STADSNIEUWS. waarbij *pr. met groot© waarde erin g ge wag maakte van de laatste redevoering, die Prof. Aengenent vóór zijn benoeming tot Bisschop had gehouden op den Katho liekendag te Maastricht, Aan deze mannen was Warmond zulk een opgewekt leven verplicht. En daarmedo wenschte spr. Warmond en het bestuur der kie8vereeniging geluk. Spr. zeide dat hij er meermalen op had gewezen, dat het van de werking der kies- vereeniging zou afhangen of het politiek Katholieke leven zou bloeien. Daarom hulde aan zulk een bestuur. Aan deze vijf en twintig jaren mag dan ook aldus spr., worden teruggedacht met waardeering. Spr. herinnert dan aan den toestand van vijf en twintig jaren geleden, toen wel reeds belangrijke stappen waren gedaan, maar toen bijvoorbeeld het Katli. lager on derwijs zich nog niet in die vrijheid mocht verheugen. Ook het middelbaar 'onderwijs is voor uitgegaan'voor de Katholieken. Hot nijver heidsonderwijs is in die jaren gegroeid en op confessioneelon grondslag gekomen. Er is gekomen Katholiek handelsonderwijs in Tilburg en eindelijk er is Katholiek Hoo- ger Onderwijs in onze eigen R.-K. Univer siteit. Spr. vestigde verder de aandacht op de kinderwetten en de wet op de openbare zedelijkheid. Ook op sociaal terrein, aldus spr., is veel bereikt, al blijft er nog veel te wensohen over. Er was 25 jaar geleden nog geeh. Invaliditeits- en Ouderdomswet, terwijl do arbeidswetgeving nog slechts zeer bescheiden was. Spr. noemde verder de zorg voor do volkshuisvesting en de zorg voor de arbei ders, die zoozeer waren vooruitge gaan zoodat dankbaar moet worden er kend dat de materieele toestand der ar beiders zeer verbeterd is. En vraagt ge, aldus spr., of dat alles nu uw werk is, dan antwoord ik daarop bevestigend. En dat werk is geschied door allen die in leidende positie of op de meest nederige plaats naar krachten hebben mede gewerkt, daar zij deden wat hun gevraagd werd Op het zien van zulk een kiesver- 'eenigïng meent spr. dat er nog is stof tot dankbaarheid, vooral als men ziet naar andere landen. Wat- nw aandeel betreft hebt gij uwe volle pond bijgedragen, waaraan spr. den wcnsch verbindt, dat dit allen voor de toe komst een aansporing moge zijn om de volgende vijf en twintig jaren dezelfde werklust en werkkracht te toonen. Nadat een kwartier was gepauzeerd zet te mr. baron van Wijnbergen zijn rede voort, daarin besprekend wat er in de vol gende vijf en twintig jaren zou moeten geschieden. Spr. memoreerde allereerst het slot der voorbije periode, welke drie laatste jaren niet van opgewektheid kunnen ge tuigen. Nu echter mag worden gehoopt, dat de rechtsche politiek weer spoedig in beter banen zal komen en misschien is het wel eens goed geweest te bemerken, dat er niet is geweest de rechtsche samenwer king, die noedig was geweest. Wij staan aan den aanvang Van een verkiezingscam pagne, waarbij de Katholieke partij onder eigen banier zal optrekken. We zijn den laatsten keer openlijk te voorschijn geko men als Katholieke partij onder de leuze: Christus' Vrede in Christus' Rijk; en ook nu moeten we weer optreden als principieele Katholieke partij, gebaseerd op do encyclieken der opeenvolgende Pau sen. Nu hebben we de laatste encycliek „Quas Primas" over Christus' Koning schap. Aan de hand van die encycliek vraagt spr. ook Christus' Koningschap te erkennen op Staatkundig terrein. Wilt U daarom inscherpen do woorden van Prof. Aenge nent gesproken op den Nederlandschen Ka tholiekendag te Maastricht. „Wanneer wij ons de vraag stellen hoe Christus' Koning schap het best kan worden benaderd in het politieke leven, dan moot het antwoord luiden, door samenwerking der Christe