j BINNENLAND. LIEFDE'S JEUGDDROOM KERKNIEUWS. Rechtzaken. TWEEDE BLAD RIJK EN GEMEENTEN. Exposé van Jhr. de Geer in zake zijn v/etsvoorstel. „Hek geheele vraagstuk van de herzie ning van de financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten betreft in den grond niett' anders dan het verkrijgen van een betere verdeeling van de lasten die de ingezetenen hebben te dragen. Dit is eigenlijk de geheele kern van het vraag stuk", aldus verklaarde de Minister van Financiën, jhr. rar. D. J. de Geer in een onderhoud dat hij de pers heeft toegestaan over het wetsontwerp in zake de herziening van de financieele verhouding tussehen het Rijk en de gemeenten en wijziging van eeni- ge bepalingen van de gemeentewet. „Uit belangstellende vragen die ik o.a. van gemeentebesturen heb ontvangen, blijkt dat men zich omtrent strekking en werking van het wetsvoorstel een niet geheel duide lijke voorstelling maakt, aldus de minister, en daarom is het wel gewenseht enkele punten aangaande deze materie nader te preciseeren". Allereerst de vraag of de gemeentelijke autonomie door het ontwerp in gevaar wordt gebracht. „Hieromtrent moet ik opmerken, aldus de heer De Geer, dat de gemeentelijke auto- nomie zeer weinig met dit ontwerp te ma ken heeft. Zelfs is Vle vraag gesteld of te dien aanzien het ontwerp wel in overeen stemming is te achten met de Grondwet. De gemeentelijke autonomie benut op artikel 144 der Grondwet en de provinciale autonomie op artikel 134. En zooals men weet, wordt het belastinggebied der pro vincies in de Provinciale wet sterk gelimi teerd, doch niemand heeft ooit beweerd dat daardoor de autonomie der provincies wordt geschonden. Het verwijt dus dat de grond wettelijke autonomie der gemeenten wordt aangerand, kan dus onmiddellijk ter zijde worden gesteld". Zullen de gemeenten genoeg hebben aan 80 opcenten? „Een andere vraag is, zoo ging de heer De Geer voort, of de gemeenten aan de hoogstens 80 opcenten die zij mogen heffen op de gemeentefondsbelasting genoeg heb ben". De minister herinnerde er aan dat in" plaats van de plaatselijke inkomstenbelas- tng, de gemeentefonds belasting komt, waar op de gemeenten tot hoogstens 80 opcen ten mogen heffen; verder wordt de door het Rijk geheven grondbelasting op ge bouwd of ongebouwd aan de gemeenten overgedragen, terwijl deze voorts een ver teringsbelasting mogen heffen die de per- soneele belasting vervangt. Op het oogenblik brengen de gezamen lijke gemeentelijke inkomstenbelastingen gemiddeld ongeveer 140 millioen gulden op; voorts komt thans aan de gemeenten ten goede de 20 millioen krachtens de uitkee- ringt wet van 1897, (welke wet wordt inge trokken) te zamen dus 160 millioen, globaal berekend. De opbrengst van de gemeentefondsbe lasting zal ongeveer 80 millioen bedragen, welk bedrag den gemeenten ten goede komt. Dit bedrag met de opcenten die de gemeenten op deze belasting mogen heffen (al zullen natuurlijk niet alle het maximum van 80 heffen), met de verteringsbelasting en met de overdracht der grondbelasting, zal zeker gezamenlijk hooger kunnen zijn, dan de opbrengst der huidige gemeentelij ke inkomstenbelastingen plus de 20 mil lioen uitkeering. De bestaansmogelijkheid van de gemeen ten, zeide de Minister, wordt dus niet in gekort. Hij wees er op dat de huidige gemeente lijke inkomstenbelasting geünificeerd wordt als gemeentefondsbelasting. waarbij pro gressie en aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud zich zooveel mogelijk, aanslui ten bij de thans in de gemeenten gevolgde regelen, terwijl de kinderaftrek geregeld is als in de wet op de rijksinkomstenbelasting Mogelijke verteringsbelastingen. __Naar aanleiding van de opmerking dat bij de gemeentefondsbelasting geen onder scheid wordt gemaakt tussehen gehuwden FEUILLETON. Uit het Engelsch van EFFIE A. ROWLANDS. Nadruk verboden. 