Uit de Rijnstreek. Koffers en Tasschen S. C. J. DE GRÉOT, ftordein en "W. om een plaatselijke belasting te gaan heffen op publieke vermakelijkheden of andere vergaderingen (de heer Ouwe hand: raadsvergaderingen?) Spreker zegt het oog te hebben op bijv. een Bioscoop. Zal in volgonde vergadering op geant woord worden. Hierna gaat de raad in co mité generaal ter bespreking van een ze ker rapport. KATWIJK AAN DEN RIJN. Fancy-fair. Zaterdag a.s., des avonds te 7 uur, zal in liet R. K. Vereenigingsge- bouw de Fancy-fair ten bate der decoratie in hot gebouw geopend worden en Zondag vanaf na de Hoogmis is deze den geheelen dag geopend, zoodat er voldoende gelegen heid is voor een bezoek. Een flink getal jongedames zullen wel zorg dragen dat er variatie is, zooals Grabbelton en verschil lende andere verrassingen. Ook voor den inwendigen mcnsch zal behoorlijk zorg- ge dragen worden. HOOGMADE. Verdronken. Gistermiddag geraakte in een onbewaakt oogenblik het 4-jarig dochterje van Jac. v. W. te water. Toen de vader een klompje ag drijven, ging hij onmiddellijk zoeken; ■et kind werd spoedig gevonden. Hoewel t spoedig een geneesheer aanwezig was, noclit het niet gelukken de levensgeesten veer op te wekkon. Verkooping. Bij de gehouden publieke verkooping ten overstaan van notaris v. d. Heijden te Leiden van een burgerwo'onhuis, schuur, erf cn tuinland van Th. v. Wieringe, in bod gebracht op 7185 is in combinatie afgemijnd op 250 door L. v. d. Ecten qq. NOORDWIJK. Voor de missie. Pater Jeroen Roozen hield voor zijn vertrek naar de missie van Brazilië in alle 3 de H. Missen op Zondag j.l. een afsclieidspredicatie. Een gehouden collecte bracht de flinke som van ƒ930 op. Het Mariagesticht. Kaar wij vernemen zal het Mariagesticht in het Langeveld, R. IC. gesticht voor vrouwelijke zwakzin nigen nog in den loop dezer maand gedeel telijk worden betrokken. Bouwen. Door B. en W. is een ver gunning verleend voor het bouwen van 6 huizen en een poortwoning aan de N.V. Koordwijksch bouwbedrijf cn voor het bou wen van 2 villa's aan den Koord-Boulevard aan A. Lengkeek te Hillegersberg. RIJNSBURG. GEMEENTERAAD. Oprichting van een grondbedrijf. De demping van grachten, naar aanleiding van twee adressen. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Voorzitter de brugemeester. In behandeling kwam een adres van mej. de wed. J. v. d. Zwam, waarin verzocht wordt de Vliet te doen uitbaggeren, daar deze op verschillende plaatsen zeer ondiep is. Gerenvoyeerd naar B. en W. In behandeling komt een adres van G. v. d. Perk pti vele anderen, waarin verzocht wordt do Lange vaart te dempen. Volgens adressanten is het daar een onhoudbare toestand dio dringend verbetering behoeft, vooral uit hygiënisch oogpunt- De Voorz. deelt mede, dat B. en W. deze zaak in studio hebben en dat spoedig voor- stollen te verwachten zijn, om de oude Vliet te dempen. De heer Schoeneveld gelooft, ook, dat als het eenigszins kan, de Langevaart. zou moeten worden gedempt. Echter wil het B. en W. voorkomen, dat de financieels toe stand het niet toe zal laten. De toestand voor 1929 is inderdaad veel slechter dan die voor 1928 en een demping zal een be drag vragen waarvan de rente en aflossing de begrooting zal drukken met een ƒ4000. De höer Kr alt wil juist hierom de zaak laten onderzoeken. Als dan blijkt, dat het niet kan, dan kan het adres met vrijmoedig heid van de hand worden gewezen. Besloten wordt, dat een onderzoek zal worden ingesteld. Daarna komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot het oprichten van een grondbedrijf. De gemeente heeft den laat- sten tijd grond aangekocht, tot een totale grootte van 1.75 H.A. Hoewel er kans be staat dat Ged. Staten deze zaak niet goed zullen keuren omdat het bezit beneden de 5 H.A. is, achten B. en W. het toch ge- wenscht het voorstel te doen. Er kunnen verschillende belangrijke argumenten wor den bijgebracht. Eerst zullen echter Ged. Staten over deze zaak gehoord worden. In deze vergadering wordt dus- eventueel slechts in principe besloten. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. ST0MPWIJK. Zilveren jubilé Coöp. Boerenleenbank. Deze week herdachten de leden der Coöp. Boerenleenbank alhier op een fees telijke bijeenkomst in de kolfbaan van den lieer J. van Esveld het 25-jarig be staan der bank. Reeds bij het binnenko men in de rijk versierde zaal deden de welvoorziene en met groen en bloemen opgesmukte tafels weldadig aan en ver sterkten den indruk, dat het hier meer gold, dan enkel het 25-jarig bestaan; de hoeren Jac. Abel en G. J. Wijsman waren die 25 jaren lid van 't bestuur geweest, de heer B. den Elzen jubileerde als lid van den Raad van Toezicht de heer J. H. Fleu ren als kassier, terwijl van de 47 oprich ters nog een 12-tal lid was. Omstreeks 8 uur opent de heer K. W. de Groot, voorzitter van den B. v. T. deze bijeenkomst met het welkom toe te roe pen aan de aanwezig leden met hunne dames, terwijl hij me 't bijzonder wel kom heet de gasten van dien avond n.l. de oerw. he eren Floor en Verkley, de hqe- ren Burgemeester en Wethouders, den hoofdinspecteur der Centr. Bank, den heer Visser en den voorzitter van den Ring van Boerenleenbanken „De Rijnstreek", den heer Velenturf. Daarna krijgt de kassier geleg. Iieid om een beknopt verslag uit te brengen over de oprichting, ontwikkeling cn wer king der Bank. Hij schetst den slechten toestand van t landbouw crediet uit de jaren van '80 dc wantoestanden uit die dagen en deelde mede wat hem er toe geleid had tot de oprichting eerier bank te geraken, maar deed daarbij tevens uit komen, welke bezwaren er waren te over winnen; doch ook hier gold: „de aanhou der wint" en aan de hand van cijfers deed hij uitkomen, dat de meeningen van die dagen volkomen waren gelogenstraft en de Bank niet enkel zou gebruikt worden om tc leenen. Dc omzet, die in 1903 slechts 20 duizend gulden bedroeg, v. as in 1907 gestegen tot ruim 415 duizend in 1912 tot 667 duizend in 1917 tot ruim 1 1/2 millioen en beweegt zich nog steeds in stijgende lijn, terwijl de totaal omzet der Bank tij dens haar 25-jarig bestaan bijna 26 mil lioen gulden bedraagt. Een woord van hulde aan do regecring, de Centrale Bank, leden en spaarders, bestuur cn Raad van Toezicht was 't slot van dit verslag. De Edel. heer Keijzer toonde in een met zorg uitgewerkte rede het groote nut aan der Boerenleenbanken, die het landbouw- crediet in betere bannen brachten en den boer redden uit den poel, waarin hij dreig de te verdrinken. Hij achtte het streven der boerenleenbanken, schooner, dan dat van elke instelling van liefdadigheid, die een gevallene moge opheffen, zoo noodig verbinden enz., de boerenleenbanken trachten het vallen te voorkomen en daar mee het leed en de nadeelige gevolgen die er op volgen. Ka een daverend handgeklap, dat be wees, dat de woorden van den Burgemees ter waren doorgedrongen tot de harten der aanwezigen reikte de heer Keijzer onder een toepasselijk woord aan de 4 ju bilarissen een geschenk over ter herinne ring aan dit zilveren feest, waarna de zeereerw. heer Floor zich verheft voor de Boerenleenbanken te belichten op het terrein van Christelijke en maatschappe lijke deugden. Hij schetst hierbij voorna melijk de behulpzaamheid, die bij deze in stelling ten grondslag ligt „Helpt elkan der" is er schering en inslag. Zij, die ruim bedeeld