dl lit de Rijnstreek. Uit de Omgeving LIEFDE'S JEUGDDROOM TWEEDE BLAD ,DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 19 OCTOBER 1D2o h ei DE REEUWIJKSCHE PLASSEN De droogmaking. Vertegenwoordigers van de organisaties m boeren en tuinders en land- en tuin- «uwarbeiders werkzaam over het gebied Provincie Zuid-Holland, hebben aan Provinciale Staten van Zuid-Holland .n adres gericht waaraan het volgende is Eleend „Het groote belang, dat voor adressan- i gelegen is in de verwezenlijking van de ,nnen tot droogmaking der Reeuwijksehe Sluypwijksche Plassen, heeft hen er toe [bracht nu deze aangelegenheid blijk- ,r een stadium, is ingetreden, waarin difinitieve beslissing zal moeten wor- genomen een Commissie inzake de euwijksche en Sluypwijksche Plassen in stellen. Deze Commissie is als volgt ta- .ngesteld: Jac. Biemond Pz. te Ble'swiik J. C. Hagen Jr. te Beeuwijk (voor den iristelijken Boeren- en Tuindersbond); H. J Lovink te Alphen aan den Rijn |jjsr. Boer te Bodegraven, B. C. Huyser te ji-Gravenhage en J. Michielen te Bodegra ven (voor de Hollandsche Maatschappij v. landbouw); Mr. Dr. L. N. Deckers te 'sGra- jjenhage. Ir. W. J. M. Dekker te Haar'em. Ifr. H. van Haastert te 's-Gravenhage en 3. W. Kampschöer te Monster (voor den Jtt. K. Land- en Tuinbouwbond); L. van yliet te Utrecht (voor den Christelijken [.andarbeidersbond); B. N. Loerakker te Hillegom (voor' den R. K. Landarbeiders- bond); Wethouder Heerkens te Gouda iBurgeroeester L. J. Lucasse. H J. Lafefcer fep S. C J. van Tol, allen te Reeuwijk. ■Verder namen in deze Commissie zït- ■ng als adviseerende leden de heeren Jhr. jilr. C. E W van Panhuys directeur van het Rijksbureau voor de Ontwatorincr te Is-Gravenhage. Ir. C. Ph. Moerlands. Rijks- tuinbouweonsulent te Boskoop en Ir. A. A. Neeb, Rijkslandbouwconsulent te 's-Gra- I tanhage. ||l Uit deze Commissie is een Wert-Colu sa \inissie gevormd bestaande uit de heeren: ^Mr. H. van Haastert, voorzitter; J. C. Ha- gen Jr.. B. N. Loerakker. J. Michielen, L.« van Vliet, leden; Jhr. Ir. C. E. W van Pan- jiuys. Ir. C. Ph. Moerlands. Ir. A. A. "Neeb jl^ethouder Heerkens, adviseerende leden en S. C. J van Tol secretaris. Al meenen adressanten uit het verloop der debatten, gevoerd in de zomerzitting Uwer Staten van dit jaar naar aanleiding ,U| van de interpellatie-Vlieland er en rond de N motie van Staal, te mogen opmaken, dat O uwe Staten in overgroote meerderheid de plannen tot droogmaking der hoogerge- I moemde Plassen welgezind zijn en op de spoedige uitvoering hiervan prijs stellen, thoot tomt~het hun gewenscht voor aan uw g07'Staten voor te leggen hot geheel van ar gumenten, die meer in het bijzonder 1gezien van uit den ooghoek van den land- en tuinbouw pleiten voor droogmaking «au hiervoor geschikte Plassen in het al- inaf fvj 8emeen en van Heeuwijksche en Sluyp- liteit j', wijksche Plassen in het bijzonder, ten lji meeste plassen, ook die, welke men roor ni110? in Je Provincie Zuid-Holland aan betreft, zijn gevormd door uitvening van lan- Jden, later ook van reeds bestaande pol- [ders. Het op deze landen gevonden veen -erd hier uitgedolven en later ook uitge baggerd, omdat het grootendeels de uit- neiL «tekende brandstof voor de stedelijke cen- d,trade harde of korte turf (sponturf) le- rerde. Oorspronkelijk geschiedde dit ver renen, slachtturven of uitmoeren in het h»d«n,| WI'de weg. zonder beperkende beoalingen. Hierdoor ontstonden diepe plassen en igroote oppervlakten land werden zoodoen- "wrtd!