21) HOOFDSTUK XII. De waarschuwing en haar schrijver. Het bericht dat Kalfian was vertrokken trof Dick als een donderslag en toch was hij er zich van bewust, dat hij dit had kunnen voorzien. Hij had hem gemakkelijk kunnen laten volgen door een particuliere detective, maar zijn vrees om een derde In vertrouwen te nemen, had hem alle voor zorgsmaatregelen doen verwaarloozen. Natuurlijk dat dr. Aram Kalfian hiervan partij had getrokkenMaar Dick, ofschoon verslagen, was niet ontmoedigd; 'hij zou den man volgen, al was het ook maar het eind van de wereldMaar eerst zou hij hem op het spoor moeten komen en dit zou geen gemakkelijk karwei zijn. De huishoudster was blijkbaar goed afgericht en op al zijn vragen antwoordde ze dom: Dat weet ik niet, of: daar heb ik niets mee te maken. Dick speelde met een bankbiljet en zei overredend: Denk eens goed na, de dokter toch wel eenig adres hebben achter&els en ongehuwden, zeide de Minister dat ver schillen daaruit, voortspruitend, gecompen seerd kunnen worden bij de gemeentelijke verteringsbelasting, waarbij trouwens een groote mate van vrijheid aan de gemeenten wordt gelaten wat haar regeling betreft. De minister sprak vervolgens over de voorgestelde opheffing van de forensenbe lasting. „Ifc heb gelezen dat het betreurd wordt, dat deze belasting niet wordt ge handhaafd, doch ware naast het gemeente fonds de forensenbelasting gehandhaafd, dan zou men tegen d|;aad en ratio van het ontwerp ingaan. Het gemeentefonds dient o.m. om te bereiken wat thans op slechte wijze bereikt wordt door de forensenbelas ting, zeide de heer De Geer; het fonds heeft dezelfde strekking als deze belasting en handhaving der forensenbelasting naast de gemeentefondsbelasting zou een zeer onrechtvaardige en dubbele belasting voor de forensen beteekenen. Zij die de instand houding van de forensenbelasting naast het gemeentefonds wenschen, hebben de es sence van het wetsontwerp niet begrepen", aldus de minister. Op de vraag of de minister geloofde, dat het wetsontwerp nog in dit parlementair zittingsjaar zal tot. stand komen, antwoord de hij deze meening zeker te koesteren. „Verleden jaar bij de behandeling van de begrooting heb ik ve.rklau.rd, dat. het ont werp in September 1928 zou ingediend wor den en te hopen dat het tegen den zomer van 1929 wet zou worden. Ik heb mij dus aan mijn toezegging gehouden en ik hoop dat de Kamer het zal kunnen behandelen. ONVOLWAARDIGE ARBEIDS- KRACHTEN. In de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam werd gistermiddag onder voorzitterschap van den heer J. H. A. L. von Frijtag Drabbe. wethouder van Am sterdam, de A. V. O. (verkorting benaming van het. Congres betreffende arbeid en ar- beidsmethoden voor onvolwaardige ar beidskrachten) geopend. Er was voor dit congres-, dat nog dezer dagen in ons blad werd besproken, zeer veel belangstelling zoowel uit ambtelijke en charitatieve, als uit handeldrijvende en industrieele kringen van werkgevers. De officieele opening werd verricht door prins Hendrik, waarna de minister van Arbeid de belangstelling der regeering vertolkte, hetgeen burgemeester De Vlugt deed voor het gemeentebestuur van de hoofdstad Na de officieele openingsplechtigheid werden door mr. L. Lietaert Peerbolte, di recteur-generaal van de Volksgezondheid uit Den Haag, algemeene beschouwingen gehouden over het begrip „onvolwaardige arbeidskrachten". De bemoeiingen met onvolwaardige ar beidskrachten", aldus de heer Lietaert Peerbolte, hebben in de eerste plaats in ten doel, deze voor een zelfstandige plaats in de maatschappij te bekwamen. Dit stre ven spruit voornamelijk voort uit ethische motieven, die niet genoeg gewaardeerd kunnen worden. Voor de bepaling van het begrip „on volwaardige arbeidskrachten", kan men werken met objectieve en met subjectieve criteria. Spreker beschouwt als objectieve criteria allereerst: eischen, welke de industrie stelt voor volwaardige arbeidskrachten. Door de neiging aan den arbeider al hooger intensiteit van arbeid te stellen, zullen