HOLUNDSCHZWITSERSCHE LOCARAieen ssü BEREID VÖLOENS @15' SUE NIEUWSTE METHODE Gerri. Berichten. INGEZONDEN MEDEDEELING. Van een koude kermis thuis. Een een-en-veertig-jarige landbouwer M. te Berkel en P.oodenrijs zat op 5 Sep tember met zijn knechtje een pot bier te drinken in een ververschingstent op het Oranjefeest te Berkel en Roodenrijs, toen O. K. op hem toe kwam en zei: „Hei je tien gulden voor me?" „Als ik het niet krijg", liet hij er direct op volgen, „dan geef ik je een klap op je smoel". En nademaal M. geen tien gul den bij zich had, althans dit tegen IC zei, kreeg hij inderdaad van dezen wat hem beloofd was. „Ik was erg opgezwollo", vertelde M., „de kluts was ik altegaar kwait, en ik bloodde ook ik kreeg de slag net op m'n linkeroog, nou en dan deej me knap pain" Met een lachend, ongewasschen gezicht en veel knikbewegingkjes vertelde het kleine knechtje hetzelfde. „Ik was erg opgezwollen", vertelde M., dceld en zal nu zijn achtste te incassee- ren krijgen. Twee maanden gevangenisstraf luidden het Eenvoudige beleediging. L. v. R., vrachtrijder te S t o m p w ij k een flinke, oude, robuste man, met een verweerd gezicht, en een stropdas om zijn hals, moest in het beklaagdenbankje plaats nemen, omdat hij IC L. bcleedigd had. Die had althans bij de politie een klacht tegen v. R. ingediend, wegens een voudige beleediging v. R. had hem o.a. uitgescholden voor souteneur. Getuige L. voorgeroepen, bevestigde zijn klacht. „Hebt a L. nog iets te vragen?" vroeg mr. do Kuyper den verdachte. „Zeker. Ik heb die woorden geen eens toegevoegd", beweerde met een diepe stem v. R. „Ik weet heelemaal niet wat ze beteekenen. Ik heb wel gezegd, dat-ie drinkt en dat-ie een zwendelaar is en een oplichter". ,„Dat zijn geen vragen", vond de poli tierechter terecht en hij liet de tweede ge tuige, een 22-jarige los-werkman voorko men. „Ik heef duidelijk gehoord", zei dit jongmensch met overtuiging, „dat v. R. te gen L. zei: „je bent een souteneur". Medelijdend lachte de verdachte om zoo'n stomperige leugen. „En hij het dan zeker niet gezien, hoe ik op don grond lag, hoe-ie me geslagen en getrapt het. En ik weet trouwens hee lemaal niet wat een souteneur is". „Nou ja", bracht de politierechter hem onder het oog, „je zult er toch wel van overtuigd zijn geweest, dat het geen com plimentje is". „Maar ik heb het niet gezegd, ik weet niet wat het beteekent. Oplichter heb ik tegen hem gezegd en dat is-ie ook". „Dat mag u ook niet zeggen". „"Wat? En hij heeft het me zelf gedaan. Dat kan ik bewijzen"! „Toch mag u hem dat niet zeggen". Daar begreep hij natuurlijk niets van. Vijftien gulden was de eisch en tot 10 werd hij veroordeeld. Welke straf hij ech ter, zooals hij hoofdschuddend verklaarde, beslist niet kon „anneme". „Vad." Onrechtmatig krankzinnig verklaard. Ter civiele zitting van het gerechtshof to 's-Hertogonbosch werden de pleidooien gehoudon pro en contra in de zaak tegen dr. van B., kapitein der infanterie te gen dr. van S„ die hem op 20 Jan. 1920 krankzinnig heeft verklaard, tengevolge waarvan hij gedurende 7 weken in een krankzinnigen-gesticht werd opgesloten, waardoor hij voor zijn verder leven zeer veel heeft geleden en zich voor de onmoge lijkheid geplaatst zag een vaste betrek king als leeraar in de wiskunde te berei ken. Kapitein v. B. heeft tegen dr. v. S. een eïvele actie ingesteld op grond, dat voor melde geneesheer, die geen psychiater, dus geen deskundige is hem onrechtmatig krankzinnig heeft.verklaard met voormelde gevolgen. De rechtbank te Breda had de opslui ting van den kapitein in een krankzinni- gengesticht onrechtmatig