lijke partijen." Wij waren iet samengeko men om verwezenlijking van materieele .wenschen, maar om de verwerkelijking van .Christus' Koningschap. Daarvan moeten wij ons bewust zijn, om dat de strijd gaat voor of tegen Christus, Daarom een Christelijk Kabinet. Spr. geeft dan enkele punten uit het Katholiek pro gram die alleen met een Christelijk Kabi net kunnen worden verkregen. Wil er van deze principieele punten iets terecht komen dan moet er noodzakelijk komen een Christelijk Kabinet noodzake lijk voor de handhaving van het gezag, wat roeds verschillende malen is bewezen bij de spoorwegstaking en bij de poging tot revo lutie in 191S. Waar nu de eerbied voor dat gezag zoo dalend is, moet van overheidswege ge toond worden waar het gezag is en be staat, vooral ook het gezag van ouders ten opzichte van de kinderen. Gevraagd wordt de handhaving der juis te beginselen ten opzichte van het huwe lijk. Ook daarvoor is een Christelijk Kabi net noodig. Wij moeten zorgen dat de on dermijning door echtscheiding niet voorfc- woekere ook door theorieën, en practij- ken, die steeds meer ingang dreigen te vinden. Vervolgens is een Christelijk Kabinet noodig ter bestrijding der openbare onzede lijkheid. Op dit terrein valt nog zooveel to doen, dat spr. niet aarzelt te zeggen, dat een Kabinet dat alleen voor dit punt zou zor gen een zegeórijk werk zou hebben ver richt. Laat men nu eens vooruitstrevend zijn om te zorgen niet alleen voor het lichaam maar ook voor het leven der ziel. Waar er door den achturendag meer vrijen tijd gekomen is, is het een plicht dat het volk ook tegen de onzedelijkheid meer worde beschermd. Spr. haalde een citaat aan uit het boek van Ds. Niels Beskow „Voor Gods aan schijn" waar tegen de dansrazernij wordt opgetreden, waartegen de overheid beter dient te waken. Om dat alles en ook voor de handhaving der onderwijswetgeving is een Christelijk Kabinet noodig. Spr. wees er op dat het nog meer dan op de wetge ving aankwam op het bestuur van het land, zooals de resultaten op school niet van het leerplan, maar van den onderwijzer afhangen. Zoo gaat het ook in de politiek, het is van zoo groot belang op welko wijze er geregeerd wordt. Als bewijs haalde spr. aan de vraag die kortelings aan den minister van Justitie was gesteld of hij do statuten van den Nieuw Malthusiaanschen bond wilde goed keuren en in dit extra-parlementaire Ka binet was do goedkeuring nu niet verkre gen, omdat deze minister een Christelijke bewindsman was. Ook voor Indië zou, aldus spr., een Chris telijk Kabinet een welvaart zijn. Was het liberalisme een stelsel van hoogmoed, een Christelijk Kabinet niet leeren de nederig heid, die in dezen tijd van uitvindingen op allerlei gebied zoo noodig was. Want de hoogmoed kan in de toekomst een val brengen erger dan do wereldoorlog in 1914. Spr. besloot met te zeggen, dat in geen enkel land zulk een openlijke Christelijke politiek was gevoerd dan in Nederland, dat nu ook mag bogen op stoffelijke wel vaart. Om die stoffelijke welvaart maar -ook om de eerc Gods daarom een Christelijk Kabinet, tot welker bereiking spr. de me dewerking ran allen inriep, de medewer king niet alleen van de leiders, maar van allen, vooral in een hartelijk gebed. Spr. eindigde met een woord van hulde aan het bestuur der kiesvereeniging, spe ciaal tot den voorzitter hem toewen- schend dat hij nog velo jaren voor de Katholieke zaak moge arbeiden. De voorzitter sprak daarop een harte lijk woord van dank tot den heer van Wijn bergen waarop het zangkoor nog een toe giftje gaf. In het slotwoord bracht de voorzitter allen dank .voor him aanwezigheid en hoopte dat er van dezen avond