de criteria tot geleidelijke vergrooting van het aantal onvolwaardige arbeidskrachten leiden, iets' waaraan, volgens spreker ern stige gevaren en nadeelen zijn verbonden. Voorts beschouwt spreker te behooren tot de objectieve criteria: de kwaliteiten van een normaal mensch; deze criteria bieden evenwel geen houvast, zoodra men komt buiten het gebied van het materieele. De subjectieve criteria worden, volgens den heer Lietaert. Peerbolte, verkregen door het antwoord op de vraag, wat de arbeidskracht zou zijn van een gegeven persoon, zoo de gaven, waarmee hij ter wereld kwam, zich normaal hadden kun nen ontwikkelen. Evenwel noch de hier genoemde ob jectieve, noch de hier aangehaalde subjec tieve criteria kunnen naar sprekers mee ning leiden tot een bevredigende en bruik bare bepaling van het begrip „onvolwaar dige arbeidskrachten". Men zal, volgens hem, moeten afzien van een begripsbepa- ten? Een hongerige blik kwam in de doffe oogen van de vrouw en een koortsig kleur tje op haar wangen, maar ze schudde het hoofd en zei nog eens, al was het ook minder nadrukkelijk: Ik weet het niet. Dick stopte met eenig vertoon het bank biljet in zijn vestzak en haalde zijn schou ders op. Jammer voor je, zei hij onverschillig. Je zult wel niet vaak een kans hebben zoo gemakkelijk een pond te verdienen. Yoor mij is het niet zoo erg, ik zal het adres toch wel gewaar worden. Hij keerde zich om, om heen te gaan; de vrouw greep hem bij den arm. U zult me niet verraden? vroeg ze heesch. Hij zou het me ongenadig be taald zetten als hij dacht dat ik gepraat had. van een weloverwogen plan, waarin hij, Ze knikte. Wees maar niet bang. Hij zal er nooit iets van te weten komen. Aldus gerustgesteld en met een schu wen blik om zich heen, boog de vrouw zich naar Dick toe en fluisterde: Nu dan, ik weet het niet zeker maar ik hoorde hem tegen zijn bediende zeggen, dat hij eerst naar Parijs ging. En liet hij geen adres achter voor mo gelijke brieven? Neen, hij zei dat hij er geen ver wachtte. Heb je gehoord naar welk station hij gegaan is? Ze giehelde even. Hij fluisterde het zoo zachtjes dat ik heb niet kon;hooren, maar de chauffeur die het niet ^ro^d verstond, vroeg:1 Cha- „DE LEIDSCHE COURANT" ling en moeten trachten middelen te vin den, om door hetzij ontwikkeling van lichaam en geest, hetzij aanpassing, allen, die door eenige lichamelijke of geestelijke oorzaak langs den weg van vrije concur rentie in het productieproces geen plaats kunnen verkrijgen, te bekwamen tot zelf standige, nuttige prestaties onder voor hen passende omstandigheden. De grens van deze bemoeiingen valt, naar sprekers mee ning, samen met. die van de mogelijkheid van resultaat. Spreker benadrukte ten slotte dat dit niet beteekent, dat het ethisch motief niet. ook zou moeten leiden tot hulp aan hen, voor wie de mogelijkheid van zelfstandige nuttige praestaties niet meer bestaat. Integendeel. maar dezul ken zullen volgens hem op andere wijze en blijvend geholpen en gesteund moeten worden. Naar do Missie. Pater Canisius Zoetmulder O. F. M. uit Nijmegen, die tijdelijk voor zijn vacantie vertoeft op Alverna te Wychen bij Nijme gen, zal 17 October naar de missie in Bra zilië terugkeeren. Professiefeest pater dr. Siegfried 0. F. M. Pater dr. Siegfried O. F M., pastoor der St. Franciscuskerk te Nijmegen vierde Zondag in kleinen parochieelen kring zijn veertig-jarig professiefeest. In de H. Fran ciscuskerk werd de plechtige Hoogmis op gedragen door den jubileerenden pastoor, geassisteerd door de kapelaans' der paro chie. Het zangkoor, onder leiding van den heer H. Bartels, heeft een feestmis gezon gen. Op de bescheiden gehouden receptie werd door het kerkbestuur namens de pa rochianen een feestgave in enveloppe aan geboden ten dienste van de kerk. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Nog niet beslist. Voor den plaatsverv. Kantonrechter, mr. Nord Thomson, stond terecht S. v. d. M. te L e i d e n, die bij de Zijlpoort met een auto 'n wagen zou hebben aangereden. Gehoord werd een getuige, wiens ver klaring door verd. werd bestreden. Zoo dat de zaak werd aangehouden tot Woens dag 17 October om nog een getuige te hooren. 's Nachts op stap. A. B. te Sassen li ei m, zou cp een nacht om 3 uur te Ocgstgecst bij Ende geest onvoorzichtig hebben gereden, waar door een ongeval werd veroorzaakt. Getuige Hoogervorst, die eveneens in de auto had gezeten verklaarde, dat zij in Den Haag een feestje hadden gehad en niet onder invloed van sterken drank wa ren. Hij had ook bet ongeval niet zien aankomen. Nog een getuige werd gehoord, die eveneens in de auto had gezeten. Hij ver klaarde hetzelfde. De ambtenaar van het O.M. eischte 12 subs. 6 dagen, waarop de kantonrechter verdachte tot 5 subs. 2 dagen veroor deelde. Losloopende honden. A. S., te L e i d e n, die niet was ver schenen, had een gevaarlijken hond los laten loopen. Annie Zandvliet verklaarde, dat zij met een vriendinnetje op straat liep en plot seling zonder eenige aanleiding door den hond werd gebeten. D. Zandvliet getuigde, dat hij op onder zoek was uitgegaan en de eigenaar van den hond had opgespoord. Eerst later ver klaarde de eigenaar dat het meisje den hond had geplaagd. De ambt. eisehte 10 subs. 10 dagen, waarop verd. conform den eisch werd ver oordeeld, met toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van 5. Vrijgesproken. C. den O., te Leiden, zou te Katwijk met een auto de vrijheid en veiligheid ring Cross Station? Toen gaf de dokter hem een snauw en stapte in. En dit is alles wat je me vertellen kunt? Ja, zei ze, dat is zeker zooveel niet waard? Je zult het hebben en kijk eens Hij schreef haastig zijn naam en adres op en gaf dat aan dé vrouw tegelijk met het bankbiljet, als je iets meer hoort, laat het me dan weten, je inlichtingen zullen goed betaald worden. De twee vrienden gingen heen. Bevan vroeg niets en liep zwijgend naast Dick voort. De mededceling dat dokter Kalfian naar Parijs was vertrokken, had Dick eerst ver bijsterd, maar toen hij rustig nadacht en het gehoorde in verband bracht met de gegevens, die hij geduldig uit zijn vaders brieven en papieren bad bijeen gegaard, stelde hem in staat om een vrij nauwkeu rige theorie te vormen over wat Kalfian daarna zou doen. Dick werd er zich van bewust dat dit vertrek geen blinde vlucht was uit vrees voor gevaar, maar een deel van een weloverwogen plan, waarin hij Dick, slechts een heel ondergeschikte rol speelde. Zonder twijfel had de dokter reeds orders ontvangen te vertrekken, vóór hun laatste onderhoud en toen hij drie dagen uitstel had gevraagd, had hij berekend dat hij tegen dien tijd buiten Dick's bereik zou zijn. Waarschijnlijk zou zijn verblijf in Parijs slechts van korten duur zijnals Dick hem daar met kon pakken, zou dit een lange jacht beteekenen door misschien heel Europa en als Kalfian zou vermoeden dal UIT DE WAOIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 1 Oct. 1928. Huizen, 340.9 M N a 6 u u r 1870 M. (NCR. V-uitzendingen). 12.301.-15 Concert. 5.006.00 Kinderuurtje. 7.007.30 Engelsche handelscorrespon dentie. 7.45 Spr. P. Pluyler.: Het dekken van middenstandsrisico. 8.009.30 Het meisjeskoor „Omhoog". 9.309.50 Rede van A. v. d. Voort :Een eisch voor zolfbehoud. 9.50 Orgelconcert. Hilversum, 1071 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het trio Sjouwerman. 3.004.00 Maak het zelf. Causerie door mevr. SchaakeVerkozen. 6.007.15 Concert door het kwartet Rentmeester. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje door P. A. Barentsen: Misbruiken bij de ver zorging van zuigelingen. 8.05—9.05 Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. Hongaarsche muziek. 9.059.20 Praatje over de AVRO-taal- lessen. 9.2010.30 Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. W. Heckenrat, bariton. 10.4012.00 Dansmuziek door Rentmees ters jazzband. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert (sopraan-bariton, 12.50 Dansmuziek. 1.202.20 Orkestconcert. 2.45 Berichten. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing: The English Poutry. 3.50 Lezing. 4.05 Licht klassiek concert. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsbér. 6.50 Tuinpraatje. 7.00 Muziek. 7.05 Schubert's liederen voor sopraan. 7.20 Lezing: The meaning of the minth Assembly. van het verkeer in gevaar hebben ge bracht, en een met ':i paard bespannen wagen hebben aangereden. Verschillende getuigen worden gehoerd, die moesten helpen om deze gecompliceer de aanrijding te ontwarren. Get. Van Dijk, die de aangereden wa gen, beladen met hooi, bestuurde, ver klaarde, dat hij met zijn zweep een aan wijzing had gegeven. Nog een tweetal ge tuigen werden gehoord, die niet al te be zwarende verklaringen aflegden. De ambt. van bet O.M. eischte 10' subs. 5 dagen, waarop de kantonrechter verd., die volgens hem den voorrang van het verkeer had, vrijsprak. Eer; slechte wending. H. A. M. v. U., autohandelaar te L e i- d e n zou op den Hoogen Rijndijk bij liet keeren met een auto een aanrijding met een motor hebben veroorzaakt. Verdachte verklaarde, dat hij iemand had uitgezet om op het vereker te letten aan de eene kant, terwijl hijzelf de andere zijde van den weg controleerde, zoodat alle maatre gelen genomen waren. Get. Preyn, die aangereden was, ver klaarde, dat verd. plotseling achteruitge reden was en hem zoodoende tussehen twee auto's had gekneld, waarbij hij een pees had gescheurd. Verd. zeide, dat hij geen signaal had gehoord en tevens vooruit gereden te hebben, wat getuigen zeide niet precies meer te weten. Get. Ouwerkerk verklaarde, dat verd. te kort had gedraaid. Getuige Slingerland te Koudekerk, ver klaarde 's morgens de voetrem van de motor te hebben gerepareerd. Verdachte zeide, met een politie-inspec- teur direct de remmen van de motor te hebben onderzocht en bevonden te heb ben, dat de remmen niet deugden, wat door getuige werd bestreden. hij vervolgd werd, zou "het Hien vervolger in voortdurend gevaar verkee- rcn. Maar hoe moest hij hem in Parijs vin den Mocht hij hem zien op te sporen en hem met geweld desnoods datgene afhan dig te maken wat voor Emberson kost baarder was dan alles ter wereld? Deze vraag stelde hij zichzelf telkens en telkens totdat hij toeallig den kant van zijn vriend uitkeek, en toen kreeg hij een ingeving. Door Ted's oom, Pierre Marcel, de schrij ver van den anoniemen brief, dien mrs. Bevan hem dien ochtend vóór den brand gegeven had; hij woonde in Parijs. Het feit dat hij een waarschuwing had gezon den', bewees dat hij op een of andere ma nier in verbinding moest staan met het geheimzinnige genootschap, waarvan Kal fian een werktuig was. Naar alle waar schijnlijkheid zou hij in staat zijn de noo- dige inlichtingen te verschaffen. Weet je het adres van je oom in Pa rijs, Ted? vroeg hij, terwijl hij bleef stil staan. Ja, „hij woont in Rue Victor Hugo, antwoordde de jonge man, die zijn metge zel verbaasd aanstaarde, hij begreep niet welk verband er kon bestaan tussehen zijn oom, Pierre Marcel, die Dick maar twee maal in zijn leven ontmoet had en de ge heimzinnige boodschap in Peckham Rye. Wel nummer? Bevan noemde bet hem en onwillekeurig kwam hem de vraag over de lippen: Waarvoor moet je dat we ten? Omdat hij de eenige man in de we reld is die me helpen kan als hij wilwas het geagiteerde antwoord. Ted, je moet alleen na/ar „The Lindens-" teruggaan r--< dinsdag aornjun f923 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Forms of energy. 8.05 J. Thorno*, bariton. S.20 „The Betrothal", tooneel van M. Maeterlinck. 10.20 Nieuwsber. 10.10 Concert. 11.2012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 HongaArsche muziok. Daar na orkestconcert. Langenberg, 469 M 10.35 Muziek voor scholen. 11.30 Mechanische muziek. 