KERKNIEUWS. Gsm. Berichten. MGR. AENGENENT TE ROTTERDAM. Enthousiaste verwelkoming en grootsche hulde. Rotterdam de stad waar Z. D. H. Mgr. 'Aengenent is geboren en als kind enkele jaren heeft gewoond heeft den nieuwen 'bisschop als zoon harcr veste willen hul digen. Zaterdag was de blijde inkomst van den Bisschop. Aan een verslag daarvan in de „Msbd." is het volgendende ontleend: Zaterdagavond op den vastgestelden tijd te ruim 8 uur is Mgr. Anengenent aan het Station D.P. gearriveerd, vergezeld van zijn secretaris, den weleerw. heer Th. Pi- ehofc. De aankomst aan het station. Toen de trein was aangekomen en Mgr. was begroet door de leden van het hoofd comité en de commissie van ontvangst Pas toor E. Mersel en de hcereft H. Kuijpcrs. H. J. A. Middendorf, J. Th. Minderop mr. L. K. E van Eyck en H \V D, Heüebrekers. kwam heel onverwacht een muzikale wel komstgroet van het zangkoor der Prove niers kerk, dat den Bisschop de salutatio vivn Mgr. Casimir toezong. Mgr. en het gevolg namen in de gereed staande auto'6 plaats. Tot aan de Kruias'raat toe kon do stoet slechts uiterst langzaam vooruitkomen, eerst daarna werd de weg open. Over den Coolsingel werd dan naar den Houttuin via dc Oofetmolenstraat gereden. In de dekanale kork. Zoo trok de stoet esrst door het stille verlaten gedeelte van deze straat, om dan plots te komen voor de opengeslagen deu ren van de kerk vol licht en klanken. De Hoogeerw. Deken van Heeswijk met de geestelijkheid trad Mgr. tot aan den drem pel van de kerk tegemoet om met al den luister van da ordo ad recipiendum pro cessional iter prelatum uit het Pontificale den Bisschop plechtig in te halen. Bekleed met de cappa magna betrad Mgr. Aengenent de kerk en werd na be wierooking door den Deken plechtig onder een baldakijn door het middenpad naar het priesterkoor geleid, waar dan de liturgische plechtigheid werd voortgezet. Nadat de liturgische plechtigheid ten einde was werd door het zangkoor het ,,Jesu Aruor Mi" van Giesen ten gehoore gebracht. Tijdens dezen zang bleef Mgr. Aengenent voor het altaar geknield. Na dezen zang verliet de Bisschop het kerkgebouw terwijl door het zangkoor een jubelende Laudat© werd aangeheven. In de pastorie. In de groote zaal van de pastorie had hierna de officieele begroeting plaats van Mgr. Aengenent door de leden van het da- gelijksch bestuur en van verschillende com missies. Nadat Mgr. de zaal was binnengeleid en op den aan de eene zijde van de zaal opge- stelden troon had plaats genomen, trad de wnd. burgemeester mr. A. de Jong de zaal binnen en volgde een korte maar hartelijke begroeting van den Bisschop. Toespraak Deken. Dan trad de Hoogeerw. Deken naar vo ren om namens- Rotterdams Katholieken hier een woord van welkom tot Mgr. te richten. U weet evengoed als ik zoo begon de Deken, dat. toen het bericht kwam, dat de Paus U had benoemd tot opvolger van Mgr Callier, deze tijding overal vreugde ver wekte. Die benoeming was geheel naar het hart der geestelijkheid waarvan de ouderen U kenden als een tijdgenoot of vriend of collega. Maar die benoeming was ook ge heel naar het hart der leeken. Want al was Uw werkkring gebonden geweest aan het Seminarie, ze wisten, dat Uwe belangstel ling ver buiten die muren was uitgegaan, ze kenden U uit Uw geschriften en uit het gesproken woord. Uw woord wae dikwijls beslissend geweest in moeilijke kwesties. Men wist, wat men aan U had en men ver wachtte van U een vruchtbaar episcopaat. Maar voor ons was er nog een ander mo tief tot vreugde. Het