zijn met aardsche goederen, hel pen met hun spaargelden, de minder be deelden en als borgen hen, die tengevolge van onheilen en rampen dréigen, te ver gaan of hun bedrijf niet kunnen staande houden. Hierna krijgt de hoofdinspecteur der Centralen Bank het woord om de aanwe zigen een en ander mee te deeleu over de werking en uitgroei der Centrale en ten slotte 't bestuur en den Raad van Toe zicht en niet minder den kassier een pluim op den hoed te steken voor het vele dat door hen in die kwart eeuw is gedaan in het belang van het landbouwbedrijf en de keurige boekhouding dezer bank. Dan komt de heer Yelenlurf als voor zitter van den Ring van aangesloten ban ken „De Rijnstreek" nog een breedvoerige uiteenzetting geven van 't doel en nut dezer ringen; waarmee liet offieieele ge deelte als geëindigd kan worden be schouwd en rar. Carter gelegenheid gege- ven wordt, de vergadering door zijne goocheltoeren, humor enz. te verbazen en de feestvreugde er voor goed in te bren gen. Dat hij hierin méér dan geslaagd is, bewijst het tamelijk late, of zoo men lie ver wil hét vroege uur, waarop een einde moest gemaakt worden aan deze bijeen komst en allen naar huis gingen met de woorden: „zoo'n prettig feest hebben we j in jaren niet gevierd", onthouden worden aan de feestcommissie. Een woord van lof mag dan ook niet die er voor zorg gedragen had, dezen avond zoo goed te doen-slagen; aan den heer J. v. Esveld voor zijn uitstekende versiering en bediening en aan allen, die er het hunne toe hebben bijgedragen om de herdenkig van 't 25-jarig bestaan dei- Bank tot een onvergetelijken dag te ma ken. VOORHOUT. G eb o-Ten: Hendrikus z. van S. P. Heemskerk en S. P. M. van F.eden. G e t r o u wdJ B van Werkhoven 27 j. en M. van der Hulst 22 jaar. beiden w. te Voorhout. Overleden: Geertruida Maria Pe- schier, 64 j. Gevestigd: A. J. Dibmans van Hoek van Holland L. W. de Groot van Am sterdam W. J. A. van dc Laav van Roer mond J. G. de Kleijn van Assen A. C. Arendse van Katwijk P. A. Leijs van Bergen op Zoom A. R. en C. F. Liban van Heele (België) A. Kramer van Am sterdam J. A. van Veen van Amsterdam Vertrokken: J. H. J. Coffeng naar Amsterdam H. Th. M. Brugemann naar Amsterdam M. van der Plas en gezin naar Katwijk J. M. van der Prijt naar Heemstede B. J A. Witte naar Didam J. P. Westerhoven naar Cöln (Duitschland) H. J. Groot naa-r Huissen J. M. van Dijk naar Oegstgecst. WARMOND. Hanze. De R. K. Middenstandsvereeni- ging ,.De Hanze" afd. Warmond, versader- de gisterenavond in Hotel ,.de Stad Rome" onder voorzitterschap van den heer F. Slager. Ka opening op gebruikelijke wijze werden door den secretaris, den heer P G. Paardekooper, de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna memoreerde de voorz. het over lijden van den Bondsdirecteur den heer Chris Jansen, die heel veel jaren*de groote steun en stuwkracht is geweest der R. IC. Middenstandsbeweging. Door de geestelijk adviseur Pastoor Oudejans werd een ge bed voor de zielerust voorgebeden. Ingekomen is een schrijven, behelzende aansporing aan ICath. winkeliers, om hun zaken op Katholieke feestdagen welke als Zondag gevierd worden, te sluiten, het welk door den voorz. krachtig werd onder steund. Over het bekende adres, hetwelk dooi de verschillende plaatselijke vereenigingen aan den Raad der gemeente is gezonden inzake werkverruiming, doen de voorz. en het raadslid C. Zwetsloot nog eenige mede- deelingen. welke voldoende aantoonen, dat, hoewel de zaak heel moeilijk is zij toch de sympathie en steun der bevoegde autori teiten mag genieten. De heer C. M. van Stijn Jr. vroeg ook nog of de veieeuiging niet verder kon gaan en denkt hierbij speciaal over