BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Recnizaxen. 20ste Jaargang ZATERDAG 13 OCTOBER 1928 No 6000 Or B O N H E Pd E K o P R IJ S bedraagt bij vooruitbetaling oor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor do Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijko nnmmers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Had verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 GIRONUMMER 103003 REDACTIE 15 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het Lc.IDt.lN dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogsto 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. HET EERSTE LUSTRUM ONZER UNIVERSITEIT Onbetwistbaar bestaat er een nauw en onverbreekbaar verband tusschen het we zen en het werken der katholieke Univer siteit en het Koningschap van Christus, het onderwerp dit jaar behandeld op den Katholiekendag te Maastricht, waar, naar heb inleidend woord van den voorzitter, Christus Koningschap ons zou worden voorgehouden op sociaal en politiek terrein en wij daarbij meer dan elders wellicht zouden gevoelen de groote verantwoorde lijkheid die op ons rust. „De groote verantwoordelijkheid die op ons' rust'die gedachte spreekt wel luide en scherp inde rede van professor Barge: „Het Koningschap van Christus in de we tenschap". Onbeschroomd heeft deze hoog leeraar, door den voorzitter een sieraad der Leidsche Hoogeschool genoemd, er op ge wezen, wat ons, katholieken, nog op het gebied der wetenschap te doen staat, hoe wij in Nederland niet de plaats innemen, welke wij daar naar evenredigheid dien den in te nemen. Maar daarbij wees hij op de hoogst ge wichtige taak, die onze Univeisiteit heeft te vervullen door er naar te streven ook Christus in de wetenschap te doen heer- schen in ons vaderland, waar na eeuwen van smaad en achteruitzetting oorzaken voor ons tekort wij wederom eervol en gezaghebbend optreden in het Staatsbe stel en bij zijn maatschappelijken en econo- mischen arbeid. Want zonder woordvoer ders in de republiek der letteren wordt geen volk mondig, zegt prof. Ger. Brom in zijn brochure ..Een eigen Hoogeschool" en hij voegt daaraan toe het woord van den Profeet: Daarom is mijn volk gevangen omdat het geen wetenschap heeft. De katholieke Universiteit, zoo luidde het bij haar oprichting, zal zijn als een verzamelplaats van katholieke geleerdheid, waar de gewijde en ongewijde wetenschap pen de heerlijke harmonie en genade zullen hernieuwen, waar katholieke overtuiging onbelemmerd zal uitleven in volle breedte en de sfeer vullen met Roomsche lucht en kracht; waarde katholieke leeraren en leerlingen zullen leven in het hun eigen en hun noodig klimaat, om er uit te groeien tot geloofsapostelen. Welk een apostolische schaar zal er uit gaan van deze Pinksterzaal, de wereld in, bezield van den geest Gods, die daar daalde over hunne hoofden, ontgloeid aan den haard van de geloofswetenschap, om als met- tongen van vuur geestdriftig te getuigen voor den Christus onder de me nigte daarbuiten, in de vergaderzalen des lands1 en voor de gerechtshoven, op kan sels en katheders, in boeken en tijdschrif ten en couranten Bij de wording en groei van het leven, bij ziekbed en dood. in alle sferen van de samenleving, waar aan God de eereplaats weer moet worden gegeven, die den Gever van alle goed toekomt. Vergeet, hierbij niet dat de schare, die uit de Pinksterzaal eener katholieke Uni versiteit zal uitgaan, heb Pinkstervuur niet alleen zal doen uitschitteren over onze eigen mensehen. Neen, neen. Dat vuur zal ook oplaaien en schitteren gaan in de oogen van hen, die men niet vlakweg onze tegenstanders kan noemen, doch aan wie ze gesloten zijn voor de waarheden des geloofs en voor de ..Iïeerlijckheid der Kercke" zooals Vondel een van zijn'fraaie gedichten noemt. Het is toch duidelijk dat als de katho lieke Universiteit zal zijn een vergader plaats van katholieke geleerdheid, waar de gewijde en ongewijde wetenschap de heerlijke harmonie van natuur en genade zullen hernieuwen, dat dan die geleerdheid de aandacht moet trekken van de niet- katholieken en hen eerbied ervoor inboe zemen. Als dan de katholieken, ook in de we tenschap. de plaats zullen hebben ingeno men, welke hun van rechtswege toekomt wanneer zij den andersdenkenden eerbied en ontzag zullen hebben ingeboezemd voor onze eigen wetenschap en onze eigen kunst, wanneer dat licht weder volledig op den wandelaar zal zijn geplaatst, dan moet het aanzien daardoor aan den naam katholiek geschonken, ons allen ten goede komen. Aldus in een geestdriftig artikel in „De Maasbode" destijds. Ook hier geldt voor ons dc fiere leuze door Broere en zijn mede-hoogleeraren van Warmond aangeheven: Handhaven wij het erfdeel ouzcr vaderen. In de zitting van de Tweede Kamer van 10 Dec. 1926 had ds. Langman, christelijk-historisch predikant, beweerd dat hij en zijn geestverwanten op kwamen vcor onze nationale instellingen, waarmede de Rijksuniversiteiten werden bedoeld. In die bewering lag een verwijt opgesloten aan de anti-revolutionairen en katholieken, die eigen Universiteiten heb ben opgericht. Ik moet dat verwijt terug wijzen, antwoordde de heer Van Wijnber gen omdat er eenigermate uit af te leiden zou zijn dat genoemde groepen bij de christelijk-historischen ten achter staan. Ik aanvaard dat niet en zou bewijzen er van geleverd willen' zien. Heusch. wij mogen daarover, ging hij voort, onder luide in stemming van zijn politieke vrienden, iet wat met fierheid spreken omdat wij heel wat langer op dezen vaderlandschen bodem verkeeren dan de christelijk-historischen. Herinnerd moge worden dat tusscken de jaren 1100 tot 1300, de jaren van eene al- geheele omvorming der Maatschappij, waarin een Derde Stand ontstond, naar voren trad, zich zijn plaats onder de zon veroverde en leiding nam in het Staats bestel, dat in die zelfde jaren in Europa 46 universiteiten werden gesticht met zoo innerlijk-krachtige levenskern, dat zij na genoeg alle nog lieden bloeien. En zonder onderscheid werden zij door de Pausen in het leven gercepen of ontleenden1 zij aan Pauselijke handvesten hun rechten en hun voorrechten, met de zekerheid van hun be staan. Inderdaad wij hebben wel oude brie ven. Doch dat legt ons den plicht op nu de omstandigheden het wederom toelaten het ons ontnomen erfdeel der vaderen te heroveren. Evenwel daarvoor moet worden gewerkt. Luisteren wij daarom naar de stem onzer Bisschoppen zooals die tot ons klink in het Jaarboek der St. Radboudstichting van 192S Wij willen van de gelegenheid die het lustrum biedt gaarne gebruik maken, om in dit Jaarboek, dat vooral beoogt het contact tusschen Universiteit en volk le vendig te houden en te bevorderen, het woord tc richten tot hen, „die door geeta- digen persoonlijken arbeid en finaneieelen steun het voortbestaan onzer eigen Uni versiteit mogelijk maken. Wij zijn immers, om de uiterst geringe tegemoetkoming van rijkswege, nagenoeg geheel aangewezen op de vrije milddadigheid van ons katholieke volk". Het "gevraagde stiohtiogsfouds,wij ge denken Jiet. dankbaar, kwam bijeen. Maar de jaarlijksc-ho som moest uiteraard blijven een zaak van vertrouwen op uw blijven den. volhardenden goeden wil. Gode zij dank. Wij zijn tot nog toe niet teleurgesteld in dit vertrouwen. Wij mogen deze gelegen heid van het eerste lustrum niet laten voorbijgaan zonder daarvoor aan u allen onze innige dankbaarheid te betuigen. Ze ker de Universiteit is niet