i rzi:; ii ERBU JIT DE PERS. s* :rk, BINNENLAND. DAMESVESTEN -PULLOVERS Alle soorten BQHTVEtLÉti PARAPLUBES BB ONDERWIJS. Leger en Vloot Uit de Omgeving '8"'lERDE blad DE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 31 OCTOBER 1928 CENB! S. D. A. P .EN DE PACHTEN. iosialisten zijn toch maar altijd de gangmakers! |er dagen hebben we gewezen op de lelijke bluf, door de S. D. A. P. weer idigd op haar landbouwkundig con- A. D. A. P. had gemeend, 't loopt naar Irkiezingen, nu ook eens een land- kongres te moeten houden, leenden eens een ander geluid te laten hooren. ialisatie, medezeggenschap, ontwa- 't zijn afgesleten pasmunton r ze zeggen den menschen ïr „..-er. Jar de S. D. A. P. zou nu eens officieel ioord richten tot de kleine broertjes Indarbeiders. Dat kon geen kwaad, kas nog onontgonnen grond. Een (ouwcongres, dat was zoo iets als het jden van het buskruit. )e Maasbode worden de bluffers fclgt gestraft: denken, dat de eer der uitvinding lartijgenoot v. d. Sluis toekomt, want jocht tenminste 't eerst het woord Oudegeest als internationaal politi- voorzitter voelde wel, dat deze uit- ig van het buskruit heusch niet te 'kwam. erkende, dat de partij wel wat laat, eerst de aandacht ging wijden aan ilangen van landarbeiders en kleine i. Maar de Partij had. 't dan ook een eeuw lang zoo druk gehad met an- laken. ir nu noemde hij de positie van de boeren en landarbeiders een van de jrijkste problemen, ze bevolking is slecht georganiseerd, rdt in het parlement genegeerd", zei ludegeest, behalve natuurlijk door D. A. P." willen", vervolgde Jan Oudegeest ig, „hier de eerste schreden" zetten srstel van dezen misstand, dien wij lang gevoeld hebben, doch die moei- it een oplossing is te brengen." "aar nu waarlijk toch naieve men- die wanen het buskruit te hebben ronden. willen hier de eerste schreden zet- oreerde plechtig Jan Oudegeest op 21 October 1928. arme! Reeds 33 jaar geleden werd t terrein de eerste schrede gezet door eenvoudigen Brabantschen priester, 1 w 3 Berthold, die het buskruit uitvond, ING Gf:een monn^' ^en boerenapostel, Pater ran den Eisen. p. her dan dertig jaar geleden heeft deze 1 (SJbzoldigde propagandist den boeren al >_gd, dat zi] uitgezogen en uitgebuit door sluwe en geslepen handelslie- f jagers, pachters en geldschieters, r dat hij hen vrij zou maken, als zij rzijn woord zouden luisteren. dan dertig jaren heeft pater van 3n zijn woord, zijn leven aan het m der kleine boeren en landarbeiders Yov.l partijgenoot v. d. Sluis misschien piet op school ging, had Pater v. d. I zijn boek over een nieuwe Pachtwet jchreven. d. Eisen heeft niet alleen ge len en geschreven, want dat is vaak al gemakkelijk, maar hij heeft ook loos i/2i :cces ar 1.50,1 0.80, 11.25, 0.65, 1.25, 0.65. 40.000 Katholieke boeren heeft hij geluk en welvaart geschonken, heeft het kneuterboertje verlost vdn Iroeker en de gewetenlooze uitzuigings Rijken van opkoopers en geldschieters, heeft Brabant en Limburg vol gezet lodel-zuivelfabrieken. is de stichter van 250 Boerenleen- ,5 II en de Centrale Boerenleenbank te uc Tdhoven. i boeren kunnen als op hun medebe- l'zen op de geweldige coöperatieve Isgebouwen te Veghel, op de dozij- 'ntrale magazijnen door heel het Zui- Op een centraal fokstation voor l/0flf veeteelt. een Brandassurantie met meer dan ffd millioen verzekerd kapitaal, nog wint de Boerenbond met den ian macht en kracht, dan durft die andere uitvinder van nskruit, partijgenoot v. d. Sluis, de ouwspecialiteit van de S. D. A. P., kg l.L nog zeggen: voor de boeren zijn 1/nfld e.