buitenland. Binnenland. 20ste Jaargang DONDERDAG 11 OCTOBER 1928 No 5998 Ot IffrONlijlEtoElJ-sPRIJS Indraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 por kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderbjke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 LEIDEN DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. a Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hunr en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Leiddraad voor Katholieke Actie. Wij hebben gisteren verslag gegeven van een toespraak, welke Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft gehouden op een ver gadering van de afd. Haarlem van den R. K. Vrouwenbond. In deze toespraak heeft Mgr. Aengenent eenige opmerkingen gemaakt, welke o.i. niet alleen van belang zijn voor den Vrou wenbond maar voor hèèl het Katholieke organisatie-leven, hèèl de Katholieke actie een leiddraad moeten zijn. Mgr. heeft n.l. aangegeven de taak van den Vrouwen bond in volgorde van belangrijkheid en tijd: zelfheiliging, opvoeding tot het moe derschap, sociale actie. Dit geeft een leiddraad voor alle Ka tholieke actie, die gebouwd moet zijn op eigen deugd-vastheid en karakter-beslist heid; die allereerst moet uitgaan naar een zoo goed mogelijk vervullen van dc plich ten van eigen staat; die daarna eertt kan maar dèn ook móet direct-gericht zijn op het belang van onze mede-menschen. op het algemeen belang. De Bisschop wee'.' er in zijn toespraak ook op, dat de Katholieke Vrouwen bond als zoodanig doordat hij zich laat leiden door de Katholieke beginselen een grootere betekenis heeft dan de neutrale Vrouwenorganisatie; ook al zou hij zich niet op zoo'n uitgestrekt ter rein begeven. Het laatste zou Mgr. toch echter gaarne zien; daarvoor kan men op Zijn kraohtigen steun rekenen. Ook deze woorden hebben niet alleen waarde voor den Vrouwenbond. In iedere Katholieke organisatie gelijk bij iedere uiting van Katholiek leven moet er krachtig naar gestreefd worden, dat daarin al het werkelijk-aantrekkelijke, wat een niefc-Katholieke organisatie heeft of hebben kan, verwezenlijkt ligt. Maar: ook zoolang dit niet zoo kan zijn of al thans- feitelijk niet zoo is, moet toch de Katholieke organisatie, die op Katholieke beginselen is gegrond, als zoodanig een voorkeur hebben boven de niet-Katholieke, boven neutrale. Omdat de eerste wordt ge dragen door vaste idealen! Dit geldt voor organisaties, die Katholiek zijn, dit geldt ook voor andere, op waarlijk Katholieken grondslag gegronde levensuitingen. ENGELAND. Publiceering van het Vloot-accoord. Londen eindelijk er toe besloten. Het Britsche ministerie van Buitenland- sche Zaken deelt mede dat nu de ant woorden zijn ontvangen van alle mogend heden, aan wie de voorstellen met betrek king tot het Fransch-Britsche vlootaccoord zijn voorgelegd deze documenten gepubli ceerd zullen worden, zoodra de betrokken regeeringen daartoe haar toestemming hebben gegeven. Vernomen wordt dat het document, het welk gepubliceerd zal worden, niet alleen den loop der onderhandelingen tusschen Engeland en Frankrijk zal weergeven, maar ook de redenen zal uiteenzetten, die Engeland tot zijn houding noopten. De pu blicatie zal worden besloten met een alge meen overzicht der kwestie. POLEN. De staking te Lodz. Een gevaarlijke toestand. De groote staking in de textielindustrie van Lodz is in een gevaarlijk stadium ge treden. De vakbond der textielarbeiders van Lodz besloot, een vergadering van verte genwoordigers van alle vakvoreenigingen bijeen te roepen, ter beraadslaging over het afkondigen van een algemeene staking in Lodz en omgeving. De arbeiders van Lodz schijnen inder daad van zins, de staking zoo ver mogelijk uit te breiden. Niet enkel het tramperso neel. het electriciteitsbedrijf en de gasfa briek zouden bij het conflict betrokken worden, maar cok in het stedelijk slacht huis zou het work worden neergelegd. CHINA. CHINEEZENMOORD IN KANSOE. TALRIJKE DORPEN GEPLUNDERD. Twee honderd duizend Chineezen