deed ons Rotterdam- sehe hart goed, dat juist op dendag van het zeshonderd-jarig bestaan onzer stad naast Mgr. Snickers een tweede Rotterdamsche bisschop in Mgr. Aengenent werd gewijd. Dadelijk reeds toen het het plan om U hier feestelijk te ontvangen, welk plan overal enthousiasme wekte en in een heer lijke samenwerking van alle standen werd voorbereid. Van alle zijden rezen stemmen op om Uw inkomst triomfantelijk te ma ken. Thans is die dag van blijde verwachting daar. Uit naam van allen hier aanwezig, maar ook uit naam van alle Katholieken roep ik U toe: Welkom, Zoon van Rotter dam in onze stad I Toespraak waarnemend burge meester. Hierop sprak de waarnemend burgemees ter, mr. A. de Joug. Het is zoo zeide hij, mij een eer U hierin Rotterdam te begroe ten. Ik acht dit eigenlijk vanzelfsprekend. Het Roomsch-Katholieke deel onzer be volking is zoo beduidend in aantal, dat het van zelf spreekt, dat wanneer eenfeit zoo hun belangstelling wekt ook het gemeente bestuur van belangstelling blijk geeft. Ik heb vernomen, dat uw bezoek dagen lang zal duren en niet alleen in beslag wordt genomen door uwe kerkelijke bezigheden. Ik hoop daarom, dat dit bezoek aan Rot terdam uw kennis van de stad zal hernieu wen. Het is mij een voorrecht U hier te be groeten als oud-Rotterdammer en U te mo gen mededcelen, dat het gemeentebestuur gaarne de „Stad Rotterdam" aanbiedt vcor een tocht door enze havens. Spr. eindigde met den wensch, dat het bezoek van Mgr. niet alleen aan '3 Katho lieken, maar ook aan gansch Rotterdam ten goede zou komen. Toespraak van den Bisschop. Mgr. Aengenent sprak hierna een woord van dank. Allereerst richtte Mgr. zich tot den. Deken en betuigde zijn dank voor de vriendelijke ontvangst hem bereid en de hartelijke woorden namens het feestcomité en de Katholieke burgerij gesproken. Wat mij betreft, zoo zeide Mgr.. ik heb naar dezen avond verlangd. Vooral de laatste maanden ben ik mij meer Rotterdammer gaan gevoelen dan voorheen. De meeste van mijn vrienden zullen eerst niet geweten heb ben, dat ik een Rotterdammer was. Ik wist het wel van hooren zeggen van mijn moe der. Toen ik nog een jongen was ben ik mijn grootvader, die hier was- blijven wo nen. dikwijls komen bezoeken. Nu ik in de laatste maanden zoo spon taan zag oplaaien de geestdrift voor het feit. dat ik als zoon van Rotterdam in dit gedenkwaardig jaar tot Bisschop werd be noemd, toen is ook in mij weer opgebloeid de liefde voor mijn vaderstad, waar mijn wieg heeft gestaan, waar ik de eerste schreden zette aan moeders hand. En thans voel ik mij weer geheel Rotterdammer ge worden. Daarom heb ik zoo met verlangen naar dezen dag uitgezien. Het was voor mij een vreugde hierheen te komen, want wat zijn die Roomsche Rotterdammers toch oerechte Katholieken! Anders immers kon onmogelijk zooveel sym pathie ontstaan voor deze ontvangst waar in men zich wil uiten op zoo grandioze wijze. Die vreugde wordt niet weinig vergroot door het feit dat het stadsbestuur hier vertegenwoordigd is door den wnd. burge meester. Ik acht het een vocTrecht, dat een bestuurder van de stad mij hier heeft verwelkomd. En ik acht het een heerlijk teeken van den blcci van een sterke har monische samenwerking tusschen het bur gerlijk en geestelijk gezag. Ik zeg dan ook den wnd. burgemeester mijn innigen dank en ik hoop san het vriendelijk verzoek a.s. Zaterdag te kunnen voldoen. Tenslotte eindigde Mgr. Aengenent met den wensch, dat deze week er toe mocht strekken om den band tusschen de Katho lieken en