^e en ©Uende de resultaten van een Hg Christelijk bewind. is zelfs Kleerekoper nog te knap af. Brabantsche boeren stichtten v.^ d. twee momumenten, een in zijn ge- edorp, en een in de plaats, waar tuj s en werkte. ïh het monumentum „aere perennius" e dankbaarheid zijn, die onuitwisch- zal blijven voortleven in de harten oeren, wien vrede, geluk en welvaart geschonken door den noesten arbeid lertig jaren van dezen in sociaal-de- tische kringen natuurlijk ongekenden ik. nt toen hij voor enkele jaren te ster- wam, is zijn naam in de socialistische :elf niet genoemd. ïdaar dat de roode heeren van het bouwcongres van 1.1. Zondag nu waar na Bpfaeenden, dat zij bezig waren het bus- j»Un uit te vinden." in ernstige waarschuwing van de R. K. Emigratie-Vereeniging. |R--K. Emigratie-Vereeniging verzoekt aatsing van het navolgende: in zal zich misschien nog herinneren, izo Vereeniging in Maart van dit sene, zij het dan eenigszins bedekte, •chuwmg in de pers heeft geplaatst te- "st plan 4ot stichting eener E.K. Ne- derlandsche Parochie te Plumas (Manito ba) in Canada", zooals het heette. Van dit plan was de heer Cornelis Cox de promo tor, terwijl diens broeder Rev. "William Cox aangewezen was om als pastoor dei- nieuwe parochie op te treden. De R.-K. Emigratie-Vereeniging had des tijds, na van verschillende zijden inlichtin gen te hebben ingewonnen, niet den indruk kunnen krijgen, dat dit plan behoorlijke economische vooruitzichten opende en heeft zich daarom geheel en al afzijdig gehouden van de onderneming. Thans meent zij echter in geweten ver plicht te zijn hare tijdelijke houding te la ten varen en een ernstig woord van waar schuwing te laten hooren. Immers uit nauwkeurige bestudeering dezer zaak en uit talrijke hierover ingeko men inlicht it; gen is haar thans gebleken, dat men hier to doen heeft met een ge wone zakelijke dus absoluut niet belang- looze onderneming tot het werven van emigranten, een „real estate business" en wel en dit maakt deze zaak bijzonder on sympathiek onder religieuze vlag. Onder de leuze „stichting eener Katho lieke Nederlandscho parochie in Canada" heeft de heer Cornelis Cox in het voorjaar 1928 ten slotte 4 gezinnen en 23 ongehuw- den in totaal 48 personen aangewor ven om met hem naar Plumas te trekken. Hoe weinig vertrouwen de Canadeesche Regeering zelf in dit kolonisatie-plan had, blijkt wel uit het feit, dat zij deze men schen 3lechts in Canada wilde toelaten op voorwaarde, dat de Canadeesche Nationale spoorwegen voor hunne plaatsing zouden zorgen, voor zcover de plaatsing te Plumas niet mogelijk zou zijn of den betrokkenen niet zou voldoen. De 4 gezinnen, alsmede eenige ongehuw de emigranten, hebben zich ten slotte te Plumas gevestigd en daar onmiddellijk grond aangekocht van de Great West Life Insurance Company de verzekerings maatschappij, die achter heel deze zaat stond en staat. De rest der emigranten is zonder voldoenden waarborg voor veilig stelling hunner godsdienstige belangen links en rechts verspreid geplaatst, nam ons is verzekerd, verschillenden zelfs door eene Gereformeerde Kolonisatievereeni- ging. Daarenboven zouden er volgens de laatste berichten nog eenigen, die zich aanvankelijk tc Pluma's gevestgid hadden, van daar weër zijn weggetrokken. En ten slotte blijkt ook Rev. William Cox reeds weer uit Plumas te zijn vertrokken en te zijn teruggekeerd naar