciaal op den Lage Morschweg. De Reer de Graaf informeert of de commissio nog haar aandacht heeft geschonken aan het toezicht op de wegen. De heer Paarde kooper antwoordt, dat de commissie alleen aan B. en W. vraagt of het tozicht wel vol doende is, wat door den Voorz. wordt be vestigd. Do heer den Ouden stelde voor uit te zien naar andere verharding dan tot nu toe het geval is, hetgeen door B. en W. wordt toegezegd. Dr. Varenkamp vraagt verder nog, wat- betreft het toezicht op de wegen, dit punt in geheime zitting to bespreken. De Voorz. vraagt of die bespreking aanleiding zou geven tot verandering der tfljfers, hetgeen dr. Varenkamp ontkennend beantwoord. De Voorz. zou dan verder voort willen gaan, men kan na afloop dan in geheime zitting daarover spreken. Bij de kosten gemeentereiniging vraagt de begrootingscommissie om paarden-trac- tie in te voeren in plaat-s van de dienst doende auto's. De Voorz. acht de afstanden hier veel te groot voor paarden-tractie. Bij de vorige zitting heeft men tot spreker ge zegd, dat hij ouderwetsch is, doch nu zou spreker willen vragen of de heeren nu niet wac te ouderwetsch zijn om weer tot de paarden-tractie terug te willen. De heer Paardekooper wenschte paarden aan te schaffen voor de korte afstanden. De heer den Ouden vindt de kosten voor vuilophaling groot. Spr. is voor vuilovor- brenging en niet voor verbranding en geeft voorbeelden uit andere gemeenten. Dr. Va- renkamp zegt dat do begrootingscommissie de algeheele kosten van gemeentereiniging te hoog vind en daarom aan B. en W. vra gen te onderzoeken of het niet op goedkoo- pere wijze kan geschieden. De Voorz. zegt, dat B. en W. met de ge maakte opmerking rekening zullen houden en onderzoek zullen instellen. B. en W. stellen voor aan de R. K. Gei- tenfekvereeniging 25 subsidie te geven. Wordt goedgekeurd. Bij punt 46 bespreekt de begrootingscom missie de wenschelijkheid van verlaging van enkele belastingen en dan invoeren van hondenbelasting en belasting te heffen op publieke vermakelijkheden. Deze voorstel len werden verdedigt door de heeren Paar dekooper en Varenkamp. De Voorz. zegt, dat in verband met het nieuwe belastingstelsel het moeilijk is om aan het huidige stelsel te tornen en ont raadt dit ten sterkste. Wenscht men los van verlaging der andere belastingen, een hondenbelasting, dan kunnen B. en W. dit overwegen. Do begrooting geeft in inkomsten en uit gaven aan 251909.SS5. De kapitaaldienst inkomsten 548851, uitga ven 5050. Batig saldo 438.51. De Voorz. brengt de begrooting in stem ming Do heer Paardekooper doelt mede, dat de niet-verlaging der burgerwacht-sub sidie voor hem reden geeft om tegen de be grooting te stemmen. De begrooting wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen; die van de heeren Paardekooper, Uitenboo gaard en Varenkamp tegen. Bij de rondvraag vestigt de heer Nijs3en de aandacht- van B. en W. op de verzakkiug van het trottoir nabij Pomona. De Voorz. zegt herstel toe. De Raad ging hierna op verzoek van dr. Varenkamp in geheime zitting over, ter bespreking van: het toezicht op wegen. RIJNSATERWOUDE. GEMEENTERAAD. Een voorstel om 3.00. Ver lichting en bestrating. Het onderhoud van den dorpstoren. De hooge keurioonen. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Do voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden goedge keurd. Aan de orde komt voorloopigo vaststel ling van de gemeenterekening, dienst 1927. De heer Disscldorp, lid dier commissie voor het nazien der rekening, verzoekt het woord en deelt mede, dat zij de ver schillende bescheiden heeft nagezien en met vreugde het batig slot geconstateerd heeft. Spreker wil een ecresaluut aan B. en W. brengen en hoopt dat B. en W. op den ingeslagen weg zullen voort gaan. De Commissie heeft echter gemeend toch nog eenige inlichtingen te moeten vragen, en zou daarom gaarne het woord doen geven aan zijn medelid, den heer van Tol. De lieer van Tol zou gaarne eenige in lichtingen willen hebben omtrent de na