vermoord Russische i 111 r i g e y vermoed. De ontzettende gebeurtenissen in de provincie Kansoe, in het uiterste Noord westen van China, waar naar schatting tweehonderd-duizend personen door fana tieke Mohammedanen zijn omgebracht, dringen eerst thans tot Europa door, hoe wel zij zich vermoedelijk reeds eenige we ken geleden hebben afgespeeld. De eerste berichten werden, zooals in het kort ge meld, ontvangen door het te New York ge vestigde comité voor steunverleening aan de hongersnoodgebieden in China, en wel in een brief van den heer Leighton Rand, die verbonden is aan het Borden-zieken huis te Lantsjaufoe, de hoofdstad van Kansoe, een stad met ongeveer een half millioen inwoners. De beweging begon met het optreden van verschillende rooverbenden, die niet met elkaar in organisch verband stonden, doch al spoedig nam zij het karakter aan van een waren opstand. Het is niet de .eerste maal dat Kansoe door dergelijke bloedige rampen wordt ge pleisterd. In den loop van de vorige eeuw zijn de Mohammedanen, die zich reeds in de Middeleeuwen in dit deel van China hebben gevestigd, eveneens eenige malen in opstand gekomen, met het gevolg, dat groote bevolkingsdeelen in den letterlijken zin des woords zijn uitgemoord. Kansoe is een land, dat door zijn geogra fische gesteldheid vrijwel geheel is afge sneden met de buitenwereld, waarmede het feitelijk slechts door de "dalen der ri vieren verbonden is. De telkens torugkee- rende troebelen hebben het gebied voor een groot deel in een wildernis herschapen. Verleden jaar kwamen er bij een ontzetten de aardbeving 35.000 personen om het leven en sindsdien kan men spreken van een on afgebroken reeks rampen, welke de onge lukkige provincie hebben getroffen. De oogst is mislukt als gevolg van abnormale droogte in vijftig van de zeventig distric ten. Reeds heerseht er hongersnood en wanneer ever enkele weken de laatste voorraden levensmiddelen uitgeput zullen zijn, worden millioenen met den dood door ontbering bedreigd. Volgens de jongste berichten is de toe stand door den opstand der Mohammeda nen nog verergerd. Dorpen zijn geplunderd en in brand gestoken; de bewoners moes ten zonder voedsel of kleeding een heen komen zoeken. De autoriteiten hebben een sterke troepenmacht naar Kansoe gediri geerd, en men twijfelt er niet aan of deze zal er in slagen den opstand te onderdruk ken, doch men vreest dat de hongersnood hierdoor nog nijpender zal worden. ,.En al deze ellende", -zoo meldt Leighton Rand, „moet worden gedragen door een volk, dat reeds zucht onder de gevolgen van den eindeloozen oorlogstoestand, on draaglijke belastingen, stilstand van het zakenleven en het requireeren van dieren en vervoermiddelen". Van gezaghebbende Chineesche zijde wordt de mogelijkheid te kennen gegeven, dat de opstand in Kansoe is uitgelokt door Sovjet-intriges. „Men mag niet vergeten", aldus deze zegsman, „dat de provincie ge makkelijker bereikbaar is voor Russen (via Mongolië) dan alle andere deelen van Chi na. Ernstige opstanden in Kansoe hebben zich sinds omstreeks 1S70 niet voorgedaan, en het moet welhaast onmogelijk worden geacht, dat dergelijke troebelen op groote schaal zouden kunnen uitbreken zonder een welbewuste en uitgebreide organisatie" Eenigen tijd geleden vernam men te Nanking, dat er in Kansoe moeilijkheden dreigden. Generaal Hsiang werd onverwijld naar Lantijaufoe gezonden, doch sinds dien werd over den op handen zijnden op stand niets meer vernomen. In liet gebied van Kansoe wonen slechts weinig Euro peanen, hoewel het bijna driemaal zoo groot is als Engeland. De bevolking staat, vergeleken bij die van andere Chineesche provincies, op een laag béselv* :,e-.neil. AMERIKA. Geen verzwakking van Amerika's weermacht. Trots onderteekeni 11 g van het K e 1 1 0 g g-p a c t. In den loop van een redevoering te San Antonio (Texas) zeide do Amerikaansche minister van oorlog Davis, dat de regee ring niet voornemens is de nationale ver dediging in welk opricht ook te verkleinen, in