■CiWv lijden Ito met Macco 'AR ONDERWIJS. üem. Berichten. Buitenl. Berichten. Ned. Oost-lndië. PUK)BL er op! KERKNIEUWS. LUCHTVAART. Marktberichten. rde blad DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 27 OCTOBER 1928 egrer iiiiiii DE R. K. STAATSPARTIJ. hen van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond. bestuur van den R. K. Nod. Boeren- ndersbond heeft aan den Partijraad K. Staatspartij in overweging gege- b ontwerp-Program 1929, met de vol- J punten aan te vullen: 'schaffing der Grondbelasting c.q. af- van de bevoegdheid van JRijk, ïes en Gemeenten om opcenten op ndbelasiing te heffen. ~fc)e Landarbeiderswet worde uitge- n dien zin, dat naast de loon-arbei- )k de kleine boeren en tuinders in igenheid worden gesteld om tand met r in eigendom of los land in pacht te gen overeenkomstig de regelen dezer Generaal J. Pd. Campbell f en ouderdom van 83 jaren is 't 's-Gra- ;c overleden de gepensionneerde lui- -generaal J. M. Campbell, oud-inspec- m het Wapen der Infanterie. De Raad van Arbeid te Hoorn. Courant" meldt, dat bij een be ug tusBchen den Minister van Arbeid deputatie van het gemeentebestuur joorn is gebleken, dat alle berichten it opheffing van den Baad van Ar- e Hoorn absoluut voorbarig zijn. Het Dorus Rijkersfonds. A. Tak, procureur-generaal bij den a Raad, die door de arbitraire ge in-commissie, bestaande uit de hee- mr. Katz, mr. Duys, Hoejenbos en iling was uitgenoodigd als haar voor op te treden, heeft gemeend zijn lat te moeten neerleggen, aangezien het bestuur van het Dorus Rijkers- •iét geen overeenstemming kon bereikt over die maatregelen, welke de issie ter richtige vervulling harer aoodig oordeelde. norii voorwaarden voor beëindiging van den Leerplicht. Mor den heer Ketelaar zijn aan den Mi- van Onderwijs, Kunsten en Weten- len de volgende vragen gesteld: 2 o-vj de Minister met ondergeteekende oordèel, dat ten spoedigste een wets- [ing moet worden aanhangig gemaakt, ijkens zijn schrijven aan het hoofdbe- a-n het Nederlandsch Onderwijzers- ichap, voorkomende in „Het School- van 18 October j.l., de voorwaarden lëindiging van den leerplicht, in het lid van artikel 3 der Leerplichtwet luid met de woorden „en het (kind) lassen doorloopen heeft", aldus moet in opgevat, dat daarmede bedoeld alle klassen, welke de door het kind ite school telt, zoodat in gemeenten, bij het openbaar onderwijs het 7de ,r in afzonderlijke „kopscholen" is -niseerd en de gewone lagere scholen klassen tellen, kinderen, die ook 5ens aan de in artikel 3 genoemde 'aarden voldoen, vrij van leerplicht ndien zij slechts de zesklassige school oopen hebben? üoo ja. is de Minister bereid daarbij oorstel te doen, bepalende, dat tot de en van een lagere school ook gerekend Bn de eventueel tot afzonderlijke scho- Tgegroepeerde zevende leerjaren, welke rergunning van de Kroon in de plaats ikomen van het zevende leerjaar aan school? ONGELUKKEN. JCHTOFFERS VAN HET VERKEER. werker door een auto overreden en gedood. e chauffeur was dronken. inderdagavond werd te Heerlerbaan de 'erker Jagers uit Heerlen door een overreden. Met groote kracht kwam ragen tegen den man aan. Hij werd gewond aan het achterhoofd en kort, nadat hem het H. Oliesel was diend. Eenigen tijd later werd door hoofdinspecteur van politie voor het iu aan de Akerstraat, te Heerlen een aangehouden, waarvan maar een lamp 1de. Het bleek dat de auto bestuurd door J. A. v. d. B. uit Heerlen. Bij beschouwing bleek, dat de linke*», amp was vernield en de kleine lamp