| b'"ma veheel waardeloos niet al1 een ,j voor de eigenaren, maar zij konden ook niet meer bijdragen in de lands- en andere |k' lasten. Bovendien breidden zij zich door afslag en anderszins hoe langer hoe meer uit en leverden steeds grooter gevaar op b»nd«j yoor naastliggende polders. Door middel 'oorcfr' van Ptakkaten en Ordonnanties is toen ge- ort«aktracht de kwade gevolgen van deze wilde ordo«i vervening te keeren. Voorschriften werden SSS door de Overheid gegeven voor het „toe- n. A^ken der uitgemoerde oppervlakten en u saj de verplichting werd opgelegd z.g. „slik- M fondsen" te vormen, welke dienen moesten eenerzijds om de verveende plassen weer droog te maken en anderzijds om de ar moede die na de vervening zou ontstaan, te lenigen. Hieruit blijkt duidelijk dat van den aanvang af de bedoeling heeft voorge zeten om het tct water gemaakte cultuur land te zijner tijd weer opnieuw tot cul tuurland te maken. Zoodoende zijn weer tal van door uitvening ontstane plassen in den loop der tijden drooggemaakt. Toch staat tegenover een land verlies, dat Ne derland gedurende al die jaren heeft gele den, van 531.332 H.A. nog maar een land- aanwinst door bedijking en droogmaking van 373.507 HA. (cf. Blink .tegenwoordige Staat van Nederland", blz. 237), zoodat het nog overblijvende verlies niet minder dan 207.800 H.A. bedraagt". „Is, ter bevrediging van den landnood, de droogmaking van hiervoor geschikte Plassen in het algemeen reeds uitermate gewenscht" zoo vervolgt verder 't adres die van de Reeuwijksehe en Sluypwijk sche Plassen in het bijzonder behoort naar het oordeel van adressanten zonder verwijl te worden aangevat en met alle kracht doorgezet. Het is niet te ontkennen, dat een aan winst van rond 800 H.A. en rekent men den steeds in gevaar verkeerenden polder Broekvelden en Vettenbroek er bij: rond 1000 H.A. goeden cultuurgrond de al- gemeene welvaart eener streek belangrijk verhoogt. In hooge mate vooral zal de welvaart der stad Gouda er sterk door worden vermeerderd. In zoover de droog gelegde gonden bestemd zullen worden deels voor tuinbouw vooral den fijnen tuinbouw, daar de bodem bij uitoefening dezer cultuur nog eerder rendabel wordt dan bij andere cultures deels voor vee teelt en akkerbouw, zullen de daarop ge wonnen producten verhandeld worden op de veiling resp. de vee- en kaasmarkt dezer stad. Wat Boskoop betreft, de aldaar ge vestigde tuinbouwbedrijven zitten voortdu rend verlegen om veenaarde en hiervan komt na droogmaking der Reeuwijksehe en Sluypwijksche Plassen en bij egalisatie van den naar boven gekomen bodem wellicht eene min of meer groote hoeveelheid ter beschikking". Ten slotte wijzen adressanten nog op de volgende voordeelen die de droogmaking der Plassen zal brengen aan de onmiddel lijke omgeving ervan. Op de eerste plaats moet genoemd wor den het veilig stellen van den aangrenzen- den polder Broekvelden en Vettenbroek. Reeds op 31 December 1925 is bewezen, welk enorm gevaar de nabijheid der Plas sen voor dezen kiemen polder op1 evert. Ook schijnt het naar het oordeel van deskundigen geenszins uitgesloten te zijn, dat de droogmaking er toe zal medewer ken de kwel in de polders Middelburg en De Tempel te verminderen. Daarenboven kan de algemeeno regeling van de bema ling in geheel deze streek' belangrijk wor den veïbeterd, nadat dé plassen zullen zij'n drooggelegd. Voor de erven en vooral voor do wegen binnen het gebied der plassen zelf zal de droogmaking tengevolge heb ben, dat in belangrijke mate op de kosten voor onderhoud en oeververdediging zal kunnen worden bespaard. En het adres besluit dan: „Het is adressanten met onbekend, dat van zekere zijde aangedrongen wordt op behoud der