verbind met de on,dertcekening van het Kellogg-pct. De Amerikaansche regee ring is oprecht verlangend aan de handha ving van den wereldvrede mede te werken en daarom hebben vij in het geheel geen plan onze veiligheid of die van onze nako melingen. in gevaar te brengen. Staking van Railway express-personeel te New-Yorlc. Vijftienduizend employé's leggen hel werk neer. Tusseaen 2.000 en 15.000 employe's van de Railway Express Company in de op slagplaatsen te New York zijn gisteravond geheel onverwachts in staking gegaan, zoo dat niemand vandaag aanwezig was om tot lossing over te gaan van de wagonladingen groente, versch viseh en andere aan bederf onderhorige zendingen voor de leveïismid- delenvoorzieuing der stad. Men verwacht, dat do staking zich vandaag zal uitbrei den over de geheele maatschappij, waarbij 25.000 personen betrokken zouden zijn. Dc stakers beweren, dat de maatschappij een met het personeel getroffen overeenkomst niet is nagekomen. In deze overeenkomst werd bepaald, dat de maatschappij den vakbond zou erkennen en dat tot een ver hooging der loonen zou worden overge gaan. AUSTRALIË De havcnarbeidersstaking. De voerlieden weigeren te At i; e ,n. De voerliedenbond te Melbourne heeft geweigerd aan de staking deel te nemen. Deze beslissing schijnt een belangrijken invloed op de staking te zullen hebben. HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Centrale Raads- en Jaarvergadering. De Centrale Raad van de Haarlerasciiè Diocesane Hanze hield gisteren te Alkmaar zijn 41ste ^rgadering meteen Je 21ste jaar vergadering van den bond van R. K. Yer- eenigingen van den handeldrijvenden en in dustrie elen middenstand in het bisdom Haarlem. Om even over half elf ving de drukbe zochte vergadering aan in de zaal van het hotel .,"t Gulden Vlies" aan de Choorstrait. De voorzitter, de lieer Struijcken "er- leende. 11a de vergadering te hebben ge opend, het woord aan den voorzitter der plaatselijke afdeeling, den heer Endel, die een welkomstwoord tct de afgevaardigden richtte en er zijn leedwezen ower uitsprak, dat deze vergadering met niet meer luis ter kon worden ontvangen, wijl de Haav- lemsche Hanze nog rouwt over het verlies van den directeur van het Centraal Hanze- Bureau, den heer Chr. Jansen. Spr. hoopte, dat Alkmaar later den Cen- tralen Raad met meer luister zal mogen ontvangen en sprak de beste wenschen uit voor het w elslagen dezer vergadering. Medetleelingen. De voorzitter deelde mede, dat het a a n- t a 1 leden van den bond bedroeg per 1 October j.l. 5563, zoodat weder eenige voor uitgang valt to bespeuren. De Ned. R. Iv. Middenstandsbond eindig de het loopende brandverzekeringscontract met. de Nc-d. Lloyd en wist een contract voor collectieve verzekering te sluiten, dat den leden belangrijke voordeelen biedt. De commissie voor het weerstandsfonds is gevormd door benoeming van do heeren P. J. M. van Tetering, A. Blessing en A. Vlaar. Deze commissie werd voor den aan vang der veigadering geïnstalleerd. De eerstvolgende Hanze-retraite wordt gehouden van 26 tot 29 November te Noordwijk. Nu weer een van de twee overgebleven Katholieke feestdagen aanstaande is, ver zoekt de voorzitter den besturen er bij de leden op aan te dringen, 1 November als Zondag te vieren. De bondsvoorzitter raadt ten sterkste aan de vergaderingen van de k i e s v e r- eenigingen te bezoeken en daar de wens'-.mn van den middenstand naar voren te brengen. Openingsrede. Sinds de laatste CLi.trale Raadsvergade ring op 13 September 1927 hebben er zich bijzondere feiten voorgedaan. In dezen tus- schentijd toch heeft de organisatie drie personm moeten missen, die allen zeer na bij stonden. Het oorst verliet ons onze geestelijko ad- viseur, rector Jansen, die door Mgr. Cal- lier benoemd werd tot pastoor van de St. Marthakerk te Den Haag. Spr. bracht pastoor Jansen hartelijk dank en hulde voor alles wat hij voor don bond heeft willen doen. Vervolgens zeide spr.,trof ons op 3 April het smartelijk verlies van onzen alom