el was afgerukt. De voorruit was ver gebroken. Op den zelfden tijd meldde aan het bureau van politie een hoofd- ihte'r» van de mijn „Wilhelmina", en laarde dat met den wagen, die voor >ureau stond, iemand was doodgereden. Wagen werd nu meer nauwkeurig be- ■igd. Gevonden werden o.m. verschil- e bloedspatten. De bestuurder kon niet 5t gehoord worden, daar hij onder den ïed van sterken drank verkeerde, ader vernemen wij, dat de wagen in be is gencmen en de bestuurder in voor- arrest is gesteld. De verongelukte jaar oud en was reeds meer dan 30 op de Oranje Nassau-mijnen weric- ij was vader van acht kinderen, ie er twee reeds gehuwd zijr Meisje door een vrachtauto overreden en gedood. Achteruit tege'h den wagen geloopen. Gistermorgen omstreeks 11 uur is te Eindhoven nabij den Woenselschen overweg op den Demer een ernstig ongeval gebeurd. Uit de richting Woensel reed een zware vachtauto, op den Demer stonden op het trottoir twee meisjes te praten, waarvan oen bij het passeergn van de vrachtauto achteruit liep en door de achterwielen van den wagen gegrepen werd. Doodelijk ge wond werd het meisje een naburige woning binnengedragen, waar slechts de dood kon geconstateerd worden. Na onderzoek bleek liet slachtoffer te zijn de 17-jarige J. van Boerendonck, woonachtig te Woensel. Auto in een sloot gereden. Gisternacht te drie uur reed de heer R. uit Bergen op Zoom ter hoogte van het se minarie der paters aan het Liesbosch on der Princenhage in de sloot langs den rijks straatweg. De auto geraakte in brand en werd totaal verwoest. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Auto tegen een boom gereden. Op den Apeldoornschen straatweg te Deventer is door een defect aan de stuur inrichting een luxe auto in volle vaart te gen een .boom gereden. De bestuurder M. uit Voorst werd door "de voorruit geslin gerd en vrij ernstig gewond haar zijn wo ning vervoerd. Motor over den kop geslagen. De heer W. uit de Bilt reed per motor van Utrecht naar Houten en reed bij laatstgenoemd dorp een boerenwagen ach terop. Hoewel hij herhaaldelijk signalen gaf haalde de wagen niet rechts uit, zoo dat de heer W. tenslotte poogde den wa gen rechts te passeeren. Juist toen hij daarmede bezig was haalde de voerman plotseling rechts uit zoodat een botsing niet kon uitblijven. De heer W. vloog over den kop en moest aan verschillende won den verbonden worden, waarna hij per auto naar de Bilt werd vervoerd. De mo tor was zwaar beschadigd. Een dolle stier. Landbouwer ernstig verwond Toen de heer Bruin te St. Maarten zijn losgeraakten stier vast wilde zetten, werd deze dol. Verschrikkelijk werd de heer B. toegetakeld en tot driemaal toe rolde de stier over hem heen. Een zekere de Vries, die de netelige positie van B. bemerkte, wist het woeste dier met een bijl eenige slagen toe te brengen, waardoor het zijn aanvallen op dezen keerde, die het nu da nig moest ontgelden. Verschillende omwo nende zijn toen met allerlei werktuigen het dier te lijf gegaan, dat woest brullend nu den een dan den ander aanviel. Den rijks veldwachter, die spoedig ter plaatse was, gelukte het dier met een karabijn dood te schieten. AANGETEEKENDE BRIEF ZOEK GERAAKT. Op straat teruggevonden. Op 1 October werd uit Antwerpen aan de firma S. van D., gevestigd Zuidblaak te R'dam, een aangeteekende expresse-brief verzonden, waarin twee cheques zaten, resp. voor 6000 on 10.000 en een begelei dend schrijven. Deze brief werd door de geadresseerde echter nimmer ontvangen. Donderdag heeft een