k V Uit de Omgeving men tot een voor all© partijen bevredigen de regeling vcor den verkoop van deugde lijke apparaten door de particuliere instal lateurs, ten einde daarmee tevens den stroomverkoop te bevorderen. De commissie-van Doorninck, welke tot taak had te onderzoeken, of en op welke basis een centralisatie van het midden- standscred ietwezen kon worden tot stand gebracht, kwam met haar arbeid gereed, ïn overe instemming met haar rapport is de N.V. Ned. Middenstandsbank opgericht. De droogmaking van de Zuiderzee en daarmee samenhangende wijziging in den raaatschappclijken toestand in onze afdee- ling Volendara blijft de noodige aandacht eischen. Verder herinnerde de secrotaris in zijn verslag aan bet aftreden van Hector Jan sen als adviseur en het overlijden van den directeur van het Centraal Hanze-bureau en werden mededeelingen gedaan over de instellingen van d« Hanze. De Hanzcbank begon einde '27 haar vier de uitkeering van 10 pet., zoodat thans aan crediteuren 40 pet. der saldi ïb betaald. De glaeverzekering bleef zich gezond ontwikkelen, waarmede voor de bondsfi- nanciëu ook eenigo versterking werd ver kregen in den vorm van hooger winstaan deel. Het diocees Haarlem heeft thans on geveer 38 pet. van de totale premie voor zijn rekening. Hot fonds U. B. O. ging in ledental eenigszins vooruit, terwijl de bedrijfsresul taten gunt tig waren. In de met 1927 afge sloten driejarige periode is een winst ge maakt van ƒ5000. Door den voorzitter werd aan den secre taris dank gebracht voor zijn uitvoerig jaarverslag, hetgeen door de vergadering met applaus werd onderstreept. Op voorstel van het bestuur werd hierna besloten telegrammen van hulde te zenden aan Z. D. H. Mgr. J. Aengenent, bisschop van Haarlem en aan H. M. de Koningin. Het hierop volgend punt van do agen da was een mededeeling over de organisa tie van het Wit-Gele-Kruis. Door den se cretaris der dioc. federatie, burgemeester Lommen van Castricnm, werd duidelijk uit eengezet, wat het Wit-Gele-Kruis is en hoe de orgauisatie werkt. Spr. spoorde tot aan sluiting bij het Wit-Gele-Kruis aan en tot oprichting van afdeelingon, welke opwek king door den voorzitter werd ondersteund. Verslagen werd vervolgens uitgebracht over de verschillende instellingen van de Hanze. Naar aanleiding van het verslag over het Santosfonds, dat door pastoor Huf werd uitgebracht, sprak de bondspenning- meester, de heer van Tetering, de wen- schelijkheid uit, om de baten van het Lief dewerk Oud Papier voor het Santosfonds te bestemmen. De heer Th. Bergers (Leiden) kwam hier tegen op en meende, dat het niet op don weg der Hanze ligt om inkomsten aan het Liefdewerk Oud Papier te onttrekken. De bondspenningmeester hield hier te genover zijn meening staande, waarmede de vergadering instemde. Aan de orde kwam hierop het jaarver slag van den bondspenningmeester. Financieel verslag. In het jaarverslag van den penning meester, den heer P. J. M. van Tetering, dat bij een totaal bedrag aan uitgaven van 27.743.25 een nadeelig saldo van 593.80 noteert, wordt een ernstige klacht geuit over afdelingsbesturen en afdee- lingspenningmeesters, die hun geldelijke verplichtingen opzichtens den liooidbond niet nakomen en wetens en willens de contributiegelden achterhielden, welke de leden voor den hoofdbond betaalden, om daarmede de plaatselijke financiën te ver beteren. In heb verslag wordt gewezen op prac- tijken, die in sommige af deelingen wor den toegepast, waarop de bondspenning- meoster letterlijk deze woorden laat vol gen: „In zoo'n chaos is het voor den bonds penningmeester