oecs eweest J Buitenl. Berichten. V! ZEEPPOEDER EERSTE SOORT HONGERSNOOD DREIGT IN BRITSCH-INDIE. Er is te weing regen gevallen. G e v a. a i r o o r onlusten. Herhaaldelijk is Britseh-Indië door hon gersnood bezocht of bedreigd. Gedurende de ongeveer 140 jaren Britsch bewind zijn .^er negentien hongersnooden en vijf periot den van ernstige schaarschte geweekt. De regeering van Indië heeft krachtige en over het algemeen geslaagde pogingen gedaan om de mogelijkheid van hongersnood te verkleinen door spoorwegen, uitbreiding van het kanalenstelsel en van irrigatie, ont ginning van woeste gronden en verbeterin gen in den landbouw, waarvan vijf-zesde trier bevolking, afhankelijk is. Maar toch schijnt nu weer een nieuwe hongersnood te dreigen. De natte moesson begint gewoonlijk om streeks half Juni. Indië wordt dan met stortregens overstelpt na maanden van bla kerenden zonneschijn. Dit jaar was do nat te moesson vrij laat cn de regenval is zeer veel beneden normaal gebleven. Weliswaar heeft het in den laatsten tijd hard gere gend, maar de regens zijn te laat gekomen om den herfstoogst te redden. De correspondent van de Daily Tele graph te Simla noemt met name de Ver- eenigde Provinciën en deelen van Benga len. Bihar en Orissa, Bombay, Birma, de Centrale Provinciën, Madras en de Puuts- jab, die onder den toeatand te lijden zullen hebben. Hongersnooden in Indië hebben altijd noodlottige gevolgen zoo meldt de corres pondent verder, daar er dadelijk rassen- moeilijkheden uit voortvloeien, De Moham medanen fctaan namelijk in het krijt bij de Banniah's, de Hindoesche handelaars en geldschieters. Zoodra de honger zich doet gevoelen, worden er invallen gedaan bij de Banniah's, met conflicten als gevolg. De economische vooruitzichten voor den winter zijn buitengewoon ernstig, aldus be sluit de correspondent, die het waarschijn lijk acht, dat de regecring zeer spoedig voorzorgsmaatregelen zal moeten nemen om sabotage, onrust en relletjes te voorkomen. ONGELUKKEN. SPAANSCHE VISSCHERSBOOTEN VERGAAN. Twintig opvarenden omgekomen. Volgens een bericht uit Madrid zijn bij Ferrol ten gevolge van een springvloed eenige visschersvaartuigen omgeslagen. Hierbij kwamen twintig visschers om het leven. Gezin van acht personen gedood. Bij botsing tusschen trein en auto. Uit Delta. (Utah) wordt gemeld: Zondag heeft hier een botsing plaats gehad tus schen een automobiel en een trein, ten ge volge waarvan een geheel gezin van acht personen werd gedood. Noodlottige treinbotsing in Roemenië. Drie dooden. Nabij 'Adjoed in Roemenië op het tra ject Ilies-Radoe zijn twee goederentreinen met elkander in botsing gekomen met het gevolg, dat drie beambten gedood en twin tig gewond werden. Verscheidene wagens werden vernield. De materieele schade is aanzienlijk. Vloer in fabriek bij Luik besweken. Reeds vijf gewonden geborgen. Ia de F. N.-fabriek te Herstal heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. Op de eer ste verdieping van een der gebouwen werd een betonnen vloer gelegd, die echter op een gegeven oogenblik instortte. Vijf arbei ders werden gewond onder de puinhoopen vandaan gehaald, van wie één zich in ern- stigen toestand bevindt. Men vreest, dat zich nog meer arbeiders -onder het puin bevinden. In allerijl is met het opruimings- werk begonnen. Auto door een trein vernield. 