iets zal uit gaan, den wensch uitsprekend dat de leden in trouwe samenwerking met het bestuur zouden werken, waarbij spr. eindigde met de woorden van het „Roomsche Blijdschap", Roomscnen dat zijn wij. Tot slot werd door alle aanwezigen staande het: „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen, waarna de talrijke aan wezigen na een succes vollen avond huis waarts keerden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. De aanvoer van bloemkool neemt, dank zij het betere weer, steeds toe. Gehoopt wordt dat zulks nog een tweetal weken zal blijven doorgaan waar door de vrees voor nachtvorst dan wel wijken zal. Die grootere aanvoer deed de prijs echter aanmerkelijk dalen zoodat thans b.v. van 11 tot 15.40 betaald werd. En deze hoogste prijs werd pas ver kregen bij het afloop en der veiling. Aard appelen komen weinig meer. De mooie zandaardappelen worden nog vastgehou den in de hoop op betere prijzen. De han del is tamelijk vlug. NOOTDORP. Geboren: z. van C. van Dorp èïl A. van Eijk d. van A. Jansen en M. van der Helm. Getrouwd: J. J. van Dorp en M. Put J. H. Groenewegen en C. S. Dobbe. OEQSTGEEST. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert Dinsdag 30 Oct. 7 uur. Agenda: Wijziging pensioengrondslag veldwachter v. d. Aar. Aanvrage subsidie Chr. H. B. S. te Leiden. Benoeming per soneel vervolgonderwijs aan den Morsch. Vaststelling kohier vervolg onderwijs 1928- Vaststelling begrooting 192S. Verzoek A. Lammers dispensatie artikel 35 Bouwver. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Meer en meer blijkt welke schade de nachtvorst van vorige week heeft veroorzaakt. De kwaliteit der Chrysanthen die te veld stonden wordt er steeds slechter op. Er komt nog heel wat van aan de veiling doch de prijzen zijn laag, varieerend van 5 tot 20 ct., kae- chrysanthen van 24 tot 35 ct., Scabiosa 0.01.10, Anjers zijn duur. Ie soort gaat van 2.20 tot 2.60. De aanvoer bestaat bijna geheel uit Chrysanthen. HET RIJKS PSYCHOPATHEN-ASYL. Dr. J. Scholtens te Scheveningen tot directeur benoemd. Naar wij vernemen zal tot directeur wor den benoemd van het den eersten Novem ber te openen Rijks Psychopathenasyl, dr. J. Scholtens, le geneesheer aan de Bijz. Strafgevangenis te Scheveningen en tot adjunct-directeur dr. D. Wiersma, consen- vator bij de Psychiatrisch-neurologische Kliniek te Groningen. De Minister van Justitie, mr. Donncr, die Donderdag het gesticht met een rede zal openen, zal Maandag 29 dezer het ge sticht bezoeken, ten einde dit vooraf iA oogenschouw te nemen. „LEIDSCH B0RGSTELLINGSF0NDS". Gisteren is ten overstaan van Notaris Mr. H. M. A. Cpebergh alhier, de acte van oprichting gepasseerd van de Stichting ..Leidsch Borgstellingsfonds". Dit fonds it- opgericht door de heeren P. A. van Aggelen, directeur der Gemeen telijke Bank van Leening, Prof. dr. P. J. Blok, president-commissaris dezer instel ling. Prof. Mr. D. van Blom, voorzitter van de Commissie tot onderzoek naar den woe ker te Leiden, T. S. Goslinga, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, Mr. P. A. Pijnacker Hordijk voorzitter van de Leid sche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede en INGEZONDEN MEDEDEELING. hebben wij aangevuld met de HaaisieNouveauié's Gedurende de maand No vember zullen wij deze voor BIJZONDER LAGE PRIJZEN in verkoop bren gen. Vanaf heden hebben wij dus in MANTELS, KINDER MANTELS, JAPONNEN en KINDERJURKEN,zeer voor- deelige aanbiedingen. Pastoor G. A. Smit, voorzitter van den Armenraad. In het Bestuur zullen tevens zitting ne men de heer Mr. P. A. van Toorenburg, secretaris van den Armenraad, en Mejuf frouw D. M. J. Coebergh. penningmeeste- resse