alleen het be lang uwer Kerkelijke Overheid, maar ook en evenzeer dat van de geheele katholieke gemeenschap; gij hebt dus in zooverre uw eigen geestelijk en kultureel belang begre pen en gediend. Namen kunnen wij niet noemen, er zijn zoovelen, die zich verdien sten verwierven, talrijke propagandisten en ijveraars hebben jaar in jaar uit krach ten en tijd beschikbaar gesteld, talloozen offerden en bleven offeren hun ruime bij drage of het neg hooger te waardeeren penningske in hun nood afgezonderd. .,Uw Vader, die het verborgene doorziet, zal het u vergelden" volgens het onfeilbare Woord van den Goddeliiken Meester. Wij moeten echter met den meesten aan drang vragen om allereerst zorg te dragen, dat de jaarlijksche inzameling op peil blijft. Maar als allen eendrachtig samen werken. dan kan de steun nog aanzienlijk opgevoerd worden. Waar een wil is, is een weg. Toen 20 Mei 1925. bij gelegenheid der heilig-vei klaring van Sint Petrus Canisius, de Nederlandsche pelgrims om den Pause lijken Troon stonden geschaard zegde de Heilige Vader onder meer: „De Nederlan ders staan bekend-als goede werkers, vast houdend, volhardend en taai en zullen ook dit werk der katholieke Universiteit vol einden. Niettemin eischt het al uw inrpan- niug, maar het is Mijn vurige wensch, dat gij dit gtoote werk, van zoo'n verstrekkend belang voor uw land en voor uw geloof, tot een goed einde zult brengen". Aan dit Hoogepriesterlijk woord valt weinig toe te voegen. Moge breedheid van opvatting met een gced, een juist, een scherp inzicht in ons zoo veelzijdig en zoo rijk maatschappelijk en staatkundig katholiek leven het deel zijn der hoogleeraren met de erkenning der groote gevaren, die het geloof van ons volk bedreigen door de woedende en aan houdende aanvallen van het ongeloof, vaak in zoo bedriegelijken en misleidenden vorm gedaan. Dat zij ons voorgaan in trouw en verknochtheid aan onze Bisschop pen, gepaard aan een goest van waardee ring voor den door Hen in bovenvermelde woorden zoo moeizaam geschetslen arbeid van de comité s, waarvan vaak zoo weinig naar bui'en blijkt en voor de betoonde of fervaardigheid. Bij onze hoogleeraren en bij ons katho lieke volk in alle zijne geledingen ik herhaal: in alle zijne geledingen moet de overtuiging diep zijn gevestigd en moet men. wederzijds er steeds op het oog houden gevestigd, dat het voortbestaan en de ver dere ontwikkeling der Universiteit slechts dan verzekerd is, wanneer er tusschen beide een geest van groot vertrouwen en innige samenhoorigheid bestaat. Is die overtuiging aanwezig, is dat besef leven dig. dan zal de geestdrift; waarmefle dc stichting geschiedde en waarmede die werd begroet tct in verre tijden blijven voortbe staan; dan zullen zij die na ons komen dankbaar herdenken wat de Bisschoppen en het katholieke Nederland van heden met dit groote werk voor hen hebben ge daan. J. B. VAN DIJK. Voorzitter vati het Centraal-Co- mité der St. Radboudstichting. FRANKRIJK. De affaire-Horan. De document e.n waren gestolen. Harold Horan, de beleende Parijscho correspondent van de New-York Americin, blijkt zich leelijk gecompromitteerd te heb ben bij de publicatie der geheime' docmn ui ten. Zijn overhaast vertrok naar België droeg het karakter van een vlucht. H:j schijnt drie ambtenaren te hebben omge kocht om een exemplaar van de circulaire van het departement van bui'.cnlandsche zaken omtrent het Frnnsch-Engelsehe vIkw- accoor.l in handen te krijgen. Men zegt, dat dit hem 3CC0 doll, kestte. Twee onderge schikte ambtenaren aan de Quay d'Orsiy eh een agent van de contra-spionne.ge zou den er mee gemoeid zijn. Namen worden neg niet genoemd. Het zal aan Briand staan om den minister voor te stellen de noodige