de be- INGEZONDEN MEDEDEELING. lemmerende verordening wat betreft het bcuwen in deze gemeente. Genoemde heer zal hierover een voor stel indienen hetwelk dan in de volgende vergadering kan worden behandeld. Be sprekingen over de agenda van den Cen tralen Raad op 10 October te Alkmaar te houden, werden gehouden, waarvan het resultaat was, dat de afgevaardigden vrij mandaat kregen. Tot afgevaardigden wer den benoemd de heer B. M. van Stijn en uit het bestuur de heer C. Zwetsloot, als plaatsvervanger de heer J. H. van Eg- mond. Van de rondvraag werd geen ander ge bruik gemaakt, dan voor een discussie over do wenschelijkheid van verplichte winkel sluiting in deze gemeente. Hierna sluiting. WASSENAAR. Bezwaren tegen een bouwverbod. Gis teren zijn in een openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland behandeld de bezwaren, ingebracht door ingezetenen dezer gemeente tegen liet besluit vun den Raad d.d. 9 Juni 1982 tot vaststelling van een bouwverbod op, grond van den Achter weg en op den hoek SchoolstraatK&twijk- sche weg. Rapporteur was den heer H. van Boeyen. Namens de beide belanghebbenden trad mr. J. J. Schokking als gemachtigde op. Hij vestigde er de aandacht op, dat het hier gaat om een wegverbreeding en maakt be zwaar tegen de wijze waarop het gemeente bestuur tot een oplossing wil komen, n.l. door on cenige perceelen een bouw verbod te leggen inplaats van tot onteigening over te gaan, waartoe te eerder aanleiding was omdat meer dan een derde van den eigen dom der belanghebbenden in het bouwver bod is begrepen. Ook betwistte spr. de juistheid van het raadsbesluit, omdat bij het tot stand komen der wet uitsluitend gedacht is aan gronden buiten de bebouw de kommen ten aanzien waarvan men wil voorkomen, dat ze in handen van specu lanten zouden geraken. In de Tweede Kamer en door den minis ter is dan ook steeds gesproken van het „reserveeren" van gronden en over „stads uitbreiding". Bovendien is het deel vu het raadsbesluit verkeersverbetering, die niet geregeld wordt door de Ivoningwet, waar op bet bouwverbod steunt. De inspccte-ir ;dey "volksgezondheid, de heer W. van BriVen Verdedigde het stand punt van het gemeentebestuur, o.m. opmer kende, dat het de bedoeling is om na goed keuring van het bouwverbod tot aankoop over te gaan. Do beslissing var. Ged. Staten volgt la ter. ALPHEN AAN DEN RUN. Personalia. Qnze plaatsgenoote mej. M. A. de Wilde, is geslaagd voor het te 's-Gravcnhage gehouden vakexamen in den telefoondienst. Vernielzucht. Een schipper uit Noord- wijk, die met zijn schip aan de scheeps werf der fa. Boot in de Wilhelminastraat gemeend lag, kwam na zijn afwezigheid tot de ontdekking, dat baldadige personen beestachtig in de z.g. roef of achteronder van het schip hadden huisgehouden. Ver schillende voorwerpen waren vernield en eetwaren weggehaald, waardoor een scha de van pl.m. 35 was aangericht. De poli tie heeft de zaak in handen. Dc daders zijn reeds bekend. Inenting. B. en W. maken bekend, dat op Woensdag 10 October a.s. de 'gelegen heid zal zijn opengesteld voor kostclooze inenting en herinenting en wel: voor de ingezetenen van Aarlanderveen ten huize van den heer W. van der Wind. arts, des voorin, te 9 uur; voor de ingezetenen van de Lage 2ijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam in het RaacthaiV in de Raadhuisstraat, des voorm. 9 uur; voor ingezetenen van de Lage Zijde van af de Westzijde van de Aarbrug met inbe grip van de Ridderbuurt tot aan de grens scheiding van Koudekerk en Woubrugge, ten huize van den heer W, Wermeskcrken, arts, des namiddags 9 uur; voor ingezetenen, Hooge Zijde vanaf de grensscheiding met Zwammerdam met in begrip der buitenwijken tot aan do Ilof- brug in het Huis der gemeente, Jnliana- straat des voorm. 