geoordeeld, hem in het gelijk gesteld en toegelaten de gele den schade te bewijzen. Van deze beslissing der rechtbank kwam de dokter in hooger beroep. Kapitein van B. was op non-activiteit gesteld wegens paranoia simplisica een stadium van geestesgekrenktheid. Hij is van oordeel, dat het aan zijn schoonvader, wijlen dr. Geluk uit Maar tensdijk, destijds wonende te Halsteren te wijten is, dat hij werd opgesloten. De kapi tein, niet kapitaal-krachtig, was tegen den zin van den schatrijken Dr. Geluk gehuwd met diens eenige dochter. Naar bet heet, heeft do niet-deskundigo jonge dokier tijdens een theevisite gecon cludeerd, dat do kapitein gevaarlijk krank zinnig was. De schoonvader zou een en an der hebben uitgelokt, waarna de kapitein naar het gesticht „Vrederust" bij Bergen op Zoom werd gebracht. Kapitein v»n B. beoogt met de civiele actie zoo volledig mogelijk schadevergoe ding. Voor den kapitein trad als verdediger op mr. Frima uit Groningen. Pleiter voor den geneesheer was mr. van der Mculen te Bergen op Zoom. Deze liet in zijn pleidooi uitkomen, dat de kapitein niet het slachtoffer was van een vermeend tegen hem gesmeed complot. Het gerechtshof zal nader beslissing ne men en uitspraak doen op 13 Nov. a.s. Voor deze zaak was uiteraard veel be langstelling. Een Bakker en de Arbeidswet. De Amsterdamsche Rechtbank heeft de kennismaking hernieuwd met den Amster- damschen brood- en banketbakker P. A. Houtman, voor de zooveelste maal beschul digd van overtreding der Arbeidswet. Het aan verd. tenlaste gelegde kwam heirop neer, dat hij als hoofd en bestuur der van een brood- en banketbakkerij in de Kinkerstraat had toegelaten, dat in den morgen van Zondag 28 Augustus van het vorig jaar in een tot bakkerij behooren- de werkplaats arbeid werd verricht door zijn winkeljuffrouw M. V. Bij vonnis van den kantonrechter was de heer H. van rechtsvervolging ontslagen het O. M. had echter hooger beroep aange- teekend. President mr. Thöne (tot verd.): „U op dim Zondagmorgen ongeveer kwart over tien bezig in die werkplaats en juf frouw V. was daar ook, niet?" Verd.: „Later is gebleken van wel". Pres.: „U hebt haar dus niet gezien?" Verd.: „Neen, Edelachtbare". Waarop de verdediger, met behulp van een plattegrond van de werkplaats, dien hij op de groene tafel uitspreidde, trachtte aan te toonen, dat verd. van de plaats, waar hij bezig was, het meisje niet gezien kan hebben. Pres.: (tot verd.): „IJ is anders iemand, wien 't moeilijk valt de arbeidswet na te leven". „Dat is zoo", stemde verd. toe. Het winkelmeisje in kwestie, juffrouw M. kwam hierna vertellen, dat zij uit eigen be weging de soezen had opengekniptzij was in de werkplaats gekomen om te kijken cf het gebak klaar was. Die knipperij deed ze voor de aardigheid „Goed voorgejZegdmerkte een aan de perstafel zittend vertegenwoordiger van een erg linksch orgaan luide op. Een interruptie, welke hem aan het ein de der ritting een scherpe reprimande van den president bezorgde. Het O. M. mr. dr. Van Thiel, zeide, dat z.ï. het wettig en overtuigend bewijs van het aan verd. ten laste gelegde is bewe zen Spr. eischte vernietiging van het van den kantonrechter en veroordeeling van verd. tot twintig gulden boete, subs, tien dagen hechtenis. De verdediger, mr. Van Rij, wees er op, dat verd. een der slachtoffers is van deze arbeidswet, welke hem gedwongen heeft, het perceel in de Kinlcerstraat te verhuren voor andere doeleinden. PI. hcopte, dat de Rechtbank het rechts gevoel van verd. en van honderden anderen bevredigen zal door een vrijsprekend von nis. Uitspraak over veertien dagen. „Tijd". Corruptie. De