een onmogelijkheid lan ger zijn functie te blijven vervullen." Het financieel verslag werd goedge keurd, nadat door de commissie met het nazien van het financieel beheer belast rapport was uitgebracht. Daarna werd, gepauzeerd. De begrooting. in de jerriddagvergadering, die om ïalf diie aanving, werd de begrooting 1929 in behandeling genomen. Do begrooting voor het jaar 1929 werd aangeboden en behandeld. Do raming van den bondspenningmeester bedraagt 27.050, waaronder een cont-i' -,;e-af- draeht voor 5000 leden. Do post salaris sen voor het Centraal Hanze-Bureau is daarbij geraamd op 13.500. Van de gelegenheid om algemeene be schouwingen te houden, werd door enkele afgevaardigden gebruik gemaakt. ï)e afd. Leiden stelt voor een com missie te benoemen tot algeheele reorga nisatie der bondsfinanciënlo. door her vorming van het Centraal Hanze Bureau; 2o. door het aanbrengen van de hoogst noodige bezuinigingen op clkcu post die hiervoor in aanmerking komt; 3o. door zoo noodig verhooging van contributie. Dit voorstel werd ter vergadering ver dedigd door den voorzitter van de afd. Leiden den heer Bergers en den afgevaar digde den heer Schoondergang. In een nadere toelichting van haar voor stel gaf do afdeeling Leiden te verstaan, dat zij het een .onevenwichtigheid in de begrooting acht. wanneer bij een inkomen van ongeveer 28.000, de onkosten van de uitvoering der leiden 18 k f 20.000 bedragen. Waar np „hervorming" wordt aangedrongen is bedeeld doorvoering van centralisatie cn daardoor vermindering van salarissen. In het op dit voorstel uitgebracht - prae-advies zegt het H. B. o.m. niet in te zien welke onevenwichtigheid er in is ge legen dat van de 28000 inkomsten I 18 a 20.000 voor de uitvoering der leiding worden besteed. Het H. B. verklaart verder zich te heb ben vereenigd met de conclusie der „Con centratie-commissie" luidende: Er moet gestreefd worden naar algeheele samen brenging van de dagelijksche werkzaam heden, die ten behoeve van den E. K. ge* organiseerden Middenstand van Neder land worden gepresteerd. Evenwel is men tot de overtuiging geko men, dat de toestand in het organisatie wezen van den R. K. Middenstand nog niet voldoende rijp is om tot concentratie over te gaan. Voorloopig moet men der halve in bet Bisdom Haarlem met den eigen arbeid voortgaan en de diensten blijven vragen van het eigen diocesaan Bureau. Het H. B. wijst er verder op, dat ook door „concentratie", volgens het rapport r ^rt°e in8estelde commissie, geen geldelijke besparing van eenige beteeke- ms kan worden bereikt en geeft aio zijn meening te kennen, dat de benoeming eener commissie als door het voorstel Lei den wordt gevraagd, niet noodig is en derhalve niet aanvaard moet worden. Van de gelegenheid het voorstel te ver dedigen, wordt door den afgevaardigde can Leiden gebruik gemaakt. Spr. merkt op, dat zijn afdeeling na rijp beraad haar voorstel heeft ingediend. De afdeeling is niet in oppositie met het hoofdbestuur en had zeker niet het afwijzend prae-advies verwacht. Het Leidsche voorstel poogt aan vele grieven tegemoet te komen en kan de instelling van de gevraagde commissie niet overbodig achten. Leiden blijft daar om zijn voorstel handhaven. Door do afdeeling Dordrecht was een voorstel ingediend dat eenigszins pa rallel ging met het voorstel-Lciden, nl. dcor concentratie op vermindering van onkosten aan te sturen, teneinde de con tributie te kunnen verlagen. De afdeeling Warmond drong even eens op contributie-verlaging aan. Het hoofdbestuur gaf als zijn meening te kennen, dat bij den huldigen stand van zaken