loopjongen van een kantoor in de Wes terstraat-, dezen brief echter bij do Leuve- brug gevonden. Het bleek dat hij geopend was, .zonder dat de zegels waren verbroken, n.l. aan een zijde opengesneden. De cheques en het schrijven zater er nog in, zoodat twee veronderstellingen mogelijk zijn: of degen, die den brief wederrechterlijk ge opend heeft, achtte den inhoud voor hem zelf te gevaarlijk of meende, de chèques toch niet te kunnen innen, ofwel bij heeft de chèqnes nagemaakt. Dit laatste is ech ter minder waarschijnlijk. De geadresseerde heeft de chèques thans ontvangen om ze te innen. De politie stelt een onderzoek in. Ontrouw kantoorbediende. Waardepapieren verduisterd. Dezer dagen kwam een 31-jarige kan toorbediende te A'dam aan zijn patroon vertellen, dat hij een groot aantal waarde papieren, die hij onder zich had, had vet- koch voor 'n bedrag van ƒ34.000, welk be drag hij zich toegeëigend had. De man had echter bet grootste gedeelte van het geld nog in zijn bezit en heeft dit aan zijn patroon terugbetaald. Na een verhoor door de politie is de man weer vrijgelaten. Het staat nog niet vast, of hij vervolgd zal wor den. Straatroover gesnapt. Donderdagavond werd een 43-jarige man, die in de van Ostadestraat te A'dam liep aangehouden door een ongeveer 32-jarigrn man, die hem vroeg, of hij een bankbiljet van 100 zou kunnen wisselen. De man ant woordde bevestigend en haalde zijn porie-' feuille, waarin zich een bedrag van 105 bevond te voorschijn. Plotseling werd hem deze portefeuille door den 32-jarigen onbe kende ontrukt, die daarop haastig de vlucht nam. Voor bij echter de Ceintuurbaan had bereikt, werd hij reeds door de politie aan gehouden. De portefeuille had hij reeds on derweg weggeworpen. Duizend gulden gestolen. Te Huisduinen is bij den heer V. cL Brade, toen deze afwezig was, 1000 ge stolen, die in een leeren portefeuille in de linnenkast waren geborgen. De dader heeft zich toegang verschaft tot de woning met behulp van den sleutel, die in de schuur lag, opdat de zoon, die eerder zou thuis zijn, binnen zou kunnen komen. Ernstige vechtpartij. Te Hoensbroek heteen café een ern stige vechtpartij plaats gehad. De heele boel werd in de herberg kort en klein ge slagen. De mijnwerker van V. uit Oss af komstig, kreeg een diepe messnede over het gelaat, die liep van het voorhoofd over de wang tot aan de kin. De politie legde het eerste verband. •Papiergeld etende ratten. Schipper S. Teerling te Noordpolderzijl (Gr.) kwam tot de onaangename ontdek king, dat ratten in zijn schip een kistje met 400 aan papiergeld en een bedrag aan Rijksmarken hadden weggesleept naar een oude kachelpijp on het papiergeld hadden aangevreten. De restjes van het geld zijn opgezonden naar de Ned. Bank. Prettige Raad. Reeds in een vorige raadvergadering te Schaesberg waren er tusschen leden van den raad speciaal den heer Lommen en den voorzitter geschillen gerezen. In de jongste raadsvergadering van Dinsdagavond wilde de heer Lommen het daarover weer eens hebben, aldus de „N. K.", maar de voorzit ter gaf hem geen gelegenheid. De heer Heerspink was het daarmede niet eenshij zeide, dat de burgemeester in den raad altijd herrie zocht, waarop de voorzitter hetzelfde van den heer Heer spink zeide en daarop de vergadering ver liet. Er werd toen gestemd over de vraag, of de heer Lommen al dan niet gelegenheid zou krijgen om te antwoorden. Met 7 te gen 6 stemmen werd dit geweigerd. Do heer Lommen wilde niettegenstaande dat, toch nog maar even