Berichten. J Buitenl. Berichten. Uit de Rijnstreek. rW'EEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 20 OCTOBER 1928 sem. pi- ONGELUKKEN MIJN-ONGELUK. ^rbeider door afvallend gesteente getroffen. P <Je Staatsmijn „Maurits" is de slee- Ij. W. uit übbicht <loor afvallend ge- *te zoodanig getroffen, dat hij ernstig rond in het hospitaal te Sittard incest (Jen opgenomen. KINDEREN VERBRAND. Arnemuiden is het 4-jarig zoontje van jterover in een tobbe met kokende Jstof gevallen. De kleine is in het Gast- te Middelburg aan de gevolgen over- Terwijl de ouders aan het aardappel- ju waren, trok een 1 1/2-jarig dochtev- fvanden arbeider T. R. te Ödoornerveld, aschlade uit de brandende kachel. Het d kreeg de gloeiende asch over zich en bekwam zoo hevige brandwonden, ■het spoedig overleed. Autobus te water. e inzittenden licht gewond. bnderdagmorgen geraakte een der ote autobussen van den ondernemer T. Zevenbergen, tengevolge van de glad- d van den weg, in de Langewegvliet na- de kom dezer gemeente. Ds bus kantel- daarbij geheel om. De drie inzittende rgiers. waaronder een geestelijke, en auffeur kwamen er met lichte kwets- af. Onmiddellijk werden pogingen in werk gesteld het gevaarte wederom op droge te brengen, hetgeen met groote gepaard ging, daar de vliet jlaatse zeer diep is. Door den trein doodgereden. ,n den landbouwer K. uit O ver woud door den trein EdeBarneveld zeven pen dooc Kind verdronken. is terenmiddag te half vier is te Oosten- gem. Ridderkerk, het 4-jarig zoontje den arbeider v. d B. in de haven ge- bn en verdronken. Het kind stortte van vier meter hooge schotsluis. De kleine td onmiddellijk opgehaald, doch de le geesten waren reeds geweken. Doodelijke val. nderdagmiddag tegen zes uur kwam 40-jarige schoorsteenveger te Amster- dronken thuis. De man woonde op een -.nhuis in de Baanstraat, en moest, wil- hij zijn appartementen bereiken, oen Lta\ steile trappen beklimmen. Bijna l hij boven aangekomen toen hij zijn ttiwicht verloor en in het benedenportaal l,Toen de buren op het gestommel op de kwamen toeloopen vónden zij hem in t portaal liggen. De man was reeds dood. I srmoedelijk heeft hij in den val zijn nek ilbroken. Sneek is de 66-jarige J. Jongsma, .am in de wagenfabriek van den heer aan de Oude Koemarkt, van de jïode verdieping gevallen en aan de ge- overleden. In een hek gevallen. lit Wanroij (N.-B.) wordt gemeld, dat werkman P. d. H. bij het snoeien van men is uitgegleden en van ongeveer zes ter hoogte in de scherpe punten van een la te ring is terechtgekomen. Hij bekwam r ernstige verwondingen en is per auto U zijn woning overgebracht. BRANDEN. donderdagavond brak te Grevenbicht oor onbekende oorzaak brand uit in de oning van H. D. nabij de Maas. In korten d was deze woning en de aangrenzende v, ïning van H. op den Kamp, een prooi vlammen. De meubelen konden vóór grootste gedeelte in veiligheid worden bracht. Verzekering dekt de schade. - Gisternacht is brand ontstaan in de »odbakkerij van den heer S. in de Kloos- ntraat te Beverwijk. Het vuur werd r den feilen wind aangewakkerd en dan ook de brandweer, die door het rekkige alarmsysteem eerst na gerui- i tijd arriveerde het blusschingswcrk ving, bleek van het oude gebouw niets •r te redden. Met groote inspanning ge tto het haar den aangebouwden winkel behouden. De hier aangerichte water- ®de was echter zeer groot. De bakkerij Mde tot den grond toe af. Als vermoe de oorzaak wordt aangenomen, dat voor oven liggend hout heeft vlam gevat. Irdoor de brand is ontstaan. Verzeke- dekt de schade. „De Jantjes" verbrand. 