Utrechtsche Rechbtank veroordeelde tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar, den 4 4-jarigen oud-gemeentc-ar- chitect van de Bilt, wegens het aannemen van een gift als gemeente-ambtenaar. De eisch van het O. M. had geluid vier maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf. HET FAMILIEDRAMA TE SLUIS. Nadere bijzonderheden. Omtrent het drama van den drievoudi- gen moordaanslag te Sluis gepleegd meldt de „Tel." nog de volgende bijzonderheden: Dinsdagavond omstreeks 9 uur 20 weer klonk in de lvapellestraat plotseling een luid geroep om hulo, terwijl de kreten: „moord, moord!" alles overstemden. Bijna oogenblikkelijk daarop werd de deur van het winkelhuis, bewoond door den Belgi schen koopman F. van de Winckele, open geworpen en zagen de van alle kanten toe schietende voorbijgangers daaruit den vijf tienjarigen zoon des huizes in nachtgewaad de straat op vluchten. Hij liep een nabu rig huis binnen, onder aanhoudend en doordringend geroep: „Moord! Help! Ze vermoorden mijn zuster!" Geheel en al met bleed bevlekt, volkomen uitgeput door het bloedverlies, viel hij toen neer. Terwijl men hem voorloopig reinigde, bracht hij er met horten en stooten uit: „Ze schieten mijn zustor dood". Spoedige geneeskundige hulp was voor hem volstrekt noodzakelijk en ondersteund door twee personen, werd hij naar den geneesheer Staal geleid, die bij onderzoek constateerde dat de jongeman door twee kogels getroffen was. De eerste was hem in den hals gedrongen en had het lichaam door de mondholte weder verla ten, de tweede had een lichte schampwond aan den schouder vei-oorzaakt. Had de eerste kogel één c.M. meer binnenwaarts- afgedraaid. zoo zou de halsslagader ge raakt en er ongetwijfeld een slachtoffer meer te betreuren zijn. Na verbonden en gereinigd te zijn is de jongen toen in het Burger-Gasthuis opgenomen. Direct op het hulpgeroep waren van al lerwegen voorbijgangers naar den winkel gesneld, doch geen hunner durfde het huis binnentreden, toen ze tot hun groote ont steltenis een grooten. donkeren bloedplas op den vloer ontdekten en achteraan in een noek onder enkele stukken papier, de be- wegenloos liggende gestalte van een meisje gewaar werden. Allen vreesden met revol verschoten ontvangen te worden daar men geen zekerheid had, dat niemand anders in den winkel zich verborgen hield. Daar het meisje luidkeels kermde en om spoedige hulp smeekte herkende men in haar de dochter des huizes Hartverscheurend klonk het: „Help me gauw, gauw!" „ik ga dood" r „hii heeft me geschoten, die vent" „och help me" en het allerlaatste: „dit zijn mijn laatste woorden". Dochnie mand durfde voor de politie aanwezig was. Deze was reeds ia allerijl gewaarschuwd, doch het duurde nog ruim zeven minuten voor ze aanwezig was. In dien tijd had helaas het arme kind reeds haar gejammer gestaakt. Tegelijk mefc de politie arriveer de de geneesheer Temmerman uit Nijme gen, met vacantie aanwezig. Veiligheids halve doorzochten de marechaussees eerst het huis, doch niemand bleek zich daar meer in te bevinden. Pogingen het meisje te ondervragen mislukten totaal; het was reeds te laat. Het slachtoffer was eerst 16 jaar oud. Bij schouwing bleek, dat een ko gel haar eveneens getroffen had in den hals en juist in een der halswervels was gedron gen, waar hij waarschijnlijk is blijven ste ken, daar geen tweede wond gevonden kon worden. Haar moeder was direct bij 't schieten gevlucht langs de achterzijde van het huis, ongeveer terzelfder tijd dat haar zoon aan de voorzijde de deur uitliep. Luid gillende was ze door een ander© straat regelrecht naar