2 d o od e n. In een voorstad van Danzig is in den nacht van Zaterdag op Zondag op een overweg een auto door een goederentrein aangereden en volkomen vernield. Twee personen werden op slag gedood, twee andere licht gewond. Storm in Nieuw-Zuid Wales. En boschbranden. In Nieuw-Zuid Wales heeft Zondag een hevige storm groote schade aangericht. De wind bereikte een snelheid van 63 mijl per uur. Van vele huizen werden de daken afge rukt en tal van boomen werden ontworteld. Tot overmaat van ramp ontstonden er ook boschbranden, waardoor het gevaar nog vermeerderde. Verscheiden© auto's, waar van de bestuurders door de rookwolken niet konden zien, kwamen met elkaar op de we gen in het brandende gebied in botsing. Een papierfabriek in Cumberland, die in de gevaarlijke zone lag, werd geheel ver nield. De materieele schade wordt op 250.000 geraamd. Of ook menschenlevens te betreuren zijn, is nog onbekend. Reuter seint nader uit Sydney: De totale schade, aangericht door den storm, wordt thans op een millioen pond sterling geschat. De boschbranden in het district Woy- woy, hebben zich terstond langs het strand uitgebreid, waardoor 31 huizen werden ver woest. Stormweer op den Atlantischcn Oceaan. De passagiersschepen, die te Plymouth zijn aangekomen hebben op het midden \an den Atlantischen Oceaan te kampen gehad met een zwaren storm. Verscheidene passagiers en leden vau 3—2 de bemanning van de „Caronia" liepen verwondingen op, doordat het schip door de golven, die tot boven het dek uitkwa men, geweldig werd geteisterd. Het Ame- rikaansche stoomschip America" had 35 gr. slagzijde; een aantal passagiers moest medische hulp inroepen. Gedurende den storm ving de „America" ook de seinen van het Nederlandsche stoomschip „Celae- no" op, doch toen het zich daarheen begaf, werden noodseinen ontvangen van het Zwcedsche stoomschip „Canvallaria", dat echter later seinde, op eigen kracht verder te kunnen gaan. zoodat de „America" haar reis kon voortzetten. Ook de „Ascania", de „Belgenland" en de „American Banker" hebben zeer zwaar weer te verduren gehad. Brand in een Strafkolonie. Uit Junction-Citty (Ohio) wordt ge meld: In een hier gevestigde steenfabriek, waarin strafgevangenen aan het werk ge houden werden, brak gisternacht in de slaapvertrekken, waarin 270 gevangenen sliepen, brand uit. Voor zoover men kan nagaan, zijn minstens zet gevangenen in den brand omgekomen. Men neemt aan dat de brand door strafgevangenen is gesticht die hoopten in de daarbij ontstane verwar ring te ontsnappen. Slachtoffers van spiritus. JOdooden, 50 zieken. Uit Now-York wordt gemeldt: Door ge bruik van spiritus, die, naar men gelooft, vervaardigd was uit aardappelen en mais, zijn. tien pesonen. gestorven en een vijftig tal is naar het ziekenhuis' overgebracht. De slachtoffers hooren thuis in de volks wijk in het Oosten van New-York. Experiment met een ter dood veroordeelde. L e p r a-b e smetting in plaats van schavot. Uit Riga wordt gemold: De bekende lepra-onderzoeker professor generaal Sui kers, chef van den Letlandschen militairen geneeskundigen dienst, zal binnenkort een ter dood veroordeelden moordenaar, Kirs- teyn geheeten, met lepra-bacillen infectee- ren. In overeenstemming met zijn eigen verzoek wordt Kirsteyn op deze voorwaarde begenadigd. Professor Snikers is van mee ning, dat hij Kirsteyn in geval de besmet ting tot stand komt, in het leven zal kun nen behouden. Een soortgelijk experiment is tot dusver re nog slechts éénmaal verricht, en wel door professor Arning. Men kon destijds evenwel geen onaanvechtbaar resultaat verkrijgen, aangezien de toenmaals met leprabacillen geinfecteerde misdadiger tot een familie behoorde, waarin reeds vroeger lepra was voorgekomen. Humor in de aether-politiek. Socialistische luisteraars gefopt. De Berlijnsche radioluisteraars zijn Za terdagavond het slachtoffer van èen com munis tischen propagandatruc geworden. Op het radioprogram voor dien avond stond namelijk, dat de redacteur van de sociaal-democratische „Vorwarts", Schwarz, zou spreken over het onderwerp: Is vrede mogelijk!" De rede werd dan ook inderdaad door de radio aangekondigd, doch hetgeen volgde, was een communistische propagan da-speech, die zich bezig hield met het re ferendum tegen den bouw van pantserkrui sers en waarin op de Duitsche regeering de scherpst mogelijke aanvallen werden ge daan. Aan het slot der rede volgde de me- dedeeling. dat Zondagochtend in het com