1vertoonen van de film „De Jan- iu het Hollandia Theater te Valken- ■g> vloog plotseling door tot nu toe on- ■ende oorzaak de film in brand. De ope- |Burs verwijderden zich snel uit de be- nen cabine. Het publiek verliet kalm en £«lijk de zaal. De film verbrandde ge- „Tel." De auto-maniak. f ^''varenbeek gearresteerd. vernemen, heeft de marèchaus- ottil varenbeek aangehouden den elec- ken. .niS?s F.. gedomicileerd te flgendt man beeft zich sedert ge- uitgegeven voor dokter, voor officier. Hij maakte er zijn INGEZONDEN MEDEDEELING. werk van autogaragehouders op te lichten. Hij huurde een auto, liet zich van de eene stad naar de andere rijden en verdween zonder te betalen. Ook de hotelrekening van hem en de chauffeur bleef hij meestal schuldig. Zooals reeds gemeld, is hij ook in Rotterdam werkzaam geweest. Met een auto van een garagehouder uit het Noor den der stad is hij, via Klaaswaal, Willem stad en Zevenbergen naar Breda gegaan. Daar heeft hij in een hotel kamers bespro ken voor zich en den chauffeur, waarna hij spoorloos is verdwenen. Den volgenden dag is gebleken, dat hij met een auto van een -?ragehouder te Breda naar Eindhoven /as gereden. Daar heeft hij opnieuw den chauffeur in den steek gelaten, om weder om een auto te huren. Met deze auto is hij door Hilvarenbeek gekomen, waar de ma- reschaussee's hem hebben gearresteerd. Hij is naar Eindhoven op^transport gesteld. Eon onverwachte uitkeering. Van waardeloos geachte obligaties. De tijd dat de heer Willem Broekhuys steeds weer nieuwe premie-obligaties uit gaf en half Nederland op zeer handige wijze bij den neus wist te nemen, is lang voorbij, schrijft de „Msb." Willem Broekhuys leeft niet meer en zijn epigonen hebben nimmer dat succes kun nen oogsten dat hem ten deel is gevallen, ook al zijn er herhaaldelijk tal van men- sch:n door hem gedupeerd. Onder de uit giften welke Broekhuys een jaar of zeven geleden liet doen, behoorden ook premie obligaties van 10 gulden, van de Holland- sche Credietbank. Deze bank ging failliet en de meeste houders van deze obligaties verscheurden hun papiertjes na verloop van tijd, omdat men het buiten twijfel achtte, dat ze waardeloos zouden zijn. Een klein deel der houders heeft zich echter, nadat het faillissement was uitge sproken aangemeld, zoodat later kon wor den vastgesteld, dat er voor 28 mille con tante waardenrin dit faillissement aan obli gaties was binnengekomen. Na allerlei we derwaardigheden bleek, dat de Hollandsche Credietbank dus niet de nalatenschap van Broekhuys nog ongeveer 14 mille aan vorderingen had, zoodat, na aftrek van de kosten aan de obligatiehouders, die zich destijds aanmeldden, dezer dagen per circulaire kon worden medegedeeld, dat zij ongeveer 40 procent van de waarde terug zullen krijgen. Een onverwachte bof, die echter alleen daarom een meevaller is, daar slechts een betrekkelijk gering per centage van obligatiehouders zich in dit faillissement aanmeldde. Hadden allen het gedaan, dan zou de buit thans heel wat geringer zijn. De smokkelarij aan de Nederlandsche grens. In den Pruisischen landdag is door een centrumsinlerpellatie het feit ter sprake ge bracht, dat de smokkelarij aan de Duitsch- Nederlandsche grens in het district Aken zoo. uitgebreid is, dat men daardoor niet alleen een groot bedrag aan douanerechten derft, maar ook de veiligheid op de wegen wordt bedreigd. De Pruisische minister van handel ant woordde, dat de grenscontrole in dit ge bied door personeelkwesties naar aanlei ding van de bezetting in dat gebied, zeer moeilijk georganiseerd "kan worden. Inbraken. Gisterennacht is op een drietal plaatsen te ljmuiden ingebroken. Bij het onderzoek is gebleken, dat de buit niet groot is ge weest. In den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben door het uitsnijden van de ruit in de winkeldeur dievön zich toegang ver schaft tot het pand van den hoer J. Storck, Lindenheuvel te Sittard. Voor een aanzien lijke waarde aan manufacturen, lingerien en rookartikelen werd meegenomen.