van de Leidsohe Maatschappij van Weldadigheid. Doel dezer nuttige en sympathieke Stichting is woekerbestrijding door 'borg te staan voor credietwaardige credietbe- hoevenden, die, trots ernstige pogingen, niet slaagden in het vinden van voor cre- dietverleening geëischte borgen. Kwakzalverij. Lezing voor „Geloof en Wetenscha p". Het genootschap „Geloof en Weten schap" hield gisteravond zijn eerste bijeen komst in „In den Vergulden Turk". Bij af wezigheid van den voorzitter, opende mr. Donders de bijeenkomst, die mededeelde, dat prof. Keesom, ir. Jan v. d. Laan en mevr. Tepe-Molkenboer tot hun leedwezen verhinderd waren dezen avond bij te wo nen. Op dezen eersten avond wilde spr. iets zeggen over den aard van het genootschap. Sommigen zeggen: het is een beetje uit den tijd. Spr. echter meent het tegendeel. Het moge waar zijn, dat wij reeds zoo vele vergaderingen moeten naloopen, weinig vereenigingen staan op een algemeen standpunt als- deze. Deze vereeniging voor ziet in een groote behoefte met algemeen© ontwikkeling te geven door van tijd tot tijd een lezing te doen houden over een onder werp, waarover men anders niet zoo gauw iets zou vernemen. Opgemerkt dient te wor den, dat het genootschap niet is blijven stilstaan bij geloof en wetenschap, maar het arbeidsterrein in den loop der jaren wat ruimer is getrokken (literatuur en kunst). Dit jaar zal zelfs op 29 Januari een' Schouwburg-avond gegeven worden. Deze avond wordt georganiseerd door het Alg. Secretariaat van G. en W. Op een landelij ke vergadering van G. en W. was n.l. een motie aangenomen, om het goede tooneel te steunen, en men vond het gezelschap Frits Bouwmeester bereid een engagement aan te gaan. De voorz. verleende hierna 't woord aan den spreker, dr. Huddleston Slater uit Rot terdam, die een zeer interessante bespre king hield over de kwakzalverij. Na een inleiding over den naderenden „Untergang des Abendlandes" en de zware vuurproef, die do Katholieken zullen hebben te doorstaan, kwam de spreker op zijn eigenlijke onderwerp. Do kwakzalverij voor een groot gedeelte bijgeloof tiert heden ten dage welig voort als reactie op het materialisme. Het is, voor een gedeelte althans, een van die uitingen, die een ge volg zijn van de drang naar het bovenna tuurlijke in onzen tijd. Men zal natuurlijk de opmerking maken, dat de dokters tegen de kwakzalverij agee- ren, omdat deze patiënten aan hun behan deling onttrekken en geld van hen afnemen Het omgekeerde is eerder waar: hoe meer kwakzalverij, hoe hooger het inkomen der artsen, want de kwakzalvers maken den patiënt eerst goed ziek. Hoe komt het dat men nog steeds onbe voegd de geneeskunde kan uitoefenen, teT- wijl het geen bakker of tuinbouwer in zijn hoofd zal halen om b.v. een kerk te bouwen. De reden if, dat do kerk spoedig zou instor ten, maar de geneeskunde-zèlf staat nog voor verschillende moeilijke vraagstukken, waarin zij nauwelijks of geen voldoende in zicht heeft. De geneeskunde is bescheiden genoeg te erkennen, dat zij niet altijd het verlangen: „ik ben ziek. maak mij beter" kan inwilligen. De kwakzalver daarentegen belooft ailes en iedereen te zullen genezen. Kwakzalverij is er steeds geweest; spr. gaf interessante staaltjes van kwakzalvers- kunst uit de 16e en 17e eeuw. Ja, tot in de 18e eeuw geloofde men bijvoorbeeld aan genezing door sympathie d.w.z., wanneer aan iemand een wonde met een bijl was toe gebracht, moest men de b ij 1 verbinden, dan zou de wond vanzelf genezen. Ook in onzen modernen tijd leeft de kwakzalverij en het bijgeloof nog stevig, tot groote scha de voor de zieken en tot groot© schande van het kath. geloof. Een der oorzaken