be kenden medewerker Chris Jansen, die op zoo jeugdigen leeftijd ons is ontvallen. Ilij was de grootste stuwkracht in onzen bond en ieder onzer was bedroefd bij het verne men van het dodosbericht. Wanneer er door iemand in onzen bond gewerkt is, dan is het door onzen „Chris" geweest. Er was dan ook bij zijn verscheiden groote rouw en het hoofdbestuur was diep onder den indruk van het meeleven van onze bonds- broeders i nden slag, welke ons getroffen heeft, doordat zooveelen aanwezig waren bij de begrafenis en de uitvaart en vele afdce- lingen H.H. Missen voor hem hebben laten lezen. Wij hebben gedaan wat wij menschc- lijkerwijze voor hem en zijn gezin hebben kunnen doen, zoowel in geestelijk ah in stoffelijk opzicht, en ook deze Centrale Raadsvergadering staat in het teeben van zijn nagedachtenis, zoodat hieraan ook geen bijzondere feestelijkheden zijn ver bonden. Wij hebben ons bij God's raadsbesluiten neer te leggen. Zooals O. L. Heer het heeft besteld, zoo hebben wij het met nederig heid en onderwerping aan zijn H. Wil te aanvaarden. Voor ens zal Chris Jansen steeds een lichtend vc-cibeeld zijn. Zijn nagedachtenis zullen wij in groote eer houden. Gedenken wij hem voortdurend in onze gebeden, op dat God hem het loon schenke, voor het geen hij in zijn kort leven voor den midden stand gedaan heeft. Kort doarra, vervolgde spr., op 28 April, riep O. L. Heer onzen beminden bisscoop Mgr. A. J. Calber tot zich, een bisschop, aan wien de Hanze alles te danken heeft. Het was Mgr. Callier, die onze R. K. Mid denstandsorganisatie in het leven riep en gedurende ons bestaan ons met zijn rand en daad l eeft bijgestaan. Wij zijn aan Mgr. Callier groeten dank verschuldigd voor de groote sympathie en belangstelling, waar mede hij ens steeds tegemoet trad. Deze herdenking werd door de verga dering slaande aangehoord. Nadat Rector Bots op verzoek van .Ion voorzitter een Onze Vader voor de zielcrust van Chris Jansen en Mgr. Callier had voor gebeden vervolgde de voorzitter zijn rede. Het harde leven gaat zijn gang en eischt voortzetting in al zijn geledingen. Zoo neb ben wij wederom een nieuwen bisschop ge kregen in de persoon van Mgr. Aengenent, aan wien gegeven moge zijn, nog vele jaren aan het boofd van ons dierbaar bisdom te staan, met de verzekering, onzerzijds, -Lt wij a's trouwe en gehoorzame kinderen ons aan zijn aderlijk gezag zullen onderwer pen. Dc -ervulling van de vacature-Chris Jnn- sen.aldrs vervolgde spr., heeft heel wat voeten in cle aarde gehad Ye'e sollicitan ten heb'oen zich aangemeld, waaronder zich bckwH 11e personen bevonden. De beste van de besten werd naar het oordeel van het hoofdbestuur gekozen, de heer mr. F. J. n. Bach, die 15 October in functie zal treden. Wijl mr. Bach l ier aanwezig s, ben ik in de gelegenheid hem als den opvolger van Chris Jansen voor te stellen. Zich hierop tot den nieuwen functionaris wendend. Zeide sor...Mr. Bach, zooals ik cl 'neds hij dc installatie in de vergadering 'T.n het hoofdbestuur heb gezegd, heeft het hoofdbestuur u met veel vertrouwen deze posirie waardig gekeurd, gezien uw capa citeiten en het werk, dat wij van u gezien, gelezen en gehoord hebben. 'Moge u werkelijk cle waardige en kundi ge opvolger van inv voorganger zijn, opdat u in de/.en werkkring genoegdoening voor u zelf zal vinden, dat onze organisatie over uw praestalies tevieden zal zijn, den Roomschen Middenstand tot heil" (applaus) Installatie Rector Bots. Thans, vervolgde spr., heb ik de eer aan u voor te stellen, onzen geestelijken advi seur, Rector Bots. Rector! Het is een jaar geleden, dat Mgr. Callier u als onzen geestelijken advi seur bene cmdc. Voor de meesten onzer waart u een onbekende, toen onze kennis making ha'd plaats gehad en vooral daar na, haddep wij al spoedig gezien, dat wij in u. een praeht-adviseur hadden gekregen. Men voelt dit dadelijk aan. Kunstzinnig van aanleg en diep van gevoel, hebt u te vens de flair op het juiste moment het juiste woord tc spreken en dan met een