Zuid-Frankrijk, waar hij het vorige jaar een Fransche pa rochie bestuurde. Uit dit alfes blijkt duidelijk, dat men hier te doen heeft met een onderneming op gewonen zakelijken grondslag d.w.z. met het doel geld te verdienen aan plaat sing van emigranten en dat er met de religieuze vlag is gezwaaid om des te ge makkelijker Katholieke menschen te krij gen. En hiertegen protesteert onze Vereeni ging met de grootste verontwaardiging. De „stichting eener Katholieke Neder- landscho Parochie te Pliunas" is daaren boven nog afgezien van het misbruik ma. ken van het godsdienstig cachet een ko lonisatie-onderneming op totaal ondeugde lijken grondslag, althans beschouwd van de zijde van den emigrant. Deze toch moet bij vestiging onmiddellijk land koopen land, waarvan hij de kwaliteit niet zoo maar kan beoordeelen en waarvan hij de waarde dus ook absoluut niet kan schatten. Daaren boven kent de nieuw aangekomene niets van al wat hij kennen moest, vooraleer hij een eigen bedrijf zou mogen opnemen, noch de wetten en gebruiken van Canada noch de maniei van w.erken, noch de han- delsussances. Het gevaar, dat hij door zijn onkunde duur leergeld moet betalen en het kleine kapitaaltje, dat hij meebrengt, tot den laatslen cent zal verliezen, is dus bijzonder groot. De eenigen, die uit deze en dergelijke transacties een althans oogenblikkelijk voordeel trekken, zijn de landbezitten- de maatschappijen en de tusschenpersonen. Uit berichten, bij onze Vereeniging inge komen, blijkt, dat de heer Cornelis Cox weer naar Nederland is gekomen om te po gen opnieuw een groep Nederlandsche Ka tholieken naar Canada over te brengen. Het schijnt, dat hij thans vooral in de pro vincies Gelderland, Ovrijssel en Limburg emigranten wil gaan werven. Het bovenstaande moge daarom een ern stige waarschuwing zijn- voor allen, die mogelijk reeds met den Heer Cox in verbin ding zijn getreden en die te eeniger tijd door hem zullen worden aangezocht om zich bij de door hem over te brengen groep aan te sluiten. Dreigend conflict bij de N.V. A. Hillen. In een gisteravond te Delft gehouden vergadering van sigarenmakers in dienst van de n.v. A. Hillen Sigaren- en Tabaks fabriek te Delft, hebben de vier organisa ties besloten onder geen enkele voor waarde de aangekondigde loonsverlagihg te aanvaarden. De hoofdbesturen der or ganisaties zullen morgenochtend met de directie der fabriek confereeren en het be sluit van de werklieden mededeelen. In dien de directie haar standpunt niet wij zigt, zullen de werklieden staken, bij welke staking ongeveer 120 personen zullen zijn betrokken. Werktijd in banketbakkerijen. De minister van arbeid, handel en nij verheid, heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in afwijking van het be paalde bij de artikelen 23 en 24 der Ar beidswet 1919: A. door mannen arbeid wordt verricht als volgt: lo. in het tijdvak van 7 tot- en met 17 November 192S gedurende 10 uren per dag onverminderd het met betrekking tot INGEZONDEN MEDEDEELING. 