Plassen in hun geheel of al thans ten deele, omdat men prijs stelt op behoud van dit brok natuurschoon en van de hier geboden gelegenheid tot ontspan ning en beoefening der sport. Wat het na tuurschoon der plassen betreft, betreuren ook adressanten het. dat dit in den hui- digen vorm zal verdwijnen, maar zij troos ten zich met de gedachte, dat de nieuwe vruchtbare polder, die na droogmaking der Plassen zal ontstaan, evenzeer een brok natuurschoon zij het dan in anderen vorm, zal wezen. Zoodra, na enkele jaren, deze aan den land- en tuinbouw terugeeschon- ken bodem zal zijn bep'ant met geboomte en bezet met boerderijen en tuinderijen, dan zal ieder die deze, met nieuw leven bezielde streek ziet. getroffen worden door de schoonheid, die de natuur ten toon spreidt op vruchtbare akkers en tuinen evenzeer als op spiegelende wateren. Daar enboven zal er zeker niets schooner en edeler zijn dan de tevreden en welvarende bevolking, aan welke deze herwonnen cul tuurgronden leven en bestaarf verschaffen zullen. En wat de gelegenheid voor snort en ontspanning aangaat, zijn adressanten ervan overtuigd, dat de zeer weinigen, die deze Plassen thans niervoor benutten, er stellig -in zullen slagen elders min of meer in de nabijheid hünner haardsteden een soortgelijke gelegenheid te vinden." Het adres is onderteekend door de Werk-Uommissie inzake de Reeuwijksehe en Sluypwijksche Piassen: Mr. H. van Haastert, Voorzitter, J. C. Hagen Jr., Weth. Heerkens, B N. Loerakker, J. Michielen, L. van Vliet S. C. J. van Tol, Secretaris. ZOETERWOUDE. Zilveren feest. In verband met .het zilveren jubileum van de oprichting van het Jongenspatronaat in de Zuidbuurt alhier, vernemen wij nog. dat de heeren C. P. J. Paardekooper en W. Klaassen tevens het 25-jarig bestuurslidmaatschap vieren. De gerr.eentebegrooting, De gemeente- begrooting 1929 sluit in den gewonen dienst in ontvangstep en uitgaven met f 115351.77 en in den kapitaaldienst in V ontvangsten met f 8502.61 en in uitgaven met f 6345, zoodat die diens-u eeri batig s'.ot oplevert van f 2157. De bégrooting van den dienst 1928, zooals deze door Gedeputeerde Sta ten is goedgekeivd sluit in den gewon' dienst in ontvangsten en uitgaven met f 123527.13 1/2 of met ongeveer f 8000 meer dan de door Burgemeester en Wethouders aangeboden begrooting voor het volgend jaar. Het gevolg van deze mindere raming zal tengevolge hebben dat ook de opbrengst der belastingen in totaal reeds f 8000 min der behoeft te zijn in 1929 dan in 1923. Bij hoofdstuk XII, belastingen, zien wij dan ook dat de opbrengst der Personeele Belas ting voor 1929 f 3000 lager is geraamd, zulks tengevolge van de onlangs vastgestelde verlaging van de ópcentenheffing die van maximum 120 is teruggebracht tot maxi mum 100. De opbrengst der gemeentelijke inkom st --belasting die dit jaar geraamd is op f0500 wordt voor 1929 geraamd op f54650; aldus eene lagere raming.van ruim f 10.000. Het gevolg hiervan zal zijn dat het heffings percentage voor de plaatselijke inkomsten belasting 1929'1930 aanmerkelijk zal dalen. Naar wij berekenen zal zulks minstens 25 pCt. bedragen. Te verwachten is tevens dat de op brengst der grondbelasting hooger zal zijn zulks in verband met het feit dat een groo ter aantal bebouwde eigendommen is ver kregen. Voorts valt nog op te merken aangaande de geraamde ontvangsten dat in 1929 het laatste bedrag wordt ontvangen (f 470). dat de gemeente Leiden aan Zoeterwoude moet uitkeeren in verband met de wet tot grensregeling van 1920. De schoolgelden van openbaar en bijzon der lage onderwijs worden ongeveer 10 pCt, lager