hem nauwer toe te halen. Na deze toespraken werden de leden van de verschillende comissies aan Mgr. Aen genent docr de heeren Hellebrekers en van Eyck voorgesteld. Hiermede was het meer officieel gedeel te voor dezen dag ten einde. Mgr. bleef zich in de zaal nog eeni- gen tyd riet verschillenden der aanwezigen onderhouden. Da Zondag. Van de plechtigheden van gisteren moe ten wij voor heden volstaan met een kort resumé. De dag van gisteren is begonnen met een Pontificale Hoogmis, om 9 uur door Mgr. Aengenent opgedragen in do St. Ignatius- kerk aan den Westzee-dijk, aan welke plechtigheid Mgr. de intentie gegeven had ,,Voor het behoud en de uitbreiding van het Geloof der vaderen in zijn geboorte stad." De opbrengst der geheven plaatsgelden en der gehouden collecte zal bestemd wor den voor een 'bijzondere bedeeling van alle katholieke armen der stad. Na afloop dezer kerkelijke plechtigheid had aan de pastorie aan de Nieuwe Haven de officieele receptie plaats. Allëreerst- werden alle leden van het comité met hun dames, alsmede alle pas toors en rectoren der stad, vergezeld van een kapelaan of assistent in de goole zaal der pastorie aan den bisschop voorgesteld. Om 12 uur kwam er voor de andere gees telijken, benevens de mannelijke en vrou welijke religieuzen gelegenheid, om don bisschop te begroeten. Om halfeen volgde de receptie voor do deputaties van alle vereenigingen, die hier voor in aanmerking kwamen, terwijl hierna ook nog aan particulieren gelegenheid werd gegeven. Om half twee moest de gelegenheid tot receptie gesloten worden. Des middags om halfdrie werd in den Grooten Schouwburg het „Bisschopsspel van Rotterdam" uitgevoerd. Dit spel was voor deze gelegenheid ge schreven door den katholieken litterator Bernard Verhoeven; de ensceneering was ontworpen door Dorus Bermsen, de muzi kale opluistering was aan den heer Fhons Dusch toevertrouwd, de regie was in han den van Cor van der Lugt-Melsert. Een aantal leden van tooneelvereenigingen be nevens een groot aantal zangers verleen den welwillende medewerking, en het Utrechtsch Stedelijk Orkest verzorgde do intrumentale opluistering. De opvoering van dit allegorisch bewerk te stuk werd besloten met een uitvoering van het ,Te Deum" van Verhulst. Toen alles en alles was afgeloopen, be gaf men zich weer naa-r de pastorie aan de Nieuwe Haven, alwaar Monseigneur ver der den dag doorbracht. In den loop dezer week zal Mgr. Aenge nent in de verschillende keken van Rot terdam het H. Vormsel toedienen. Rector Hansen. „De Tijd" verneemt, dat de Weleerw. heer F. J. Hansen, Rector van het Retrai- tenhuis te Borgen (N.-H.). ongesteld is en hem eenige maanden rust is voorgeschre- De Zusters van Liefde. Interes inte c ij fors. Er zijn belangwekkende cijfers gepubli ceerd over het aantal huizen en zusters van de door Sint Vincentius a Paulo ge stichte Congregatie van .Zusters van Liefde Er zijn 3591 hui en; daarvan zijn er in Europa 3056. F/.inkrijk opent de lijst met 788; Italië heelt er 766, Spanje 660, Polen 196, Oosteiii;.k ij.JS, Hongarije 99, Engeland Ierland en Schotland 95, België 73, Pruisen 70. in Az-ö zijn or 53, in Amerika 40, in de beide Amerika s 332. In totaal zijn er ongeveer 33.000 zusters. Het Katholicisme in China. Vooruitgang geconstateerd. Do „Catholic Times" meldt, dat de voor uitzichten van de Kerk in do provincie Chili uitstekend zijn. De missionarissen hebben handen vol werk om catechumen voor to bereiden. De regel is, dat twee jaar voor-bereiding het Doopsel moet vooraf