9 uur; voor ingezetenen Hooge Zijde, vanaf de Hofbrug tot de grens van Hazerswonde in het Huis der Gemeente Julianastraat des nam. 2 uur. Wenscholijk is de trouwboekjes der ouders of dc geboortebewijzen der kinderen mede te brengen. BOSKOOP. Bloemenhandel. De bloeme a.lel was de vorige weck bepaald unstig te noemen, alles ging vlot van de hand en de prijzen vooral wat. betreft de rozen waren belangrijk hocger. Rozen per bos van '10 stuks: Ophelia 0.671.19, Golden Ophe lia 4765 cent, Marcel Rouyer 0.961. TT: d'ey 1.92—2.36, Cl. Perrct l.C-T1.95, Columbia 1.80—2.21, Bi tlerfly 0.91 '.81, Mac Keiler 0.S51.11, Wilhelm Kordes 0.G8—1.03, jJouchc 0." 1—1.31, Rosalandia 5894 cent, van Rossem 71— 86 cent, Polyantharozen 0.801.20. Diver sen per bos: Clematis Durandi 1421 cent Dahlia's gr. bl. 24—27 cent, idem lel. bl. 1517 cent, violieren 3033 cent, Physa- lis 4154 cent, Chrysanthen tros 1731 cent, idem gr. bl. 2130 cent per stuk, idem tros vertakt 710 cent per tak. Geboren Johannes Hendrikus, zoon van G. Vermeent en A. M. Jongeling Alid, dochter van W. Koster en G. de Kncgt Hendrika Maria Theresia, doch ter van C. v. d. Laan en G'. Klaverveld Johannes Cornells Adrianus, zoon van A. J. Klijn en P. J. de Jong. Getrouwd: C. Hooftman 25 jaar en P. van Soest 19 jaar F. J. Booij, 28 jaar en E. J. Bolk 25 jaar S. Kool 27 jaar en N. Haring 24 jaar. Overleden: S. A. Hordijk 81 jaar A. M. v. d. Hoek 1 week. NOORDEN. 't Zal je gebeuren. Van een auto, ge laden met vee, sprong onderweg een pink over de hekken van den wagen. Juist pas seerde de arbeider L. van der Laan, op de fiets. Hij kreeg dit vrachtje op zijn voor wiel, dat geheel verbogen werd, doch won der boven wonder bekwam van der Laan geen letsel. De chauffeur bemekte niet, dat zijn vracht met een beest was verminderd. WOERDEN. Retraiteclub St. Augustinus. Deze week heeft de plechtige viering plaats van het 10-jarig bestaan der Retraiteclub ,.St. Augustinus". Er wordt een triduum gehou den op Woensdag Donderdag en Vrijdag 10, 11 en 12 Oct. des avonds 7.30 in de ka pel der Eerw. Zusters (ingang Haven) on der leiding van den Pater Mulder. Zondag 14 Oct. algemeene H. Communie met toespraak, 's Avonds feestvergadering in de Patronaatszaal. Om 7 uur precies aanvang. Programma: Opening door den voorz. Toespraak door den geestelijk Advi seur. Feestcantate door een dubbel raan- nenkwartet met muzikale begeleiding. Feestrede door Pater Mulder. Opvoering van het tooneelstnlk de Kerstboom" in 2 bedrijven. Het geheel wordt opgeluisterd door Ivwartetmuziek. Gedurende de 10 jaren van haar bestaan is de Retraiteclub zeer in bloei toegeno men. Opgericht onder pater Gilissen, die destijds kapelaan hier was, bestond het. bestuur uit 3 leden De voorz.. de heer J. Lunenburg heeft zijn ambt tot nu toe waargenomen. Een eerste werker ook uit dien tijd, de secretaris,- de heer C. Schee), moest een paar jaar later wegens vertrek bedanken. Zoowel pater Gilissen als de heer Scheel zullen hoogstwaarschijnlijk de feestviering van Zondag bijwonen. Het da mesbestuurslid, mej. Killesteijn begaf zich eenige jaren later naar het klooster. Het bestuur werd intusschen uitgebreid, eerst tot 5 later tot 7 leden. Het tegenwoordige bestuur iy samengesteld als volgt: Voorz. de heer J. Lunenburg, secr. de heer G. v. d. Vlist, penningm. de heer P. Stolwijk, commissarissen de heeren Harmsen en Ys brands en als damesbestuurslid mej. M. i Spanje en Mei. W. v. d. Horst. De eerste retraite werd gehouden in Amersfoort, waarbij 19 mannelijke en G vrouwelijke deelnemers waren. Het aantal deelnemers