geraamd als dit jaar, zulks in ver band met de opbrengst/over 1927. De rech ten ingevolge de Vleeschkeuringswet wor den geraamd op f 17$(1-,of f 150 hooger als het loopende jaar. Overigens valt ten aan zien der ontvangsten niets te vermelden. In den kapitaaldienst is eene geldlee- ning pro memorie geraamd beneinde daar uit te kunnen dekken de kosten voor ver betering en vei breeding van den Vrouwen- weg, alsmede den aankoop van een terrein ten behoeve der lichamelijke oefening van de leerlingen der openbare lagere school, waartoe de gemeente verplicht wordt. Bij de uitgaven is onze aandacht geval len op de verhooging van den post ,.be- INGEZONUEN MEDEDEELir- DEN HAAG ROTTERDAM Alleen Hofweg 6 Hoogstr. hoek Spui volkingsregisters en huisnummering", die van 200 gld. is gebracht op f 450. zuiks, blij kens de memorie van toelichting met eene voorgenomen huisnummering in 1929. Deze huisnummering is wel noodig, vooral wan neer men bedenkt dat de woningen aan den Vrouwenwcg alle het nummer 37 voeren met alle mogelijke combinaties van het alphabet De post rente geldleeningen" is ge raamd op f 9070 of f 5000 lager dan het loo pende jaar. Aan onderhoud lantaarns en verdere kos ten der verlichting is f 1800 geraamd of ongeveer f 100 meer dan voor 1928. Het onderhoud van straten en pleinen dat in 1928 een bedrag van f 575 vergde, is thans gebracht op f1275; het onderhoud der wegen respectievelijk van f 4320 op f 5425. De kosten voor bruggen en overzetvee- ren zijn geraamd op f 4300 of f 500 hooger dan in 1928 Aan het aan de schoolbesturen te verlee- nen voorschot op de gemeentelijke vergoe ding voor 1929 wordt geraamd f 6253.82. be rekend naar een bedrag van gemiddeld f 19.16 per kind. Uit de memorie van toe lichting blijkt echter dat deze uitgave ver moedelijk niet noodig zal zijn, aangezien te verwachten is, dat in 1929 met de school besturen de driejaarlijksche afreker)ir,rr kan plaats hebben over de jaren 1925. 1926 en 1927. Het blijkt n.l. dat door 'de bijzondere schoolbesturen een veel grooter bed ag aan de gemeente zal terugbetaald worden dan het te verleenen voorschot zal bedragen en wel zal door de School aan den Hooge Rijndijk minder uitgegeven zijn dan waar toe het schoolbestuur bevoegd was f 1921.99; door het schoolbestuur der Meis:esschool f 3375.14 en door het bestuur der Jongens school Schenkel weg f2233.33 1/2. Het be hoeft geen botoog dat het gevolg hiervan zal zijn dat ook voor 1930 eene gunstige begrooting te verwachten is, aangezien de mindere uitgave een grooter batig saldo zal opleveren. De kosten van ziekenverpleging en krank zinnigen zijn evenals in 1928 geraamd op resoectievelijk f 1500 en f 4340, voor onder steuning van behoeftigen f 500 en voor on derstand m de huishuren f800. Voor werk verschaffing aan werkloozen is f200 meer geraamd dan dit jaar n.l. f 600. De aan het Rijk te betalen uitVeering wegens kwade posten der gemeentelijke in komstenbelasting is voor 1929 geraamd op f5500; voor 1928 was dit bedrag geraamd op f 11000. Tenslotte valt ten aanzien van het wa terleidingbedrijf te vermelden, dat het ver lies dat voor 1923 was geraamd op f 146278 1'2 thans is geraamd op f559.27. Voor eventueele niet geraamde kosten is eene reserve b-" den post .onvoorziene uit gaven" geraai I van f 6072. KATWIJK AAN DEN RIJN. Kunstmestfabriek. De bewoners van den Valkonburgschen weg hebben een ver zoek aan B. en W. gericht waarin verschil lende bezwaren worden kenbaar gemaakt tegen de vestiging van een fabriek van kunstmeststoffen in het perceel, vroeger bewoond door D. P. Sz., thans eigendom eener