ONS GEBOUW AAN DE PAPEGRACHT DE NIEUWE ROTATIE-PER? BUITENLAND BINNENLAND. •Oste Jaargang J 1923 INO ÖUU/ BONNEMEK'oPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling >r Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal nco per post f2.95 per kwartaal t Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's vo lgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bif'voor- jetaling. Afzónderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ^odagsblad 9 ct. die Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 S POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeelingon wordt hot dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. jj^De regels, welke u op dit oogenblik leest, gedrukt op bovenstaande machine, grommend en grimmig draaiend inon- dat voortaan in luttele oogenblikken duizenden exemplaren van onze cou- zal drukken in razend tempo. D£ )nze nieuwe rotatie-pers staat iait Donderdag j.l. is onze courant voor 't eerst op gedrukt. En hier- 5de hebben wij een der laatste hoofd ukken van het branddrama afgesloten. ite^Alle leed is nog wel niet geleden, want enize drukkerij is nog niet in z'n geheel reed. Onze zetmachines bevinden zich t steeds op de Hoogewoerd en zullen ee;aar zoolang blijven, totdat de nieuwe zet- 1 c ichines in werking kunnen treden. Dan ook de „nood-machines" naar de j" pengracht worden overgebracht en, rst als óók deze in ons nieuwe gebouw 3 o irken over twee weken hopen we n3s onze zetterij en drukkerij weer op volle Bovendien kan niemand „victorie" gljpepen, voordat de nieuwe machines goed ingeloopen. Vooral in een gebouw, [at „nog wasemt van nieuwheid", kan de jchtigheid parten spelen. [iDoch in elk geval hebben wij met de m bruik neming van deze pers weder het iheele proces van zetten en drukken in jgen handen. De nieuwe rotatiepers is een machtig r fleerschap, vergeleken met zijn voorgan- der. Het is er een voor zestien pagina's en n s hij in z'n beste humeur is, kan hij L000 exemplaren in één uur „eruit oien", zooals de technische term luidt, in it wil zeggen 14.000 exemplaren van 16 pagina's, want als hij slechts 8 pagina's behoeft te drukken kan hij dat karweitje van 14.000 exemplaren wel in een half uur aan. Wij willen geen kwaad zeggen van onze oude pers, welke „slechts" een eenvoudig „achtkantertje" was en waarmede dus niet meer dan acht pagina's tegelijk konden worden gedrukt. Als onze krant meer pa gina's dan acht telde, moest steeds wor den „vóór-gedraaid", hetgeen zeggen wil, dat de machine eerst de binnen-pagina's van onze oplaag moest drukken, en daar na de overige acht pagina's. De binnen bladen. moesten dan met de hand in de buitenbladen worden gestoken. Acb, je zat jezelf wel eens te verbijten, maar da oude pers voor zijn tijd toch al een heele machine! deed zóó zijn best, dat wij er ondanks de ge stadige uitbreiding en prachtige uitgroei van ons blad, toch mee klaar zijn gekomen. Het ding had een beter lot verdiend dan te sneven in de vlammen. Zijn collega-opvolger is thans precies tweemaal zoo groot en heeft een grootere capaciteit naar evenredigheid. Alles aan deze pers is dubbel, vergele ken met ons Rapenburgsche persje. Zooals op de foto duidelijk is te zien zorgen twee papierrollen aan weerszijden voor den toevoer van blank papier, dat door middel van draaiende rollen geleid wordt langs de zware looden half cirkel vormige pagina's, waarop in relief de let ters gegrift staan. Op een zware as kun nen vier van zulke pagina's bevestigd worden, twee naast elkaar en twee op de beide helften der cylinder. Bij iedere om wenteling drukt deze rol dus vier pagi na's van ons blad t c .lijk, op het papier af. Onmiddellijk daarop wordt het papier aan de achterzijde tegen een anderen cy linder gedrukt en vier andere pagina's op de achterzijde. Automatisch wordt het papier in de lengte doorgesneden en daar na in de breedte. Do twee nu losse bladen worden handig over elkaar geschoven en gevouwen en kant en klaar komt het blaadje van acht pagina's eruit. Dat alles gebeurt aan de eene zijde. De andere helft doet hetzelfde met de ove rige acht pagina's en het middengedeelte zorgt er voor, dat de beide helften netjes bij elkaar komen te liggen, zoodat zij ge reed voor de verzending eruit komen. Nu moet u zich niet voorstellen, dat zulk een machine do kranten één voor één naar buiten werpt, zooals een chocolade automaat. Neen, zoo'n machtig heerschap doet dat in het groot, en levert de kranten bij vijftig exemplaren tegelijk af. Hij maakt het de expeditie gemakkelijk, zoo dat zij zich niet licht vergissen zal met het tellen. Bovendien registreert hij zich