gaan en gedurende dien tijd worden deze catechumenen niet meegeteld in de Missie statistieken. In 1928 waren er .in China ongeveer 2.395.000 Katholieken. Er zijn er nu zeker ruim twee en half millioen en met de ca techumenen mee wel drie millioenen. Op verschillende plaatsen zijn er meer cate chumenen dan gedoopte Katholieken Het Katholicisme op den Balkan. Vooruitgang geconstateerd Naar de „Nouvelles Beligieuses" van Pa rijs melden, wint de kerk weer in het Mu- zelmansch gebied van Europa. In den Bal kan wonen ongeveer vior millioen muzel mannen, grootendeels afstammelingen van Christenen, die. tijdens de Muzelmansche overheersching, tot den Islam zijn overge gaan. In de provincie Bosnië en Herzegowina waren in 1741 nauwelijks 40.000 Katholie ken, d.i. 5 pet. van de bevolking. In 1878 waren die cijfers al gestegen tct 209.000 of 18 pet., nu zijn er 490.000 Katholieken, dat is een vierde der geheel bevolking. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Een worsteling in een donkere gang. Een der inbrekers door de politie neergeschoten. De Rotterdamsche politie heeft gister avond 7 uur een tweetal inbrekers, dio zich met behulp van een valschen sleutel toe gang verschaft hadden tot de woning van den heer J. B. K. in de Haringpakker- straat te Rotterdam, overvallen. In den donkeren gang van de woning is een wor steling ontstaan tusschen de twee inbre kers en vijf politiemannen, die hiermee ge ëindigd is, dat een rechercheur do 40-jari- ge stoker G. A. S. met een revolverschot heeft neergeveld. De andere inbreker, de 42-jarige boot werkman L. K., gaf zich toen over. De ge wonde is in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Do overval der inbrekers heeft zich als volgt toegedragen: Het was aan de politie bekend, dat er Zaterdag- of Zondagavond in het bewuste huis zou worden ingebroken. Zoowel Zater dagavond als gisteravond werd er daar om wacht gehouden door een inspecteur van politie on vier rechercheurs. De bewo ners waren beide avonden afwezig. Toen de inbrekers eerst nog een poging hadden gewaagd, om binnen te komen, maar weer waren afgedropen, maakten zij eindelijk de deur open en liepen zij door de aan het einde van de gang gelegen huiska mer. Eerst hier stietten zij op twee recher cheurs, terwijl uit een zijkamer twee an dere politie-ma^nen kwamen. Op hetzelfde oogenblik werd dc voor deur bezet door den laatsten rechercheur. In een nauw portaaltje van slechts en kele vierkante meters is het toen tot een worsteling gekomen, die slechts kort duur de. Bij deze worsteling heeft een der re chercheurs den grootste der twee inbrekers neergeschoten. Gisteravond was zijn toestand zeer ern stig. Zijn wervelkolom is geraakt en zijn beide been-en zijn verlamd. Op de inbrekers werden inbrekerswerk tuigen en handschoenen gevonden. Het zijn oude bekenden der politie. Een derde man, die voor een deur op den uitkijk moet hebben gestaan, wist te omko men. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. '.en auto aangereden. De bestuurder op het nippertje gered. De heer H. uit Almelo, die gistermorgen met zijn auto den onbewaakten overweg te Hedel bij 's-Hertogenbosch wilde passee- ren, verkeerde eenige oogenblikken in een moeilijk parket. Juist had de heer H. namelijk vol gas gegeven om den weg over te rijden, toen hij tot zijn schrik bemerkte, dat de trein nadordo. Met alle krachtinspanning tracht te hij nog te remmen, met het gevolg, dat de" wagen slipto en tegen den kant der rails omsloeg. De heer H. sprong uit de auto en wist nog bijtijds het andere spoor te bereiken. De auto werd ernstig beschadigd. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vrachtauto in een sloot geraakt. Drie inzittenden met moeite gered. Vrijdagavond werd een vrachtauto van de firma W., geladen met een verhuisboe- del, bestemd voor Bussum, op den Muider- straatweg te Muiden, even voorbij de brug over het Merwedekanaal, aangereden door een auto, bestuurd door den heer D. d. V. te Huizen. Dc vrachtauto kwam door den schok op do trambaan der Gooische stoom tram terecht en maakte daar een buiteling over den kop, waardoor hij in de sloot langs don weg terecht kwam. Voor de beido personen, die zich op de bestuurdersplaats van den vrachtauto be vonden, J. A. S. en J. K., beiden wonende te Amsterdam, was het een hachelijk oogen blik, aldus meldt de „Tel.", daar zij zich uit hunne benarde positie niet zoo gemak kelijk konden bevrijden. Voorbijgangers sloegen de voorruit van den auto in, waar na men er in slaagde, de beide personen goed en wel op het droge to brengen. Minder gemakkelijk ging het met den- gene, die achter in den auto gezeten had, J. J. P. H„ eveneens te Amsterdam woon achtig, die hals over kop in de sloot te rechtkwam. Toen hij met behulp van om standers uit de bagger weer op het droge was gebracht, was hij met een dikke slik- laag overdekt. Het mag voorzeker een wonder heefcen, dat de drie personen, die zich in den auto bevondin, op het oogenblik, dat deze aan gereden werd, geheel ongedeerd zijn ge bleven. Motor-cngeval bij Zwolle. Een ernstig gewonde. Zaterdagmiddag had op den Rijksstraat weg tusschen Wezep en Zwolle dicht bij het Kater vier een ernstig motorongeluk plaats. De geboeders Zijlstra, aannemers uit Gro ningen en werkzaam te Amsterdam waren op een nieuwen motor onderweg naar huis, toen de bestuurder voorbij Wezep het stuur kwijt raakte en met een flinke voort. tegr-n een boom botsto. Bewusteloos werden bei den opgenomen. De bestuurder met een ernstige hoofdwond en de duorijder, lich ter gekwetstt, werden na voorloopig te zijn verbonden, overgebracht naar het Sofia- ziekenhuis te Zwolle. De toestand van den ernstig gewonden Zijlstra is zeer kritiek. Een wielrijdster aangereden. Bewustloos in een sloot. Vrijdagavond is een van Middelburg ko mende 18-jarige winkeljuffrouw, die zich per rijwiel begaf naar haar ouderlijke wo ning op den Nieuwen Vlissingschen weg aangereden door een van Vlissingen ko mende reclame-auto. De aanrijding was van dien aard, dat zoowel do wielrijdsicr als de auto in den Bloot terecht kwamen. Het meisje werd bewusteloos en met een gapende hoofdwond© naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht, terwijl ook de bestuurder van de auto verwondingen kreeg. De marechaussee heeft de auto in beslag genomen. Verdronken. Een 5-jarig zoontje Yan den veehouder S. de Vries te Driesum is in eene sloot ver dronken. Over boord geslagen en verdronken. De schipper van de te IJmuiden binnen gekomen stoomtrawler V 10 ileuna rappor teert, dat op een gegeven oogenblik de tremmer vermist werd. Allo nasporingen, die werden gedaan, bleven tevergeefs, zoo dat men aanneemt, dat de vermiste, een jongeman, L. Wijker genaamd, over boord geslagen en verdronken is. Nekkramp. Te Langeland (Gr.) is het 13-jarig zoontje van v. L. aan nekkramp overleden. Boor.i op het lichaam gekregen. De landbouwer G. te Winterswijk, dio bij het afladen van groote boomen een boom op de borstkas had gekregen en in ernstigen toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd, is gisteren aan de van de bekomen kwetsuren overleden. De begrafenis van den doodgeschoten schoorsteenveger in Den Haag. Van bevoegde zijde wordt aan het „Ned. Corr. Bur." in Den Haag het volgende medegedeeld: De verslagen in de verschillende dagbla den van de begrafenis van het slachtoffer van het opstootje in de Teellustlaan heo- ben den indruk gewekt alsof verkeerspos ten vanwege de politie zouden zijn inge trokken. Deze voorstelling is niet juist. Geen en kele verkeerspost is ingetrokken: op één plaats, n.l. den Loosduinscheweg, is de ver keerspost van één man zelfs uitgebreid tot zes man. De inbraak in het departement van justitie te Den Haag. In verband met de inbraak op 30 Sep tember in het departement van Justitie te Den Haag waren, zooals bekend is, reeds aangehouden do 21-iarige W. en de 29-jari- ge de B. Aanvankelijk was ook een derde, zekere S., die met de gesteldheid van het gebouw bekend was en met W. bevriend is, aangehouden, doch hij was weer op vrije voeton gesteld. De Haagsche politie heeft echter aanleiding gevonden hem opnieuw te arresteeren en hem, met do beide ando ren, lor beschikking van de justitie te stol len. S. ontkent iets met do zaak te maken te hebben, doch heeft toegegeven, dat hij kort vóór de inbraak in het departement daar is geweest met W. Student vermist. Sinds een week wordt, naar het „Cen trum" bericht, te Utrecht, vermist de stu dent Nolke Biets M., wiens ouders wonen Ziekenhuisstraat 19 t© Almelo, en die zijn kamer had Palmstraat 20 t-e Utrecht. Hij was het tweed.e studiejaar ingegaan voor de wis- en natuurkunde. De vorige week Vrijdag, in de ochtenduren, heeft hij de wo ning aan de Palmstraat verlaten, naar men dacht om zich naar een collego te begeven. Hij is daar niet verschenen en sindsdien heeft ir.on geen spoor van hem ontdekt. Aan niemand heeft hij blijkbaar zijn voor nemen om de stad te verlaten kenbaar ge maakt. M. stond bekend als een ijverig student. Zijn boeken en dictaten zijn voor zijn he.mgaan verdwenen. Do burgemeester van Almelo en de com missaris van politie in de le afdeeling to Utrecht verzoeken nu opsporing over zijn verblijf. INGEZONDEN MEDE DEELING. De Holland—!ndië£zender. In verband met hot onjjteval bij het opche le richten van een der radi^masten van detü dire HollandIndië-zender, ^prnemen wij, iljïn en de leveranciers nog" yfiór het einde vaj, vert deze maand een nieuwen radiomast zullejt van opstellen. Het ongeval heeft geen vertin» Lue ging in het gereed komen van den Hollaa Indië-zender veroorzaakt. lit de nigen flkomi ilde den Een griezelige vondst. Bij graafwerken op een bouwterrein legen tusschen Zaanweg, Wandelweg ej Weverstraat te Wormervecr, zijn op hi land van Dillewijn aan de zijde der Wevei straat een aantal doodshoofden en doods] beenderen gevonden. Wijl hier ninu kerkhof geweest is, wint, aldus de „Msb.1 het vermoeden veld, dat men hier te do- heeft met gesneuvelden uit den Spaanschi tijd. In 1574 hadden de Spanjaarden Assei delft bezet en ze deden vandaar een aan val op Krommenie, dat veroverd werd, en op Wormer, aan de overzijde der Zaanj, Hier werden de Spanjaarden na een hovii F, gevecht bij de Schans (thans te Schans j brug) teruggeslagen en moesten zij hun hei in de vlucht zoeken, achtervolgd door he"^.' zegevierende krijgsvolk van den stadhoo der van het Noorderkwartier, Diederik So noy. Daar de terugtocht der Spanjaards 'et plaats had over het toen nog kleine dog ln^ v Wormerveer in de richting van Kromme,£n