bankinstelling. En begrijpelijk. Het wonen aan den Valkenburgschen weg, vroeger een der mooiste wegen buiten don kom der gemeente, heeft van zijn bekoor lijkheid al veel verloren door de kalkzand steenfabriek aan den overkant van den Rijn, wanneer aan de westzijde van den Rijn nog een kunstmestfabriek werd ge sticht konden de bewoners van dezen weg er wel van verzekerd zijn geen nieuwe buren meer te krijgen. En bouwgrond ligt er nog volop. Ook de eigenaars van deze gronden zouden er ten zeerste door benadeeld worden. Het is te hopen dat B. en W., of zoo noodig de raad, het ver zoek in geen geval zullen inwilligen. Het wonen is er nog te mooi, de omgeving nog te aardig, de weg als doorgangsweg over Valkenburg naar Leiden vooral in de toe komst, nog te gewild, om wegens de lut tele winsten, die dergelijke industrie voor een gemeente kunnen geven, een dergelijk verzoek toe te staan. Laten de bewoners van den Valkenburgschen weg echter op hun qui vive zijn. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 20 Oct. Huizen. 34041 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend KRO.-uitzendingen). 12.30—1.30 Luncbmuziek door het K. R. O.-trio. 3.004.00 Kinderuurtje Moj. Huf, eate- chiate. Mevr. S. Kuwonbuis en Me\r. D. Schramade. 5.307.00 Gramofoonmuziek 7.007.30 Engelschc les. 7.30—8.00 Kniples. 8.00—8.20 Spr. Prof. Dr. n. A. Kaag; Economie. 8.20 Concert in Kaatsheuvel. De Kon. Harmonie „Apollo". Kon. Muziekgez. „Eu- phonia", Liedcrentafel „Bel Canto". G. Wooning, bariton, W. Berzeveld, bariton. Sprekers: J. L. van Bosouw, Burgemeester Kaatsheuvel en zijn industrie. Pater P. Glaudemans M. I. F.: Kan er uit Nazareth iets goeds komen (Beschouwing over den Hcnjamin der Congregaties, Stichter Pater Berthicr). Nico de Graaf, declamatie. Hilversum, 1071 M J2.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio Sjouwerman. 2.00—3.30 Aansl. v. h. Theater Tuschins- lcy te A'dam. Orkest o. L v. Max Tak. P. Palla, orgel. 3.301.00 Wonken voor stokers door G. de Clorcq. 4.00—4.20 Italiaansche les voor beginners 4.305.00 Italiaansche les voor gevor derden. 5.00—5.25 Fransche les beginners. 5.255.50 Fransche les, conversatie. 5.506.50 Concert door het Omroep-or- kest. 6.50—7.15 Duitsche les beginners. 7.157.40 Duitsche les conversatie. 8.00 V. A. R. A. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. I.202.20 Het Carlton Octet. 3.45 Berichten. 3.50 Balladenconccrt (sopraan, tenor, en piano). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Nieuwsberichten. 7.00 Muziek. 7.05 Schubert's pianosonaten. 7.20 Omroepcauserie. 7.35 Muziek. 7.45 Sportcauserie. 8.05 Concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: The brentwardine mystory. (4)- 9.50 Nieusberichten. 9.55 Concert. Dans-orkest en variété- artisten. 10.5512.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1750 M. 12.50—2.J0 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Dansmuziek. 8.5Ö11.20 Concert. Vervolgens sympho nieconcert. Langenberg, 460 M II.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkest-concert. 5.055.50 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke avond. Orkest en solisten Jazzband. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Z e e 8 e n). 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Duitsche volksliederen. 7.50 Duitsch volksliederenspel. H. Zil- cher. 16 Volksliederen voor 4 solostemmen cn piano. Daarna dansmuziek tot 11.50. Hamburg, 395 M. 4.20 Concert. Norag-jazz-orkesfc. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Bremer Domkoor. Prof. Nössler, orgel. 