zeggen, dat hij met a tiengetuigenverklaringen kon bewijzen, dat de burgemeester in de vorige raadszit ting gelogen liad. Een burgemeester bekeurd. De Rijksveldwacht heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den burgemeester van Velsen wegens het jagen op verboden ter- De Burgemeester en de draaimolen. Zes van de zeven raadsleden van Hedel o. w. de beide wethouders hebben een spoedvergadering van den raad aange vraagd. Ze hebben n.l. ontdekt dat de bur gemeester een carousselhouder, die zich voor de groote jaarmarkt heeft aangemeld, heeft geschreven dat hem geen standplaats kan worden verleend om met zijn draaimo len 5 November te draaien omdat de Raad dit heelt verworpen met 43 stemmen. Aangezien een dergelijk raadsbesluit niet. is genomen, moet deze brief ongedaan wolf den gemaakt. Toch heeft de burgemeester een bioscoop toegestaan, maar drie raadsleden achteu een draaimolen voor kinderen geschikter dan een bioscoop en geven ook uit zedelijk oogpunt de voorkeur aan den eersten, waarbij komt dat de gemeente het staan geld goed gebruiken kan. ingezonden mededeeling. De beste grondstoffen en de modernste bereiding geeft 2h#i {owe INGEZONDEN MEDEDEELING. In October één dag alles gratis ONGELUKKEN. DE TREINRAMP IN ROEMENIë. 31 dooden, 47 gewonden. Drie schuldigen. Het blijkt, dat bij de spoorwegramp in Roemennië 31 personen om het leven zijn gekomen, van wie vier spoorwegemployés. Tot de slachtoffers behoort een uit drie personen bestaand gezin. Van de dooden zijn 24 van Roemeensche nationaliteit. Het aantal gewonden bedraagt 47. De ramp is, naar thans definitief vast staat, in de eerste plaats aan de fout van den wisselwachter te wijten. Deze heeft namelijk den wissel voor den trein uit Sibiu (Hermannstadt) verkeerd omgezet, waardoor deze trein op verkeerd spoor kwam te rijden en wel op hetzelfde spoo, waarop uit de tegenovergestelde richting in volle vaart de Simplon-expres naderde. Bovendien heeft de dienstdoende beambte van het station Recca, die den wisselstand ad moeten controleeren, nagelaten dit te loen. Ten slotte gaat ook de machinist van !on trein niet vrij uit, daar hij zijn trein imiddellijk tot staan had moeten bren gen, zoodra hij bemerkto, dat hij op ver keerd spoor reed. De wisselwachter en de dienstdoende beambte zijn verdwenen en worden thans door de politie gezocht. De materieele schade wordt op 12 mil- lioen lei geschat. Trambotsing in Weenen. 23 gewonden. Weenen hebben twee tramongeluk- arbij 23 personen ken plaats gewond werden. In beide gevallen botsten de trams op kruispunten tegen andere tramwagens aan. Volgens de conducteurs weigerden de remmen. Dynamiet-ontploffing bij Montreal. Vijfarbeidersgedood. Door een te vroege ontploffing van dy namiet in een steengroeve bij Montreal zijn vijf arbeiders gedood. Tot op een af stand van een mijl werden de ruiten der :,uizen verbrijzeld; verscheidene kleine uggen werden door den luchtdruk ver nield. Invalide door een hert gedood. Op het landgoed Lieben bij Drossen is een 69-jarige invalide bij het betreden van een voederplaats, waar hij voedsel kwam brengen, door een hert aangevallen en ge dood. Ernstige overstroomingen in Britsch-lndië. De overstroomingen in Noord-Indië zijn volgens de in Calcutta binnengekomen be richten ernstiger dan tot nog toe werd aangenomen. In het district Codavari zijn talrijke huizen ingestort. Daar de verbin dingen mot het grootste gedeelte der over stroomde gebieden volkom,en verbroken zijn, kunnen nog geen opgaven