12.35 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Hongaarsche avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. König8wusterhau8en, 1250 M. (Z e e s e n). 11.504.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Hongaarsche literatuur en muziek. Daarna tot 11.50 dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.20 Gramofoonmuziek. 3.35 Orkestconcert. 4.20 Italiaansche muziek. 5.20 Dansmuziek. 7.20 Hongaarsche avond. Daarna tot 10.20 cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.3510.35 Galaconcert. Omroep voor het Zuidpoolgebied. Een N. T. A.-bericht uit Boston d.d. gis teren meldt, dat voor omroep,mededeelin- gen, die het Zuidpoolgebied kunnen berei ken ten bate van commander Byrd en zijn expeditie, met de Westinghouse radio stations een afspraak is gemaakt. Deze omroep zal iederen Zaterdag plaats vinden, laat in den avond, wanneer in het algemeen alle andere stations het stilzwij gen bewaren. Nog twee getuigen worden gehoord, van wie een, die door verdachte was uit gezet voor de veiligheid, verklaarde een sein met zijn hand te hebben gegeven, wat de motorrijder zeide niet opgemerkt te hebben. Ook had deze getuige gezien, dat de motorrijder tweemaal had gepoogd te remmen, waarbij de remmen niet in orde bleken. De ambt. van bet O.M. achtte verd. schuldig en eischte 10 subs. 5 dagen. De kantonrechter bepaalde de uitspraak op heden over 14 dagen. Het verkeer en Ford. J. F. Ie De B i 1 d t, was van twee von nissen in verzét gekomen, omdat hij zich onschuldig achtte. Verd. zou onvoorzichtig en te snel heb ben gereden, terwijl de Fordauto boven dien niet van twee onafhankelijk van el kander werkende remmen was voorzien. Het was geschied op den Gooweg te Noordwijk, waarbij verd. tegen een hooi wagen was gereden. Hiervoor was verd. tot 2 boeten res pectievelijk van 10 en 30 veroordeel!. Na eenige verpletterende verklaringen van een tweetal getuigen, achtte de amb tenaar van bet O.M. geen nieuwe gezichts punten aanwezig en eischte bevestiging van het vonnis. Als verdediger van verd. trad hierna op mr. dr. Saunes uit Eindhoven, die het tenlaste gelegde feit terugbracht tot de kwestie of de remmen al of niet in orde waren. De verdediger ging vervolgens 11a wat er met de remmen was geschied en concludeerde daaruit, dat verd. vrijuit gaat en dus zal moeten worden vrijge sproken. De kantonrechter onmiddellijk vonnis wijzend, achtte schuld bij verdachte aan wezig cn bevestigde het vonnis. zeggen dat ik om dringende redenen naa* Parijs moest. Maar Ted Bevan schudde het hoofd. Het spijt me dat ik niet aan je verzoek kan voldoen, zei hij koeltjes. Je moet maar een telegram sturen van het station. Ik ga met je mee, oude jongen; denk maar niet dat je zoo gemakkelijk van me af kunt komen. Miss Anerley heeft me opge dragen je beschermengel te zijn, totdat je weer naar Bingleford teruggaat. Denk je dat ik haar onder de oogen durf komen als ik mijn taak niet volbracht had? Neen, kerel, je zult mijn gezelschap moeten ac cepteeren, goedschiks of kwaadschiks. Maak er geen grap van Ted, zei Dick op ernsligen toqn, je begrijpt de toe stand niet; en wat erger is, ik kan je de zaak niet uitleggen. Er wacht mij een moeilijke en gevaarlijke taak; ik kan >ne er niet aan onttrekken, maar ik zie geen enkele reden waarom jij je tijd zou opof feren cn misschien je leven in de waag schaal stellen. Er zijn verscheidene redenen waar om ik dat verkies te doen cn de voor naamste ervan is, dat ik je vriend ben. Ik heb altijd gedacht dat onze vriend schap van de ware soort was, maar zei hij spijtig, het lykt wel Dick, of je aan mij twijfelt; als je tenminste verwacht dat ik me terug zal trekken, omdat er misschien gevaar aan je werk verbonden is, wel man, als er werkelijk gevaar aan onze tocht verbonden is, des te beter. Ik heb wel zin in afleiding; het leven is anders zoo het zelfde! Je doet daarom allen ai een goed werk, door me mee te nemen, (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5