*De da ders zijn ongestoord vertrokken. Den zelfden nacht heeft men getracht in te breken in den galanterie-winkel van den heer L. Paegx in de Brandstraat te Sittard. De ongenoode gasten werden hier echter door het geblaf van een Kond op de vlucht gedreven. Gisterenmorgen werd in de Park laan een masker, een stel inbrekerswerktui gen en een zak gevonden, welke de dieven bij hun vlucht moesten achterlaten. Inbrekers aangehouden. Voor eenige dagen is te Steenderen in gebroken in het station der tram Zutfen Emmerik en o.m. ontvreemd eert partij ma nufacturen, een partij sigaren en 500 Kg. boter. De politie is er gisteren in geslaagd drie der vermoedelijke daders aan te houden. Een deel der gestolen boter werd te Dinx- perlo in beslag genomen. Gevecht tusschen veldwachter en jager. Te Heithuijsen is aangehouden de jager R., die, toen hij door den gemeente-veld wachter werd bekeurd wegens jachtovertre- ding, zich tegen de inbeslagneming van zijn geweer krachtdadig verzette. Bij de wor steling ging het geweer af. De veldwach ter kreeg het schot rakelings langs zijn borst. Het onderzoek zal moeten uitwijzen of hier sprake is van een ongeluk of van opzet. Laffe overval. De 20-jarige v. R. uit Maaspoort is to Weert op weg naar huis door een drietal onbekend gebleven personen onverwachts in den rug aangevallen en deerlijk mishan deld. Veiinoedelijk zijn de aanranders be woners van het woonwagenkamp. De po litie stelt een onderzoek in. Traan-gas in een danszaal. Een zestienjarige schooljongen heeft in een dansgelegenheid te Enschedé een heele opschudding teweeg gebracht. De dansen de paartjes moesten namelijk op een ge geven oogenblik in den avond een vreemd soortig gevoel gewaar worden. Het was een vervelend gekriebel in den mond en den neus, hetwelk steeds erger werd, met het gevolg, dat weldra bij alle aanwezigen dik ke tranen over de wangen biggelden. Ook de musici in het strijkje werden „aange daan" en de violisten konden weldra niet meer spelen, doordat de tranen hun oogen verduisterden en den strijkstok vochtig maakten, terwijl ook de pianist geen noot meer kon onderscheiden. Het duurde niet lang of do danszaal werd in allerijl ontruimd, zeer tot ontstel tenis van den exploitant, dié zich reeds zeer opgewonden had, niet alleen omdat hij zelf met die akelige kriebelingen kennis had gemaakt, maar nog meer om de finan- cieele gevolgen van die tranen-epidemie in zijn gelegenheid. Hij gaf dan ook onmid dellijk de zaak in handen van de politie, die een onderzoek instelde. De politie bracht deze geschiedenis on middellijk in verband met een soortgelijk geval, dat zich onlangs in de openbare leeszaal te Enschede had voorgedaan. Tenslotte meende de politie redenen vol doende te hebben om een 16-jarigen jongen als den bedrijver van dezo taranen-misère aan te houden en in verhop» nemen. De scholier viel weldra door de mand en be kende eenige z.g. „traanbommen" in de danszaal geworpen te hebben, waardoor zich het traangas had verspreid. Proces verbaal van het gebeurde werd opgemaakt. „Tijd". Speling der natuur. Dat een fruitboom tweemaal in een jaar bloeit is wel geen buitengewoon iets meer. Thans bloeit echter in den tuin van den heer H. te Tubbergen een appelboompjo dit jaar voor den derden keer. Vruchten heeft het boompje niet gedragen. ONGELUKKEN. VINCENNES' BOUWRAMP. Groote cpschudding te Parijs. Vermoedelijk twintigtal d o o d e n. Het bericht van de catastrophe te Vin- cennes, dat zich Donderdagavond als een loopend vuur door Parijs verspreidde, heeft overal groote opschudding veroorzaakt. Ge durende den geheelen nacht is het oprui- mingswerk met behulp van talrijke zoek lichten