gedaan worden van de verliezen aan menschenle- vens. De spoorlijn naar Samalko is over een lengte van 150 K.M. verwoest. Overstroomingen in Zuid-Tirol. Ten gevolge van de langdurige regens der laatste dagen is do rivier de Fleren zoo gezwollen, dat op verschillende plaat sen de dijk doorbrak en drie bruggen mee gesleurd werden. De Eisack heeft bij Mit- tenwald den dijk over een lengte van 50 M. weggeslagen. Evenzoo werden in het Ri- done-dal verscheidene bruggen verwoest. Aardschokken in Nicaragua. Donderdagmorgen zijn te Managua ver scheidene hevige aardschokken waargeno men. Er is slechts weinig schade aange richt. De brand in de Kathedraal van Doornik. Slechts het dak vernield.^ Het dak van de ktahedraal te Doornik is over een lengte van 70 M. door brand vernield. Aan het blusschingswerk hebben brandweer en soldaten deelgenomen. Op een plaats sloegen de vlammen door het gewelf boven het. groote schip van de kerk, doch de vlammen konden worden ge- bluscht, voordat grootere schade aange richt was. Het koor en het inwendige van de ka thedraal hebben niet geleden. Men veron derstelt, dat de brand veroorzaakt is door de onvoorzichtigheid van loodgieters, die herstellingen aan het dak uitvoerden. S De kathedraal stamt uit de 12de eeuw en is in Romaanschen stijl gebouwd. De kerk bevat talrijke kunstschatten, o.a. vele schilderijen van de oud-Hollandsche school Giftmenger, onderzoeker of gevaarlijke gek? Mer waardige ontdekking der Par ij sc he politie. Een eenvoudige oplichterij door een han delsagent te Parijs, die den verkoop va* een auto geregeld had voor een .cliënt en er met het geld vandoor ging, heeft geleid tot een merkwaardige en verontrustende ontdekking door de politie. In een van de twee woningen van den agent vond de po litie behalve een groote hoeveelheid ge vaarlijke verdoovende middelen, cultures van de bacillen der meeste doodelijke ziek ten. Men vond een volledig uitgerust labo ratorium, waarin een reeks tubes werd ge vonden, die volgens de opschriften bacillen bevatten van vele ziekten, waaronder lepra en tyhpus. De agent weigerde hardnekkig iets over dit laboratorium uit te laten. Een onder zoek zal moeten uitmaken of de politie hlor te doen heeft met een giftmenger, een on schadelijk onderzoeker o$ een gevaarlijken gek. Effectenhandel op den Oceaan. Geslaagde proef aan boord van de „Berengari a De „Daily Mail" meldt, dat vele Ameri- kaansche zakenliedon ernstig de mogelijk heid bespreken van het openen van ma kelaarskantoren op de groote Atlantische stoomers. Op de laatste reis van de „Be- rengaria'' is een geslaagde proef genomen en welken elk half uur ongeveer twintig noteeringen van Walstreet naar het schip geseind en binnen zes minuten na afzen ding aan boord ontvangen. Een aantal be langrijke transacties werd aan boord afge sloten. Onregelmatigheden bij Duitsch Gerechtshof. Naar de „Lokal Anzeiger" meldt zijn bij het gerechthof te Bernburg onregelmatig heden ontdekt. Acten van meer dan 100 processen der laatste jaren zijn verdwenen Twee ambtenaren zijn van hun ambt ont heven en gearresteerd. Zij hebben blijkbaar de acten laten verdwijnen omdat zij daar op blijkbaar betrekking hebbende gelden wel hadden ontvangen maar geen zegels er voor haddon geplakt. Zij hebben zich op die wijze van verscheidene duizenden meester gemaakt, die zij voor particuliere doeleinden gebruikten. Moord in een opvoedingsgesticht. In het opvoedingsgesticht te Rheini dahlen bij MiinchenGladbach is de vijf tienjarige zoon van