niet aan contributieverlaging kan worden gedacht en wees de daartoe strek kende voorstellen van de hand. De voorzitter wees iederen vorm van contributieverlaging pertinent van do hand en gaf de vergadering te verstaan, dat het hoofdbestuur aan anderen het werk zal overlaten, wanneer een voorstel tot con tributieverlaging zou worden aangenomen. Door verschillende afgevaardigden werd in verband met deze voorstellen de druk der contributie ter sprake gebracht, het geen voor vele middenstanders een belet sel is om tot de organisatie toe te treden. Een enkele stem werd gehoord, die de uit gaven van het Centraal Bureau te hoog acht) zoodat het hoofdbestuur bij het over lijden van den heer Chris Jansen had kun nen nagaan of daarin geen verandering kon worden gebracht in plaats van de vergadering door de benoeming van een nieuwen fuctionaris te stellen voor een fait accompli. Do bondspenningmeester beantwoordde de sprekers en deed daarbij nadrukkelijk uitkomen, dat het hoofdbestuur voorstan der is van concentratie, doch dot deze thans nog niet kan worden doorgevoerd. Men heeft te bedenken, dat de Bisschop pen wenschen, dat de diocesane organisa ties blijven bestaan, hetgeen natuurlijk inhoudt, dat het vormen van ééne lande lijke organisatie niet ka-n worden doorge voerd. Ook door een lid der concentratie-com missie werden nog eenige mededeelirigen omtrent den stand van het belangrijke vraagstuk gedaan, waarbij de verklaring werd gegeven, dat men in deze diligent is. Na deze besprekingen trekken de afdee lingon Dordrecht en Warmond haar voor stel in. De afdeeling Leiden verklaart zich hiertoe ook bereid, als het hoofdbestuur de toezegging wil doen de gevraagde, reor ganisatie der bondsfinanciën ernstig te overwegen. De voorzitter is van mcening, dat in deze geen bindende toezegging kan worden gedaan. Leidon handhaafde bijgevolg zijn motie, dat intusschen niet in stemming kon wor den gebracht, wijl het niet voldoende werd ondersteund. De posten der begrooting kwamen hier na in stemming en werden onveranderd goedgekeurd. De begrooting werd vastgesteld op het bovengenoemd bedrag. Amsterdam wordt aangewezen als com missie tot het nazien van het financieel beheer over 1928. Aan de orde kwam de A'aststelling van de plaats der volgende jaarvergadering. De afgevaardigde van Amsterdam drong er op aan in den vervolge een vaste plaats voor de jaarvergadering aan te wijzen, hetzij Rotterdam, hetzij Den Haag. De afdeeling Alkmaar had een voorstel ingediend verzoekende de eerstvolgende Centrale Raadsvergadering wederom in Allernaar te doen houden, wijl dezen keer alle feestelijkheid achterwege moest blijven en Alkmaar daardoor de propaganda mist, die van de bondsvergadering uitgaat. Het voorstel werd ter vergadering ver dedigd. Nadat ook de afgevaardigde van Was senaar voor zijn afdeéling bad gepleit, had stemming plaats, waarbij W assc* naar werd aangewezen. Toespraak Mr. Bach. Het word werd hierna verleend aan den nieuw benoemden directeur mr. F. Bach, Zooals u weet, aldus spr., ben ilc thans nog niet in functie getreden en heb dus niet hot recht hier iets te zeggen. Binnenkort zal ik de gelegenheid hebben dit in uw or gaan te doen. Mr ar als ik toch even uit mijn zwijgende rol treed, dan is dit om den voorzitter dank te zeggen voor de vriendelijke woor den hedenmorgen tot mij gesproken en de vergadering te danken voor do wijze, waarop zij die woorden heeft onderstreept Die hartelijke ontvangst is voor spr. een voorteeken van vruchtbare samenwer king. Rector Bots, vervolgde spr., heeft in treffende woorden den