zelf, door in een kastje met verspringende cijfers aan te geven hoever hij al is met het drukken. Zoodoende is het mogelijk precies zooveel exemplaren te drukken als men noodig heeft, zonder ééntje te veel. Zooals het een moderne machine past, is hij natuurlijk van alle gemakken voor zien. Door middel van electrische knopjes ge hoorzaamt het machtig rader- en cylinder- werk aan den wil van den vakman, ver snelt of vertraagt zijn tempo, enz. In verschillende technische details zul len wij piet treden, b,oe voornaam deze ook zijn en hoe interessant ook voor den ter zake kundige. In de technische bijzonderhe den zitten juist de meest moderne vin dingen, doch als wij ons laten verleiden om daarover uit te gaan weiden, begint het den doorsnee-krantlezer te draaien en te duizelen. Yoor wie zich er voor interesseert, deo- len wij verder nog mede, dat de machine afkomstig is uit Plauen, van de Vogt- landiscke Maschinenfabrik, dat hij gedre ven wordt door twee motoren van 25 P.K. elk, dat het monteeren van het gevaarte meer dan een maand heeft in beslag ge nomen en dat hij ruim een halve ton heeft gekost. Wij moeten nu openlijk de directie van het „Leidsch Dagblad" onzen dank bren gen voor het feit, dat zij ons haar mede werking heeft geschonken, eerst door voor ons te zetten en te drukken, later toen wij weer zelf zetmachines hadden door dagelijks ons blad te drukken. Wij weten naar waarde te apprecieeren do wijze, waarop ons in de moeilijke om standigheden, waarin wij verkeerd heb ben, is geschonken de hulp, welke ons onontbeerlijk was, om onze courant te doen verschijnen! Als ons nieuw gebouw gereed zal zijn do kantoren zijn pas over ruim een maand klaar hopen wij onzen lezers van het geheel een beschrijving te neven. DUITSCHLAND. Dr. Marx treedt af. Als leider van het Centrum. Dr. Marx heeft de „Germania" uitdruk- Hjk gemachtigd mede te deelen, dat het richt volgens hetwelk hij in December s. het voorzitterschap van het Centrum 1 neerleggen, juist is. Reeds in de verkiezingen in Mei, zoo •egt het blad hieraan toe, had dr. Marx voornemen geuit. In Februari en Maart is hij ernstig ziek geweest en nog niet ihecl hersteld. Het is volkomen onjuist - :hter het aftreden van dr. Marx politieke y lotievcn te zoeken. FRANKRIJK. Arrestatie van een bolsjewiek. Volgens de „Matin" is de leider van het ificieele sovjet-orgaan in Frankrijk. Henri Iristide Dcnys, onder beschuldiging van ói itairen tot ongehoorzaamheid te heb- Den aangezet, gearresteerd. ij is ter beschikking van den rechter yan -Auctie gesteld. HONGARIJE. De studentenonlusten te Boedapest. T e g e n-d emonstraties der arbeiders. De studentendemonstraties der laatste dagen te Boedapest hebben Zaterdag avond geleid tot tegendemonstraties van de arbeiders. Het socialistisch orgaan „Ne'pszava" heeft tot de ouders der stu denten een waarschuwing gericht, dat zij him zonen moeten afhouden van verdere uitdagingen, daar anders de arbeidersver- eeniging de radicaalste middelen tot zelf verdediging zal moeten gebruiken. Overal waar zich Zaterdag de studenten met hun mutsen vertoonden werden-zij door jeug dige arbeiders aangegrepen en herhaalde malen ook afgeranseld. In de nabijheid van den boekhandel van het socialistisch blad de „Ne'pszava" kwam het tot een ernstige botsing tusschen arbeiders en stu denten. Politie moest ingrijpen, waarbij 3 personen gewond werden. Gemeld wordt dat de rector der univer siteit te Boedapest voornemens is, de uni versiteit eenige dagen te sluiten. Indien in dien tijd de rust niet hersteld is, zullen de studenten een semester verliezen. RUSLAND. Nieuwe zuivering van Rusland. Allemaal vast in de leer! Stalin heeft in de eerste redevoering, die hij sedert zijn vacantic heeft gehouden, de noodzakelijkheid bepleit van onderdruk king der reactionaire neigingen onder die communisten, die ten gevolge van de hui dige economische moeilijkheden den moed beginnen te verliezen. Zij eischen een wij ziging van de industrieele politiek der re geering, waax-tegen Stalin zich met kracht verzet. In een speciale zitting van de discipli naire commissie der communistische partij te Moskou heeft Stalin de overhand over de gematigden verkregen. Besloten werd zes' partijleiders van hun posten in Moskou te ontheffen en de partij te zuiveren van alle hooggeplaatste leden, die niet vast in de leer zijn. De centrale commissie der communistische partij heeft een officieele "waarschuwing gericht aan alle communis ten te Moskou en andere steden om zich te hoeden voor leiders, die de beginselen van Lenin niet meer volkomen trouw zijn gebleven. Hun weifelende houding