7.50 „Fidelio", opera in 2 acten, Beril- hoven. Daarna tot 10.20 Cabaret. Brnssel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 5.50 Orkestconcert. 7.05 Concert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.3510.35 Galaconcert. Groot orkest en solisten. FEUILLETON. Uit het Engelsch van EFFIE A. ROWLANDS. Nadruk verboden. Tigram maakte een verontschuldigend ||0 gebaar met zijn uitgespreide handen. Ik vraag meneer vergiffenis. Ik dacht |F| dat ik meneer langs den kortsten weg '■ill naar het hotel bracht en nu merk ik dat I ik verdwaald ben. I Dat lieg je waarde vriend, antwoord de Dick op dreigenden toon. Heusch niet, meneer. Nu weet ik het alweer; het hotel is hier om den hoek, TlÓI' een ^wee straten nog, dan zijn we er. llull ^an moet 3® er maar alleen naar toe I gaan, zei Dick vastbesloten. Ik ben wel a*lJ gek geweest om zoo'n eind te loopen. Zeg M f aan je meester dat ik hem in den loop van I den avond kom opzoeken; tenminste als hij te vinden xs aan het adres dat je hebt JTI °Pe^even- a*s hij daar niet is... wel J 11 het zou misschien nog zoo dom niet zijn K van hem voor de tweede maal mij achter het net te laten visschen! jjl Dick's eenige gedachte was thans om zoo rDP spoedig mogelijk uit dit warnet van grie- zelige, smerige steegjes weg te komen en aan een behoorlijken voorbijganger ncn 'weg te kunnen vragen. Zijn doel: tijd te winnen, en Ted met zijn kostbaren buit C een veiligen aftocht te bezorgen was be reikt, en hij was nu overtuigd dat hij met kwade bedoelingen naar deze verwijderde, doodstille achterbuurt was gelokt. Hij keek Tigram strak aan en zag dat de kwasi-vriendelijke grijns van diens ge zicht verdwenen was en dat er een ge- meene, loerende glans in zijn oogen was gekomen; de kleine, vuile Balkan-bewoner zag ér nu opeens weer uit als een wild dier, gereed om zijn prooi te bespringen. Oogenblikkelijk trok Dick zijn revolver en zei: Ik waarschuw je om verdere kunsten uit te halen. Je ziet dat ik op alle moge lijkheden voorbereid ben. Opeens hoorden de beide mannen de klank van naderende voetstappen en werk tuigelijk draaiden ze hun hoofden naar den kant vanwaar het geluid kwam. Toen zij een slanken, goedgekleeden man den hoek zagen omkomen, keerde Dick zich om, blij met de nadering van wat hulp moest beteekenen en zonder ge dachte aan het gevaar dat hem nu van achteren bedreigde, om den naderenden heer tegemoet te komen. En terwijl hij dit deed, flitste een mes door de luchtblik semsnel en krachtig stootte Tigram toe en met een dof gekreun viel Dick voorover op het vuile plaveisel. HOOFDSTUK XVI. Mr. Screed verschijnt opnieuw ten tooneele Het kostte Ted Bevan groote moeite om zijn vriend te volgen. Hij had een hoogen dunk van Dick's moed en intelligentie, maar wist dat het hem ten eenen male aan voorzichtigheid ontbrak en hij was over tuigd dat Dick zich roekeloos in allerlei ge vaar zou begeven. Maar hij had geen keus; Ted moest doen wat hem was opgedragen en datgene, dat zijn vriend meer waard was dan zijn leven, zoo spoedig mogelijk in veiligheid brengen. Hij voelde dat het hem persoonlijk een schrale troost zou zijn, Kal- fian zijn buit afhandig te hebben gemaakt, wanneer dat succes gekocht moest worden met het leven van zijn vriend. En dat dit laatste maar al te goed mogelijk was, stond voor Ted vast. Telkens stelde hij zich op de terugreis de vraag: Gesteld dat Dick niet meer terugkomt, hoe zal ik ooit Enid weer onder de oogen durven komen? En hij bleef zich zelf het antwoord op deze vraag schuldig. Hij kwam 's morgens om half acht in Charing Cross aan na een reis, waarbij het trucje van Kalfian