volgende posten en wel volgnummer 44 „verlichting en verwarming". Het ver- liruik van het aantal steenkolen en petro leum is buitengewoon groot en wenscht hierover gaarne nadere toelichting. Volg nummer 45 abonnement op het Staatsblad weekbladj enz., wat betreft eenige dag bladen. Volgnummer 54. Verteringen ten behoeve van het bureau van stemopne ming. De kosten van vertering acht de commissie zeer hoog. Volgnummer 69. Kos ten van de ambtswoning van den veld wachter. Hierop is uitgegeven een bedrag van 3 voor een ruit, hoewel besloten was niets aan de veldwachterswoning te doen. Volgnummer 71. Overige uitgaven der Politie een reis per auto naar Schip hol. Volgnummer 75. Onderhoud der lan taarns en verdere kosten van verlichting. Het groot aantal gebroken lampjes trekt de aandacht van de commissie en een reis naar Den Haag per auto, bedragende 19.50. Verdere opmerkingen heeft de commis sie niet. Do voorz. antwoordt, dat spreker naar aanleiding van het uitgebracht rapport wenscht mede te deelen, dat spreker zoo wel als de beide wethouders zeer gevoelig zijn voor de lof hem door den heer Dis seldorp toegezwaaid. Het batig slot is ook te danken aan de extra belasting, die ia 1927 is ingevoerd. B. en W. zullen blijven doorgaan met het streven naar een ernstig beheer. Naar aanleiding van de vragen gesteld door het Commissielid van Tol spijt- het den spr., dat hij vooraf die opmerkingen niet geweten heeft daar het reeds lang ge leden is dat die verschillende uitgaven zijn gebeurd. Wat do brandstoffen betreft moet de commissie niet uit het oog verlie zen, dat meestal zulks over twee dienstja ren loopt. In het voorjaar van dit jaar was nog veel brandstof aanwezig, zoodat in het najaar nog geen nieuwe brandstof fen zijn aangekocht. Er wordt nu nog gestookt met brandstof fen, die in 1927 betaald zijn geworden. Ook wordt een plaatselijk blad gelezen. Wat de autotocht naar Den Haag betreft, hierop wil spreker in eeno openbare vergadering geen mededeeling doen. Wat do reis naar Schiphol betreft was een politiezaak. De vertering van het stembureau betreft twee verkiezingsdagen. Spreker noemt de ver tering niet abnormaal hoog. Wat betreft het veelvuldig breken van lampjes van de electrische straatverlichting vindt hierin zijn oorzaak, dat de straatjeugd een tijd lang is bezig geweest lampen stuk te gooien. De heer Disseldorp verklaart met de toelichting van den voorz. voldaan te zijn. De heer van Tol is nog niet voldaan omtrent de toelichting van de autokosten Don Haag en zou dan gaarne in eeno zitting hierover inlichtingen wen- schen te ontvangen. Wat betreft het be drag van 3 voor een ruit zou spreker niet uit de gemeentekas willen betalen. De voorz. geeft nog feens zijne mee ning te kennen. Do heer van Tol maakt een voorstel er van om het bedrag van 3 van de gemeenterekening af te voe ren. Aangezien niemand dit voorstel on dersteunt, komt het niet in behandeling. Aangezien niemand meer het woord ver langt stelt de voorz. voor de rekening voorloopig vast te stellen en wel; INGEZONDEN MEDEDEELING. De inkomsten van den gewonen dienst op 28262.81 en de uitgaven van den ge wonen dienst op 26890.21, alzoo een ba tig slot van 1372.60. De inkomsten van den kapitaaldienst op 140.32 en de uitgaven op 76.13 al- zoo een batig slot van 64.19. Met vier tegen 1 stem, die van den heer van Tol, wordt de rekening, dienst 1927 voorloopig vastgesteld volgens bovenge noemde cijfers. Thans komt aan de orde vaststelling van de ontwerpbegroot-ing 1929. De voorz. zegt, dat ook hiervoor een commissie is benoemd en vraagt of de commissie een rapport heeft uitgebracht. De heer Compeer zegt namens de com missie de opmerkingen te maken, wanneer de begrooting art-ikolsgewijze behandeld wordt. Bij de post „onderhoud Raadhuis" deelt de voorz. mede, dat de betrokken post met 75 is verhoogd, daar de secretarie behangen moet worden. Wordt met alg. st. aangenomen. Bij de post „onderhoud en aankoop van meubelen voor het Raadhuis" deelt de