bonhomie, waarmede de aanwezigen harte lijk instemmen. Gij hebt ons hart veroverd, rector, en wij zijn verheugd u in ons midden te hebben. Moogt gij dan lang bij ons blijven als een Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Geweldige Chineezerimoord in China. Talrijke dorpen geplunderd. Nadere bijzonderheden over de bouwramp te Praag. (Buitenl. Berichten, 2de blad). De „Graf Zeppelin" gestart voor de reis naar Amerika. (Luchtvaart en Telegram men). Het vijfde vliegtuig naar Indië hedenmor gen van Schiphol gestart. (Laatste Berich ten). BINNENLAND. De Hanze in het Bisdom Haarlem. (1ste blad). Van den dader van den moord te Sluis nog geen spoor gevonden. (Gem. Berichten, 2do blad). Brand in de St.-Martinuskerk te 's-Gra- venhage. (Gem. Berichten, 2de blad). Ernstig ongeval te Huizen. (Gem. Ber., 2de blad). VOOR HET DR. SCHAEPMAN-FONDS. Mot dank maken wij melding van de Vol- gcnrlc ontvaneen giften: A. M. D. G. 5.- B. te L. 10.— Wie volgt? Wij herhalon, dat ruime bijdragon in onzen Kieskring nog drin gend noodig zijn. band tusschen de leden en de organisatie. Hiermede, geachte Rector, installeer ik u hartelijk als geestelijk adviseur van on zen bond en verzoek u cle op onze convo catie aangekondigde rede te houden lor nagedachtenis van den heer Chris Jausen. Rede Rector Bots. Dc geestelijk adviseur wijdde daarop een dankbaar In Memoriam aan de nagedach tenis van Chris Jansen. Het s niet ^gemakkelijk, zeide spr., iets waardigs van hem te zeggen. Hij heeft oen deel medegenomen van ons aller liefde. Zijn leven was een succes, want hij verstond dc kunst van te leven. Maar hij wist ook met berusting te sterven. Als wij nu over hem spreken, dan doen wij het mot rechtmati- gen trots, dat hij een der onzen is geweest. Wij doen het met oprechte overtuiging, dat zijn werk bezieling heeft gebracht voor on ze zaak. Hem wil spr. voorstellen als den loeken-apostel in dezen geweldigen tijd. De tijd van demonstratie brengt mede, dat wij allen iets moeten bijbrengen tot uitbrei ding vin Chrstus' Kerk. De Apostelen had den r.ie's kunnen uitrichten zonder lecken- apostelen en zoo is het ook nog in onzen tijd. Van het volk hangt het af, zegt spr. wat er in dezen tijd uit de Kerk zal groeien. Chris Jansen wilde medehelper. Christus te brengen in deze maatschappij. Hij liep niet mee in dc propaganda, maar wist haar te bezielen. Van jongsaf deed hij dit als jong onderwijzer te Den Haag en later, toen hij tot zijn eigenlijke functie was gekomen, als directeur van het Cen traal Har.ze Bureau. Voor den midden stand is hij alles geweest en onversaagd is hij gebleven, ook toen de organisatie met de grootste moeilijkheden had te kampen. Hij heeft willen volhouden tot het laatste toe. Hij is de man geweest die den Micldm staqd heeft gered. Zijn ideaal verchristelijking van de Maat schappij was de motor dio hem dreef. Daar voor heeft hij gezwoegd en daardoor is hij te vroeg bezweken. Laten wij, besluit spreker, zijn lief-Ie voor onze zaak indachtig blijven en hem het loon geven van ons gebed. Laat de toewijding in onze rijen blijven, dan zullen wij daardoor hebben gebracht de mooiste hulde aan den onoverwinnolij- ken soldaat voor onze christelijke solidari teit. De voorzitter dankt den adviseur voor zijn oar.roerendo herdenking van Chris Jan sen en geeft vervolgens het woord aan den secretaris vcor het uitbrengen van het jaarverslag. Jaarverslag. De secretaris, de heer W. Boon, vangt zijn jaarverslag aan met de vc klaring dat men over bet afgcloopen jaar kan zeggen: dankbaar maar niet voldaan. Geleidelijk begint de sluiting van de win kels en bedrijven op de twee overgebleven katholieke feestdagen vordering tc maken. In zake de voorschriften betreffende bouwwerken en leveranties voor z.g. reken- plichtigc besturen is het onderzoek nog gaande. IDe directie van het provinciaal electrici teitsbedrijf in Noord-Holland verzocht overleg met de organisatie ten einde te ko-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1