40 a 50 pCt. beneden elke concurrentie HET ffiODEHDlS BREESTRAAT 143 LEIDEN den Zaterdag bepaalde bij artikel 10, tweede lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 en 55 uren per week; 2o. in het tijdvak van 19 tot en met 28 November 1928 gedurende 11 uren per dag en 60 uren per week en zulks onder voorwaarde, dat: a. op dagen, waarop gedurende 10 uren arbeid mag worden verricht, de arbeids tijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags; b. op dagen, waarop gedurende 11 uren arbeid mag worden verricht met uitzon dering van de Zaterdagen de arbeids tijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namid dags; c. op Zaterdagen de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voor middags en 10 uur des namiddags; B. voor jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 19 November tot en met 5 De cember 1928 en bovendien op 22, 24, 29 en 31 December 1928 arbeid wordt verricht gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeids tijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namid dags; een en ander met dien verstande, dat, indien ingevolge het onder A en B. be paalde een arbeider op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verricht, hij in de zelfde week hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags arbeid verricht, hij in dezelfde week hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12 1/2 uur des namiddags geen arbeid mag verrichten. „St.ct." De Leerplicht Op de vragen van den heer Ketelaar betreffende wijziging der Leerplichtwet voor wat .betreft de voorwaarden voor be ëindiging van den leerplicht, antwoordde de Minister van Onderwijs, K. en W., dat hij aanvankelijk een uitspraak van den Hoogen Raad der Nederlanden had wil len afwachten. Bij nader inzien is hij even wel van oordeel, dat het de voorkeur ver dient een wetswijziging te bevorderen. De Dienstplichtwet Bij K. B. is bepaald, dat de wet van 21 Juli 1928 tot wijziging van de Dienstplicht^ wet, met uitzondering van de in art. I van eerstgenoemde wet vermelde wijzigingen van art. 3 en van art. 43, vierde lid, der Dienstplichtwet in werking treedt met in gang van 1 November. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie! Rustig heeft ondergeteekende. Geestelijk Bestuurslid der R. K. Muziekvereeniging „Perosi" afgewacht don tijd, waarop Uwe Redactie het opportuun zou oordeelen, de kwestie van de R. K. Sportorganisatie en „Perosi" in zake de opluistering van den openingstocht der R. K. Sportweek ter ta fel te brengen. Nu echter deze zaak ergens in een hoekje van Uw blad onder „Corres pondentie", hoe goed ook bedoeld eventjes wordt „afgemaakt", meent onder geteekende, niet langer te mogen zwijgen. Het ligt voor de hand, is niet meer dan billijk en natuurlijk, dan dat eene R. K. organisatie, die voor haar doel muziek van eene fanfare noodig heeft, daarvoor de hulp inroept van haar R. K. zusterorganisatie. De organisatoren van de R. K. Sportweek toonden dit te begrijpen, toen zij „Perosi" en „Triumph" daarvoor aanzochten. Nog maals onderstreept, dit is dus een recht van origine, een soort van geboorterecht. Het feit nu, dat eene der beide aange zochte organisaties, om buitengewone rede nen niet in staat is aan de uitnoodiging gevolg te geven, geeft zeker niet het recht om daarom de eigen stedelijke R. K. Ver eeniging nog wel den laatsten avond eventjes een briefje thuis te zenden, dat men dan ook van haar diensten geen ge bruik zal maken. Van zakelijk standpunt is deze geste niet goed te keuren, en van ka tholiek standpunt is de uitnoodiging aan „Werkmans Wilskracht", als zijnde een neutrale organisatie, beslist te veroordee- lcn. De R. K. Sportorganisatie moge beden ken, dat zij even goed van giften en gaven van alle Roomschen moet bestaan, dat zij zelf juist hoog opgeeft van het Bisschoppe lijk voorschrift „alle R. K. sportbeoefe naars in de R. K. organisatie", en dat het minstens onchristelijk is, op