nie, zijn vermoedelijk enkele Spaansch rs_Ta vluchtelingen op bovengenoemd terrei: achterhaald, gedood en daar begraven. ONGELUKKEN. AARDBEVING IN MEXICO. Tehuantepec voor de helft verwoest? Draadloos wordt gemeld, dat in de Mexi caanschen staat Tehuantepec een hevige aardbeving heeft plaatsgehad, waarbij d< ten stad Tehuantepec do helft woest. Ook in dc provincies Puebla men na et gr ben ities tene: ehan el »gand als m van erige [vole et i Yamiltepec zijn schokken waargenomen. Wederom aardschokken te Corlnthe. Te Oorinthe is Zaterdagmorgen wee reSe' een hevige aardschok gevoeld, die een pa- 4ieD niek onder de bevolking veroorzaakte. Dao^^2'11 vallende steenen werd één persoon g«J- va dood. Zwakkere schokken kwamen in de1 ^en namiddag vcor. 'e vra toemc Ernstig spoorwegongeluk in Gloucestershire^ to Ze ven dooden en vele ornstig gewonden. Zaterdagochtend vroeg is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd doordat pa-ssagier8trein en een goederentrein bij het station Charfield, in Gloucestershire (Engeland) op elkaar liepen. De passagierstrein vatte vlam. Volgms de eerste berichten, bedroeghet^, aantal dooden 7 en waren velen ernstig ge- wond' 'had' Het station geraakte ook in brand. Auto bij Berlijn door een trein mede- gesleurd. Zaterdagmiddag is bij het station Eich-jylacl walde, bij den overweg aan de Kaiser-feroot Friedrbhstrasse, een auto doof een perso-jnogr nentrein van het traject BerlijnKönigsjbing wusterhausen gegrepen en ongeveer 200fr vriji M. meegesleurd. De drie inzittenden van he den auto zijn om het leven gekomen. fop Brand in „Sanssouci' te Potsdam. Zaterdagnacht werd de brandweer le.tot Potsdam, gealarmeerd wegens een in hetjjouw slot „Sanssouci" uitgebroken brand. Inf den togen het slot aangebouwden ijskelder^ima bleken een aantal oude balken en eanige^^ vermolmde houten tuBSchenschotten vlam) to hebben gevat. Wegens de hevige rookw___ ontwikkeling konden do brandweerlieden slechts met rookmaskers den ijskelder bin- e ni nendringen en Let vuur blusschen. De oorzaak van den brand is te wijtoi:L aan nalatigheid van de momenteel in hetL jn slot aa:i het werk zijde arbeiders. Lnzj leeft De instortingen te Praag. Lieu Alle bouwwerken stopgezet, pgev Onder den indruk van het bouwongev.il' in de wijk Licben te Praag en met het oogr311 op het onderzoek naar de oorzaken, heeft-" 01 do Praagsche overheid voor den tijd, daia^ het onderzeek duurt, bevolen, dat all©Banv werkzaamheden aan alle nieuwe bouwwerf^ 1 ken te Praag moeten worden stopgezet, [200 Omtrent het opruimingswerk bij het| je groote ongeval wordt nog gemeld, dnt|erv£ tractors Vrijdag twee groote betonblokkcnjeer op den weg hebben getrokken. Deze beton-Jng nen blokken waren niet op de voorgeschre-fee cl ven wijze vervaardigd. Zij zijn voor het ge-ldoe rechtelijk onderzoek in beslag genomen.» vi Behalve fouten in de betonconstructie isichts ook de ijzerconstructie onvoldoende geble-j we ken. eoi.i Kerkdiefstal opgehelderd. 1 k Eenigen tijd geleden zijn uit den dom; 11 van Münster twee oude ivoren beelden en oen kostbare monstrans uit de 17e eeuw ge stolen. Dezer dagen meldde zich bij de re-Arm chercho te Münster een man aan, die be-j >n weerde inlichtingen omtrent den dader tel nii kunnen geven. Hij deed toen een onwaar-lorp schijnlijk verhaal en verwarde zich ten-pat slotto daarin zoo dat de recherche hemzol/jt gi eens aan den tand ging voelen. Toon beken-^den de hij zelf de da-der te zijn.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6