do marechaussee-kazerne geloopen, doch toen ze daar aankwam kon ze door uitputting en angst geen woord uitbrengen. Zij had een schampwond aan den schouder. Onderwijl ving de opperwachtmeester der marechaussee I. van Wijk het achter- volgings- en opsporingswerk naar den ver- moedelijken dader aan. Met een tweetal politiehonden werd de naaste omtrek af gespeurd. Eén spoor liep dood aan de ach terzijde van het huis op een lagen tuin muur. Een tweede spoor aan de voorzijde leidde naar het z.g. „Moleneind". De hond liep regelrecht op een stal aan, die Van de Winckele daar gebruikt voor het opbergen van een tweetal hem toebehoorende ijsco- wagentjes. Ook placht hij daar wel zijn rij wiel te plaatsen. Alles werd afgezocht, doch niets positiefs werd gevonden. Echter bleek, dat verdachte's rijwiel niet meer aanwezig was, noch m het huis, noch in den stal. Waarschijnlijk is hij dus- n& het plegen van zijn laffe daad naar den stal gevlucht om te trachten per rijwiel spoedig België te bereiken. Onderwijl was telefonisch de po litie der omliggende gemeenten van het ge val op de hoogte gesteld. Evenwel werd tot nu toe geen enkel resultaat geboekt. ^De ware toedracht der zaak is thans nog niet volledig bekend. Het meisje is gevon den in een hnek van den winkel, half ver scholen onder enkele bladen papier, lig gend voorover. Zij is- getroffen aan de hals zijde en heeft waarschijnlijk willen vluch ten, toen zo den moordenaar gewaar werd. Zij bevend zich toen wellicht in de achter kamer. De hoek n.l. waar ze werd aange troffen ligt vlak bij de deur, die de alcoof verbindt met den winkel en die ten tijde van de misdaad openstond. In deze alcoof staat een bed, waar de jongen zich reeds ter ruste had begeven. De moordenaar vuurde op hem, toen de jongen in bed lag, maar nog niet sliep. De kogel, die hem den hals doorboorde, is dan ook op dit bed gevonden.; Drie hulzen lagen naast het bed op den vloer, terwijl de bebloede dekens in wanorde door het vertrek lagen verspreid. In de gang werd voorts nog één huk- ge vonden. Volgens getuigenverklaringen zijn vier of vijf schoten gelost. De revolver is tot nu toe niet gevonden. Een postbode, die de laatste post uit bracht, heeft Van de Winkcele in over hemdsmouwen na het tijdstip van de mis daad bij den bewusten stal voor het laatst gezien. Als bijna vaststaand mag worden aan genomen, dat Van de Winckele de dader is. Hij staat ongunstig bekend, en man en vrouw leefden in voortdurende onmin sa men. De beide kinderen der vrouw moesten dit meermalen ontgelden en reeds voordien had Van de Winckele gedreigd: „er eens en voorgoed een eind aan te zullen maken Zijn gedrag dien dag had bijzonder de aandacht getrokken. Des morgens- vroeg was hij reeds naar Brugge vertrokken en had hij gezegd: „dat hij absoluut niet voor een lolletje ging". Terug in Sluis had hij" den ganschen dag in een café doorgebracht en ofschoon hij andere dagen zeer weinig dronk, heeft hij toen veel drank tot zich genomen. Het is niet bekend of hij ook reeds vóór dien dag een revolver in zijn bezit heeft gehad. Een en ander doet het vermoeden oprijzen, dat de misdaad met voorbedachten rade is gepleegd. DE NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ TE DEN HAAG. De begrafenis van den doodgeschoten schoorsteenveger. Onder zeer groote belangstelling had gisteren te Den Haag de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den 18-jarigen schoorsteenveger C. Brand, die Zaterdagavond jl. op den Noord-West Binnensingel aldaar bij een vechtpartij met een agent van politie werd doodge schoten. De belangstelling van de zijde