dergelijke wijze, in het publiek, aan een R. K. Zus tervereniging een trap te geven. Want daarop komt toch de geheele geschiedenis' neer. En nu kome men niet aan met de boodschap, dat dit niet bedoeld is. Een goed bestuurder moet de gevolgen, bedoeld of niet bedoeld, van zijn handelingen voor zien. Ook mag geen reden zijn, dat. men meende, dat „Perosi" om technische re denen de opdracht niet alleen kon vervul len. Want eersten heeft die meening geen enkele reëele waarde. „Perosi" kan met zijn vijf en dertig man best voor den dag komen en men had zich voor haar prestaties-heusch niet behoeven te schamen. Bovendien mag men toch ook vertrouwen stellen in het Be stuur eener organisatie, dat eventueele leemten toch zelf wel zal aanvullen als dit voor het welslagen der uitvoering noodig blijkt. Evenmin kan men zich verschuilen ach ter een „gebrek aan tijd". Desnoods, als men nu heelemaal niet van „Perosi" ge diend was geweest, had men toch nog een R. K. Fanfare uit de omgeving kunnen in viteeren, waar er meerdere zeer goede zijn. Ik zou dit betreurd hebben om wille van „Perosi", doch van Katholiek standpunt zou daarop geen aanmerking te maken ge weest zijn. En als men soms weer zou mee- nen, dat hiervoor de tijd te kort was, dan dient het Bestuur der R. K. Sportorganisa tie te weten, dat er een Bond van R. K. Fanfarecorpsen in Zuid-Holland bestaat, die zeker met echt-broedrlijken geest zou gezorgd hebben, dat de Roqmsch-Katholieke uitvoerende vereeniging met succes haar taak had kunnen vervullen- Dezelfde tijd, die noodig en voldoende was, om „Werk mans Wilskracht" te inviteeren en zich te doen voorbereiden, zou eveneens voldoende geweest zijn voor eene R. K. Vereeniging. „Perosi" is „maar" een vereeniging van bijna uitsluitend „werkmenschen". Doch ik kan hier openlijk verklaren, dat het zijn door en door Katholieke mannen, voor wie een wensch van den Bisschop, of zelfs van hunnen Geestelijken Bestuurder, een bevel is, en die om hun echt-katholieke opvatting van gehoorzaamheid en volgzaamheid welke ik gaarne ten voorbeeld stel ook aan hoog van den toren blazende R. K. Yereeni- gingen de sympathie van alle Katholie ken, particulieren zoowel als organisaties, ten volle verdient. En daarom wilde ik hier gaarne die opbouwende critiek geven, tegenover de neerhalende behandeling, die deze vereeniging zich ook in het openbaar heeft moeten laten welgevallen. Want vol gens onze Katholiek moraal heiligt nog al tijd het doel de middelen niet. Ten overvloede zij hieraan toegevoegd, dat dit schrijven, zooals wel van zelf spreekt, geenszins afbreuk wil doen aan de geroemde prestaties van „Werkmans Wils kracht". Ten slotte, ter Uwer geruststelling, Mijn heer de Redacteur, zij vermeld, dat ik abso luut niet van plan ben te dezer zake verder polemiek te voeren. Ik achtte het mijn plicht, het ware standpunt ook volgens de opvatting van andere hoogstaande en hooggeplaatste, alleszins tot oordeelen be voegde personen uiteen te zetten, en pu- bliek mijne afkeuring over het gebeurde kenbaar te maken. Met dank voor de plaatsing s.v.p. niet in een hoekje 1 R. M. A. NIEVEEN VAN DIJKUM. Geestelijk Bestuurder van „Perosi" Wij meenen, dat de objectieve uit eenzetting, die wij hebben gegeven van het standpunt der R. K. Sportorganisatie zonder ons part ij te stellen en ondubbelzinnig onze waardeering uitspre kend voor „Perosi" beter verdient dan de kwalificatie „afmaken" En wat de tot oordeelen deskundige inzender be doelt met dat „hoekje" is ons niet duidelijk. 