munistisch orgaan, de ,.Rote Fahne", te le zen zal zijn, hoe de communistische rede naar erin geslaagd is, voor het radiopubliek het woord te voeren. Bijzonder grapig deed het feit aan. dat na deze rede de gewone beambte het vol gend-nummer aankondigde, alsof er niets was gebeurd. De man was blijkbaar bij het uitspreken der communistische rede niet te- tegenwoordig geweest. De truc der communisten heeft hierin bestaan, dat zij den sociaal-democratischen spreker hadden doen weten, dat hij met een auto van huis zou werden gehaald. Inder daad kwam spoedig daarop een keurige auto voorrijden, waarin de redacteur van de „Vorwarts" zich behagelijk nestelde. De auto ging er in volle vaart vandoor, doch in plaats van naar het „Voxhaus" snelde de chauffer met zijn sto-m verbaasden pas sagier naar buiten de stad. Eerst ver bui ten Berlijn stopte de wagen en de chauffeur verzocht zijn passagier te willen uitstap pen. Daar men zich in een volmaakt afge legen streek bevond, was het den redacteur onmogelijk telefonisch- mee te deelen, wat hem was overkomen. Terwijl hij zich buiten Berlijn in deze netelige positie bevond, begaf zich een com munistische collega naar het Voxhaus, van waar hij de Berlijnere op een Rote Fahne- artikel tracteerde. De t a k. Naar gemeld wordt, ontmoette de Vor- warts-redacteur Schiff in den nacht van Zondag op Maandag, toen hij zich in het station van den Berlijnschen ondergrond- schen spoorweg Halleschcs Tor bevond, den communistischen landdagafgevaardig de Schulze, die in de plaats van de Vor- wartsredacteur Schwarz voor de radio had gesproken. Schiff ging Schulze na tot aan het station Hermannplatz. Op het perron trad hij op Schulze toe, sprak hem aan en gaf hem met de vuist een slag in het gelaat. Er ontstond een fov meele vechtpartij, welke eerst een eind' nam, toen een stationsbeambte tusscb' beide kwam en hen mei behulp van 2 litieagenten in een diénst-lokaal brc Schulze wees den stationsbeambte op onschendbaarheid ten einde den bean er toe te brengen de politie verder L ten de zaak te laten. Geheime zendstations ontdekt. Van den republikeins"' Schutzbund. Het „Salzburger Volksblatt' meldt, da. de politie te Graz bij een huiszoeking een geheim radio-zendapparaat heeft ontdekt, dat den republikeinschen Schutzbund dien de tot het overbrengen van berichten aan de verschillende onderafdeelingen. Verder werd een lijst aangetroffen van alle stations- van den Schutzbund, die even eens met zulke geheime zenders zijn uit gerust. Op deze wijze was het den autoriteiten mogelijk om Vrijdag alle zenders in beslag te nemen, ook te Salzburg werden er twee ontdekt en in beslag genomen Verder zou op het hoofdstation van Salz burg in de kamer van de vereeniging van spoorwegarbeiders, welk vertrek in den laatsten tijd meermalen tot vergaderplaats van den republikeinschen Schutzbund ge diend heeft, een partij van 72 Mannlicher- geweren, type 95. zijn gevonden. Russische toestanden. Een dronken Rechters- college. De Moskousche „Pra-wda", het officieel orgaan der Russische communistische par tij, bevat een sappig, doch zeer kort gehou den verhaal over de wantoestanden aan de sovjetrechtbank te Toela. Onlangs is name lijk „officieel" ontdekt, dat de leden van het rechterscollege reeds sedert geruimen tijd ware dronkenmanspartijen organiseer den, niet alleen in hun particuliere wonin gen. doch ook in het gebouw van de recht bank zelf. Leiders bij dezen Bacehus-eere- dienst waren de president der rechtbank Zjirjakof, de plaatsvervangende president Sawjeljef en de officier van Justitie Post- nikof. Bij de drinkgelagen in het gerechtsge- bow gebeurde het niet zelden, dat hun wel- edelgestrengen een dergelijke hoeveelheid wodka naar binnen sloegen, dat zij alle bezinning verloren en ook de lagere sovjet- ambtenaren in het gerechtsgebouw tot hun „festijn" uitnoodigden, waaraan deze zich haastten deel