sancties te treffen. De tegen Horan genomen maatregelen troffen dus eigenlijk don patroon. Iets anders is, dat Horan tegen zijn vak- genooten gelegen heeft Dezen hielden hem voor een fatsoenlijk mensch en namen zijn verdediging op bij het Fransehe departe ment-van buitenlandsche zaken. Volgens de lezing van Horan TH hij geweigerd aan de o "jrol ITjH '■'i hij die gelegenheid "en tamelijk volledi ge bekentenis te hebben afgelegd. De poli tie meende echter daarvan geen melding te moeten maken om het onder zeek aan den Quay d'Orsay niet te hinderen. Nude ver- eeniging van correspondenten van Engel- sche en Amerikaansche bladen te Parijs Horan heeft uitgestooten is deze kant van de kwestie afgedaan. Veldwinnend autonomisme in den Elzas. Den 4den November zal er in den Elzas een Senaatsverkiezing plaats hebben, waar bij graaf Andlau candidaat? is. De zonen van graaf Andlau heben als officier in liet Duitsehe leger gediend. Deze heeft in eon bijeenkomst te Straatsburg zijn politieke opvattingen' uiteengezet en daaraan kan men meten hoe do autonomistische bewe ging in den Elzas heeft veld gewonnen. Na te hebben opgemerkt, dat. de land- bouw-organisaties in den Elzas zijn candi- datuur wenschten, verklaarde Andlau zich voorstander van een administratieve her vorming in den zin van gewestelijke auto nomie. Wat onderwijs betreft, meent And lau, dat de kinderen bij hun komst op school het onderwijs moeten ontvangen in de nationale taal. De rechtzittingen moeten in beide talen plaats hebben en ambtena ren in den Elzas moeten er zich op toeleg gen dc beide talen te spreken. Verder moet de confessioneele school worden gehand haafd, want. volgens Andlau, heeft de staat niet het recht op eenzijdige wijze een 'be paald onderwijs op te leggen. Wat de iecente gebeurtenissen in den Elzas betreft, Andlau heeft van meet af aan de ongelukkige politiek der sancties betreurd, omdat hij voorzag, dat zij tot de treurigste resultaten zou leiden. Hij is van mcening, dat er ten opzichte van de ver oordeelden van Colmar amnestie moet wer den toegepast, want slechts deze kan het land voldoening schenken, en het mislukte oordeel van Colmar doen vergeten. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat graaf And lau den 4den November zal worden geko- POLEN. De algemeene staking te Lodz. Maandag a. s. ingaand e. De vertegenwoordigers van de 22 arbei dersorganisaties hebben met algemeene stemmen besloten tegen Maandag 13 Octo ber te Lodz de algemeene staking af Ie kondigen. Maandag zullen alle arbeiders van alle fabrieken en openbare instellingen behalve de ziekenhuizen in staking gaan. Verder v/erd besloten, dat indien de algemeene staking te Lcdz van langen duur zal wor den, tot de centrale organisaties te War schau het verzoek zal worden gericht, voor goheel Polen de algemeene staking af te kondigen. Vrijdag hadden tijdens de massa- vergaderingen te Lodz herhaalde malen botsingen plaats tusschen communistische en socialistische arbeiders en de politie. AMERIKA. Bloedige gevechten in Cyrenaica. Ruim zeventig dooden. In Jen laatsten tijd is in Cyrenaica woer gevochten, ten einde, zooals het ofticioele Italiaansche communiqué zegt den op standelingen een ontsnapping naar Egypte onmogelijk te maken. De onrust onder de s'tammen is blijkbaar het gevolg van slechte toestanden en den mislukten oogsl. Er werd' hevig gevochten; aan Italiaansche zijde vielen 27 dooden en gewonden, ter- ijl de opstandelingen 44 man verloren. CHINA. BLOEDBAD IN KANSOE BEVESTIGD. Moord op Mohammedanen de aanleiding. Ernstige hongersnood in het Zuiden. Bevestigd wordt, dêt bij den opstand in de provincie Kansoe minstens honderddui zend personen gedood zijn. Ten gevolge van de