don leeraar Hollandei vermoord. Hij was door verscheidene bijl slagen gedood. De dauer, een zeventien jarige inwoner van bet gesticht, is ontko men. Hij heeft uit de woning van deii leeraar een bedrag van 500 M. en een smo king gestolen, dien hij waarschijnlijk voor do vlucht heeft aangetrokken. De petroleumbrand bij Pangkalan Soesoe. Van zelf gedoofd. Aneta seint uit Medan: De brand van de gasbron op het petroleumterrein bij Pangkalan Soesoe is vanzelf gedoofd. De bron is waarschijnlijk verstopt, daar bij aanboring voortdurend gas wordt uitge braakt. Zware brand bij Bandoeng. Negen huizen verwoest. Aneta seint uit Bandoeng: Donderdag nacht is nabij het radio-station Rantjaè- kèk (15 K.M. ten O. van Bandoeng) een zware brand uitgebroken, die anderhalf uur duurde en negen huizen verwoestte. INGEZONDEN MEDEDEELING. Als Uw HandenVruw zijn of gesprongen en Uw Lipnfou séhraal en pijnlijkmuar vooral ook/ bjj,( brand- on snijwonden, ontvellingen cn allerlei huidvorwondingen Heft weirjsaefat en geneest 12351 DE KLEEDING DER GEESTELIJKHEID „Sint Buvo" bevat een schrijven van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent d.d. 22 Oct. over „Do kleeding der geestelijkheid" in het bisdom Haarlem Z.D.H. bepaalt, dat vol gens Canon 136 van het Kerkelijk Wetboek de geestelijkheid om van de leeken te zijn onderscheiden altijd de collare en tonsuur moet dragen. Zoo dikwijls zij een geestelij ke bedienmg uitoefenen in het kerkgebouw, of daarbuiten, wanneer zij de superplie aan hebben, moeten zij gekleed zijn in toga. Mgr. raadt volgens den geest van het Pro vinciaal Concilie aan de toga in huis en, waar het mogelijk is, ook daarbuiten te dragen. Het is echter toegestaan zich buitenshuis te kleeden met een gekleede jas (geen col bert)^ lange broek en zwarte schoenen. Do kleeding moet geheel zwart zijn. Aan hen, die dit liever willen, is de oude dracht, korte pantalon en statiejas. toegestaan. DE TERUGREIS DÉR ZEPPELIN. De uitverkorenen. De rondvlucht in de V. S. weer uitgesteld. De Gooddyear Zeppelin Comp. deelt mede, dat een dame en vijf heeren uit vijftig candidatén zijn gekozen als beta lende passagiers voor de terugreis van de „Graf Zeppelin". De .prijs voor den over tocht is 3000 dollar. Do dame is rnrs. Clara Adams, die met Hindenburg bevriend moot zijn. De groote rondvlucht van do „Graf Zep pelin" boven de Vereenigde Staten is gis termorgen opnieuw uitgesteld, na de ont vangst van het weerbericht. Vermoedelijk Zondag of Maan dag naar Europa terug. Uit Lakehurst wordt gemeld: In ver band met de ongunstige atmosferische toe standen zoowel te Lakehurst als langs de geheele voorgenomen route, heeft kapitein Eckener besloten definitief het plan van een tocht met de Zeppelin boven het mid den-westen, op te geven. Men zal thans zoo spoedig mogelijk naar Duitschland terug- keeren. Alle noodige voorbereidingen worden in verband daarmee reeds gotroffen en wan neer het weer gunstig is, zal de start Zon dag of Maandag plaats vinden. ALKMAAR, 26 Uct. Kaas. Aanvoer 136 stapels Gouda kaas 151.000 K.G. Fabrieks- kaas met 31, boerenkaas 50 1/2, fa- briekscommissie met 55 1/2, boeren com missie met 36. Handel matig. LEEUWARDEN, 26 Oct. Kaas. SWuteL kaas 56—60, Nagel 31—39, Goudsche 51— 100, Edammer 43—78. Aanvoer 23009 K.G. Boter. Bond 2.20, veiling 2.07— 1.89, mijn 2.15—2.14—1.91. Anvocr 37/3 en 42/6 vaten. Boter. Aanvoer 10.000 K.G. Eieren. Kippeneieren 8—11, eenden eieren 88 1/2.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11