van het publiek was bijzonder groot. Vooral in de Zorgvlietstraat, waar het huis der ouders van den jongen is, was de menschenmassa enorm. Om ongeveer 2 uur vertrok de stoet. Achter den lijkwagen volgden drie volgrij- tuigen met familie en vrienden. Enkele kransen waren op do kist gelegd. Van de Zorgvlietstraat ging men de Veenkade af naar den Noord-West Binnensingel. Ovfcr- al langs den weg, aan beide kanten van het water stonden de menschel in dichte rijen geschaard. De politie had opdracht gekregen zich niet in de nabijheid van den begrafenisstoet te vertoonen. Op som mige punten was het verkeer dan ook ge heel in wanorde. De verkeersagenten had den eveneens hun posten verlaten. Door de van Boccopstraat ging men naar de Teellustlaan. Hier werden eenige kransen van buurtgenooten en vrienden aange hecht. In de smalle straten ontstond een ver schrikkelijk gedrang, dat nog erger werd, toen de paarden van den lijkwagen begon nen te steigeren. Door eenige personen, welke meeliepen, werden de beesten bij den teugel genomen en zachtjes meege voerd. Wederom ging het door de Zorgvliet straat en toen langs do Elandstraat naar de Laan van Meerdervoort. Op verschillen de punten was de verkeersagent vervan gen door een controleur der tram. Langs het hoofdbureau van politie ging de stoet naar de algemeen© begraafplaats. Voor het hoofdbureau werd een oogenblik stil gehouden. Overigens trok men in alle stilte vorder. Op de begraafplaats was de belangstel ling enorm, terwijl ook daarbuiten tallooze den stoet stonden op te wachten. Er wa ren geen politiemaatregelen getroffen: al leen in de omgeving van het graf was met touwen een ruimte afgezet. Om half 4 ar riveerde de stoet. Een tiental vrienden van den overledene liepen vooraan en schaarden zich rond het graf. Er werd aan de groeve niet gesproken. De vader, die van smart in onmacht was gevallen, moest weggedragen worden. Hierna verlieten de duizenden diep on der den indruk het kerkhof. DE AANRANDING TE HALFWEG. De arrestatie der drie Duitschers. Omtrent de aanhouding van de drie Duitschers, die een Rotterdamschen chauf feur op den Haarlemmerweg bij Halfweg mishandelden vernemen wij nog het vol gende: Dinsdagmiddag verschenen op 't hoofd bureau van politie bij de afd. Vreemde lingendienst te Amsterdam 3 Duitsche handwerklieden uit Westfalen, resp. 22, 22 en 17 jaar oud. Zij zeiden zonder mid delen van bestaan te zijn en vroegen naar hun vaderland te worden teruggebracht. Him passen waren in orde. Bij het onder zoek naar hetgeen de 3 Duitschers bij zich hadden, kwamen ook eenige revolver- patronen te voorschijn. Dit gaf argwaan en de gedachte rees, dat zij wellicht iets meer zouden weten van de mishandeling op den^ Haarlemmerweg. Dit vermoeden bleek juist, want al spoedig liepen zij met hun mededeelingen vast en bekenden twee van hen inderdaad bij deze mishandeling betrokken te zijn. De derde, bij wien do patronen waren gevonden, bleef aanvan kelijk ontkennen. Ook hij is ten slotte door de mand gevallen. Hij ontkende ech ter met een revolver den slag te hebben toegebracht, waardoor de chauffeur be wusteloos werd. Hij heeft hem slechts met de vuist mishandeld. Uit het verdere ver hoor bleek, dat de 3 Duitschers na de mishandeling van den chauffeur van Half weg naar Amsterdam hebben geloopen. De politie heeft toen ook onderzocht een verzoek van den commissaris van politie van het bureau Warmoesstraat om aan houding van drie Duitschers, die in een pension op den Nieuwendijk, waar zij een nacht logeerden, diefstal hebben gepleegd. Vermoedelijk zijn deze 3 Duitschers hier aan niet schuldig. Hun