en fakkels voortgezet, onder leiding van den Parijsch© prefect van politie Chiappe en in tegenwoordigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken, Sar- raut. Er zijn thans negen doodon geborgen. Er zouden nog 1215 arbeiders onder het puin bedolven liggen. De lijken van twe© slachtoffers waren zoo verminkt, dat zij niet geïdentificeerd konden worden. Vrijdagmorgen beperkten de redders zich er toe te trachten den arbeider Nicolli te redden. Men heeft door een gat zijn hoofd en een arm gezien en weet, dat hij nog in leven is. Om halfnegen hoorde men ge kerm, dat van groote diepte kwam, doch steeds zwakker werd. De hoop, dat men de bedolven arbeiders nog zal kunnen red den, wordt steeds geringer. Daar de instorting in slechts enkele cogenblikken plaats had, gelukte het slechts aan weinigen der ongeveer dertig arbeiders te ontsnappen. Vooral zij, die op de tweede verdieping werkzaam waren, zijn onder de puinhoopen terecht gekomen, terwijl de meeste arbeiders, die op de der de étage waren, op straat zijn geslingerd. Twee werklieden werden van de zesde ver dieping op straat geworpen, doch bekwa men wonder boven wonder slechts lichte verwondingen. Verklaard wordt, dat het gebouw be hoorde aan deij Italiaanschen bouwer Pro- vini, die het met den steun van een hypo theekbank, volgens de aanwijzingen van een vriend, doch zonder de medewerking van deskundigen, liet bouwen. Een archi tect van de hypotheekbank bezichtigde nu en dan het bouwwerk. Tegsn Provini zal een gerechtelijke ver volging worden ingesteld. Hij zegt, dat de hevige regens van de laatste dagen de oor zaak van de instorting zijn; hierdoor moe ten groote hoeveelheden water in het bouw werk zijn gedrongen, die scheuren hebben veroorzaakt, welke waarschijnlijk te snel zijn hersteld. Ook de onderbouw van het pand schijnt niet vakkundig te zijn opge trokken. 0PRUIMINGSWERK TE PRAAG NOG NIET GEËINDIGD. Wo^r vier slachtoffers gevonden. Nog meerdooden onder het puin. Bij de opruimingswerkzaamheden aan het onlangs aan de Poricer-straat te Praag ingestorte in aanbouw zijnde gebouw zijn nog vier lijken gevonden. De opruimingswerkzaamheden zijn nog lang niet beëindigd, daar men neg slechts een deel van de tweede verdieping van den kolder heeft bloot gelegd. Daaronder be vindt zich chter nog een verdieping, die men tot dusverre nog altijd niet heeft kun nen bereiken. Bovendien men nog niet de puinhoopen kunnen oeken, die tegen het belendende gebc. ^gestapeld liggen, daar bedoeld gebouw eveneens op instorten staat en nog slechts door de er tegen liggende puinhoopen staande wordt gehouden. Dat onder deze puinhoopen nog talrijke lijken bedolven moeten liggen, blijkt echter uit de doordringende ontbindingslucht, die eruit opstijgt. Tot dusver beeft men in to taal 46 lijken geborgen. Treinongeval in Tunis. Op 20 K.M. van Sousse is gisteren een goederentrein ontspoord. Twee beambten werden gedood en verscheidene andere ge wond. De ontsporing moet te wijten zijn aan overstrocming van de spoorbaan. KLAAR? Bandietenstreek in het hart van Berlijn. Donderdagavond tien uur was de Kur- fürstendamm hoek Schlüerstrasse te Berlijn het tooueel van een brutale boevenstreek. Voor den bontwinkel Bieber, welks étalage door groote lampen verlicht wordt-, hield een prachtige auto stil. Een net gekleed heer stapte uit, 'n pakje onder den arm. Later bleek, dat er een zware steen in het pakje zat. Zich niet aantrekkend van het drukke verkeer voor den winkel, wierp hij plotseling den steen door do spiegelruit. Hij sprong in de étalage en maakte zich meester van een ntria-bontjas van grocte waarde. Op het hooren der neerkletteren de stukken glas kwam de winkelier toe snellen, die toevallig nog aanwezig was. Toen de dief dit