't- Verheugt ons intusschen al hadden wij niet anders verwacht dat onze redactie door den geachten inzender geen verwijt er van wordt gemaakt, dat zij de eerste ingezonden stukken, welke in de hitte van de verontwaardiging nóg warmer van toon waren dan bovenstaand stukje en waartusschen moeilijk een keuze was te doen, zonder gevoeligheden te raken heeft laten liggen, wachtend op een ver klaring als hierboven gegeven. Een opmerking tenslotte nog. Veronder steld, dat de R. K. Sportorganisatie in deze één fout, een ernstige fout heeft ge maakt, dan it' het van Katholiek standpunt bezien verkeerd, om daarom de organi satie als zoodanig neer te halen. En dat ge beurt, helaas, alDe regels van Katholieke moraal, die zijn in acht te nemen bij de be- oordeeling van een persoon, die verkeerd heeft gehandeld, gelden ook voor de be oordeeling van een organisatie, 't Schijnt ons heel erg noodig, dat wij hieraan her inneren. 't Is misschien niet noodig voor de leden van „Perosi". maar wel voor anderen, die ook mee-afkeuren en in hun afkeuring van het gebeurde veel te hoog van den to ren blazen; en wier liefde voor de ka tholieke organisatie daardoor in wel wat vreemd licht komt te staan! Dit is de eerw. inzender natuurlijk met ons eens. Red. KATWIJK. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert a.s. Vrijdag te 7 1/2 uur. De agenda vermeldt e.ra. onderzoek geloofsbrief en be- eediging Raadslid, voorstel verhuur ge meente-eigendommen, voorstel verkoop en uitgifte in erfpacht van grond. Wit-Gele Kruis. Ieder jaar organi seert de Dice. Federatie het Wit-Gele Kruis een „bloempjesdag". Deze dag zal in onze gemeente worden gehouden op 1 Nov. Een keurccrps van lieftallige jongedames stelt zich hiervoor beschikbaar en dan wordt een dergelijke dag, dat is logisch, een succes. De bloempjes zijn dit jaar „schild jes". Dus weer eens wat anders. Een sier lijk schildje, waarmee dus allo Katwijkers op 1 Nov. zullen pronken. NOORDWIJK. De patronaatsmeisjes vieren fees!. Over enkele dagen zal het meisjespatro naat „St. Catharina" tien jaar bestaan. Do patronaatscommissi© heeft gemeend dat dit feit eenigszins feestelijk herdacht moest worden. Daarom zijn er twee feest avonden georganiseerd;, nJ. Maandag en Dinsdag, 5 en 6 November, 's avonds om 8 uur. Maandagavond komen de ouders van de meisjes en enkele andere genoodigden. Op Dinsdagavond verwachten we een groo- te toeloop van parochianen, want we zijn overtuigd, dat er zeer velen belangstellon in het werk wat hier in Noordwijk gedaan wordt voor de vrouwelijke schoolvrije jeugd. De meisjes van het patronaat zullen zelf deze avonden geheel vullen met zang en tooneelspel. Do prijzen der plaatsen zijn:! lste rang 75 cent, 2de rang 50 oent. NOCRDWIJKERHOUT. Boeken voor de Bibliotheek. De al hier verleden jaar opgerichte R. K. Biblio theek vraagt aanvulling van het aantal boeken. Aan de parochianen, die soms nog boeken voor dit doel zouden willen af staan, wordt beleefd verzocht deze zoo spoedig mogelijk te doen bezorgen bij Ka pelaan van Stralen. Velen zal men daar door dan in de gelegenheid stellen de win teravonden genoeglijk en nuttig door te brengen. De Propaganda-club is ook gene gen boeken te komen afhalen aan huis. Even ecu mededeeling is daarvoor vol doende. WARMOND. Raadsvacature. De heer Jos. v. Moor- sel Azn., die benoemd is tot lid van den Raad in de vacature-Heemskerk, heeft zijn' benoeming