te nemen. Moest het college in de dorpen in den omtrek recht spreken, dan werd Bacchus niet verloochend, want de noodige brande wijn werd steeds meegesjouwd. Als gevolg INGEZONDEN MEDEDEELING. en proef neming die nooit tégenvaltw Proheer eens U Zkm. hiervan kwam het in de dorpen tot schan delijke braspartijen, waaraan ook de plaat selijke sovjet-beambten deelnamen. Eindelijk is na drie jaar van orgiën dooi de controle-commissie ingegrepen, met het^ resultaat, dat de president der rechtbank, Zjirjakof en dc officier van Jstitie, Postni- kof. uit hun functie werden ontslagen, met verbod de eerstkomende drie jaar een so vjet-ambt te bekleeden. Ook eenige lagere ambtenaren hebben voorts hun ontslag ge kregen. Inbraak in paleis te Darmstadt. Gisternacht werd in het Neue Palais te Darmstadt dat nog door den gewezen groothertog van Hessen wordt bewoond, een inbraak gepleegd met poging tot roof moord-. Toen de hofmaarschalk graaf Kuno von Hardenberg des nachts- om twee uur thuiskwam en zijn woonvertrekken in het paleis betrad, werd hij door verscheidene personen overvallen en ernstig gewond. De inbrekers maakten zich van den sleu tel van den bewustelooze meester en stalen bijna alle voorwerpen van waarde. De dieven verlieten met hun buit onge stoord liet paleis. Graaf von Hardenberg heeft nog de politie kunnen alarmeeren en moest toen naar het ziekenhuis overge bracht worden, waar hij gedurende ver scheidene uren buiten bewustzijn bleef lig gen. De politie volgt reeds een spoor. Beestachtige bokspartij. Bij een bokswedstrijd om het. kampioen schap van Italië te Florence heeft de hou der van den titel, Sili, zijn tegenstander „knock out" geslagen, doch op zoo'n hard handige wijze, dat deze, Cecchi genaamd, een schedelbreuk kreeg, zoodat hij kort daarop overleed. Paratyphus te Dresden. Te Dresden er i i de omgeving zijn een 30-tal personen 1 .'ende aan darmontste king. Volgens de laatste berichten geldt het hier paratyphus B Fen der patiënten is- overleden De overige personen zijn lang zaam herstellende. De ziekte werd verspreid door een keu- ke-n-employé van den üresdener Rats-Wein- keller. die een bacillendrager schijnt te zijn. Tegen uitbreiding van de epidemie zijn doeltreffende maatregelen genomen. Een diamant van 282 karaat. Een inboorling uit Kimberley heeft in Darkley West een diamant gevonden ter grootte van een vogelei, wegende 282 karaat. Dit is de grootste diamant ooit gevon den in alluviale gronden. Hij is verkocht aan een koopman te Kim- berle}', die verklaarde, dat hij. in plaats van de 4500 die hij nu betaalde, er 25.000 voor zou hebben betaald, alt de diamant, zuiver wit was geweest. TET voldoening kijkt de huisvrouw naar het smetteloos blank van het wit damasten tafelkleed en naar de hagelwitte servetten. Nog nooit is haar tafelgoed zoo helder geweest als sinds ze met Rinso wascht. En toch wordt het door de kleintjes niet ont zien, want al peuzelende kunnen ze zoo heerlijk zitten morsen. Vroeger kon ze door stevig boe nen de vlekken er ook wel uitkrijgen, maar dan was ze na zoo'n waschdag dood op. Thans met Rinso gaat al[ps zoo eenvoudigl Eén nacht weekenv'in het overvloedig vette Rinso-sop, daar na alleen de erg vuile plekken met wal Rinso inwrijven, een half uurtje koken tn een versche Rinso-oplossiiv; en hai resultaat is schitterend. Gingen de groote stukken vroegei de deur uit, thans nu ge Rinso hebt is dit niet meer noodig. Rinso helpt U in korten tijd door de grootste wasch. want Rinso doet het meest vermoei ende werk. Rinso stelt U door zijn bijzondere eigenschappen in staat Uw geheele gezinswasch aan huis te be hartigen. Het geheim van Rinso ligt in het weeken. Daarna in een versche Rinso- oplossing koken. Spoel totdat het watei helder is en nog voor koffietijd hangt Uw goed aan de lijn. DE LEVER'S ZEEP MAAT= VLAARDINGEr-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7