poging, die nogal brutaal is, om als vreemdelingen zonder middelen van bestaan door de politie over- de grens te worden gezet, is dus dank zij de oplettendheid van de politie mislukt. Gisteren zijn de 3 Duitschers naar Haar lem overgebracht. BRAND IN DE SACRISTIE DER ST. MARTINUSKERK TE GRONINGEN Het vuur spoedig gobluscht. Aanzienlijke schade. In de St. Martinuskerk te Groningen werd gisterenmiddag brand ontdekt in een lokaal boven de sacristie, juist op het mo ment dat zich in de kerk 200 kinderen be vonden, die gemakkelijk de kerk konden verlaten. De brandweer was het vuur spoedig meester. Een groot aantal fraaie gewaden, heeft schade geleden, maar het meerendeel heeft men in veiligheid kun nen brengen. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat in het bovengenoemd lokaal kaarsen brandden. Waarschijnlijk is een kaars, die op een kast stond, blijven branden, zoodat de kast doorbrandde cn het vuur bij den inhoud van de kast terecht kwam. Bij het blusschingswerk had een inci dent plaats, doordat op het oogenblik dat een van de brandweerlieden op de me chanische ladder stond, een der tandwie len brak, zoodat de ladder viel. Gelukkig bevond het bovenste gedeelte van de lad der zich juist boven het dak van de kerk, zoodat de ladder daar een steunpunt vond. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een kermiswagen aangereden. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur is op een onbewaakten overweg nabij het station Arkel een kermiswagen aangereden. De wagen is beschadigd. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. HET ONGEVAL MET DEN INDISCHEN ZENDER. Een mast naar beneden gestort. Omtrent het ongeval aan den zender voor Indië te Huizen meldt „De Gooi- en Eemlander", dat een der ijzeren masten, die een hoogte heeft van 35 Meter, naar beneden is gestort. Een man, die zich in den mast bevond, wist nog juist bijtijds er af te springen. Hij kwam in een kuil te recht, terwijl de mast juist over de kuil heen viel. De raast vormt een ruïne van ijzer. Botsing tusschen auto en veewagen. Nabij Gerkeskloostor is de auto van deij heer van H. uit Leeuwarden in botsing ge- -p komen met een wagen van den veehoudeL. F. Vaatstra, die ernstige hoofdwonden bef1^ kwam, terwijl een arbeider, die achter opF°if den wagen zat, niet ernstig geblesseerd werd. Een zoontje van V. werd door deiL°^- schok in het kanaal geslingerd, maar werf? gered. ceel Zijn vingers af gekneld. tuni De knecht P. de Vries uit Buitenpost «e'31 bij het sleepen van twee schepen met zij]Pini hand tusschen den staaldraad geraatf waarbij hem al de vingers van zijn recli terhand totaal werden afgeknepen. Te vroeg uit den trein gestapt. De landbouwer R. J. te Ede stapte at het station aldaar te vroeg uit den tre« waardoor hij achterover sloeg. Hij bekwam een hersenschudding. Aan de gevolgen overleden. De te Den Helder bij de herstelling v. den schoorsteen op het gebouw van uo, firma V. en D. zoo ernstig verwonde met! selaar Dienaar is Dinsdagmorgen in hei Marine-Hospitaal aan de gevolgen over] leden. De tweede werkman heeft het Hoi pitaal reeds weder verlaten. Dienaar wai 38 jaar oud en vader van 5 kinderen. Nekkramp. In de gemeente Slochteren (Groningei_r is een 13-jarig zoontje van het echtpaar? v. L. aan nekkramp overleden. ïden H de r Vergiftigde jam. flooi rid rezij :aan loor D. Na het eten van jam is te Made het g( zin van de wed. Sins onwel gewordei„B Vier van de zes personen, waaruit dit gegn zin bestaat, kregen hevige pijn in de ingeyorn wanden en braakten verschrikkelijk. Daa^trai twee kinderen, die niet van de jam ge-yau bruikt hebben, niet onwel zijn geworden >kei neemt men aan, dat de jam vergiftigd erie was. Een onderzoek wordt ingesteld. Een rupsenplaag. Ongeveer 15 H.A. van het aan de ge meente Roden toebehoorende dennencom-&en plex, bestaand uit jong opgaand hout, is®et aangetast door rupsen. Ongeveer een vier- 'e 1 de H.A. is algeheel kaalgevreten. De hulpteol van het Staatsboschbebeer is ingeroepen. 