massamoorden en de droogte is in Zuid- Kansoe een ernstige hongersnood ontstaan. De autoriteiten van Kansoe verklaren, dat de opstand in April j.l. begonnen is te Ti- taotsjau, ten Zuiden van Lantsjaufoe. Aan leiding was het vermoorden van Mohamrae- daansche gedelegeerden, die bij de pro vinciale autoriteiten een petitie kwamen indienen voor het uitstellen der heffing van nieuwe belastingen. AUSTRALIË Do reeders houden voet bij stuk. De reeders te Melbourne hebben cate gorisch geweigerd een bespreking to heb ben met de havenarbeiders; zij verklaarden dat, indien dc zeelieden in staking gaan, zij vrijwilligers al.s bemanning zullen aanne men. Do zeelieden to Sydney hebben be sloten alle schepen te ontladen in afwach ting van de verklaring van den raad der Australische vakvereenigingen en van den h'avenarbeidersbcnd nopens een definitieve politiek voor geheel Australië. Het Kamerlid P. J. Rutten. Naar dc „N. Venl. Crt." van de meest bevoegde zijde verneemt, is ook het be richt, als zou de heer P. J. Ruiten het voor nemen hebben zich voor de Tweede Kamér niet moer herkiesbaar te stellen, absoluut onjuist. Uit het drukkersbedrijf. Het Grafisch Weekblad, orgaan van deri Alg. Ned Typografen-Bond, deeltv mede, dat het aantal patroons, dal de werkge vers-organisatie met 1 Januari a.s. gaat verlaten, thans bekend is. Het aantal uit treders is op zichzelf niet gering. Over het geheels land bedraagt het ongeveer hon derd Globaal zijn een paar honderd werk nemers in dienst der uittredeiiden, voor hot overgroote deel jonge krachten. Te Haarlem is, naar „Het Volk" meldt, overleden de heer G. Aafjcs, chef operateur en adjunct-directeur van de film fabriek Polygoon aldaar. De heer x\afjes was ojn zeer bekwaam filmoperateur. Zijn ,.Hande!sblad"-film heeft in Neder land o.a. bij de voorstellingen van de Film liga veil succes geoogst en was te beschou wen als eeri eerste specimen van Neder lands :-he filmkunst, in clen goeden zin des woords. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem gedurende de geheele volgende week vt hinderd audiëntie te verleenen. DE MUIDER TOL-H ISTOR IE VOOR DEN KANTONRECHTER. Gistermorgen is do tolgaarder van Mui den voor den kantonrechter te Hilversum verschenen, daar hem ten laste werd ge legd overtreding van artikel 427, Wetboek van Strafrecht, waarin met een boeto van ten hoogste f 25 wordt bedreigd o.m. hij die zonder verlof van het bevoegde gezag oenigc openbaren land- of waterweg ver spelt of liet verkeer daarop belemmert. De klacht was aanhangig gemaakt door mr. dr. J. Goedhart, oud 27 jaar, hoofdredac teur van ,.Dc TelegraafDeze verk'aarde dat hij van den openbaren weg wenseht ge bruik te maken zonder hiervoor tol te be talen. De ambtenaar van het O. M. mr. van Dullemen meende dat twee vragen moes ten worden beantwoord: wordt aan de brug Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Hot bloedbad in China wordt bevestigd. De vermiste Fransehe duikboot blijkt te zijn aangevaren en gezonken. Er waren 43 opvarenden. (Buitenl. Berichten, 2e blad). De Zeppelin boven den Oceaan. Gister avond de Azoren gepasseerd. (Luchtv. 2o blad en Telegrammen). BINNENLAND. De Muider-tol-affaire voor den Kanton rechter. (Rechtzaken, 1ste blad). Ernstig auto-ongeval bij Leeuwarden. (Gem. Berichten, 4de blad). rechtmatig tol geheven en zoo ja, wordt dan rechtmatig de toegang geweigerd aan hen, die niet betalen. De tol bestaat volgens den ambtenaar rechtmatig sinds 1403. Ton eeuwigen dage werd toen het recht van tol heffing verleend, hetgeen telkens in den loop der eeuwen bevestigd is. Men kan niet zeggen dat. motorrijtuigen niet. in het tarief zijn begrepen, want automobielen zijn wa gens in den zin van het tarief. De