zag, stapte hij met mede neming van zijn buit ijlings in den auto, waarmede hij snel uit het gezicht verdween. Het geheele voorval had zich in enkele se conden afgespeeld. Hazen stropen per auto! Uit Wiesbaden wordt gemeld: In den omtrek van de Laachersee en de naburige plaatsen ,is eenigen tijd geleden een auto opgedokïn waaruit tijdens hot rijden vaak schoten werden gelost. Thans is deze spookgeschiedenis ontmaskerd. Op een nacht hebben pachters van jachtterreinen den auto aangehouden en onderzocht. In den wagen werden een zestal hazen en eenige geweien gevonden. Tegen de onge wone stroopers, ingezetenen van Nieaer- en Ober-Mendig is proces-verbaal opge maakt. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Wijziging waterleiding-tarievon. De opcenten R. I. B. verlaagd. Werkverschaffing. De raad dézer gemeente kwam Donder dagavond in openbare vergadering bijeen. Alle leden aanwezig. De voorz. opent de vergadering met ge bed, waarna do notulen der vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken worden voor ken- nifcgeving aangenomen. Verzoek van do afd. Patrimonium om een subsidie van f 100, tot instandhouding ha- rer Christelijke Volksbibliotheek. De voorz. zegt. dat B. en W. dit verzoek in overweging willen nemen. B. en W. zou den evenwel gaarne over deze afdeeling worden ingelicht. De heer Vervark, die lid is van dezo afdeeling, geeft eenige in lichtingen en zegt onder meer, dat de be doeling dezer aanvraag is om nieuwe boe ken aan te schaffen; de vereeniging kan de aanschaffing van boeken uit eigen mid delen niet bestrijden. Op voorstel van den Voorz. wordt dit verzoek gerenvoyeerd naar B. en W. voor prae-advies. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. tot wijziging van het tarief der waterleiding, waardoor voor bepaalde per- ceelen een billijker regeling wordt verkre gen. De voorgestelde tariefswijziging be- teekent een minuere opbrengst van 800. Door B. en W. wordt voorgesteld navol gend tarief voor woonhuizen: 1. voor ge bouwen met een huurwaarde van minder dan 100 2.60; -2. idem van 100 tot en met 199 3.90; 3. idem van 200 tot en met 324 5.20; 4. idem van 325 tot en met f 4.99 (nieuwe klasse) 6.50; 5. idem van 450 tot en met 599 7.80; 6. idem van 600 en daarboven 10.40, alles per drie maanden met een maximum verbruik per jaar van respectievelijk 30, 40, 50, 60, 70 en 80 M3. Hét voorstel van B. en W. wordt met al gemeen© stemmon aangenomen. Vervolgens stellen B. en W. voor met in gang van 1 Mei 1929 het aantal opcenten op de R. I. B. van 125 terug te brengen tot 100, hetgeen gelijk staat met vroeger 80 opcenten. Ook dit voorstel van B. en W. INGEZONDEN MEDEDEELING. Lieve Lezerin en Beste Lezenaar 1 Staat U al voor morgen Met Uw centjes klaar 1 "Want- U weet, dat and'ren Oók weer klaar gaan staan, En dat op Uw brandkast 'n Aanval wordt gedaan. Soms krijgt U visite, En waar is voor twee Eet dc derde meestal Ook een hapje mee. Zoo zal 't morgen ook zijn; Hebt U zon genoeg? Weet dan, dat een ander Ook een stukje vroeg. Geeft hem dan een pondje, 'n Liter of een straal* Van wat zonlicht houden Wij toch allemaal Ook die kleine schapen Met hun leed en smart, Hebben graag wat zonlicht Midden in hun hart. Dus U koopt wat zonlicht, 'n Liter of een el Allep klaar v. or morgen? Nee? De bloempjes wel! Maar het komt in orde Zeker slaagt het puik, Eventjes het busje Morgen voor Uw buik. 