aangenomen. WASSENAAR. Zeventig jaren. Op 5 November a.s. viert de bekende architect en sierkunste naar Joh. Mutters Jzn. te Wassenaar, villa Berkenhof, zijn zeventigsten verjaardag. De heer Mutters, die o.a. de Nieuwe kerk te Wassenaar heeft ontworpen, is oud voorzitter en eerelid van Arti et Industria© en lid van den Raad van Bestuur van de Academie van Beeldende Kunsten te WOUBRUGGE. Groene Kruis. In de oude Rechtkamer vergaderde do afd. van „Het Groene Kruis" onder voorzitterschap van Dr. L. E. Loth. Een schrijven was ingekomen van; den heer C. Kammeraat, die met het oog op zijn leeftijd niet wenschte als bestuurslid te worden herkozen. De voorz. sprak een woord van waardeeringde heer Kamme raat had vanaf de oprichting zijn krachten aan deze nuttige instelling besteed. De commissio tot nazien der rekening bracht bij merde van den heer M. van Zaal verslag uit; allo stukken waren nauwkeurig nagezien en in orde bevonden. De voorz. dirkt de commissie, waarna den penningm,. onder dank, werd gedéchar- geerd. Na eenige mededeelingen van den pen ningm. wordt aan den secretaris opgedra gen de boden aan te schrijven vóór 1 Octo ber jaarlijks de contributiën aan den pen ningmeester af te dragen, vertrouwende, dat do ltden op tijd aan hun verplichting zullen voldoen en men de boden niet te vergeefs laten loopen. De magazijnmeester, de heer Blom, deed verslag van zijn beheer; 112 stuks van heb materiaal was uitgeleend, waarvan tot he den 93 stuks was terug bezorgd. De com missie tot nazien van inventaris en gebouw deed bij monde van den heer van Zwieten verslag, Op wat hersteld moest worden worden aan de kap van het gebouw, lucht koker enz. werd gewezen, en wat het ma terieel betrof, een woord van lof werd ge bracht aan den magazijnmeester en zijn echtgonootc. De commissie en twee be stuursleden zullen de te maken herstellin gen opnemen en begrooten. Do pemiingni., de heer A. D. Husson Heenk, wordt bij acclamatie herkozen en de heer G. Windhorst gekozen in de plaats van den heer C. Kammeraat. Tot het na zien van Magazijn etc. in 1929 werden be noemd do heeren van Zwieten, F. Blom en B. Boogaard en tot het nazien der rekening in 1929 de heeren M. van Zaal en W. van Teijlingen. Tot afgevaardigde naar de algemeen© vergadering te Rotterdam de heer G. WindhorBt. De hoer L. Tondu brengt ter sprake d© wenschelijkheid en het nut om een lezing te doen houden. Na eenige bespreking wordt uit de „Lijst van Sprekers" gekozen Dr. H. W. van Rhijn van Dordrecht met het onderwerp: „Wat ieder volwassene, vooral ook een vrouw, moet weten van de verpleging van een zieke in huis", met de monstraties. Na de gedane rondvraag, welke evenals de Beschrijvingsbrief geen bizondore be spreking vroeg, sloot de voorz. met dank voor de belangstelling de vergadering. ZOETERMEER-ZEGWAART. Commissaris der Koningin. Door den. heer Commissaris der Koningin in deze provincie wordt Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan deze gemeenten. Bizonderheid. Als oen groot bizon- derheid werd ons medegedeeld, dat door don landbouwer J. P. v. D. aan den Voor weg alhier een voerbiet waa gerooid van 28 pond. Z0ETERMEER. Processen-verbaal. Terzake het loopen over gronden waarover de toegang op blijkbare wijze was verboden, wegens het visschcn zonder de vereischto bescheiden, en vervoeren van onderinaatsche visch, zijn door rijks- en gemeentepolitic eenige per sonen geverbaliseerd.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11