van de kwakzalverij in dezen tijd is de desillusie, welke de moder ne geneeskunde heeft gebracht. De weten schap is zeer zeker vooruitgegaan, maar heeft, wat de geneeskunde betreft, niet aan de hooggespannen verwachtingen hoog gespannen door overdreven aanprijzing ■beantwoord. Van den anderen kant is daar de dom heid van het publiek, die, al wordt een kwakzalver aan den kaak gesteld, hem toch blijft, bezoeken. Men onderscheidt voornamelijk de „wa terkijkers", zooals Bijsterveld, en de toedie- ners van geheimmiddelen, zooals' het Boer tje van Staphorst, de Haas en Boutkamp. Ook de leeken zelf houden er allerlei be lachelijke geneeswijzen op na, die geheel bij geloof zijn, of het er angstwekkend veel op gelijkend, zooals ,.het ei van Witte Donder dag" en „het zand uit Meigrot". Veelal worden waardelooze geneesmidde len gepropageerd, vervaardigd of aanbevo len door pastoors of kloosterzusters (pas toor Heumann). De geestelijken, hierbij ge noemd, zijn meestal reeds lang dood, zoo dat zij niet in staat zijn op te komen tegen het misbruik van hun naam. De kwakzalverij wordt nog veel aange troffen onder Katholieken óók onder de geestelijkheid. Spr. deelde zelfs mede, dat de zwakzalver Boutkamp te Rotterdam een wekelijksch spreekuur had aan een pastorie. Het droevig overlijden door het te laat con sulteeren van een geneesheer van een der kapelaans bij dezen man, die eigenlijk een misdadiger is, in behandeling genas de Rotterdamsche geestelijkheid van haar enthousiasme voor Boutkamp. Een andere factor, die de kwakzalverij in de hand werkt, is. dat er door doktoren zelf veel te veel gékwakzalverd wordt. Spr. constateerde, dat de medischo stand dieper en dieper wegglijdt. Of het komt door de democratiseering van het onderwijs, wilde spr. in 't midden laten. Maar wel is- op en kele geneesheeren van toepassing het ge zegde: genezen kunnen zij niet, heeren zijn het niet. Een feit is ook dat de kwakzalvers vaak genezingen bereiken, n.l. als het zenuwpa tiënten zijn. De samenhang van ziekten en zenuwen is nog onnaspeurlijk, Wat de kwak zalvers in dit geval vermogen, kunnen de geneesheeren ook, hetgeen spr. met krasse voorbeelden aantoonde. Ook het toeval speelt een groote rol, Een gave Gods is do z.g., niet bestaande, „gave der diagnose" niet, want daarvoor zou God geen trawanten van den duivel kiezen. Het meerendeel toch der kwakzal vers behoort tot de mislukkelingen, gesjees de studenten en aborteuses allen behoo ren zij tot de categorie bedriegers en mis dadigers. Spr. besloot met erop te wijzen, aan de hand van tal van door hemzelf twintig jaar lang gecontroleerde feiten, hoe on redelijk, hoe achterlijk, hoe ergerlijk en hoe misdadig het is de kwakzalvers te be zoeken en hen te propageeren. Nadat eenige opmerkingen waren ge maakt, die door spr. werden beantwoord, bracht de voorz. in een geestige speech den geneesheer dank voor zijn belangwekkende toespraak. De penningmeester, mr. Fleerkamp, bracht daarop financieel verslag uit. Bij de bestuursverkiezing werden in plaats van de aftredende heeren ir. J. v. d. Laan en mr. Gemeentelijke Aankondi Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter meene kennis, dat door hen do bes op het verzoek van C. O. van don Bosci vergunning tot het uitbreiden va stoomwasscherij in het perceel Zoeter sche Singel no. 11, kadastraal beken meente Leiden, Sectie M. no. 1162 ij daagd. B. en W. van Leiden brengen ter bare kennis, dat dóór hen vergunnjj verleend aan de N.V.j Gcbrs. van Hoe Houthandel en rechtverkrijgenden/^^^ uitbreiden van de s|.oom-houtza«genj o perceel kadastraal bekend ge#neente den, Sectie N. Nos. 31S en 324'en Sec Nos. 3890 