overleden directeur herdacht. Ook mijn gedachten zijn toen uit gegaan naar Chris Jansen. Ieder werker heeft twee voorname zaken te doen, op de eerste plaats zijn organisatie in goede richting leiden en vervolgens aan de leden doen voelen dat zij in goede richting wor den geleid. Chris Jansen, zegt spr., is daarin geslaagd. Aan ieder graf herneemt echter het leven zijn recht. Voordat ik mijn ambt aanvaard, zou ik twee dingen wen schen en wel dat het mij gegeven mag zijn iets wezenlijks tot stand te brengen voor de Haarlemscbe Hanze en dat het mij gegeven mag zijn een klein plaatsje te ver overen in do harten van de Roomsche Middenstanders. (Applaus). Bestuursverkiezing. Na deze toespraak Tiad verkiezing plaats van 2 leden van het Hoofdbestuur wegens periodiek aftreden van de heeren C. J. G. Struycken, Don Haag en E. J. M. Stumpel, Hoorn. Wijl geen tegoncandidaten waren voor gesteld werden de beide aftredenden bij acclamatie herkozen verklaard. Onder dankzegging voor het vertrouwen namen beide bestuursleden hunne herbe noeming aan. Nadat nog eenige voorstellen waren be handeld, waarbij besloten was volgens prae-advies van het hoofdbestuur, werd na rondvraag do vergadering gesloten. „Msb." Het Lager Onderwijs en de Radio. Vragen van het Kamerlid Van Wijnbergen aan den min v. O n d e r w ij s, K. en W. Door den heer Van Wijnbergen zijn aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen ge steld 1. Kunnen de aantallen uren, waarvan sprake is in art. 3, vierde lid, en art. 90, eerste lid, der Lager-onderwijswet 1920, voor een willekeurig deel bestaan uit uren, waarin per radio onderwijs gegeven wordt in de daar bedoelde vakken? 2. Wordt de leerstof, die per radio on derwezen wordt, geacht te behooren tot de leerstof, waarvan sprake is in art- 25, tweede lid, c. q. tot de leerstof, bedoeld in art. 90, eerste lid, der L.O.-wet 1920. Zoo ja, hoe moet dan, voor wat betreft de per ra dio onderwezen leerstof, uitvoering gege ven wo.den aan de voorschriften, welke de artt. 25 en 90 in zake leerplan en leer stof behelzen 1 3. Worden de docenten, die per radio aan openbare en bijzondere scholen onder wijs geven, geacht tot het personeel dier scholen te behooren Zoo ja, hce moeten dan te hunnen opzichte de artt. 10, 35 tot en met 45, c.q. de artt. 91 tot en met 94, 107 en 108 der L. O .-wet 1920 -worden toege past? Zoo niet, behoeven zij dan niet te voldoen ran de eis'chen van bekwaamheid en zedelijkheid, die de wet stelt, en zijn 'ij in hun onderwijs nier. gohouden aan de desbetreffende wettelijke voorschriften? 4. Worden de kosten- van aanschaffing, verandering en onderhoud van radio-instal laties, alsmede de kosten, door de radi> vereenigingen voor de lessen in rekening gebracht, voor openbare en bijzondere scholen uit de publieke kassen betaald, c.q. vergoed Zoo ja, in welke van de in art. 55 der L. O.-wet 1920 opgegeven rubrieken moeten die kesten, voor wat het openbaar onderwijs aangaat, dan worden onderge bracht en krachtens welke artikelen wor den die kosten, voor wat het bijzonder on derwijs betreft, dan aan de besturen van bijzondere scholen vergoed? Het spellingvraagstuk. Op het doode punt. Men heeft ons gevraagd, aldus liet „Hbld.", naar den stand van het spelling vraagstuk. Indertijd heeft een commissie van onderwijsinspecteurs. een zoogenaam de dienstcommissie, die alleen den Minister van advies dient en dus geen publiek rap port- uitbrengt, de mogelijkheid van invoe ring eener gematigde vereenvoudiging der spelling op de scholen bestudeerd. Haar voorstellen zijn ten deele door den Minis