betee- kent de vernietiging van de socialistische idee, aldus de waarschuwing. Het gebrek aan ruwijzer, waarover het departement van de mijnen enkele weken geleden heeft geklaagd, is thans acuut ge worden. Een groot gedeelte van de Russi sche ijzerfabrieken is geheel of gedeelte lijk stop gezet. Het verzoek van de regee- ring om de noodige maatregelen te nemen, heeft weinig weerklank gevonden. De in zameling van oud ijzer, die voor het ge- heele land was aanbevolen, heeft, volgens de „Ekonomitsjeskaja Zjiznj", weinig resul taten opgeleverd, en zelfs de spoorwegen en fabrieken, die ijzer verwerken, hebben aan den oproep geen gevolg gegeven. Het departement van Handel heeft den verkoop van producten van staatsfabrieken aan particuliere handelaars en winkels ge heel verboden. Dit verbod betreft vooral katoenen en wollen goederen, kleeren, schoenen en zeep, en is met name inge voerd, omdat de regeering niet over vol doende goederen beschikt, om de staats winkels van voorraden te voorzien. Met het intrede van de koude beginnen de zwervende kinderen, die den zomer op het platteland hebben doorgebracht, weder naar Moskou te trekken. De Russische bladen melden, dat do regoering een bo- schermend cordon van politie-agentcn rond Moskou heeft getrokken met speciale be waking langs de spoorwegen, om do zwer- Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Dr. Marx treedt af als leider van het Duitsche Centrum. Een aanslag op den Katholieken cancfi- daat voor het presidentschap in Amerika. De H.-N.A.E.N. weder op weg naar. In- die. (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. Vergadering van de R. K. Kamer-Cen trale Leiden (2de blad). Een autobosting bij Haarlem. Verschei dene gewonden. (Laatste Berichten). De sportweek van de katholieke organi saties. (Sport, 2de blad). DR. SCHAEPMAN-FONDS. Door bemiddeling van den Zeer- eerw. Pastoor Heiling 25 glcL' Het nationaal en Katholiek belang, do verzekering van onze rechten en vrijheden eischt een sterke R.-Iv. Staatspartij. En daarvoor is weer absoluut noodig een R.-K. Partijbureau. Dit bureau kan er niet ko men zonder flinken financieelen steun. Wie stelt nog meer in onze Kieskring Leiden 'ns een flinke Roomsche daad? vend o kinderen op te vangen, en naar de tehuizen voor zwervers te zenden. AMERIKA. Een aanslag op Al Smith. De candidaat niet godeerd. Naar vernomen wordt, is Zaterdagavond een schot gelost op den specialen trein, waarin de democratische candidaat voor het presidentschap der V. S., de Katho lieke gouverneur van New York Al Smith, zijn propaganda-tournée maakt. De aanslag had plaats tusschen Pomberton en Quincy in den staat Ohio, terwijl de trein een ..vlammend kruis" van do Ku Klux Elan passeerde, dat op ongeveer 30 Meter af stand van de rails stond opgesteld. Smith en zijn gezelschap, die juist di neerden, waren naar de vensters gegaan om het kruis te zien. Op dat moment werd het schot gelost. Niemand werd gewond. Men heeft den dader tot dusver niet kun nen opsporen. Oproerige bewegingen in Mexico. Uit verschillende deelen van Mexico (zoo verneemt de Times) komen berichten over hernieuwde revolutionaire bewegingen. Te Lugana hadden 180 opstandelingen zich verschanst en konden eerst na een gevecht van vijf uur verdreven worden. In den staat Guadalajara heeft te La Mesa de San Juan een treffen plaats gehad tusschen regee- ringssoldaten en eenige opstandelingen, onder aanvoering van Victoriana Ramierez, die in de afgeloopen maanden reeds her haaldelijk als gesneuveld was gemold. Een aantal bandieten maakt verder de streek rond Zacaticas onveilig. Een bende van twintig man, die herhaaldelijk postwagens aanviel tusschen genoemde stad en Villa Nuova, wordt achtervolgd. Het eeuwfeest der Kon. Mil. Academie. Gistermorgen heoft de Koniklijke fami lie die den nacht in het salonrijtuig had doorgebracht een rijtoer door do stad ge maakt. Om één uur had de ontvangst plaats van de Koninklijke familie ten stadhuize. De groote historische optocht 's middags was de clou van het feest. Deze is dan ook een schitterend schouwspel geworden. Om 3 uur heeft do Koniklijke familie dc stad verlaten en is naar het Loc terug gekeerd. De dag is besloten met een vuurwerk. Rijksbegrooting voor 1929. Verschenen zijn do voorloopige versla gen der af deelingen van do Rijksbegrooting voor 1929. Wij moeten ons wegens plaats ruimte beperken. En waar alles toch weer bij de mondelinge behandeling in de Ka mer zal worden herhaald, kunnen wij vol staan met hier en daar er wat aan te onfr- leenen. Zoo lezen we in de gepubliceerde itfger

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1