groeide steeds: in 1927 b.v. 41 deelnemers en als uitschit terend getal in 1925: 50 deelnemers. In '1924 werd op feestelijke wijze het eerste lustrum gevierd. Op den 7en Mei van hetzelfde jaar kreeg de Retraiteclub haar vaandel, dat sedert dien steeds in de Sacramentsprocessie is meegedragen. Kaar het Eucharistisch Congres in Am sterdam werden do heeren .Stolwijk, Brand- sen en Lunenburg als vertegenwoordigers afgevaardigd. Op 't oogenblik telt de Rc- traiteclub reeds vele leden. De contributie is slechts 6 ets. per week, waarvan 1 ct. wordt afgedragen aan de Reservekas. Het geld uit deze Reservekas komt ten bate van hen, die gaarne een retraite zouden willen houden, maar dit niet kunnen be kostigen. Hiervoor wordt ook maandelijks met een busje gecollecteerd. Vermelden we nog, dat op de 4e Zondag van elke maand een recollectie wordt ge houden in de kapel der Eerw. Zsters on der leiding van Pater Kok. We kunnen tot slot niets anders zeggen dan dit: steunt dit prachtig werk op welke manier dan ook. Vergeet. Zondagavond het Patronaats gebouw niet Personalia. Aan de Veeartsenijkundige Hooge-sehool- te Utrecht slaagde de heer A. Smorenburg voor het candidaatsexamen. Z0ETERW0UDE. Kiesvereeniging. Vrijdagavond* hield de R -K. Kiesvereeniging „Ons Roomsche Vaandel" een algemeene vergadering in liet café van den heer L. Dolle, Weipoort. Ka een kort openingswoord van den voor zitter, den heer J. Schouten, wérden de no tulen door den secretaris, den eer K. v. d. Poel gelezen welke onveranderd werden goedgekeurd. Bij punt 3 mededeeiingen van het be stuur werd allereerst Kap. van Dael wel kom gebecten op deze eerste vergadering, waarbij de voorz. den wensch uitsprak, dat kapelaan van Dael de voetsporen van zijn voorganger zou volgen. De voorz. deed hierna mededeeling van het gunstige resultaat der inzameling voor het z.g. Dr. Seliaepman-fonds, hetwelk be droeg het niet geririge bedrag van ƒ477.35. Het verheugde den voorz. dat zulk een be drag verzameld was; het is een bewijs dat er in onze gemeente nog wel belangstelling is xpor <3e groote Katholieke zaak. Spr. dankte het bestuur, de propagandaelub en de jonge dames, die hiertoe hadden mede gewerkt. Het volgende agendapunt, behandeling van het ontwerp-program, werd ingeleid door den voorz., waarbij een duidelijke uit eenzetting werd gegeven over samenstel ling van onze R.-K. Staatspartij. Kapelaan van Dael gaf hierna con duidelijke uiteen zetting over punt 1 van hoofdstuk I „Hand having cn dooivcering der Katholieke staatkundige beginselen in wetgeving en bestuur". Bij de verdere behandeling wer den de gemaakte opmerkingen door den voorz. beantwoord. Gemeentelijke Aankondigin; Hinderwet. B. en W. van Leiden: van den ilfnisl van Defensie ontvangen hebbende stukken, vermeld bij artikel Veler Hindei wet, ten aanzien van de werkplaats voor smeden het perceel kadastraal Leiden, Sectie F no. 132 geven bij dezen kennis dat genoemde stukken dezer -gemeente ter visL AUG. L. REIMElUSs'l We tip lo. Burgemeester VAK BTRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 October 192S. Drankwet. B. en W. van Leiden brengen ter open bare kennis, dat het Neder]. Werklieden verbond „Patrimonium", afd; Leiden, eei verzoek heeft ingediend tér bekoming var verlof voor den verkoop va® alcoholhou denden drank andere ji dan .stekken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop ii 1 het perceel Hooglandf che Kerklicht 48-^ r' AUG. L KEIMERIJITiER, Wejh. LocoTBurgemeestei VAN STILTEN, Secretaris. Leiden, 8 October 1928. 