en 342, gelegqiï in de^Waai B. en W. van Leiden]^rengenVi meene kennis, dat doorihcn: a. aan de Bataafschdrlmport JiMafe pij v.h. N.Y. Acetyleen. en hareïrech _stc krijgenden ontslag iafverleend van de ggte ving van een voorwaarde, verbonden de vergunning d.S 7 Juli 1927 tot ke richten van een inrichting voor het bei [ra_v en aftappen vajjp'benzine, petroleum ei 0j];t olie op het perceel, kadastraal beken meente Leiden, Sectie P. no. 349, aan den Hooge Morschweg; b. aan de Bataaf sche Import Maafsi pij v.h. N.Y. Acetylena en hare rech krijgenden met betrekking tot de sub ELI .atig rd-C noemde bewaarplaats een nieuwe au waarde is opgelegd. Agenda LEIDEN. iste ofekei an, sla Zondag. R. K. Sportweek. Volksfa ;eQk Leid en-ter rein, 1 uur. Gymna v uitvoering „Jeanne d'Arc". 8 e< gehoorzaal, 8.30 uur. Dinsdag „De stem van Rome's Kerken". Lezing met licht den van pater Hendrichs Stadsgehoorzaal, 8.30 uur. Donderdag Wetenschappelijke voord over het katholicisme door P. J. Yerhaar Academiegel Rapenburg 73. De Zondagsdienst der huisartsen Waargenomen door de geneesheeren Graaff, Jasperse, Kist, Poortman en mermans. Eli De Zondagsdienst der artsen te (|>t d ifsc gan geest wordt waargenomen door dr. kamp, telefoon 1916. ICI De avond-, nacht- en Zondagdienst apotheken wordt van Maandag 22^, a.s. tot en met Zondag 28 Oct5< genomen door de apotheek van de G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel.Lves( D. J. van Driesum, Mare 76, tel. <10(|r' Donders, gekozen de heeren Pieck, doet-, en dr. Simons. De voorz. verwell de heeren in 't bestuur, waarna Fleerkamp dank bracht aan de aftre bestuursleden voor hun werk in 't b pr0j der vereeniging. Hierna sluiting. Gouden jubileum. Morgen hoopt de beer W. J. De ei werkzaam bij A. W. Sijthoff's Uitge Maatschappij aan de Doezastraat, dei te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar leerling-zetter bij genoemde Mij. in d trad. Zilveren jubileum. Op Maandag 5 November hoopt de van politie le klasse, de heer P. de zijn zilveren jubileum in dienst der ge te te herdenken. De oude gebouwen van „De Leidsche Courant". Gisterenavond had in het Notai alhier ten overstaan van de notarissL H. Stumpcl ell Mr. H. M. A. Ooeberi lro rei: verkooping plaats van do oude gebc 1 der N.V. „De Leidsche Courant" aan Rapenburg. Het pand, waarin kantoren en raat- der Leidsche Courant, aan het Rapei 10, hoek Langebrug, met afzonderlijk venwoning, in bod staande op 10, werd afgemijnd op 2000 en alzoo bracht op 12.300. Het terrein, grenzendo aan perceel voorheen drukkerij enz. der Leidsche rant aan de Langebrug, strekkende aan de Papenstraat, groot pl.m. 2.70 bodv staande op 8700.werd niet mijnd. In combinatie werden de perceel® gemijnd op 1.zoodat de beide p<?! len opbrechten 21.001.Kooper wer !e™ heer B. J. Huurman q.q. Prinses Juliana heeft het haar aan? er den eerelidmaatschap van het Leid ®Pe Pelgrimfathersgenootschap aanvaard. Voor de uitzending naar Ned. Indi bestemd mr. H. J. G. d'Ancona alhier. F 1 administratief ambtenaar bij het Bin ie' landsch Bestuur. icht Qa j 1 sc ferc de fehi an. reai Ie 5 Het Raadslid de heer Baart heeft volgende amendement ingediend op gepubliceerd voorstel van B. en W. Ondergeteekende stelt voor, aan looze hoofden van gezinnen en k( ners, vanaf Zaterdag 27 October 19® en met Maandag 25 Maart 1929 Cokes verstrekken tot een hoeveelheid H. L. per week. Ges 5 u efc Hc pla; Naar aanleiding van een verzoek ■'■a^ men ons mede, dat reeds sedert gef!: ee= tijd op het station te Leiden verhaar zijn buurtverkecr-boekjcs voor 5 r Oor Leiden—Den Haag en tienritten-bof

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2