'an^ rind Een inktwerper. irag Een politieagent te Kerkrade heeft op. aanwijzing gearresteerd den mijnwerker'0 H. uit Schaesberg, die de kleeren en kou--100, sen van jeugdige meisjes met inkt had*7 bevuild. H. gebruikte een spuitje en werkw.aB* te met merkinkt. De laatste maanden wa-| ren herhaaldelijk klachten vernomen vaiilj jonge meisjes, wier lichte mantels, japon-I nen of kousen door een inkt werper on-g bruikbaar waren gemaakt. De poiltle wist er van en was bTïj. Te Oudewater bleek in een gezin touvyoei( geplozen te worden. Het hoofd van dit gc-fcairc zin bracht zijn tijd met jenevérdrinken J Et zoek en liet 's avonds zijn drie zoons thuis een touwpluizen. Deze jongens, resp. 15, 16 en dra 21 jaar oud, waren overdag werkzaam injviss. een touwspinnerij gedurende 8 1/2 uur c i r Dt plozen 's avonds nog tot 10 a 11 uur. JTake In tegenwoordigheid van de gemeente-dat politie werd, naar het verslag der Arbeids-is, d inspectie vertelt, controle gehouden enten proces-verbaal tegen den vader opge- love maakt. Volgens mededeeling der politie afge wist zij van deze huisindustrie af, cToch zij teite had niet willen ingrijpen, daar zij blij te lt was, dat deze jongens, die haar den noo- \V digen last bezorgd hadden, door den huis-fle: arbeid 's avonds van de straat waren. Ben «raai De gevaarlijke electrische stroom. ijk Gedurende het jaar 1927 zijn 165 onge- vallen, veroorzaakt door den electrotech- (°er< nisch-adviseur bij de Arbeidsinspectie ge- J® c komen. Hieronder waren 16 doodelijke en *et 't 149 niet-doodelijke ongevallen. Van de :en^' doodelijke ongevallen hadden er 13 plaats J° bij lage spanning (127 tot en met 300 volt, Ju tegen de aarde) en 3 bij hooge spanning f°or (meer dan 300 volt tegen de aarde). faa: Eén doodelijk ongeval werd dit jaar ver- f®ur oorzaakt door gelijkstroom; alle overige '^kk door wissel(draai)stroom. Van de niet-doodelijke ongevallen had den er 111 plaats bij lage spanning en 38 bij hooge spanning. Van dez^ ongevallen waren er 18 het gevolg van een aanraking met gelijkstroom en 131 van een aanra- 1 king met wissel-draai-stroom. pse: In 20 gevallen was het ongeval te wij- ten aan defecte machines, toestellen en Pm leidingen; in 30 gevallen aan ondeugde- lijke toestellen en leidingen. Door ondeug- I delijke aardverbindingen of door het |In ontbreken van aardverbindingen ontstond Pr5c 19 maal een ongeval en door foutieven Pstis aanleg 4 maal. *aar Onwillekeurige aanraking van onder ipget spanning staande deelen veroorzaakte 15 Ssch maal een ongeval; aanraking van onder pste spanning staande deelen in de meening, jOnd dat deze uitgeschakeld waren, kwamen 18 proc maal voor. ©uw Ten gevolge van het veroorzaken van eide een kortsluiting bij het werken aan of it par de onmiddellijke nabijheid van onder jêtoo spanning staande deelen, overkwam aan £en\ 32 personen een ongeval en door andere pls oorzaken bij het werken aan onder span- £n a ning staande deelen ontstond 9 maareen I ongeval. Door het onder belasting inscha- I kelen van schakelaars kwam 4 maal, en L door het onder belasting inzetten of uit- r e nemen van smeltveiligheden 2 maal een Op voor. èn 1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6