'k Geef geen cent, zei eensklaps Tante Mina fiks, Ik gooi in het busje 'n Gulden of een riks. wordt met algemeene stemmen aangeno- - men. Thans komt in behandeling de begroo ting voor 1929. J De heer Klaver het woord vragende gééft uiting aan zijn ongenomenheid dat op de begrooting een zeker bedrag is uit getrokken voor werkverschaffing. Hij zou gaarne willen, dat een regeling wordt ge troffen voor eventueele werkloosheid ca yel in deze zin, dat uitgetrokken georga niseerde arbeiders meer zullen verdienoa dan de ongeorganiseerde, opdat het Voor deze laatste een prikkel zij zich te organi- seeren. De Voorz. voelt wel iets voor dit standpunt, trouwens de gemeente is tot het Werkloosheidbesluit tocgetrc en. Voorts wijst do heer Klaver op een mis stand bij de werkverschaffing in het vorig jaar. Toen is toch aan een persoon werk opgedragen, dat niet als werkverschaffing kon worden aangemerkt. De Voorz., die nog geen Burgemeester van deze gemeente was, weet niet hoe do zaak zich heeft toe- godragen, doch wethouder Splinter ont kent hetgeen de lieer Klaver zegt; ook het werk van bedoelde persoon was evenals het andere werk door werkloozcn verricht, werkverschaffing; dit blijkt ook hieruit, dat maar 6 uur per dag werd gewerkt. Do Voorz. zegt too, dat B. en W. zullen overwegen welke regeling getroffen moet worden. De hoer Vervark vraagt of het niet ge- wenscht zou zijn oen bedrag op de begroo ting uit te trekken voor presentiegelden voor do leden van het stembureau. Do Voorz. zogt, dat tot nog toe geon presentie geld werd gegeven, maar nu er twee stem- bureaux komen zou het te overwegen zijn. De heer Klaver zegt,- dat „Devote" dit jaar geen openbare uitvoeringen heeft go- geven zooals vorig jaar. Deze vereoniging krijgt subsidie van de gemeente en had daarvoor z. i., als waardeering een paar concerten kunnen geven, zooals oorspron kelijk was toegezegd. Hetzelfde lid zou het billijk vinden, dat verecnigingen, die gebruik maken van het schoollokaal der openbare school, voor het gebruik van licht een kleine vergoeding moeten geven. Nu drukt do kosten van het licht op het onderwijs; de kosten per leerling worden daardoor met 1.ver hoogd. Dc vergooding aan de bijzonder© school is daardoor ook onnoodig grooter. Ook wil het spr. voorkomen, dat bij het ge bruik van licht niet de noodige zuinigheid! wordt betracht door deze voreenigingon. De heer Vervark zou ook gaarne zien, dat een regeling in dat opzicht werd getroffen. Do Voorz., zegt toe, dat B. en W. zullen overwegen vof zulk een regeling te mar ken is. Do heer Klaver zegt bij den post „sub sidie politieschool", dat hij niet zoozeer tegen deze subsidie is, wanneer ook aan de R. K. Politieschool subsidie wordt ge geven. De Voorz. merkt op dat bedoelde school aan deze gemeente nog geen sub sidie heeft gevraagd. De heer Klaver ifl aanvankelijk van meenirig, dat dit wel is geschied, doch geen der andere heeren weet zich dit te hcjinneren en is trouwens ook niet in de notulen te vinden. De begrooting wordt dearna vastgesteld in ontvang en uitgaaf cp 77249.01. Vervolgens worden eenige wijzigingen aangebracht in de bogrooting van 1928. Daarna wordt in principe aangenomen: een voorstel van B. en W., om een wijzi ging van de politieverordening tc ontwor pen, waardoor hot mogelijk is, dat slóoton achter woningen onder de schouw kunnen worden gebracht. Dc Gezondheidscommis sie moet over deze wijziging wordcil ge hoord. Bij de rondvraag vraagt de heer Groo- nondijk in het vervolg een ruimeren tijd om de bcgrooting in te zien. Dc Voorz. zegt, dat geen bezwaar bestaat met dezen wensch rekening te houden. De hoer Klaver wil het in de. vorige ver gadering genomen besluit, Inzake do straatverlichting zoodanig wijzigen, dat in plaats van 1 dag later uit en 1 dag vroe ger aan der lantaarns bij lichto maan, dezo lantaarns twee dagen vroeger aangaan. Met het oog op do afnemendo maan is dit beter. Dc andere leden voelen hier wel voor, zoodat daartoe wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde sluit do Voorz. dc vereaderin«r.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5