hem goede diensten had bewezen. Hij nam een kamer in het hotel en besteedde een groot deel van den dag met het bestudeeren van de verschillende routes waarlangs zijn vriend de terugreis kon maken, en de tijdstippen waarop hij kon arriveeren. Maar geen oogenblik ver liet hem de doodelijke vrees, dat hij den man, naar wiens komst hij zoo vurig ver langde, nooit zou terugzien. Na een slapeloozen nacht en na den vol genden dag alle mogelijke treinen te heb ben afgewacht, deed Ted den daaropvol- genden ochtend geen moeite meer om den boottrein te halen. Zijn hoop was langza merhand geheel verdwenen; hij had uitge rekend dat Dick gegeven het feit dat hijzelf zoolang in Salzburg op den express had moeten wachten, kort na hem in En geland had moeten aankomen. Hij had zich voorgenomen dat als hij binnen vier en twintig uur niets van Dick zou hebben gehoord, hij de aan zijn hoede toevertrouwde doos bij zijn bankiers zou deponeeren en naar Weenen teruggaan om zijn vriend te zoeken. Opeens werd er op de deur geklopt en toen dc deur openging stond op den drem pelDick Emberson in levende lijve! Zijn oogen gloeiden koortsachtig en zijn gezicht was zoo bleek als een doek; hij wankelde op zijn beenen en hij staarde zijn vriend aan met half-open mond. Toen, met een half gesmoorden kreet, vloog hij op Ted toe en als deze hem niet snel ondersteund had, zou hij gevallen zijn. Tod hielp hem in een gemakkelijken stoel cn toen hij eenmaal zat, sloot hij de oogen en verloor het bewustzijn. Het duurde even eer hij weer tot zichzelf kwam en er ging een hccle poos voorbij eer hij in staat was om zijn avonturen te vertellen. Toen hij met zijn verhaal gekomen was bij den aanslag op Tigram, vervolgde hij: Jk was bedwelmd, meer door den val dan door de wond, maar ik was geen mo ment volkomen bewusteloos. Ik hoorde een luiden kreet, die van de lippen van een .Engelschman scheen te komen; gevolgd door het geluid van de zich snel-verwijde- rende voetstappen van mijn aanvaller. Ik probeerde overeind te krabbelen, toen ik voelde dat ik zacht werd opgetild en een stem vroeg belangstellend: Bent U erg gewond? Dick haalde diep adem en vervolgde: Dat was meer dan ik hem kon vertellen! Ik voelde een schrijnende pijn in mijn lin kerschouderblad en een verdacht trekken langs mijn ruggegraat. Toen hij merkte dat ik niet in staat was zijn vraag te beant woorden, trok de barmhartige Samaritaan, een kloek Engelschman, mijn jas en vest uit en onderzocht de wond. Langzamer hand was een heele bende vrouwen en kin deren op het rumoer afgekomen en toen ze zagen hoe ik bloedde, haalden een paar van de vrouwen linnen lappen uit hun huis met behulp waarvan mijn redder die op de hoogte scheen van eerste hulp bq ongelukken er tenslotte in slaagde 1 ofc bloeden te stelpen. De vrouwen open .en een waar kruisvuur van vragen, waaraan ik ontkwam door te doen als of ik geen Duitsch verstond. Zij verkondigden luide hun meening dat de ontvluchte aanvallor, mij natuurlijk had willen berooven en er ijlings was vandoor gegaan toen een derde persoon naderde. Inmiddels had de een of ander een ziekenauto gehaald en daarin bracht de Engelschman die lator bleek Purvis te heeten mij op mijn verzoek naar ccn goed hotel. Hij hielp mij in bed en haalde een dokter. Bevan bracht zijn vriend wat Brandy met water en liet hem drinken. Je bent nog niet sterk genoeg om zooveel achter een te praten, ouwe jongen, zei hij. Maar de ander wilde met alle geweld verder vertellen. Ik ben best in orde, zei hij mot eon matten glimlach en ging voort: Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5