't K( ite .te I ach tigc ijke egei Collecte „Roode Kruis". Do burgemeester van Leiden brengt tei algemeene kennis, dat op Woensdag 10 Oc tobcr e.k. een collecte zal worden gehou 1 den vanwege de Vereeniging „Het Neder landsche Roodè Kruis", l Hij beveelt deze collecte bij $e ingezete nen dringend aan en) noofligt geil uit dpol het schenken van milde bijdragen liet goe de doel en het ernstig streven,.der vereeni-j ging krachtig te stébnen. 11 AUG. lo REIMERJKGER. Weth. Loco-Burgemeester hi Leiden, 8 October 1928. Katholieke Agenda LEIDEN. Donderdag. Ledenvergadering R. K. Tex tielarbeiders, Bondsgebouw, 8 u, Donderdag. Ledenvergadering R. K. Trans portarbeiders, Bondsgebouw, S u. De avond-, naclit- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 Oct, a.s. tot en met Zondag 14 Oct', waar genomen door de apotheken van de Hee ren: G. P. Reijst Steenstraat 35 tel. 136 A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. INGEZONDEN MEDEDEELING. gr. 'ÏCH' I sdaf ©kh< kwij ,rt. >org' and It i n, ni krij| Telef. 706 - Giro 35936 Rejsarais e» 81» r 5 c fa t i n g Het ontwerp program werd met alge meene stemmen ongewijzigd goedgekeurd. De heer A. C. Paardekooper gaf als af-r gevaardigde naar de Kamer-Centrale, ver- 3 slag van de gehouden vergadering. r Hierna werd een voorstel van den heer Stadhouder betreffende „Onteigeningswet en hypothecaire inschrijving voorgele- zen, hetwelk door den heer Stad- houder werd toegelicht, met de mededee- 1 ling dat het voorstel door hem aan het par tij-bestuur zal worden gezonden. Wegens het late uur werd op verzoek van den heer f St. bij meerderheid van stemmen besloten adhacsie te betuigen. Bij bovenbedoeld voorstel van den heer E Stadhouder heeft deze de volgende ge- drukte toelichting gegeven: Bij de huidige regeling van de onteige ning overeenkomstig de wet van 1851, Stol. 125, is blijkens de in de practijk ondervon den bezwaren met de rechten van hypo theekhouders niet voldoende rekening ge- houden.Met name geldt dat wanneer de hy- palhcekhouder 'n minderjarige is, derhalve niet zelf voor zijn belangen op kan komen, en de zorg daarvoor is opgedragen aan een voogd. Waar het niet direct zijn eigen be langen geldt, is deze meestal niet zoo mo: alle omstandigheden en factoren bekend, dat hij' steeds in staat zal zijn tijdig in te grijpen, temeer nu de onteigeningsproce dure gewoonlijk zeer snel wordt gevoerd en een voogd die zijn taak ernstig opvat-, steeds vóór het nemen van een rechts maatregel de in art. 461 B. W. bedoelde machtiging bij den Kantonrechter zal wil len aanvragen. Waar verder op een voogd de verplichting rust. om de goederen van den minderjarige als een goed huisvader te besturen (art. 443 B. W.) en de gelde: van den minderjarige te beleggen in het grootboek, onroerende goederen of hypo thecaire vorderingen (449 B.W.) is het geT volg dat hij voor slecht beheer aansprake lijk is en voor t*clogging meestal een hy pothecaire geldleening zal kiezen, omdat daaraan de minste formaliteiten zijn ver bonden en het minste risico verbonden is. Met het oog daarop is het een ernstige leemte in de wet, dat bij onteigening met j de belangen der hypotheekhouders weinig rekening is gehouden. Vindt de ontiegemng plaats bij minnelijke overeenkomst, dan doet zich dat bezwaar niet voor. De over dracht van het goed waarop de hypotheek 1 rust zal dan wel niet plaats vinden buiten voorkennis en medewerking van cle hypo theekhouders, daar bij roy.ement ze de toe stemming moeten verleenen. Bij de procvedure zelve echter is dit an ders. Tmu crS Jen- opzichte daarvan bepaait de wet van 1851 (ait. 59) dat bij inschrij ving van een vonnis tot onteigening de hypothecaire inschrijvingen ambtshalve worden doorgehaald, waarmede dus de hy- R—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2