auto mobilisten noemen hun auto's ook gaarne wagens. In 1810 heeft do gemoento Muiden do brug met alle voor- en nadeelen overge daan aan het Hoogheemraadschap. Het recht van tolheffing brengt, niede gebruik van den tolboom en hiermede is tevens de bevoegdheid vastgesteld dat de boom mag worden gesloten als iemand niet wil beta len. Een wetsbepaling van 1823 spreekt dan ook terecht van barrière, hetgeen belemme ring beteekent. Verschillende arresten van den Hoogen Raad spreken zich voor het recht van sluiting uit. Het laatst in 1923 be treffende de tol te Zoelen. De weg AmsterdamAmersfoort behoort tot de groote wegen, doch de travers is par ticulier eigendom. Het K.B. van 1839 be- treffanae tolvrije rijkstvegen is dus niet van toepassing. Ilct K.B. van 1850 kan hier gel den. Ten slotte komt', spreker er too den tolgaarder van rechtsvervolging te willen ontslaan. Het bestuur van het hoogdheem- raadschap is een bevoegd gezag en de tol gaarder heeft volgens dit gezag gehandeld. Artikel 179h. van de gemeentewet spreekt weliswaar van onderhoud van bruggen doch zoover van het gemeentebestuur afhankelijk Te Muiden is zoo'n uitzonderingsgeval clat het onderhoud van de brug niet van de ge meente afhankelijk is. De kantonrechter mr. van der Lijn kon niet geheel meegaan met den ambtenaar van het O.M. wat betreft de bevoegdheid van het hoogheemraadschap. Z. i. kan van het hoogheemraadschap niet de zorg van het verkeer verlangd worden; dit. berust wel degelijk bij B. en W.. ook volgens het motor- en rijwielreglement. Toch meende ook de kantonrechter dat de tolgaarder van rechtsvervolging moest worden ontslagen, daar hij volgens instructies had gehandeld, al waren deze instructies niet door een be voegd gezag gegeven. Voorts kwamen ook voor twee zaken aanhangig gemaakt tegen den heer Floris Vos. Den Oen September had dezo een proces-verbaal gekregen, daar hij weigerde aan het bevel van den wachtmeester der marechaussees te voldoen om zijn weg te vervolgen terwijl hij den lOen September een verkeersbelemmering op de tolbrug had doen ontstaan. Do heer Flcris Vos werd juridisch bijgestaan door mr. S. Za- doks Deze betoogde, dat duidolijk uit het voDnis in de vorige zaak is gebleken dat de boom er niet mag zijn, maar dat do tol gaarder daaraan niets kan doen. die daar om van rechtsvervolging is ontslagen. Ook de heer Vcs kan niets aan dezen toestand doen. Hij zat toevallig in de eersto auto. Het. gaat hier om de kwostio van den ouden tijd tegen den nieuwen tijd. Wat hcefl heb verkeer belemmert? Niet de heer Vos', maar de tolboom. Er is hier een overtreding uitgelokt: men wist als de boom wordt neergelaten is er oen belemmering van het verkeer. Bovendien geeft men dan nog een bevel, dat door een automobilist niet was uit te 'voeren: het kecren in een te geringe ruim te De heeren Goedhart Gn Clingo Doorcn- bos en do tolgaarder ais getuigen opgeroe pen, meenden ook dat. do heer Vos niet voldoende kon koeren. De marechausséo be streed dit De ambtenaar van het O M. meende, dat indien de her Vos den wil had geha^i te keercL hij cht had kunnen doen. subs, dat de marechaussee hem hiervoor voldoen de ruimte had kunnen verschaffen en hij vroeg 75 boete of één maand hechtenis. Eveneens voor een dergelijk geval den volgenden dag door den heer Vos gepleegd. De heer V03 wensrhtc zelf aan het woord te komen. Hij kwam er tegen op, dat men hem van een revolutionairen daad be schuldigd. Hij is in dezo kwestie zeer tac tisch opgetreden. Hij heeft reeds maanden golerien den minister tot andere gedachten inzake de tol willen brengen. De kantonrechter merkte op, dat het hier toch een verzet tegen het wettelijk

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1