ter van Onderwijs in den Ministerraad ge bracht, maar konden destijds, als wij wel zijn ingelicht, daar geen meerderheid vin den. Het vraagstuk der herziening van onze spelling is daarmede op het doode punt gekomen, waar het weer van afge bracht- kan worden door een parlementaire actie bij de behandeling der Onderwijs begroting in de Kamer van dit najaar. Oppositie in de Federatie van Boekdrukkers. Voor opheffing van het prijstarief. Naar men reeds weet, wordt op Dinsdag 27 November te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boek- drukketsbedrijf. Wij' vernemen in verband hiermede, dat de afdeeling Gouda van de Federatie het voorstel ingediend heeft, de bindend-ver klaring van het tarief te doen vervallen. Slechts tochtvrijo arbeid in het stukadoorsbedrijf. Men deelt het Corr. Bur. mede, dat, in gevolge een bepaling in het collectief ar beidscontract van het stukadoorsbedrijf, in het tijdvak van 15 October van 15 April slechts tochtvrije arbeid mag worden ver richt. De vakorganisaties zullen aan deze bepaling krachtig de hand houden. De brug over de „Eendracht". De nieuwe brug over de Eendracht, wel ke, de verbinding tusschen Tholen en West- Brabant- zal bewerkstellingen, is gisteren door den Minister van Waterstaat geopend. Ongetwijfeld is de totstandkoming van deze brug van groote beteekenis voor stad en eiland Tholen. Ze zijn uit hun economisch isolement verlost. Maar ook op cultureel en religieus gebied komt er nauwer con tact tusschen het Katholieke Brabant en het hervormde Tholen. De gift voor een ziekenhuis te Vlissingen. Het Dinsdag door V. D. verspreide be richt, dat aan de gemeente Vlissingen 250.000 is geschonken voor een nieuw ziekenhuis is onjuist. Dit bedrag is toege kend aan de enkele jaren geleden door ds. Hogerzeijl opgerichte vereeniging Bethes- da, die tot doel heeft een Protestantsch ziekenhuis op te richten, doch aanvankelijk niet verder kwam dan een som van 12.000 In deze gift ligt dus eerder aanleiding voor de mogelijkheid, dat er van een nieuw gemeentelijk ziekenhuis niets komt. Steun aan de socialistische arbeiderspers. De verga-dering van den Bondsraad van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond heeft, naar het „Volk" meldt, met alge meene stemmen besloten voor 200.000 deel te nemen in de door het N- V. V. uit geschreven obligatie-leening ten behoeve der arbeiderspers. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. De bouw van een nieuw raadhuis Verkoop van het oude raadhuis aan de Lisscher Bankvereeniging. De Raad dezer gemeente vergaderde gisterenmiddag te twee uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. De Voorz. opent de vergadering met ge bed. De notulen der beide vorige verga deringen worden voorgelezen en onveran derd gearresteerd. Ingekomen is een brief van Ged. Staten, dat de nieuwe verordening op de leges ter secretarie en de huwelijksrechten door de Kroon is goedgekeurd. Dr. A. C. Romijn verzocht ontslag als gemeente-arts wegens vertrek naar Rot terdam. De Voorz. betreurt het, due Dr. Romijn de gemeente gaat verlaten. Spreker heel't verschillende menschen in deze dagen ge sproken en daarbij is wel duidelijk uitge komen, dat Dr. Romijn in de acht jaren, dat hij alhier heeft gepraktiseerd, zich een plaats heeft weten te verwerven in de harten zijner patiënten. Spr. hoopt van ganscber harte dat het hem in zijne nieuwe woonplaats Rotterdam wel moge gaan. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Aangeboden worden de gemeentereke ning benevens de rekening van het grond bedrijf beide over 1927. Do Voorz. stelt voor om zooals te doen gebruikelijk is eene commissie van drie leden te benoemen ten einde deze re keningen te onderzoeken en in den Raad rapport uit te/brengen. Tot stemming overgegaan zijnde ver krijgen de heeren Jhr. Gevers en .T. Geer- lings ieder 8 stemmen dus de vol strekte meerderheid terwijl de overige stemmen zijn verdeeld over verschillende personen. De heeren Jhr. Gevers en Gcer- lings zijn dus benoemd en nemen de be noeming aan. Een tweede vrije stemming wordt ge houden voor het derde lid der commissie doch levert geen afdoend resultaat. Een derde stemming wordt gehouden tusschen degenen, die bij de tweede stem ming de meeste stemmen hadden gekre gen, eveneens zonder afdoend resultaat. Daarna wordt een herstemming gehou den tusschen de heeren L. M. van Noort en C. v. d. Klauw, die bij de derde stemming de meeste stemmen hadden verkregen, met- het gevolg dat de heer v. d. Klauw 6 en de heer L. M. van Noort 4 stemmen op zich vereenigde, zoodat de lieer C. v. d. Klauw als derde lid der Commissie is be noemd. Deze verklaart eveneens de be noeming te aanvaarden. Door B. en W. wordt voorgesteld het gemeentehuis te verlcoopen voor 10.000 aan de Lissesche Bankvereeniging te Lisse De Voorz. merkt op, dat bedongen is, dat de gemeentediensten in he- Raadhuis ge vestigd mogen blijven tot het nieuwe Raadhuis gereed is, doch tot uiterlijk 31 December 1929. Voorts mag het hek voor het Gemeentehuis worden teruggezet ten einde ook aldaar den weg te verbreeden. De heer van Parera vraagt wie de over drachtskosten betaalt. De Voorz. merkt op, dat die voor reke ning van de koopster zijn. Het voorstel wordt daarna met alge meene stemmen aangenomen. De Voorz. spreekt er zijn bijzondere vol doening over uit, dat het voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Spreker waardeert deze eensgezindheid zeer en hoopt dat men in de toekomst veel voldoening moge beleven van het nieuwe raadhuis, dat men zal gaan stich ten. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om aan den architect A. J. Krop holler te Wassenaar den bouw van een nieuw raadhuis op te dragen, stelt de heer Langeveld voor om deze zaak even aan te houdeq. Men is het er in den Raad vrijwel over eens, dat de ingediende planr.en wij ziging behoeven. De indecling is wel goed, maar met het uiterlijk kunnen diverse raadsleden zich niet geheel vereenigen. De heeren Geerlings en van Parera sluiten zich bij het gesprokene door den heer Langeveld aan. De Voorz. zegt, dat B. en W. ook nog enkele veranderingen wenschen, maar daar kan altijd nog over gesproken wor den. Het is niet de bedoeling van B. en W. dat de Raad zich bindt aan een be paald plan, doch dat de Raad den heer A. J. Kropholler tot architect aanstelt in het vertrouwen dat er een raadhuis zal komen, dat aan alle nesthetische en praktische eischen zal voldoen. Wenscht de Raad evenwel deze aangele genheid nog even aan te houden, dan zal oreker zich daartegen niet verzetten. Al dus besloten. De voorstellen van B. en W. om pl.m. 150 M*2. grond te verkoopen aan Th. den Hollander en pl.m. 200 M2 ad 2.50 per Katholieke Agenda LEIDEN. Donderdag. Ledenvergadering R. K. Tex tielarbeiders, Bondsgebouw, 8 u. Donderdag. Ledenvergadering R. K. Trans portarbeiders, Bondsgebouw, 8 u. Donderdag. R. K. Reisverceniging „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. Algemeene Agenda. Donderdag. Filmvertooning „De Eeuwige Stille", Stadsgehoorzaal, 8 uur. Vrijdag. Filmvertooning „De Eeuwige Stilte", Stadsgehoorzaal, 8 uur. Zaterdag. Filmvoorstelling „De Eeuwige Stilte", Stardsgehoorzaad, 8 uur. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 Oot. TE a.s. tot en met Zondag 14 Oct. waar genomen door de apotheken van de Hee- Lg, ren: G. P. Reijst Steenstraat 35 tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. INGEZONDEN MEDEDEELING. Grooie sorteering JONGENS JASSEN. JEKKERS iongensjekkers f f.90 Zwaardere kwali teit ratiné f 3.25 Zeer fijne kwali teit met prima voering f 6.25 Bobmutsen afklen- M2. aan P. J. Thomassc worden met alge meene. stemmen aanvaard. De heer van Parera vraagt of het geen aanbeveling verdient den grond aan ïho- masse wat dieper te verkoopen. De Voorz. zegt, dat het in de bedoeling van B. cn W. ligt het stratenplan van het grondbedrijf te veranderen. Wellicht ver dient liet aanbeveling de perceelen dan wat dieper te maken, zooals de heer van Parera aangeeft. B. en W. zullen dit na der overwegen. Bij de rondvraag vraagt, de heer A. H. van Noort aandacht te geven aan den Schulpweg, die hier en daar gaten ver toont. De heer Oostiam vraagt, wanneer de Nieuwe Duinstraat wordt afgewerkt. De Voorz. zegt, dat B. en W. maatrege len zullen treffen, opdat do heeren spoe dig tevreden zijn. Waarna de openbare vergadering wordt gesloten en over wordt gegaan in geheim comité. N00RDWIJK. Drie maanden niet naar school? In de vei ordening op het 1. o. in deze ge meente kc.mb een bepaling voor, dat, bij tusschentijdsche toelating tot de o. 1. scho len, n.l. ingeval van overplaatsing van een andere openbare school of bijzondere scnool in de gemeente, drie maanden moet wor den ge-vacht voor dat de leerling op de aangevraagde school mag worden toege laten. Naar wij vernemen hebben eenige ouders toelating van hun kinderen tot een een der openbare scholen gevraagd, die tevoren op e~Mi bijzondere school waren geplaatst. B. en W. hebben, aan de hand van de ver ordening, deze toelating geweigerd. Thans hebben de ouders zich tot Gede puteerde Staten om tusschenkomst ge vend, omdat zij van oordeel zijn, dat een dergelijke bepaling in strijd met de wet is, op grond dat een openbare school voor ieder toegankelijk moet zijn en een ge meentebestuur niet het recht heeft te ver ordenen, dat in dergelijke gevallen de leer lingen drie maanden moeten wachten en dus van het voor hen verlangde onderwijs verstoken moeten zijn. Verlaging der belasting. Gezien de gunstigs uitkomsten van het dienstjaar 1927, daarbij een netto-saldo kon worden geboekt van 43 000, stellen B. en W. bij de door hen aargeboden gemccntebegroo- ting voor 1929. een verlaging van het lief- fingspereentage \an de inkomstenbelasting met een kwart in het uitzicht. Het percen tage komt dan op drie. Van andere zijde gaan er stemmen op om de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting te ver lagen, het percentage voor de inkomsten belasting wel op drie te brenge i. maar op de hoofdsom der rijksinkomsten: eenige opcentent te heffen. VOORHOUT. Bliksem ingeslagen. In het bloembol lenhuis van de firma L. de Koning aan don 's-Gravendamschon weg alhier io tijdons het onweer in den nacht van Dinsdag op Woensdag de bliksem ingeslagen. De blik sem heeft een gat in het dak geslagen, een bint gedeeltelijk verbrijzeld, de clectrische verlichting en de telefoon onklaar gemaakt- en de schoorsteen van het dak gelicht. Heb is gelukkig evenwel niet tot een brand ge komen. Bij den heer A de Groot is de clectrische verlichting eveneens stuk geslagen. Mond- en Klauwzeer. Onder den veestar- pel van deD lundbouwer G. van Leeuwen is het mond- en klauwzeer uitgebroken.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2