Voorzitter mede, dat die post met 185 is verhoogd in verband met aankoop van een nieuw ameublement voor de Raadzaal. Hierover vroegen verscheidene leden het woord. Sommige leden waren voor aan koop, anderen niet, die vonden het nog overbodig. Ten slotte wordt met vier te gen drie stemmen besloten een nieuw ameublement aan te koopen. Bij de post abonnement op het Staats blad weekbladen enz. wordt het abonne ment op de Rijnzaterwoudsche courant ge handhaafd. Over hot uitgetrokken bedrag voor ver teringen ten behoeve van het bureau van stemopneming, maken ook enkele leden opmerkingen. Sommige leden vinden het te hoog. Nadat de voorz. hierover eenige toelichting heeft gegeven blijft het uitge trokken bedrag gehandhaafd. Bij de post straatverlichting vraagt de heer Compier het woord en stelt voor do straatverlichting wederom te laten bran den tot elf uur zooals voor eenige jaren terug. De voorzitter juicht dit voorstel toe vooral met het oog van politiezijde be keken. Wanneer de café's om 10 uur slui ten is het gcheele dorp donker. Ook de menschen rhoeten nu om tien uur naar huis als zij van een familiebezoek kom<Vi. De raad besluit met meerderheid van stemmen de straatverlichting met ingang van 1 Januari 1929 tot elf uur 's avonds te laten branden. De post onderhoud van siraten, die mot 250 verhoogd is, maakt een ernstig punt van overweging uit. Verschillende leden voeren hierover het woord, zelfs wil de heer Compeer het bedrag op 500 ramen om de dorpstraat bij gedeelten te vernieu wen. Ten slotte besluit de raad het be drag op 300 te ramen. Wat betreft de post onderhoud van klokken, uurwerken enz. wijst de heer Compeer nog eens op het uurwerk voor de dorpstoren. De voorz. merkt den heer Compeer op, dat hij daarover reeds mededeelingen heeft gedaan in de commissie van onder zoek. Aangezien niemand meer het woord ver langt wordt de begrooting goedgekeurd en vastgesteld op inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst op 24355.38. Do voorz. brengt dank uit aan de com missie van onderzoek. De voorz. deelt nog mede, dat de tijdelijke onderwijzeres aan de openbare lagere school plotseling vrij ernstig ziek is geworden. Door toedoen van den waarnemend Inspecteur van het Lager Onderwijs te Leiden, zijn wij echter direct geholpon aan eene andere leer kracht. Spreker wil van af deze plaats zijn hartelijken dank daarvoor betuigen aan den heer Inspecteur voor zijne snelle me» dewerking. Verder deelt de voorz. mede, dat het verschil tusschon den Minister van Onder wijs en B. en W. nog niet is opgelost.^We- derom is een onderzoek ingesteld naar An dere wachtgeldsters. De Voorz. vraagt of iemand nog het woord verlangt. De heer Compeer wijst op het inwen dige van de dorpstoren en zou die gaarne opgeknapt wonschen te zien. De voorz. zegt, dat zulks allang de aan dacht van B. en W. heeft. Wij zijn reeds in correspondentie geweest met de kerk voogden om in do kosten tot herstel te willen bijdragen, maar hierop is afwij zend beschikt. De heer Compeer zegt toch dat het gemeentebestuur verplicht is de gomeentegebouwen goed te onderhou den. De voorz. zegt, dat volgens den gemeen teopzichter de kosten van herstel zullen bedragen 198. Wil de raad dit bedrag voteeren, dan zullen B. en W. onmiddel lijk de noodige herstellingen laten doen. De raad besluit het bedrag toe te staan. De heer van Tol, vraagt of er al antwoord van het gemeentebestuur van Leiden is ingekomen omtrent verlaging van keur ioonen. De voorz. antwoordt ontkennend. De heer van Tol doet een voorstel om een eigen keuringsdienst in te stellen. De heer Compeer vindt het voorstel zoo ingrijpend, dat het op zijn voorstel terug komt, gedaan in de vorige vergadering om eene commissie in het leven te roepen om deze zaak met B. en W. van Leiden mon deling te gaan bespreken en ook bij Ge deputeerde Staten. Daarna wordt bij stemming uitgemaakt, dat de heeren Visser, van Tol en Dissel dorp zitting zullen nemen in die commis sie. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. HAARLEMMERMEER. ERNSTIGE BRAND. Gisteravond omstreeks half zes ontstond aan don Akerdijk in de Haarlemmermeer brand in het huis bewoond door den schil der C. Schermer. De echtgenoote van den heer Schermer had pannekoeken gebakken en toen haar man voor haar de pan van het fornuis wilde halen, liet hij een der ooren los mot het gevolg, dat de koken de olie in het vuur viel. De vlammen deel den zich direct mede aan het dichtstbij- staande keukenmateriaal. De heer Schermer begaf zich nog naar boven, teneinde een paar dekens te halen om daarmede hot vuur te blusschen, doch •toen hij terug kwam, kon hij het vertrek, dat roeds een en al vuur was, niet meer bereiken. De vrouw had zich door uit het raam te klimmen in veiligheid gesteld. Het vuur greep zeer snel op zich heen. Het. huis brandde geheel af, evenals do bo venverdieping van de naastgelegen woning. Van de inboedel kon niets gered worden. De schade wordt door verzekering ge dekt. NOORDWIJK. Gevonden voorwerpen. 1 poesje (cy- perscho witte pooten en witte borst) X zilveren rozenkrans 1 schildershemd 1 ceintuur van een damesmantel (beige). Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden verstrekt aan het Politie bureau te Noordwijk-Binnen uitsluitend des Zaterdags van 12 tot 1 uur. VOORSCHOTEN. Eucharistische avond. Gisteravond werd op initiatief van den Vrouwenbond in de groote zaal van ons vereenigingsge- bouw een Eucharistische lezing gehouden ter voorberoiding van het Veertig-uren-ge bed, dat Zendag a.s. in onze parochie aan vangt. De Zeereerwaarde heer P. Meyer, pastoor der parochie, opende de bijeen komst met den Christelijken groet en een woord van welkom tot de aanwezigen, en in het bijzonder tot den heer W. van der Voort van 's Gravenhage, den spreker van dezen avond. In eene zoer interessante le zing, afgewisseld met lichtbeelden, betrek king hebbende op de Heilige Eucharistie, zette de heer van der Voort het doel en het groote nut uiteen van den Eucharisiischen Kruistocht en de devotie tot het Heilig Sacrament des Altaars. Het zangkoor en het knapenkoor zong eenige lofzangen tor eere van het H. Sacrament tijdens de pau zen onder leiding van den heer M. Lake- man. Bij het einde van den avond bracht de Zeereerwaarde heer P. Meyer hulde en dank aan den spreker, die met zooveel Godsvrucht, vuur en liefde sprak over het Heilig Sacrament en uitte den wensch dat alle parochianen op de dagen van het toe komstige veertig-uren-gebed zullen commu- niceeren en iederen dag een extra half uur tje in de kerk zullen doorbrengen om Chris tus in do Eucharistie te loven en te dan ken. Brandblusch-apparaat. Gistermiddag had op de losplaats aan de Molenlaan een demonstratie plaats van apparaten van Lens Brandblusch-onderneming Amster dam. Om half vier waren behalve vele be langstellenden op dit terrein aanwezig de zeereerw. heer P. Meyer, pastoor en de eerw heer Th. Lohman, kapelaan der ap- rochie, de heeren D. J. Brinks, opperbrand- meester en A. J. Turion, gem.-opzicliter, terwijl een weinig later de heer E. Vernë- de, burgemeester dezer gemeente, ver scheen. Door een vertegenwoordiger van deze onderneming werd den aanwezigen een Lens, schuim handbrandblusch appa raat getoond en de zeer eenvoudige inwer kingstelling voorgedaan. Geen slaan of bij zondere bewerking, het apparaat wordt van den standaard genomen, kan zoo noo dig vervoerd worden, omkeeren en een flinke straal schuim staat tot uw dienst. Men had een fabrieksvloer nagebootst, ge drenkt met teer, benzine en petroleum en een houtbrand, teer, houtskool, benzine, petroleum enz. Geweldig was de vuurzee, toen het een en ander in brand werd ge stoken, maar slechts enkele tellen of alles was geblusclit. Na afloop liet men ons de schuim vorming in het apparaat zien en deelde men nog mede, dat gedurende vijf jaar na aanschaffing gratis vullingen wor den vor strekt. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Vrijdag 2 November, des namid dags 7 ]/4 uur. Agenda: De in de vergade ring van 29 October 192S nog niet afgehan delde punten. Wetenschappel. Berichten. Bernardus Paludanus. Maandag is de beroemde Medicus-geleer de Dr. Bernardus Paludanus, die in het laatst van de zestiende en in het begin van de zeventiende eeuw te Enkhuizen woonde herdacht. Deze geleerde was niet zoozeer als me dicus bekend dan wel door zijn bezit van waardevolle verzamelingen naturalia, kunstvoorwerpen en etknografica, die hij Agenda LEIDEN. Donderdag Wetenschappelijke a over bet katholicisme i J/K P. J. Verhaar Academ Rapenburg 73. De avond-, nacht- en Zondagdi Apotheken wordt van M a a n d a £/- t o b e r tot en met Zondag 4 b e r waargenomen door de Apotl den heer C. B. D u ij s t e r, N. Rijn 523. INGEZONDEN MEDEDEEL» 'tl jste BIJ VOLMACHT STEMME! st<? Het volgend jaar kan er gesterad ffj bij volmacht. Dat zeggen we heel voorzichtig; riu, gestemd worden. Dus niet: gij kunt bij volmacht men, gij, doorsnee-kiezers. Neen, maar enkele bevoorrechten, vergund is bij volmacht hun stem ign brengen, visschers, handelsreiziger! pers e. d. Dus iedere handelsreiziger, ieder per? Neen, de Wet stelt bepaalde t den. Ten eerste moot de kiezor, die \Je(£r gemachtigde wil gebruik maken, ijd delijk, in ieder geval gedurende 1 Al van bet jaar waarin do stemming i^e ten gevolge van zijn bero werkzaamheden afwezig zijn Ten tweede moet zijn afwezigheid aS( regel telkenmale langer dan clrie duren. Let op de gespatieerde woordei eerste alinea: tengevolge van b< werkzaamhedenpleizierreizigers er dus buiten. ed ?la Op welke wijze zulk een volma; b 1 worden aangevraagd, verneemt men gemeentehuis tusschen 1 October Januari. de lap uit alle deelen van de wereld in jkk< ning' hier ter stede had samengflm a: De uiteenloopenden natuurpien. uit Afrika, Azië en Amerika, die Ou een of ander opzicht als artseöqr konden worden gebruikt, waren w a „Naturaliënkabinet" de aantrek®. I voorwerpen. pi Het Genootschap voor Geschieripkk Genees- Natuur- en Wiskunde te heeft de herdenking van dezen bei burger van Enkhuizen op zich gen( werd daarin bijgestaan door een bestaande uit de heeren J. A. R. oud-burgemeester van Enkliuizen, t-erswijk, voorzitter. D. Brouwer, zen, secretarisG. C. van Balen I Bovencarspel, Dr. F. W. T. Hungf sterdam, Prof. Dr. G. C. Nyhoff. 's-CjDe hage, Dr. Joh. Theunisz. Sneek en de Vries van Doesburgh, Vclp. Maandagmiddag werd dit comité ld bestuur van het Leidsche Genootsci pn nevens een aantal genoodigden te: huize door het Gemeentebestuur T,*et 17: gon. In de Schepenzaal werd door Dr. T. Hunger een gedachtenisrede uit ken. Door den redenaar werd mede? dat Bernard Paludanus, onder naam hij algemeen bekend was, ei heette Berend ten Broecke, van wil een levensschets gaf. In het tweede gedeelte van zijn zette Dr. Hunger uiteen, dat deze gi zijn roem te danken had aan zijl melingen. Dat was ook de reden aangezocht werd naar Leiden te koi Achttien jaren na zijn dood hebb erfgenamen de verzamelingen aan hertog Frederik III van Slee Holstein, die ze inlijfde in zijn Gotto! kunstkamer en waardoor zij voor gi ons land verloren gingen. Na deze toegejuichte rede had bieding plaats van het geschilder: tret aan het gemeentebestuur. D' burgemeester, de heer J. A. R. voerde daarbij het woord als voorzit commissie. Het portret is een reproductie w het origineel zich bevind in het Hals Museum te Haarlem. Voorts werd in do loop van denB door Dr. J. G. de Lint uit 's-Grave:f" als voorzitter van het Genootschap Geschiedenis der Genees-, Natuur- e» kunde een krans gehecht aan het E phium van den geleerde in do Zuid er! i Tenslotte werd de herinnerings-in tie aan den gevel van het Paludant en van den gedenksteen in den gei het Waaggebouw in oogenschcuw Financiën en Oeconorï Noord-Hollandsch Landbouwcreditf Alkmaar. In de gisteren gehouden vorgadorin?^ Commissarissen is besloten op de cumulatief preferente aandeelen een 1 rim-dividend ad. 3 pet. of 30 uit te bl

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2